
© Юлия Лазарова
Конспиративните теории обещават нещо, което науката в случая не може да даде: възстановяване целостта на разпадналия ни се свят.
"Дневник" публикува "Мислене под карантина" - поредица анализи за по-широките импликации на кризата с COVID-19, написани от университетските преподаватели проф. д-р Анна Кръстева, гл. ас. д-р Ружа Смилова и проф. Ивайло Дичев. В разширен, по-академичен вариант текстовете ще бъдат публикувани в онлайн списанието "Семинар БГ".
Прагматичната рационалност, образованието и опита на канцлера Меркел като учен са разковничето за успеха на Германия в овладяването на кризата с коронавируса, твърдят анализатори. Другите световни лидери, като Доналд Тръмп например, биват призовавани да последват примера й и да изграждат стратегиите си за отговор на кризата върху рационален анализ на научните факти. Разликите в подходите им - доколко те стъпват или не на научни данни - изглежда могат да обяснят както възмогването на поувехналия авторитет на ветерана Меркел, така и катастрофалния срив в подкрепата на крайнодесния бразилски президент Джаир Болсонаро, а и застоя в популярността на Тръмп. Ниските резултати на последните са особено показателни на фона на резкия скок в подкрепата на повечето лидери по света.
Нарастването на доверието към учените, експертите и уважението към фактите,
изглежда, са едни от малкото положителни непреднамерени странични ефекти на настоящата пандемия. Така например в Обединеното кралство 64% заявяват, че сега имат по-голямо доверие в експертите, a за 53% от американците учените вършат изключителна работа в отговор на пандемията (за сравнение същата висока оценка за националните лидери дават 45%).
Подобни тенденции в обществените нагласи карат някои анализатори да спекулират, че една от неочакваните жертви на Ковид-19 може да се окаже именно популистката революция, която черпи сили най-вече от срива в доверието към управляващите елити, в това число - научните авторитети и експертите.
Това оптимистично очакване за преждевременна смърт на популизма изглежда няма да се оправдае, обаче. Ранна индикация за това е огромното, лавинообразно разпространение на фалшиви новини и конспиративни теории за източниците, причините и евентуалните печеливши от кризата. Това се случва дори в ефира на обществени телевизии като БНТ, които би трябвало да са запазена територия за сериозна журналистика, почиваща на безпристрастен обективен анализ на факти - както гордо заявяват пред зрителите. Консумацията на фалшиви новини и конспиративни теории в социалните медии придобива епидемични размери, съизмерими с тези на самата пандемия. Това принуди ООН, и много други организации да призовават за по-строг контрол върху разпространението им. Facebook започнаха да предприемат, макар и закъснели, мерки, които засега изглежда не дават резултат.
Повишеното търсене на конспиративни теории e индикатор,
че очакването за бързо рационализиране на политиката като ефект от борбата с пандемията надали ще се оправдае.
Това търсене в настоящата криза, забележете, е разбираемо, може да се каже - дори рационално. Причината е в това, че конспиративните теории имат едно трудно оспоримо предимство пред науката: съвършено логични са и като правило не страдат от противоречия. За Ковид-19, напротив, науката всеки ден излиза с нови, често напълно противоположни научни твърдения - спори се по почти всеки аспект на този нов вирус (може би с изключение на произхода и преноса му от животни на хора). Обратно, конспиративните теории предлагат непротиворечиво, разбираемо и завършено обяснение на случващото се В предлаганите обяснения от неразбираем, напълно случаен феномен без по-дълбок смисъл, който да осмисли причинените огромни страдания и да оправдае дадените жертви, кризата придобива измеренията на рационално обяснимо явление с ясен смисъл: някой с интерес и възможности го е предизвикал с определена (зловредна) цел. Така конспиративните теории обещават нещо, което науката в случая не може да даде: възстановяване целостта на разпадналия ни се свят.
Затова, донякъде парадоксално, част от успеха на конспиративните теории се дължи на високите изисквания за рационалност, подреденост и логичност, които науката поставя, но самата тя не винаги удовлетворява - поне не в краткосрочен план. Разбира се това, че е съвършено логична и напълно непротиворечива, не прави нито една теория нито научна, нито обоснована, още по-малко - вярна. Но това, че не е научна или вярна надали може да разколебае привържениците на дадена конспиративна теория, привидяли в нея обяснението, което да придаде смисъл на огромните жертви и страдания.
Ожесточението, с което биват атакувани епидемиолози, вирусолози
и други съвременни "жреци на науката" по време на кризата с Ковид-19, изглежда изненадващо. И наистина, с какво денонощно посветилите се на борба с пандемията и като цяло успешно справящи се със задачите си учени и лекари (спомнете си заплахите към генерал Мутафчийски у нас, или към д-р Кристиан Дростен в Германия, или призивите героят на борбата с Ковид-19 в САЩ д-р Антъни Фаучи да се оттегли) са заслужили да получават заплахи и хули вместо признание?
Тези разбира се напълно незаслужени атаки изглежда са породени от разочарованието, което мнозина изпитват от една наука, която не им дава бързите отговори и решения, които очакват. Пълната неизвестност и откритият времеви хоризонт на пандемията допълнително го подхранват. Така например учените засега не могат да отговорят категорично кои са най-ефективните и най-малко болезнени мерки, както и дали изобщо ще бъде разработена ефективна ваксина - или това ще се окаже мисия невъзможна. Неизвестно е и колко време ще отнеме това, и, съответно - докога ще продължи суспендирането на досегашния ни начин на живот, или то ще продължи завинаги.
В подобна ситуация на пълна несигурност възможността за рационални решения е силно ограничена:
най-рационалното решение e, вместо да се претеглят различните възможности без каквато и да е достоверна потвърдена информация за достойнствата им, просто да се хвърля чоп. При голяма опасност и многобройни (потенциални или реални) жертви - т.е. когато залогът е голям, обаче, невъзможността за вземане на рационални решения не води до безстрастно хвърляне на зарове, а до развихряне на силни, потенциално разрушителни емоции. Страхът, тревогата, отчаянието, гневът... се оказват единствените ни господари. Какво се случва тогава?
По време на острата фаза на кризата страхът доминира, и докато това продължава, консолидацията около управлението - и предприетите от него мерки - е почти гарантирано. Това обяснява и рязкото повишаване рейтинга на управляващите в ситуации на остра криза (стига действията им да не бъдат възприемани като напълно неадекватни, какъвто изглежда е случаят с бразилския президент напоследък). Страхът като интензивна и силна, но не особено трайна емоция, може бързо да отстъпи пред по-малко интензивната, но по-дълготрайна и дългосрочно устойчиво подриваща доверието в управлението тревога. В момента у нас наблюдаваме засилване на тревожността заради очакваните негативни икономически и социални последствия от мерките за ограничаване на коронавируса. Тази тревожност не е напълно определена и ясно насочена - неизвестно остава коя е най-голямата заплаха, а и често тревогата в обществото се примесва със страх от повишаване на жертвите заради разхлабването на мерките. Подобна неопределеност затруднява ефективния отговор от страна на управляващите и затова бързо може да доведе до отчаяние - което пък може да провокира помитащ управлението неконтролируем гняв от липсата на адекватни мерки.
Поради динамиката и огромния разрушителен потенциал на емоциите
в подобни ситуации, управляващите не могат да си позволят дълго да ги пренебрегват. Затова и ставаме свидетели на решения, които на пръв поглед изглеждат трудно обясними: противоепидемичните мерки биват разхлабвани в момент, когато от медицинска гледна точка епидемичната опасност съвсем не е отминала, а може би дори се засилва. Една не по-малка опасност - от неконтролируемото им гневно отхвърляне - обяснява защо бяха свалени.
В ситуация на пълна несигурност политиката се отдалечава от идеала за осъществяване на рационално обосновани политики в общ интерес, и приема формата на танц върху остри саби, търсещ труден, ако не и невъзможен баланс между емоции с неограничен разрушителен потенциал.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
venci4
Рейтинг: 1090 НеутралноСтигнах до "образованието и опита на канцлера Меркел" и некомпетентността на Тръмп и разбрах идеата на надрасканото излияние. Тая Смилова да не е изгората на ония Смилов Гранта?
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpg****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Vlado Nikolov
Рейтинг: 3218 НеутралноПопулизъм? Конспиративни теории? От свински грип в световен мащаб са починали около 400 хиляди човека. Някой да помни нещо за карантина? За пандемия? Да са ни плашили с чували за трупове и подвижни морги в хладилни камиони, или на ледени пързалки? Цялата работа е, да се оправдаят политиците за икономическата и финансова криза в света, за която имаше предупреждения още от лятото миналата година.
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#7] от "Vlado Nikolov":
Така е, умрели са между 300 и 600 хиляди души. Но за това се разбира години по-късно, защото по време на пандемията САЩ се споразумяват със СЗО и спират регистрацията на жертвите.
Иначе тогавашната ситуация е сходна. Пандемията от Свински Грип започва в САЩ и Мексико през Ноември 2008. Не е спрян дори един полет, няма карантина наложена никъде, а жертвите спират да ги броят и регистрират след 18 хилядната жертва. Това води до разпространението на заразата по целия свят. В последствие е изчислено, че по света от Свински Грип умират от 300 до 600 хиляди души.
В България смъртните случаи са 4000 според професор Олег Хинков. Ето го и интервюто му по БНТ:
https://www.bnt.bg/bg/a/trsyat-se-reanimatori-govori-prof-oleg-khinkov
А ето какво пише за пандемията от Свински Грип 2009.
https://en.wikipedia.org/wiki/2009_swine_flu_pandemic
"In late April 2009, the World Health Organization (WHO) declared its first ever "public health emergency of international concern," or PHEIC,[36] and in June, the WHO and the U.S. CDC stopped counting cases and declared the outbreak a pandemic.[37]"
"On 24 October 2009, U.S. President Obama declared swine flu a national emergency, giving Secretary of Health and Human Services Kathleen Sebelius authority to grant waivers to requesting hospitals from usual federal requirements.[107] President Obama learned of the problem in April 2009 but did not declare it a National Health Emergency until October 2019, a 6 month wait. Almost 13K Americans died from this pandemic."
Ако наложим времевата линия на тогавашната реакция на САЩ върху сегашната ситуация, това би значело президентът на Китай тепърва да научава за съществуването на Ковид-19, и да изчака до Октомври 2020 за да обяви извънредно положение в Китай, а СЗО тепърва да обявява "public health emergency of international concern" , защото все още сме само началото на Април 2020.
Тези неща не се коментират по СиЕнЕн обаче.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноИначе ставащото тези дни в САЩ си е чиста предизборна кампания.
Реално Тръмп си играе с бъдещето на страната си и с геополитическата стабилност на света преследвайки собствените си политически цели.
venci4
Рейтинг: 1090 ВеселоДо коментар [#10] от "dpnps":
Платени форумни тролчета, така ли ви възпитават на Позитано? http://prikachi.com/images/793/8000793h.jpgНе знам колко ти плащат да спамиш под всяка статия за Тръмп и Китай, ама явно не е малко... Завиден ентусиазъм... Или си много огладнял...
dpnps
Рейтинг: 581 ВеселоДо коментар [#11] от "venci4":
Себе си ли имате предвид. Вие намесихте Тръмп първия коментар.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Дисидент в ЕССР
Рейтинг: 729 НеутралноДо коментар [#8] от "dpnps":
"Регулирането на словото е опасна идея, която не е съвместима с принципите на свободното общество." - Рон ПолЛеко сте в грешка.
WHO says Covid-19 is 10 times more deadly than swine flu
https://www.france24.com/en/20200413-who-says-covid-19-is-10-times-more-deadly-than-swine-flu
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноВашият любим Тръмп и пажовете му, от Януари още неглижира проблема, въпреки че прекрасно са знаели за опасността. Има доказателства, че Тръмп е бил известен от съветници още Януари месец:
https://www.nytimes.com/2020/04/06/us/politics/navarro-warning-trump-coronavirus.html
"A top White House adviser starkly warned Trump administration officials in late January that the coronavirus crisis could cost the United States trillions of dollars and put millions of Americans at risk of illness or death."
А през по голямата, част от последните 4 месеца реакцията му може да бъде обобщена с това видео:
https://youtu.be/2eB_xCk5ABw
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноСегашното заболяване е по-смъртоносно. Но аз не съм твърдял обратното.
Просто казах, че таймлайна е сходен, защото и за двете се разбира Ноември, Декември... съответно 2008 и 2019 година.
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#16] от "dpnps":
Иначе според професор Хинков, в интервюто по БНТ, което постнах по-горе, от усложнения при Свински Грип в България починали доста бременни и родилки, което го прави дори по-неприятно от сегашното заболяване.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Лео
Рейтинг: 1061 НеутралноЕстествено, отново нито дума за шведите.
А заглавието е "рационалност или управление на емоциите"
Иначе другата рационалност е да се изкарат едни пари на глобално ниво от кризата. А управлението на емоциите е с цел да се всее страх и да се повярва, че политиката е правилна.
samoedin
Рейтинг: 3745 Весело" Поради динамиката и огромния разрушителен потенциал на емоциите
в подобни ситуации, управляващите не могат да си позволят дълго да ги пренебрегват. Затова и ставаме свидетели на решения, които на пръв поглед изглеждат трудно обясними: противоепидемичните мерки биват разхлабвани в момент, когато от медицинска гледна точка епидемичната опасност съвсем не е отминала, а може би дори се засилва. Една не по-малка опасност - от неконтролируемото им гневно отхвърляне - обяснява защо бяха свалени."
Точно " Поради динамиката и огромния разрушителен потенциал на емоциите" бяха свалени мерките в съседна Сърбия - хората започнаха да излизат по балконите си и да използват празни тенджери и тигани, а Вучич бързо се ориентира, че властта му трудно ще продължи при подобна какафония, та предпочете да ги свали, вместо да го свалят и него самия ! А понеже диктаторите се подкрепят, властта у нас последва неговия пример само ден - два след това, защото отдавна усети накъде отиват нещата с " разрушителния потенциал на емоциите" за стабилността у нас.....
tsvetko_51
Рейтинг: 1738 Неутрално"В ситуация на пълна несигурност политиката се отдалечава от идеала за осъществяване на рационално обосновани политики в общ интерес, и приема формата на танц върху остри саби, търсещ труден, ако не и невъзможен баланс между емоции с неограничен разрушителен потенциал."
Лошото е, че и в нормално време трудно би могло да се говори за "рационално обосновани политики в общ интерес" минимум по две причини.
Едната е, че в много (да не кажа всички) случаи основен мотив в политиката е да бъдеш избран отново и затова, политоците стремглаво бягат от рационални, но не популярни решения и това само забатачва проблемите.
pamela
Рейтинг: 2655 ВеселоОт статията се разбра единствено, че т.нар. либерали (добрите) се надяват епидемията да им помогне в борбата с т.нар. полулисти (лошите). Внушенията са, че в държавите, управлявани от либерали справянето с епидемията е едва ли не в пъти по-добро и рейтингите на лидерите растат ли, растат... За разлика от гадните популисти, на които рейтингите падат.
tsvetko_51
Рейтинг: 1738 НеутралноА втората причина ( ако някой го интереува де) за не взимане на рационални решения се крият в онези 80%, за които стана дума преди време:).
Хората обичат популизма и гласуват за него - дали ще са 800 дни, или Корни ще призовава заплатите да се вдигнат двойно и парите да ги хвърлят с хеликоптер все едно.
Важното е да има обещания за розово, в случая с Корни може и червено бъдеще.
Иван K
Рейтинг: 2884 Неутрално"Причината е в това, че конспиративните теории имат едно трудно оспоримо предимство пред науката: съвършено логични са и като правило не страдат от противоречия."
подписАвторът къде вижда логика в консспиративните теории? В тези теории наистина има логика. Те са логическо последствие от непознаване на природните науки.
Самата дефиниция "конспиративна теория" противоречи на научното разбиране за "теория". Теория, в естествените науки, означава предварително дефиниране на някакви предположения "хипотези". От тези хипотези с разсъждения се извеждат някакви нови твърдения, които след това се проверяват в практиката. Ако проверката на твърденията е положителна едва тогава имаме "теория".
Днес "конспиративните теории" се използват за прославяне на неграмотници и затъпяване на обществото.
plebs
Рейтинг: 289 ВеселоДо коментар [#1] от "venci4":
- Ъхъм, плътно се придържат към идеите на перестройката за семейно предаване и унаследяване на придобитото - комай "авторитет" в случая. :)
Santos
Рейтинг: 938 ЛюбопитноИменно, @pamela, браво за търпението, с което сте прочела публикуваната плява, както и за краткия и точен коментар! Лъжите в този материал започват още от снимката на аФторката, правена сигурно преди 30-тина години. Ето истинското положение на нещата - https://i.ytimg.com/vi/z6UMC2HNz8Q/maxresdefault.jpg - за да няма упреци за клевета! Това първо и второ, нямам желание да се занимавам излишно с този материал, защото е един несвързан буламач, а само да отговоря на следното недомислие: „Така например учените засега не могат да отговорят категорично кои са най-ефективните и най-малко болезнени мерки, както и дали изобщо ще бъде разработена ефективна ваксина - или това ще се окаже мисия невъзможна“. Имам съвсем скромен призив: „Уважаема г-жо, хайде занимавайте си се с политология, и с либерални стратегии, макар че съм сигурен, че никога през живота си не сте изготвяли такава или каквато и да било друга стратегия и не се бутайте между учените, занимаващи се с разработката на ваксина за коронавируса!“. Линкът към материала, който сте ни дала е от преди един месец, затова ето материали с днешна дата - на английски и френски:
1. https://www.aljazeera.com/news/2020/05/7-8-top-candidates-coronavirus-vaccine-live-update-200511231504164.html
2. https://www.vaccin-coronavirus.fr/
Така че очаквам гръмогласно опровержение на моите впечатления с една изумителна „либерална стратегия“, която да направи на пух и прах неверието ми в разностранните способности на аФторката! Имам чувството, че Смилов и Смилова, независимо от тяхната роднинска или друга връзка, се надпреварват в социалистическото съревнование кой по голяма измишльотина да ни изтресе! Нещо неясно?
m17
Рейтинг: 2506 НеутралноДо коментар [#21] от "samoedin":
Не разбирам защо сте недоволен, в настоящата ситуация Борисов е най-демократичния лидер. Нали не сте забравили че демос е тълпа т.е демокрация е управление според волята на мнозинството. В един момент демоса се уплаши и искаше твърди мерки. Борисов му ги даде. После на демоса му мина и поиска да си пие биричка в парка и Борисов му го даде. Разбира се винаги има някакъв процент недоволни но важно е мнението на мнозинството. Абсолютно демократично и дори по-евтино от швейцарския вариант с референдумите.
Raging
Рейтинг: 558 НеутралноВ повечето случаи сам рационализмът не може да те доведе до истината. На това се основава научният подход. В това неразбиране се крие и провалът на образователната ни система глобално.
btc18521004
Рейтинг: 290 НеутралноНе знам откъде другарят проф. е изровил тези 4000 смъртни случаи в Бг, защото те са 40. Но вашата пледоария тече с пълна пара. :)
------------------
"В ситуация на пълна несигурност политиката се отдалечава от идеала за осъществяване на рационално обосновани политики в общ интерес, и приема формата на танц върху остри саби..."
Напротив, съвсем не се отдалечава защото най- силен е инстинкта за самосъхранение. В момента в който нещата се влошат, човекът ще приеме отново ограничителните реално обосновани политики в общ интерес.
Лео
Рейтинг: 1061 НеутралноВ някои малки частни фирми ситуацията беше същата - хората се уплашиха и мениджърите затвориха. После хората се уплашиха от глад и пак отвориха.
Рационалността и управлението на емоциите никога не са ни били силна страна.
dosetliv
Рейтинг: 1409 НеутралноАфърматив
Др Меркел е била зав отдел "Агитпроп" в институтски комитет на комсомола в гедерейския БАН, преди да дойде Wind of Change и двама юдея от Щази да я вземат за говорителка в новоизобретена партия. Този безценен опит е разковниче за успеха на Германия.
yanne
Рейтинг: 1008 НеутралноДо коментар [#1] от "venci4":
Ами семейно-приятелски бизнес...
yanne
Рейтинг: 1008 НеутралноДо коментар [#24] от "tsvetko_51":
Няма нищо лошо в популизма в чистия му вид!Защото това означава просто вслушване в хората.Кига левипарите ще си ибиете от главата това,че вие само и само Вие разбирате и трябва да налагате на другите вашето мнение!Кига ще си избиете това с "диктстура на пролетариата"
yanne
Рейтинг: 1008 НеутралноДо коментар [#26] от "plebs":
Това са класически соц-културтрегери,смятащи ср за един вид аристокрация,чието влияние се унаследява и предава чрез родствено-приятелски връзки.Номенклатира.Днес грснтова такава.
Роси
Рейтинг: 8064 НеутралноДо коментар [#28] от "m17":
Борисов не е на това място, за да изпълнява желанията на демоса, а да прави това, което е най-правилно за него.
m17
Рейтинг: 2506 НеутралноДо коментар [#36] от "Роси":
И кой определя кое е "най-правилно за демоса", може би умните и красивите?. Или самия демос ?
m17
Рейтинг: 2506 НеутралноДо коментар [#31] от "Лео":
"никога не са НИ били" тук под "НИЕ" имате преди целия свят ?. Щото освен Швеция аз друга държава с различен подход не виждам. Разбира се има вариации - Немците си измислиха критерии с които да оправдаят реалността, Австрийците изментиха че няма вече заразени, Датчаните се поздравиха с успеха със само 500 умрели и т.н. Но навсякъде се разигра същата пошла сценка и реакциите на политиците бяха аналогични.
dpnps
Рейтинг: 581 НеутралноДо коментар [#30] от "btc18521004":
То и по цял свят регистрираните смъртни случаи от това заболяване са около 18,000. Просто защото САЩ се споразумяват със СЗО и от Април 2009 спират да ги регистрират.
Valentin Kartsov
Рейтинг: 8 НеутралноПълни глупости, не успях да стигна дори до края на статията. Статистиката, на която се уповават всички драскачи в момента е за хвърляне в боклука. Дори извадиха документи по какъв критерий се регистрира смъртността и заразата. За Пандемия на дезинформацията, Пандемия на страха, Пандемия на репресията и диктаттурата никой не пише. Щом световната котона-статистика е крайно компрометирана за какви рейтинги и соц-проучвания да говорим? В момента има ли официална информация, която да е меродавна? От Бойко Борисов? Щаба му? Медиите? Тръмп? Световната здравна организация? Която допусна пандемията да се случи и не спира да си противоречи? Стотиците авторитети и екперерти, които не спират да спорят и да си противоречат? На каква база се правят подобни анализи? И по-важно за каква цел? Войната е мир, Свободата е робство, Невежеството е сила...
Valentin Kartsov
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#38] от "m17":
Беларус в миманса ли е вече?
lz2
Рейтинг: 2584 НеутралноГранд даден!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Гранд приет!
m17
Рейтинг: 2506 НеутралноДо коментар [#41] от "Valentin Kartsov":
Виноват, Беларус ги забравих. Лошото е че по стар съветски обичай лъжат като разпрани и няма да имаме достоверни данни че да сравняваме.
wanderer
Рейтинг: 2248 Весело"Нарастването на доверието към учените, експертите и уважението към фактите,"
в резултат на което има "Повишеното търсене на конспиративни теории"
"Ожесточението, с което биват атакувани епидемиолози, вирусолози и други съвременни "жреци на науката" по време на кризата с Ковид-19, изглежда изненадващо"
Как ще е "изненадващо" като по-горе "анал"изирате нарасналото доверие към въпросните епидемиолози и други "жрици на науката"!?
"В ситуация на пълна несигурност политиката се отдалечава от идеала за осъществяване на рационално обосновани политики в общ интерес, и приема формата на танц върху остри саби"
Политиката, за разлика от науката, във всяка ситуация (несигурна, сигурна, бляскава или катастрофална) не търси рационализъм, а баланс в "танца върху острите саби". Затова я определят и като изкуство - талантът да се танцува (по-дълго) върху "острите саби". А Вашите фантазии за "идеал на рационалност в общ интересен" си ги разказвайте в някой марксистки кръжок. Печалбите са "частни", Животът е частен, независимо, че едната половина (зад голямата локва) смята, че "Живее за да работи", а другата (в Европа), че "Работи за да живее". Сега, покрай истерията, тия мантри може би трябва да се допълнят: "живее с вируса за да работи" и "Работи за да живее с вируса".