
© Надежда Чипева, Капитал
Една от крилатите фрази на английския икономист Роналд Коуз гласи, че ако изтезавате данните достатъчно дълго, те ще ви признаят всичко. Алтернативното също е вярно – ако подходите повърхностно към тях, също могат да ви признаят всичко, но и в двата случая няма сигурност, че това е истината. Повод за тези размисли станаха опасенията от последните години за срив на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ), като някои анализатори отидоха и по-далеч и обявиха, че чуждестранните инвеститори се изтеглят от страната. Това може и да е вярно за отделни компании, но развитието на икономиката като цяло разказва друга история.
Когато говорим за ПЧИ като индикатор за дейността на международните инвеститори в България, както и за интереса им към нови инвестиции, има поне две съществени особености, които трябва да се имат предвид. Първата е, че се публикуват както данни за потока на ПЧИ за даден период, така и за техния размер към определена дата, което повдига въпроса кой от двата индикатора да се използва. Разликата между тях е, че потокът на инвестиции показва колко инвестиции са направени в рамките на определен период, например една година, докато размерът им е сумата на потоците инвестиции от предходни години. Така например, ако знаем размера на преките чуждестранни инвестиции към 31 декември 2015 г. и размера им към 31 декември 2016 г., то потокът на преки чуждестранни инвестиции за периода 1.01.2016 – 31.12.2016 г. условно[1] е разликата между двата размера. Връщайки се на първоначалния въпрос – кой от двата индикатора да се използва, доклад на ЕЦБ от 2013 г. подкрепя резултатите от предишни изследвания по темата и препоръчва използването на размера на ПЧИ като индикатор за дейността на международни компании в дадена страна. Данните за потокът на преки чуждестранни инвестиции са волатилни и не позволяват изготвяне на реална оценка на дейността на международни компании в дадена страна.
Втората особеност, която не е присъща само за анализа на ПЧИ, е изборът на референтен период, тъй като може сериозно да изкриви резултатите. Така например реалният икономически растеж през 2017 г. в България е около 3,6%, което е над три пъти по-високо в сравнение с периода 2010-2014 г., когато средногодишният ръст е около 1%, но е близо два пъти по-ниско в сравнение с периода 2002-2008 г., когато средногодишният ръст е около 6,4%.
По отношение на самите данни за ПЧИ също трябва да се има предвид, че подлежат на ревизии до 24 месеца. Това означава, че данните за 2016 г. ще бъдат ревизирани до края на 2018 г., докато данните за 2015 г. вече са окончателни. Ревизиите на данните могат да ги коригират както нагоре – да отчетат по-висок приток на ПЧИ, така и надолу, но и в двата случая не е коректно да се сравняват предварителни с окончателни данни.
Ако разгледаме динамиката на размера на преките чуждестранни инвестиции в България като процент от БВП, се вижда, че се увеличава и достига най-високата си точка през 2009 г. от близо 95%, след което намалява до около 80-90%. Въпреки че се наблюдава спад в сравнение с 2009 г., нивата на ПЧИ са близки до тези от 2007-2008 г., когато икономиката регистрира реален растеж от около 7%, докато през 2017 г. той е около два пъти по-нисък – около 3,6%. С други думи, преките чуждестранни инвестиции са толкова, колкото са били и през 2007-2008 г., но има други фактори, както вътрешни, така и външни, които не позволяват на икономиката да расте толкова бързо.
Намаляването на инвестициите в периода 2009-2017 г. може да се дължи на по-нисък интерес от международните компании, но може да има и по-прозаично обяснение. Един от сравнително лесните примери е покупката на компания с чуждестранен собственик от местно физическо или юридическо лице, какъвто ще е резултатът, ако приключи сделката с българските активи на ЧЕЗ, в който случай ПЧИ в страната ще намалеят. Друго обяснение със същия ефект може да бъде получаване на българско гражданство от чуждестранен инвеститор в страната, какъвто например е случаят през 2011 г. в резултат на това, че Едоардо Миролио получава българско гражданство в края на 2010 г. С други думи, лесното обяснение, че чуждестранните инвестиции намаляват, защото чуждестранните инвеститори си тръгват, е подвеждащо и се нуждае от по-задълбочен анализ и повече аргументи.
Несъмнено ПЧИ са важни за икономиката, но както вече обърнахме внимание, част от тях могат да бъдат заместени от местни инвестиции, което се наблюдава в периода след 2009 г. На това заключение навеждат данните за дела на ПЧИ (поток) в частните инвестиции в ДМА (бруто образуване на основен капитал) и дела на частните инвестиции в ДМА в БВП. Докато делът на ПЧИ в частните инвестиции в ДМА се увеличава в периода 2004-2007 г., което означава, че все по-голяма част от инвестициите в страната се дължат на чуждестранни компании, този дял започва да намалява още през 2008 г. С други думи, още през 2008 г. значението на чуждестранните инвеститори за общите инвестиции започва да намалява, което продължава до 2017 г., когато достига едва 11%.
В същото време се наблюдава и намаляване на частните инвестиции в ДМА като дял от БВП (което е проблем и в останалите страни, членки на Европейския съюз), но този спад е по-нисък в сравнение с гореспоменатия. Казано по друг начин, докато потокът на преки чуждестранни инвестиции номинално спада с над 7 пъти в периода 2009-2017 г. (11,3 млрд. лв.), то частните инвестиции се свиват с 15% (3,1 млрд. лв.). През 2016 и 2017 г. обаче се наблюдава увеличение на дела на частните инвестиции в БВП, което е добра новина.
Несъмнено резкият спад на преките чуждестранни инвестиции през 2009 г. и задържането им на сравнително ниски нива през следващите години повдига редица въпроси, тъй като те са от ключово значение за икономическия растеж и реалната конвергенция с останалите страни, членки на ЕС. Изследването им обаче не е еднозначно и заключенията, че инвеститорите напускат страната, създават излишна паника, вместо да направят конструктивни предложения.
Това не означава, че правителството си е свършило работата и всичко е идеално, тъй като и бизнес средата, и инвестиционната среда имат нужда от реформи, нещо, за което говорим от началото на кризата от 2009 г. Част от ролята на чуждестранните инвеститори е поета от местни предприемачи, но, както се вижда, нивото на инвестициите остава сравнително ниско – около 17% от БВП в периода 2010-2017 г. в сравнение с 22,7% в периода 2004-2008 г. Затова са необходими добре обмислени и последователни реформи с дългосрочна визия без паника.
[1] Потокът на инвестициите се оценява по балансовата му стойност, докато размерът им се преоценява спрямо пазарните цени към определена дата
Анализът е на Института за пазарна икономика.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
edin drugii
Рейтинг: 2451 Неутралноинвестициите от преди 10 години ,са предимно в печеливши браншове за инвеститорите ,в които без да влагат ресурс ,печалбите са огромни ,като в енергобизнеса ,водния бизнес , в петролния бизнес ,златния бизнес ,след като взеха позиции ,вече няма къде да се инвестира ,а печалбите си се изнасят ,без това да има някакво значение за аборигените тук ,поради продажните условия създадени от ДС политици .
boevbisser
Рейтинг: 3355 НеутралноМалко техническа ми дойде статията, макар че съм съгласен с всичко в нея.
Любопитно ми е дали въобще има някакво задълбочено проучване защо намаляват инвестициите, включително и проучване на компаниите, които се изтеглят от България. Макар че всеки си има отговор защо положението е такова, на мен би ми било крайно интересно да прочета.
Deaddark
Рейтинг: 2692 НеутралноНакратко - изпразниха брашното и сега сал някой пишман инвеститор още тупа чувала.
дерибеев
Рейтинг: 3029 Веселоинвестициите свършват когато свърши чуждата баница
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васRoni
Рейтинг: 402 НеутралноДо коментар [#1] от "edin drug":
Еми такива са гадните западняшки инвеститориНИ: Инвестират където има печалба, или където е възможно да се спечели. И за разлика от даренията-инвестициите (+ приходите от тях след плащането на данъка върху тях, демек нето печалбите) се връщат при инвеститорите. За други инвестиции, в България или на друго място.
Това е разликата между инвестиция и дарение. Пример за това е болницата Токуда: Японец инвестира в създаване на елитна болница. Бях там два пъти: Ако не се говореше на български, не се различаваше особено от добра западняшка болница.
След време японеца (неговата група де) я продаде на турска група. Не знам как това се е отразило в изчисленията за движение на инвестиции. Дали са отчислили инвестираните от японците пари, и са добавили тези платени от турците.
Дарение е нещо различно: Някой чужденец/българин живеещ в чужбина, дарява нещо (читалище, библиотека, оборудване на училище/болница). Като онзи русенец живял 50 г. в щатите и преди година дарил пари за своята гимназия (или Свищов, не помня). Живи пари влизат в България, създава се нещо с тях, и нищо не се връща в чужбина.
Гордо форумно Моше (според радиоточката де)
t_tzanev
Рейтинг: 233 НеутралноИнтересно е също така, каква част от създаденото с ПЧИ се реинвестира. Мисля, че е крайно време да чакаме само на нетни инвестиции отвън, а въпросът да го разглеждаме комплексно, да не забравяме, че така или иначе влияние на чуждите инвеститори има и върху "експертизата" на туземните предприемачи и мениджмънт. Разбира се, следва да се изключат далаверковците от всички бои /партии/ и браншове.
plebs
Рейтинг: 301 ВеселоНашите офшорковци каквото върнаха от червените куфарчета - върнаха. Повече не щат. :)
Например офшорките на Миню Стайков, "Нет екуизишън" и "Екуити Файнанс" били продали СИС Индъстрийс" на двама българи, единият бил син на секретарката на Тато. Това бягство на чуждестранна компания от България ли е??? :)
https://www.24chasa.bg/novini/article/7042539
cristo_n
Рейтинг: 515 НеутралноАвтора започва с хубаво с това, че "че ако изтезавате данните достатъчно дълго, те ще ви признаят всичко", обаче хич не си прави труда да анализира "изтезаваните" данни за периода 2002-2008, а само на пълно доверие (което ми прилича на политическа поръчка) споменава и дори набляга, че за периода 2002-2008 г., средногодишният икономически ръст е около 6,4% и че за 2007-2008 имаме "реален растеж от около 7%". Брех да му се не види!!! Човек като гледа тези "данни" и започва да си мисли, че през 2002-2008 сме били цъфнали та вързали и че икономиката ни хвърчала като източноазиатските дракони. Е да, ама не, защото данните за благосъстоянието на населението показват нещо съвсем различно, а това са размера на спестяванията, продажбите на дребно, притежаваните недвижими имоти и др. подобни отнесени на глава от населението.
А това, че някое предприятие с години е било умишлено съсипвано, което се е отразявало негативно на икономическия ръст, след което е било почти подарено на някой партиен другар и изведнъж започва да печели (о, чудо!) и да носи милиони на новият си собственик и новоизлюпен олигарх, и да реализира положителен икономически ръст за статистиката - е, това нас, обикновените хора, не-олигарсите, не ни бърка изобщо. Такъв икономически ръст всеки може да отчита, стига да има какво да рапродава (подарява)!
cristo_n
Рейтинг: 515 НеутралноDarcas
Рейтинг: 1158 НеутралноИПИ вместо да пишат поръчкови алабалистики, да извадят простата статистика за размера на ПЧИ по години, за да лъсне "стабилността".
Фобиите и филиите са признак на ниско самочувствие и слугинажvaltoro
Рейтинг: 989 НеутралноСъс две думи мистерия по Линч !!
danvan
Рейтинг: 829 Весело[quote#6:"t_tzanev"][/quote]
Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti SatТи недей така родния мутро бизнесмен знае всичко и никой не може да го учи .... Ако губи пари всички други са виновни, ноне и собвената му некадърност
valtoro
Рейтинг: 989 НеутралноСъс две думи мистерия по Линч !!
blondofil
Рейтинг: 3404 НеутралноБратчед, не знам от ПИЧИ сметки какво разбираш, обаче от пране на оари нищо не разбираш.
Ivan Stefanov
Рейтинг: 402 НеутралноТам е работата, че независимо от гръмките лозунги за десетократно намаляване на инвестициите, всъщност не е много сигурно дали те намаляват, остават на едно и също ниво или растат.
Всеки чужд инвеститор идва в България с намерението за 10-15 години да си върне направената инвестиция плюс някаква печалба. И това реално се случва, ако той случайно не вземе да фалира.
Важно е да се знае, че данните на БНБ за годишния "поток" на инвестициите показват баланса на парите, които всяка година влизат в България, а така също и се връщат обратно в чужбина при инвеститорите.
Сега си представете като пример, че всяка година в България влиза една и съща сума - 1 млрд. лева. Ако всяка инвестиция се връща в срок от 10 години (по 10% всяка година), то общо за страната първата година ще се върнат обратно 100 млн. лева, втората 200 млн. и т.н. След десетата година БНБ ще започне за отчита нулеви инвестиции, въпреки че, както предположихме, всяка година влизат нови 1 млрд. лева инвестиции.
Надявам се, че с малко мислене ще може да вникнете в тези сметки.
Трябва да имате предвид, че направените инвестиции се връщат основно за сметка на амортизационните отчисления, а не чрез отчетената печалба.
Наистина "Инвестициите не са това, което са", но според мен авторът на статията не е копнал достатъчно дълбоко под повърхността.
rainbou1
Рейтинг: 1346 ЛюбопитноНе знам дали това, че Миролио взел български паспорт трябва да променя процента на ПЧИ, ама аз реално така ги виждам нещата - кой инвестирал, инвестирал, но по-нататък не е изгодно, защото не останаха хора да работят, а и заплатите се вдигнаха.
Точка.
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноТам , където свършва държавата, свършват и инвестициите.
Чинчила
Рейтинг: 242 НеутралноДо #10 Darcas
Съгласен съм, че писанието ми намирисва точно на поръчкова алабалистика.
На мен ми се губи основният въпрос или колко от тези ПЧИ са от офшорки, за да сме наясно колко наистина са чужди.
Защото примерно една подобна "инвестиция" от офшорка в строителсто - жилищно или на апартхотели не би трябвало да ни грее много като икономика.
penetrating
Рейтинг: 5916 Неутрално"...Инвестициите не са това, което са...". Разбира се. Повечето се наричат "изпиране на откраднати от държавата пари"
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertdosetliv
Рейтинг: 1448 НеутралноАфърматив. Чуждестранните инвеститори не само бягат, ами направо умиргат
http://legalworld.bg/67479.prokopiev-zakril-ofshorki-v-kipyr-na-pojar.html
От матряла няма особена файда, тъй като гледа само референтния период, а иначе остава пак на ниво мерачи на бевепета "голямата цифра е по - яка от малката цифра".
Др Стайков да земе да седне да премери структурата на чуждестранните инвестиции. По време на кредитно - имотния балонец 2005 - 2009 едно (по памет) над 60% от инвестициите са в спекула с имоти, а 20% в търговия с коли и резервни части. Друго голямо перо е схемата с 16-тях % държавногарантирана печалба (ерепета, американски тецове, фототоци). Трето такова са инвестициите в "дългови инструменти"
Маршалов
Рейтинг: 588 ВеселоБез значение от причините, поради които чуждите инвестиции са в пъти по-малко от преди, намалението е факт, Фактите не могат да бъдат отменени, от извъртането и бръщолевенето, на който и да било анализатор, колкото и умно да изглежда.
мурзилкаMORTAR
Рейтинг: 235 НеутралноХоландия е най-големия инвеститор в БГ за 2010 г. Звучи супер.
Свободен архитект, урбанист и еколог!Малка подробност е, че инвестицията всъщност е на Лукойл, и реално не е за 1 млрд както се води по документи, а за не повече от 100 млн. (това за да отчитат рекордни загуби всяка година). И след тази инвестиция са съкратени работници, а не са открити нови работни места.
MORTAR
Рейтинг: 235 НеутралноОт всички възможни икономически индикатори, политиците използват и налагат за употреба само тези които лесно се манипулират.
Свободен архитект, урбанист и еколог!Примерно навсякъде се говори за безработни(само тези регисрирани в бюрата по труда), вместо да се говори за брой и процент заети.
Чужди инвестиции като сума е не толкова важен индикатор, колкото би бил брой работни места открити от чужди инвеститори.
... за безумния индикатор наречен БВП, може книга да се напише...
tamada
Рейтинг: 1392 НеутралноИ какво като продава на друга чужда компания? По-важна е причината, заради която се оттеглят, а не дали на тяхно място ще дойдат други наивници.
Без да броим тези, които напускат цяла Източна Европа като например Теленор и без да броим закъсалите като Практикер, останалите сериозни напускащи не са малко.
Тази година Сосиете Женерал обяви че си отива. Уж щяха да излизат от цяла Източна Европа, а се оказа, че ще останат в Румъния, Чехия и Русия.
E.ON се изнесе, но остана в Румъния, Унгария и Чехия. Мисля причината е ясна - същата като при ЧЕЗ.
Шеврон напусна, въпреки че е свикнала да работи в рискови страни като Конго, Ангола, Ирак, Мианмар, Камбоджа, Бангладеш и дори Венецуела, където уж петролът е национализиран. Там явно някак се получава, но не и тук.
ВАЦ, Санома, Прозиебен, Комуникорп се изнесоха. Продадоха на българи.
Малмар дойде като стратегически инвеститор, но спря производство заради ниската производителност на нашите работници. Нищо не продаде - просто спря работа.
Даже български марки се изнасят. Юниливър премести производството на Калиакра в Румъния.
И това са само тези, за които се сещам веднага. Един по-подробен поглед ще изкара още доста. И причините не са, че сме бивша соц. държава, защото много от тях продължават да работят в други бивши соц. държави, където също има корупция и олигархия.
tacheaux
Рейтинг: 4089 НеутралноНикой не споменава , че всичко започна от 1997 година , когато Костов пое властта и направи основните реформи за въвеждане механизмите на пазарната икономика у нас. От тогава започна стопанското оживление на държавата и притокът на чужди инвестиции.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1039 ВеселоЧудесни примери-Миролио и ЧЕЗ...
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токblondofil
Рейтинг: 3404 НеутралноДо коментар [#24] от "tamada":
Майната им, да се махат като не могат да оценят Стабилността
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
eti mehter
Рейтинг: 3860 НеутралноДо коментар [#5] от "Roni":
BukalemunЯпонец инвестира в създаване на елитна болница. Бях там два пъти: Ако не се говореше на български, не се различаваше особено от добра западняшка болница.
След време японеца (неговата група де) я продаде на турска група. Не знам как това се е отразило в изчисленията за движение на инвестиции. Дали са отчислили инвестираните от японците пари, и са добавили тези платени от турците.
=======
Образно :
Японеца има боб, но няма тенджера. Намира си подходяща тенджера(болница).
После се среща с майстор готвач(турчина), който му гарантира, че с тия условия би готвил добри неща.....
Японеца му проверява св то и приема условията.....
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
patilanskomeze
Рейтинг: 346 НеутралноТо сериозен ръст в недоразвити икономики се случват докато растат от "нищо" към "нещо". Тогава и 4% и 7% и 10% ръст са възможни.
После, като стигнат своя "таван" в рамките на съществуващите условия, растежът спира, или мъждука на ниво 1-2%, и това е нормално.
България е достигнала своя таван, и докато не се случи мащабно реструктуриране което да освободи в момента дремещи капацитети вързани на възел чрез корпуция и паразитиращо връзкаджийство, единстения друг шанс за истински ръст е внезапна мощна инжекция отвън.
А вариантите са ограничени--или от страните "локомотиви" в ЕС, или САЩ (няма причина това да се случи), или от Китай, или от някакви нефтени шейхове.
Така че или трябва да се поизгладят икономическите структури в България (вкл. властовите такива), за да се освободи още 10-20% капацитет (ама само ако никой не рекетира за процент може да стане), или се чака докато евентуално араби и азиати инвестират ударно по някаква причина.
atmanpg
Рейтинг: 2297 НеутралноНяма работна ръка.
Как да инвестираш, като не можеш да си набавиш служители и работници?
Корки
Рейтинг: 2575 НеутралноЗащо се загърби съдебната реформа, като гарант на чуждите инвестиции? Или се прие че с отстраняването на Ченалова, съдебната реформа е приключила?
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Маршалов
Рейтинг: 588 РазстроеноА ние растем от нищо към още по-нищо.
мурзилка
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Roni
Рейтинг: 402 ВеселоДо коментар [#34] от "Denna Garrett":
За туй ли се регистрира днес, да ни кажеш че правиш $ 86/час?!? И ние да ти вЕрваме?!? ОК, повЕрвахме ти! Сега ни разсмей с нещо друго, става ли? Гордо форумно Моше (според радиоточката де)
nxo44693674
Рейтинг: 402 Разстроено"Дневник" стана окончателно част от сговора на глупци. Е, олирарсите не се делят на ДС-ченгета и обикновени селски момчета, имали късмета да натрупат кинти. Какви глупости дрънкате, неуважаеми автори на поръчкови статии? Какви са пенсиите на родителите ви? Каква е покупателната способност на учителите? Аре улево...
Корки
Рейтинг: 2575 НеутралноАко са намаляли чуждите инвестиции, които купуват завод разпродават имуществото и се изтеглят, това е похвално. Нали така постъпи Пеески с Булгартабак, предполагам и него го броят за чужд инвеститор, защото инвестира през офшорките.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
султана глаушева
Рейтинг: 346 НеутралноМда. Инвестициите не са това, което са, истината не е истината (адвокатът на тръмп), войната е мир, невежеството е сила и свободата е робство (Оруел). Всичко си е по местата. И жабата е пред сваряване. Мърда, ама вече не скача!
Мърфи е оптимист!potrebitel3
Рейтинг: 233 НеутралноУ нас има много несвършена работа. Успехите са концентрирани около няколко магистрали и курорти.
Далаверата намаля, или първоначалното натрупване на капитал като фаза приключва (30 години преход).
Има нужда от истинска работа.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Маршалов
Рейтинг: 588 НеутралноУспехи?
мурзилка
Peni Nikol
Рейтинг: 7466 НеутралноА като спрат Европейските средства съвсем няма да са това което са.
One Hour
Рейтинг: 377 Неутрално"излишна паника, вместо да направят конструктивни предложения"
Песни ли да им пеят на инвеститорите, че да останат? Има си икономическа среда и законност, на които чуждите инвеститори искат да разчитат.
Кое от тях имаме читаво?
Roni
Рейтинг: 402 ВеселоСтабилноста брои ли се? Гордо форумно Моше (според радиоточката де)