Доста задъхано натрупване на прилагателни, наречия, повторения и сложни изречения които не винаги водят до логочен завършек. Тезата - "и да искате да се отървете от глобализацията - няма да стане." Нищо против, но поне дайте своите виждания за това накъде върви Европа (оставете света) засега? Наистина ли се реализира политиката съобразно модела на Макрон и сие - Европа на две скорости или в рамките на общата европейска концепция и политика всяка страна търси подходящо решение за нейната икономика, демография и култура отстоявайки общото? Търсим ли европейска идентичност или се отказваме от нея за сметка на националните ни особености? Никой вече не мисли с наивитета на Фрийдман за "плоската земя" в смисъл на една глобална корпоративна общност, но проверката от епидемията трябва да ни прави и по умни и разсъдливи в избора на партньори и бъдеще. Или не?
Даскале, мисля че авторката е имала някаква идея какво да напише в началото, но после, по някаква причина се е отплеснала в собствените си мисловни турбуленции. Според мен е искала да каже че да, светът ще се промени, ама никой не знае как.
Наистина, разбираемо е, че никой още не знае подробности за промените, особено с предстоящите избори в САЩ, но например китайският посланик там заяви за "необходимост от промяна на диалога". Моето мнение е, че ще се търси прагматичност и някаква политическа конструктивност, защото Ктай не може да съществува без най-големия си клиент, а и реално САЩ имат нужда от Китай и като снабдител, и като клиент.И в двата случая обаче развитието на вътрешните пазари ще има засилено внимание, като за САЩ НАФТА ще е предпочитан вариант. За Европа поне аз лично виждам едно отрезвяване и прононсиране чувство за реалност в критичната оценка на институциите. След потока от мигранти вирусната епидемия е вторият сериозен "отрезвител", да се надяваме за добро...
Глобализацията е тук и ще остане тук. Този джин няма да влезе обратно в бутилката, без интервенции с мащаба на тези, възможни в Северна Корея, примерно. Въпроса е не дали сме "за" или "против". Въпроса е дали имаме идея за последиците до които глобализацията води, чии интереси обслужва и чии интереси нарушава. И да се опитаме да "ползваме благинките", но да се защитим от лошите последствия. За съжаление това изисква мислене, което не е силата на нашите управляващи. И също изисква да погледнем аналитично и критично на проблема, а не да се поляризираме по въпроса все едно викаме на стадиона за ЦСКА или Левски.
Вече е ясно, че глобализмът във вида, който имаше допреди три месеца, няма да се върне. Пандемията тепърва ще се развихря в Африка и Латинска Америка и ако наистина преболедувалите не развиват някакъв по-траен имунитет, ще се връща отново и отново, дявол знае колко пъти - средновековните пандемии са траели по 20-30 години. Ще се наложи да забравим за свободното хойкане по света, дано оцелее безвизовото (и без някакъв здравен паспорт или присаден чип?) пътуване из ЕС, щото Шенген в предишния си вид пи вода безвъзвратно. Наивните приказки за общността на учените въобще няма да ги коментирам - в истинската наука (не политологиите и социологиите) е такава конкуренция и сблъсък на титанични его-та, че не е истина, да не говорим, че открие ли някой истинска ваксина, работодателя му ще направи трилиони. А за да докопа толкова пари всяка уважаваща себе си корпорация би направила абсолютно всичко, без ограничения, камо ли от някакъв си "морал" или "право". Та "интересните времена" настъпиха, дами и господа, и дано сме живи да видим какъв ще е "новият ред".
Не мисля, че каквито и да било тенденции могат да се очертават сега. Твърде е рано като етап в кризата. Глобализацията, както и ЕС, при всеки трус и проблем първото, което се прави, е да се прогнозира разпадът им. И двете по генезис и същност са баланс на постоянно сбълскващи се течения и фактори - и имат вградени механизми да придвижват на ново ниво нещата И, честно казано, понякога се дразня, като чета хуманитарни универститетски преподаватели да се опитват да мислят в термините на икономически тенденции , както и в термините на реалната политика, не теоретичната или идеологическата политология Сложните думи няма как да компенсират липсата на каквато и да било реална представа как функционират глобалната и национални икономики , и политики Производствата щели се върнат в страните си - сериозно? Французите и германците ще произвеждат срещу ниски надници като преди век, вместо азиатците , и няма да изнасят скъпо произведените си стоки никъде? Дори извън икономиката - човешкото социално поведение - наистина ли мислите, че след месец всички ще купуваме само он-лайн, и ще гледаме плажовете и пранината на видео само? Пътуването и отдиха настрана - работещите дистантно около мен вече копнеят за нормална работна среща в офиса, вместо поредния изтощителен видеоконферентен маратон, с плачещи деца и лаещи кучета някъде отзад на фона Тези детайли в коя прогноза за поява на новия свят влизат?
"Похвални са опитите Европа да не допусне изкупуването на безценица от Китай на стратегически предприятия в най-тежко ударените от пандемията страни."
Само това ли! Само опазване на ударените страни! Тотално прекратяване на износа на технология и наука за диктаторски държави и за държави, чието население в бъдеще би допуснало диктатори да го управляват. Диктаторските държави са опасни членове на световната общност.
Кажи го това на твоя любим президент Тръмпи, който поддържа отлични лични, търговски и икономически отношения с редица диктатори и техните държави по света. Примерно КСА, Катар, ОАЕ, Египет и т.н.
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36
В "Диктаторската държава", за която говорите се справи с кризата, докато Западните лидери безсрамно лъгаха народите си 3 месеца и не предприеха никакви организирани мерки за да им вървят карнавалите и ски сезоните.
По добре деглобализация. Всеки за себе си. Само така може да се оцелее и да се запази населението. А че умирали разни маймуни в Африка - ама грам не ме вълнува. Точно толкова ми пука и за краварите, и за всички останали. Да се върнат границите, и картечници трябва, за всеки случай.
До коментар [#3] от "Сд":Няма как да стане.Човек свикне ли на градски живот с всичките му екстри, много трудно би се завърнал към мястото му на произход.
Дано не се случи някой апокалиптичен вариант с крах на икономиката, разпад на държавността и масов глад, поне у нас и околните държави, че "екстрите" ще се изпарят като сутрешна мъглица. Не само ще се завърнат по селата като стой та гледай, ами и трето поколение гражданя ще се преместят на село и бързо-бързо ще се научат да копаят, загърлят, доят и дефекират в дъсчен кенеф в ъгъла на двора. Не е като да липсват прецеденти.
Culus capitem delit
Бахти семейно партийния сайт е това дневник - не ни стига постоянния дописник Даниел Смилов, но сега трябва да пълним съдържание и с жена му Ружа. Хайде, собствениците на сайта Прокопиеви са ясни, но кръжеца на БХК и Де Бъ взе да придобива фамилно-сектантски характер. 111 място, а!
>колкото пророкуват критиците на глобализацията днес, е че националните правителства разчитат за намиране на решение на пандемията (откриване на ваксина, на работещ протокол за лечение, на лекарство и т.н.) на може би най-глобалната мрежа - тази на учените.
Само да вметна, че не учените управляват света. Те дори са с незначимо финансиране както се видя дори и в най-богатите държави.
'progressives' is the politically correct word for communists
Не знам какво сме се вкопчили в глобализация/деглобализация. Въпроса е доста по-елементарен. Бизнес със света - да на 100%. Кулутура, норми за поведение - всеки по своето.
Всичко останало ще си като правосъдие трябва да си оправим самите ние.
'progressives' is the politically correct word for communists
Сиреч, деглобализация!? Защото глобализация означава конкуренция във всяка точка на глобалната икономика и налагане на "правилните" правила (стандарти, квоти, санкции, глоби, наказания) от най-силният конкурент. Или приемаш ГМО-то (царевица, картофи) на Монсанто (Байер), или си осъден, че не спазваш правилата на конкурента, уж свободната конкуренция. Къде има сътрудничество при такава глобализация!?
"Парадоксът тук трябва да е очевиден - деглобализацията продължава да използва репертоар, характерен за глобализацията: работещото на едно място се повтаря почти без промени на други, нямащи почти нищо общо с първообраза. И това се случва не поради някаква зла преднамереност. Просто при липсата достатъчно разнообразие на атрактивни модели"
Парадокс има само в главата на автора! При пожар и използване на "атрактивния модел" на гасене с нефт (най-евтин ресурс, минус 37 долара на барел), резултатът ще е само изгорял като факла политолог. А "използваният репертоар" (при пандемията от коронавируса) е абсолютно националистичен (и резултатите са различни). Едно е "карантина по китайски (със заключени отвън врати), друго е карантина в САЩ ( с плажен волейбол). Дори и тестовете, и реакциите след тестовете са различни. А Виетнам минава дори и без тестове (бързи тестове), за които може да се каже, че са плод на глобализацията ( и затова са точни повече в печалбата отколкото за антителата). Само надеждите (говежди за ваксина) на глобалистите са глобалистични. Да, ваксина ще има, както има ваксини за грипа … и грипни епидемии. И антивирусни препарати ще има както има срещу HIV. Но дистанцията между "свободното брауново движение" ще бъде променена.
«Спать с Лениным – не значить знать Ленина». Много плява, товарищ Крупская! По-добре да се придържаме към матросовците на либерализма. И те не са на висота, ама пък и жените им да се хвърлят в битката е в повече...
Настоящата криза/пандемия, освен отрицателните страни, с които всички се сблъскваме има и положителн такива. Освен за фармацията, която сега получава средства от държави и спонсори, да не говорим ако и когато произведе нещо, какво ще и се изсипе, много положителен ефект има тази криза и за пишещите, особено по такива философско-футуристични теми. Глобализацията ще я има или не, ние хората и обществата как ще се променим под въздействието на пандемията, икономиката и финансите ще пострадат много или не чак толкова, ще се възстановим бързо, бавно или може би никога и т.н, та чак до цените на жилищата. С и без извинение - дрън-дрън. Човека е такъв, какъвто е и няма да се промени ей така, от днес за утре. А той , човека, има базисни характеристики - алчен е , иска да живее по-добре, да работи по-малко или по-лека работа и секса е сред постоянните му мотиви. От тези характеристики произтича глобализацията, при това от кой знае колко хиляди години, като никога не са му пречили трудностите, като липса на транспорт, отвратителен и жесток климат, непознати и много неприятелски настроени племена и т.н. Но дори фалшивата новина ( за истинската няма какво да се обсъжда), че някъде си има злато, скъпоценни камъни или земята е плодородна са премествали огромни маси от хора, независимо от рисковете. Та днес ли, когато всеки от нас е ходил къде ли не, когато дори тези, които считаме за второ, че и по-ниско качество, циганите, шетат по света там, където има по-доходна работа и дори повече за просене, крадене и т.н. Но видите ли, след епидемията край на тези неща - сакън, все едно е първата или най-тежката епидемия и въобще криза, случила се в света.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
daskal1
Рейтинг: 2648 НеутралноДоста задъхано натрупване на прилагателни, наречия, повторения и сложни изречения които не винаги водят до логочен завършек. Тезата - "и да искате да се отървете от глобализацията - няма да стане." Нищо против, но поне дайте своите виждания за това накъде върви Европа (оставете света) засега? Наистина ли се реализира политиката съобразно модела на Макрон и сие - Европа на две скорости или в рамките на общата европейска концепция и политика всяка страна търси подходящо решение за нейната икономика, демография и култура отстоявайки общото? Търсим ли европейска идентичност или се отказваме от нея за сметка на националните ни особености? Никой вече не мисли с наивитета на Фрийдман за "плоската земя" в смисъл на една глобална корпоративна общност, но проверката от епидемията трябва да ни прави и по умни и разсъдливи в избора на партньори и бъдеще. Или не?
stalker
Рейтинг: 274 НеутралноДо коментар [#1] от "daskal1":
Common sense !Даскале, мисля че авторката е имала някаква идея какво да напише в началото, но после, по някаква причина се е отплеснала в собствените си мисловни турбуленции.
Според мен е искала да каже че да, светът ще се промени, ама никой не знае как.
S
Рейтинг: 2332 НеутралноХората дето са наблъскани нагъсто в големите градове,по блокове и гета най-много се заразяват и май ще избягат както едно време по селата и балканите.
daskal1
Рейтинг: 2648 НеутралноДо коментар [#2] от "stalker":
Наистина, разбираемо е, че никой още не знае подробности за промените, особено с предстоящите избори в САЩ, но например китайският посланик там заяви за "необходимост от промяна на диалога". Моето мнение е, че ще се търси прагматичност и някаква политическа конструктивност, защото Ктай не може да съществува без най-големия си клиент, а и реално САЩ имат нужда от Китай и като снабдител, и като клиент.И в двата случая обаче развитието на вътрешните пазари ще има засилено внимание, като за САЩ НАФТА ще е предпочитан вариант. За Европа поне аз лично виждам едно отрезвяване и прононсиране чувство за реалност в критичната оценка на институциите. След потока от мигранти вирусната епидемия е вторият сериозен "отрезвител", да се надяваме за добро...
crimsonbg
Рейтинг: 221 НеутралноГлобализацията е тук и ще остане тук. Този джин няма да влезе обратно в бутилката, без интервенции с мащаба на тези, възможни в Северна Корея, примерно. Въпроса е не дали сме "за" или "против". Въпроса е дали имаме идея за последиците до които глобализацията води, чии интереси обслужва и чии интереси нарушава. И да се опитаме да "ползваме благинките", но да се защитим от лошите последствия.
За съжаление това изисква мислене, което не е силата на нашите управляващи. И също изисква да погледнем аналитично и критично на проблема, а не да се поляризираме по въпроса все едно викаме на стадиона за ЦСКА или Левски.
ivangabrovo
Рейтинг: 468 НеутралноПоредно доказателство, че решенията не могат / не трябва да се вземат от т. нар. хуманитари.
pag
Рейтинг: 622 НеутралноВече е ясно, че глобализмът във вида, който имаше допреди три месеца, няма да се върне.
Culus capitem delitПандемията тепърва ще се развихря в Африка и Латинска Америка и ако наистина преболедувалите не развиват някакъв по-траен имунитет, ще се връща отново и отново, дявол знае колко пъти - средновековните пандемии са траели по 20-30 години.
Ще се наложи да забравим за свободното хойкане по света, дано оцелее безвизовото (и без някакъв здравен паспорт или присаден чип?) пътуване из ЕС, щото Шенген в предишния си вид пи вода безвъзвратно.
Наивните приказки за общността на учените въобще няма да ги коментирам - в истинската наука (не политологиите и социологиите) е такава конкуренция и сблъсък на титанични его-та, че не е истина, да не говорим, че открие ли някой истинска ваксина, работодателя му ще направи трилиони. А за да докопа толкова пари всяка уважаваща себе си корпорация би направила абсолютно всичко, без ограничения, камо ли от някакъв си "морал" или "право".
Та "интересните времена" настъпиха, дами и господа, и дано сме живи да видим какъв ще е "новият ред".
janeausten
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#7] от "pag":
janeausten
Рейтинг: 381 НеутралноНе мисля, че каквито и да било тенденции могат да се очертават сега. Твърде е рано като етап в кризата.
Глобализацията, както и ЕС, при всеки трус и проблем първото, което се прави, е да се прогнозира разпадът им. И двете по генезис и същност са баланс на постоянно сбълскващи се течения и фактори - и имат вградени механизми да придвижват на ново ниво нещата
И, честно казано, понякога се дразня, като чета хуманитарни универститетски преподаватели да се опитват да мислят в термините на икономически тенденции , както и в термините на реалната политика, не теоретичната или идеологическата политология
Сложните думи няма как да компенсират липсата на каквато и да било реална представа как функционират глобалната и национални икономики , и политики
Производствата щели се върнат в страните си - сериозно? Французите и германците ще произвеждат срещу ниски надници като преди век, вместо азиатците , и няма да изнасят скъпо произведените си стоки никъде?
Дори извън икономиката - човешкото социално поведение - наистина ли мислите, че след месец всички ще купуваме само он-лайн, и ще гледаме плажовете и пранината на видео само? Пътуването и отдиха настрана - работещите дистантно около мен вече копнеят за нормална работна среща в офиса, вместо поредния изтощителен видеоконферентен маратон, с плачещи деца и лаещи кучета някъде отзад на фона
Тези детайли в коя прогноза за поява на новия свят влизат?
Иво
Рейтинг: 3707 Любопитно"Пандемията: деглобализация или сътрудничество?"
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Разбира се, че сътрудничество.
Иван K
Рейтинг: 2313 Гневно"Похвални са опитите Европа да не допусне изкупуването на безценица от Китай на стратегически предприятия в най-тежко ударените от пандемията страни."
подписСамо това ли! Само опазване на ударените страни!
Тотално прекратяване на износа на технология и наука за диктаторски държави и за държави, чието население в бъдеще би допуснало диктатори да го управляват.
Диктаторските държави са опасни членове на световната общност.
Black Hawk
Рейтинг: 938 ВеселоА някой плаща грантове за подобни "анализи"....
Иво
Рейтинг: 3707 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "Иван K":
"Каква е ползата за човека, ако придобие цял свят, a повреди на душата си? "Евангелие на Марко, Глава 8:36Кажи го това на твоя любим президент Тръмпи, който поддържа отлични лични, търговски и икономически отношения с редица диктатори и техните държави по света. Примерно КСА, Катар, ОАЕ, Египет и т.н.
dpnps
Рейтинг: 222 НеутралноДо коментар [#11] от "Иван K":
В "Диктаторската държава", за която говорите се справи с кризата, докато Западните лидери безсрамно лъгаха народите си 3 месеца и не предприеха никакви организирани мерки за да им вървят карнавалите и ски сезоните.
kcq33617839
Рейтинг: 0 ЛюбопитноПо добре деглобализация. Всеки за себе си. Само така може да се оцелее и да се запази населението. А че умирали разни маймуни в Африка - ама грам не ме вълнува. Точно толкова ми пука и за краварите, и за всички останали. Да се върнат границите, и картечници трябва, за всеки случай.
Molossian
Рейтинг: 328 НеутралноДо коментар [#3] от "Сд":
Panta rhei....Няма как да стане.
Човек свикне ли на градски живот с всичките му екстри, много трудно би се завърнал към мястото му на произход.
lil_alex
Рейтинг: 771 Веселоtl;dr: "Не си мислете, че ще се окопаете на местно ниво, почвайте да мислите за глобално правителство, дето да оправи всички!"
pag
Рейтинг: 622 НеутралноДано не се случи някой апокалиптичен вариант с крах на икономиката, разпад на държавността и масов глад, поне у нас и околните държави, че "екстрите" ще се изпарят като сутрешна мъглица.
Не само ще се завърнат по селата като стой та гледай, ами и трето поколение гражданя ще се преместят на село и бързо-бързо ще се научат да копаят, загърлят, доят и дефекират в дъсчен кенеф в ъгъла на двора.
Не е като да липсват прецеденти. Culus capitem delit
Роси
Рейтинг: 6987 НеутралноСътрудничество , разбира се. То се видя по действията на отделните държави.
oliverstone
Рейтинг: 331 НеутралноБахти семейно партийния сайт е това дневник - не ни стига постоянния дописник Даниел Смилов, но сега трябва да пълним съдържание и с жена му Ружа. Хайде, собствениците на сайта Прокопиеви са ясни, но кръжеца на БХК и Де Бъ взе да придобива фамилно-сектантски характер. 111 място, а!
wre501051215
Рейтинг: 2785 НеутралноДо коментар [#20] от "oliverstone":
Ами то кой друг ще се се кипази?!Костов казс,че живеем в държавата на братовчедите.Вно Газета даже стна Газета на роднините.
NotWokeEnough
Рейтинг: 274 Неутрално>колкото пророкуват критиците на глобализацията днес, е че националните правителства разчитат за намиране на решение на пандемията (откриване на ваксина, на работещ протокол за лечение, на лекарство и т.н.) на може би най-глобалната мрежа - тази на учените.
'progressives' is the politically correct word for communistsСамо да вметна, че не учените управляват света. Те дори са с незначимо финансиране както се видя дори и в най-богатите държави.
NotWokeEnough
Рейтинг: 274 НеутралноНе знам какво сме се вкопчили в глобализация/деглобализация. Въпроса е доста по-елементарен. Бизнес със света - да на 100%. Кулутура, норми за поведение - всеки по своето.
'progressives' is the politically correct word for communistsВсичко останало ще си като правосъдие трябва да си оправим самите ние.
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 431 Неутралностатията е много думи без много смисъл. някой горе писа, че си личи, че хуманитарии я е писал.
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28wanderer
Рейтинг: 3204 ВеселоДо коментар [#23] от "vik":
"Бизнес със света - да, на 100%. Кулутура, норми за поведение - всеки по своето."
Убихте глобалната търговия на авторски права и спряхте либералната демокрация да диктува "домашните" престъпления.
wanderer
Рейтинг: 3204 ВеселоСиреч, деглобализация!? Защото глобализация означава конкуренция във всяка точка на глобалната икономика и налагане на "правилните" правила (стандарти, квоти, санкции, глоби, наказания) от най-силният конкурент.
Или приемаш ГМО-то (царевица, картофи) на Монсанто (Байер), или си осъден, че не спазваш правилата на конкурента, уж свободната конкуренция. Къде има сътрудничество при такава глобализация!?
wanderer
Рейтинг: 3204 Весело"Парадоксът тук трябва да е очевиден -
деглобализацията продължава да използва репертоар, характерен за глобализацията:
работещото на едно място се повтаря почти без промени на други, нямащи почти нищо общо с първообраза. И това се случва не поради някаква зла преднамереност. Просто при липсата достатъчно разнообразие на атрактивни модели"
Парадокс има само в главата на автора! При пожар и използване на "атрактивния модел" на гасене с нефт (най-евтин ресурс, минус 37 долара на барел), резултатът ще е само изгорял като факла политолог.
А "използваният репертоар" (при пандемията от коронавируса) е абсолютно националистичен (и резултатите са различни). Едно е "карантина по китайски (със заключени отвън врати), друго е карантина в САЩ ( с плажен волейбол). Дори и тестовете, и реакциите след тестовете са различни. А Виетнам минава дори и без тестове (бързи тестове), за които може да се каже, че са плод на глобализацията ( и затова са точни повече в печалбата отколкото за антителата).
Само надеждите (говежди за ваксина) на глобалистите са глобалистични. Да, ваксина ще има, както има ваксини за грипа … и грипни епидемии. И антивирусни препарати ще има както има срещу HIV. Но дистанцията между "свободното брауново движение" ще бъде променена.
Полковник Чепига
Рейтинг: 8 Неутрално«Спать с Лениным – не значить знать Ленина». Много плява, товарищ Крупская! По-добре да се придържаме към матросовците на либерализма. И те не са на висота, ама пък и жените им да се хвърлят в битката е в повече...
L'espoir fait la vietsvetko_51
Рейтинг: 1494 НеутралноНастоящата криза/пандемия, освен отрицателните страни, с които всички се сблъскваме има и положителн такива.
Освен за фармацията, която сега получава средства от държави и спонсори, да не говорим ако и когато произведе нещо, какво ще и се изсипе, много положителен ефект има тази криза и за пишещите, особено по такива философско-футуристични теми.
Глобализацията ще я има или не, ние хората и обществата как ще се променим под въздействието на пандемията, икономиката и финансите ще пострадат много или не чак толкова, ще се възстановим бързо, бавно или може би никога и т.н, та чак до цените на жилищата.
С и без извинение - дрън-дрън.
Човека е такъв, какъвто е и няма да се промени ей така, от днес за утре. А той , човека, има базисни характеристики - алчен е , иска да живее по-добре, да работи по-малко или по-лека работа и секса е сред постоянните му мотиви. От тези характеристики произтича глобализацията, при това от кой знае колко хиляди години, като никога не са му пречили трудностите, като липса на транспорт, отвратителен и жесток климат, непознати и много неприятелски настроени племена и т.н.
Но дори фалшивата новина ( за истинската няма какво да се обсъжда), че някъде си има злато, скъпоценни камъни или земята е плодородна са премествали огромни маси от хора, независимо от рисковете.
Та днес ли, когато всеки от нас е ходил къде ли не, когато дори тези, които считаме за второ, че и по-ниско качество, циганите, шетат по света там, където има по-доходна работа и дори повече за просене, крадене и т.н.
Но видите ли, след епидемията край на тези неща - сакън, все едно е първата или най-тежката епидемия и въобще криза, случила се в света.