
© Николай Дойчинов
Бойко Борисов и Цветан Цветанов
"Дневник" препечатва позицията на лидера на партията "Да, България" и бивш правосъден министър Христо Иванов, публикувана на страницата на формацията във "Фейсбук". Заглавието и подчертаванията са на редакцията.
Вече се видя докъде стига смелостта на Борисов и волята на ГЕРБ да се бори с корупцията.
Вместо оставката на Цецка Цачева и Ваня Колева да бъде придружена от разжалването на Цветанов от всички постове, виждаме, че се надига защитна вълна в негова полза. Аргументите са, че това било чисто морален казус, че имало разлика между депутат и министър и че Цветанов бил незаменим. Наред с това се правят опити чрез всякакви идиотски конспиративни теории за вътрешни и външни комплоти да се подмени изобщо същността на проблема. Всичко това (без идиотските теории за комплоти) налага коментар.
няма никаква разлика между позицията
на депутат и тази на министър
- и двете изискват обществено доверие в способността да се взимат решения единствено от гледна точка на публичния интерес. Справка - клетвата по чл. 76 от конституцията: "Заклевам се... във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа", която се полага и от народни представители, и от министри (чл. 109).
едно строително КТБ
в смисъл на корпоративен субект, изграден – изцяло или частично – върху арматура от мрежа от влияния и зависимости. Точно както след Цветан Василев остана шлейф от разнопери ВИП-ове, на които са предлагани специални условия (КТБ откровено се рекламираше с това "клиентите са ни скъпи"). И точно както целият модел на разрастване на "банката" и личните придобивки на Василев (т.нар. от него "специални инвестиционни дружества") би бил невъзможен без насрещните услуги – действия и бездействия, мълчания, затваряне на очи и активно легитимиране на великия банкер – от страна на тези същите ВИП-ове.
две групи фигури – заменяеми и незаменими
В нормалните партийни структури няма незаменими хора, когато става дума за потенциални репутационни щети от този магнитуд, особено в предизборен период. Незаменими въпреки всичко има в структури, основани на скрити и нелегитимни механизми на влияние (навътре и навън) и на омерта. В такива структури винаги се отглеждат и "бушони".
Този модел е рак за българската държавност
Той убива институциите, задушава бизнеса, гони младите хора зад граница, изяжда пенсии и пари за социални разходи. Съпротивата срещу този модел е въпрос на оцеляването ни като нация.
политическа реакция на ГЕРБ
като нормална демократична партия - разчистване на всички замесени, започвайки с Цветанов и завършвайки с много сериозен разговор за ролята на Борисов за допускането на всичко това. Една оптимистична теория е, че зад този скандал виждаме усилие на някаква част в ГЕРБ, която разбира, че трябва да се тръгне към някаква форма на изчистване и нормализация на партията през авансова борба за наследяването на лидерския пост. Песимистичната прогноза е, че очертаващото се оставане на Цветанов на постовете му въпреки всичко още повече ще циментира ГЕРБ като носител на корупционния режим у нас. Надигането на Цветановата клиентела в партията е ясно указание в тази посока.
А колкото до изборите - под лозунга "Цветанов е невинен" те ще трябва да се печелят с още повече корупция и още повече насилие над демократичните норми. Реалистично – вероятно става дума за маневриране на Борисов между все по-напористите мераклии за поста му, така че да спечели време и свобода за действие на върха и да си осигури възможност за изход от политиката. Едно е ясно – решение на проблема в рамките на ГЕРБ няма да има.
сериозни разследвания от страна на прокуратурата и КПКОНПИ
(антикорупционната комисия - бел. ред.). Ако това щеше да се случва, вече по всички радиоточки щяха да гърмят новини за разпити, нахлувания в офиси и изземвания на документи и пр. Това не става – и нищо чудно! И двете институции са оглавявани от доказани лоялисти на ГЕРБ, натоварени с огромно обществено недоверие заради дългата си история да изпълняват политически поръчки и да замитат подобни казуси. Нещо повече, Цацаров беше въвлечен в сходна сделка, която с усилията на ВСС, ИВСС, подчинената му прокуратура и политическата върхушка към момента на избора му (вкл. Цветанов) беше заметена. Очевидно е, че правораздаването отново ще бъде в ролята на правозамазване.
сваляне на това управление
така че да се отвори пътят и за реформи, и за разследвания, и за изчистване на политическата класа от корупционери.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.