
© Анелия Николова
"Дневник" препечатва текста на Теодора Димова от портала "Култура".
В дните около зрелостните изпити във всички новинарски емисии гледаме, четем и слушаме за драконовските мерки за сигурност, предприети, за да се предотврати преписването. Все този израз повтаряха новинарите – "драконовски мерки". Звучи толкова респектиращо, чак зловещо. Чудех се какво ли ще е, когато започнат абитуриентските балове и ни залее вълната на българо-ориенталския сюрреализъм. Чудех се също учениците ли са най-големите престъпници в нашата държава, че драконовските мерки се прилагат тъкмо към тях. Защо властта не прилага драконовски мерки към самата себе си? Тъй като въпросът е риторичен и е ясно, че това няма да се случи, разгърнах "Под игото".
Глава ХІ – "Радини вълнения" представя вълнуваща, цялостна и обективна картина на българското училище в годините под игото. Чрез нея става завръзката не само на сюжета, но и завръзката на мащабната картина на цялото тогавашно българско общество, която се разгръща по-нататък в епичното повествование. Защото всичко започва от училището. Каквото е училището, такова е и бъдещето. Нашите деди са го разбирали. Влагали са в училището ум и сърце, а не драконовски мерки.
Обучението и възпитанието на момичетата от първи клас е поверено на сирачето Рада Госпожина "с хилядо гроша годишна заплата". Не съм специалист по финанси и затова се разрових за справка – колко са хиляда гроша?
Мостът на Кольо Фичето при Бяла, завършен през 1867 г., за който Феликс Каниц казва, че е "най-голямата хидравлическа постройка на Балканския полуостров, изключая Цариград", е струвал 700 хиляди гроша. Заплатата на един съдия в първите години след Освобождението е 300 лева или 1500 гроша, което приблизително се изчислява на 4500 лева сегашни пари. Значи заплатата на Рада Госпожина се равнява приблизително на 3000 лева днешни пари. Заплатата на едно сираче – българска учителка, преди още да има свободна българска държава, е почти колкото заплатата на един съдия след Освобождението.
Освен Рада, училището има още главен учител – Климент, също така и главна учителка. Тяхното възнаграждение сигурно е по-високо. Направих тези справки, защото днес всичко мерим с пари. Все пак заплатата на Рада Госпожина е показател как е бил оценяван учителят от тогавашните българи, които уж не са били още свободни, но са носили свободата в себе си.
След Освобождението месечната пенсия на Венета Ботева била 30 лева или 150 гроша. Многократно пускала молби да й я увеличат на 60 лева, но й било отказвано. Това пък показва какви процеси са започнали да се развиват в свободна вече България.
Но тъй като все пак не всичко е пари – да се върнем на Радините вълнения. Вазов описва тежката съдба на сирачето, задушливата и мъртвешка атмосфера на килийния живот, деспотичния характер на Хаджи Ровоама, на която "нито минуваше през ума, че е възможно по-човеколюбиво отношение към тая сирота".
"Черкова пусна и народът занавлиза в училището". Училищата в Българско по онова време са екзархийски – създадени са и се издържат от току-що учредената Българска екзархия. Действат над 300 училища с над 500 учители, с около 15 хиляди ученици. Създаването, обгрижването и финансирането на училищата е истински подвиг. Вазов описва духа на просветление и свобода, който ги изпълва: "Прекрасни венци окичваха вратите, прозорците и катедрата; а образът на св. Кирила и Методия погледваше из великолепно кръжило от трендафил и росни цветя". Класната стая е препълнена с ученици и гости – повече от сто човека.
Кириак Стефчов влязъл след като стаята била вече пълна. Седнал на първия ред, турял често под носа си стръкче карамфил и гледал надуто и безстрастно. После се почесал между веждата и ухото, като да разбуди ума си и започнал да изпитва първокласничките. Първата не разбира въпроса и мълчи. Извикват друга, той й задава въпрос, тя също не го разбира и не отговаря, мълчи. В стаята настъпва тревожно, мъчително очакване, никоя майка не иска да чуе името на детето си. Извикват трето момиче, то пък започва да говори за съвсем друго и също се смущава. Погледът на Кириак Стефчов "този студен, неприветлив поглед проникваше като мраз в детската душа Всички чувстваха мъка и товар на душата".
И днес много неща в българското образование ни карат да чувстваме мъка и товар на душата, все едно сме изправени пред ледения поглед на Кириак Стефчов. По тържествуващото лице на Кириак Стефчов е изписано задоволство, но цялата класна стая е в напрегнато безпокойство.
Бойчо Огнянов излиза отпред и пита първото момиче същото нещо, което го е питал и Кириак Стефчов, но го пита дружелюбно, простичко, любвеобвилно. И то отговаря.
Струва ми се, че ако наместо "дракановските мерки", ако наместо монтираните камери, които да проследяват всяка стъпка на учениците, за българското училище се направи нещо по-простичко, дружелюбно и любвеобвилно, нашите момичетата и момчетата ще започнат да отговарят както онази първокласничка пред Бойчо Огнянов, а няма да се опитват да преписват и да мамят. На мен ми се струва, че ако един тийнейджър се е научил да преписва, да хитрува и да лъже, на това всъщност сме го научили ние, възрастните. Категорично не вярвам, че децата се раждат лъжци и убийци!
Вазов казва, че децата били изплашени от Кириак Стефчов, от неговите въпроси и от неговите педагогически методи "до подивяване"! Когато срещнали разбиране и нормално съчувствено отношение, ученичките се запрепирали коя да излезе по-напред. Когато изпитва Кириак Стефчов, той пречи на децата, когато изпитва Бойчо Огнянов, той се стреми да им помогне, ако не разбират какво ги пита, повтаря въпроса си с други думи. И тогава Райна посочва с протегната си ръчичка към портрета на светите братя Кирил и Методий.
Сякаш всички ние забравяме, че сме били деца. Затова Иисус Христос казва да бъдем като деца. Когато човек забрави какво е да бъдеш дете, той се превръща в Кириак Стефчов. Когато в едно общество Кириакстефчовци прехвърлят критичния праг, тогава това общество заживява в антиутопията на Бредбъри или в антиутопията на Оруел.
На нашето образование липсват Рада Госпожина и Бойчо Огнянов, а Кириакстефчовци са в излишък. Вазов и Светите Братя са ни нужни. Вярата, човещината и добротата са ни нужни.
- Да си жива, Райно! Св. Кирил и Методий да ти помогнат и ти да станеш царица – избърбори поп Ставри трогнат.
Днес, в деня на Светите Братя просветители, да си спомним за Радините вълнения. Те са вълнуващи и днес.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
redsky
Рейтинг: 289 НеутралноРадини?
Пасва добре на политическата ситуация около Раданчо.
historama
Рейтинг: 3964 НеутралноВ нашето образование е пълно с Кириак Стефчовци - това са хората, които стопират реформата в образованието.
usero
Рейтинг: 571 НеутралноГлавната учителка съществува само за тия, дето не са чели "Под игото". А колко са хиляда гроша може да се сметне най-коректно, като се вземе предвид, че когато е въведен българският лев, а то е съвсем малко по-късно, е преценено, че най-малката монета, една стотинка, трябва да бъде равна на две пари. Един грош е 40 пари, ако приемем, че днес най-малката монета, която реално се използва, е 5 стотинки, то един грош е около един лев. Сложните сравнения през цените на разни стоки, които са имали съвсем различно значение и стойност през оная епоха, водят до неточности.
edin drugii
Рейтинг: 2451 Неутралномного добра оценка за доходите преди повече от 100 години и сега , заплати по 3000 сегашни лева и 450 лв сегашни са били ниска пенсия ,което значи ,къде са били те ,к ъде сме ние сега ,май сега сме по поробени от тогава ,само че сега от комунистите
Долен лев педал
Рейтинг: 233 ЛюбопитноПомислих че е бъзик с бъдещият президент на територия България-Радан Кънев!
Когато един глупак върши нещо,от което се срамува,той винаги твърди,че това е негов дълг.Добре че не е,иначе щях да сезирам,където трябва!
lz2
Рейтинг: 2681 Неутрално[quote#2:"historama"]това са хората, които стопират реформата в образованието.[/quote]
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Айде стига приказки за тия реформи, че думата "реформа" стана за смях! Раданови приказки без покритие! Само да има за какво да приказва! Много е ясно и на малките деца, че тия, които са засегнати от т.н. "реформа" ще са против! Ако нямаш повече сили от тях, не можеш да направиш реформа! А за да я направиш, трябва преди избори хората да са наясно, какво точно ще правиш. Така тия, които са против ще знаят, че болшинството е зад тебе! Не можеш да направиш никаква реформа с 2% избиратели, които даже не знаят, какво е това реформа! Радан само мънка и си мисли, че е велик, ама и той не знае, какво иска да направи! Ама всяка втора дума му е "реформа"!
elling
Рейтинг: 322 НеутралноДо коментар [#4] от "edin drug":
"с хилядо гроша годишна заплата"... Ключовата дума е годишна! Май и ти като авторката не внимавате в четенето... 83 гроша е месечната или по-горните сметки - 250 лв месечна...
Но заплатата на учителите наистина трябва да е 3000 лв. Никакъв спор за това. Спасението на държавата е само и единствено в образованието!
глобално хасково
Рейтинг: 233 Весело... "българо-ориенталски сюрреализъм" - полека-лека г-жа Димова започва да напипва пулса на епохата.
за какво е по-жадно мнозинството: свобода или шише ракия?Голяма част от днешните български учители са изключително доволни ако след края на работния ден не са ги замервали с тебешири, хартишки и др., не са ги пръскали с вода, не са ги ругали или нещо още по-лошо, или ако направо са отървали боя. А учениците от Възраждането отдавна обитават само страниците на българската класика.
Индивидуален паметник на културата
Рейтинг: 686 ВеселоДо коментар [#1] от "redsky":
Мечтая за България, в която пожарникарите са просто пожарникари.Другарю милиционер, Рада Госпожина е положителен герой. За разлика от Цветан-Кириак Стефчов.
Po4e6i me
Рейтинг: 8 ВеселоНека се преброим всички които сме влезли тук мислейки,че е поредната статия за изцепките на Ръдан:
+1
Tod
Рейтинг: 1416 Весело[quote#5:"Краде ми се мили мой!"]Добре че не е,иначе щях да сезирам,където трябва!
Истината няма пресечна точка с популизма на БСП----------------------
Осветли ни кого ще сезирашшш...
zfm52680934
Рейтинг: 515 НеутралноЯ дамата написала статията да се поинтересува,дали случайно,аджеба тази парите дадени като пример колко получавал един учител по него време,не са за цялата учебна година?
sdgЗащото аз съм останал с това впечатление!
Tod
Рейтинг: 1416 ВеселоОсвен Рада, училището има още главен учител – Климент, също така и главна учителка...
Истината няма пресечна точка с популизма на БСП---------------
Рада и Костича, ха-ха-ха...
глобално хасково
Рейтинг: 233 ВеселоДо чий образ се доближават днес повечето ученичките по време на изпит!? До образа на черната или русата златка!?
за какво е по-жадно мнозинството: свобода или шише ракия?****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
usero
Рейтинг: 571 НеутралноИмаше и една история на Петко Славейков, как, като казал колко пари иска като даскал, един от общинските съветници казал: "Че ние на говедаря не плащаме толкова!"
gbj06554106
Рейтинг: 571 НеутралноНай-после нещо културно от портала "Култура"!
Но не съвсем....
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 796 НеутралноЕдно живо, русокосо момиченце стоеше вече пред него и го гледаше кротко в очите. Огнянов помисли малко и попита:
- Събке, кажи ми сега, кой цар освободи българите от гръцко робство?
- От турско робство освободи българите... - захвана момичето погрешно.
Мичо чорбаджи извика:
- Събке, стой! Ти кажи, татовата, от гръцко робство царят, дето ги освободи, а то от турското има кой цар да ги избави.
- Което си е речено от бога, то ще стане - продума поп Ставри.
Простодушието загатване на чорбаджи Мича извика съчувствена усмивка по много лица. Шъпот и глухо кискане се разнесе из залата.
Събка извика звънливо:
- От гръцко робство избави българите цар Асен, а от турско робство ще ги избави цар Александър, от Русия!
===============================
Най - важният момент от текста г-жа Димова го е пропуснала.
Храбър
Рейтинг: 3743 Неутрално[quote#6:"lz2"]Айде стига приказки за тия реформи, че думата "реформа" стана за смях! [/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Въпросът е поради що тази дума стана за смях?
Защо преди година тази дума непрекъснато беше в устата на Боко и Цвък, а сега била "станала за смях"?
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноЛошото е, че в България Кириякстефчовците учат и възпитават децата, не само ги изпитват.
ijj
Рейтинг: 1078 Неутрално"Струва ми се, че ако наместо "дракановските мерки", ако наместо монтираните камери, които да проследяват всяка стъпка на учениците, за българското училище се направи нещо по-простичко, дружелюбно и любвеобвилно, нашите момичетата и момчетата ще започнат да отговарят както онази първокласничка пред Бойчо Огнянов, а няма да се опитват да преписват и да мамят."
Точно така е. Това би било нещо безценно - по-скъпо от всичките пари на света.
Федор Езерский
Рейтинг: 909 НеутралноДо коментар [#18] от "Каишков - Системен нарушител":
Е как можа да пуснеш такава путинска пропаганда точно под статия от Портал Култура. Не помисли ли, че ще развалиш празника на чичко Калин Янакиев и ако не, пине на Даниел Смилов!
Ей сега форумците ще те светнат, че цар Александър от Русия не е искал да ни освобождава, а да ни превземе и окупира, а това дете, както и всички останали освен Киряк Стефчов са жертви на хибридната война провеждана от мурзилките!
Публикувано през m.dnevnik.bg
дерибеев
Рейтинг: 3029 НеутралноПо тържествуващото лице на Кириак Стефчов е изписано задоволство, но цялата класна стая е в напрегнато безпокойство."
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васи цитат от друга местна статия по повод образованието
"И все пак всички ние празнуваме 24 май с радост, без много-много да се питаме какво точно празнуваме, точно както учим и децата си да правят по Коледа и Нова година. Но пък нали уж не сме деца и би трябвало да знаем, че изковаването на славянска азбука идва, за да обслужи току-що наложеното в България (не без бой) християнство. "
и това е малка част
"Но, шегата настрана, какво празнуваме на 24 май? Българската култура?
Аз вярвам, че културата на нашия народ трябва да личи не по знаците, които сме принудени да използваме (защото никой не ни е питал дали ги искаме или не), а с това което правим с тези знаци. Ако почитаме символите вместо това, което те символизират, не сме ли примитивни? Ако въздигаме в култ обозначаващото вместо значението му, не сме ли невежи?"
за киряк стефчовците и сега е лесно , и сега получават повече от учителите .
Tod
Рейтинг: 1416 Весело[quote#9:"Индивидуален паметник на културата"]Другарю милиционер, Рада Госпожина е положителен герой...
Истината няма пресечна точка с популизма на БСП-------------------
... и кое и е положителното Рада,подлога драгалевска?...
calypso
Рейтинг: 463 НеутралноДо коментар [#5] от "Краде ми се мили мой!":
А бе ти да не си обсебен?
Май ти трябва екзорсист.
Чупката, да?
julesta
Рейтинг: 466 Неутралнос хилядо гроша годишна заплата ?!
lechevalier
Рейтинг: 468 НеутралноСъжалявам, но намирам статията за въздух под налягане. Наивно е да се гледа на художествена творба като на достоверен исторически извор. Проблемите на образованието днес са коренно различни от тези преди 150 години.
Образованието започва в семейството. Нашето общество дотолкова е свикнало с измамата, че дори не я забелязва. И тази година на матурите се преписваше и то много повече отколкото твърди МОН. На медиите им е лесно да говорят за "драконовски мерки", защото така или иначе матурите нямат стойност в очите на обществото.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#6] от "lz2": ≪.... стига приказки за тия реформи, че думата "реформа" стана за смях! Раданови приказки без покритие!≫
+++++++++++++++++++++++++++
glog
Рейтинг: 684 НеутралноХем сърби, хем боли – така може да се оцени предложената статия. Защото някои автори очевидно не знаят, какво искат. Едни пискат до Бога, че на матурите масово се преписва и че трябва да се вземат мерки това да престане. И са поне донякъде прави. Защото преписването и ползването на телефони и слушалки, за да вземеш диплома без покритие със съответните знания, може и да не е престъпление по Наказателния кодекс, но по своята същност е престъпление, еднакво по значимост с престъплението да съставиш документ с невярно съдържание и да го използваш с користни цели. Защото при преписване ТОВА Е ОФИЦИАЛЕН ДОКУМЕНТ С НЕВЯРНО СЪДЪРЖАНИЕ, който после се използва за доказване на неверни факти.
След което идват други и отново вдигат шум до Бога, че за да не преписват на матурата, учениците са поставени при условия, като че ли са престъпници. Е, и? Какво, хайде да оставим всички да преписват, а после да вдигаме врява, че специалистите ни не били добри. А как да са добри, след като преписването при изпити е масово?
Кои са тези, които защитават правото на младите хора още преди да навлязат в живота да извършват действия, които са престъпни ако не по закона, то по своята същност?
Когато си задавам този въпрос, почти винаги се сещам за БХК. За онова НПО, което страстно и злобно дига врява за всяко нарушаване на правата на престъпниците и на уличните псета, и никога – при нарушаването на правата на жертвите на престъпниците и на уличните псета. А от такива защитници на правата, защитаващи правата само на престъпниците, хайлазите, използвачите и измамниците, и никога – нарушените от тях права на нормалните добросъвестни хора, съвременното залято от битова и небитова престъпност общество няма полза.
Децата от детските градини, учениците и студентите, се подготвят в тези учебни и възпитателни учреждения и заведения за живота. Или поне така би трябвало да бъде. Следователно, в тези учреждения и заведения децата, учениците и студентите трябва да бъдат поставени при условия, при каквито ще живеят после в света на възрастните. Техните знания и постъпки трябва да се оценяват, нарушенията на правилата трябва да се наказват, контролът, видим и невидим, трябва да съществува. Разбира се, като се има предвид, че все пак те не са още големи, така че нещата трябва да са внимателни, но да ги има и да не се крият.
Колкото до малките заплати на учителите, в това може и да има и със сигурност има известна, и то не малка доза истина. Но нека не прекаляваме. А сравненията с миналото са направо смехотворни. Защото някога, когато бях малък, в нашето село с около 1300 жители единствените хора, които имаха нещо повече от основно образование бяха даскалите, попът (не винаги) и, след 1934 година, кметът. А сега в същото това село, което аз напуснах още през 1951 година и което отново има около 1300 жители, е пълно с хора с образователно ниво, равно на даскалското и дори над него, които също претендират за специфичната важност на тяхната професия, и на тази база също искат техните заплати да по-високи, отколкото на другите. Така че разказите за заплатата на Рада Госпожина не са много сериозни. А поговорката–отговор на тези прекалени претенции, ТОГАВА ТАКА СА МРЕЛИ, ТАКА СА ГИ РОВИЛИ, А СЕГА ТЪЙ МРАТ,ТЪЙ ГИ РОВЯТ, не е изцяло погрешна.
xcheffo
Рейтинг: 282 НеутралноПусто как в. "Дунав" вече не публикува борсова информация през 1875 г. Как да е, разни чиновници на държавна работа по това време вземат по 3000 гр. месечно. По-висшии чиновници.
И ще се съглася с казаното по-горе, "Под игото" не е исторически документ.