
© Надежда Чипева, Капитал
Германците се радваха на дълъг отпуск от историята, но, изглежда, ваканцията им вече свърши. С това впечатление останах, когато миналия месец пътувах из Германия малко преди федералните избори. Бях поразен колко ненормално нормална изглеждаше страната – просперираща, демократична и толерантна. Докато други европейски общества са разкъсвани от тревожност и гняв, в Германия голямото мнозинство от гражданите е доволно от икономическото положение. Правителството може да харчи повече от когато и да било, безработица почти няма, а тонът на избирателната кампания се отличаваше от последните американски избори, както една семейна драма се различава от филм на ужасите.
Но под тази ненормална нормалност се крие нещо обезпокоително. Макар повечето германци да са съгласни, че страната им преживява период на изобилие, малцина биха казали, че утрешният ден ще бъде по-добър или поне също толкова добър като днешния. Човек лесно може да усети тревогата малко под повърхността.
Германските избори показват, че от всички кризи, ударили Европейския съюз през последното десетилетие – тази на еврозоната, Брекзит, войната в Украйна – бежанската криза е тази, която ще окаже най-силно влияние върху бъдещето на Европейския съюз. Проблемът този път не е в икономиката. Притокът на бежанци и предизвиканата от него културна и демографска паника обясняват най-добре тревогата сред традиционните политически партии в Европа. Тази криза се превърна в нещо като европейския 11 септември, защото тя промени фундаментално начина, по който гражданите гледат на света.
Изборите в Германия показаха също, че разделението между Изтока и Запада е не просто разделение между Германия и нейните посткомунистически съседи, а понякога и в самия Запад. Крайно дясната "Алтернатива за Германия" постигна своя най-добър резултат в източните провинции на Германия, на територията на бившата комунистическа република, където бежанците са далеч по-малко, отколкото в останалата част на страната. И макар на повърхността Изтокът и Западът да изглеждат разделени по въпроса за миграцията, бежанската криза открои нарастващото възмущение на бившите източногерманци след падането на комунизма.
Един местен политик ми каза язвително: "Правителството иска от нас да интегрираме бежанците, но защо първо не интегрира нас?" Повече от 25 години след обединението на Германия много източногерманци все още се чувстват като граждани втора класа, чиито заплати и пенсии са по-ниски от тези в западната част на страната.
Нелепата ирония е, че тъкмо крайнодясната "Алтернатива за Германия", а не посткомунистическата партия на левицата, успя да мобилизира недоволството на губещите от обединението. Германската демократична република винаги се е представяла като въплъщение на германския антифашизъм. А днес носталгията по ГДР, или поне възмущението за това как Германия се отнася към нейното наследство, позволи на една позитивно настроена към фашизма партия да се превърне в парламентарна сила.
Кризата на политическия център, предизвикана от реакцията срещу пробежанската политика на германското правителство, може и да облекчи изработването на общи политики по миграцията в Европа. Днес в Европа има съгласие, че границите трябва да бъдат затворени или поне само внимателно открехнати.
Същевременно сближаването между Изтока и Запада по въпроса за миграцията само задълбочи недоверието между двете страни на Европа. Очакваната коалиция между християндемократи, либерали и зелени, която би трябвало да управлява Германия, най-вероятно ще бъде по-критична към източноевропейските правителства, отколкото досегашната коалиция. Новото германско правителство вероятно ще възприеме някои от антимиграционните политики, предлагани от източноевропейците, но заедно с това ще окаже много по-силен натиск над правителствата, които първи защитиха тези политики.
Макар страхът от чужденците да е в сърцевината на конфликта между Изтока и Запада в Европа, причината за отчуждението на Изтока от европейския проект се крие другаде. Тя се корени в травмата на хората, които останаха в бившите комунистически страни. Мислете това отчуждение като закъсняла реакция срещу последиците от емиграцията на милиони източноевропейци на Запад през последните 25 години.
В периода между 1990 и 2015 г. бившата ГДР е изгубила 15% от своето население. Масовата миграция от посткомунистическа Европа към Запада се отрази негативно не само на икономическата конкурентоспособност и политическата динамика на тази част от Европа, но и накара тези, които останаха, да се чувстват като същински лузъри. Хората, които имат корени, се разбунтуваха срещу онези, които имат бързи крака. Тъкмо хората от обезлюдените райони на Европа най-ентусиазирано подкрепиха популистите.
И макар политическият гняв да е видим едновременно в източната и западната част на Германия, както и в източната и в западната част на Европа, има обаче една многозначителна разлика: когато са недоволни от статуквото, хората на Запад търсят алтернатива сред основните политически партии – мнозина от разочарованите от християндемократите на г-жа Меркел в Западна Германия подкрепиха либералите. Докато хората на Изток търсят алтернативата в политическите крайности.
Централната роля на Германия за бъдещето на Европа се дължи не само на нейната икономическа и политическа сила, дължи се и на факта, че за разлика от останалите европейски страни разделението Изток - Запад за нея е не просто сблъсък между отделни страни членки, а разделение в самото общество.
"Дневник" публикува анализа от портал "Култура". Англоезичната версия на текста е публикувана в сайта на "Ню Йорк таймс".
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4244 НеутралноХайде др. Кръстев да оставим Германия на германците !!!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Royal Ranger
Рейтинг: 515 НеутралноДа я оставим? Нямаше да имам нищо против, ако влиянието й, което не винаги е благотворно, не надхвърляше нейните граници.
http://rodenivbg.compenetrating
Рейтинг: 5289 НеутралноНа Борисов ще му бъде по-тежко с днешната Меркел :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДа слуша г-н Д. Кадик :)
crimsonbg
Рейтинг: 213 НеутралноНаблюдавайки разликата в манталитета на източно и западно германците, човек ясно вижда пораженията, които социализЪма е нанесъл в главите на хората.
crimsonbg
Рейтинг: 213 Неутрално"Новото германско правителство вероятно ще възприеме някои от антимиграционните политики, предлагани от източноевропейците, но заедно с това ще окаже много по-силен натиск над правителствата, които първи защитиха тези политики."
Не разбирам защо ще отказва натиск. Нали всичките имигрантите са "бежанци", бягащи от война, които трябва да се посрещат с отворени обятия. Що не дадат пример? Да си ги вземат у тях всичките...
pm
Рейтинг: 390 НеутралноБалонът е само в главата ти!
"Лошото е, че [българите] оставиха истинските си политици вън от властта, вкарвайки в парламента само олигархичните корпорации."
babyroo
Рейтинг: 264 НеутралноГн. Иван Кръстев е всеизвестен и много добре платен ерудит. Вижда общата картина в корен - това му е силата. Само някои подробности му убягват. Напр. да приема лузърите за хора с корени? И негативна конотация за хората с бързи крака? А той самият от кои е?
rooМи то и в изостаналото БГ някои са с корени, други - бързоноги. Точно по същата логика нашите кореняци подкрепят маргинали, като националистите и Марешки.
xm...
Рейтинг: 3273 Неутрално... Нелепата ирония е, че тъкмо крайнодясната "Алтернатива за Германия", а не посткомунистическата партия на левицата, успя да мобилизира недоволството на губещите от обединението. Германската демократична република винаги се е представяла като въплъщение на германския антифашизъм. А днес носталгията по ГДР, или поне възмущението за това как Германия се отнася към нейното наследство, позволи на една позитивно настроена към фашизма партия да се превърне в парламентарна сила ...
Не мисля, че има някаква ирония в това, че действителността не съответства на лозУнгите.
ГДР на думи беше върло антифашистка, но например униформите им бяха твърде близо до тези на Третия Райх. Освен това си беше тоталитарна държава с всички последици от това - запазване като норми на тоталитарни практики, а и на битието при Единствената идеология - какво от туй, че били "антифашистки"? Съзнанието вирееше в тоталитарна среда, там се формираше. Ей ги, че станаха сега "фашистки". Точно така, както антифашистите, като ги награбил едно време Хитлер, много бързо и безболезнено идеологически са се преляли в неговата патрия и система.
Освен това има и още нещо - в ГФР германците бяха много по-сериозно и целенасочено промивани от фашизма, докато тези в ГДР - основно с натиск и лозУнги, които, както знаем, по-скоро стимулират лицемерието, отколкото безрезервното им приемане.
И не на последно място ... вторачили сме се в днешния ден, но забравяме вчерашния.
Когато се обединиха - бившите ГДР провинции бяха атакувани и налазени от неофашистките групировки. Даже Германия, вече обединената, се беше подплашила и на висок глас се дискутираше проблема. Но поради проблемите при трансформацията, поради разликите в стандарта, в нивата на безработица тогава - не можаха да ги изкоренят. И те си оставиха отпечатъка.
И сега всичко това си намери тригера.
И не, не са виновни "фашистите", нито дедероните, нито АфД са дори фашизоидна партия. Меркел просто загуби! Най-вече в екс-ГДР, но не е цвете и в бившата западна Германия.
Че те дори ХСС в Бавария губят спрямо предишните изборни резултати!
СДП губи по-малко от Меркел, ама защото те си бяха близо до ръба на твърдото ядро и преди.
И какво следва от това?
И от същата картинка в съседна Франция?
Амиии .... КРИЗА НА МОДЕЛА! Политическият със сигурност, нхо явно и икономическият.
Щом се срива и в благоденстваща Германия, и в закъсала Франция ...
xm...
Рейтинг: 3273 НеутралноОпс, и да довърша, че цъкнах без да искам!
Та така - имаме криза на модела. Фундаментална, явно.
И това има малко общо с релацията Изток-Запад и губещи-печелещи. Щом и във Франция се оказа, че имало губещи, а пък са на запад ...
Тогава изводът на Кръстев, че ...
И макар политическият гняв да е видим едновременно в източната и западната част на Германия, както и в източната и в западната част на Европа, има обаче една многозначителна разлика: когато са недоволни от статуквото, хората на Запад търсят алтернатива сред основните политически партии – мнозина от разочарованите от християндемократите на г-жа Меркел в Западна Германия подкрепиха либералите. Докато хората на Изток търсят алтернативата в политическите крайности ...
Излиза, че е пропагандна мента.
Защото отливът от Меркел е твърде голям и въобще, и спрямо "отишлите при либералите", (като че ли и техни стари избиратели не са се върнали ...), а "крайните", на които били любители лузърите от Изтока ... те се оказват не крайни, а просто по-малко лицемерни. И с това по-привлекателни за бившите соц, където са свикнали да четат между редовете и да разпознават лицемерието. И което лицемерие сега могат да накажат и да откажат, защото могат да гласуват според предпочитанията си, а не под строй.
Та, Кръстев, моделът, моделът дава сбой! А не мат'рялът ...
wanderer
Рейтинг: 2302 Весело"Централната роля на Германия за бъдещето на Европа се дължи не само на нейната икономическа и политическа сила, дължи се и на факта, че за разлика от останалите европейски страни разделението Изток - Запад за нея е не просто сблъсък между отделни страни членки, а разделение в самото общество."
От тая "гениална" мисъл нищо не разбрах:
- При разделението Изток-Запад, Великобритания от коя страна седи? За каталунците е ясно -"източната", защото източната страна в Украйна е по-богата. И защото Финландия с примера за образованието е от източната. И Австрия е от източната страна, без "поражения" от социализЪма, ама и тя смята нарушителите (на границата, на Закона, на нравите) за нарушители, а не за мигранти;
- Под "сблъсък между отделни страни членки" какво се разбира - едната създава военни бази в другата или начислява на другата лихви като при заложна къща?
- "разделение в самото общество". Често казано си мечтая за немското "катастрофално" разделение в сравнение с нашето "демократично" разделение на "активни борци" срещу държавата, на реститути на държавата, свободни мафиоти и мургави и/или "млади успешни" (Пеевски) предприемачи.
Tрилионер
Рейтинг: 213 НеутралноЛуковитският Айнщайн с баща в ЦК на бКП с нова творба.
THE CONCEPTUAL PENIS AS A SOCIAL CONSTRUCT
Рейтинг: 470 РазстроеноПовече от странно е, че в коментар за Германия се говори за ... фашизъм. Съмнявам се, че Кръстев няма представа за разликите между фашистите в Италия и национал-социалистите в Германия точно по въпроса кое ще стои в основата на "възраждането" - нацията или расата.
#killwhiteyНастойчивото етикиране на (нео)нацисти и (нео)фашисти по вектора ляво-дясно е похват, който често преследва прикриването на прекалено сходният начин по който левите (от комунистите в Европа до американските либерали) прибягват към същите авторитарни похвати в налагането на "един по-справедлив строй".
johnniewalker
Рейтинг: 724 Весело...накара тези, които останаха, да се чувстват като същински лузъри...
Ъ? Кръстев ти не си много в ред приятелю:) Лузърите сте вие:) Аз си живея чудесно в родната ми страна, а ти ми пишеш от путк@ си майчин@ колко съм се прецакал. Ми добре ма мен... както кажеш...
alfonsie88
Рейтинг: 242 НеутралноЗа пръв път чувам, че имало "конфликт между Изтока и Запада в Европа". Много силно казано. Дали пък анализите не са станали прекалено разговорни или есеистични напоследък? Че има различия има. Че източноевропейските правителства са си направо патетични като чуят за миграция, и че ги избива - по липса на въображение - на фашизъм, ксенофобия, че и хомофобия, си е вярно. Но конфликтни противопоставяния в Европа има само в Украйна. Иначе като цяло проницателен анализ...
WOI
Рейтинг: 1086 Неутрално"Нелепата ирония е, че тъкмо крайнодясната "Алтернатива за Германия", а не посткомунистическата партия на левицата, успя да мобилизира недоволството на губещите от обединението. Германската демократична република винаги се е представяла като въплъщение на германския антифашизъм. А днес носталгията по ГДР, или поне възмущението за това как Германия се отнася към нейното наследство, позволи на една позитивно настроена към фашизма партия да се превърне в парламентарна сила."
“Better racy and sexy than racist and sexist!”Кръстев е прав за това явление. И то не е само германски проблем. Много традиционни английски лейбъристи гласуваха за Брекзит. Много дългогодишни френски социалисти гласуваха за Льо Пен. Много целоживотни демократи, особено в т.нар. "Ръждив пояс" (Rust Belt, регион в централните щати някога проспериращ благодарение на тежката индустрия, но от десетилетия в упадък) гласуваха за Тръмп. Дълготрайната икономическа маргинализация на многобройни обществени групи неминуемо води до тяхното отрицание на статуквото, независимо дали това отрицание са основава на някакви рационални или дори смислени логически аргументи и политически платформи (обикновено - не). И когато това отрицание набере достатъчна инерция, следват радикални промени. Именно за да намали радикализацията от Голямата депресия и да предотврати драстични политически сътресения в САЩ Франклин Рузвелт започва "Новия курс" - увеличавайки данъците на свръхбогатите и създавайки работни места, нова инфраструктура, елементарни социални програми като Social Security (универсалната пенсионна програма). Следват няколко десетилетия на безпрецедентно благоденствие и стабилност. Но когато политическата класа, под натиска на лобисти с дълбоки джобове, демонтира много от тези политики (чрез орязване на данъци и социални програми, отслабен банков надзор, елиминирани антитръстови ограничения), циркът започва отначало, за да достигне днешните си нелепи измерения - изпаднали бедняци да гласуват за милиардера Тръмп, който уж ще ги избави от "либералния елит", пък после предлага допълнителни данъчни облекчения за милиардери като себе си, с цената на допълнително орязани социални/здравни програми и допълнителен бюджетен дефицит от 4 трилиона долара за 10 години... И това едва ли е краят.
Та основна причина за днешното тъжно положение е фактът, че традиционно левите партии в Западна Европа и САЩ от десетилетия се държат като центристки. Да не говорим за Източна Европа, където те са просто параван за защита на интересите на олигархията и егото на авторитарните носталгици и апологети.
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоСтигнах до това как AfD имала "позитивно" отношение към "фашизма" и спрях да чета. Само погледнах (защото подозирах) къде е отпечатана статията преди Дневник, като истински рупор на световното левашко движение да я пейстне и всичко се изясни. Да оставим на страна факта, че партията никога не е изразявала "позитивно отношение" (или да е била "fascist-friendly", както е в оригинала в NYT) към "фашизма". Абсолютна неграмотност е да говориш за "фашизъм" в германския контекст - там има национал-социализъм, и никой не се занимава с Мусолини. И тъй като Кръстев е грамотен мъж, явно го пише това с цел. А целта е ясна - непрекъснато бутане напред на термина "фашизъм", за сметка на "национал-социализъм", за да се изчисти имиджа на "социализма", щото видите ли - те социалистите са "антифашисти". Нищо че са идейни братчета и с фашистите и с нацистите - приликата чисто терминологично не се набива на очи и всичко е наред. Утре ще плеснем статийка колко добри неща е имало в СССР и как САЩ трябва да се учат от тях и да конфискуват оръжието на гражданите, а вдруги ден ще пишем, че пезънтите не трябва да гласуват, щото са реднеци и най-добре Партията-майка, пълна с "прогресивни елементи" да си управлява вечно. Е - няма да стане толкова бързо естествено, ама това ни готвят.
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоДо коментар [#16] от "WOI":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Вземи прочети един учебник по стопанска история и тогава пиши глупости. Тъпотиите на Рузвелт водят само до втора криза през 1937 година, тъкмо след като икономиката започва да се възстановява. Нещо друго води до "възраждането" - ама и за него в учебника, щото не съм безплатен учител. После прегледай и за кризата 1973 г. и за Рейгън. Да не се излагаш. Ама пак натъртвам - чети стопанска история, не Уикипедия или статия на Майкъл Мур в NYT.
klimentm
Рейтинг: 3491 ВеселоДо коментар [#18] от "Тюфлекчия":
klimentmЗа Рузвелт си абсолютно прав, но за статията чиито акцент изобщо не е фашизъм/ националсоциализъм / социализъм а недоволството на изтока срещу запада, мисля че не си.
Ако предположим все пак че си прав то внушенията в които обвиняваш Кръстев са завоалирани и дълбоки и предполага статията да бъде четена само от доценти и доктори.
GreenEyes
Рейтинг: 2484 НеутралноНа Кръстев отдавна му нямам вяра, още от времето, когато славеше Русия като остров на благоденствието и стабилността, а Путин го канеше на някакви тържества и събития най-редовно. Сега, с няколко думи да обясня на Кръстев, как аз виждам германското общество в частност и западнаевропейското като цяло точно в този, бих казал исторически момент. В последните няколко десетилетия социал-демокрацията победи в Европа. Нейно дело е днешният евромодел на "социалната държава". Проблемът е, че този модел е в криза, първо защото няма вечно-устойчиви модели, обществото непрекъснато се преобразува, някои се маргинализират, други се адаптират, второ, защото световната система на ожесточена конкуренция и непрекъснатата поява на нови играчи - то не беха тигри, то не бяха Китай, Индия, Мексико, Бразилия, никак не способсват за запазването на такъв модел, трето, този модел способства много за циганизацията на Европа - независимо откъде прииждат циганите: от Балканите, Близкия Изток, Афганистан, Африка. Следват съответните последствия за всички европейци, без изключение. Ето, по-кратко не мога да му го обясня, а той може да продължава да пробутва отдавна зазубрените си шаблони.
WOI
Рейтинг: 1086 НеутралноДо коментар [#18] от "Тюфлекчия":
“Better racy and sexy than racist and sexist!”Ти действително си много весел. Прочел един учебник на Милтън Фрийдман от 70-те години и/или чул няколко пропагандни лозунга за Рейгъномиката, и се взема за експерт. Хвърли око на нещо по-прясно и адекватно, например "Капиталът през XXI век" на Пикети. Статистиката от края на XVIII век насам навсякъде сочи, че крупните собственици на капитал неизбежно увеличават своя дял от общия капитал, намалявайки икономическите възможности и свободи за участниците, които не разполагат с голям капитал (с изкл. на войни и подобни катаклизми, които често водят до разрушение на капитала). Тази присъща черта на капитализма сама по себе си не е проблем, при условие, че съществуват прозрачни публични механизми, които ограничават най-големите ексцесии, предотвратяват прекомерната консолидация и създаването на монополи, и преразпределят част от доходите, осигурявайки икономическа устойчивост). При липсата на подобни механизми - или тяхното целенасочено отслабване, което бе на мода от времето на твоя любим Рейгън до преди десетина години - капитализмът се канибализира. От което следват повечето глобални икономически колапси и политически сътресения, които наблюдаваме днес. Без данъци и ефективни обществени регулации, които да го вкарат в усмирителна риза, капитализмът застрашава не само гражданското общество, демократичния ред, природата и т.н., но и своето собствено оцеляване.
GreenEyes
Рейтинг: 2484 НеутралноАз се съмнявам, че Кръстев разбира въобще какво представлява фашизма като идея и практика, по-скоро вероятно следва комунистическата трактовка за фашизъм, монархофашизъм и антифашизъм. Много показателна е историята с деветоюнския преврат и появата в България на терминология като фашизъм, фашисти и антифашисти. Нека да напомня, че след деветоюнския преврат никой в България не го определя като фашистки. Едва след като това определение му е дадено от Коминтерна и наложено от неговите пратеници в България, то е сляпо възприето от последователите, които никога не са били сред най-самостоятелно мислещите хора у нас. Комунистите малко по-рано наричат "фашисти" самите земеделци, а и лейбъристите в Англия, така че обективността им е най-малкото под съмнение. Самият Цанков с възмущение коментира факта, че това определение е било така залепено за правителството му. Фактите са, че всички тогавашни партии, без комунистите (които били известени и знаели предварително за преврата) се обединяват в Сговора, за да свалят чрез преврат диктатурата на земеделците.
Партиите не са забранени, а след преврата са насрочени парламентарни избори, като идеологията е възстановяване на Търновската конституция, или с други думи кое е фашистко само русоробите комунисти са си знаели.
Lemmy
Рейтинг: 2051 НеутралноГърция и Каталуния и те бивши комунистически лузъри, а? Като отрок на ЦК на БКП, инжектиран с либерална отрова, уважаемият Кръстев сам създава малоумни опорни точки и сам им вярва. Всъщност авторът умишлено изкривява картината, забравяйки че в днешна Европа има дълбоки културни разделения както по оста Север-Юг, така и в посока Изток-Запад. Нациите от цялото Средиземноморие са прекрасен пример за кризи и конфликти свързани с менталитет и светоусещане, различно от брюкселското. За Централна и Източна Европа да не говорим. Фактът, че всички кризи на континента възникват от отделни национални държави пък води до дълбок скепсис що се отнася до федерализацията на съюза, а в резултат глобалната мечта на кръстевци избледнява от ден на ден. В този смисъл дори като европейски лидер Германия не е меродавен пример какви са острите проблеми на Европа. Извън мигрантите има още по-дълбоки, структурни конфликти, които подклаждат противоречия.
GreenEyes
Рейтинг: 2484 НеутралноДо коментар [#23] от "Lemmy":
Ей Леми, ти си отделил много време да обясняваш на Кръстев очевадни неща. Е, все пак добре, че си ги написал тези очевадни истни, това означава, че си много ядосан. Нещо като Фунт, който е премигнал да пъти и е въздъхнал дълбоко.....
Поздрави.
puknatastotinka
Рейтинг: 587 НеутралноГермания ловко се справя с предизвикателствата на икономиката си. Позачисти трудовия си пазар. Възползва се блестящо от нарастващото евро в началото на века като прехвърли тежестите на периферията. Поради слаба регулация на кредитния пазар, периферията се набълбука с дългове, докато германската икономика бълваше за износ на "внезапно забогателите". Към 2008 година се разбра, че куп страни потъват, а някои като Гърция са се удавили. Последва леко поевтиняване на еврото, но пък петролът беше скъп. Имаше кой да купува. После петролът падна и Русия се оцапа в Украйна, но пък немците склониха еврото да падне. Периферията живна и износът продължи безпрепятствено. Бежанската вълна беше приета от немай и къде, защото лоша дума по отношение на мигрантите може да коства доста на германския бизнес. Само дето удариха на камък с пробутването на мигрантите на периферията. Ако се оправят и със спирането на QE и оправянето на баланса на ЕЦБ, Меркел ще е царица. Не знам само, дали останалите в ЕС са съгласни да са поданици.
Lemmy
Рейтинг: 2051 НеутралноДо коментар [#24] от "GreenEyes":
Ето например, г-н Пукнатастотинка е обяснил образно една от функциите на еврото като единна валута на разединени нации.
Друг проблем пък - социалистическото преразпределение на благата предизвика мощно недоволство в самата Германия заради рефинансирането на Гърция, а в самата Гърция - безредици и стачки. Испанското преразпределение пък постави Каталуния в революционна ситуация. Ние, засега, се радваме на кохезионните фондове, но това няма да е вечно и Бог да ни е на помощ.
Само си представям как биха повлияли глобалните европейски данъци (по Макрон) за издръжка десетки нови евробюрокрации и регулатори.
На тези работи бай Кръстев не обръща внимание. За него е важно да лепи етикети - кой фашист, кой путинист, кой антиевропеец - на всички, които мислят различно от брюкселската пляка. Тъжна работа.
historama
Рейтинг: 3665 НеутралноСлед няколкото си посещения в Москва при Путлер Кръстев много се промени. Май наистина парите не миришат. За какви фашисти говори он точно в Европа?
musashii
Рейтинг: 726 НеутралноПроблемите на Германия са си техни,не общоевропейски.Като са канили ордата бежанци да не би да са питали останалите 27 държави в ЕС?Сега да си ги интегрират.Освен това кой ги кара да дават огромни социални помощи на хора,които нямат никакъв принос към икономиката на Германия?
eti mehter
Рейтинг: 3390 НеутралноЕдин местен политик ми каза язвително: "Правителството иска от нас да интегрираме бежанците, но защо първо не интегрира нас?"
Bukalemun=========
Защото не е необходимо.
Пулса на германското общество , макар и забавен , е напълно достатъчен за едни сиви протоколни избори . Така и стана между прочим !
И за да дочака самия ден , Меркел си организира някои доизборни сценки ....
Взе Шулц срещу себ си като спаринг партньор ....разприказва а се сладко и весело ....и хоп ....мина още една седмица ЦЕННО ПРЕДИЗБОРНО ВРЕМЕ. .....
И така ....номера бе отбит.....ааа ...с тая разлика от загубените 8 пункта. ....
Че такава ми ти работи ......
Опс .....и прецакването да не го забравим !
Следизборната оставка на кандидат фашистите !
Иснинскй чаламба бе ..... ;)
jgn33471284
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#13] от "THE CONCEPTUAL PENIS AS A SOCIAL CONSTRUCT":
между първата и втората част на изказването ти няма връзка. те двете, заедно и поотделно, пък нямат връзка и със статията по-горе.
tsvetko_51
Рейтинг: 1756 НеутралноНе винаги съм съгласен с Кръстев или не с всички тези, които предлага, но като прочетох коментариите написани преди мен се успокоих - не се е затъркала и не изчезва българската велика компетентнист по всичко и човек има какво да научи и за история, икономика и...(да познаем от първия път) най-вече международната политика.
Жив да беше Каравелов да види, че това което е писал преди толкова години не е мръднало и на сантиметър и неговите "Българи от старо време" са оставили потомство - ние сме голямата работа. Това Меркел, Тръмп, да не говорим за Обама или Путин, страшно са се минали. По един от спецовете в нашия форум да бяха хванали за съветник, досега да са цъфнали и вързали, а не да влизат от криза в стагнация и обратно и дори когато спечелят изборите, пак да имат проблеми със съставянето на правителствата.
А за такива като Макрон, дето се вика в млечната възраст е просто задължително да си хване един дори и двама от нас, иначе горко и на Франция, ще изчезне преди нас:).
uq
Рейтинг: 2153 НеутралноКръстев този път е забъркал един гювеч. Германия, па източна Германия, па източна Еврпа, па бежанци...... Слабо Кръстев, този път много слабо. Може би най-слабия му анализ, който съм чел
crimsonbg
Рейтинг: 213 НеутралноДо коментар [#31] от "tsvetko_51":
Вместо да плюеш наред, да беше казал какво не е вярно в коментарите по-горе.
Другия вариант е да извикаш Макрон да коментира, разбира се...
realguru
Рейтинг: 2894 НеутралноКръстев що не го каза направо. Че елитите и медиите олевяват доста по-бързо от населението.
Просто Меркел мина в център ляво. Лявото се сви или стана крайно ляво. И в дясно остана много свободно място.
В Западна Европа няма аналог на Републиканците в САЩ. Една Полша и един Орбан са донякъде еквивалент на Републиканците.
В момента тече голяма консервативна вълна и който не слуша кънтри (или чалга) ще му е много тежко.
А ЕС започва да прилича на СССР - решенията се вземат в Брюксел (преди това съгласувани между Меркел + Макрон) и се спускат за изпълнение до подопечните правителства. Затова и разделението ще продължи и по тази ос.
uq
Рейтинг: 2153 НеутралноДо коментар [#34] от "realguru":
"А ЕС започва да прилича на СССР - решенията се вземат в Брюксел (преди това съгласувани между Меркел + Макрон) "
Да, това е вярно, за това беше важно Британия да остане в ЕС но... Та даже и МакАрон се съгласува ама ако мноо надига баба ще го ошамари
realguru
Рейтинг: 2894 НеутралноSwiss Government Admits It Does Not Know True Identities of 90 Per Cent of Asylum Seekers
According to Sommaruga, between January 1, 2006, and December 31, 2016, Switzerland saw a total of 151,300 asylum seekers register in the country under false identities.
Да не се чудите що набира скорост крайно-дясното и националистите и ще продължи да набира скорост. Просто хората това си го знаят и без правителствата да изнасят такава информация. В случая питането е било отправено от "краен" политик към правителството.
iur21527716
Рейтинг: 213 НеутралноДоста слабо Кръстев,
1. крайнодясната "Алтернатива за Германия" - лъжа номер едно.
2. позитивно настроена към фашизма партия - лъжа номер две
Господин Кръстев, защо не се разходи из Моленбек или арабските гета из Франция и да види резултатите от пускането на големи групи араби в Европа, защо не види и анализира статистиките, колко процента от арабите живеят на помощи, каква степен на образование имат, колко процента от тези малцинства са криминално проявени, за радикализация не искам изобщо да отварям и дума.
Гласувалите за АФД не са против чужденците като такива, а са против ислямизаията на Европа и в частност на Германия. За Бога в Полша работят над един милион украинци!! В Германия работят над един милион поляка, допреди да дойдат масово над един милион араби, никой не е имал нищо против работещите в Германия поляци и сега няма. Просто хората не искат неинтегриращи се компактни групи от млади араби в държавите си, но явно г-н Кръстев не може или не иска да го разбере това или му плащат за да не го разбира.
3. "когато са недоволни от статуквото, хората на Запад търсят алтернатива сред основните политически партии – мнозина от разочарованите от християндемократите на г-жа Меркел в Западна Германия подкрепиха либералите." и какво да правят хората, като всички "основни" партии не предлагат никаква алтернатива в емигрантската политика!? Така алтернатива предложи единствено и само АФД. А г-н Кръстев знае ли, че в Германия има над 600.000 кандидат бежанци с отказан статут, които трябва да бъдат изведени от Германия и "основните" партии си намират само извинения за да не ги депортират, това са хора които нямат право да пребивават в Германия.
Г-н Кръстев знае ли, че тезите на АФД от 2017 по върпоса за нелегалните мигранти са точно копие на тезите на Меркел от 2006-та година, точно копие! Ама защо г-н Кръстев не написа 2006-та година, че Меркел и партията и са "крайнодесни" и "позитивно настроени към фашизма"?
Г-н Кръстев пише това за което спонсорите му плащат и на "обикновените" хора отдавна им се повдига от тази пропаганда, манипулация и лъжи които той и подобни на него "анализатори" разпространяват.
joro4900
Рейтинг: 741 ВеселоДо коментар [#37] от "iur21527716":
"Г-н Кръстев пише това за което спонсорите му плащат и на "обикновените" хора отдавна им се повдига от тази пропаганда, манипулация и лъжи които той и подобни на него "анализатори" разпространяват."
Кръстев даже не се мъчи да "анализира", просто гледа какво пише цялата германска преса и повтаря та да е в унусон...
xm...
Рейтинг: 3273 ВеселоУффффф!
А наблюдавайки изборните резултати по провинции какво ще кажете за западногерманците, където АфД си е стабилно представена със средно 12%?
Там кой нанесе пораженията?
Ами австрийците, които гласуваха за Хайдер? Там пък какъв "соц"? Или са лузъри?
Или французите, от които 1/4 до 1/3 гласуват за Льо Пен? Колкото източногерманци гласуваха за АфД ...
Хайде, Кръстев е адепт и пропагандатор на меритокрацията, та си трупка meritos, ама ви се чудя, че така му се хващате.
По неговата скала Изток-Запад и Печеливш-Лузър вие сте ... сещате ли се къде ви брои?
Aloha
Рейтинг: 0 НеутралноВсъщност не намирам за чак толкова нелепо, че "Алтернатива за Германия", а не посткомунистическата партия печели терен в Германия.
!D !калпав е новия вид Дневник!
Рейтинг: 836 НеутралноАми източните подвласни на тоталираризъм хора, все още се учат и ИГРАЯТ на политика/демокрация/.Те си мислят и разсъждават в термини наши/ваши -/и игра с нулев резултат/ както и все още сме с мнение ,че ТЕ -хората на които се дава власт така или иначе ще я вземат-конспиративно ,с помоща на службите или с измама.
Тук на демокрация още не сме започнали да се учим ,още разглеждаме само понятията.Вижте какво се случва на ОБЩЕСТВЕНИ дебати,гледа се мълчаливо и се приема безропотно и боязливо мнениети на по..../НА по БОГАТИЯ-той по презумция на потиснатите е по-умен/Ако е и облечен ИНВЕСТИТОРА с костюм и власт просто няма алтернатива неговото мнение.
Ето ви обсъждането за София за проекта в МЛАДОСТ ...И само за това ,че някой изглежда нормален неговото мнение не може да е ВАЖНО!
Но ...децата ще се научат още 10 - 15 годинки.И въобще не се опитвайте да им давате акъл..те са по- ... и ще направят нещата доста по-различно от нас.
Дано да е за добро!
daskal1
Рейтинг: 4190 ВеселоДо коментар [#19] от "klimentm":
А професори - доктори може ли да я четат ?
Та, Кръстев е един добре установен маркетингово "специалист по изтока" и пише за американския читател-демократ, оттам и медията - Ню Йорк Таймс. "Който плаща на оркестъра, той поръчва музиката" - стара и изпитана максима.
Не са много американците, които ще си представят точно за какво става въпрос в съществуващата разлика на политическитъе мнеия в обществото между бившето ГДР и ГФР. Изречението за "ненормалната нормалност" на Германия като просперираща демокрация има своето значение и в контекста на конфликта "Меркел-Тръмп", но не отива до сравнителна конфронтация, а леко замазва със завой на Изток. За мнозинството от читателите действа схемата на противоречието между "добрия Запад" и "лошия Изток" - напълно в тон с политиката на деня, оттам и прозренията на Иван Кръстев ще се прочетат леко и безхаберно от публиката на вестника. Виж, тези запознати с реалностите може и да не се съгласят, но те не плащат хонорара :-)
Binko Georgiev Binev
Рейтинг: 470 НеутралноДо коментар [#9] от "xm...":
Това е мит. че в ФРГ са промивали от нацистите, промивали са себе си, издавали са си персилшайне, демек купони за прах за пране Персил, един нацист е омивал другия.
Но нацистите са си останали,
Днес попаднах на биографията на един нацистки престъпник , отговорен за убийството на британски военнопленници , Починал е през 001 година и никой не го е преследвал.
Да е гововим за тези, които са убивали наред съветстки или граъцки или фребски граждани. Никой не е бил наказан.
Германия си е нацистка страна
Партията на Хитлер е имала 8 милиона члена демек 8 милиона официални нацисти
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоДо коментар [#21] от "WOI":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Милтън Фридмън не е писал учебници по стопанска история. Помолих те да прочетеш някой и пак да дойдеш - с дървени философи не ми се спори. Мантрите на марксизма резюмирани и напудрени от разни дипломирани социолози възпитани в любов към Маркузе, Хайдегер и Сартр, в любимите ти издания от типа на HuffPo и Salon първо са ми ясни и второ не ме интересуват. Икономиката не е лаф-моабет на маса и не работи с теории от типа "империализма е висша форма на капитализма", в което се заключва тирадата която си изплющял. Работи с данни. Имам една мечта - един ден възпитаниците на департаментите по социология и политически науки да престанат да се възприемат като разбирачи от история, религия, икономика, медицина, климатолигия, екология, биология, право, високи технологии и всичко останало.
WOI
Рейтинг: 1086 НеутралноДо коментар [#44] от "Тюфлекчия":
“Better racy and sexy than racist and sexist!”Я, колко забавно. Че и поучително! Фрийдман не бил писал учебници. Аз съм бил дипломиран социолог и любимите ми издания били HuffPo и Salon. За малко да се задавя докато си ям киша и си пия латето... И аз "имам една мечта": хора претендиращи из форумите, че "работят с данни" да спорят по същество и да оборват аргументите, с които не са съгласни, вместо да изсмукват личностни нападки от не знам къде.
Тюфлекчия
Рейтинг: 1548 ВеселоДо коментар [#45] от "WOI":
Браво демократи - станахте по-лоши от тези с които се борите!Така. Хубаво е да четем, преди да си ги редим наизуст. Казах, че Фрийдмън не е писал учебници по "стопанска история". Това няма да го повтарям.
Освен това скъпа - къде видя "аргументи" в писанията си, които аз да трябва да "оборвам"? Някакви глупости, измислени в кабинетите в департаментите по социология, които нямат нищо общо с данните, с които ти не си запознат, поради което те помолих да прочетеш някой учебник. Щото общи приказки на ниво "протестър в Бъркли" всички можем да говорим. Повтарям за последно - политиките на Рузвелт вкарват САЩ в нова криза през 1937 година. Прочети го в произволен учебник по стопанска история. Знам че ти се струва невероятно. Както и много други неща.
klimentm
Рейтинг: 3491 НеутралноДо коментар [#42] от "daskal1":
klimentmЗа Кръстев няма как да не се съглася,на мен също не ми допадат анализите му,помня през 90 те още когато беше студент звучеш много по убедително но това може би защото" в царството на слепите едноокия е цар",това от една страна,от друга страна вече започнаха да ме дразнят обвиненияте в либерастия,соросоизъм и кво ли не под всяка статия за ЕС и положението там,все едно че света и общественото устройство са започнали вчера и никога не е имало противоречия,падения и грешки,забележката ми беше по скоро така замислена.
klimentm
Рейтинг: 3491 ВеселоДо коментар [#46] от "Тюфлекчия":
klimentmОреолът с който Рузвелт е обвит е много трудно да бъде разрушен,направо е невъзможно!
Fred
Рейтинг: 1087 НеутралноДа "благодарят" немците за "тревогата под повърхността" на Мути Меркел. Която послушно и покорно си избраха за още един мандат въпреки че тя ги води към пропастта. Но това не е нещо ново за тях, също толкова дисциплинирано крачеха след Хитлер който също ги доведе до пропастта.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.Така че своето наказание те ще си го получат, въпрос е само на време. Единственото което ме тревожи са упоритите им опити да повлекат цял ЕС след себе си в тази пропаст. И като се има предвид какви некадърници са начело му шансовете им да успеят са твърде големи. Парадокс но факт, ние от Източна Европа ще трябва да спасяваме западната цивилизация. Впрочем също не е за първи път, така ги спасявахме и от турското нашествие. И платихме скъпо, дано и сега не е същото.
dnevnikar
Рейтинг: 3668 НеутралноВИИ Маркс имени Ленина
Предращихме темата Ненормално нормални страни.
Следваща лекция: Нормално ненормални.
"Централната роля на Германия за бъдещето на Европа се дължи не само на нейната икономическа и политическа сила, дължи се и на факта, че за разлика от останалите европейски страни разделението Изток - Запад за нея е не просто сблъсък между отделни страни членки, а разделение в самото общество.
"Дневник" публикува анализа от портал "Култура". Англоезичната версия на текста е публикувана в сайта на "Ню Йорк таймс"."
John
Рейтинг: 367 НеутралноГ. Кръстев е прав в преценките си, но не обяснява защо Меркел отвори широко границите за сирийците. Това не беше само самарянската и любов която много си я обясниха с факта че тя е дъщеря на свещеника. Това беше само една много малка частица от истината. Зад Меркел стои лобито на германската индустрия. Тя изпълни тяхното желание да наводни Германия с 2 милиона емигранти които в последствие да наводнят и пазара на труда. Така индустриалците няма да са конфронтирани да вдигат заплатите на равотниците, които си траят понеже емигрантите чакат на опашка за техните работни места. Печалбата за индустрията се оказа двойна - те продължават да произвеждат евтино и Германия е експортвелт майстер.