
© Associated Press
Отговорност на ЕС е да нормализира отношенията между Косово и Сърбия в дългосрочен план. Блокът трябва да наложи принципите на диалога между страните и да го задвижи, казва в коментар зам.-директорът на Европейския съвет за външна политика и ръководител на софийския офис на организацията.
Срещата на върха за Западните Балкани, проведена в Загреб на 6 май, трябваше да бъде следващото значимо събитие за региона. Тя последва срещата на върха в София през 2018 г., която затвърди ангажимента на Европейския съюз към Западните Балкани, както и решението на Европейския съвет през март 2020 г. за започване на преговорите за присъединяване с Албания и Северна Македония. Пандемията, разбира се, засенчи всички други предизвикателства на срещата на върха в Загреб, но все още има един горещ въпрос, който ЕС трябва да реши. Той беше обсъден само накратко на видеоконференцията, която замени срещата на живо.
Външният натиск от страна на американския посланик в Косово Ричард Гренел донесе нов импулс за идеята за споразумение за замяна на територии между Косово и Сърбия. Заради това Брюксел трябва спешно да възобнови водения от диалог между страните и да въведе основните му принципи. Ясно е, че ще бъде невъзможно да се върнем към предишния подход - по отношение както на задкулисния подход за постигане на сделки, така и по отношение на ролята на ЕС. Според бившия върховен представител на ЕС по общата външна политика и политика на сигурност Федерика Могерини Европейската служба за външно действие не успя да убеди мнозинството държави членки да приемат предложената размяна на територии. Съюзът и без това отблъсна повечето косовари, като не допусна либерализация на визовия режим въпреки покритите критерии. Междувременно сръбският президент Александър Вучич обижда ЕС и възхвалява Китай, Русия или САЩ (в зависимост от ситуацията) - и въпреки това получава десетки милиони европейски помощи.
ЕС може да излезе от задънената улица в диалога само ако предприеме нов курс на действие, в който съдържа паралелно технически и политически стъпки. Този подход трябва да включва парламентите и гражданите в Сърбия и Косово; заинтересовани страни в региона като Босна и Херцеговина, Черна гора, Албания и Северна Македония; държавите - членки на ЕС, които имат интерес в региона като Германия и Франция, заедно с Италия, Хърватия, България и Гърция, както и САЩ и ООН. В крайна сметка ЕС носи отговорността да нормализира отношенията между Косово и Сърбия в дългосрочен план. Той трябва да определи принципите на диалога и да го задвижи.
За Косово настоящата политическа нестабилност предоставя чудесна възможност за стария фланг от бившите партизански партии като Демократичната лига и Демократическата партия. Гренел и косовският президент Хашим Тачи са автори на опита за сваляне на правителството на премиера Албин Курти. Косово изглежда притиснато между антиевропейски елит и население, което смята Курти за некорумпиран, проевропейски лидер, който ще бъде нелегитимно изваден от властта. Ако Тачи успее да сформира правителство през юни, първата му задача ще бъде да подпише споразумение със Сърбия под егидата на Гренел, а ЕС ще бъде принуден да работи с това, което завари, и да приложи споразумението, каквито и да са условията му.
ЕС трябва да продължи да подкрепя региона в битката му срещу Ковид-19 и да предостави визова либерализация на Косово.
Това би бил труден старт за амбициозната мисия, за която ЕС назначи специалния представител Мирослав Лайчак. ЕС предизвика яростна реакция от страна на Германия и на други държави членки и подкопава ролята на KFOR. С това той може да създаде дълбока нестабилност в Косово и региона, като принуди по-голямата част от косоварите, които подкрепят правителството на Курти, да излязат на улиците и дори да прибегнат до насилие. При този сценарий ЕС трябва да търси начини да ограничи влиянието на Тачи по международните въпроси. Въздействието на ЕС в Косово е значително: половината от бюджета на страната идва от Брюксел.
За да се избегне подобна нестабилност, ЕС трябва да продължи да подкрепя региона в борбата срещу COVID-19 и да осигури визова либерализация за Косово. Едва тогава ЕС може да се опита да убеди политическата класа на Косово да възобнови диалога. В очите на много косовари ситуацията не беше улеснена от изявлението на върховния представител на ЕС по общата външната политика и политика на сигурност Жозеп Борел в навечерието на срещата в Загреб. Той направи коментар, че не се противопоставя на промяна в границите, ако за нея има съгласие и в двете страни.
В случая на Сърбия COVID-19 кризата помогна на Вучич да укрепи властта си. Стратегията му за спечелване на следващите парламентарни избори леко се приспособи към забавянето, предизвикано от коронавируса, но по същество остава непроменена. Изборите са насрочени за 21 юни и сръбският политически график почти огледално отразява този в Косово. Междувременно сръбската опозиция не беше убедителна в призива си за бойкот на изборите и няма единна, смислена позиция по отношение на диалога. Кампании с цел опетняване на опозицията набират скорост в медиите, контролирани от правителството. Още отпреди началото на коронавирус кризата има само несъществена вътрешнопартийна опозиция срещу Вучич.
Вучич вероятно е един от малкото политици в Европа, които могат да си позволят да мислят в дългосрочен план, поради неоспорвания характер на властта му. Той вероятно е изчислил, че преговорите относно Косово са полезни за Сърбия, независимо от резултата от тях. Преговорите държат Сърбия на "голямата шахматна дъска" и демонстрират относителната политическа дисфункционалност на Косово. За Белград споразумението за замяна на територии би имало по-малък географски обхват от предложената по-рано Асоциация на сръбските общини, но би създало по-дълбоки връзки в интеграцията на Сърбия със Северно Косово. Специални права за етническите малцинства и защита на религиозните обекти следва да бъдат друг ключов елемент на сделката. Тъй като Сърбия не е поставила като условие за началото на разговорите промяна на границите, Брюксел не трябва да ѝ предоставя тази възможност.
© Associated Press
Черна гора и Северна Македония са против такава промяна, защото се страхуват, че тя може да създаде вълнения сред техните етнически албански малцинства. Босна и Херцеговина споделя същото притеснение относно ефекта върху сръбското си малцинство. Размяната на територии е сбъдната мечта за всеки, който вярва в моноетническите държави - идея, напомняща за Балканите през 90-те години. Споразумението би имало преки и горчиви последици за единството на ЕС и за неговата способност да действа в региона.
За разлика от Съединените щати, които искат бързо да постигнат сделка и да забравят за Балканите, ЕС може да предостави дългосрочна перспектива на Сърбия - икономическа, политическа и социална. Затова назначаването на Лайчак за пратеник за Западните Балкани е голяма стъпка към възобновяване на диалога под условията на ЕС.
-
- Това също така е знак за ангажираност с проактивен подход и съгласуван начин на действие в региона. В това отношение ЕС трябва да определи три основни принципа:
- - диалогът трябва да има за своя крайна цел признаването на Косово от Сърбия;
- - следва да произведе решение, подкрепяно от населенията на двете страни, което да не е взето зад затворени врати;
- - и да осигури европейска перспектива както за Сърбия, така и за Косово.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
szo37655118
Рейтинг: НеутралноИ България има свое етническо малцинство в Косово, но не се намесва в преговорите и нема никакви териториални претенции към тая измислена държава, въпреки че е членка на ЕС и може да поставя условия! Срам и позор!
tsvetko_51
Рейтинг: 1747 НеутралноЗа съюза и най-вече за страните от нашия полуостров, цялото пространство да бъде в рамките на съюза е най-добри вариант и си мисля, че дори националните междуособици ще намалеят по разбираеми причини.
Лошото е, че в момента и съюза е изправен пред редица проблеми, като Брекзит-а например, като икономическите последици породени от епидемията и в съчетание с умората от досегашното разширяване особено с такива като нас, Румъния и Хърватия, дивотиите в Полша и Унгария, та всичко това и лъкатушещата "политика" на Вучич и промитите мозъци на сръбския избирател не дават шанс това да се случи в по-близко бъдеще.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Компетентен
Рейтинг: 463 НеутралноКаква подялба на Косово? Каква подялба на Украйна и Молдова - чувате ли се какво говорите? Това са независими държави.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
deutschland
Рейтинг: 1496 ВеселоВолене, ти ли си?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1421 НеутралноТова прилича на дълго обяснение защо ЕС се провали, а не на план за действие. Като начало - пет държави от ЕС не признават Косово. Т.е. в самия ЕС няма единно мнение.
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zU'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2967 НеутралноЗападните Балкани са много далече от критериите за членство в ЕС !!
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Günther
Рейтинг: 597 ЛюбопитноПреведете ми моля това изречение, че не го разбирам:
Бог да благослови Америка за България!"...Това би бил труден старт за амбициозната мисия, за която ЕС назначи специалния представител Мирослав Лайчак. ЕС предизвика яростна реакция от страна на Германия и на други държави членки и подкопава ролята на KFOR. С това той може да създаде дълбока нестабилност в Косово и региона, като принуди по-голямата част от косоварите, които подкрепят правителството на Курти, да излязат на улиците и дори да прибегнат до насилие..."
Кой? С какво ЕС е ядосал Германия и кой подкопава ролята на КФОР?
Пипера е много лют
Рейтинг: 1421 НеутралноДо коментар [#10] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUНе повече от Гърция през 1981г. Но Сърбия например не само е далеч, тя е по-далеч, отколкото когато започна преговори през 2011-та. Белград пътува в посока Пекин.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1421 НеутралноДо коментар [#11] от "Günther":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUИма някаква логическа недомислица в това.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2967 НеутралноДо коментар [#12] от "Пипера е много лют":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Нищо общо.ЗБ са гнезда на престъпност.А България повече ли заслужаваше като я приеха ?!!!
daskal1
Рейтинг: 4352 НеутралноДо коментар [#9] от "Пипера е много лют":
След Каталлуня и миналото с баските Испания едва ли ще бъде убедена да подкрепи Косово. Има я и криминалната съставляваща за косоварите в Европа. Весела Чернева е подготвила доста подробен инструктаж за Лайчак, но все пак не е лошо по-подробно да изложи причините за "яростната реакция"(?) от страна на Германия и държавите-членки на КФОР към инициативата на ЕС.
А политическите лупинги на Вучич също са интересна тема сами по себе си, обвинява Русия за военния шпионаж в Сърбия и същевременно лобира и получава безплатно тежко въоръжение. Явно играе своя покер с ЕС за присъединяването като вдига мизата, но го прави доста заангажирано...
Lilith
Рейтинг: 706 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "Günther":
Хъ...
Нямат ли предвид, че Хашим Тачи, наричан от някои Змията, с подкрепата на САЩ, изразена в помоща на Гренел, описван като " американски дипломат, държавен служител и медиен консултант", искат да свалят премиер, избран в демократично и проевропейско Косово ( това е дефинирано от Конституцията на Косово, 2008г. непризната от Сърбия:
"We, the people of Kosovo,
Determined to build a future of Kosovo as a free, democratic and peace-loving country that will be a homeland to all of its citizens;
...
1. Kosovo is a democratic Republic based on the principle of separation of powers and the checks and balances among them as provided in this Constitution.
...
Article 53 [Interpretation of Human Rights Provisions]
Human rights and fundamental freedoms guaranteed by this Constitution shall be interpreted consistent with the court decisions of the European Court of Human Rights.
http://www.kushtetutakosoves.info/?cid=2 ,247 )
?
Объркана съм. Аз така го разбрах.
Веселяк У
Рейтинг: 260 НеутралноДо коментар [#4] от "Компетентен":
Косово-"държава"?! Вие чувате ли се какво говорите?!
Günther
Рейтинг: 597 НеутралноДо коментар [#16] от "lilithi":
Бог да благослови Америка за България!Ами това добре... Обаче с какво ЕС е ядосал Германия? Тук съвсем се омотах...
Да не би това нещо да е писано на английски, а след това да е обърнато на български с гугъл преводача? Или Хачим Тачи ли да е ядосал Германия? Както и да е....
В случая явно пак става дума за размяна на територии срещу някакво признаване на държавата Косово, а ЕС са против, за да не се стигне до разпад на БиХ и евентуално беля в Македония. Ще видим де
Николай Бучков
Рейтинг: 4706 ВеселоМатериал изсмукан из пръстите на някой стоящ в канцелария и четящ повече от здравословното вестници.....
Lilith
Рейтинг: 706 ЛюбопитноДо коментар [#18] от "Günther":
Не съм разузнавач, нито политически анализатор.
Но:
Германия, както и доста други страни, са против "Вишеградската четворка". Те често отправят критики към решенията на Полша, Унгария, Чехия и Словакия (Вишеградска група/Вишеградска четворка, V4). Словенския дипломат Мирослав Лайчак, който е новият специален представител на ЕС по диалога Прищина-Белград, със сигурност бил обект на ожесточчени дискусии преди избирането си, както и покрай някои негови действия и думи в ролята му на представител на ЕС, особено ако е действал по- скоро като вишеградец и бивш министър на външните работи на Словашката република, а не като европейски дипломат, изразител на мнението на целия ЕС.
Kosovo Force (KFOR) бе създадено докато се стабилизира вътрешния ред Косово. Твърди се, че :Its operations are gradually reducing until Kosovo's Security Force, established in 2009, becomes self sufficient. Само дето към дата 20 November ( 2018г.)The international police agency (INTERPOL), rejected Kosovo's membership. Толкоз по въпросите на стабилносста, законността и вътрешния ред.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kosovo_Force
Нека не забравяме, че KFOR е под егидата на НАТО.
Обструкциите от негова страна по отношение на някои действия както на ЕС, така и на вътрешнокосовските процеси могат да се породят от много неща. Една от които е намаляване на влиянието на НАТО (САЩ) в региона, ако не се вземе предимно и само тяхното мнение по много въпроси за меродавно. Основанието им е над 20 годишен опит, анализи и действия на терен в страната, както и мястото, на което са поставили Косово в геостратегическите и локалнотактически планове на НАТО за региона. Най-вероятно твърдят, че точно те трябва да бъдат слушани, щото ако стане нещо и Русия нападне ЕС- Косово, видиш ли, може да се окаже стратегическо за поротиводействане на инвазията. Примерно.
ЕС пък си настоява за своето, защото има планове за изпълнение, с цел създаване на силна ,независима и по- успешна Европа. Част от това е постигане на мир и разбирателство на Балканите. Амбициозна задача, с която никой не се е справил в последните над 150 години. Да видим дали сега ще " върже".
Така го разбрах аз, но, както споделих в началото, нищо не разбирам от геополитика.
Най-вероятно греша.
Lilith
Рейтинг: 706 ВеселоДо коментар [#1] от "szo37655118":
Ние понеже можем да се погрижим за българите в България да живеят като нормални хора от първия свят, та трябва сега и териториални претенции към Косово да отправяме, така ли?
Ми да обявим война на Сърбия, какво ще кажете? Правим си просека до Косово и си обособяваме автономна територия.
За ролята на гранична полиция ще ползваме паравоенните формирования и ветераните от ВСВ. Първите имат претенции, вторите- реален боен опит ( относителен, знам, но все пак са помирисвали война, и знам, че са по-малко от 10 човека, ма колкото- толкова).
И хептен ще я овапцаме.
Lilith
Рейтинг: 706 ВеселоДа се ч1ете:
"Словашкия дипломат Мирослав Лайчак*
Сори, стават грешки.
Настроение: Засрамено
groznik90
Рейтинг: 650 НеутралноТоя конфликт май няма да се уталожи лесно, независимо какво се случва. Враждата е голяма.
groznik90
Рейтинг: 650 НеутралноТоя конфликт май няма да се уталожи лесно, независимо какво се случва. Враждата е голяма.
palav_nik
Рейтинг: 1106 НеутралноАз не разбирам какво искат сърбите.
Косово беше автономна област още по времето на Тито...
DDR
Рейтинг: 2835 НеутралноБез размяна на територии работата ще се забатачва все повече и повече. Накрая Сърбия ще загуби и южната си част не само демографски, но и административно а сърбите от Северно Косово полека лека ще се изселят. 21-ви век е века на албанците на Балканите. За сега си играят отлично картите навсявкъде. Явно внимателно са чели историта на другите балкански народи за периода 1804-1922 г и действеат предпазливо, но много твърдо.
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"bacillus
Рейтинг: 71 НеутралноНито има косовска нация, нито косовски език, за история да не говорим. Косово чисто и просто си е област с албанци, която има някакъв измислен статут на държава, реално е васална на Албания. Същата история през последните години се наблюдава и в друга измислена държава - Северна Македония, там албанците бавно и спокойно превземат тази област. Макетата обаче са тъпи копелета, които живеят с вълшебните приказки от Коминтерна и дори не виждат как се превръщат в новата албанска провинция.
olexander
Рейтинг: 782 НеутралноТози проблем е ключов за стабилността на региона. Но за нещастие, аз лично, изход все още не виждам. Западна Европа моного трудно разбира спецификата на балканската междусасетска политика, така че от тях едва ли може да очакваме някаки работещи решения. Остава единствено дасе надяваме че Сърбия или Албания нама да изплискат легена, както се казва.
Победителите първо печелят, а след това отиват на война; победените първо отиват на война, а след това търсят начин да я спечелят.'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2967 ЛюбопитноДо коментар [#26] от "DDR":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !''21-ви век е века на албанците на Балканите''
Това как точно си го представяш ? Какво очакваш ?
DDR
Рейтинг: 2835 НеутралноАлбанците полека лека и с различни средства постигат националните си цели - сами да се разпореждат и управляват националното си землище. Като нация, която е в подем (изживява това, което другите балкански народи са го изживяли на птрелома 19/20 век) и има достатъчна критична маса от млади хора (имам предвид като цяло всички албанци а не отделни региони) има енергия да работи и по други проекти освен колко да е пенсионната възраст, например. Явно са се поучили от неуспехите на останалите балкански народи (на всички в една или друга степен националната идея строскотяса) и успехите на други народи (например като чехите, които живеят почти в етническото си землище та и малко от горе) и пипат внимателно но твърдо, подготвяйки от далече всяка своя стъпка и осигурявайки си гърба на повечето големи сили. Резултат е видим. Безспорен успех с Косово, успех в Западна Македония, никакви демографски загуби в Южна Сърбия. Опипване на почвата в Черна Гора (много внимателно) и леки, почти безобидни закачки с Гърция. Не се лакомят да са под един покрив - стига им да имат сериозна тежест в държавите където са, за сега .... Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"
Торбеш
Рейтинг: 1284 НеутралноС никакви основания (че през 13-ти век крал Душан бил владял Косово и Метохия) сръбският национализъм направи от Косово същинско "буре с барут" , а от играта на "величие" около него Сърбия си опърли пършивата козина.
Като българин съм горд, че думата "неудачник" е незаменяема чуждица в българския език, заемка от руския език.Косово и Метохия исторически винаги са били населени с българи.
Част от тях са изтласкани от дивите албанци - толерирани от османците частично като единоверци и най-вече като наети "пазачи на раята", но без контрол от далечната централна власт албанците стават същински разбойници, иззели властта от османците. Почти всяко селище в днешна България има т.нар."арнаутска махала" - това са не "арнаути", а българи, прогонени от Западна Македония, Косово и Моравско.
Друга част остават и в Прищина, и в градовете и паланките наоколо, където ги заварва руско-османската война 1877-1878, спечелена от ... сръбските войски, практически без да се бият с турците. Така Моравско, Косово и Метохия стават "сръбски", а българите живеещи там - "прави сърби". Колко са "прави сърби" се разбира веднага в Сръбско-Българската война, където Моравската сръбска дивизия, набрана от българи от Моравско, е лесно разпердушинена от българската войска на капитаните - при първото "ура" от изток хвърлят пушките и бягат стремглаво, без ни най-малко желание да се бият.
Трета част са самите албанци - в изпразваните постепенно български селища, къщи и ниви от Епир през Западна Македония до Босна се заселват албанците - слизат от задоблачните си върхове и примитивни колиби и намират цивилизовани места за живеене и поминък, донасяйки своите полуцивилизовани племенни обичаи с родова основа и специфичен критерий за добро и зло - "добро е само и само това, което е добро за рода ни".
Сърбия на Милошевич създаде напълно изкуствен проблем около Косово.
Косово не е сръбско, но сръбските нацисти го обявиха за "светиня".
Сега всякакви преговори със сръбските нацисти ги издигат до "заинтересована страна" в спор, в който те не са правомерни участници, а самозвани защитници на измислена от тях кауза.
Правилна е позицията този спор да се води към затихване, а не към разпалване.
Защото цивилизацията и принципите на Европа изискват ничии права да не бъдат потъпквани, а всеки човек - уважаван.
Косово трябва да е в Европейския Съюз, както и всичките Западни Балкани - и без друго в Австрия всички неспециализирани работници са от Косово, Албания, Босна. В Западните Балкани трябва да има европейски порядки, европейски правов ред и европейска икономика, а не мафиотските руско-сръбско-албански кланове да установяват паралелна власт.
Пипера е много лют
Рейтинг: 1421 НеутралноДо коментар [#14] от "'ΕΡΕΒΟΣ":
https://www.youtube.com/watch?v=eYfOYx1G2zUГърция е родината на политическата корупция и фалшивите статистически данни - справка приемането на еврото през 2001-ва.
'ΕΡΕΒΟΣ
Рейтинг: 2967 ВеселоДо коментар [#32] от "Пипера е много лют":
Не се родих Грък по собствено желание.Просто имах късмет ! За един Грък граница е само Хоризонта !Гърция е родина на много......много неща !!!
До коментар [#30] от "DDR":
Всеки на Балканите накрая получава заслуженото !!!
Rex
Рейтинг: 311 НеутралноКви териториални претенции бе , лешпер ? Имаме 500 души в Косово. Албанците и косоварите излязоха хора и ги признаха за малцинство. По твоята логика власите в Брегово трябва да поискат автономия или присъединяване към Румъния.
Rex
Рейтинг: 311 НеутралноДето се вика : Добре че Гърците ни взеха Беломорска Тракия че иначе сега щеше да е бетонирана и нямаше къде да ходим на море.
venelingeologia
Рейтинг: 1072 НеутралноСърбите не искат Велика Албания, ваше невежество.
ceci_
Рейтинг: 646 ЛюбопитноХа сега де, когато разсипваха югославия други песни пееха, сега размяната на територии била път към моноетничност, а геноцида на сърби в босна и косово било европейска ценност :)
Безидеен е евросъюза, като му погледнеш управленците и всичко си идва на мястото.
ceci_
Рейтинг: 646 ЛюбопитноДо коментар [#36] от "venelingeologia":
А ние искаме ли велика албания? Това за нас добре ли ще е?
Леблебия
Рейтинг: 280 НеутралноТези приказки за Коминтерна (защо ли не казвате Русия или СССР?) направо ви пречат да мислите. Измислена държава та измислена държава. Хубаво че беломорска Македония е напълно гръцка. Слава богу че не е някаква "измислена държава", та да пречи на българите със своята измисленост. "Макетата" не виждали как се превръщат в "нова албанска провинция". Добре де, все още ли не разбрахте, че албанците са подпомагани и подкрепяни от американците? Били тъпи - ами разбира се, няма как "макетата" да не са тъпи като не се чувстват като българи, че ако се чувстваха като българи щяха да са много мъдри и умни. "Макетата" разбират какво става, но нямат възможностите да се противопоставят срещу толкова могъщи фактори, които стоят зад албанския фактор. Капиш?
ceci_
Рейтинг: 646 НеутралноДо коментар [#39] от "Леблебия":
Не, не капиш. Макетата имат реално две опции да не стигнат до много сериозни проблеми с албанците
Да се разделят и
1. Да се присъединят към сърбия, но от там избягаха
2. Да се присъединят към българия
Но тъпоумието им ги спира за 2, и за това ще ядът дървото с албанците, нашите циркове с ДПС са вече детска игра за тях
ceci_
Рейтинг: 646 НеутралноДо коментар [#39] от "Леблебия":
Освен това къде пак Русия и СССР. Виж коя година е и сметни колко време макетата не са в бг