
© Дневник
Това е процес, който изисква време и усилия под формата на структурни реформи.
Анализът е от седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика (ИПИ).
С решение на Еврогрупата, финансовите министри и гуверньори на централните банки на Дания и България и президентът на Европейската централна банка от 10 юли 2020 г. българският лев става част от механизма на обменните курсове (по-известен като ERM II). Присъединяването на българската валута към механизма е интересно, тъй като се извършва по нова и в голяма степен импровизирана процедура, която продължава две години. Тя включва поемане на ангажименти за структурни реформи от кандидатстващата страна, одобряването им от Еврогрупата и даване на положително становище за изпълнението им.
Същата процедура преминава и Хърватия, чиято валута също става част от механизма на 10 юли т.г., като при нея процедурата протича за една година.
Присъединяването към механизма на обменни курсове обаче не е цел само по себе си, а само първата стъпка от дълъг процес за присъединяване на българския лев към единната валута - евро. Това включва както постигане на по-голяма степен на синхронизиране на бизнес цикъла в България с останалата част на еврозоната, така и постигане на по-висока степен на конвергенция, част от която се изразява в повишаване на местните доходи като дял от средните за Европейския съюз.
Това е процес, който изисква време, от една страна, и усилия под формата на структурни реформи, от друга. Както България, така и Хърватия поемат такъв ангажимент още с присъединяването си към ERM II. Изискванията обаче не са унифицирани за всички страни, каквито са Маастрихтските критерии, а са индивидуални за различните страни членки, като приоритизират най-належащите реформи.
Така например за присъединяване към ERM II България поема ангажименти в няколко направления:
- Приемане на макропруденциални инструменти, позволяващи налагането на системно ниво на изисквания към кредитополучателите;
- Подобряване на надзора върху небанковия финансов сектор, което включва:
1. прилагане и отчитане на Плана за действие за надзора на небанковия финансов сектор;
2. провеждане на оценка на активите и пасивите;
3. разработване и прилагане на базирана на риска система на надзора съгласно "Платежоспособност 2";
- Идентифициране на слабости в рамката за несъстоятелност и приемане на пътна карта за отстраняването им;
- Отстраняване на слабости при транспонирането на Директива (ЕС) 2015/849 срещу изпирането на пари (AML4-Directive) и одобряване на проектозакон за транспониране на Директива (ЕС) 2018/843 (AML5-Directive);
- Модернизиране на рамката за управление на държавните предприятия в съответствие с добрите международни практики.
В същия порядък Хърватия поема следните ангажименти:
- Приемане на макропруденциални инструменти, позволяващи налагането на системно ниво на изисквания към кредитополучателите;
- Ранно транспониране на Директива (ЕС) 2018/843 срещу прането на пари (AML5-Directive) в националното законодателство;
- Подобряване на качеството на статистическата информация;
- Подобряване на рамката за управление на държавна собственост - управление на държавни компании и държавни активи, включително продажбата им;
- Намаляване на финансовото и административно бреме върху бизнеса и либерализиране на определени професионални услуги.
Както се вижда, част от ангажиментите са сходни - приемане на макропруденциални инструменти и подготовка за транспониране на последната директива срещу прането на пари, докато други се различават и отразяват належащите предизвикателства пред двете страни. Последващите ангажименти и за двете страни са тясно свързани с предварителните такива, като или ги надграждат, или, след изпълнение на някои от реформите, излизат на преден план като нови приоритети.
В Хърватия последващите ангажименти включват:
- Подобряване на рамката срещу прането на пари след транспониране на AML5-Directive в националното законодателство;
- Допълнително намаляване на финансовото и административно бреме върху бизнеса чрез допълнително опростяване на административни процедури и намаляване на пара-фискални и неданъчни разходи;
- Модернизиране на рамката за управление на държавните предприятия в съответствие с добрите международни практики;
- Подобряване на националната рамка за несъстоятелност в съответствие с Директива (ЕС) 2019/1023.
В България последващите ангажименти включват:
- Гарантиране на устойчивостта на небанковия финансов сектор;
- Гарантиране на навременното и ефективно прилагане на новоприетия Закон за публичните предприятия;
- Прилагане на пътната карта за подобряване на рамката за несъстоятелност;
- Подобряване на рамката срещу прането на пари след транспониране на AML5-Directive в националното законодателство.
Видно е, че част от последващите ангажименти също са сходни, докато други се различават, включително има такива, които едната страна вече е изпълнила, а другата тепърва започва да работи по тях. Последващите ангажименти не са някакъв нов механизъм за натиск, а винаги са съществували и са разбирани като необходими предпоставки за устойчивото постигане на Маастрихтските критерии и присъединяването на страните към единната валута.
Същото се случва и при присъединяването на естонската крона към ERM II през 2004 г., когато страната се ангажира да:
- Продължи да провежда благоразумна фискална политика;
- Поддържа макроикономическа стабилност;
- Подкрепи методично и устойчиво намаляване на дефицита по текущата сметка чрез ограничаване на ръста на вътрешното кредитиране и гарантиране на ефективен финансов надзор, както и чрез ограничаване на ръста на заплатите;
- Гарантира устойчивостта на конвергентния процес;
- Провежда структурни реформи, които да подобрят гъвкавостта и конкурентоспособността на икономиката.
Една от основните разлики между подхода при Естония, Литва и Латвия, от една страна, и България и Хърватия, от друга, е че за 16 години европейските институции се научиха, че изпълнението на общи препоръки и насоки не е достатъчно, за да гарантира постигането на желания ефект. Това води до промяна в нагласите и в процедурата за присъединяване, макар да няма формални изменения в правната рамка, вече има по-конкретни препоръки.
Нещо повече - стъпките за постигане на поетите ангажименти от България и Хърватия са разписани много подробно. Така например за навременното и ефективно прилагане на новоприетия Закон за публичните предприятия в България стъпките са разписани по месеци - приемане на подзаконови нормативни актове, избор на бордове на държавните компании в съответствие със закона, анализ на държавните предприятия и т.н.
Усилията за присъединяване на лева към ERM II не започват преди две години, а още с присъединяването на България към Европейския съюз и най-накрая дават своя резултат. Той обаче не е нито крайна цел, нито "чакалня", в която икономиката изчаква да ѝ се случи нещо хубаво. Напротив - това е единствено неизбежна стъпка, междинна спирка, по пътя към крайната цел, която е заменянето на паричния съвет с единната валута.
Най-вероятно това няма да стане нито бързо, нито лесно, както се вижда от опита на Балтийските страни, променящата се политическа и икономическа среда в Европейския съюз, както и от множеството структурни реформи, които ще се необходими в следващите години. Те не са просто кутийки, който трябва да се отметнат, а реална промяна в административния, икономическия и социалния живот, целяща повишаване на инвестициите, доходите, както и гъвкавостта и конкурентоспособността на икономиката.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноА защо Полша Чехия и Унгария не се натискат за еврозоната - някой знае ли
[email protected]vtl53383951
Рейтинг: 279 НеутралноА защо Хърватска ще е една година в чакалнята, а ние 2?
Хърватска кога се присъедини към ЕС, а ние кога??
Оставка!!!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1797 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
Че ние сме си в еврозоната. Само, че без привилегиите й. Имаме борд фиксиран към еврото. А те нямат.
Затова не са длъжни и нямат зор. Могат да си девалвират валутите. Както в момента стана със злотстау и форинта. Паднаха с по 10-на процента тази година.
Lazarus
Рейтинг: 900 НеутралноЕРМ 2 ни отдалечава от Евразия. Това нулира всички негативи по въвеждането му.
anonim440
Рейтинг: 2247 НеутралноИ като приеме България еврото и какво? Ще е пълно с хора със заплата 280 евро. Интересно кой в ЕС взима такива заплати?
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#3] от "Да вярваме на истината":
[email protected]Че ние сме си в еврозоната.
----------
Това па кога изчезнаха ми препинателните знаци - извинявай - нама как да сложа питанка и чуденка
В магазина си плащам с левчета
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "anonim440":
[email protected]Заплатите не ги дава ЕС
mitko11
Рейтинг: 1732 ЛюбопитноОсновното предимство ще е, че ЕЦБ ще поеме контрол върху банките. Това ще намали игрите с необезпечените кредити за наши хора и възможността за източване и фалит на банки.
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!anonim440
Рейтинг: 2247 НеутралноДо коментар [#7] от "karabastun":
Ами цените също не ги определя ЕС, но преди да влезем в ЕС всичко беше много по-евтино. Цените скочиха двойно.
karabastun
Рейтинг: 8282 ВеселоДо коментар [#9] от "anonim440":
[email protected]Ми като седнеш на богата маса - нали се сещаш - за кво са те пуснали
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1797 НеутралноДо коментар [#6] от "karabastun":
Плащаш си с левчета привързани към еврото. Не можеш да си напечаташ левчета ако не да обезпечи.
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1797 ВеселоДо коментар [#5] от "anonim440":
За да ни приемат в еврозоната трябва средната брутна работна заплата да е 60% от средната за еврозоната или около 1000 евро. В момента е 700 евро. Така, че стоим в чакалнята докато стане.
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "Да вярваме на истината":
[email protected]С кво - кой- как обезпечи
samoedin
Рейтинг: 3713 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "mitko11":
" Основното предимство ще е, че ЕЦБ ще поеме контрол върху банките. Това ще намали игрите с необезпечените кредити за наши хора и възможността за източване и фалит на банки."
На практика цялата ни финансова система ще е под контрола на Брюксел, но във валутния борд ние и без това сме в този режим, без позитивите на еврозоната, които са, че ще имаме право на глас при вземане на определени решения ! Освен това броя на банките ще намалее, лихвата ще бъде изцяло в съответствие на ЕЦБ т.е ниска, което е много добре ! Изобщо, да си част от еврозоната е гарант за финансова стабилност и добра новина за всички нас !
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "mitko11":
[email protected]Кви банки - няма вече кьорава бългаска банка - и сега си ги контролитат - КТБ и ПИБ ли са ти великите банки
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "mitko11":
karabastu[email protected]КТБ е няма
anonim440
Рейтинг: 2247 НеутралноДо коментар [#12] от "Да вярваме на истината":
България значи никога няма да излезе от "чакалнята"...
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#8] от "mitko11":
[email protected]Заради една ПИБа ли е цялата пушилка - и с нея и без нея
hamiltonf
Рейтинг: 4150 ВеселоНевероятен, повратен момент в живота ще е за българските другарки и другари, когато получат пенсиите си в евро, ще разберат, че целият им минал живот е бил напълно излишен, както и техните "идеали и мечти" са били разбити на пух и прах... Ще има "голямото отрезвяване"!
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.karabastun
Рейтинг: 8282 НеутралноДо коментар [#14] от "samoedin":
[email protected]Нека да си е добра новина за всички нас !
Аз не разбирам файдата ?
Щом от 23 години тъй и тъй без това сме в този режим?
Lazar Petrov
Рейтинг: 804 Неутралнотова е най-добрата новина за България за последните 10 години. ето 10 основни предимства
- по добър контрол върху банките, за да няма КТБ 2
- банките могат да си набавят финансиране от ЕЦБ
- при проблем с фалит на банки гарантирането на депозитите е драстично по голямо
- подобряване на икономическото развитие, в следствие препоръките по пътя към еврото
- увеличаване на кредитния рейтинг на страната
- по добра юридическа рамка в областта на кредитирането
- по високи инвестиции - членството в еврозоната е съществен фактор при избора на инвеститорите
- по високо доверие в банките и банковите разплащания, което изсветлява икономиката
- по добър контрол върху държавните предприятия
- по добри условия за финансиране на бюджетните дефицити, тоест по лесно финансиране на държавата при проблемна ситуация
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноА това като как - ще имаме право на глас при вземане на определени решения ! - реално ?
[email protected]Отива някой си Горанов -СЛЕДВАЩИЯ И ТРОПА НА ЕВРОЗОНАТА ЛИ ?
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1797 НеутралноДо коментар [#13] от "karabastun":
Ами с огромният ни валутен резерв, който в момента е 54 милиарда лева, а напечатаните левчета 19 милиарда. Държавният дълг ни е 23 милиарда. Значи България има 12 милиарда лева във валута чисти пари резерв.
Освен това бюджетът е на излишък в кризата. Още не сме взели един лев от гласуваните 10 милиарда.
Но освен това влизайки в чакалнята даже се отдалечаваме от зависимост от Русия.
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#14] от "samoedin":
[email protected]За броя на банките че ще намалее - съм съгласен
, че лихвата ще бъде изцяло в съответствие на ЕЦБ т.е ниска, и даже отрицателна - не знам дали е много добре !
И изобщо !
Изобщо, да си част от еврозоната е гарант за финансова стабилност ?
Преведено - най стабилен е умрелият! ! !
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#23] от "Да вярваме на истината":
[email protected]Това валутен резерв, който в момента е 54 милиарда лева, а напечатаните левчета 19 милиарда. видя ли го - или някой го каза !
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноЩото аз забелязах от как се помня - че когато някой почне да казва неща особено за пари и финанси - ЛЪЖЕ !!!
[email protected]karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноБас хващам че маса народ ще изгуби спестявания!
[email protected]АМА ДА НЕ Е СПЕСТЯВАЛ !!!
Да вярваме на истината
Рейтинг: 1797 НеутралноДо коментар [#25] от "karabastun":
Непрекъснато го виждам в БНБ.
Можеш да го видиш от 1879 година до днес.
Даже при Тодор Живков е реален. Така, че руските конспиративни теории не вървят.
И понеже и икономиката ни е мощна левът се явява подценен. Например в Турция, Сърбия и Македония можеш да го обменяш с по-изгоден курс от фиксирания.
hope
Рейтинг: 3296 Неутрално——-
Все повече хора, особено пенсионери не искат еврото.
Лошото е, че и втората политическа сила е на същата хранилка в Брюксел. Любовта ще спаси света!!!
karabastun
Рейтинг: 8282 ЛюбопитноДо коментар [#28] от "Да вярваме на истината":
[email protected]Бил съм доста пъти и в Турция, Сърбия и Македония - не съм забелязал разлика от фиксирания
Имаш пред вид сигурно фиксирания към еврото - нали ?
giy14583303
Рейтинг: 12 РазстроеноНещастните банкери вече няма да ни щипят от паричките при обмяната!
Python
Рейтинг: 41 НеутралноЗащо тиражирате аматьорските опити за писане на хора от този "институт", лишени от какъвто и да било смислен анализ?
Корки
Рейтинг: 2461 НеутралноПрепоръките за отказ на финансиране на офшорни фирми, ще консолидира офшорните медии да торпилират ЕРМ.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Lazar Petrov
Рейтинг: 804 Неутралноима още един голям въпрос - какво става с покритието на лева в БНБ. След влизането ни в еврозоната, тази сума се освобождава. Ако не се лъжа става дума за около 20 млрд евро. преди няколко дни финансиста Хърсев каза, че част ще отиде в ЕЦБ а другата част е за обществото. Най-вероятно може да си изплатим останалия външен дълг.
Gretel
Рейтинг: 1584 НеутралноДо коментар [#21] от "Lazar Petrov":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ 10 основни предимства
- по добър... “ и т.нат.
——
Или начи накратко: надате се чужденците да Ва управляват по добре от своите ... сигур има резон в това, според туй дето четем в Дневник. Па и идеята е вече пробвана — нали преди повече от 100 години така сме си избрали и поканили цар. Не забравяйте, обаче, да са надате също така, че интересите на тия чужденци ще съвпадат с вашите ... че до Брюксел малко далеч да се ходи на протести
Gretel
Рейтинг: 1584 НеутралноДо коментар [#32] от "Python":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ Защо тиражирате аматьорските опити за писане на хора от този "институт", лишени от какъвто и да било смислен анализ?”
——
Може би щото целта не е анализ, а пропаганда и агитация.
samoedin
Рейтинг: 3713 ЛюбопитноДо коментар [#20] от "karabastun":
" Нека да си е добра новина за всички нас !
Аз не разбирам файдата ?
Щом от 23 години тъй и тъй без това сме в този режим?"
Това е финансова система и финансовите процеси и механизми не се виждат, като да ти се изтъпани сикаджията и да ти каже : аз дадох това, направих тая магистрала и т.н. Сега от БНБ нищо не зависи във паричната ни политика - изпълнява, каквото ни е определено и фиксирано в закона и толкоз ! Казва му се валутен борд ! След 2 години нито едно решение на ЕЦБ във сферата на нейната компетентност няма да се вземе, без да се изслуша представител на БНБ ! До днес кликата решава да опраска някоя банка и влиза с прокуратурата и баретите в нея ! След като сме част от еврозоната, мислиш ли, че това няма да засяга всички членки в нея и дали ще бъде възможно изобщо да се случи ?
ТНТ
Рейтинг: 877 ВеселоДо коментар [#25] от "karabastun":
"Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"Т'ва се едно да питаш някой виждал ли е к'во има във форт Нокс...
ТНТ
Рейтинг: 877 ВеселоМи щото България е мааалко по на изток от тях...
Думам ти дъще, сещай се снахо... "Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноИ сбъдва една мечта на Сергей Станишев ...
-----------------
Cтaнишeв: C eврoтo влизaмe в "A" oтбoрa нa EC
Публикувaнa: 26 Aприл, 2018 17:59
Приcъeдинявaнeтo към eврoзoнaтa изиcквa нaциoнaлнo уcилиe. Тoвa зaяви прeзидeнтът нa ПEC Ceргeй Cтaнишeв нa кoнфeрeнция "Бългaрия в eврoзoнaтa. Икoнoмичecкaтa лoгикa cрeщу митoвeтe".
Тoвa e трeтoтo cъбитиe oт пoрeдицaтa „Eврoпa oтнoвo нa път“, инициирaнo oт прeзидeнтa нa ПEC.
-------------------
Всичките станишкоиди са в луд възторг, заедно със своят ментор!
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноЩото нямат своят чешки Станишев - да поведе народа, към светли бъднини с блещукащите очилца!
Помните ли, как разпалено Сергей говореше за приемането на еврото, кат за една ближна, обща веселба?
"В джобчетата ни ще дрънкат евро и бонбонки" .. обещаваше Станишката ..
Селяните прости "Светец" го зовяха ..
Посрещат го с любов добрите хора, а ненавижда, мрази го врагът!
Та противниците на еврозоната му измислиха- "Съсел" ..
Що тъй правят тез хора?
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноОсновен аргумент- изведен за пръв път от Станишката!
Момчето бърчи челце, святка с очилца и пресмята на пръстета, ама икара цифрата 1 милиард, дето чорбаджиите ще спестят от обмяната и ще ги одма дадат, тез пари, на хората!
-----------------
... " Второ, има и конкретни ползи. В момента българските фирми, за да внасят или изнасят, само от прехвърлянето от левове в евро и обратно, разходът на икономическите субекти е близо 1 млрд. лева годишно. Този милиард при минаване в евро ще остава в българските фирми и ще могат от това да увеличават заплати, да купуват нова техника, да инвестират в нови производства", обясни Сергей Станишев.
---------------
Мнозина пък рекоха, че те си имат сметки в евро и внасят-теглят и нищо не обменят ..
Станишев пък не се е сетил, завалията --
Той и в Брюксел е с левове в джоба, и на всяко пазаруване ходи да сменя, та му е писнало на к..ра ...
А за икономиката споменаха, че поне половината внос-износ ни е ревалуиран в долари ..
Енергоносители, други разни неща ..
И като ще се обменя в банки - ще се обменя и при прието евро .. фирмите, пак ще си ходят с чувалите до банката - както си представят станишистите - и ще сменят в долари ..
asdas200
Рейтинг: 281 НеутралноРусия ще хвърли сериозен ресурс за въпрепятствне на влизането на България в Еврозоната, защото това ще я лиши от многомилиардни приходи от грабеж на българското национално богатство чрез източване на банки, пране на пари, предоставяне на неизгодни кредити за корупционни енергийни проекти, източване на спестяванията на гражданите и т.н. мърсотии, в които руснаците са истински експерти!
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноАбсолютно се отдалечаваме от Зависимост от Русия!
В джобчетата ни ще дрънкат евро и бонбонки ..
Ето и някой от държавите приели евро за обменна единица - Косово, Черна гора , Словакия ..
И у нас ще е както в тези страни!
Dark
Рейтинг: 1872 НеутралноРуските тролове и ватенките пищят на умряло - България по пътя на Европа и все по-далеч от Евразия.
Скоро и санкции за Турски поток, протести срещу мафията - имаме шанс за нормална държава.
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноТе измислиха да се вика на Сергей Станишев - "Съсел" ..
Руски интриги!
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноРуските тролове треска ги тресе ..
Мани, мани ..
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноРуските тролове треска ги тресе ..
Мани, мани ..
Lazar Petrov
Рейтинг: 804 НеутралноДо коментар [#44] от "simChо":
тези държави правят вътрешните си разплащания в евро, нямат нищо общо с еврозона. Понимаеш? това е както в България преди 20 години се правеха оферти за коли и жилища в марки или долари.
Еврозоната е Германия, Франция, Италия, Австрия, Холандия, Испания.
Lazar Petrov
Рейтинг: 804 НеутралноДо коментар [#44] от "simChо":
тези държави правят вътрешните си разплащания в евро, нямат нищо общо с еврозона. Понимаеш? това е както в България преди 20 години се правеха оферти за коли и жилища в марки или долари.
Еврозоната е Германия, Франция, Италия, Австрия, Холандия, Испания.
slon
Рейтинг: 586 НеутралноНаписал е господина една статия, която само той може да си я разбере...
Хора са коментирали ама дали като са чели неща от рода на:
"Приемане на макропруденциални инструменти, позволяващи налагането на системно ниво на изисквания към кредитополучателите;"
са ги разбрали... ?!
Alex Ivanov
Рейтинг: 1648 НеутралноНадявай се ...... кражбите ще си продължат, така както се краде зверски от еврофондовете, ЕС е една куха структура, както се убедихме, която нашите ДС олигарси си я връткат и източват, както си искат. ЕС дотук е напълно импотентен дори да намали краденето на европари у нас. Не си въобразявай, че и при банките ще е нещо по-различно.
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноПонимаеш?
..
Как светнахте русофилите .. по един незначителен детайл сте ясни ..
Вие лаш, измислихте на Станишката - Съсел!
Иначе идеше реч, как да се отдалечим от Русия - и дадох пример с Черна гора и Косово ..
Ти по какъв, точно повод, се емна да обясняваш за еврозоната?
Па си и сбъркал - има още държави - Гърция , Ирландия , Италия , Латвия , Литва, Люксембург, Малта ,Нидерландия, Португалия, Словакия , Словения , Кипър , Естония...
ecolinks1234
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#28] от "Да вярваме на истината":
И като влезем в еврозоната с коридор 15% +/-, познайте в каква посока ще бъде светкавичната корекция на курса.
ТНТ
Рейтинг: 877 ВеселоДо коментар [#54] от "ecolinks1234":
"Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"Тц! Нема мърдане от 1,95583 ни напред, ни назад! Закон, брат'чед!
Роси
Рейтинг: 7912 НеутралноВъпросът е , кой ще прави структурните реформи. Защото Борисов за 10 години не сколаса нищо да направи.
vincenzo76
Рейтинг: 593 НеутралноДо коментар [#54] от "ecolinks1234":
Колега..........,тая опорка на разширен пленум на "Позитано 20" ли я измислихте???Няма мърдане от фиксирания курс - 1,95583 за 1 евро!!!Това със корелацията + -15% е просто да се спази буквата на закона от чисто бюроктатична гледна точка!!!И нищо повече,щото влизаме от позицията на държава с борд!!!Ние реално още утре може да влезем в еврозоната,ама пусти брюкселски бюрократи!!!
ТНТ
Рейтинг: 877 НеутралноАко е вярно това, което казваш, сега тази статия нямаше да я има и ти нямаше как да си заработиш копейките... "Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"
Günther
Рейтинг: 597 ВеселоНе се карайте! :))) Приемането на еврото ни приближава към Русия и ни отдалечава драстично от САЩ.
Бог да благослови Америка за България!Всеки умен, интелигентен и красив човек знае, че бъдещето на Обединена Европа е в границите очертани от УЕФА. Обединена Европа от Лисабон до Владивосток и еврото е една сериозна крачка към това.
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноМани ги бе ..
Ей им го Станишката:
"Евро, евро, нека го приемем ! .."
А защо, за какво - не казва подробности .. те ако бяха големи икономисти, нямаше, преди години да направят пенсията на майка ми 3 долара !
plamen_b
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#44] от "simChо":
От държавите които сте изредени, само Словакия е членка на еврозоната. Дай Боже да го докараме до тяхното положение след някоя година.
Черна Гора и Косово не са все още членки на ЕС, да не говорим за еврозоната. Това че са се отказали да емитират собствена валута не ги прави такива.
plamen_b
Рейтинг: 931 НеутралноДо коментар [#54] от "ecolinks1234":
Стига с тези конспиративни теории! България няма да е първата държава преминала от валутен борд към членство в еврозоната!
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноГоворихме за силата на еврото - да отдалечава държавите от Русия ..
И за това дадох пример с Косово ..
Иначе ето пак за еврозоната - не е зле Човек и да знае, преди да говори
Те го те с картинка, шарено е .. да се отвори - ще бъде интересно!
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Eurozone_Internal.svg/600px-Eurozone_Internal.svg.png
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноЕй от Уикипедия ..
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurozone
Не е зле говоренето на групости да не е повече от 3 на ден ..
Поздрави
simChо
Рейтинг: 2508 Неутралноhttps://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Eurozone_Internal.svg/600px-Eurozone_Internal.svg.png
Чубакът
Рейтинг: 316 НеутралноШокиращо е как такова тъпоумно мнение събира толкова много плюсове. Наистина ли евроидиотите сте толкова като Него, или само се правите?
Отново: Косово ползва еврото. Дания не го ползва. Коя от двете държави е по-европейска? "The nation which can prefer disgrace to danger is prepared for a master and deserves one." || Economic Left: -3.75 || Social Authoritarian: 1.38
Алф
Рейтинг: 1493 НеутралноДо коментар [#66] от "Чубакът":
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.И как точно еврото е причината?
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноСтанишев обясни всичко, момчето ..
-------------
" Публикувано във факти.бг:
Станишев: С еврото влизаме в "А" отбора на ЕС ..
Публикувана: 26 Април, 2018 17:59
------------
"А" отбора!
Истината днес е само тази!
В джобчето ни , ще дрънкат евро и бонбонки, ще се раздат на труда си хората и ще се обичат, като братя ..
Станишев ще се засмее- ще видите ..
plamen_b
Рейтинг: 931 НеутралноKosovo and Montenegro officially adopted the euro as their sole currency without an agreement and, therefore, have no issuing rights. These states are not considered part of the eurozone by the ECB.
simChо
Рейтинг: 2508 НеутралноТе я те Еврозоната ..
-------------------
Die 19 Staaten der Eurozone sind:
Belgien, Deutschland, Estland, Finnland, Frankreich, Griechenland, Irland, Italien, Lettland, Litauen, Luxemburg, Malta, die Niederlande, Österreich, Portugal, die Slowakei, Slowenien, Spanien und die Republik Zypern.
--------------------
Мисля си, че 19 страни не е трудно да се запомнят, но ако се налага, любезно ще предоставям , отново и отново , по-детайлна информация ..
Поздрави
Oggie Petkov
Рейтинг: 387 НеутралноДо коментар [#1] от "karabastun":
След въвеждане на еврото единствена печеливша държава от този акт е Германия. Статистиката показва, че положителното годишно салдо на Германия спрямо другите евро страни е 900 млрд евро годишно. Едни от основните губещи са Италия, Гърция и Испания. След отварянето на границите за стоки и капитали единствената "защита" на страните на ЕС срещу експанзията на Германия е плаващия курс на местните валути към еврото. Това е още по-валидно за по-слабите източно-еропейски икономики. Това е основната причина тези страни да не желаят еврото. Същевременно с въвеждане на борда и фиксирания курс, България се е лишила от тази възможност и нашата икономика страда, без да получава предимствата на приелите еврото държави. Имаме два пътя за подобряване на ситуацията: или падане на борда или приемане на еврото.
Oggie Petkov
Рейтинг: 387 НеутралноОсновно и може би единствено предимство на приемане на еврото за българите е, че ще лиши некадърните български политици да повторят сценария от 1997г и Жанвиденовата зима и безумните брътвежи на "професора" Гечев, главния виновник. Не е вярно, че еврото ще ни спаси от фалити на банки и банковите измами. Кризата през 2008 го доказа. Да си спомним, че КТБ фалира след като имаше перфектен одит от холандска одитна фирма за годината. От крадливи и алчни банкери не може да те спаси никой.