
© Юлия Лазарова
Можеш да бъдеш задържан, да ти се откаже адвокат, да нямаш право на свободно движение, включително завръщане в страната. Могат да забраняват да се критикува нещо, могат да ограничават свободното събиране и стачките.
Коронавирусът е най-голямата тема за България и света, но ако искате да следите лесно какво друго си струва да знаете, четете новата рубрика "Новини без коронавирус".
Войслав Тодоров е завършил международни отношения в УНСС. Беше общински съветник в София от гражданската квота на коалиция "Сeрдика". Основател е на обединението на инициативни комитети "Обединена София", член е на Инициативния комитет "Лозенец", инициатор е на референдума срещу презастрояването на "Младост". Представител е на гражданската квота на "Да, България". Коментарът му е от профила му във "Фейсбук".
Борисов поиска въвеждане на извънредно положение. Извън пиар фразата за реални мерки срещу коронавируса въвеждането му е безпрецедентно в най-новата ни история.
Извънредно положение може да се обяви само със закон, т.е. от парламента и то
позволява да се отменят основни граждански права,
включително правото на лична неприкосновеност: можеш да бъдеш задържан, да ти се откаже адвокат, да нямаш право на лична кореспонденция; правото на личен живот - да не бъдеш следен; на свободно движение, включително по отношение завръщане в страната; неприкосновеност на собствеността; свобода на словото - могат да забраняват да се говори на определена тема или да се критикува нещо; могат да ограничават свободното събиране и сдружаване; да забранят стачките и недоволствата срещу липсата на защитни облекла, например.
Докато трае извънредното положение изборите се отлагат.
С други думи това е най-мощният инструмент на правителството. То позволява налагане на принудителна карантина за съмнителни или рискови случаи, позволява намеса в икономическия живот с отмяна на събития, учебния и трудовия процес, позволява пренасочването на продукция от фирми за страната вместо за износ, затваряне на граници, ограничаване на достъп до населени места и т.н.
Извън мерки, които могат да са наложителни, този инструмент
рискува и рязко ерозиране на демокрацията и правата ни
с издаване на укази "със силата на закон".
Затова извънредното положение трябва да бъде много ясно разписано за какъв срок се въвежда, при какви положения какво може да се въведе и да не се допускат прекалени ограничения като забрана за изразяване на публично недоволство или необоснован натиск над независимо мислещи граждани и бизнеси.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.