Ай стиха хейти ли бе ! Когато сме имали либерално-демократична конституция в САЩ още са биели негрите и с контрабанда са се продавали като роби заедно с говедата на тържищата!
Тогава вмрото са били комити и са наказвали тези дето крадат и не са читави,1 сега са си обикновени дебелаци-безделници в услуга на пожарникари и лекоатлети!
До коментар [#6] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Ако ДПС или умнокрасивите бяха партия с Герб, сега на границата щеше да има гишета за бърза обработка и прием на документи на мигранти от всичките земни кълбета и Меркел и Сорос щяха да ни пляскат. Това е разликата между тях и Патриотите. Колкото до Герб - първа сила са все още. Хубаво, лошо, това е.
Нито дума за участниците в съветите, които са започнали да съществуват в Османската империя след началото на 19-ти век. След реформите там е започнало да има общински съвети, съвети на вилаета, съдебни съвети и т.н., които са били съставени в голяма част от местното население. С всичките си недостатъци (например, зависимости, корупция и т.н.), съветите са факт и едно сериозно изследване не може да ги отрича. Тези хора са по-късно основна група представители в Учредителното събрание.
Тези хора отхвърлят с възмущение донесената от Русия като “ подарък” конституция на руския цар, с което предизвикват гнева на руската делегация, разказва Симеон Радев в книгата си!
" Руското правителство вече е официално отклонило всяка солидарност с Търновската конституция (к. м.), затова ще бъде съвършено правилно, ако вие признавате на княза пълна свобода на действие. " Действието се развива през 1880 г. , а цитата е от "История на Търновската конституция" от видния юрист Л. Владикин
"Проф. Георги Близнашки: По-добре живот в несъвършена демокрация, отколкото изкушени от разновидности на авторитаризма Според него Велико народно събрание се свиква само за промени във формата на държавно управление, а такава необходимост у нас няма – съществуващите идеи за президентска република нямат реално основание. Проф. Близнашки обърна внимание, че дори и в наши дни „глава надигат“ сили, които си представят политическия живот у нас без политически партии. „Но трябва да сме наясно: една държава без партии е фашистка държава и всички тези призиви за връщане към режим на безпартийност, характерен за 30-те години у нас, забравят, че всичко това става тогава в условията на един авторитарен режим, в навечерието на Втората световна война. Трябва да се придържаме към онова наследство, завещано ни от бащите учредители преди 140 години, когато се създава либералната и демократичната Търновска конституция. Трябва да се придържаме към заветите на нашите бащи учредители, а не да тръгваме по пътя на авторитарните експерименти, които ще доведат до много тежки последици. Единственият шанс да вървим напред е като се придържаме към ценности и принципи, споделени от всички граждани в нашето общество. И каквито и авторитарни изблици да има периодично в нашия политически живот, трябва да си даваме сметка, че времето на военните паради, на военната музика отдавна са отминали. По-добре да живеем в условията на демокрация, колкото и да е несъвършена тя според някои, отколкото да се изкушаваме от различните разновидности на авторитарните режими. Защото те много бързо ще доведат до много тежки кризи и разочарования."
"Проф. Георги Близнашки: Българската конституция е само една - Търновската, всички последващи законодателни експерименти са импровизация върху нея
„Това, което прави Търновската конституция различна от всички останали, включително и от конституциите на нашите съседи, са началата на демократизма. По-специално Търговската конституция предвижда всеобщо избирателно право за всички български граждани, разбира се, има се предвид само мъжете. По онова време на жената се отрежда друга роля, да има грижата за домашното огнище. На второ място българският парламент остава еднокамерен парламент. Това е кулминацията по време на дебатите в Учредителното събрание. Водят се ожесточени спорове по този повод дали да има сенат или да няма сенат, но в крайна сметка възтържествува идеята, че ние, българите, нямаме социална група с особени заслуги, която може да получи привилегировано представителство, или, както ще кажа Драган Цанков: „Ние, българите, сме всички равни, всички благородни“. По много категоричен начин се отклонява идеята за създаване на втора камара. И най-сетне политическият живот на страната се изгражда на основата на принципа на политическия плурализъм. Конституцията предвижда правото на сдружаване, а то води до появата на първите политически партии в нашата страна“ http://m.focus-news.net/?action=news&id=2647074
Санстефанският предварителен мирен договор от трети март седемдесет и осма година очертава мечтаните български предели. На международния Берлински конгрес същата година се изяснява химеричния характер на руското пропагандно обещание. Геополитически хирурзи разчленяват българската снага на пет къса. Едва ли ще стихне някога ехото на всенародния болезнен вик. Три години след това взрив от бомба на крайно ляв камикадзе изпраща Александър Втори в един по-добър свят. Почтителният син и върл контрареформатор Александър Трети доживява до четиридесетгодишна възраст, за да разбере потресен, че православни простосмъртни не приемат за божествена еманация неговата императорска воля. Политическото сукалче Княжество България на своя глава извършва съединение с автономната османска провинция Източна Румелия (така е наречена Южна България цели четиринайсет години преди раждането на Джон Р.Р. Толкин). Юпитерова мълния поразява метежните питомци: руските военни съветници и административни помощници чевръсто напускат прокълнатата територия и опитните генерали на сръбския крал Милан прекосяват с частите си границата. Но се случва невъзможното. Младата българска войска, начело с двадесет и осем годишният княз Александър Първи (втори син на германския принц Александър фон Хесен-Дармщат) и командвана от капитани, през ноември осемдесет и пета година разбива сърбите в поредица братоубийствени битки. https://practic-sofia.blogspot.com/
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
selqnin
Рейтинг: 2455 НеутралноДостойни мъже е ИМАЛА Майка България!!!!!!
4ort
Рейтинг: 2114 НеутралноБащите на Димитровската конституция пък бяха видни български каскети, силно наведени към савецкия саюз.
Имам време да питам всеки идиот.Отец Сисой
Рейтинг: 418 РазстроеноДори тогава - юристи, учители, лекари, журналисти, творци. А днес - пожарникари и лекоатлети.
over the underНеКой
Рейтинг: 1095 НеутралноТогава е управлял идеализмът.
Сега материализмът.
Иначе дерутатите са народни представители, т.е. повечето хора са като тях...
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4185 НеутралноАй стиха хейти ли бе ! Когато сме имали либерално-демократична конституция в САЩ още са биели негрите и с контрабанда са се продавали като роби заедно с говедата на тържищата!
Libertarianism is just anarchy for rich people
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4185 НеутралноТогава вмрото са били комити и са наказвали тези дето крадат и не са читави,1 сега са си обикновени дебелаци-безделници в услуга на пожарникари и лекоатлети!
Libertarianism is just anarchy for rich people
НеКой
Рейтинг: 1095 НеутралноДо коментар [#6] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
Ако ДПС или умнокрасивите бяха партия с Герб, сега на границата щеше да има гишета за бърза обработка и прием на документи на мигранти от всичките земни кълбета и Меркел и Сорос щяха да ни пляскат. Това е разликата между тях и Патриотите.
Колкото до Герб - първа сила са все още. Хубаво, лошо, това е.
J.J.
Рейтинг: 783 НеутралноНито дума за участниците в съветите, които са започнали да съществуват в Османската империя след началото на 19-ти век. След реформите там е започнало да има общински съвети, съвети на вилаета, съдебни съвети и т.н., които са били съставени в голяма част от местното население. С всичките си недостатъци (например, зависимости, корупция и т.н.), съветите са факт и едно сериозно изследване не може да ги отрича. Тези хора са по-късно основна група представители в Учредителното събрание.
stein
Рейтинг: 548 НеутралноЖалко, че въпреки идеите за "чиста и свята република" бащите на Търновската конституция избират за България конституционната монархия.
"Свободата започва там, където свършва невежеството." Виктор Юго.klimentm
Рейтинг: 4217 НеутралноТези хора отхвърлят с възмущение донесената от Русия като “ подарък” конституция на руския цар, с което предизвикват гнева на руската делегация, разказва Симеон Радев в книгата си!
klimentmklimentm
Рейтинг: 4217 ВеселоДо коментар [#5] от "comandante vs либерални ентусиасти&корпократи":
klimentmДруже, виж кво пише Щастливеца в “ До Чикаго и назад”!
doroteus
Рейтинг: 1398 НеутралноДо коментар [#10] от "klimentm":
" Руското правителство вече е официално отклонило всяка солидарност с Търновската конституция (к. м.), затова ще бъде съвършено правилно, ако вие признавате на княза пълна свобода на действие. " Действието се развива през 1880 г. , а цитата е от "История на Търновската конституция" от видния юрист Л. Владикин
klimentm
Рейтинг: 4217 ВеселоДо коментар [#4] от "НеКой":
klimentmСега властва по скоро “матрялизма”
Роси
Рейтинг: 7414 НеутралноИзраждат се с годините българските политици, вместо да става обратното.
plebs
Рейтинг: 264 Неутрално"Проф. Георги Близнашки: По-добре живот в несъвършена демокрация, отколкото изкушени от разновидности на авторитаризма
Според него Велико народно събрание се свиква само за промени във формата на държавно управление, а такава необходимост у нас няма – съществуващите идеи за президентска република нямат реално основание. Проф. Близнашки обърна внимание, че дори и в наши дни „глава надигат“ сили, които си представят политическия живот у нас без политически партии. „Но трябва да сме наясно: една държава без партии е фашистка държава и всички тези призиви за връщане към режим на безпартийност, характерен за 30-те години у нас, забравят, че всичко това става тогава в условията на един авторитарен режим, в навечерието на Втората световна война. Трябва да се придържаме към онова наследство, завещано ни от бащите учредители преди 140 години, когато се създава либералната и демократичната Търновска конституция. Трябва да се придържаме към заветите на нашите бащи учредители, а не да тръгваме по пътя на авторитарните експерименти, които ще доведат до много тежки последици. Единственият шанс да вървим напред е като се придържаме към ценности и принципи, споделени от всички граждани в нашето общество. И каквито и авторитарни изблици да има периодично в нашия политически живот, трябва да си даваме сметка, че времето на военните паради, на военната музика отдавна са отминали. По-добре да живеем в условията на демокрация, колкото и да е несъвършена тя според някои, отколкото да се изкушаваме от различните разновидности на авторитарните режими. Защото те много бързо ще доведат до много тежки кризи и разочарования."
plebs
Рейтинг: 264 Неутрално"Проф. Георги Близнашки: Българската конституция е само една - Търновската, всички последващи законодателни експерименти са импровизация върху нея
„Това, което прави Търновската конституция различна от всички останали, включително и от конституциите на нашите съседи, са началата на демократизма. По-специално Търговската конституция предвижда всеобщо избирателно право за всички български граждани, разбира се, има се предвид само мъжете. По онова време на жената се отрежда друга роля, да има грижата за домашното огнище. На второ място българският парламент остава еднокамерен парламент. Това е кулминацията по време на дебатите в Учредителното събрание. Водят се ожесточени спорове по този повод дали да има сенат или да няма сенат, но в крайна сметка възтържествува идеята, че ние, българите, нямаме социална група с особени заслуги, която може да получи привилегировано представителство, или, както ще кажа Драган Цанков: „Ние, българите, сме всички равни, всички благородни“. По много категоричен начин се отклонява идеята за създаване на втора камара. И най-сетне политическият живот на страната се изгражда на основата на принципа на политическия плурализъм. Конституцията предвижда правото на сдружаване, а то води до появата на първите политически партии в нашата страна“
http://m.focus-news.net/?action=news&id=2647074
п.с. Линк и към ком. 15 - http://m.focus-news.net/?action=news&id=2647099
Practic
Рейтинг: 298 НеутралноСанстефанският предварителен мирен договор от трети март седемдесет и осма година очертава мечтаните български предели. На международния Берлински конгрес същата година се изяснява химеричния характер на руското пропагандно обещание. Геополитически хирурзи разчленяват българската снага на пет къса. Едва ли ще стихне някога ехото на всенародния болезнен вик. Три години след това взрив от бомба на крайно ляв камикадзе изпраща Александър Втори в един по-добър свят. Почтителният син и върл контрареформатор Александър Трети доживява до четиридесетгодишна възраст, за да разбере потресен, че православни простосмъртни не приемат за божествена еманация неговата императорска воля.
Политическото сукалче Княжество България на своя глава извършва съединение с автономната османска провинция Източна Румелия (така е наречена Южна България цели четиринайсет години преди раждането на Джон Р.Р. Толкин). Юпитерова мълния поразява метежните питомци: руските военни съветници и административни помощници чевръсто напускат прокълнатата територия и опитните генерали на сръбския крал Милан прекосяват с частите си границата. Но се случва невъзможното. Младата българска войска, начело с двадесет и осем годишният княз Александър Първи (втори син на германския принц Александър фон Хесен-Дармщат) и командвана от капитани, през ноември осемдесет и пета година разбива сърбите в поредица братоубийствени битки.
https://practic-sofia.blogspot.com/
Fiji
Рейтинг: 450 НеутралноЧестит празник на всички българи!
Особено съм горда с Търновската конституция, защото и един мой пра-пра-прадядо е сложил подписа си под нея.
Интересен е списъкът на учредителите:
https://bg.wikipedia.org/wiki/Списък_на_депутатите_в_Учредителното_събрание
Michael Jordan
Рейтинг: 264 НеутралноЕМЕС
До коментар #3
.....пожарникари и спортисти....
Забравихте крадливи комунисти
и о.з. генерали - самолетни летци!