
© Анелия Николова
В Министерския съвет да се сложи надпис: "Не може така!"
Анализът е препубликуван от mediapool.bg. Заглавието е на "Дневник".
В началото на май Христо Иванов ("Демократична България") публикува статия със заглавие "Върховенството на правото, глупако!". Настояваше тези думи да се изпишат на стената на кабинета на
министър-председателя, та белким в някакъв момент на просветление той осъзнае, че за България няма европейско бъдеще без спазване на принципите на правовата държава.
Дошло е време, струва ми се, идеята на Христо Иванов да се реализира. Само че надписът трябва да се сложи не в кабинета на министър-председателя, а на стената в заседателната зала на Министерския съвет. С големи и неизличими букви.
Защо ли? Може да се обясни много лесно.
На 4 ноември медиите обявиха, че Министерският съвет е приел много важен план за изпълнение на мерките в отговор на препоръките от доклада за върховенството на закона на Европейската комисия. Първоначално го взех за камуфлаж. За нещо от рода на документите, които произвеждат превзетите държави, за да симулират политическа и правна адекватност. Или за един от документите, с които официалните ни власти официално лъжат ЕС, а той най-официално ги търпи, за да си няма разправии.
И после дойде приложението към решение № 806/06.11.2020 г. на Министерския съвет. В него има стълбове, системи, стратегии, програми, уредби! Продължава с конституционни и институционални рамки, "Правосъдна система", Венецианска комисия на повикване, съдебен инспекторат, кадрово засилване на КПКОНПИ, ресурсно обезпечаване, поредното "решително засилване на борбата с корупцията" чрез добюрократизирането ѝ . Даже в бързината тежката организирана престъпност е изпаднала някъде по пътя.
Четеш и получаваш пристъп на паника, сякаш Соvid-19 е поразил функционалната ти грамотност.
Някои си мислеха, че само главният прокурор не разбира разделението на властите, но явно Министерският съвет още повече не го разбира. Или пък Министерският съвет си знае по принцип, че такова нещо като разделение на властите не е възможно в България.
За неизкушените ще припомня само, че разделението на властите на законодателна, изпълнителна и съдебна е единствената бариера пред възможния, а у нас напълно реален, произвол на изпълнителната власт. Както съдия Румен Янков го определя в едно свое знаменателно интервю през 2008 г. - "разделението на властите не е призвано да способства за ефективността на управлението, а за ограничаване на произвола на властта, която и да е тя. Целта на разделението е не да се избегнат стълкновенията, а с цената на неизбежните стълкновения между трите власти да се спаси народът от автокрация ". Пак според него истинският смисъл на разделението на властите "не е обезпечаване на ефективността на управлението, а защитата на индивидуалните права на гражданите от произвола на държавата".
На разделението на властите в европейския правен ред се придава значението на решаващ признак за определяне на една държава като демократична. Неотменимостта на налагането на принципите на правовата държава е изрично подчертана и в първия годишен доклад на ЕК за върховенството на правото от тази година:
"Върховенството на закона е закрепено в чл. 2 от Договора за Европейския съюз като една от общите ценности на Съюза. Съгласно принципа на върховенство на закона всички публични органи на власт винаги действат в рамките на ограниченията, определени със закон, в съответствие с ценностите на демокрацията и основните права и под контрола на независими и безпристрастни съдилища. Принципите на правовата
държава включват принципи като законността, която предполага прозрачен, отчетен, демократичен и плуралистичен законодателен процес, правната сигурност, забраната на произвола при упражняването на изпълнителната власт, ефективната съдебна защита от независими и безпристрастни съдилища, ефективния съдебен контрол, при който се зачитат основните права, разделението на властите и равенството пред закона".
Пълна юридическа неадекватност
На този фон нашите управници създадоха план, който служи като доказателство за пълна юридическа неадекватност.
Първата му част за правосъдната система съдържа списък с 18 мерки. С 14 от тях се възлагат задължения на институции и органи, които изобщо не са подведомствени на Министерския съвет.
Те принадлежат към съдебната власт, която е напълно отделна от изпълнителната и законодателната (чл. 8 от Конституцията) и независима (чл. 117, ал. 2 от Конституцията). Власт, която е конституционно установена да контролира спазването на забраната за "произвол при упражняването на изпълнителната власт". Власт, за чиято независимост в ЕС се предприемат специални мерки като гаранция "за утвърждаването на принципите на правовата държава и ценностите, на които се основава ЕС".
Именно на тази (на хартия) независима власт решението на Министерския съвет възлага задачи и поставя срокове за изпълнение на два конституционно регламентирани независими органа на съдебната власт (Висшия съдебен съвет и на Инспектората към Висшия съдебен съвет).
Възлага им се също така да предложат закони - нищо, че нямат право на законодателна инициатива. И за да не остане някой без несвойствена задача, темата за безумните държавни такси като ограничения на достъпа до правосъдие е прехвърлена на Националното бюро за правна помощ. Същото Национално бюро, на което арогантният министър на финансите с години правеше всякакви спънки с финансирането.
Още по-впечатляваща е втората част от този план, която е за правна рамка за борба с корупцията. В нея първите 3 мерки въвеждат задължения за независимата прокуратура (чл. 127 от Конституцията), а 13 мерки - задължения за КПКОНПИ. Комисията, според чл. 7, ал. 2 на Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество, е "независим специализиран постоянно действащ държавен орган за осъществяване на политиката по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество".
Не че някой храни илюзия за действителното състояние на нещата - за пълната симбиоза между "независимата" прокуратура и изпълнителната власт (или нейните носители) и за "независимостта" на КПКОНПИ. От друга страна, участниците в дуета прокуратура - КПКОНПИ до такава степен са се отдалечили от действителността, че главният прокурор се похвали на Комисията ЛИБЕ в Европейския парламент с "конфискуваните" от КПКОНПИ 3-4 млрд. лева. След това пред народните представители отчете като свършена от прокуратурата работа възлагането на проверки на КПКОНПИ.
Преди ги пишеха адвокатите, сега ги пишат прокурорите
По-важно в случая е, че на тези свръхспециализирани и независими органи - прокуратурата като част от съдебната власт, а КПКОНПИ като орган, подотчетен само на Народното събрание, Министерският съвет възлага законодателна активност. В пълно съответствие с въведеното през 2009 г. законодателно правило на ГЕРБ: "Досега законите ги пишеха адвокатите, сега ще ги пишат прокурорите".
Впрочем и в тази част на плана за борба с корупцията не става и дума. Предвижда се само организационно, финансово и процедурно обезпечаване на дейността на прокуратурата и КПКОНПИ. И се прави неприкрит опит последиците от некадърността на прокуратурата и органите на досъдебното производство да се прехвърлят върху съда. Прокуратурата ще внася недоказани обвинителни актове, според възгледите си за доказаност, а съдът ще е виновен за оправдателните присъди и "неоправданите очаквания на обществото".
И като израз на правна екзотика, а по същество в пълно противоречие с конституционното разделение на властите и законовото ограничаване на компетентността, Министерският съвет възлага на прокуратурата да направи "комплексен анализ на делата за корупционни престъпления". В същото време подобна категория дела не е обособена в българското наказателно право.
Анализът включва делата в досъдебната и съдебната фаза, т.е. прокуратурата ще анализира дейността на съдаи ще направи "организационни изводи" от анализа. Специално внимание се обръща на кръвосмесителната (в материалноправно и процесуално отношение) връзка между прокуратурата и КПКОНПИ, евфемистично определена като "финансови проверки и взаимодействие с КПКОНПИ". За да може, ако някой още не е разбрал, най-после да разбере, че прокуратурата вече не разследва просто някое извършено престъпление, а използва комплексен подход. Това е като извършиш транспортно престъпление, да започнат да проверяват данъчните декларации на майка ти за престъпление срещу фиска, ДАНС проверява теб и майка ти, както и всички длъжностни лица във фирмите им - за пране на пари, придобити от данъчните престъпления на фирмите на майка ти, НАП - за издаване на касовите бележки, РИОСВ и т.н.
При този комплексен подход нищо чудно, че не им остава време да забележат действителните престъпници по КТБ, БТК, държавните резерви и пр. Все пак са само няколко хиляди, а, както е казал един прокурор, "я, колко народ е на свобода поради недостатъчно доказателства!".
Територия без право
Този план на Министерския съвет е писмен монумент. За всичко, което трови живота ни - управленско скудоумие, идейна и идеологическа импотентност, подавляваща милиционерщина (да ме прощават мустакатите милиционери от детството ми), безкултурие, безхаберие, оперативна институционална наглост, пълно пренебрежение към света на гражданина и пр. Но планът е най-вече паметник на природно-социалното явление "ТЕРИТОРИЯ БЕЗ ПРАВО".
Само в такава токсична за правото обществена среда може да вирее управление, съставено или представено от юридически илитерати като министър, забраняващ български граждани над определена възраст да упражняват конституционните си права след 10 часа сутринта.
Или от завършени правни нихилисти като министъра на вътрешните работи, който публично обяви, че той лично, но и всичките му служители, пет пари не дават за съдебно решение (на Върховния административен съд), определящо действията на КАТ и Гранична полиция по границите за противозаконни до противоестественост.
Или от някакви прависти (не правници!) ангросисти, които правят възможно не просто съществуването, а демонстрацията пред ЕС на такъв правен абсурд като т.нар. Национален механизъм за мониторинг на борбата с корупцията и организираната престъпност, съдебната реформа и върховенство на закона и на Съвета за координация и сътрудничество.
Да допълня предложението на Христо Иванов: заедно с надписа в заседателната зала на Министерския съвет, решение № 806/06.11.2020 г. на Министерския съвет на Република България да се изсече върху стела от базалт като Законите на Хамурапи и да се постави във фоайето на официалния вход на Министерския съвет под надпис: "Не може така!".
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
НеКой
Рейтинг: 1178 НеутралноОще като прочетеш началото... глупако... и ти става ясно за какви умни и културни хора иде реч.
Аз пък ще попитам госин адвоката друго.
Кога съдът в България ще посмее да осъди олигарх.
Не за друго, нас не броят за фактор, гражданите, явно.
Но поне за пред ЕС...
Умнокрасив
Рейтинг: 695 НеутралноБез върховенство на закона и разделение на властите сме обречени да сме последни по всички показатели в ЕС. Който го разбира, ще подкрепи реформите, а на който му харесва да има хора над закона, като Пеевски, Доган, Борисов и цялата ДС мафия, която управлява след 1989-та, да продължи да подкрепя управляващата мафия.
No Pain No GainДисидент в ЕССР
Рейтинг: 597 НеутралноВ началото на май Христо Иванов ("Демократична България") публикува статия със заглавие "Върховенството на правото, глупако!"
"Регулирането на словото е опасна идея, която не е съвместима с принципите на свободното общество." - Рон ПолКакво лицемерие. Любимиата на ДБ политическа идеология превърна западните държави в диктатури на малцинствата, а тук ни пропутват мантрата аз върховенство на закона.
Вече никой не ви вярва.
Николай Колев
Рейтинг: 2173 ВеселоMaгнаурската правна школа казва "може", значи МОЖЕ.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеУмнокрасив
Рейтинг: 695 НеутралноОт съседната статия, един прост пример защо има мафия, корупция, защо се крадат милиарди на година:
No Pain No Gain"Ръководената от него институция притежава монопол върху това дали, на кого, кога и за какво да бъде повдигнато обвинение (функцията по наказателно преследване), което дава възможност напълно безконтролно да бъдат образувани/съответно да не бъдат образувани разследвания срещу един или друг, разследвания да "стоят на трупчета" и да бъдат активирани в подходящия момент и пр."
https://www.dnevnik.bg/analizi/2020/11/18/4140391_vse_po-vidim_fakticheski_centur_na_vlast_ili/
Разбира се, на самите крадци им харесва това положение. Не само им харесва, те се страхуват от промяна, защото ще се наложи да се разделят с голяма част от откраднатото, а и да полежат по затворите.
Всеки защитник на настоящия режим е съучастник в престъпление, така че се подгответе и за възмездие рано или късно.
Николай Колев
Рейтинг: 2173 ВеселоКаруцарският банкянски ли визираш? За Пе-Ка-Пе, к0р, дето не е акъл и т.н. копролалски термини.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събрание
B52
Рейтинг: 1520 НеутралнонЕкои съображения, ама дали има функционално грамотни тролове - това е друг въпрос...
Съдът "осъжда" на основата на
# действащо заканодателство, а не по целесъобразност
# внесен обвинителен акт, по дело съответно, с доказателства и подобни "екстри".
Т.е. досъдебното производство - работа на МВР и Прокуратурата - е това което има огромна роля в това кой е осъден или не.
За това Главният Каскет и другата овластена Мафия - какво "причини" въз основа на Шкафчета, Тетрерчета, Апартаменти, Бири - това го оствавям за домашно тролене! He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.
pag
Рейтинг: 1193 ВеселоО, дойде и традиционната ежедневна адвокатска пледоария.
Знанието е сила, информацията - властBusiness as usual...
чичовото
Рейтинг: 328 НеутралноЕдин от сериозните проблеми на българското право е, че голяма част от функционално грамотните и от критично мислещите прависти са адвокати, а не съдии или прокурори. Адв. Атанасов много ясно демонстрира това.
Но и как да е иначе - свобода на мислене (и осмисляне), на изразяване и на действие има най-вече в частната адвокатска практика, а не зад дебелите сталинистки стени на прокуратурата и на някои (основно административни) съдилища...
А че не може повече така, това е ясно много отдавна. Най-сериозният проблем обаче е, че институционална промяна може да стане само в институциите на прокуратура и съд отвътре, а това си е Параграф 22 отвсякъде.
smotlixx
Рейтинг: 559 НеутралноРистьо Реформата немедленно да се назначи за доживотен диктатор и адмирал на флота, само той знае кое как е в тая държава!
ivanko77
Рейтинг: 511 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Над 95% осъдителни присъди, с този процент се хвали прокуратурата, процент, който не ми е известно да го има другите в Европа(не само ЕС). И при този висок процент на осъдителни присъди, чувството за безнаказаност го има, явно проблема не е в това какво отсъжда съда, а какво му се предлага да отсъди.
realguru
Рейтинг: 2611 НеутралноТеритория без право или с право - няма значение.
Важното е да работят нещата, а те работят - решаването по целесъобразност е нещото дето работи.
Иначе правата на гражданите от произвола на държавата съм видял да се защитават само като са на престъпници. Но никой не се задава въпроса - "А жертвите на тези престъпници те нямат ли права?"
pet_fire
Рейтинг: 5080 Неутрално"...истинският смисъл на разделението на властите "не е обезпечаване на ефективността на управлението, а защитата на индивидуалните права на гражданите от произвола на държавата".
За съжаление все още го няма у нас
xm...
Рейтинг: 3211 НеутралноПич, яко си се объркАл!
На това твойто к'ъф "съд" те патил?
Ти жаждаш трибунал!
И не правосъдие, а възмездие на избрани фигури за успокоение на охлоса ...
Не "олигарсите", а на някои олигарси. "Неваши" олигарси ...
dlagnikov
Рейтинг: 704 НеутралноМежду върховенството на правото и жизнения стандарт има връзка:там ,където действа върховенството на правото, там жизнения стандарт е висок.Б-ия е обратния пример.
Аз
Рейтинг: 394 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Само от любопитство - може ли да ми посочите дело внесено в съда от прокуратурата срещу някой олигарх? Но истинско дело - без неясни доказателства, без изпуснати срокове, без явни и умишлени грешки. Ясно, че в съда не са стока, ама прокуратурата и МВР да не могат да съберат доказателства срещу никой...
SSS
Рейтинг: 739 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Абе, на теб не ти ли са давали да четеш вкъщи приказки? Толкова ли не можеш да вденеш какво е написан?
Герберите, даже и да ви нарече тъпи човек, все ще малко...
То бива , бива неразбиране, ама....
Написал човека, кратко и ясно къде има проблем, нашият форумен глумчо първи се изходил.
xm...
Рейтинг: 3211 Весело... Министерският съвет възлага на прокуратурата да направи "комплексен анализ на делата за корупционни престъпления". В същото време подобна категория дела не е обособена в българското наказателно право ...
Прочее ... като стана дума ...
Абе, а к'во станА с ония ... БОР-ЧВОР ?
Не съм чул да ги закриват, а баш това им беше полето за действие, където да развихрят чутовната си "експертиза" ...
ivanko77
Рейтинг: 511 РазстроеноДо коментар [#12] от "realguru":
Извинявайте, но вие член ли сте на БКП, защото до колкото разбирам, искрено подкрепяте народния съд.
Косьо Генчев
Рейтинг: 1003 Неутрално"Пълна юридическа неадекватност"
Да! Това си е пълно юридическо бездарие, тотална некомпетентност, юридическа простащина и безхаберие! От позицията на силата и ненаказуемостта на т.нар. "властимащи"! Това е разрушаване на всички връзки между независими (по конституция) институции, които следващи управляващи с години няма да могат да възстановят. Това е правен апокалипсис!
Толкова по въпроса! А за всички все още безумно влюбени в Мутрата-премиер препоръчвам горещо следния материал:
https://frognews.bg/glasat-na-jabata/glasat/gerbadjii-balgariia-deiba-maika-glupava-razkaraite.html
Косьо Генчев
Рейтинг: 1003 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "НеКой":
"Аз пък ще попитам госин адвоката друго. Кога съдът в България ще посмее да осъди олигарх."
Кой олигарх имаш предвид? Делян Пеевски или Христо Ковачев?
Santos
Рейтинг: 844 ЛюбопитноА не може ли само за „адмирал на флота“, че иначе с тея двете длъжности ще каталяса, завалията?
realguru
Рейтинг: 2611 НеутралноНе точно - справка повечето страни в Азия - Хонг Конг, Сингапур, Тайван.
Едното от тях даже уж е многопартийна система, ама на практика една партия печели изборите последните 50 години. И си е чиста диктатура погледаното от европейски ъгъл.
Там не държат много много на индивидуалните права.
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2725 Неутрално"Върховенството на закона е закрепено в чл. 2 от Договора за Европейския съюз като една от общите ценности на Съюза."
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)Да, ама това е на хартия, а на практика: "ЦЕУ в Будапеща и във всеки дом -- джендър!".
Лопе де Вега
Рейтинг: 410 НеутралноНе са едно и две делата, изпратени в съда "по целесъобразност". Прокурор е преценил, че някой е айдук, мошеник, убиец, натракал нещо като обвинителен акт и го засилил в съда - те там да се оправят. В съда търсят доказателствата за извършено престъпление, не ги намират и изритват набедения на свобода. Тогава боко почва да пищи: ние ги хващаме, те ги пускат! Не сте забравили, нали?
без подпис!lz73
Рейтинг: 1353 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Предполагам, че някой олигарх ще бъде осъден, когато прокуратурата внесе читаво обвинение...
murry
Рейтинг: 1209 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Едва ли можеш да го попиташ. Просто защото явно ти липсват достатъчно образование и знания за тази цел. Другояче казано – коефициент на интелигентност.
tedif
Рейтинг: 1175 ВеселоДо коментар [#27] от "murry":
да бе,Усобино ти си многУ гУлям куифициент!
медиапул на стояна си го знаем,знаем и коя е,и какви хАпартаменчета си е *спечелила*,и чии източници ползва!
ggot
Рейтинг: 866 Неутрално"Дошло е време, струва ми се, идеята на Христо Иванов да се реализира"
Бандата на Божков, Василев, Арабаджиеви и сие вилниееща по улиците , окрилена от другарския съд.
Fiji
Рейтинг: 1432 НеутралноМинистрите на Бойко се изживяват като везири на великия султан и забравят, че има и други власти, освен изпълнителната, и те са ѝ равнопоставени, а не подчинени.
Роси
Рейтинг: 7654 НеутралноКой поред е този план. Що поне не си кажат , като Унгария и Полша, че нямат намерение да изпълняват правилата. Защото ние пак не ги изпълняваме и си правим, каквото каже Бойко, но искаме да заблудим другите, че много се стараем.
Rhapsody of Fire
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#1] от "НеКой":
Путинофилите и Тръмпанарите възприемат: Учтивия- за лицемер; Възпитания-за слабак;Толерантния-за гей; Културния-за лигльо; Разумния-за будала; Образования-за соросоид.Когато каскетатурата внесе читав обвинителен акт.
Dariya Koleva
Рейтинг: 3073 ЛюбопитноВ началото на май Христо Иванов ("Демократична България") публикува статия със заглавие "Върховенството на правото, глупако!". Настояваше тези думи да се изпишат на стената на кабинета на
министър-председателя, ....
------------------------------------------------------------------------------
Ааа, с това заглавие малко е прекалил г-н Иванов!
А Христо Иванов как е като юрст, добър адвокат ли е?
Dariya Koleva
Рейтинг: 3073 ВеселоКогато прокуратурата внесе обвинителен акт, който да има по-добри доказателства от представените от защиата, каза съдията и се побара по дебелата пачка пари под робата му!
Rhapsody of Fire
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#34] от "Dariya Koleva":
Путинофилите и Тръмпанарите възприемат: Учтивия- за лицемер; Възпитания-за слабак;Толерантния-за гей; Културния-за лигльо; Разумния-за будала; Образования-за соросоид.Разбрах-обяснение в стил тръмп- измислицата изборна измама.
simChо
Рейтинг: 2127 НеутралноУнгария , Полша и Словения..
И да , нямат намерение да изпълняват новопоявили се правила за джендъри и мигранти.
Според Словения , Полша и Унгария каквото е написано в договорите - към датата на сключването им - баш това , а не друго , трябва да се спазва.
Това важи и за банков кредит, договор с мобилен оператор и при членство в ЕС.
Който мисли иначе, според Словения , Унгария и Полша - е некадърен юрист и си е принципно тъп , като гъз..
simChо
Рейтинг: 2127 РазстроеноА това е вярно!
Защо И БЪЛГАРИЯ НЕ СЕ ПРИСЪЕДИНИ КЪМ ВЕТОТО?
Словения вчера се присъедини!
Що за юрист е Христо Иванов , та да не види грубо нарушение на Договора за ЕС?
Че то така ще почнат и банките!
Едно подписваш , за едно се разбирате. а в един момент :"ей ги правилата , що ги не спазваш. Аз давам парите , аз решавам , аз съм банка."
dnevnikar
Рейтинг: 3536 РазстроеноUNITED EU UNION
Резонно недоволство, но защо намесвате
Христо Иванов?
Той е фактор и ще... повече,
но не е държавен служител.
Предполага се: България има правителство и народно събрание?
Забравихме май.
Те са заети с вето против Македония
До коментар [#37] от "simChо":
Що поне не си кажат , като Унгария и Полша .
—цитат от коментар 31 на Роси
А това е вярно!
Защо И БЪЛГАРИЯ НЕ СЕ ПРИСЪЕДИНИ КЪМ ВЕТОТО?
Словения вчера се присъедини!
Що за юрист е Христо Иванов , та да не види грубо нарушение на Договора за ЕС?
Че то така ще почнат и банките!
Едно подписваш , за едно се разбирате. а в един момент :"ей ги правилата , що ги не спазваш. Аз давам парите , аз решавам , аз съм банка."
simChо
Рейтинг: 2127 НеутралноМного добре е изведено в заглавието "ТЕРИТОРИЯ БЕЗ ПРАВО"!
НА ТОВА ЩЕ ЗАПРИЛИЧА НАШИЯТ ЕС , АКО БАНКИ И МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ , ЗАПОЧНАТ ДА ДЕЙСТВАТ ПО СЪЩИЯ НАЧИН:
"Няма да спазваме , каквото сме подписали , преди време!
Промениха се , правилата!"
България защо не се присъедини към ветото!?!
ОСТАВКА!!!