
© Анелия Николова
Най-новата техника, с която сухопътните войски разполагат, е от 80-те години на миналия век.
Преди седмица в отбраната се случиха три важни неща – от САЩ долетя новината, че преговорите за придобиване на нов боен самолет продължават, на второ четене бяха приети промени в Закона за отбраната и въоръжените сили и Народното събрание прие годишния доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2018 г.
Първият въпрос е обвит в неяснота. Сигналите позволяват интерпретации в посока, че договорка няма и въпросът се отлага, може би до есента. Промените в закона бяха очаквани и не предизвикаха особени въпроси. Приемането на доклада очаквано не предизвика сензация, но отразяването му премина твърде бегло предвид неговата важност.
Приемането на годишен доклад за състоянието на отбраната се утвърди като добра традиция. Може би с това е единственото му достойнство. Защото за да се превърне в действителен инструмент за парламентарен контрол, той се нуждае от два критични елемента – силна и компетентна опозиция и информация, която да позволява анализ и обсъждане на реални алтернативи.
Засега и двете липсват. Поради тези причини приемането на доклада за 2018 г. премина твърде вяло и с минимално публично внимание. Последното не отговаря нито на важността на отбраната като една от основните държавни функции, нито на отделяните годишно за целта над един милиард лева.
Какво ни казва докладът?
Военната техника – Българската армия е близко до технологичен колапс. Публично известните факти относно състоянието на военното оборудване са признати. "Публичната тайна" се превръща в официално твърдение - 48% от танковете, 30-40% от бойните машини и 80% от летателните апарати са извън годност и доста от системите не подлежат на възстановяване. Това признание идва 10-15 години по-късно в сравнение с водещите източноевропейски страни. Все пак то е важно за прекъсване на спекулациите дали превъоръжаването може да се отлага във времето. Става категорично ясно, че ресурсът на наличното оборудване е дори отвъд своя предел.
Хората – между 13 и 20% от длъжностите не са заети. Естествено тези проценти не са разпределени равномерно. Основната липса е във военните формирования, където този процент достига до 27 при длъжностите за войници. За разлика от някои административни и поддържащи единици, за бойните не може да се приеме, че една дейност може да се извършва по същия начин, но с по-малко хора. Разбира се, най-големият недостиг е именно в тези части. Ако на други места може да се говори за раздути щатове, то в основата на армията виждаме отварянето на огромна дупка, която поставя под съмнение способността за изпълнение на реални бойни задачи. Информационните кампании и повишаването на възнагражденията не могат да дадат отговор на структурния проблем. Няма как, дори при достигане на 2% от БВП за отбрана, да бъдат намерени достатъчно средства за изпреварващ спрямо този в реалната икономика ръст на заплатите. При поддържане на номинална численост от над 40 000 воннослужещи и цивилни отбраната винаги ще изостава и няма да е в състояние да привлече и задържи достатъчно хора с необходимите качества.
Подготовката - макар и на пръв поглед не толкова притеснителни, се появяват констатациите, свързани с бойната подготовка. За разлика от досегашната практика за причина се посочва не просто липсата на пари за консумативи (основно горива и боеприпаси), а техническо износване, липса на резервни части и хора. Този на пръв поглед дребен детайл поставя под много голямо съмнение твърдението, че българската армия е в състояние да изпълнява задачите си, макар и с ограничения и повишен риск. Така представено, това твърдение за всеки останал би звучало като "Може да си върши работата, но не съвсем.". Но в случая няма място за шеги предвид повишените изисквания към армиите на държавите от НАТО и ЕС.
Какво не ни казва?
Финансовата информация отново е твърде оскъдна и лишена от истинска възможност за анализ. И в случая защитата на "класифицираната информация" не може да е оправдание. Можем да бъдем сигурни, че чуждите разузнавателни агенции едва ли биха разчитали на официалния парламентарен доклад.
Въпросът е особено важен, тъй като засяга над 1,2 млрд. лв., от които над 300 млн. за капиталови разходи. Например не би било трудно да се посочи кои са финансираните инвестиционни проекти за над 1 млн. лв., заедно с времето за реализация и очакваните резултати. Както и кои са големите поръчки, които са били спрени и защо. Последното е важно не само за по-добро разбиране на добрите и лошите практики в управлението на ресурсите за отбрана. В българския контекст е важно да се разбере каква част от финансовите средства са предназначени наистина за инвестиции и каква – за ремонт на старо оборудване. Последното е не само политически въпрос. Защото може да се окаже, че докато декларираме, че западното оборудване ни е твърде скъпо, в последните 20 години сме отделили повече от същите тези суми за поддръжка на съветското.
Какво липсва? Решения
Основният отсъстващ са решенията. Докато състоянието на армията е повече или по-малко ясно, съществува огромна неизвестност относно намеренията за развитие.
Параметрите на трите основни инвестиционни проекта – за бойни самолети, батальонни бойни групи и многоцелеви корвети са повече или по-малко известни. Общото и за трите е (без това да е посочено в доклада), че се налагат огромни компромиси в намиране на приемливо съотношение качество/обхват/цена/срок.
Но това, което съвсем липсва, е перспектива за останалата част от армията. Например твърдението, че проектът за батальонните бойни групи води до превъоръжаване на Сухопътните войски, няма как да отговаря на истината – той частично обхваща една от двете основни бригади, без да се отчита третата. Предвид констатацията за състоянието на наличната техника изниква въпросът дали въобще се търси решение за останалите и
каква ще бъде тяхната бойна стойност след 10 години?
Това важи с пълна сила и за военновъздушните и за военноморските сили.
Когато добавим и въпроса за хората, започва да се утвърждава мнението, че на практика липсва цялостна визия за развитие. Основната причина за това заключение е следната – създава се впечатление за опити за подобрение, които обаче не обхващат цялата армия, нямат ясна времева рамка и което е най-важното – нямат работещ и утвърден финансов разчет. А именно той ще даде да се разбере дали намеренията относно новото оборудване, набирането и задържането на необходимите хора и повишаването на подготовката въобще могат да бъдат реализирани.
Разбираемо е, че след като докладът се изготвя от изпълнителната власт целта му е не да критикува управляващите, а да акцентира върху техните усилия. Но това не трябва да води до спестяване на информация или уклончиви формулировки. И за Народното събрание, и за обществото, а и за армията, ще бъде полезно да бъде предоставен анализ, който показва реалното състояние и предлаганите решения.
Георги Цветков е преподавател по национална сигурност. Член е на Управителния съвет на Атлантическия съвет на България. Статията отразява неговото лично мнение. Заглавието е на редакцията.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
Платон Фъшкиев
Рейтинг: 8 ВеселоА филма социален ли е, или сексуален?
И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.simval
Рейтинг: 896 НеутралноЧел бях, че при започването на ПСВ, американската армия е била поставяна на 13 място в света като сила, точно между португалската и българската. С други думи, имало е време когат сме ги били "настигнали американците".
Аз не зареждам в Лукойл.Realist
Рейтинг: 3054 РазстроеноФилмът е точно съветски. Днес Полша поръча 32 изтребителя Ф-35 и ще ги получи за ужас на северноазиатската локва. Къде сме ние?
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Hawaii
Рейтинг: 4229 НеутралноТака е.
И между двете световни войни, България е ПРОИЗВЕЖДАЛА САМОЛЕТИ.
МИЛИАРДИТЕ ИЗТОЧЕНИ В ПОСОКА РУСИЯ
са предостатъчни били за ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ПРОИЗВОДСТВОТО
НА БЪЛГАРСКИ САМОЛЕТИ В БЪЛГАРИЯ.
Вместо това, тукашната руска прислуга
ПЛАЩА ДАНЪК РУСИЯ
Локомотив
Рейтинг: 686 НеутралноСлед 10 години авторитарно управление, българската армия е близо до колапса.
Всъщност авторът, който е от Атлантическия съвет потвърждава тезите на Президент Радев.
Но и превъоръжаването с ново западно оръжие не е гаранция за боеспособността на въоръжените сили. Например в Полша в момента са изправни 40% от сравнително новите им F-16.
Локомотив
Рейтинг: 686 Любопитно[quote#4:"Hawaii"][/quote]
Като сме произвеждали самолети, можеш ли да кажеш, с какви самолети воювахме през Втората световна война?
bez_ime2
Рейтинг: 320 НеутралноДано сега патрЕотите-русияни разберат защо сме най-бедната държава в ЕС...
bez_ime2
Рейтинг: 320 НеутралноТи идиот ли си?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 НеутралноВсъщност, ще купят 16 броя, а останалите ще поръчат през 2026 година,
но все пак правят всичко възможно поляците да модернизират армията си.
Направо взеха политическо решение, без конкурс...
А у нас Баце прави всичко възможно да съсипе армията - за 10 години не е купено никакво въоръжение и няма изгледи да бъде купено още 20 години, ако ГЕРБ е на власт.
Дори мадридският тарикат и Станишко купиха някакво западно въоръжение и оборудване за армията, макар и несъществено откъм бойни възможности.
Само погледнете "конкурса" за изтребители. Това е трети конкурс при управление на ГЕРБ и се говори, че пак ще се отложи и рестартира. Отговорник - Каракачанов?! Пародия! Скъпо му било езиковото обучение на пилотите и това спъвало преговорите?! Вземат ни за идиоти! Колко да е скъпо, бе?!
1 милион лева, при сделка за 2 милирда?
Това е все едно да се откажа да си купя Мерцедес, щото ми е скъпа едната чистачка.
Идиоти!
ЙЕИ
Рейтинг: 516 ВеселоАбе тя армията ни е със структура от втората световна война - вие за въоръжението и сте се закъхарили.
Такава армия няма въоръжаване, защото в главите на воените витаят структури с 200 самолета, 1500 танка и т.н.
Има даже ЛОГИСТИЧНА БРИГАДА - също като във времената когато е нямало транспортни средства.
Трябва да започне преструктуриране на армията ни. Защото даже и офицери проивеждаме 2 пъти повече от 1937г когато сме имали 2 пъти по-голяма армия. А и 5 пъти повече отколкото имат САЩ на количество войници.
tamada
Рейтинг: 1735 НеутралноНяма начин да са били наравно с нас. Към началото на войната армията им е била по-малка от нашата, но естествено като голяма държава са имали голям мобилизационен ресурс - по време на войната събират почти 5 пъти повече жива сила от нас и от тях половината пращат в Европа. Затова пък имат сравнително силен флот - горе-долу на 4-5 място в света. И в добавка - огромни индустриални възможности в сравнение с нашите.
Сд
Рейтинг: 686 НеутралноОбявяваме неутралитет като Швейцария и ще спестим сума ти пари за бедните.
Alexander97
Рейтинг: 2946 НеутралноДо коментар [#11] от "ЙЕИ":
Трябва да започне преструктуриране на армията ни. Защото даже и офицери проивеждаме 2 пъти повече от 1937г когато сме имали 2 пъти по-голяма армия. А и 5 пъти повече отколкото имат САЩ на количество войници.
Първо трябва да се преструктурира държавата, за да има някакъв шанс за модерна държава. В сегашния случай храним руските предприятия, а за нашата армия не остава нищо!
С "десния Бойко" - толкоз!
Матрялеее!!!!
Alexander97
Рейтинг: 2946 НеутралноШвейцария за четири дена събира 1 700 000 армия с 150 самолета, танкове, бронемашини...
Неутралитет, от който дори Хитлер се е респектирал!
Alexander97
Рейтинг: 2946 НеутралноДо коментар [#14] от "Alexander97":
"Първо трябва да се преструктурира държавата, за да има някакъв шанс за модерна държава."
за да има някакъв шанс за модерна АРМИЯ, РАЗБИРА СЕ!!!
Hepo
Рейтинг: 1791 НеутралноКато спомена патреотите , злите езици говорят за връзка между Денди и Джанбазки. Ако някой знае нещо да даде инфо/ SHADOWS of SOFIA
Realist
Рейтинг: 3054 ВеселоТова също като: Шведски ли е филмът за армията или съветски
Като Швейцария ли другарю? Или, като Молдова? Защото комунистите уж все за Швейцария говорите, пък все някаква васална губерния излиза накрая. От Луканов, Виденов, Параванов, Паднишев, та до биволицата ви, Нинова!
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
bez_ime2
Рейтинг: 320 НеутралноИмам конструктивно предложение - нарязваме цялата сАвеЦка техника за скрап и с парите модернизираме армията...
tamada
Рейтинг: 1735 НеутралноВсички армии имат логистични бригади. Нали някой трябва да храни и облича войниците, да ремонтира техниката, да носи ГСМ и т.н. Това е бившето материално-техническо осигуряване, просто е преименувано. Щатите имат сигурно поне 30 такива бригади, само че им казват "sustainment", докато ние в Европа им казваме "logistic".
bez_ime2
Рейтинг: 320 Неутрално[quote#16:"KA2"][/quote]
:)
дерибеев
Рейтинг: 2935 ВеселоДо коментар [#3] от "Realist":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васв Полша няма толкова птици ...България като част от Виа Понтика трудно би вдигнала Ф 35
deaf
Рейтинг: 2225 ВеселоДо коментар [#16] от "KA2":
Ха-ха-ха... Това ако е вярно ще е егати майтапа! "Националистът" Джамбазки хомосексуален...
Рабацанелла
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#6] от "Локомотив":
Месершмит-109Е/Г и Девоатин Д-520. Но те не са български!
xhi13317223
Рейтинг: 765 Неутрално"Българската армия е близко до технологичен колапс. Публично известните факти относно състоянието на военното оборудване са признати. "Публичната тайна" се превръща в официално твърдение - 48% от танковете, 30-40% от бойните машини и 80% от летателните апарати са извън годност и доста от системите не подлежат на възстановяване."
Цитираното горе е ужасяващо!
А по-лошото е, че пред колапс е цялата държавност в България след 10-годишното "управление" на Борисов!
Hepo
Рейтинг: 1791 НеутралноПонеже го чух от Барека имам съмнения. Но ако някой знае нещо да даде инфо. SHADOWS of SOFIA
Realist
Рейтинг: 3054 НеутралноФ-35 е следващото поколение на Ф-16. И в момента, точно този месец, цената му падна на $80 милиона без въоръжението. Имайте в предвид, че Ф-15 (предишната поколение на Ф-22) струва $90 милиона без въоръжение на сайта на Боинг.
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.
Hawaii
Рейтинг: 4229 НеутралноНЕ СА и РУСКИ
matiz
Рейтинг: 225 НеутралноОсвен двете основни механизирани бригади, има още няколко кадрирани- бригадно командване Благоевград, центъра в Плевен, алпийският полк, танковата в центъра в Сливен, артилерийският полк Асеновград, бригада специални сили. Това са формирования , които при нужда мобилизират резерв и стават пълноценни бригади. За тяхната модернизация нито дума!!!
DS
Рейтинг: 578 НеутралноДаааа и ще ги получи кога?!!!!- 2026 год. Както „Дневник” се бори с БСП, така „Работническо дело” не се е борило с капитализма"
Рабацанелла
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#28] от "Hawaii":
Убеден съм че вечер преди лягане проверяваш под леглото дали няма скрити руснаци...
Рабацанелла
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#24] от "Трансмач":
Интересно, що за хора са цъкнали минуси на коментар 24. Явно са убедени че посочените самолети са българско производство. Това е нивото на съвременния русофоб-някъде между втори и трети клас.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 Неутрално"нямат ясна времева рамка и което е най-важното – нямат работещ и утвърден финансов разчет. "
Това категорично не е вярно. Всеки един от трите проекта за модернизация има времева рамка и финансов разчет, съгласуван с финансовото министерство. Има и съвсем прилична стратегия и ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ, който обаче също не се изпълнява. Напълно се фалшифицират данните за средствата давани за отбрана, за да излъжем НАТО, че си изпълняваме ангажиментите за достигане 2% от БВП за отбрана. От години средствата за първи вноски за изтребители и дори за патрулни кораби се гласуват от НС и са предвидени в бюджета. В края на всяка година Горанов прибира тия пари от МО и ги преразпределя по други направления.
Това което наистина няма е политическа воля да се модернизира армията.
Изглежда има желание напълно да се съсипе армията... И не хвърляйте вината върху военните - идиотско е да смятате, че военните не искат ново въоръжение и искат да се срамуват да излязат на международно учение с тая допотопна съветска техника.
Бай дъ уей, съвместими с НАТО са само белгийските фрегати и Спартаните и затова само те излизат извън България на учения. Наскоро, относно гордостта на флота ни, на капитана на едната от белгийските ни музейни фрегати на едно учение в Средиземно море беше учтиво казано да се отдалечи от района на учението, за да не пречи... Толкова ни е боеспособен и съвместим с НАТО флота... смятайте за какво става въпрос. За МИГ-овете да не говорим...
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1268 НеутралноДо коментар [#27] от "Realist":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Цената е само едната страна на нещата.Час полет на Ф 35 струва 44000 долара. Ще ни разори подобен самолет.А и аз бих бил скептичен за информация подавана от Локхиид.
petyo9
Рейтинг: 780 НеутралноРезонен въпрос. Да, България е произвеждала самолети до 1954-та година. Но тези самолети са се произвеждали с оглед използването на родни суровини - предимно дървесина. Липсата на тежка индустрия и суровинна база е определяло нивото на родното самолетостроене. Всички високотехнологични (за времето си) продукти свързани с авиостроенето са били внос. Дуралуминий, специални стомани и сплави, тръби, самолетни двигатели, крепежни елементи, нитове и т.н. Бойните самолети винаги са били на нивото на най-последните технологични постижения във времето. С нашата тогавашна технологична база ние не сме били способни дори да доближим до световните образци - било на СССР, още повече на Германия, Англия, САЩ и дори Франция. Ето защо през ВСВ сме воювали със самолети произведени в други страни - предимно в Германия. Въпреки това не трябва да се отнасяме с пренебрежение към нашето самолетостроене. Имали сме много талантливи конструктори, авиоинженери и специалисти. Имали сме четири самолетостроителни завода - в Монтана, Ловеч, Божурище и Карлово. Ако беше съхранено самолетостроенето в България то би "дръпнало" цялата индустриализация в по-високотехнологична посока. Но не било писано. Още с идването си на власт, Никита Хрушчов разпорежда със секретно постановление да бъде закрито цялото самолетостроене в България и всички налични бордове самолети българско производство да бъдат УНИЩОЖЕНИ! За да няма спомен, за да се забрави по-бързо, че България е била авиационна държава. И разбира се над 15 000 отлични авиационни специалисти и работници отиват по ТКЗС-тата да копаят с мотики.
objektivist96
Рейтинг: 495 Любопитно"Шведски ли е филмът за армията или съветски."
==============================================
Съветски. Какъв друг да бъде тук?!?
Питат председател на партия,която се е самообявила за най-патриотичната,какво е за него Европа,а той обяснява с невинна ирония,че тя е полуостров от континента Евразия,всевъзможни специалисти,къде полускрито,къде открито обясняват, как не е съвсем лошо да погледнем и към други източници на въоръжение освен тези,от които все още нищо не сме взели, или поне-нещо не толкова съществено.
Съветски си е филмът,както и да го гледате...:)))Една доста голяма част от електората си обича съветските филми...:)))
Chubachubs
Рейтинг: 614 НеутралноАйде стига фалшиви новини, а? По-голямата част от овехтятлото оборудване от годините на Вършавския договор се ремонтира в България (без самолетите).
Че ни трябва ново оборудване отговарящо по стандартите на НАТО е факт и че сме закъсняли адски много също. Но да пишете, че ремонтите на старата техника са по-скъпи от новата е абсурдно.
Лошото е че нашите като пускат поръчки и гледат цената на актива, който придобиват, без въобще да се сещат, че после ще трябва и бюджет за поддръжка (пример спартаните).
objektivist96
Рейтинг: 495 НеутралноДо коментар [#11] от "ЙЕИ":
+++
Alexander97
Рейтинг: 2946 НеутралноДо коментар [#22] от "дерибеев":
Полша няма толкова птици ...България като част от Виа Понтика трудно би вдигнала Ф 35
И вятърът е постоянно от североизток!
Затова няма да можем да вдигнем дори F16!!
дерибеев
Рейтинг: 2935 ВеселоДо коментар [#39] от "Alexander97":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васспоко, дългата ръка на пазара ще се намеси. справка Турция
Realist
Рейтинг: 3054 НеутралноДо коментар [#34] от "Jalis Ironhammer":
Демокрацията е несъвършена, но никой не е измислил нещо по- добро.Цената и за самолета и за поддръжката ще пада, защото това ще е бъдещият масов самолет на съюзниците от НАТО и държави като Япония и Южна Корея. Новината е от 7-ми май. До 2024-та година цената на единична бройка ще падне до $60 милиона:
https://www.defenseone.com/business/2019/05/price-drop-lockheed-pitches-80m-f-35a-pentagon/156825/
Lockheed Martin is offering to come down more than 10% on the price of the least-expensive F-35 as it negotiates the largest sale yet of Joint Strike Fighters.
The company is offering to sell the Pentagon about 100 F-35As — the version flown by the U.S. Air Force and most allies — for less than $80 million each, down from $89.5 million apiece in the deal signed last September. That price point suggests the company will meet its 2020 price targets for the warplane, whose lengthy development and higher-than-expected initial costs have drawn much criticism.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 НеутралноСледя изказванията на Каракачанов за преговорите в САЩ и почвам да се ядосвам...
Защо, за Бога, сме толкова наказани с такива смотаняци за политици?!
Политици бол, държавници - нула! Скъпо му било... Не 2 милиарда лева, 3 милиарда ако трябва дай, но ако Локхийд направят база за ремонт на Ф-16 и завод за дронове, както се говори, парите ще се върнат с годините от данъци. Елементарно е, модернизацията не е само хвърляне на някакви пари за въоръжение, а пренос на технологии, инвестиции, международно сътрудничество, офсет, когато сделката е сключена грамотно.
За пример, възходът на Нокиа започва след сделка за Ф-18 с офсетно споразумение за инвестиции в телекомуникациите.
Norman Granz
Рейтинг: 2434 НеутралноПреди няколко дни Агент Иван си каза в прав текст, че работата с F-16 май ще се разсъхне.
НЯМАМ ВРЕМЕ ДА ОТГОВАРЯМ НА ВСЕКИ ИДИОТ.Благодарим ти, Партийо любима,
Дето сега ГЕРБ се зовеш...
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1268 НеутралноДо коментар [#41] от "Realist":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.За цената може би , но за подръжката не съм толкова сигурен.Тук има повече инфо за опитите /и неуспеха/ на Локхиид да смъкне цената полет/час.
https://t.co/lAd0kcOh6E
Може и да ти е интересен доклада на Гао.Страница 173.
https://www.gao.gov/products/GAO-19-336SP
bobhunter
Рейтинг: 827 НеутралноКакто "москвичът" от времето на соца - морално и физически остарял, отиде за скраб, така и военната техника от онова време е за претопяване. Съвременните способи за водене на голяма война са предимно високотехнологични, космически и/ или терористични: с една ножка предизвикват страх и ужас. Една шепа полуидиоти, успяха да отвлекат пътнически самолети в Америка и хиляди жертви. Мафиозите днес рядко използват пушки и автомати. ТЕ НЕ СЕ КАТО КОМУНИСТИТЕ! ТЕ ПЛАЩАТ! Мас медиите владеят умовете и сърцата на хората, чрез създаване на модели за "приятно" прекарване на времето (секс, наркотици и рокендрол + нововъденията : ТОТАЛЕН ХАЗАРТ, БЪРЗО И ЛЕСНО БЕЗОТГОВОРНО КРЕДИТИРАНЕ). Кукловодите биха могли лесно да ни избият, но защо да го правят, след като могат да ни яздят КАТО ДЯВОЛИ, да ни стрижат и пекат на бавен огън пряко или чрез "ПРЕШЪЗ"- поколението.
Мухарем Сербезовски
Рейтинг: 227 ВеселоДо коментар [#16] от "KA2":
До коментар [#23] от "deaf":
До коментар [#26] от "KA2":
Ахъм. Бьомерман ще пусне видео днеска в 20.30. Гледайте по ZDF 8-)
Цецо
Рейтинг: 1432 НеутралноДо коментар [#13] от "Сд":
Covid live matter. Stop the genocide.На Швейцария неутралитета и е обявен от големите батковци. И те харчат доста сериозни суми за отбрана.
А тук червените кхмери и лимонката ви Баце искате да сме по бели гащи. Че който пожелае да ни оноди.
Цецо
Рейтинг: 1432 НеутралноВ статията е пропусната темата за комуникациите и възможността да интегрираме армията си в съюзническите системи за обмен на информация. На ниво нула. В резултат на плащането на данък русия за псевдо поддръжка на дърти системи. За капак не позволяващи отделянето на честотен ресурс за цивилни цели.
Covid live matter. Stop the genocide.CIA Germany
Рейтинг: 914 НеутралноДо коментар [#41] от "Realist":
Hope is the first step on the road to disappointment.Едва ли!!! В Европа си имаме Тайфун и Грипен. Никоя от големите държави няма да закупи Ф35. Англия си разработва сама Темпест в момента въпреки, че имат няколко Ф35 другите от континента разработват вече наследник на Тайфун, Торнадо и Рафал.
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1268 НеутралноДо коментар [#49] от "CIA Germany":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.По този повод тези дни шведския мин. на отбраната заяви че са започнали официално разговори да се включат в програмата.
CIA Germany
Рейтинг: 914 НеутралноДо коментар [#50] от "Jalis Ironhammer":
Hope is the first step on the road to disappointment.Няма да са само те. Германия и Франция дадоха официалното начало миналата година. Испания вече се присъедини и тя. Италия със сигурност ще се включи, няма да се учудя ако и Англия се влее с каквото е направено по Темпест поради липса на ресурси за самостоятелна разработка и индустриализация.
ЙЕИ
Рейтинг: 516 НеутралноДо коментар [#20] от "tamada":
Да ама не като нашите - със шофьори, готвачи и техници, които нищо не правят п цял ден.
При нашата армия, която може да се сведе спокойно до 6 бригади - 1 бронетанкова, 4 пехотни и 1 егерска, Бригада логистика може да се сведе до мобилизационен офицерски и сержантски състав, който с добри организационни умения 1 път годишно за по седмица две свиква под знамената същите запасняци с техника на фирмите.
А батальоните си имат групи за логистична поддръжка, която в мирно време се справя с задълженията описани от Вас. И при необходимост също наемат техника от фирмите. Кому е нужно танков батальон да държи 10-20 влекача с 60т платформи, когато може да мине с 2-3 и да наеме за няколко дни 25-30 от строителните фирми. А при война всичко това се мобилизира и си служи. Техника всякаква в България има, специалистите са кът и те трябва да се използват по предназначение. Един добър механик струва 2000 лв на месец, не можеш да го привлечеш в армията за 700 лв.
И армията извенъж се оказва тихо пристанище за мързеливци и некъдърници.
Имаме ли нужда от такава армия?
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1268 НеутралноДо коментар [#50] от "Jalis Ironhammer":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.За Темпест имам предвид. FCAS леко боксува в момента.
CIA Germany
Рейтинг: 914 НеутралноБазовата цена може и да падне, но цената на поддръжката много трудна работа. От поддръжката се печели не от самата продажба. При тези цени един самолет го купуваш два пъти за по-малко от 10 години. Освен това сегашние самолети вече са част от самата военна доктрина на държавата производител. Да не говорим, че обмяната на информация е вече също толкова важна колкото и техническата бойна характеристика на самолета а това с MADL няма как да се случи. Оръжейните системи са също предимно съвместими с такива на доставчика. Въобще няма нормален човек, който да закупи Ф35 извън САЩ. Чиста проба заробване. Освен това американците не продават най-добрата му модификация поради обективни причини. А след шоуто с Турция, който сключи сделка с грингосите е откровен дебил.
Hope is the first step on the road to disappointment.
anarhochristian
Рейтинг: 594 НеутралноАйде не се карайте. Ето фактите, който както иска да ги интерпретира:
"Държавната аеропланна работилница (ДАР) в Божурище е първото българско самолетостроително предприятие. Разположено е на територията на Летище Божурище. Разработените проекти и произведени в тази фабрика самолети са наименувани с нейните инициали ДАР.
От 1925 до 1954 г., когато се закрива, самолетостроителното производство в самолетостроителните фабрики – ДАР в Божурище, Държавната самолетна фабрика (ДСФ) в Ловеч и самолетостроителната фабрика „Капрони Български“ в Казанлък, са проектирани 40 прототипа и са произведени около 1000 самолета. През 1926 г. немския пилот Херман Винтер, който идва да работи в Царство България с още 5 инжинери (тогава немците са имигрирали в България, заради кризата в Германия, а не обратното) завършва първата в България самолетна конструкция ДАР-1. До 1941 г. в ДАР общо са произведени 94 самолета от 12 типа, от които самостоятелни конструкции са ДАР-6, ДАР-6А и ДАР-10А на Цветан Лазаров, ДАР-7 и ДАР-8 на Кирил Петков, а останалите – на Херман Винтер. "
Самолетите са учебни, разузнавателни, товарни и транспортни. Не говорим за военни.
Тоест, от една страна произвоство на самолети имаме, от друга, бойните самолети не са те. Така, че спора е излишен и безмислен. Всяка от тезите хваща част от истината и я поднася превратно.
Има го и черния момент - "След края на Втората световна война са доставени трофейни германски самолети, добре познати на българските летци. По разпореждане на правителството те са унищожени, а националното производство на самолети е преустановено през 1954 г. Самолетният парк на ВВС се попълва изключително с внос на самолети от СССР."
Самолети 1942 г.:
"През март 1942 г. От наличните орляци е създадена Въздушна ескадра, придадена на подчинение на действащата армия. Всеки орляк е следвало да е от 40 машини, формиращи няколко ята по 10 – 16 самолета и командно крило (четворка изтребители), най-малката единица е двойката самолети. Въздушната ескадра е в състав:[6] – 1-ви разузнавателен полк, пряко подчинен на командването на ВВ, който се състои от два орляка с по две ята, и 73-то ято за далечно разузнаване, въоръжени с Fw 189, Do 17 и КБ-11 „Фазан“; – 2-ри линеен полк, преименуван по-късно на 2-ри щурмови в състав от два орляка с по две ята, въоръжени с Ju 87, известни като „Щука“, и остарелите изтребители B.534 „Доган“; – 5-и бомбардировъчен полк (Пловдив), съставен отначало от един, а по-късно от два орляка с по две ята, въоръжени с Do 17 „Ураган“ и B.71 „Жерав“; – 6-и изтребителен полк (Карлово) с три орляка с по две ята, въоръжени с Ме 109 „Стрела“ и D.520 (от 1943 г.): 1 орляк – Божурище, 2 орляк – Враждебна, 3 орляк – Марно поле, Карлово пребазиран на Божурище (в него е и поручик Списаравски), а на Карлово няколко ата формират 4-ти орляк. – водосамолетно ято, въоръжено с Ar 196А-3 „Акула“; – транспортно ято, въоръжено с Ju 52/m3 “Сова”.
А колко хора знаят за британските и югославските бомбандировки над София и кюстендил още през 1942-ра, без обявяване на война? А така. Да си знаем.
Jalis Ironhammer
Рейтинг: 1268 НеутралноДо коментар [#51] от "CIA Germany":
Underneath this flabby exterior is an enormous lack of character.Да , всички предричат че двете разработки ще се обединят и това е най логичния развой на нещата , но не бих празнувал преди наистина да се случи.
penetrating
Рейтинг: 5734 НеутралноНяма истински некорумпирани водачи, неподвластни на руско влияние...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertEmil Dimov
Рейтинг: 709 ЛюбопитноШведски ли или съветски е филмът за армията?!
До коментар [#1] от "Милост за живите":
А филма социален или сексуален е?
Това на ниКОЙ не му е ясно и по скоро не му пука, но и не е необходимо, народа макър и да го смятат за неук много добре си го е казал: "на гол тумбак чифте пищови"!!!!
Quo Vadis?
Рейтинг: 1044 НеутралноДо коментар [#13] от "Сд":
20% от бюджета на Швейцария отива за армията , ние и 2 не можем да стигнем ...
objektivist96
Рейтинг: 495 Неутрално"А колко хора знаят за британските и югославските бомбандировки над София и кюстендил още през 1942-ра, без обявяване на война? А така. Да си знаем."
==========================================================================
Знаят,защо да не знаят? Само,че бомбардировката е на 6 април 1941 година.
"На 6 април 1941 г. Кюстендил става обект на въздушния тероризъм от сръбска страна.
В града няма военни обекти,с изключение казармения район на 13-ти пехотен Рилски полк. Причината за атаката срещу него е разположението му - стратегическо шосе и жп линия, по която се движат германските войски. Близостта до югославската граница го прави достъпна цел за въздушен удар. Кюстендил е бомбардиран посред бял дел от авиацията на Кралство Югославия.
Самолетите се появяват в 8.35 ч. на 6 април 1941 г. Групата е от 4 самолета, които летят на височина 1500 м. Самолетите са немски ''Дорние - 17 К'' от 64-та въздушна група от Трети югославски бомбардировъчен полк. Излитат от летище Стубол до Прищина. Командирът на групата е майор Бранко Фанедл. Нарочно не свалят опознавателните знаци на самолетите, за да заблудят немските войски, което успяват да постигнат. Нападението над Кюстендил е неочаквано.
Сръбските бомбардировачи издебват момента, когато по улиците на града има доста граждани, които наблюдават преминаването на германските войски. На гарата пък има спрени ешелони с войски. Бомбите падат около гарата и в жилищния район. Атакувани са цивилни, а не военни обекти. Убити са 58 граждани, 2 български войници, 8 германски войници и 11 коня от 13-ти Рилски полк.
Сред загиналите са и две деца (7-годишният Георги Димитров Андонов и 5-годишната Спасена Ангелова Иванова) и 20 ученици. Ранени са 59 граждани от които 6 ученици (от 5-ти до 7-и клас), 5 български войници и 31 германски войници. Сръбско-английските бомбардировки продължават от 6 до 15 април 1941 г.
Бомбардирани освен Кюстендил са и Гюешево, Петрич, села в Светиврачко, гара Ихтиман, летище Враждебна, гара Искър, водопровода Рила - София, някои радомирски села, самата София.
На 6 април 1941 г. столицата на България става също обект на атака от сръбските бомбардировачи. Те атакуват след обяд и убиват 4 жени и 2 деца. Вечерта на 6 април 1941 г. и през нощта София е атакувана и от английски бомбардировачи. Загиват още 18 души, а други 38 са ранени. Само бързата победа на Вермахта над Югославия и Гърция спасява територията на България от по-сериозни поражения и още по-големи жертви. В историята обаче остава фактът, че кралство Югославия първо започва въздушната война против България, и то без обявяване на война.
Голяма част от жертвите от бомбардировките са погребани в една братска могила, която се намира в траурния парк в Кюстендил. Част от убитите са погребани и в семейни гробища, затова не може да кажем, че братската могила събира всички жертви. Подобна съдба имат и няколко войници. В Кюстендил по време на Втората световна война е имало германско военно гробище, което в периода на социализма е ликвидирано, но чест прави на няколко кюстендилски граждани, които изградиха един скромен паметник на загиналите немски войници, които по това време са изпълнявали своя дълг. Надгробието на загиналите кюстендилци рядко се посещава, от време на време някоя патриотична организация си спомня за тази дата и извършва панихида.
В сградата на Езикова гимназия – Кюстендил има поставена паметна плоча, на която са изписани имената на загиналите ученици по време на бомбардировката."
http://truestory.bg/бомбардировки-кюстендил/
Quo Vadis?
Рейтинг: 1044 ВеселоДо коментар [#33] от "Котаракът на Шрьодингер":
Недей така, МиГ-овете ни са супер за всяко учение на НАО. Играем врага винаги щото друго не можем ....
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2445 НеутралноДо коментар [#2] от "simval":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.а ако хан Аспарух беше открил Америка, щяхме да ги размажем американците направо.
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2445 ВеселоДо коментар [#7] от "bez_ime2":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.Техният отговор е, че сме най-бедната страна в ЕС, щото сме в ЕС. Ако бехме в Евразия, нямаше да сме най-беднта страна в Евразия :) :) :)
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2445 ВеселоДо коментар [#31] от "Трансмач":
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.това понеже си е просто убеждение дава някаква информация единствено за теб, не за него...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
ceci_
Рейтинг: 633 НеутралноДо коментар [#4] от "Hawaii":
И като е произвеждала самолети между двете войни - с кои от тях са сваляни американските крепости бомбардирали София? Аман от пални-драсни-клечковщина.
ПС за забравилите, по онова време бг управниците са ревали на съюзника си хитлер за самолети... но той е имал други приоритети а не някаква си Слфтя
qwerty 500
Рейтинг: 290 НеутралноПари ще има... за американски таралясници. И процентче в без дънните джобчета.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2205 ВеселоДо коментар [#2] от "simval":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleТи па дан'мислиш ,че мириканската армия днес е много силна? Страшна е само за цивилните дето не очакват ракетни и самолетни нападения!
Къде победиха в Афганистан,Виетнам ? 2СВ по 2-3ма немски такиста са им държали цял фронт с по няколко елитни генерали в управлението на армията!
SSmart
Рейтинг: 879 НеутралноНИкой не хвана защо се споменава"шведски"! Шведите след 15 г. отново връщат наборната армия, германците и французите също...
disorg
Рейтинг: 362 ЛюбопитноИ какво имате против бригадната организация на формированията? Общоприета е в армиите на всички развити страни, По-гъвкава е от дивизионната и по-евтина, И за жалост не произвеждаме нужният ни брой офицери, има сериозен недостиг, особено в бойните формирования,
Рабацанелла
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#43] от "Norman Granz":
И за какво ти е Ф-16. Щом ще се въоражаваме със дърти самолети, давай тогава Ф-86 "Сейбър".
anarhochristian
Рейтинг: 594 НеутралноДо коментар [#60] от "objektivist96":
Оффф 41-ва разбира се, печатна грешка.
Котаракът на Шрьодингер
Рейтинг: 738 НеутралноНещо не си в час. Дърти бяха португалските Ф-16, за които лобираше Цветанов.
Ф-16, за които сега се преговаря са с последно поколение авионика и двигател и още няма произведени серийно такива.
disorg
Рейтинг: 362 НеутралноА истината е простичка - ние армия реално нямаме.
Петър Иванов
Рейтинг: 704 ВеселоДругари , ние считаем , че линията Каракачанов е правилна. Преговорите да се водят по дълго , с цел Нато да се разпадне. Ако пък нато не се разпадне , ще се пенсионираме с държавни командировки на Запад... Празно нема.
Ivan Rachev
Рейтинг: 385 НеутралноДо коментар [#9] от "bez_ime2":
СМЕШКО,КЪДЕ СА 80ТЕ ТЕ САМОЛЕТА И 200 ТАНКА И НАХРАНЕНИТЕ И ДОБРЕ ОБУЧЕНИ 100 000 ВОЙНИЦИ С ПОДРАЗДЕЛЕНИЕ-КЕЧ-НЕ СТРОЯТ ПЪТИЩА И МОСТОВЕ,А СЕ ИНТЕГРИРАТ С 1 МИЛИАРД ОТ НПО-ТА.ТИ АКО СРАВНИШ АРМИЯТА НИ 1989 И СЕГА,ТРЯБВА ДА СИ НАПРАВИЩ ХАРАКИРИ ОТ РЕАЛНОСТТА.НЕМОГАТ ДА КУПЯТ КУБИНКИ И ХРАНА НА 10 000.И МРЪЗНАТ ПО ГРАНИЦАТА С НАЙЛОНИ??ВИЖ ЕВРОПЕЙСКАТ АРМИЯ-РАЗПАСАНА КОМАНДА,УПРАВЛЯВАНА ОТ ЖЕНИ,ВИЖ АМЕРИКАНСКАТА ПРЕДИ ТРЪМП-ХОРМОНАЛНИ ТЕРАПИИ ЗА СМЯНА НА ПОЛ-МУАХАХАХА-ЦЕЛЕНАСОЧЕНО СЕ РАЗПРОДАДЕ И УНИЩОЖИ БОЙНИЯ ДУХ НА НАЦИЯТА,ИМАМЕ ЛИ ПОДВОДНИЦА СМЕШКО,ЗАЩОТО АЗ СЪМ СЕ КАЧВАЛ НА ТАКАВА-1988Г.
Николов
Рейтинг: 1351 НеутралноДруг е въпросът дали фрегати предназначени за транзокеански бойни действия са най-доброто решение за малко море като нашето. “If you give people a good enough ‘why’, they will always figure out the ‘how’.” – J. Belfort
Мухарем Сербезовски
Рейтинг: 227 НеутралноНикой зер - понеже о. р. първосигналните офицери оредяхте ...
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4631 НеутралноДо коментар [#76] от "Ivan Rachev":
Gunter glieben glauchen globenЩЕ ЛИ ТИ СЕ НАБОРНА АРМИЯ? САМО ЧЕ ЧУЖДИТЕ СИНОВЕ ДА СЛУЖАТ. ТИ ЗА ТВОЯ ЩЕ ИЗВАДИШ МЕДИЦИНСКО.
Emil Dimov
Рейтинг: 709 ЛюбопитноШведски ли е филмът за армията или съветски?!
До коментар [#66] от "ceci_":
И като е произвеждала самолети между двете войни? (да произвеждали са самотети "ДАР" то с кои от тях са сваляни американските крепости бомбардирали София? ("Месершмит 109 f" Писаревски декември 1943 г.)
П.С. А за забравилите по онова време бг. управниците са "ревали" на съюзника си Хитлер за самолети... но той си е имал други приоритети, а не някакви си "Аз-Фал-Ти"!
Ivan Rachev
Рейтинг: 385 НеутралноДо коментар [#79] от "Alarmstufe: Rot":
ти си си извадил такова вече медицинско- за ментално сервилничене на този ,който плаща за демокрация.Един въпрос кое прави една нация и държава по -силни-нахранена ,обучена ,дисциплинирана и оборудвана войска или 10 000 гладни наемника ,със стари западни джипове от 80 те и зъзнеща по границите под найлон))
Петър Иванов
Рейтинг: 704 ЛюбопитноДо коментар [#76] от "Ivan Rachev":
Адаш, само за информация : Бюджетните военни разходи преди 89 -бяха около 9%. Днес -около 1.6%. Същато БКП която тогава даваше тези 9% , днес се противи на 2% , се съпротивява неистово, санким нямало нужда от въоръжаване , парите да отиват за "социални нужди". Кого обслужва тази съпротива ?
ЙЕИ
Рейтинг: 516 НеутралноДо коментар [#70] от "disorg":
Аз? НИЩО :-)
Ама да е направена като бригадна, а не копирана от дивизионна. С един куп безмислени служби и хора.
6-7 батальона(4 пех батальона, 1 артилерийски, 1 танков и/или САУ) и 6-7 взвода за поддръжка при бригадното командване.
Просто да се осъвременят структурите; и офицерите и сержантите колкото са нужни, а не всеки втори.
Цецо
Рейтинг: 1432 НеутралноДо коментар [#73] от "Котаракът на Шрьодингер":
Covid live matter. Stop the genocide.Преговаря се за тях щото може да дойдат някога. За това и се отказаха от отговарящия на герберските изисквания Грипен. Жалка боцева история. И още по-жалкото е, че му се връзвате.
slonsco
Рейтинг: 1022 НеутралноА как завършшва ПСВ за нас и за САЩ.Това не е нито състезание ,нито конкурс,армията трябва да бъде адекватна ,20 000 е била напълно адекватна през 1885 г,400 000 не била през 1912-1918г,А и е важно да е еластична спрямо предвидимите промени с известен резерв,при това и спрямо състоянието на икономиката,защото СССР колабира заради собствената си армия,а ние имахме много сериозни проблеми,
Alarmstufe: Rot
Рейтинг: 4631 НеутралноНахранена, обучена и дисциплинирана (как се постига дисциплината при наборна армия?) войска, ама твоя син да не служи. На останалите момчета четете какво се полага според НК за отклонение от военна служба. Дее_а и демагозите, дее_а. Gunter glieben glauchen globen
Роси
Рейтинг: 7938 НеутралноМай, май е съветски.
wanderer
Рейтинг: 2141 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "bez_ime2":
"Дано сега патрЕотите-русияни разберат защо сме най-бедната държава в ЕС..."
Защото не сме похарчили десетина милиарда долари като поляците или петдесетина милиарда като гърците, изпаднали в криза в последствие?
wanderer
Рейтинг: 2141 НеутралноДо коментар [#81] от "Ivan Rachev":
"Един въпрос кое прави една нация и държава по -силни-нахранена ,обучена ,дисциплинирана и оборудвана войска или 10 000 гладни наемника ,със стари западни джипове от 80 те и зъзнеща по границите под найлон))"
Икономиката/производството на държавата, което създава военното оборудване и квалифицираните кадри, които са горди, че ползват създаденото от тях вместо да се молят и гърчат като червеи падишахът да им отпусне някое и друго "фърчило".
"Нахранването" няма нищо общо с "бойния дух", освен ако не искаме да създадем "храненици" и "продажници" (на излишното).
wanderer
Рейтинг: 2141 ВеселоДо коментар [#85] от "slonsco":
"А как завършшва ПСВ за нас и за САЩ."
Ами, ние сме победители по Брест-Литовския мирен договор, а Русия е натирена в "миша дупка" с всите болшевики. Да, ама се оказало, че англосаксите били инвестирали много в Ленин да им осигури природни ресурси и съчиниха едни версайски договори, а на царството ни натресоха специален Ньойски договор … да плащаме (и възстановяваме) инвестициите на англосаксите.
wanderer
Рейтинг: 2141 ВеселоДо коментар [#69] от "SSmart":
"Шведите след 15 г. отново връщат наборната армия, германците и французите също..."
Да де, ама наборна армия не можеш да я пращаш на мисии в други страни, че "ангелът" на наборниците е слаб (в сравнение на мисионерите) и могат да хванат трипер, гонорея и други "вражески биологически оръжия".
wanderer
Рейтинг: 2141 ЛюбопитноДо коментар [#57] от "penetrating":
"Няма истински некорумпирани водачи, неподвластни на руско влияние..."
А подвластни на турско (натовско), китайско, индийско, арабско или американско влияние допуска ли се? Или за корумпираните се допуска и руско влияние. Тъй де, да няма дискриминационно отношение към влиянията и паричните пАтоци.
slonsco
Рейтинг: 1022 НеутралноВ България са произвеждани щурмови самолети Капрони Български .учебно трнировъчни Капрони Български , и ДАР ,истребители не сме се и опитвали да разработваме и произвеждаме,че да сваляме с тях каквито и да било самолети,
penetrating
Рейтинг: 5734 ВеселоДо коментар [#92] от "wanderer":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТвърде шарен Ви е кюпът :)
България е избрала своята среда, не паричните потоци. Нейните представители ако имат интерес към пАтоци, трябва да са клиенти на прокуратурата
Вие да не би да имате нещо против?
SSmart
Рейтинг: 879 НеутралноДо коментар [#91] от "wanderer":
Е , пич, тук си се пообъркал. Не става въпрос за цялата армия да е наборна , а за връщане на наборната служба. Иначе професионални войници ще си има. Турците са така (20% професионални), русите също и въобще това е начинът и за нас. ..
wanderer
Рейтинг: 2141 ВеселоДо коментар [#94] от "penetrating":
"България е избрала своята среда"
Мислех, че въпросът е въпрос на национална сигурност, без странични влияния. Както казват вярващите в Чърчил: "Няма вечни приятели, има вечни интереси". Та, става дума за българския интерес, а не за американския. Ако намерят начин да ни изтъргуват, няма и да се замислят.
wanderer
Рейтинг: 2141 НеутралноДо коментар [#95] от "SSmart":
"Е , пич, тук си се пообъркал. Не става въпрос за цялата армия да е наборна , а за връщане на наборната служба"
Няма как да не съм объркан, когато иде реч за "скатаване" от здравни и пенсионни осигуровки. Този обществен разход, който покрива разликата от нерискови здравни и пенсионни осигуровки, плащани 25 години вместо 40 години, и който разход осигурява получаването на пенсия и здравно обслужване 25 години, продължава да не се брои за "разход за отбрана".
В САЩ, например, застраховките (здравни, социални) на военните минават като разход за отбрана.
penetrating
Рейтинг: 5734 ВеселоДо коментар [#96] от "wanderer":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertТочно така. става дума за национален интерес. Не за руския национален интерес, а за българския :)
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3407 ЛюбопитноКаква модернизация ви гони? Ние нямаме армия! Да им купят по едно колело със скорости и ще са по-мобилни, отколкото сега. А, ида намалят генералите, че сме на първо място по брой генерали на брой войници в света!
Локомотив
Рейтинг: 686 Неутрално[quote#27:"Realist"][/quote]
Че той по-евтин от тези F-16 дето ни ги продават.