
© Reuters
България трябва да се оглежда за коалиции с други страни, извън Големите пет.
Като спор дали чашата е наполовина пълна или празна – така изглеждат коментарите за изборите за Европейски парламент. Но истината е, че новините за Европа след изборите миналата седмица са по-скоро добри: Европейския съюз го очаква промяна, но не и разпад. И въпреки че европейците изглеждат по-скоро предпазливи – над половината от тях допускат проектът да приключи до 10 години, същевременно е рекордно висока подкрепата за него.
Страхът може да загроби, но - както изглежда - и да спаси ЕС, както писа Марк Ленард въз основа на проучването на Европейския съвет за външна политика. Безпокойството за бъдещето накара рекорден брой европейци да отидат до урните и да озаптят възхода на крайните партии. Както стана ясно от изследването, през последните месеци избирателите се преливаха от центъра към крайните партии и обратно, а резултатът е фрагментиран парламент с отслабен център. Наистина либералите, изглежда, ще се превърнат в "неизбежния партньор" на повечето възможни коалиции, а зелените отбелязаха толкова рязък скок нагоре, че също не могат да останат външни наблюдатели.
В България кампанията беше кратка - едва 3 седмици, но вместо да си отдъхват, политиците и техните екипи ще трябва да продължат работа на високи обороти, защото истинският маратон едва сега започва. Предстоят напрегнати преговори, които да определят ръководството на парламента и на комисиите в него, за състава на Европейската комисия, за важни законодателни актове като бюджета на ЕС за следващите 7 години.
По всички тези въпроси няма да има само една коалиция, а различни ад хок групирания в зависимост от темата. И ако партията на унгарския премиер Виктор Орбан реши да напусне ЕНП и да се прегърне с италианската Лига на Матео Салвини и други нему подобни формации, тази фракция би била сравнима с АЛДЕ. Сборът пък на антиевропейците и евроскептиците в крайното дясно и ляво може при това положение да се окаже около границата на блокиращото малцинство.
"Големите" истории
Съществената промяна на тези избори дойде обаче не от крайните партии, а от големите традиционни партии в центъра.
Отслабването на социалдемократите, започнало преди около десетилетие в Западна Европа, се прехвърли и на изток: сред Вишеградската четворка социалдемократи има на практика само в Словакия, където обаче те загубиха от нова либерално ориентирана коалиция. За имплозията на социалистическата партия в Румъния няма какво да добавим, след като там към изборната им загуба се прибави и потвърждаване на тригодишната присъда на властелина на партията Ливиу Драгня. Единствено в Испания премиерът Педро Санчес прибави съществен дял към фракцията на социалисти и демократи в ЕП, за което очаква висока цена: номинирането на външния му министър Жозеп Борел за върховен представител на ЕС по външната политика. Както и Еманюел Макрон, Санчес очевидно не храни много уважение към процеса на водещи кандидати за определяне на председател на ЕК.
Загубата на християндемократите, макар и малко по-малка, е всъщност по-важна. Тук става дума преди всичко за промяната на политическата система в Германия - от която традиционно идва най-голямата част депутати от ЕНП. На пръв поглед тази загуба не е голяма: около 7 процентни пункта, но ако се вгледаме в цифрите, ще установим огромна разлика в начина, по който гласуват различните възрастови групи в Германия. При младите (18-34 години) на практика няма гласове за традиционните партии: те гласуват за либералите и зелените, а именно младите ще са движещата сила в преизмислянето на Европа.
За страни като България, където традиционните партии са все още структуроопределящи, този феномен изисква пренастройване в мисленето за политически коалиции.
Политическата и икономическа обвързаност на България с Германия (още от началото на прехода, не само през връзката Борисов-Меркел) ще направи по-трудно ориентирането в европейските коалиционни дебри. След като в останалите големи - Франция, Италия, Полша, Испания, няма управляващи партии от ЕНП, да се разчита само на този канал за влияние в Европа вече няма да е достатъчно. В този смисъл и българската подкрепа за водещия кандидат на ЕНП Манфред Вебер може да бъде заменена на следващия етап от друга стратегия.
"Малките" истории
В много по-шарен парламент, а и Европейски съвет, България трябва да се оглежда за коалиции с други страни извън Големите пет. Новата политическа ситуация в Румъния роди коалицията USR-Plus на бившия комисар Дачиан Чолош, която заедно с Националната либерална партия вероятно не след дълго ще поемат властта в Букурещ. Словакия също е на прага на подобен прелом след убедителната победа на партията на либералния президент Зузана Чапутова.
Преговорите за новата бюджетна рамка на ЕС ще изискват по-широк фронт от съюзници, защото Германия и Франция ще бъдат адресати на щенията на всички и далеч няма да могат да им отговорят.
Победата на Нова демокрация в Гърция и на християндемократите в Хърватия правят партийния разговор с тях по-лесен - но и все по-необходим в региона. Може би с овладяването на евроскептичната вълна ще е по-лесно да се говори ако не за разширяване, то поне за приближаване на Западните Балкани към ЕС. Ако това е "специализацията" на България, то тя ще има нужда от Атина и Загреб като съюзници.
След загубата на крайнодесните в Дания и Холандия може да е една идея по-лесно да се обсъжда темата за разширяването на Шенген. Но за това ще бъде нужна по-сложна дипломация и по-добра ориентация в местния политически контекст.
Малцина са българските евродепутати, пък и политици, които да имат капацитета и таланта да се ориентират в тази сложна система от география, политически принадлежности и интереси. Но със сигурност получаването на политики пасивно, с упование само в едно политическо семейство няма да постигне целта, най-често изтъквана в родната предизборната кампания: да се защити българският национален интерес. А съвсем далечна цел остава да участваме в разговора за реформата на ЕС, която непосредствено предстои.
Весела Чернева е директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика .
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
Платон Фъшкиев
Рейтинг: 8 ЛюбопитноКоалициите не са толкова важни!
И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.Важното е, днес Григор да тресне Стан!
Костадин Иванов
Рейтинг: 3888 НеутралноМного лесно се лепят етикети като антиевропейци и евроскептици.
ЕретикТези хора по-скоро имат друга представа как да изглежда ЕС и какво да прави.
bxr35608444
Рейтинг: 454 НеутралноДемек загниването на ЕССР ще продължи.
Платон Фъшкиев
Рейтинг: 8 РазстроеноЩе продължи,но това е много продължителен процес.Разпад ще има след 20-30 години,няма нищо вечно! И те вечно ще горят в огъня на своя собствен ад и ще копнеят за смърт и унищожение.Но никога няма да се доберат до смъртта.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
дерибеев
Рейтинг: 3114 Неутралнои разбира се са абсолютно принципни възможните коалиции
всеки коментар може и ще бъде използван срещу вас442
Рейтинг: 1492 НеутралноС няколко думи казано - ще бъде мнооого блажно и, ще има за всички, а не само за мнозинството.
Hawaii
Рейтинг: 4429 ВеселоДемек, ТРОЛЕНЕТО по КРЕМЪЛСКИ ОПОРКИ,
за това как ЕС щял бил да "загние" ще продължи......
Ха-хаааааа
Hawaii
Рейтинг: 4429 ЛюбопитноНе намираш ли, че първо трябва да се разпадне
ВРЪСТНИЦАТА НА ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ - ОВПУТЕНА РУСИЯ
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3319 НеутралноОх! Шаблоните "разпад на ЕС" и "крайна десница", продължават да се ползват от либералните глобалисти. Най-вече за плашило пред европейците. Страхът за топлите угоителни постове и досегашното лежерно безхаберие, яко е стреснал определени среди. А хората искат реформи и работа без глупави изпълнения. Нещо толкова просто. Но, "шубето е голям страх", както казваме в България.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6196 ЛюбопитноОт цялата статия се разбира, че няма да имаме една основна принципна коалиция, ами най-различни мнозинства, за различните теми. Почти като в нашия парламент, където ако "патреотете" се запънат, иде Марешки или Карадайъ и Боце си прокарва съответния закон.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевbxr35608444
Рейтинг: 454 НеутралноПрестанете да плюете по авторката на " статията " .
Другарката е :
" Весела Чернева е директор на българския офис на Европейския съвет за външна политика . "
Женицата се бори със зъби и нокти за хляба си.
penetrating
Рейтинг: 5947 НеутралноЩе бъдат интересни границите на прозореца на възможностите, които ще се прекрачат за да се достигне консесуса. То ще стане новото нормално...
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbertxm...
Рейтинг: 3196 НеутралноСтатийката е типичен пример за грантоедското лаладжийство.
Нещо като лафа на футболните фенове: И да паднем, и да бием - пак ще се напием!
В случая - ще лаладжийстваме, за хранилката ...
Няма да дъвча вече коментираното, че точно тези от това НПО плашеха мат'ряла ако "популистите" и "националистите" вземели 30%.
Е, взеха 20-25%. Но за това - ни гък!
Но се кефят, както е видно от "анализа", че Европа се радикализирала. И че в "мотора на ЕС", Франция с Германия, центърът губел и в перспектива исторически предопределено.
И тия ми се кичат с "проевропейска" брошка?
Когато точно радикализацията, на която се кефят и която е предизивикана в огромна степен и от тях, е бомбата в темелите на обединена Европа.
Погледнете картата с резултатите! Де факто Европа, радикализирайки се, се разделя основно на три Зони. И това са Зони с много съществени различия, да не се лъжем! И политически, т.е. визия за общественото устройство, и икономически - прословутите "скорости".
Т.е. "исторически предопределено", както се кефи авторката от НПО-то, се движим към "орел, рак и щука".
Ма какво да и им се чудим на троцкистите, че се кефят?
Те се хранят от "перманентната революция"!
Файли
Рейтинг: 294 ВеселоАма на нацитата къв чембер им забихааа.....
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
historama
Рейтинг: 4032 НеутралноДо 2:"Костадин Иванов"...Много лесно се лепят етикети като антиевропейци и евроскептици. Тези хора по-скоро имат друга представа как да изглежда ЕС и какво да прави...."
А Европа на 3 скорости за теб в коя представа се включва?
pavur
Рейтинг: 1418 НеутралноПък ДПС е в АЛДЕ ахахахаха
pavur
Рейтинг: 1418 НеутралноА зелените са у "дясната" коалиция Ахахахаха
dark'star
Рейтинг: 1643 НеутралноБез АЛДЕ не могат мина ... че и със зелени може
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО:-) иначе ще го направи ПЕС пак с АЛДЕ ... за ужас на нашите
bgpatriot
Рейтинг: 812 Неутралносамо че е "представа" продиктувана им от Кремъл!
мечтата на Путин е един слаб, разкъсан от битки ЕС, в който доминират явни или по-прикрити ( като Орбан) агенти на Москва.
само че щом сега, когато твърде късно ги усетиха, не спечелиха - никога няма да успеят - разкриха се и постепенно или ще отпаднат Или принудени от реалностите ще престанат с явно про путинската политика както се ограничат с дребен саботаж от постовете на които са и снасяне на секретна информация на Путин.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3888 НеутралноДо коментар [#17] от "historama":
Еретик"А Европа на 3 скорости за теб в коя представа се включва?"
==========
В Макроновата.
selqnin
Рейтинг: 1882 НеутралноДо коментар [#3] от "bxr35608444":
Много вмирисана на ушанки, ватенки, партенки и самагон тази опорка, звънете на пасоля за нова!!!!
patilanskomeze
Рейтинг: 352 Неутрално[quote#4:"Милост за живите"][/quote]
Римската империя "загнива" от двеста години преди падането на Рим та чак до падането на Константинопол. Така че ако и ЕС така още хиляда години загнива--рахат.
Simo Petkov
Рейтинг: 466 НеутралноДо коментар [#9] от "Hawaii":
Боли ме шмйзер , с вашата любима Русия какво ще става.
А е хубаво , че в ЕС вие си посвихте червените знамена.
Simo Petkov
Рейтинг: 466 НеутралноАбсолютен ..
Още едни такива избори - и соросоидите левичарчета ще са спомен ..
Simo Petkov
Рейтинг: 466 НеутралноЧервенушките все се ослушвате какво ви дава пасоля!
Що сте русороби бе, нещастници , що си не мислите със собствените г;ави?
Ей един български професор, десен между другото, какво казва за вашата политика на затриване на Европа .. :
http://www.moreto.net/novini.php/download/id/Рressadaily.bg?n=376625&c=02
-----------------------------
- Аз вече казах, че ЕС е разцепен, общи европейски ценности няма. Самата среща, която се състоя вчера, беше точно пример за това. Събиране на коалиция на желаещите. Който иска да дойде. Който иска да си продаде държавата за 30 сребърника, да заповяда. Те там си печата сребърници, а ние си продаваме държавата. Това е недопустим начин да се води политика. И това го говорят хора, говоря за западните ръководители, които доскоро говореха за общоевропейски ценности, за единни действия, за това, че Европа има шанс само обединена. В същия момент тия същите се изправят и казват, елате тука, който иска, да му дадем едни пари, да му дадем едни мигранти. Това е толкова порочно, това е толкова лицемерно и нечестно, че аз се чудя в какъв свят живеем. Това е недопустимо. Освен това в цялата тази история има една огромна злонамереност от хората, които организират мигрантските потоци.
Вие знаете, че всички тия кораби, които там плуват напред-назад и някой ги иска, друг не ги иска и т.н. всички те са тръгнали от либийски териториални води. Значи, ще ви кажа какво се случва. Една голяма лодка се напълва с мигранти, които са платили луди пари за тая работа, някой им ги е дал, разбира се, закарват ги на 10 мили навътре в морето, до края на либийските води и подават сигнал. Като преди това каналджиите са се качили на една по-малка лодка и са избягали обратно на брега, защото като пристигнат другите кораби, ще ги арестуват. И на лодката стоят някакви нещастници, които нито могат да карат лодка, нито нищо. И чакат да дойде да ги спасява някой. Освен това глупостта е още една. Хубаво, спасили сте ги тия хора. Защо ги карате на италианския бряг? Това няма повече да се случва, защото италианците няма да искат повече да е така. Спасили сте някакви хора на 10 мили от либийския бряг, ами върнете ги на либийския бряг. Те с всичкия си акъл, тоест с всичката си липса на акъл, взимат и ги разнасят по разни държави. И там вече всеки африканец знае, че единственият начин да се случи тази случка е да отиде да се качи на една лодка, да си купи мястото и там вече край, животът му е уреден на него и на децата му.
Това е напълно недопустимо поведение. Освен това още нещо искам да припомня. В Африка живеят 1 млрд. души в момента. Годишният прираст на Африка е точно 50 милиона души. Всяка година Африканският континент добавя 50 милиона души. Като приберете 1-2 милиона в Европа, какво правите? Ама абсолютно нищо не правите. Само казвате на останалите африканци „Елате всички“. Между впрочем думите „Елате всички“ са вероятно едни от най-вредните думи, изричани от устата на европейски политик през последните години. Знаете кой ги изрече. В отчаяните си опити ние да забравим какво направи Германия в 20-и век, две световни катастрофи, сега Германия причинява трета световна, или хайде, да не е световна, но европейска катастрофа."
------------------------------
А вие , червенушките, все се озръщате към пасоля ..
Що бе , selqnin??
Simo Petkov
Рейтинг: 466 НеутралноА вашата червендалесто-соросоидна мечта каква е бе , станишковец??
Истанбулската приета, в ЕС властват клети джендъри и още по-клети мигранти, веят се червени знамена, навсякъде екология , няма милиция, няма полиция .. Фонтани. Някой някъде свири "Лунната соната" и ще се радват на труда си хората и ще се обичат, като братя , всички жени - с хиджаб..
А червенушко??
Споделяй, споделяй мечтите си - сред приятели си ..
Да знаеш и нещо друго- Станишев редовно чете форума и на най-активните ще ви раздава специални социалистически джендърни награди!
Поздрави