Депутат, само по местоживеене. За народен представител трябва да бъде издиган само човек живеещ постоянно в дадена област. Такива дето живеят на едно място пък се кандидатират от съвсем друго НЕ.
Камъчето, изплюто накрая се казва "разпознаваеми лица от малки партии" и ние му знаем името на лицето. Да добавим: трябва да ходи бръснато щото електората го взима за джихадист.
Ще се возим ли в мерцедеса на избирателните системи ___________- Тази статия е типичен пример как може да се съчиняват стотици безсмислени новини на ден!
Глупавите, но упорити опити да се наложи сурогата "преференциално" гласуване пред оригинала - мажоритарен вот - продължават. Що се дърпате толкова не мога да разбера, ей на , дава ви се шанс да преборите ГЕРБ. Наприемер чета наскоро, че Красимир Вълчев се бил писал русофил. Ами хайде да видим ако се падне в моя избирателен район колко ли гласа ще вземе мажоритарно....
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?
До коментар [#2] от "442": Правилно. Подкрепям. Какво е туй разпищолване всеки да се кандидатира откъдето му скимне. Я в тоя дух немедленно да се отмени отмяната на жителството . И на ергенския данък. И студентите 3 години по държавно разпределение.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?
Добър материал, няма да си кривя душата. Дори грубите закачки с партия ОПГ и подобни съм готов да подмина. Но материалът е закъснял много във времето. Времето му беше когато по инициатива на Плевнелиев можеше да има референдум за “Подкрепяте ли част от депутатите да се избират мажоритарно?“. Дори при 100% положителни отговори дупетатите щяха да си запазят правото да вземат решението по същество. След втория референдум това ще стане много по-трудно и няма да подмине оценките за нагло поведение. Резултатите от ключовото гласуване в парламента за повече мажоритарност може да откриете в табличен вид в края на http://www.faktor.bg/bg/articles/mneniya/lacheni-tsarvuli/reformatorite-se-podigraha-s-570-hil-grazhdani-podkrepili-referenduma-51425 Абстрахирайте се от мнението на Иван Сотиров и вижте числата. За мързеливите ще си направя труда да ги "сдъвча" малко: Гласували общо 193. От тях ЗА – 90, в това число ГЕРБ изцяло. Против и въздържали се – 103, от тях от РБ – 11. Видно е, че ако РБ бяха подкрепили Плевнелиев, щяхме да гласуваме за повече мажоритарност, а до референдума на Слави нямаше да се стигне. Видна е и незаинтересоваността на РБ, защото от група от 23 гласуват само 12.
Благодаря на автора за ясното и изчерпателно обяснение на германската избирателна система. От което става ясно, че тя не е приложима в България. От тук пък следва изводът, че настоящата ни не съвсем пропорционална система с 31 многомандатни избирателни района и преференции в подреждането на листите си е най-добрата за нашата страна. Стига избирателите да знаят за какво гласуват. Както и при всяка друга избирателна система.
Много точни разсъждения за ролята на втория тур при мажоритарни избори. Адмирации. Тогава гласувалите не за фаворитите избират по-малкото зло. Показателни са както резултатите от този избор, така и броя на отказалите се да участват в него.
Ако махнем прангите на конституцията ни пък, по-удачно ми се струва да мислим за "свиващ" се парламент, а не за "разширяващ" се. Може да се реализира много лесно като "не подкрепям никого" се допусне като "партия", симпатизантите на която са представени от празни банки в дупетатската част от парламента.
Депутат, само по местоживеене. За народен представител трябва да бъде издиган само човек живеещ постоянно в дадена област. Такива дето живеят на едно място пък се кандидатират от съвсем друго НЕ.
Хайде по-меко: Заедно с професията в мажоритарния списък да се пише и района по местоживеене. Това, което искате ще си дойде от самосебе си. Няма нужда да се въвежда като норма. Но посоката на коментара ви е вярна. +
Немската система е чудесна за приложение в България с няколко малки корекции, които ще засилят мажоритарния елемент. Вдига се прагът на 5% и се свалят броят на депутатите. Така българските цифри стават 100/200/5
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Всичкия тоя шум около избирателната система е глупав и безсмислен. На фона на законодателната, съдебна и т.н. система, е като на прасе звънче. Ще увиваме кравешки екскременти в целофан.
Какво пречи, когато гласуваме, ако е мажоритарно, да не избираме "вносните" хора, а ако е пропорционално, да пренаредим листата и да го изпъдим. А ако нагло са напълнили листата с парашутисти, защо ще гласуваме за точно тази партия. Искам да кажа, че не системата а ние сме хората, които могат и според мен трябва да правим избора - както впрочем си е по конзтитуция:).
Не знам как е с глупавите, но не разбирам умните, които си мислят или по-скоро се надяват и разчитат на разни модели избирателни кодекси, а не им минава през акъла по-лесното - бъдете активни, мислете и гласувайте - може да се окаже че не системата пречи ( нещо като с кривата ракета и космоса:)).
Не е лошо, само че сме го закъсали и си нямаме генерал Де Гол , та по този начин може и вероятно ще бетонираме разни псевдо- или почти- генерали...дето и така си ги знаем и НЕ харесваме.
Има доказателсвта, че избирателната система е най-малкия проблем. В развитите страни, има всякакви системи има и монархии и в страните от третия свят има всякакви системи. Очевидно най-малко зависи от системата :)
Това е истината, от нас, избирателите зависи всичко, но виждате, дори в този форум 70 и повее %-ти, разчитат на системата, като че ли една каквато и да е система, ще смени избирателите и глупаците, платените, страхливите и подобни както се вижда от вече миналите избори, изведнъж ще станат други хора:).
Общо взето съм съгласен и аз, катпо освен на всичко друго разчитам, че на купувачите на гласове и обикновените глупаци ще им стане трудно да гласуват и така тяхното влияние рязко ще намалее. Една добавка, защо да не са 50/100/5, все ми се струва че и така ще свършат работа, а и няма да се наложи голямото и според мен вредно раздробяване на над 200 района.
Да, така е. И причина за това е, че от една страна голяма част от гласовитите привърженици на мажоритарната система не познават настоящата пропорционална система и никога не са използвали възможностите, които тя им дава. Както няма да използват и тези на мажоритарната. А от друга страна, че не са разбрали две неща: Първо, че мажоритарни са кандидатите, а не те, избирателите. И по някакво странна заблуда си мислят, че те ще бъдат единственият гласоподавател, който ще избира своя кандидат. Второ, по напълно непонятни причини те си въобразяват, че "малките групи от силно мотивирани активисти" които сега редят партийните листи ще им дойдат на крака с блага ракия да ги попитат точно тях кого ще благоволят да посочат за кандидат в техния избирателен район.
Съгласен. по местоживеене, мажоритарна в един тур и без право да се кандидатира от друг избирателен район, ако е опитал в един. Бонус с огромна полза ще е и право на само 2 последователни мандата. Избори на всеки 2 години за половината депутатски места.
Само не разбрах кое и е лошото на класическата пропорционална система с нулев праг за преференции!?Но нали сега един манипулатор излезе с гръмките фрази и стадото с ампутирани мозъци с телешки възторг побегна след него.По същия начин по който бягаше и преди 15год. след оня с 800те дена,а и след бая други.С тоя "умен" матриял-такава демокрация ни чака.Едно 90% от българите са толкоз тъпи че не бих им поверил да ми прекопаят лехата с лука в градината,а вие сте им дали права да определят съдбините на държава.
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!
Няма да е лошо политиците да слезнат малко от висините на трибуната на НС и да се отърсят от патетичните словоблудства които държат от нея.Да слезнат малко сред народните низини.На кой ги даваш тия изб.права?На кифлата с 1нервна клетка между ушите чието основно занимание е да прави селфита и муцунки и да събира лайкове във ФБ?Или на батката дет знае само да върти гуми с на тате колата и да се тъпче с химии?Или на старчоците които колкот пъти си отворят устата винаги започват с "А при бай Тошо беше по-хубаво,искаме си соца".Или може би на милиона тъмнокожи дет ходят на избори с клечките?Както се кацзваше в един хубав бг-филм-"Хайде стига сме си играли на абстрактен хуманизъм!".Едно 90% от народонаселението на страната заслужава не избирателни права,а БЪРЗА ЕВТАНАЗИЯ!!!
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!
До коментар [#23] от "tsvetko_51": При едни мажоритарни избори вероятността някой да отиде на предизборно мероприятие е много по-висока. За мен примерно да питам Красимир Вълчев или Георг Спартански що е то русофилство и има ли то почва в ГЕРБ- респективно в Реформаториския блок (светла му памет...)......................................... При пропорционални народа гледа кво казва Баце, кУрнелка, за следващите избори Учиндолския , кво пише в Дневник , Блиц и Шоу и дотам.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?
Проблемът ни не е в избирателната ни система, той е в хората които гласуват, независимо по коя система. Идеална изб. система не е измислена, въпреки туй някои държави са добре а други като нас - зле.
Една малка корекция - "изравнителните" мандати се въведоха, за да се гарантира пълната пропорционалност на крайния резултат, а не защото КС е сметнал, че възможността за различно гласуване на избирателя е нечестна. Напротив, възможността двата гласа на един избирател да се подадат за различни кандидати/партии е едно от големите предимства на германската система и то няма пряка връзка с получаването на "надмандати". Повече мандати от пропорционалния резултат на една партия може да се получат благодарение на мажоритарния избор в едномандатния район, а това няма връзка с гласуването за партийните листи. За да има пълна пропорционалност обаче (каквото е изискването на германската конституция според тълкуванието на техния КС), трябва да се компенсира ефекта от получените "надмандати" спрямо мандатите на партиите, които са получили точно толкова, колкото е техният пропорционален резултат. Именно затова от последните избори през 2013 г. се въведоха "изравнителните" мандати. С тях разпределението на депутатите точно отговаря на резултата, получен от партийната листа.
Най-големият проблем пред въвеждането на германската система у нас не е променливия брой на депутатите, т.е. наличието на "надмандати" и "изравнителни" мандати. Може да се ползва системата в Шотландия, която е почти идентична с германската, но там броят на депутатите е фиксиран, както е и при нас.
Наличието на 2 гласа е голямо предимство за Германия, но при нас ще се превърне в голям недостатък. Защо? Защото нашите партии няма да пропуснат възможността "да измамят" системата. Двата гласа работят, ако партиите са честни и издигат своите кандидати в едномандатните райони от свое име. Ако обаче, мажоритарните кандидати на партиите изведнъж станат представители на друга партия или дори са независими, тогава смесената компенсираща система спира да работи! Партиите-хитреци ще си вкарат своите "независими" мажоритарни кандидати, но това няма да намали пропорционалните мандати на тази партия! Точно така се получи в братска Италия - големите партии регистрираха измамни листи, които уж бяха на друга коалиция, и така водещата партия с 30 % от гласовете получи 60 % от депутатите.
Опитът с "германската" система в Италия безславно се провали и бе отменен.
Така че, ако се въвежда смесена компенсираща система в БГ, то избирателят трябва да има само 1 глас (както е и сега), който подава за конкретна личност (независим или представител на партия). Всъщност точно такава е била и оригиналната германска система - първите избори за Бундестаг 1949 г. са провеждани така. По-късно въвеждат двата гласа - това работи в Германия, в Шотландия и Уелс, но НЕ работи в Италия, Румъния и 100 % сигурно и в България.
Германската система, но с 1 глас, и в момента се прилага на изборите в провинция Баден-Вюртемберг. Между-другото, това е най-богатата провинция във ФРГ...
Идеята с празни банки в Парламента е добра и отдавна съм я предлагал. Само няколко уточнения. Бюлетина "не подкрепям никого" се включва в общия процент и определя брой празни депутатски банки. Това ще има най-малко две ползи. Първо, ще мотивира партиите да се харесат на избирателите за да гласуват за тях и да се борят за висока избирателна активност, а не да работят за тезата "всички са маскари", която демотивира избирателите и те гласуват "не подкрепям никого". Второ празните банки не струват на данакоплатеца нищо, а не като сега хем се водят депутати, хем вземат заплати и други облаги, хем банките пак празни. И още нещо, според мен трябва да има и "негативна преференция" (съзнавам, че термина преференция не е точен) При което във втора колонка като германските бюлетини да се гласува отрицателно против една личност от партийните листи на друга партия. Мисля, че тогава Пеевски или Волен например, ще видят парламента през крив макарон.
Има логика в това, което казваш, но не може да се отрече и следното: Все пак партиите малко от малко ще се замислят кого да посочат в едномандатен район с пряка елиминация... Пример - Цецка Цачева, която беше изхвърлена с преференцията... При сегашната система това няма особено значение, защото не оказва влияние върху общия брой депутати на парнията - просто влиза следващия кукер в листата. При мажоритарен избор обаче, където цецка щеше да загуби мандата за Герб, не съм убеден, че биха я издигнали... При всичките условности, все пак мисля, че поне основните партии биха се стремили да търсят малко по-читави кандидати... Друг е въпроса, дали най-читавите въобще биха се навили да се занимават с подобен цирк...
Извинявайте, може да се отрече и аз ще го направя. Въобще не се надявайте, че партиите ще му мислят много кого да посочат за свои кандидати в едномандатните райони. Ще мислят много повече кого къде да посочат и с каква комбина да го вкарат. Нали не си представяте която и да било партия да каже на свой дългогодишен функционер: "Чупарата, не ставаш, няма да те номинираме, ти си бита карта". Няма да го направят за да не си цепят партията. Мислите, ли че има и един единствен едномандатен район, който би избрал Цветан Цветанов? И в ГЕРБ не мислят. Ама нали не си представяте да не бъде номиниран? Ще го сложат дори и да са сигурни, че ще загуби. А и примерът с Цецка Цачева не е показателен. Тя беше отстранена от "ефекта 15/15" - т.е. купените цигански гласове. Той и Цветан Цветанов беше отстранен в Благоевград по същия начин. Което с известна доза на чувство за хумор може да се разглежда и като още едно преимущество на преференцията. За това колко много в ГЕРБ държат на Цецка Цачева, колкото и пъти да не бъде избрана най-добре говори фактът, че я направиха министър на правосъдието.
За мен би било интересно ако някой коментира предложената от БСП смесена система. На първо четене аз намирам три големи недостатъка. Първият: - премахване на възможността за преференциални гласуване в пропорционалната компонента. Вторият - едновременно издигане в мажоритарен и пропорционален изборен район. И то при условие, че мажоритарния вот е в един тур, а листите са твърди(без преференция). Тези двата проблема в съчетание не са добро решение. Компромис може да има, само ако има преференция. Иначе мажоритарния кандидат, който води и листа, като стане министър освобождава две места за партийни послушковци от задните места в листата, и то без избирателят да има възможност да ги преподреди. И третият проблем е предложението гласовете на неизбран кандидато от мажоритарния изб. район да се прехвърлят з листата на същата партия в многомандатния район. Това е пряко нарушение на основен стандарт - един човек и един глас. Предлага се на практика част от избирателите да гласуват с два гласа за пропорционалната листа на партията. Това деформира пропорционалността при разпределение на мандатите и ощетява партиите, които са решили да не издигат мажоритарни кандидати. Тези тънки сметки не трябва да минават незабелязано.
Напълно сте прав в забележките си. Имам само едно възражение - проектът на БСП не трябва въобще да бъде обсъждан. Първо защото такава избирателна система никой не е предлагал, а още по-малко за нея някой е гласувал на референдума. И второ - каквото и да предложи БСП то човек и без да го чете в подробностите може да бъде сигурен, че е някаква комунистическа уйдурма. Както Вие правилно забелязвате в конкретния случай.
На тези избори гласуваха под 50% от имащите право на глас избиратели. Това е проблем, както на легитимността на управлението така и на опозицията. За да има по - пълна представителност на гражданите, чиста пропорционална система с преференции без ограничения, бариерата за влизане в НС трябва да е 3 а не 4%. А когато, участвалите в гласуването граждани са по - малко от 50 +1%, от имащите право/а не противоконституционото "задължение/ на глас , изборите се обявяват за невалидни и се провеждант нови. Докато т. нар. български политиците се научат, че за да бъдат избрани трябва да уважават тези, които ги избират.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
pag
Рейтинг: 1122 НеутралноНяма да се возим, а ще ни извозват.......
Culus capitem delit442
Рейтинг: 1335 НеутралноДепутат, само по местоживеене. За народен представител трябва да бъде издиган само човек живеещ постоянно в дадена област. Такива дето живеят на едно място пък се кандидатират от съвсем друго НЕ.
Lemmy
Рейтинг: 1655 ВеселоКамъчето, изплюто накрая се казва "разпознаваеми лица от малки партии" и ние му знаем името на лицето. Да добавим: трябва да ходи бръснато щото електората го взима за джихадист.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4280 НеутралноЩе се возим ли в мерцедеса на избирателните системи
Libertarianism is just anarchy for rich people___________-
Тази статия е типичен пример как може да се съчиняват стотици безсмислени новини на ден!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 5092 НеутралноДо коментар [#4] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. БотевКое е безмисленото? Че обяснява как се постига хем мажоритарно гласуване хем запазване на пропорционално представителство в парламента?
ТНТ
Рейтинг: 591 НеутралноПредпочитам английския "Ролс-Ройс" - мажоритарна система в един тур. Е, от мен да мине - може и в два тура...
Да спасим София от "Спаси София"!!!edmund0
Рейтинг: 384 НеутралноА пък Корнелия се опитва да ни представи изгнила Лада за Мерцедес.
qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноГлупавите, но упорити опити да се наложи сурогата "преференциално" гласуване пред оригинала - мажоритарен вот - продължават.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Що се дърпате толкова не мога да разбера, ей на , дава ви се шанс да преборите ГЕРБ.
Наприемер чета наскоро, че Красимир Вълчев се бил писал русофил. Ами хайде да видим ако се падне в моя избирателен район колко ли гласа ще вземе мажоритарно....
dorn
Рейтинг: 1408 НеутралноГенерал Шарл дьо Гол е видял и немската и английската и избрал най- доброто - мажоритарна в два тура.
qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#2] от "442":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Правилно. Подкрепям. Какво е туй разпищолване всеки да се кандидатира откъдето му скимне. Я в тоя дух немедленно да се отмени отмяната на жителството . И на ергенския данък. И студентите 3 години по държавно разпределение.
plebs
Рейтинг: 269 НеутралноДобър материал, няма да си кривя душата. Дори грубите закачки с партия ОПГ и подобни съм готов да подмина. Но материалът е закъснял много във времето. Времето му беше когато по инициатива на Плевнелиев можеше да има референдум за “Подкрепяте ли част от депутатите да се избират мажоритарно?“. Дори при 100% положителни отговори дупетатите щяха да си запазят правото да вземат решението по същество. След втория референдум това ще стане много по-трудно и няма да подмине оценките за нагло поведение.
Резултатите от ключовото гласуване в парламента за повече мажоритарност може да откриете в табличен вид в края на http://www.faktor.bg/bg/articles/mneniya/lacheni-tsarvuli/reformatorite-se-podigraha-s-570-hil-grazhdani-podkrepili-referenduma-51425
Абстрахирайте се от мнението на Иван Сотиров и вижте числата. За мързеливите ще си направя труда да ги "сдъвча" малко: Гласували общо 193. От тях ЗА – 90, в това число ГЕРБ изцяло. Против и въздържали се – 103, от тях от РБ – 11. Видно е, че ако РБ бяха подкрепили Плевнелиев, щяхме да гласуваме за повече мажоритарност, а до референдума на Слави нямаше да се стигне. Видна е и незаинтересоваността на РБ, защото от група от 23 гласуват само 12.
Един препатил
Рейтинг: 2356 НеутралноБлагодаря на автора за ясното и изчерпателно обяснение на германската избирателна система. От което става ясно, че тя не е приложима в България. От тук пък следва изводът, че настоящата ни не съвсем пропорционална система с 31 многомандатни избирателни района и преференции в подреждането на листите си е най-добрата за нашата страна. Стига избирателите да знаят за какво гласуват. Както и при всяка друга избирателна система.
plebs
Рейтинг: 269 НеутралноМного точни разсъждения за ролята на втория тур при мажоритарни избори. Адмирации. Тогава гласувалите не за фаворитите избират по-малкото зло. Показателни са както резултатите от този избор, така и броя на отказалите се да участват в него.
Ако махнем прангите на конституцията ни пък, по-удачно ми се струва да мислим за "свиващ" се парламент, а не за "разширяващ" се. Може да се реализира много лесно като "не подкрепям никого" се допусне като "партия", симпатизантите на която са представени от празни банки в дупетатската част от парламента.
plebs
Рейтинг: 269 НеутралноДо коментар [#2] от "442":
Хайде по-меко: Заедно с професията в мажоритарния списък да се пише и района по местоживеене. Това, което искате ще си дойде от самосебе си. Няма нужда да се въвежда като норма. Но посоката на коментара ви е вярна. +
gianni
Рейтинг: 1485 НеутралноОсвен че, човек трябва да може да избира, трябва да има какво и да избере. Инак Бай Мангал и на Мерцедес да го качиш, все си остава същия.
penetrating
Рейтинг: 8391 НеутралноНемската система е чудесна за приложение в България с няколко малки корекции, които ще засилят мажоритарния елемент. Вдига се прагът на 5% и се свалят броят на депутатите. Така българските цифри стават 100/200/5
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertJessika
Рейтинг: 1367 Неутрално"Ако започнат да питат "Пречи ли ви някой да си познавате депутата", ще има надежда."
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”ДА, пречи ми "някой" да си познавам депутата, защото по сегашния регламент гласуващите в чужбина не знаят как и къде се разпределя гласа им.
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноВсичкия тоя шум около избирателната система е глупав и безсмислен. На фона на законодателната, съдебна и т.н. система, е като на прасе звънче. Ще увиваме кравешки екскременти в целофан.
Birds of a feather flock together.tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#1] от "pag":
А от кого зависи дали ще го извозят или той ще ги вози?
tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#2] от "442":
Какво пречи, когато гласуваме, ако е мажоритарно, да не избираме "вносните" хора, а ако е пропорционално, да пренаредим листата и да го изпъдим.
А ако нагло са напълнили листата с парашутисти, защо ще гласуваме за точно тази партия.
Искам да кажа, че не системата а ние сме хората, които могат и според мен трябва да правим избора - както впрочем си е по конзтитуция:).
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноПри липса на контрол, справедливост, правосъдие, при наличие на огромна корупция, ще си изберем кой да ни "оправи". Патетично.
Birds of a feather flock together.tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#9] от "qwertqwert":
Не знам как е с глупавите, но не разбирам умните, които си мислят или по-скоро се надяват и разчитат на разни модели избирателни кодекси, а не им минава през акъла по-лесното - бъдете активни, мислете и гласувайте - може да се окаже че не системата пречи ( нещо като с кривата ракета и космоса:)).
tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#10] от "dorn":
Не е лошо, само че сме го закъсали и си нямаме генерал Де Гол , та по този начин може и вероятно ще бетонираме разни псевдо- или почти- генерали...дето и така си ги знаем и НЕ харесваме.
Xumpomo name
Рейтинг: 583 НеутралноИма доказателсвта, че избирателната система е най-малкия проблем.
Birds of a feather flock together.В развитите страни, има всякакви системи има и монархии и в страните от третия свят има всякакви системи. Очевидно най-малко зависи от системата :)
tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#13] от "Един препатил":
Това е истината, от нас, избирателите зависи всичко, но виждате, дори в този форум 70 и повее %-ти, разчитат на системата, като че ли една каквато и да е система, ще смени избирателите и глупаците, платените, страхливите и подобни както се вижда от вече миналите избори, изведнъж ще станат други хора:).
tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#16] от "gianni":
Разумно и предлагам, да се кандидатираме ние от форума дето от 100км ни личи колко ги разбираме тези работи, та да "подобрим" състава на НС.
tsvetko_51
Рейтинг: 1606 НеутралноДо коментар [#17] от "penetrating":
Общо взето съм съгласен и аз, катпо освен на всичко друго разчитам, че на купувачите на гласове и обикновените глупаци ще им стане трудно да гласуват и така тяхното влияние рязко ще намалее.
Една добавка, защо да не са 50/100/5, все ми се струва че и така ще свършат работа, а и няма да се наложи голямото и според мен вредно раздробяване на над 200 района.
2.5
Рейтинг: 1159 НеутралноМерцедес, BMW, какво значение има, ако книжките са взети в рушвет в ДАИ ?
I Want To BelieveЕдин препатил
Рейтинг: 2356 НеутралноДо коментар [#26] от "tsvetko_51":
Да, така е. И причина за това е, че от една страна голяма част от гласовитите привърженици на мажоритарната система не познават настоящата пропорционална система и никога не са използвали възможностите, които тя им дава. Както няма да използват и тези на мажоритарната. А от друга страна, че не са разбрали две неща:
Първо, че мажоритарни са кандидатите, а не те, избирателите. И по някакво странна заблуда си мислят, че те ще бъдат единственият гласоподавател, който ще избира своя кандидат.
Второ, по напълно непонятни причини те си въобразяват, че "малките групи от силно мотивирани активисти" които сега редят партийните листи ще им дойдат на крака с блага ракия да ги попитат точно тях кого ще благоволят да посочат за кандидат в техния избирателен район.
puknatastotinka
Рейтинг: 426 ВеселоТази ситема ни требе! Дори малко по-усложнена... Гаранция за 99% депутати на Герб. Нито Баце, нито Цецка ще я проумеят, но пък Цвък ще прави изборите.
puknatastotinka
Рейтинг: 426 ВеселоДо коментар [#2] от "442":
Съгласен. по местоживеене, мажоритарна в един тур и без право да се кандидатира от друг избирателен район, ако е опитал в един. Бонус с огромна полза ще е и право на само 2 последователни мандата. Избори на всеки 2 години за половината депутатски места.
tqh42306221
Рейтинг: 330 НеутралноСамо не разбрах кое и е лошото на класическата пропорционална система с нулев праг за преференции!?Но нали сега един манипулатор излезе с гръмките фрази и стадото с ампутирани мозъци с телешки възторг побегна след него.По същия начин по който бягаше и преди 15год. след оня с 800те дена,а и след бая други.С тоя "умен" матриял-такава демокрация ни чака.Едно 90% от българите са толкоз тъпи че не бих им поверил да ми прекопаят лехата с лука в градината,а вие сте им дали права да определят съдбините на държава.
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!tqh42306221
Рейтинг: 330 НеутралноНяма да е лошо политиците да слезнат малко от висините на трибуната на НС и да се отърсят от патетичните словоблудства които държат от нея.Да слезнат малко сред народните низини.На кой ги даваш тия изб.права?На кифлата с 1нервна клетка между ушите чието основно занимание е да прави селфита и муцунки и да събира лайкове във ФБ?Или на батката дет знае само да върти гуми с на тате колата и да се тъпче с химии?Или на старчоците които колкот пъти си отворят устата винаги започват с "А при бай Тошо беше по-хубаво,искаме си соца".Или може би на милиона тъмнокожи дет ходят на избори с клечките?Както се кацзваше в един хубав бг-филм-"Хайде стига сме си играли на абстрактен хуманизъм!".Едно 90% от народонаселението на страната заслужава не избирателни права,а БЪРЗА ЕВТАНАЗИЯ!!!
Мама,льотчика люблю,я без льотчик не магу.Он летает на высока,набывает на дълбока!qwertqwert
Рейтинг: 897 НеутралноДо коментар [#23] от "tsvetko_51":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?При едни мажоритарни избори вероятността някой да отиде на предизборно мероприятие е много по-висока. За мен примерно да питам Красимир Вълчев или Георг Спартански що е то русофилство и има ли то почва в ГЕРБ- респективно в Реформаториския блок (светла му памет...).........................................
При пропорционални народа гледа кво казва Баце, кУрнелка, за следващите избори Учиндолския , кво пише в Дневник , Блиц и Шоу и дотам.
Роси
Рейтинг: 7580 НеутралноГерманската система ми харесва. Нашата с преференцията имаше същата функция.
Gopeто
Рейтинг: 1529 ВеселоАко и на този "Мерцедес" му се развиват болтовете, не го ща.
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян Петровklimentm
Рейтинг: 4317 НеутралноПроблемът ни не е в избирателната ни система, той е в хората които гласуват, независимо по коя система. Идеална изб. система не е измислена, въпреки туй някои държави са добре а други като нас - зле.
klimentmРеалист
Рейтинг: 219 НеутралноЕдна малка корекция - "изравнителните" мандати се въведоха, за да се гарантира пълната пропорционалност на крайния резултат, а не защото КС е сметнал, че възможността за различно гласуване на избирателя е нечестна. Напротив, възможността двата гласа на един избирател да се подадат за различни кандидати/партии е едно от големите предимства на германската система и то няма пряка връзка с получаването на "надмандати". Повече мандати от пропорционалния резултат на една партия може да се получат благодарение на мажоритарния избор в едномандатния район, а това няма връзка с гласуването за партийните листи. За да има пълна пропорционалност обаче (каквото е изискването на германската конституция според тълкуванието на техния КС), трябва да се компенсира ефекта от получените "надмандати" спрямо мандатите на партиите, които са получили точно толкова, колкото е техният пропорционален резултат. Именно затова от последните избори през 2013 г. се въведоха "изравнителните" мандати. С тях разпределението на депутатите точно отговаря на резултата, получен от партийната листа.
Реалист
Рейтинг: 219 НеутралноНай-големият проблем пред въвеждането на германската система у нас не е променливия брой на депутатите, т.е. наличието на "надмандати" и "изравнителни" мандати. Може да се ползва системата в Шотландия, която е почти идентична с германската, но там броят на депутатите е фиксиран, както е и при нас.
Наличието на 2 гласа е голямо предимство за Германия, но при нас ще се превърне в голям недостатък. Защо? Защото нашите партии няма да пропуснат възможността "да измамят" системата. Двата гласа работят, ако партиите са честни и издигат своите кандидати в едномандатните райони от свое име. Ако обаче, мажоритарните кандидати на партиите изведнъж станат представители на друга партия или дори са независими, тогава смесената компенсираща система спира да работи! Партиите-хитреци ще си вкарат своите "независими" мажоритарни кандидати, но това няма да намали пропорционалните мандати на тази партия! Точно така се получи в братска Италия - големите партии регистрираха измамни листи, които уж бяха на друга коалиция, и така водещата партия с 30 % от гласовете получи 60 % от депутатите.
Опитът с "германската" система в Италия безславно се провали и бе отменен.
Така че, ако се въвежда смесена компенсираща система в БГ, то избирателят трябва да има само 1 глас (както е и сега), който подава за конкретна личност (независим или представител на партия). Всъщност точно такава е била и оригиналната германска система - първите избори за Бундестаг 1949 г. са провеждани така. По-късно въвеждат двата гласа - това работи в Германия, в Шотландия и Уелс, но НЕ работи в Италия, Румъния и 100 % сигурно и в България.
Германската система, но с 1 глас, и в момента се прилага на изборите в провинция Баден-Вюртемберг. Между-другото, това е най-богатата провинция във ФРГ...
Костадин Иванов
Рейтинг: 3990 Неутрално"Ще се возим ли в мерцедеса на избирателните системи"
Еретик===================
Не.
widowmaker Всички сме парлеву франсе
Рейтинг: 636 РазстроеноНе щем Мерцедеси, че много им се развиват болтовете напоследък...
"We're not gonna take it! Anymore."marker
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#14] от "plebs":
Идеята с празни банки в Парламента е добра и отдавна съм я предлагал. Само няколко уточнения. Бюлетина "не подкрепям никого" се включва в общия процент и определя брой празни депутатски банки. Това ще има най-малко две ползи. Първо, ще мотивира партиите да се харесат на избирателите за да гласуват за тях и да се борят за висока избирателна активност, а не да работят за тезата "всички са маскари", която демотивира избирателите и те гласуват "не подкрепям никого". Второ празните банки не струват на данакоплатеца нищо, а не като сега хем се водят депутати, хем вземат заплати и други облаги, хем банките пак празни. И още нещо, според мен трябва да има и "негативна преференция" (съзнавам, че термина преференция не е точен) При което във втора колонка като германските бюлетини да се гласува отрицателно против една личност от партийните листи на друга партия. Мисля, че тогава Пеевски или Волен например, ще видят парламента през крив макарон.
Andrey Siderov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#30] от "Един препатил":
Има логика в това, което казваш, но не може да се отрече и следното: Все пак партиите малко от малко ще се замислят кого да посочат в едномандатен район с пряка елиминация... Пример - Цецка Цачева, която беше изхвърлена с преференцията... При сегашната система това няма особено значение, защото не оказва влияние върху общия брой депутати на парнията - просто влиза следващия кукер в листата. При мажоритарен избор обаче, където цецка щеше да загуби мандата за Герб, не съм убеден, че биха я издигнали... При всичките условности, все пак мисля, че поне основните партии биха се стремили да търсят малко по-читави кандидати... Друг е въпроса, дали най-читавите въобще биха се навили да се занимават с подобен цирк...
Един препатил
Рейтинг: 2356 НеутралноДо коментар [#44] от "Andrey Siderov":
Извинявайте, може да се отрече и аз ще го направя. Въобще не се надявайте, че партиите ще му мислят много кого да посочат за свои кандидати в едномандатните райони. Ще мислят много повече кого къде да посочат и с каква комбина да го вкарат. Нали не си представяте която и да било партия да каже на свой дългогодишен функционер: "Чупарата, не ставаш, няма да те номинираме, ти си бита карта". Няма да го направят за да не си цепят партията. Мислите, ли че има и един единствен едномандатен район, който би избрал Цветан Цветанов? И в ГЕРБ не мислят. Ама нали не си представяте да не бъде номиниран? Ще го сложат дори и да са сигурни, че ще загуби. А и примерът с Цецка Цачева не е показателен. Тя беше отстранена от "ефекта 15/15" - т.е. купените цигански гласове. Той и Цветан Цветанов беше отстранен в Благоевград по същия начин. Което с известна доза на чувство за хумор може да се разглежда и като още едно преимущество на преференцията. За това колко много в ГЕРБ държат на Цецка Цачева, колкото и пъти да не бъде избрана най-добре говори фактът, че я направиха министър на правосъдието.
Stoil Stoilov
Рейтинг: 124 НеутралноЗа мен би било интересно ако някой коментира предложената от БСП смесена система. На първо четене аз намирам три големи недостатъка. Първият: - премахване на възможността за преференциални гласуване в пропорционалната компонента. Вторият - едновременно издигане в мажоритарен и пропорционален изборен район. И то при условие, че мажоритарния вот е в един тур, а листите са твърди(без преференция). Тези двата проблема в съчетание не са добро решение. Компромис може да има, само ако има преференция. Иначе мажоритарния кандидат, който води и листа, като стане министър освобождава две места за партийни послушковци от задните места в листата, и то без избирателят да има възможност да ги преподреди. И третият проблем е предложението гласовете на неизбран кандидато от мажоритарния изб. район да се прехвърлят з листата на същата партия в многомандатния район. Това е пряко нарушение на основен стандарт - един човек и един глас. Предлага се на практика част от избирателите да гласуват с два гласа за пропорционалната листа на партията. Това деформира пропорционалността при разпределение на мандатите и ощетява партиите, които са решили да не издигат мажоритарни кандидати. Тези тънки сметки не трябва да минават незабелязано.
Един препатил
Рейтинг: 2356 НеутралноДо коментар [#46] от "stoil_stoilov":
Напълно сте прав в забележките си. Имам само едно възражение - проектът на БСП не трябва въобще да бъде обсъждан. Първо защото такава избирателна система никой не е предлагал, а още по-малко за нея някой е гласувал на референдума. И второ - каквото и да предложи БСП то човек и без да го чете в подробностите може да бъде сигурен, че е някаква комунистическа уйдурма. Както Вие правилно забелязвате в конкретния случай.
subaru
Рейтинг: 618 НеутралноНа тези избори гласуваха под 50% от имащите право на глас избиратели. Това е проблем, както на легитимността на управлението така и на опозицията. За да има по - пълна представителност на гражданите, чиста пропорционална система с преференции без ограничения, бариерата за влизане в НС трябва да е 3 а не 4%. А когато, участвалите в гласуването граждани са по - малко от 50 +1%, от имащите право/а не противоконституционото "задължение/ на глас , изборите се обявяват за невалидни и се провеждант нови. Докато т. нар. български политиците се научат, че за да бъдат избрани трябва да уважават тези, които ги избират.
Mihail Konstantinov
Рейтинг: 344 НеутралноИма подобрен български мерцедес:
http://www.politika.bg/article?id=51244
Известен е поне от 10 години.
В петък (30.06.2017) от 14:00 часа в Парк-хотел "Москва" ще се обсъждат 1) мерцедесът и 2) системата, предложена от БСП.
Бъдете здрави!