
© Анелия Николова
Снимката е архивна
Преди няколко месеца енергийни среди в България внезапно се активизираха и поведоха кампания срещу мерките за затягане на емисионните стандарти за големи горивни инсталации, които Брюксел планираше да въведе (известни като LCP BREF). Опонентите проспаха няколко години консултации и се сетиха в последния миг, че новите стандарти може да имат нещо общо с тях. (Процесът за изготвяне на новите норми започна през 2011 година, а през 2013 беше публикувана първата чернова.) Те заявиха, че ако новите норми бъдат приети, България ще трябва да похарчи един милиард лева за да надгради съществуващите централи, че някои от тях може да бъдат затворени и че цената на тока ще стане непоносима.
Медиите се изпълниха със заглавия от типа "Токът поскъпва с 40%, ако Брюксел ни спре тецовете" ("Труд"). Акцията беше доста силна и не срещна сериозна съпротива, независимо от това, че всички тези твърдения са или силно преувеличени или напълно неоснователни. Повечето медии се оказаха неподготвени да коментират и просто повтаряха тревожните твърдения като ехо камера във "Фейсбук". Кампанията не успя, мерките бяха приети.
Какво предстои?
Въглищата загиват. Бавно, но не толкова бавно, колкото някои си мислят. САЩ гори днес толкова въглища, колкото са горели през 1982 година, независимо че икономиката им е нараснала 6 пъти. Канада гори колкото през 1976. Общо страните от ОИСР, към които и ние би трябвало да се включим, горят колкото през 1980. От 1995 година насам употребата на въглища в ЕС е намаляла с над 200 милиона тона. От 1990 година употребата на черни въглища в ЕС е паднала наполовина, а на лигнит – с 40%. Употребата им напоследък намалява дори в Китай, независимо от високия икономически растеж, а ако Индия постигне целите за възобновяема енергия, които си е поставила, през следващите 10 години няма да трябва да строи нови въглищни мощности. Междувременно соларната енергия в Индия стана по-евтина от въглищната.
Екологичните стандарти и ниската цена на новите енергийни технологии ще свият още въглищния сектор и след известно време напълно ще ги ликвидират. Тенденцията е вече ясно видима в ЕС. Спорът дали това е хубаво или не, и дали "Марица изток" топи арктическите ледове и тормози белите мечки са загуба на време. Много по-важно е как България ще реагира на тази тенденция - с бавене, с верига от спонтанни реакция или с някакъв тип национален план. Бавенето и спонтанните решения са възможност. Така действаме досега и енергийният сектор, да чукаме на дърво, не се е разпаднал. Но е поставен под риск да остане в миналото, а за нас да остане насладата да упрекваме за всичко Брюксел или Русия, в зависимост от това коя политическа традиция ни е по-близка до сърцето.
Има и трети вариант. Да го наречем "Марица изток" 3.0 (ако приемем първоначалното развитие на комплекса за 1.0, а частичната приватизация и мъчителното въвеждане на полупазарни принципи – 2.0). "Марица изток", основният ни производител на въглищна електроенергия, може да остане енергиен център на България, а и на Балканите, но трябва фундаментално да се промени. Това може да стане ако комплексът се опита да следва енергийните тенденции и изгради и следва стратегия за развитие, която е съобразена с тях, а не им се противопоставя.
Четири важни и сходно звучащи тенденции е добре да се вземат предвид: декарбонизация, децентрализация, диверсификация и интернетизация. Натискът, под който те подлагат въглищната индустрия може да бъде използван, за да се развие българската енергетика в една нова насока. Да, да си го кажем пак, тази насока предполага постепенното закриване на въглищното електропроизводство.
Аргументът "имаме собствени евтини въглища" е вече просто невалиден. Имаме и собствени слънце, вятър, реки и много селскостопански и битови отпадъци. Имаме си и икономика, която е крайно енергийно неефективна, тоест имаме сериозни възможности за енергийно спестяване.
Необходима ни е стратегия за излизане от въглищата. Това няма да стане другата седмица, каквото впечатление оставяха много заглавия. Дали стратегията ще си постави за цел да се раздели с въглищата до 2030г., 2040г. или 2050г. и как точно това може да стане може да се спори. И този спор е добре да се състои на основата на икономически оценки и модели и социални предпочитания.
Чрез планираното заместване на въглищния капацитет с нови мощности и енергийни решения "Марица изток" може да се развие в център на модерната енергетика, в който въглищните централи постепенно ще бъдат изместени от комбинация от чисти енергийни инсталации. Подобен тип планиране не бива да се бърка с експериментите от преди 1989 - та, но тъй като енергетиката реално не е раздържавена и е силно зависима от регулаторни и политически решения, стратегическото планиране е адекватен подход, включително и за евентуално излизане на държавата от собствеността и управлението на енергийния сектор.
"Марица изток" разполага с изключителен потенциал за подобна трансформация. Басейнът е разположен на 240 квадратни километра. На тази площ могат да бъдат построени поне 250 гигафабрики на "Тесла" (включително площта около сградите и пътна инфраструктура). За пълното преминаване на света към чисто електричество са необходими 100. Мястото е 20 пъти по-голямо от закупената от "Тесла" земя за по-нататъшното развитие и вероятно строеж на още гигафабрики.
Ако Маришкият басейн, чиято земя трудно ще се превърне в надеждно плодородно поле, бъде застлана със соларни панели, те ще произвеждат достатъчно електроенергия, за да задоволяват нуждите на цяла България. Маришкият басейн се намира в средата на огромен селскостопански регион, който може да осигури стотици хиляди тонове селскостопански отпадъци за енергийна употреба или за суровина за второ поколение биогорива. Условията за вятърна енергия може да не са идеални, но са достатъчни, за да може част от енергията в комплекса да се произвежда от вятър. Недалече ще мине, и ще се свърже с националната газова инфраструктура, българо-гръцкият газов интерконектор. Ако много настояваме някъде в България да се изгради нещо като газов хъб, този район е логичното му място. Естествено "Марица изток" е и основен център на електропреносната мрежа на България с връзки към Гърция и Турция. Нова връзка между "Марица изток" и Гърция е планирана и е включена в проектите от общ интерес, подкрепяни от Европейската комисия (Connecting Europe Facility). Малко е необходимо, за да се адаптират тези проекти към бъдещата енергетика.
Стара Загора е на 2 часа път до София, на час и половина от Бургас и на 4 часа от Истанбул. Градът е университетски и индустриален център, който осигурява и голяма част от работната ръка за "Марица изток" . Тракийският университет консолидира учебни заведения предимно с медицински и селскостопански профил. На някой може да му се стори странно, но селското стопанство и бъдещата енергетика са тясно свързани. На основата на университета могат да се изградят образователни и изследователски програми, които да обслужват един модерен енергиен център.
"Марица изток" 3.0 може постепенно да премине към енергийни технологии, на които ще разчита бъдещето и които са вече широко внедрявани по света. Сред тях има място и газовата електроегенрация, която в един преходен период може лесно да балансира неравномерното производство на соларната и вятърната енергия. Постоянно руганите "американски централи" могат да допринесат за подобно развитие – 32% от мощностите на AES са природен газ и 23% са възобновяема енергия, Contur Global също притежава активи на три континента в газовия и възобновяемия енергийни сектори.
Запазването на общия енергиен профил на "Марица изток" ще реши един от най-сериозните проблеми на индустриалната трансформация – проблемът със заетостта. Стара Загора и регионът не само ще запазят заетостта в енергийния сектор, но и ще я увеличат, модернизират и издигнат на равнище на по-високо заплащане, което от своя страна ще гарантира широк вторичен позитивен ефект за икономиката на старозагорския регион.
Засега липсват само два компонента за подобна трансформация – политическа воля и предприемаческа решимост. Един разумен политически сигнал би активизирал предприемаческата решимост.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
tacheaux
Рейтинг: 4167 Неутрално"Ако Маришкият басейн, чиято земя трудно ще се превърне в надеждно плодородно поле, бъде застлана със соларни панели, те ще произвеждат достатъчно електроенергия, за да задоволяват нуждите на цяла България"
Ключово изречение. Останалото в публикацията са подробности.
Това го знам не от сега и не веднъж съм го писал. Маришкият басеин , който е унищожил стотици квадратни километра плодородна обработваема българска земя може да си остане енергиен център на новите технологии на бъдещото: производство на електроенергия от слънчеви панели и ветрогенератори. Отдавна се знае, че този район има капацитет да произвежда много повече електроенергия чрез ВЕИ отколкото сега с изгаряне на ниско калорийни въглища. Така произведената електроенергия ще бъде с много по ниска себестойност. Отпадат атомни и всякакви други топлоцентрали. Това е бъдещето на българската енергетика.
today
Рейтинг: 806 НеутралноХубава статия, но е пропуснато нещо много съществено - енергийната мафия. А тя много трудно ще допусне загубата на стотици милиони годишно, което би се случило ако се нормализират нещата в енергийния сектор.
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!traveler1
Рейтинг: 855 НеутралноТочно!
Има повече смисъл в това плюс изграждане на още 1-2-3 помпено акумулиращи ВЕЦ като Чаира, за да може да имаме ток и когато няма слънце и вятър, ама в настоящето е по-лесно и нито за природата, нито за хората им пука на производителите на ток от въглищни централи.
Важна е само печалбата! ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО
Боби Колев
Рейтинг: 1433 НеутралноНека бъда адвокат на дявола и кажа на глас очевидното: и тази идея / стратегия (ако се стигне до там) е обречена на провал като всички други, напр. Белене.
http://www.bbc.com/news/magazine-37612083И това е защото нищо в България не се прави - и не може да се направи - с мисъл за бъдещето и да не бъде опорочено.
Защото става дума за много, много пари и това е ресора на мафиите в България.
Коя точно мафия ще е едва ли има значение. Няма добри мафии.
Докато българите не поемат контрола над съдбите си никакви стратегии няма да им помогнат.
k_
Рейтинг: 3188 НеутралноРешимостта на българските предприемачи във ВЕИ сектора я видяхме.
Гарантирани с репресията на държавата едни от най-високите цени на ВЕИ в света за следващите 20 и повече години.
Както и автора правилно отбелязва Индия дори ни отвя по ефективност и цени.
Подробност от пейзажа е, че точно този автор нееднократно е лобирал нещата във ВЕИ сектора в България да се случват точно по този начин - БЕЗ КОНКУРЕНЦИЯ, за да можели горките да им се стимулира предприемаческата решимост.
Да, ВЕИ нямат алтернатива в бъдещето. И НЕ, с тия неща не трябва да се занимават левичари визионери.
Само и единствено свободният пазар и ожесточената конкуренция в бранша, задължително включваща и фалити, може по най-бързия начин да намери най-късия път към налагането на ВЕИ.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6190 НеутралноКомбинацията от солари и перки в Маришкия басейн и удобните за ПАВЕЦ Родопи наблизо, е чудесна, но трябва и воля. Да се закрие въглищната индустрия, означава поява на десетки хиляди безработни и на цели градове-призраци, като Гълъбово, например.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевЗа сега май е по-добре да се оборудват ТЕЦ-овете с модерни филтри.
tall_ship
Рейтинг: 304 НеутралноМисля, че тази статия е добра основа за една бъдеща енергийна стратегия на България. Впрочем Тесла все още не са определили мястото на бъдещата си гигафабрика в Европа, може пък да опитаме да се намесим.....
FILII MARIS SUMUSusero
Рейтинг: 571 НеутралноДо коментар [#1] от "tacheaux":
Не знам защо да е толкова трудно да се направи поле, още повече, че почвеният слой, който е иззет първоначално, се съхранява. Но може верно тук да е скрит ключът от палатката, трудно е да се направи поле, обаче е лесно да се направи слънчев парк, който ще произвежда 2,5 пъти повече електричество, отколкото потребява планетата и така ще станем енергиен център не просто на Балканите, а на Земята, Марс, Юпитер, Венера и Меркурий. Като се добави и сламата, която на това невъзможно за съществуване поле хартисва, след като прибереш житото и може да се гори (между другото е доста по-калорична от калта, която горят в момента), ще има и за пръстените на Сатурн.
valtoro
Рейтинг: 957 НеутралноПо добри очистващи системи, постепенно отпадане на ТЕЦ и
преминаване основно към ВЕЦ, АЕЦ и ВЕИ. !!!
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноСпоред Вас какви са модерните филтри? Бихте ли препоръчали? Тип, производители, параметри...
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноБихте ли разшивровали абревиатурите ВЕЦ и ВЕИ?
chicago514
Рейтинг: 2586 НеутралноОпонентите проспаха няколко години консултации и се сетиха в последния миг-както винаги е имало орахатяване и безхаберие."Марица изток" 3.0 може постепенно да премине към енергийни технологии, на които ще разчита бъдещето и които са вече широко внедрявани по света. Сред тях има място и газовата електроегенрация.Като чете това човек не може да не се запита - Защо беше замразена втората по големина топлоцентрала в България - ТЕЦ - Варна-тя вече работеше на газ.
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноЩе бъде ли предложена енергийна стратегия? Утвърдена след реално обсъждане от специалисти (такива има в България), защитаващи различните варианти на базата на реална техннико-иконочическа оценка. Оценка, в която са включени всички приходи и разходи. Почти всички, но наистина почти всички, без пренебрегване на някои основни.
"Запазването на общия енергиен профил на "Марица изток" ще реши един от най-сериозните проблеми на индустриалната трансформация – проблемът със заетостта. Стара Загора и регионът не само ще запазят заетостта в енергийния сектор, но и ще я увеличат...". Наистина ли?
neut
Рейтинг: 1562 НеутралноОт сярата във нашите въглища и серния диоксид след изгарянето няма отърване. Чудесен материал - да го прочетат политиците. Една Холандия може да се отърве напълно от въглищата, защо да не можем и ние
In the forest all animals are equal except a few that are more equal than the restНезнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6190 НеутралноДо коментар [#10] от "zhivko6461":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевТЕЦ "Север" на Мюнхен гори въглища, битови отпадъци и утайки от пречиствателната станция. Не се вижда никакъв дим. Поинтересувайте се какви филтри има. Вероятно са добри.
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноВсе пак и там "се вижда" дим. Нямам съмнение, че филтрите им са добри. Почти съм сигурен, че са електрофилтри. Уверен съм и в ефективността на инсталациите, за очистване на серни и азотни оксиди (окиси).
Всички блокове в четирите ТЕЦ в Марица Изток са оборудвани със сероочистващи инсталации. В ТЕЦ "Контур Глобал МИ 3" четирите блока са модернизирани с цел намаляване емисиите на азотни оксиди (окиси). В ТЕЦ "AES Гълъбово" по данни на самата компания емисиите на азотни оксиди (окиси) отговарят на съществуващите изисквания. Всъщност тези емисии подлежат на контрол и могат да бъдат измерени, вкл. и от оторизирани независими лаборатории.
В Германия доста от ТЕЦ на въглища подлежат на скорошно затваряне. Процесът ще обхване всички. В други страни се извършва модернизация ТЕЦ с цел да отговарят на екологичните изисквания. България не е от най-изостаналите.
В друг коментар посочих, че според мен е крайно време да се утвърди енергийна стратегия.
tsvetko_51
Рейтинг: 1973 НеутралноТрудно може човек да не се съгласи с автора. А няма и нужда, защото, когато се постави цел, примерно 2030г , това ще даде възможност да се направи оценка, може ли да се изплати въпросния милиард, за да се приведат блоковете на МИ-2 в норми и тези средства да се изплатят.
Нащите "стратези" и особено клакьорите на руското влияние от БСП, доведоха до похарчването на три-четири милиарда за грандомански проекти като ЮП, Белене и прочее, а сега за този милиард, ще опяват като за умряло.
Въпроса не е в този милиард, а да се използва времето активно и към 2030-примерно, да сме вече в крак с времето.
Но това с приказките на Гоцевци,Куюмджиевци, Божковци ( да не споменаваме р.Овчаровци) трудно ще стане. На тях им дай големи обекти и още по-големи комисионни - както е казал Ленин, съветска власт + електричество= на социализъм, а той не е за хората (както доказа практиката) а за ВПК-то ако питаме джуджи:).
niakoi_si
Рейтинг: 684 НеутралноЗа да се направи каквото и да е, е нужен дългосрочен подход и мислене.
В БГ такова животно обаче няма. И управниците и народонаселението живее ден за ден. Максималния хоризонт е един мандат - 4 години.
От там идат 90% от проблемите ни, просто главите ни са наведени и гледаме до върховете на обувките си.
Минувач
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#10] от "zhivko6461":
Груби - циклони и фини - електрофилтри
Willy Messerschmitt
Рейтинг: 3451 Любопитнобъдещето на Мариците може да бъде гарантирано ако има визия и приоритети!За съжаление думата има МАФИЯТА!Която се стреми да се окопае и да окраде системата!Без да влага...
До истината се достига с познание! Не влизам в диалог с лумпени !И не храня руски тролове...zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноБлагодаря за допълнението, т.е. циклоните! Основните проблеми са оксидите, а те изобщо не се разрешават с електрофилтрите, дори и когато преди тях има монтирани циклони.
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноПредставяте ли си колко дългосрочен подпод и колко мислене са необходими за да не се направи нищо съществено? Всеки би могъл без сериозни затруднения да направи справка.
musashii
Рейтинг: 796 НеутралноТо бива некомпетентност,ама подобни статии минават всякакви граници.Колко е продуктивността на соларните панели през нощта?А през зимните ,пролетните и есенните дни с по-малко слънчеви дни?А по време на дъждовните дни?
telqk
Рейтинг: 799 НеутралноДо коментар [#12] от "chicago514":
Преди да пишете проучете историята - ТЕЦ варна 6 блока от които три тотално амортизирани - разбирай неработещи. От другите 3 работеше на газ само един а при другите два газ се използва за разпалване само. При въглищните централи винаги има алтернативно гориво за разпалване - мазут или газ. Тец не се пали с подпалки!
zhivko6461
Рейтинг: 1047 НеутралноВ едни документи се произведената енергия отговаряше на непрекъснат режим по 36 часа в денонощие. На база на тези отчете са издавани и фактури.
The Core
Рейтинг: 796 НеутралноТази статия Юлиан Попов можеше изобщо да не я пише!
Ние обичаме да сме сред природата, защото тя няма мнение за нас! НицшеС цялото ми уважение към неговия "широк формат" , но не му се е получило!
Да замениш 3300 мегавата с фото панели не е лесна работа, нито е безплатна! Още по-малко пък са взаимно-заменяеми! (когато е студено слънце няма!)
Лафове от типа "декарбонизация, децентрализация, диверсификация и интернетизация" може да звучат добре на онези, които гледат презентации по офисите, но нямат нищо, ама НИЩО общо с реалностите! Празни приказки!
Да твърдиш, че ще има нужда от повече работна ръка за соларен/вятърен парк, отколкото за въглищна мина и ТЕЦ е не просто несериозно, ами и повече от виц! Вероятно се има пред вид 3-сменен пазач на всеки панел/перка, заедно с чистачка, която да го лъска на всеки 20 минути!?!
Вятърни генератори? Ами ако има достатъчно вятър - могат и сега да бъдат построени, но явно няма, защото не са! Има си карта с регионите с подходящи сезонни ветрове за генерация, но Маришкият басейн не е сред тях!
Газовите хъбове - хубави мечти, но народът е казал: С чужда пита майчин помен прави! Ние газ нямаме! Кой ще ни го продава, на какви цени, при какви условия, са все въпроси, които нямат отговор! Въобще - цялата "конструкция", предложена от автора е някакъв хибрид, "световен рекорд" , какъвто никъде по света няма, няма да има, не е и нужен!
Последните 2 изречения от статията са може би верни, но решаващото е, че няма пари за необходимите инвестиции, няма и пазар за възобновяема електроенергия, така както я разбират и продават у нас!
Питайте кой да е енергиен експерт простичкия въпрос: "С какво могат да се заменят 3300 мегавата въглищна мощност", и ще получите единствения верен отговор: АЕЦ!
ПП: Върнете стария графичен дизайн!
penetrating
Рейтинг: 5873 НеутралноХубава идея...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНе е за Борисов и енергийната мафия.
Роси
Рейтинг: 8081 НеутралноА това ще запази ли стабилността? Борисов няма да работи против нея.
destino
Рейтинг: 458 Неутрално[quote#3:"traveler1"][/quote]
Смело мога да кажа, че с минимум разходи каскадата Арда с яз Кърджали, яз Студен Кладенец и ивайловград може да се превърне в такава.
П.С. Нивото на водата и в трите язовира в момента е учудващо малко, което е мсного лош знак.
Николов
Рейтинг: 1295 НеутралноJudjuk
Рейтинг: 3357 НеутралноТоз гражданин-автор, доколкото го познавам, приветства агресивната намеса на сенатор Маккейн и краха на ЮП, а също и на провала на АЕЦ Белене. Да, ама сега се притеснил за тока. То си е за притеснение, защото токът е по-силен от всичко и може да предизвика преврат, бунт и даже революция. Но като си няма аргументи, той си бае и си мечтае. Ще покрият изкопа със соларни панели и ....шапка на тояга! Как пък досега не са се сетили за това? Добрата новина е, че някои хора вече се притесняват от собствените си пагубни увлечения и може би са склонни да се върнат в лоното на здравия морал.
Ернесто
Рейтинг: 515 НеутралноАЕЦ Белене - чисто без пушилка евтин ток.
k_
Рейтинг: 3188 НеутралноДо коментар [#26] от "The Core":
Юлиан е хуманитар. Няма как да очакваш да прави сметки с мегавати, цени и пр.
Той е добър хуманитар и най-вероятно си вади хляба като презентира всякакви идеи на хората. И е видно, че добре го прави.
Задължение на тези които могат да смятат е да правят сметките и представят рационалните аргументи с надеждата, че обществото няма да залитне отново по идейни фантасмагории.
Иначе, разбира се, че може и ще се намерят хора които да наредят стотици хектари със соларки в табаните на Марица Изток.
Кой ще плаща и колко ще струва ли? Ама, айде да не се занимаваме с такива грозни подробности - само се представете колко е готина идеята.
idiotstavrev
Рейтинг: 289 НеутралноДо коментар [#26] от "The Core":
Забравяш една подробност - на каква цена са дългосрочните договори тези 1500 Мвт. За Марица 2 не говоря. Поляците разкараха подобни "самоубийствени" ТЕЦ-те там с пакет закони, а ние 3 години тупаме топката и чакаме Еврокомисията да ни "каже", това държавна помощ е или не е, при положение, че всяка държава-членка сама тълкува и прилага правото на ЕС и не е нужно да иска тълкуване от ЕК. Тук да не говорим, че съгласно Закона за енергетиката самата КЕВР има компетентността да се произнесе по договорите на АЕС и КонтурГлобъл - просто е по-лесно да се правят на ударени като никой не им дава зор.
Повече ВЕИ не ни трябват докато въпросът с дългосрочните договори и нереалните цени на сегашните не се реши. Валерката Симеонов се пенеше още преди 2 години, как ще прави одити и ще затваря ВЕИ-та и после тихо-тихо всичко мина, нито на един не беше прекратен договора за изкупуване. Сега пак е шеф на комисията по енергетика и пак ще започне голямата ревизия 2.0!
Но въпросите с ТЕЦ-те в Марица остават. Първо, да се реши въпросът с договорите на американските централи и ако не им хареса да излизат на свободния пазар или да продават собствеността. Паралелно с това, трябва да се вземе решение строим ли АЕЦ или не и с какво ще заменим ТЕЦ-те.
varys
Рейтинг: 8 РазстроеноДо коментар [#5] от "k_":
Да, напипал си жилката май. Авторът пледира май да "подадем ръка" на Алфа Финанс, за да и решим финансовите проблеми...
Сатана Ликующий
Рейтинг: 2013 НеутралноНавлизането на слънчеви панели и перки трябва да навлиза бавно и постепенно. Без ценови преференции, при ниска себестойност. И да се финансира чрез печалбите. Да се затварят въглищни централи е безумие. Представете си изригване на голям вулкан и запрашането след това - месеци липсва слънчева светлина. Следователно всички яйца в една кошница (както иска автора) е безумие. Освен това България е планинска страна - има възможност за много Водни централи и създаването на големи или малки язовири, които да съхраняват водата - този ценен вече ресурс. Трябва да се използват всички възможности и да се диверсифицират източниците на ток. А панелите - по планинските склонове. земеделската земя е с друго приложение и носи своята ценност.
Само простите хора си мислят, че има прости неща!subaru
Рейтинг: 787 НеутралноДо коментар [#3] от "traveler1":
"...плюс изграждане на още 1-2-3 помпено акумулиращи ВЕЦ като Чаира, за да може да имаме ток и когато няма слънце и вятър, ама в настоящето е по-лесно и нито за природата, нито за хората им пука на производителите на ток от въглищни централи."
++++++++++++++++++++++++++
Яденица стои и чака.
sa6
Рейтинг: 928 Неутрално" Постоянно руганите "американски централи" могат да допринесат за подобно развитие – 32% от мощностите на AES са природен газ и 23% са възобновяема енергия, Contur Global също притежава активи на три континента в газовия и възобновяемия енергийни сектори."
Евроатлантидамирише на поръчков маркетингов репортаж. И кой ще ни продава тази евтина газ, с която ще работят и без това "евтините" американски централи? Или мат'ряла ще плаща като поп за това да е "зелен и демократичен"?
kucarov_ic
Рейтинг: 240 НеутралноОмръзна ми определени лобисти - неграмотно, полуграмотно и по някой път грамотно да вменяват идиотщини. Първо "американските централи" са с очистителни инсталации - прахоулавяне , очистка от серните оксиди, намалена емисия на азотни оксиди. Прости примери - никой не вижда комина на АЕС защото е в охладителната кула . Това което излиза от там е повече вода и доста по малко дим. Електрофилтрите са ръкавни , електростатични. Серните окиси се улавят с варовик. Същата е системата и в Контурглобул. За любопитни - До контурглобул има предплриятие за производство на гипс картон от гипса който е продукт от сярната очистка. Преди два месеца бях на покрива на електрофилтрите на АЕС и се дадишах с кво ли не идващо от предприятията на Ковачки. Двете централи редовно се контролират за емисия на газове и прахови частички.
Не е възможно да съществува енергетика на базата на божия промисъл без заместващи мошности - просто и категорично.
Примера с Чаира е добър но централата може да работи само 4 часа в определен режим поради ограничен обем на язовира. Добрия въпрос е защо не се прави нищо за Яденица и още един язовир които имат заложени входове в основния водоем.
ssg
Рейтинг: 424 НеутралноДо коментар [#2] от "today":
Т.е. американската мафия?
fusion
Рейтинг: 235 ВеселоИДиотия..перки и слънце..
https://www.spectator.co.uk/2017/05/wind-turbines-are-neither-clean-nor-green-and-they-provide-zero-global-energy/ #
Сатана Ликующий
Рейтинг: 2013 ВеселоЕх тоз Юлиян попов, ех тоз разбирач от всичко! И Спасител наш (от Лондон!)! Я кажи Юлиане как ще спасиш ЮК от Брекзита?
Само простите хора си мислят, че има прости неща!historama
Рейтинг: 4075 НеутралноА най-тъжното е, че отговорните фактори си нямат и на идея какво да правят! И те ще платят глобите (понеже не са от техния джоб), и всичко ще приключи.
И така до деня, в който страната ни стане една невероятна клоака, без всякакви възможности за изход.
olimpipanov
Рейтинг: 1042 НеутралноПоредната лаладжийска драсканица. Лиì, че е писана от уманитар лобист.
В световен мащаб е хубаво да провери въпросното лице колко е-гия се призвежда от вятър и слънце и ще голяма изненада , така че без ЯЕ е-гия или дай боье ТЯС е бъдещето.
За едно съм съгласен, горенето на кюмюр трябва да се ограничи.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1023 НеутралноПоради липса на други, господарите му изпозват посредствени като него! Тръгнал да "спасява"! Няма спасение! Както нямаше спасение за 1-4 блок на Козлодуй! Нали те видяхме като служебен еко министър как се договори с офшорната мафия Цеко Минев за концесията в Пирин! А преди това ги обвиняваше в нарушения, включително и в Дневник! Какво е казал Георги Димитров-"знам какво е да си емигрант, изпозват те докато могат, после те изхвърлят" Е, този още могат да го използват!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токhqx04506254
Рейтинг: 339 НеутралноДо коментар [#23] от "musashii":
Това е разбираемо. Авторът на статията е филолог. 😁
hqx04506254
Рейтинг: 339 НеутралноВсъщност, което и правителство да закрие комплекса "Марица-изток", ще падне. Първо, заради затриването на над 40% от електроенергетиката на страната, работеща с местна суровина, и второ - заради последващото повишаване на цената на електричеството.Той и Макрон се опита да въведе въглероден данък преди година... В резултат на това излязоха жълтите жилетки. Що се отнася до г-н Попов - на него Европейската климатична фондация му плаща да води война срещу въглищата и да промива мозъци, въпреки че няма нито техническата компетентност,нито опита в енергетиката. Хубавото е, че българите по природа сме по-скептични и не се впечатляваме лесно от прогнозите на климатичните алармисти. Добре ще е първо да се види резултатът от безумната зелена политика в Западна Европа, преди да си досъсипем енергетиката и да станем напълно зависими от внос.