
© Надежда Чипева, Капитал
Последният епизод от тази комедия, след протестите за цените на горивата, започна в началото на тази седмица с обявеното спиране на заводи в Стара Загора заради високата цена на електрическата енергия, а малко след това последва и изпращането на отворено писмо до премиера по същия въпрос. Интересно, че по същото време миналата година работодателските организации отново стана болезнено ясно, че цените на уж свободния пазар на електрическа енергия се манипулират. Последваха протести на работодатели, което доведе до скоропостижни законодателни промени. Както се вижда от настоящите протести относно цените на свободния пазар, това не доведе до желания резултат.
Последното не е изненадващо по няколко причини. Първата е, че промените бяха направени твърде прибързано и без необходимата подготовка. Втората е, че в резултат на това липсва оценка на въздействието, оценка на рисковете и изграждане на механизми за тяхното управление, което може да доведе до точно обратния на желания ефект - по-ниско доверие в пазара. Третата е, че още през 2013 г. Европейската комисия препоръча "да се осигури достатъчен на брой търговски участници на свободния пазар от страна както на търсенето, така и на предлагането, за да се осигури ефективна конкуренция". Това заключение е потвърдено в доклада на Световната банка от 2017 г. с допълнението, че "обединението с електроенергийния пазар на ЕС е единственият устойчив вариант за избягване на потенциален риск от нарушаване на конкуренцията на пазара, поради факта, че България е сравнително малък пазар с малък брой производители".
За съжаление нито една от тези, а и от ред други, препоръки не е изпълнена, поради което Комисията за енергийно и водно регулиране пише в доклада си до Европейската комисия, че "може да се направи изводът, че пазарът е силно концентриран и слабо конкурентен". И ако трите най-големи пазарни участника (държавни компании) на пазара на едро на електрическа енергия формират около 85% от търгуваните количества, то на пазара на природен газ около 99,5% се продава от една държавна компания - "Булгаргаз". С други думи ситуацията е много сходна с тази на пазара на горива.
Реално промените от началото на тази година сложиха каруцата пред коня, тъй като "изсипаха" големи количества от страна както на търсенето, така и на предлагането на свободния пазар без гаранции, че постигнатата на него цена може да се нарече пазарна. За целта от Световната банка предлагат създаване на зони за внос/износ, което беше хубаво да се случи до края на 2016 или началото на 2017 г., а близо две години по-късно все още не е факт, а пазарът остава "силно концентриран и слабо конкурентен".
В условия на ограничени пазарни сили би следвало да има силни регулация, надзор и дори санкции, което означава също така силен и независим регулаторен орган в лицето на Комисията за енергийно и водно регулиране. С промени в Закона за енергетиката от средата на 2018 г. комисията получи правомощия за извършване на "предварително проучване за наличие на обосновано предположение за извършено нарушение", въз основа на което може да образува "производство за установяване на нарушение на чл. 3 и 5 от Регламент (ЕС) № 1227/2011[1]". Това обаче е крайно недостатъчно, тъй като от години въпросът с реалната независимост на регулатора не е решен, с други думи той продължава да е независим само на хартия. За целта "КЕВР ще трябва да изгради вътрешен капацитет за прилагане на Регламента на ЕС", обясняват от Световната банка. Личи си, че това не се е случило както по ниските разходи на комисията[2], така и по напрежението в сектора.
Нещо повече - това не е първият случай. Както казахме, подобно напрежение имаше и в края на 2017 г., но конкретно съмнение за злоупотреби на цени под пазарните имаше през лятото на 2018 г. Все още няма резултати от разследването. В началото на ноември регулаторът започна нова проверка, резултати от която се очакват в началото на следващата година. С други думи това, че регулаторът има правомощия да контролира търговията на борсата не означава, че това ще се случи или защото няма капацитета да го направи (липса на финансова независимост), или защото няма желание (липса на политическа/корпоративна независимост).
На последно място, но не и по значение, трябва да се отбележи, че трите компании, производители на електрическа енергия, които формират около 85% от търгуваните количества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица Изток 2" и НЕК, са държавни и са част от държавния Българския енергиен холдинг (БЕХ). Именно те бяха и причината за влезлите в сила от началото на годината промени в търговията с електрическа енергия, тъй като управляващите предпочетоха законодателни промени вместо да влязат в ролята си на принципал на тези дружества и да прекратят порочните практики. На същия феномен ставаме свидетели и днес - държавни компании продължават да изкривяват пазара, държавният регулатор продължава да не успява да прекрати това, а управляващите се държат все едно нищо не зависи от тях и все едно някой друг назначава управителните съвети и изпълнителните директори на тези дружества.
"Дневник" публикува анализа на Института за пазарна икономика.
[1] Регламента на ЕС относно интегритета и прозрачността на пазара за търговия на едро с енергия
[2] Традиционно бюджетът на регулатора се използва за генериране на печалба, а не за покриване на необходимите му разходи за обезпечаване на дейността му, като едва през 2019 г. се очаква разходите да достигнат 67% от приходите, докато през предходните години делът им е около 39%
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
pamela
Рейтинг: 2781 НеутралноКакъв свободен пазар на ток при тези прескъпи зелени енергии?
Щем, не щем ни задължавт да ги плащаме. Като при това колкото и зелени данъци да плащаме все не им е достатъчно.
espresso
Рейтинг: 299 НеутралноМомче, недей да носиш очила, без да имаш нужда от тях, защото наистина ще си развалиш очите. След време ще съжаляваш, сериозно го казвам.
ГЕРБ - Граждани... Европейско... Развитие... - баси тъпия виц.comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2488 Неутрално"предварително проучване за наличие на обосновано предположение за извършено нарушение"
Libertarianism is just anarchy for rich people____________
Свободния пазар е само за енергийните анархисти които са завладели и Комисията за енергийно и водно регулиране!
Иначе си остава обоснованото предположение ,че българските потребители и българския бизнес искат да плащат най-високата пазарна цена от ВЕИ и мириканските тецове като нямат нищо напротив енергията от Козлодуй по 5ст да се изнася в съседни страни!
Боби Бобев
Рейтинг: 281 ВеселоЩо бе? Така изглежда по-умен. За красив, не знам.
bez_ime2
Рейтинг: 338 НеутралноПазарът на ток е свободен, колкото Борисов е десен...
atmanpg
Рейтинг: 2297 НеутралноТам, където има тръби или кабели, няма свободен пазар.
Маршалов
Рейтинг: 588 ЛюбопитноСвободен е пазара...условно. Като вземе някой български наркобарон да си припере парите през тоя пазар и закупи на дълги позиции малко по-сериозни количества и цената скача в пъти. А произход на парите за тия сделки някой търси ли?
мурзилкаcitoyen
Рейтинг: 876 НеутралноИ обикновени хора и бизнес ще го разберат или вече го разбират по фактурите. Дали да си пожелаеме "жълти жилетки" и в България? Както е тръгнал този безпардонен грабеж няма хич да бъда учуден.
citoplast
Рейтинг: 1258 НеутралноАха само това ни трябва, жълти жилетки от тоя вид...
http://by24.org/2018/12/09/russians_at_the_riots_in_paris/ Имало едно време ссср...
bez_ime2
Рейтинг: 338 Неутрално[quote#9:"citoplast"][/quote]
Че, кой друг може да органиизира подобни идиотщини?!
pag
Рейтинг: 1494 Любопитно[quote#9:"citoplast"][/quote]
Знанието е сила, информацията - властМдааа, на калпавия Мак(а)рон руснаците му криви.......
bez_ime2
Рейтинг: 338 НеутралноПоне разбрахме какви са исканията на протестиращите...
citoplast
Рейтинг: 1258 НеутралноКонстатации, към медията! Хайде бегай! Имало едно време ссср...
penetrating
Рейтинг: 5916 НеутралноЕнергетиката - това е тема с дъх на Бояришник. И на олигархически лобизъм.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertbez_ime2
Рейтинг: 338 Неутрално"Енергийни анархисти"?! Ти да видиш, какво развитие на комунистическата мисъл...!
edin drugii
Рейтинг: 2451 Неутралнолипсата на пазарна икономика е характерна за цялата българска икономика ,скоро положението няма да се промени ,навсякъде монополисти и високи цени , за жалост няма как да се намери атомен Марешки ,да продава по евтин ток на пазарни цени ,така ,че напрежението само ще ескалира ,както и цените на ток ,газ ,горива ,храни т н .
Uprsport
Рейтинг: 888 НеутралноКоя е най-голямата заплаха за националната сигурност на България?
Ограбването на българския народ (обществото) и непрекъснатото понижаване на благосъстоянието му от схемите на управляващите и непрекъснатия поток от корупция.
Забелязах, че държавните дружества в края на годината, използвайки повишеното еуфорично настроение на раята си позволяват да завъртят едни схемички за поотръскване на потребителите. Това, което се случва на борсата на електроенергия е само част от цялото. Много от ВИК дружествата си позволяват да надпишат сметките - потреблението на вода се заплаща по отчета на отклонението, а не по отчетите на отделните потребители.
Гогов, който не е слизал от амбразурата, защитавайки Русия вече заяви повишаване на цената на газа от януари с 5%.
И всичко това се случва защото управителите на държавните дружества са политически назначени и знаят, че не ги ли нарочи Бойко могат да правят всичко, независимо от законовата и нормативна регламентация.
telqk
Рейтинг: 1584 НеутралноЕвтиния социализЪм отдавна свърши. Идва платения френски и датски социализЪм. Само чичо Дончо ще оправи дебилите от Брюксел!
dosetliv
Рейтинг: 1448 НеутралноДр Стайков явно не е разбрал как функционира Невидимата Ръка.
В момента баш имаме Свободни Цени , предлагани от Добрите Стопани в люта конкуренция помежду си на ползу матрялу. Свободната Цена != тънка цена, както си мисли др Стайков, а може със същата степен на вероятност да бъде и дебела цена, но и в двата случая е Свободна.
Това което предлага др Стайков за да стане дебелата цена тънка е Лошият Стопанин да продава на Поробена Цена. Обаче в такъв случай всичките цени стават доминиращо Поробени, което е антипазарно и не е по либералному.
grayeagle
Рейтинг: 769 НеутралноИПИ също са виновни за ситуацията. Когато, пространно им се обясняваше, че не може изобщо при толкова малко производители, да се формира пазарен конкурентен механизъм, те се биеха в гърдита, как борсовият механизъм ще оправи всичко/ реално това искаха от тях спонсориращите ги/. Да, ама това не е гарманския пазар на ток/ който между другото също изпитва трудности/.
Реално старата регулация си беше добре. Но ИПИ винаги преписва, без да мисли.
Сега обаче бягат от старите си становища.
Срамна работа.
До руските мекерета
Рейтинг: 1309 НеутралноВсъщност по дефиниция свободната цена е справедлива - в смисъл, че не изкривява разпределението на дохода и оптимизира използването на ресурсите - когато се формира на конкурентни пазари.
След като при нас от едната страна на барикадата стоят тримца, които за капак си имат един собственик, за конкуренция не може и дума да става.
Т.е. имаме си свободна монополна цена. Не е нещо невиждано на територията ни - и с горивата е така.
dosetliv
Рейтинг: 1448 НеутралноТака е, но пък е Свободна. Др Стайков предлага за по - евтинко да продават на Поробени Цени. Обаче кой ще е тоя ахмак да продава на добра воля на Поробена Цена, като Свободната е в пъти по - дебела?
Petleshev
Рейтинг: 3298 НеутралноДо коментар [#8] от "citoyen":
Бивш tww09306483.В началото на 2013-та година имаше наченки на истнски граждански протести. Жалко, че така бързо угаснаха. Но, практиката показва, че на управляващите бързо им минава страха и забравят, какво може да им се случи, ако прекаляват с цените на монополните стоки и услуги. Ама, пуста лакомия и кражба...!
До руските мекерета
Рейтинг: 1309 Неутрално[quote#22:"dosetliv"][/quote]
Има два начина за елиминаране на свободната монополна цена, като и двата са в компетенциите на държавата.
1. Директен контрол на цената . Ефект: "поробена" цена, ако правилно съм схванал смисъла на думата в случая.
2. Създаване на условия за увеличаване на конкуренцията. Ефект: свободна немонополна цена (неминуемо по-ниска при равни други условия)
Kiril
Рейтинг: 282 НеутралноДо коментар [#20] от "grayeagle":
https://imdb.com/title/tt1279083/ + http://socrates.else.is/ + https://chitanka.info/books/category/filosofia + https://tutanota.comТочно обратното. Това е един от малкото смислени пазарни анализи, които прочитам наскоро.
Въпреки че не съм фен на пазарните принципи във всяка една част от личният и публичният сектор трябва да призная, че удрят в десетката. Малко демонополизация в енергийният сектор няма да се отрази зле на бизнесът и потребителят като цяло. Особено при перспективите с Бойков пАток и АЕЦ БелеНЕ.
reply
Рейтинг: 844 НеутралноСОЛАРНАТА ГИНКА ЧЕ ГИ ОПРАВИ НЕЩАТА , ТА ТАКА !
Peni Nikol
Рейтинг: 7466 НеутралноМоже да има свободен пазар на тока ама друг път не и сега.
klimentm
Рейтинг: 4159 ВеселоОт де ще дойде свободен пазар на тока в страна в която няма истински пазарни отношения?!
klimentmGünther
Рейтинг: 627 ЛюбопитноКолко фотоволтаични и ветрени парка продават енергия на свободния пазар?
Бог да благослови Америка за България!Роси
Рейтинг: 8403 Неутрално"обединението с електроенергийния пазар на ЕС е единственият устойчив вариант за избягване на потенциален риск от нарушаване на конкуренцията на пазара, поради факта, че България е сравнително малък пазар с малък брой производители".
Какъв пазар, каква конкуренция, какви пет лева. Мафията , която ни управлява толкова може или толкова прави.
samoedin
Рейтинг: 3933 ВеселоСвобода и Енергетика са две несъвместими като смисъл думи у нас ! Зависимост и олигархични лобита е правилното словосъчетание ! Таке е поне от 30 гдини ! Нищо изненадващо и със сегашното развитие на нещата !
bobhunter
Рейтинг: 820 НеутралноПазарът на ток, газ и тефт не е локален, а световен! Поради това е абсолютно необходимо в България да имаме държавен монопол в този сектор, за да сме конкурентни на международния пазар. Една от най- развитите държави в света Южна Корея има могъщи концерни, зад които стои държавата с всичките и лостове и механизми за подкрепа. Как иначе Хюндай и Самсунг биха устояли на световната конкуренция. България не само че трябва да завърши по най- бърз начин атомната електроцентрала в Белене, но и да помисли за разширяването на атомната централа в Козлудуй. Прекарването на газопроводи пред плодородните земи на най- прекрасната на света Дунавска Равнина би имало катастрофални екологични последици, както и дупченето за шистов газ. Тряба да се насърчава строителството на вятърни, слънчеви и водни електроцентрали.
val1320
Рейтинг: 632 НеутралноПо данните от фактурата ми за потребление на природен газ за битови нужди излиза,че плащам цена почти 1000 лв. за 1000 куб.м.!Онзи,мИеко говорещият от КЕВР ще каже ли нещо за това?