
© Associated Press
Ако в Унгария и Полша има нарушаване на принципа на върховенството на закона (а не на човека), незачитането на тяхното вето би било нарушаване на върховенството на закона.
Анализът е препубликуван от "Свободна Европа".
"Решаваме нещо, оставяме го да отлежава някъде и чакаме да видим какво ще стане. Ако никой не вдигне шум, защото повечето хора не разбират какво е решено, ние продължаваме стъпка по стъпка, докато няма връщане назад".
Жан-Клод Юнкер пред Дирк Кох, "Брюкселска република", Шпигел, 27 декември 1999 г.
Късогледство е ветото на Унгария и Полша върху многогодишната финансова рамка на Европейския съюз и възстановителния пакет заради пандемията от COVID-19 да се определя като плод на вътрешнополитически провал или само като процедура по взаимно натягане в Европейския съвет, колкото и да е внушителен на пръв поглед нейният залог. А той е 1.8 трилиона евро или 2.1 трилиона щатски долара. Словения се присъедини към ветото въпреки размера на този залог.
Изобщо публично несъгласие на повече от една страна с решения на съюза беше много рядко явление допреди разногласията по политиката спрямо бежанците след 2015 г. Обикновено представители в Европейския съвет съгласувано оставят някой друг "да вдигне шум", докато те минават гратис, пазейки сили за защита на позиции по някой друг повод. И очевидно вредни за икономиката на новите страни директиви, като тази за работното време, бяха коментирани преди 16 години само в кулоарите. (впрочем позицията на словенския премиер Янез Янша е изказана в писмо до други членове на съвета, което не е било предназначено за публикуване.)
Още по-недалновидно е да се тълкува присъединяването на Словения към ветото на другите две страни като единно действие на група националисти, десни популисти, както това правят някои депутати от Европейския парламент и както най-често характеризират в Уикипедия премиерите на Унгария, Полша и Словения Виктор Орбан, Матеуш Моравецки и Янез Янша. Дори ако допуснем, че тези определения са абсолютно верни.
Проблемът е нетривиален и се състои в следното:
Ако в Унгария и Полша има нарушаване на принципа на върховенството на закона (а не на човека), незачитането на тяхното вето би било нарушаване на върховенството на закона.
Както многократно беше обяснявано, решението за обвързване на прехвърлянето на пари от ЕС към страните членки с оценка на върховенството на закона не изисква единодушие. Приемането на бюджета и всички свързани с него програми на Съюза обаче го изисква.
Орбан, Моравецки и Янша
Нито един от тримата премиери не прилича на абсолвент от техникум за престолонаследници. Янша и Орбан - те са завидно добре образовани, през 80-те години са и дисиденти. Имал съм поводи да се срещам и с двамата, имаме и много общи познати. Моравецки е сравнително млад, не е бил дисидент, но също е добре образован, преподавател по икономика и банкер. Изключено е да не разбира стопанските рискове от ветото. Бил съм съговорител през февруари т.г. с негов министър на конференция в Англия, имаме бегла кореспонденция. Познавам добре един от основните деятели на "Право и Справедливост" - партията на Моравецки.
Запознах се с Янша, когато като бивш премиер беше толкова грубо разследван, подвеждан под отговорност и охулван от Словенската прокуратура, че в такова сравнение изявите на българските главни прокурори спрямо Александър Божков, Иван Костов, Николай Ненчев и Трайчо Трайков приличат на студентско упражнение по реторика.
Въпреки всичко това, аз по никакъв начин не съм съгласен с подкопаването на независимостта на съда в Полша или Унгария. Писал съм по този повод от името на известни икономисти писма до президента Анджей Дуда. Не съм съгласен и с политиката на Четворката от Вишеград по повод имигрантите и бежанците, или пък с политиката на България по този повод. Повечето ми лични приятели в Полша и Унгария са видни опоненти на техните премиери и правителства.
Правната полза от ветото
В обвиненията спрямо тримата премиери рядко се цитира тяхното мнение. А то има своето правно основание.
Ценностите на ЕС са формулирани от класическия либерализъм на XVIII и XIX век. Изброени са в чл. 2 от Лисабонския договор: човешко достойнство; свобода на движение и зачитане на личния живот, свобода на мисълта, религията и мненията (защитени с Хартата на основните права на ЕС); представителна демокрация; равни права и върховенство на закона, и права на човека (недискриминация, защита на лични данни и правото на достъп до правосъдие и информация).
Но членството в Европейската икономическа общност и Европейския съюз от 1957 г. досега запазва в областта на тези ценности широк периметър на независимост на политиката и на отговорност на хората на изборна длъжност в страните членки.
В този периметър влиза всичко, в което се съревновават тези хора по време на избори в техните страни: данъчната политика, социална политика, гражданство, правосъдие и права на собственост и всички останали права. Въпреки моето убедено несъгласие с де факто забраната на абортите в Полша и гоненето на бежанци от Унгария, де юре тези неща са в прерогативите на тези две страни. Такова е мнението и на известния френски правник и председател на международния Институт за икономически и фискални изследвания Жан-Филип Делсол.
Не съм съгласен и с оценката на правосъдния министър на Полша Збигниев Зебко, че "тук - в подхода на ЕС - не става дума за върховенството на закона, а за опит за институционално и политическо поробване, коренно ограничаващо националния суверенитет". Такова поробване просто не може да се случи.
Нарушение на върховенство на закона има не само в Унгария и Полша, но и в много други страни, включително България (изглежда те са малко в Словения), но няма правно основание за обвързването им със спиране на европейските субсидии. Действат съдилища на ЕС, където несправедливите решения на националните съдилища обикновено намират някаква санкция и дори възмездие. По повод субсидиите има специална служба и прокурор, които установяват злоупотребите и взимат съответните мерки.
Годишният доклад на тази служба за 2019 година показва най-много нередности (като процент от плащанията) в Унгария - 3.93%. След нея по стойност на нередностите е Словакия с 0.53 %. За Полша и Словения (с 0.12 и 0.15%) може да се приеме, че нередности няма. За България и Гърция нередностите са оценени на 0.33%, а за Германия - 0.38%.
Напълно неясно е защо а) се въвежда специална процедура за санкциониране след като има служба като ОЛАФ и прокурор, който вече е избран и е заявил, че започва разследвания и б) за страни с три-четири пъти повече злоупотреби и забелязани нарушения на върховенството на закона (например България и Словакия) няма финансово наказание.
В отговор на тази неяснота Янез Янша констатира с право, че се оказва, "че Европейската комисия може да започне процедура въз основа на "препоръки" на различни "международни организации и мрежи", от които са изброени само няколко, и да я приключи с мнозинство от Съвета на Европейския съюз, а не със решение на съда".
Комисар Вера Йоурова, също с право, напомни няколко пъти тази година, че "Европейският съюз е създаден като противоотрова за авторитарните тенденции", каквито тя посочи и в България.
Ветото обаче обръща внимание на факта, че самият съюз се плъзга към авторитаризъм.
Освен това то показва и неразумността на очакванията, че ЕС може дори при наличие на обвързваща процедура и наказание чрез орязване на субсидии да принуди когото и да било да уреди или възстанови върховенството на закона. Главният прокурор на ЕС няма да реши проблема с главните прокурори в България, както наивно вярваха в България.
Икономически ползи
Жан-Филип Делсол между другото посочва и че няма как страни, които имат относително нисък дял на държавните разходи и дългове в техния БВП, да са с по-лош правов ред от страни с високи дългове и данъци. Но да допуснем, че това е много абстрактно наблюдение.
Парите в наличност са друга работа. За бюджетния период, който сега изтича, Полша би трябвало да е имала възможност да използва 115 милиарда евро, Унгария - 35.5, а България - 15.95 милиарда. На човек на година това прави, със закръгляне, 435, 618 и 328 евро за съответната страна. Както е известно и естествено, с тези пари се разпореждат преди всичко правителствата, които управляват в даден момент.
Мнозина предполагат, че ще се стигне до "прагматично решение", защото цялата работа с ветото била заради предстоящите избори в Унгария.
В самата Унгария Виктор Орбан инициира промени в конституцията, които вероятно ще бъдат приети, осигурявайки правителствен контрол върху всички публични фондове независимо от произхода на средствата - местни-държавни, от европейските данъкоплатци или от частни лица и организации.
По отношение на блокираните 1.8 трилиона евро ветото помага да се осъзнае един много съществен факт: тези пари не са безплатни.
В момента те висят като предложение на Европейския съвет и комисията. Правителствата вече общуват с избиратели и уж съвместно правят планове за "усвояването им". За след 2021 година предвидените европейски субсидии за Полша и Унгария като дял от БВП са почти два пъти по-малко отколкото за България.
Процедурата е, че първо показва сумата за отделната страна, хората тръгват да планират и се нареждат на опашка за парите, след това се представя сметката.
Ценоразписът не е тривиален и се пише отдавна. От май 2018 година до май тази година страните членки обсъждаха и накрая приеха нова "Система за собствени ресурси на ЕС". За да изглеждат добре в новата система, се намаляват поравно вноските в бюджета според националния доход на страните членки.
Но юни 2021 година ще представи част от новите източници на приходи: въглероден данък, нови цени на емисии и такси за използване на дигитални услуги (дигитален данък). А до юни 2024 година ще трябва да се подготвят данъците върху финансовите транзакции, нова обща основа на корпоративните данъци в ЕС и нещо подобно за минималната работна заплата.
Всяко отлагане на въпросната уж голяма сума пари може би ще възобнови обсъждането именно на този ценоразпис. Винаги е по-добре да знаеш какво печелиш, когато губиш. И обратното.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
lz2
Рейтинг: 2459 НеутралноТова с "върховенството на закона" е абсолютно комунистическа мярка от страна на ЕС! Няма безспорно определение, няма мярка за измерване и остава на преценка на едни ченовници, които ще го тълкуват както им е удобно! Веднага да се премахне от политиката това имагинерно понятие! Това, че в Италия, например, не се говори за корупция не значи, че там я няма! Напротив, там е хиляди пъти по-голяма от българската, ама хората така са свикнали с нея, че не им прави впечатление!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!У Чен
Рейтинг: 1005 ВеселоДо коментар [#1] от "lz2":
Така е! То в България корупция въобще няма! Тя е само усещане! Всички други страни в ЕС са по-корумпирани от нас, не само Италия!
Go Go
Рейтинг: 885 ВеселоПрав сте, г-Станчев, даже когато сте седнал, но от написаното следват поне 3 неща:
73! Go Go1. Ако има по-малко нарушения на върховенството на закона, ще се появи безработица сред съдии, адвокати и държавни чиновници, за общоевропейските да не говорим.
2. Потвърждава се народната приказка за лудия и зелника и тя даже става международна.
3. Законът на Паркинсон е неотменим.
Сигурно има и други. Няма съвършена демокрация... всъщност в близкото бъдеще може и да се появи - сред роботите.
дерибеев
Рейтинг: 2816 НеутралноДо коментар [#2] от "Бай Гадьо":
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васИма корупция ясно посочена с числа в доклад
"Годишният доклад на тази служба за 2019 година показва най-много нередности (като процент от плащанията) в Унгария - 3.93%. След нея по стойност на нередностите е Словакия с 0.53 %. За Полша и Словения (с 0.12 и 0.15%) може да се приеме, че нередности няма. За България и Гърция нередностите са оценени на 0.33%, а за Германия - 0.38%."
dzenlandia
Рейтинг: 385 НеутралноНе мога да повярвам. Ня бях чел обективен, балансиран и безпристрастен анализ в Дневник от много, ама наистина много време, а в Свободна Европа никога откакто възстановиха дейността си в България през 2019. Жалко, че толкова рядко подобни статии пробиват път. А имаше времена, в които Дневник беше еталон за качество на журналистиката.
Go Go
Рейтинг: 885 ВеселоЗа малко да забравя. Какво дири барба Ганьос сред едни такива завидно добре образовани, но залитащи към авторитаризъм премиери? В дисертацията му няма и дума за гасене на политически пожари по време на пандемия.
73! Go Gogianni
Рейтинг: 786 НеутралноПрав си, в България хората гледат непрекъснато в чекмеджето на другия. В Италия премиерът сигурно пълни гардероб с пачки по пет стотака, обаче на никого не му прави впечатление.
samoedin
Рейтинг: 3580 Весело" Всяко отлагане на въпросната уж голяма сума пари може би ще възобнови обсъждането именно на този ценоразпис. Винаги е по-добре да знаеш какво печелиш, когато губиш. И обратното."
Авторът на тази статия е пропуснал важната " подробност", че тези пари ще се предоставят проформа в полза на целия ни бизнес, ще се усвояват реално от престъпните кръгове на управляващите, а ще се връщат от всички нас - работещите, създаващи БВП на България ! Разбира се говорим за заемните средства ! Където има безвъзмездно финансиране, там въоще въпрос за връщане на средствата не се поставя ! Да почерпят от сараите, тим, ПИК и т.н.....
AllLivesMatter
Рейтинг: 989 Неутрално"Ветото обаче обръща внимание на факта, че самият съюз се плъзга към авторитаризъм."
'progressives' is the politically correct word for communistsДобро утро.
Някога СССР правеше абсолютно същото. Естествено 'аргументите' бяха различни, но методите - не.
aa1830
Рейтинг: 277 НеутралноПолзите са, че тези две държави показаха че имат собствено мнение и достойнство и че обединени могат да противоречат дори на най-силните.
aa1830
Рейтинг: 277 НеутралноПолзите са, че тези две държави показаха че имат собствено мнение и достойнство и че обединени могат да противоречат дори на най-силните.
oak17621787
Рейтинг: 594 Неутрално++++++
4okuto
Рейтинг: 555 НеутралноВиден анализатор в Дневник с неолиберални наклонности започва да се усеща за някои неща. Да не повярваш.
tsvetko_51
Рейтинг: 1635 НеутралноВъзникването на такъв тип проблеми, според мен става, защото в нашия съюз, има много недовършена работа и връзките между правата и задълженита са много хлабави, на моменти липсващи и дори противоречиви.
Може да си плещим за европейски СССР и подобни, но примера е отвъд Атлантическия океан. Една валута, едно управление и федерални закони - изчезват всички такива имагинерни величини, като в коя част закона е по-върховен и къде не е. При това забележете, че индивидуалните въпроси за отделните щати се решават на място, от щатска полиция, пркуратура и съд, има си щатски парламенти и прочее. Никой не пречи на никого да си пее своите песни, да си яде своята манджа и да ходи в каквото му се ходи църква.
Но все едно дали ни харесват или не САЩ, никой не може да отрече международното влияние на САЩ във всички области и авторитета на долара, а хората, особено тези които имат образование и/или различни таланти, гласуват с краката си в тази посока,
Не виждам защо, само за да чуваме имената на националните първи и втори лица, включително на такива като наш баце, ние трябва да сме една пробита мрежа от държави, където всеки един от фигури като джуджи, актуалния президента на САЩ, др. Си, че и по дребни от тях, може да си играе на наша ( съюзна де) територия на играта "Разделяй и владей".
Ако някой ми докаже, колко е по-хубаво за всяка от страните поотделно и особено за тази група от по-изостаналите и бедни държавите членки, че днешното дередже има предимства пред федралния вариант, ще му благодаря. Но казах докаже, а не просто каже.
Ebeneezer Goode
Рейтинг: 644 НеутралноЕ то ясно де, Орбан е образован, но прави бели и не слушка баба Меркел, затова ще има пляс-пляс.
Schrödinger's cat walks into a bar. And doesn'tА пък Бай Тулуп, проЗД, прави още по-големи бели, но слушка, и за него има телешка пържолка.
simChо
Рейтинг: 2432 Неутрално"Залитащи към авторитаризъм" са нарушаващите Договора и Закона , бюрюкрати от Брюксел.
Въпросът е друг , ЗАЩО БЪЛГАРИЯ НЕ ЗАЩИТИ ВЪРХОВЕНСЪВОТО НА ЗАКОНА И НЕ СЕ ПРИСЪЕДИНИ , КЪМ СЛОВЕНИЯ, ПОЛША И УНГАРИЯ.
pag
Рейтинг: 1392 ВеселоГледам и не вярвам на ушите си.
Знанието е сила, информацията - властЗавой в редакционната политика или недоглеждане?
Да видим....
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноДо коментар [#14] от "tsvetko_51":
Който спешно иска федерация, може да си стегне куфара и да отиде в някоя наблизо.
А лично на мене ЕС0 ми харесва такъв.
dejmos
Рейтинг: 2364 НеутралноЗа какво ЕС се сърди на Унгария ??
........................."ограничава свободата на печата и преследва неправителствени организации" - това излиза !!
Радвам се че живея в България ,където има толкова много свобода , толкова много ...
Доколкото знам , една единствена организация е ОГРАНИЧЕНА - тази на СОРОС, а тя имаше и и университет.
Какво да направи унгарския премиер ,като в унгарската конституция пише ..., че унгарското семейство се състои от БАЩА (мъж) и МАЙКА (жена) ...... да изтърбуши конституцията заради ...ГЛОБАЛИСТИТЕ ??
А Европейския съюз трябва да приеме накакъв РЕГЛАМЕНТ за такива НАДНАЦИОНАЛНИ неправителствени организаци. При тях думите и действията са коренно различни....Ако те разбиват самата държава.. по каво се различават от шпионска структура?
Oggie Petkov
Рейтинг: 376 НеутралноДо коментар [#14] от "tsvetko_51":
За да се реализира това за което говорите, първо отделните държави трябва да са много близко по своето икономическо развитие и заплащането на труда да е еднакво в тях. Второ, трябва да изчезне рецидивът от миналото на "великите сили" Германия, Франция, които искат да диктуват политиката в ЕС.
deaf
Рейтинг: 2965 НеутралноДо коментар [#14] от "tsvetko_51":
Аман от общи приказки,които отгоре на това са шизофренични!
Кажи ясно и кратко трябва ли Брюксел да спре парите на Унгария и Полша? Ако отговорът ти е "Да",значи си представяш ЕС като копие на СССР.
Ако отговорът ти е "Не",значи искаш ЕС да ПРИЛИЧА на федерация.
Имам новина обаче за теб. БЕЗ собствена армия и правосъдие,ЕС е едно голямо НИЩО!
Иван K
Рейтинг: 2721 Неутрално"юни 2021 година ще представи част от новите източници на приходи:"
подписНови приходи и нови харчове.
Кой ще прави харчовете - естествено политиците. А после зашо политиците крадели, били глупави и лъжели.
Как политиците да не лъжат хората като с лъжи най-сигурно се печелят избори и след изборите започват харчовете.
Как политиците да не са глупави, като избирателите си харесват политици от своето ниво по-надолу.
pamela
Рейтинг: 2538 Неутрално"Но юни 2021 година ще представи част от новите източници на приходи: въглероден данък, нови цени на емисии и такси за използване на дигитални услуги (дигитален данък). А до юни 2024 година ще трябва да се подготвят данъците върху финансовите транзакции, нова обща основа на корпоративните данъци в ЕС и нещо подобно за минималната работна заплата."
*
И накрая ще се окаже, че данъкоплатците ще платят повече, отколкото при старата система за набиране на средства за европейските фондове.
pamela
Рейтинг: 2538 Неутрално"Не съм съгласен и с политиката на Четворката от Вишеград по повод имигрантите и бежанците, или пък с политиката на България по този повод."
*
И по-конкретно? По този въпрос няма нищо споменато в присъединителните договори, особено пък за разпределение на нелегални мигранти.
Шизо
Рейтинг: 16 Неутрално"Напълно неясно е защо а) се въвежда специална процедура за санкциониране след като има служба като ОЛАФ и прокурор, който вече е избран и е заявил, че започва разследвания"
Авторът или си няма идея какво пише или най-вероятно се прави на ударен.
ОЛАФ действително може да разследва измами с евросредства. ОЛАФ обаче не може да завежда дела и да повдига обвинения. Страни като Унгария съвсем открито игнорират сигналите, просто защото могат.
Европейската прокуратура решава този проблем и може действително да преследва злоупотребите - с малката подробност, че нито Унгария, нито Полша участват в нея.
Така се връщаме в изходната позиция, където единственият начин да накараш подобни държави да спазват правилата, е да им врътнеш кранчето. И сегашното вето от тяхна страна е просто един жалък опит за изнудване.
hamiltonf
Рейтинг: 3982 ВеселоПокрай огромния шамар с ветото на Полша и Унгария срещу финансовата рамка, нашето вето изглежда като погалване с перце, което е добре за нас, ще се отслаби натиска от арогантната Германия.
Икономедиа Етичен кодекс на българските медии. 3. РЕДАКЦИОННА НЕЗАВИСИМОСТ 3.1 Няма да се поддаваме на политически или икономически натиск или влияния.deaf
Рейтинг: 2965 НеутралноДо коментар [#25] от "Шизо":
Златни ти уста! Тогава веднага трябва да врътнем кранчето на Германия,щото тя наруши дивашки всякакви правила НАСИЛВАЙКИ държавите от ЕС да приемат "бежанци" НАРУШАВАЙКИ всякакви закони!
У Чен
Рейтинг: 1005 НеутралноМи тъй де аз какво казвам? В България корупцията е само усещане! В България корупция няма!
Това къщи за тъщи, ресторант "Осемте джуджета", подпорната стена за птички, ало Ваньо - това е само усещане за корупция! Щом прокуратурата не е открила нищо нередно, значи корупция няма! Мисля че германците трябва да дойдат да се учат от нас как да се справят с корупцията, тъй като те са по-корумпирани от нас!
dosetliv
Рейтинг: 1318 НеутралноТова е едно на ръка. Всеобщ данък затоплизъм, веднъж въведен, вече няма да може да се контролира от отделните държави, а ще се вдига според както каже Големият Бял Баща в Брасъл, дето никой не го е избирал директно и на никой не се отчита. Както учи историята, веднъж въведен някакъв данък с конкретна цел, си остава вечно, даже след като причината за въвеждането му е отпаднала. През 1902 г в Германия се въвежда акциз на шампанското с цел набиране на средства за изгражадне на военен флот. Първоначалната цел отдавна е отпаднала, обаче акцизът си седи и досега и събира от матряла по 400 млн евро на година. Така ше стане и със затоплизъма : даже и температурите да паднат с 10 градуса, данъкът пак ще се вдига, тоя път за борба със застудизъма.
Афърматив. В Германия няма "върховенство на закона", понеже главният прокурор е подчинен на правосъдния министър. Др от Лайен например, кога е била военен министър, е шарила яко милиони за консултантски договори на приближени. Кога отпочнали разследване, изведнъж служителите в министерството ги хванала колективна амнезия. Пък и прокурорът не си давал много зор да рови, щото колегата на др от Лайен му е началник и ако се разлюти може да го уволни.
hanseatic
Рейтинг: 607 НеутралноУважавания от мен Красен Станчев е направил една, единствена грешка в иначе чудесния анализ. Нарушаването на принципа на върховенството на закона, неизменно води в крайна сметка до нарушаването на правата на широка прослойка от населението на съответните страни. Орбан и дърпащия задкулисно конците Качински, отдавна променят осезателно законодателството в Унгария и Полша в своя полза. Лоялността им към ЕС е изключително ниска. Санкциите, които надявам се ще получат тези страни за бруталното погазване на европейските закони, са силно закъснели.
Шизо
Рейтинг: 16 НеутралноДо коментар [#27] от "deaf":
Квотите за бежанци бяха въведени (и после отменени) с решение на Съвета на ЕС.
wanderer
Рейтинг: 2168 ЛюбопитноДо коментар [#30] от "hanseatic":
“Нарушаването на принципа на върховенството на закона, неизменно води в крайна сметка до нарушаването на правата на широка прослойка от населението”
А принципът на върховенството на закона какво гласи? И кой (Бог) осъжда дали принципът е нарушен?
Как Орбан (Унгария) нарушава принципа, спазвайки закона за задържане/недопускане на нарушители на държавната граница/Шенгенското пространство?
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноНещо, фактите СА ПО-ДРУГИ..
Въобще не иде реч, за неспазване на параметрите при някой ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТ Е СЛОВЕНИЯ , УНГАРИЯ ИЛИ ПОЛША..
Кой е въпросният Проект?
В Словения , да речем.. ?
Кога ЕС са видели, че параметрите в Апликационната форма , не са спазени, как да реагирали, какво означава "не може да ги накараш"?
Че каква малоумна е била политиката на ЕС , до сега?
Примерно - Транспортните коридори.. решават нещо, отделят бюджет, одобряват плащанията, тече търг за изпълнител, пускат втори транш, пак проверяват, подготвят доклад, правят финалното плащане..
И ВСИЧКО ТОВА - НЕ Е РАБОТЕЛО??
Ми за какво са вземали заплати в Брюксел, за какво са тези програмни периоди и отчети?
И КАК НЯМА ДА БЪДАТ ДАВАНИ ПАРИ НА ТРИТЕ ДЪРЖАВИ В БЪДЕЩЕ?!
ТЕ ИМ СЕ ДАВАТ НЕ ЗА ХАРЧЛЪК , А За ЕВРООЕЙСКИ ПОЛИТИКИ.
Проектите НА ЕС в тези държави - в момента дето вървят - транспортни коридори, околна среда.. ще спрат?
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноИ ако ЕС се отказва от Политиките си - да си каже!
Въпрос тогава - що да им се дава издръжка..
bnc59488372
Рейтинг: 721 НеутралноДо коментар [#21] от "deaf":
И БЕЗ СОБСТВЕН ЕЗИК.БЕЗ ЕЗИК НЯМА КУЛТУРА СЛЕДОВАТЕЛНО НЯМА НИЩО.ЕВРОПА Е НЕМИСЛИМА БЕЗ ЛИНГВИСТИЧНОНАЦИОНАЛНОТО СИ МНОГООБРАЗИЕ ,БЛАГОДАРЕНИЕ НА НЕГО Е ДАЛА ТОЛКОВА МНОГО НА ЧОВЕЧЕСТВОТО.
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноИ още за тъпоумните червендули, дет скачат :
"Ще им спрат парите. хак им е"
ЕС сам на себе си , си спира парите.
Да припомня ЕС Е СЪЮЗ НА СВОБОДНИ ДЪРЖАВИ, КОИТО ИМАТ ОБЩИ ДЕЙНОСТИ ЗА ОБЩО ДОБРО!
И имат орган, който да координира и да мениджира.
В Брюксел..
Давах прост пример с Транспортните коридори.
Имаме значи общ план да се изградят и да може хора и стоки бързо и лесно да отиват от юг, на север , примерно..
Ползата е за Германия, Чехия, Австрия, Унгария, Словения, Полша, Хърватска, България - парите са от общите фондове!
По същия начин - в една държава се прави път от град А , към град Б.
За обща обществена полза.
И да си представим , че сме изградили всичко и остава един мост , до някое градче.
Да, ама властите на това градче са му ядосани - и не правят моста!
Там не рачат да приемат мигранти и да ги обгрижват..
Малоумно, нали?
А властите са всякви, но не и компетентни..
Същото е сега и с ЕС .
За това - вето и Оставка, България да се присъедини!
motochristo
Рейтинг: 1254 НеутралноЕС разчита прекалено много на публичното изсипване на кофи с пари, за сметка на обяснение как и защо се раждат половината от Европейските правила и регулации. Затова губи позиции и влиза в спирала да изсипва все повече и повече пари, който се крадат в голямата си част, и се използват за корумпиране на местна почва.
Гласуваш за прасе - получаваш кочина.johnniewalker
Рейтинг: 895 НеутралноАз по ред причини не искам федерация. Допреди 100 години се борихме срещу империите, а сега се натискаме да влизаме/създаваме такава....
Не, благодаря. Не смятам, че в Берлин, Париж или Брюксел ни разбират или им пука за нас. Затова - съюз на суверенни държави, както го искаше де Гол. Но без едни да са по-равни животни от други във фермата.
Само за протокола да не останете с грешно впечатление, смятам и Русия за много вредна империя, от която трябва да се пазим.
Роси
Рейтинг: 7583 Неутрално"самият съюз се плъзга към авторитаризъм."
Значи всеки да прави, каквото си иска, а парите да си вървят. Този път не съм сугласна с Красен Станчев. Такива, като България , само спиране на парите може да ги накара да спазват някакви правила.
ТНТ
Рейтинг: 856 НеутралноПолша, Унгария и Словакия /тогава в рамките на Чехословакия/ се озъбиха здравата на руската/съветската мечка в средата на миналия век, тъй че европейските бюрократи трябва да си имат едно на ум по отношение на хора, способни да излязат с голи ръце срещу танкове!
Колкото до Орбан, той на практика събори през 1989 година телената ограда между Унгария и Австрия. По този повод великия Хелмуд Кол каза: "Благодаря, Унгария! Вие съборихте първата тухла от Берлинската стена!". А в туй време танте Меркел си седеше тихичко в партийния си кабинет... "Последният комунист на планетата ще умре в България." Димитър Талев, "На завой"
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноТри..
Три държави, налагат вето на ЕС..
Dariya Koleva
Рейтинг: 2919 НеутралноДа де, ама какво прави Германия няма никакво значение, прословутият двоен моралили мерене с два аршина!
Ето затова ветото на трите държави ме кефи, трябва откровенно да се говори за бакиите на заоадните държави!
owen
Рейтинг: 1173 Неутралнопоследиците са политически, не стопански, защото ветото рано или късно ще падне.
Изобщо не мога да разбера какво иска да каже автора, освен че май се познава с тия хора - не е съгласен с тях, но пък имат право да си кажат. ми имат, кой ги е спрял? ес се бил плъзгал към авторитаризъм?! т.е. ние имаме право да сме авторитарни, и ако вие не сте съгласни с нашия авторитаризъм, значи сте авторитарни? (логика) само в източна европа:)
owen
Рейтинг: 1173 НеутралноДо коментар [#9] от "vik":
ама другарю, никой не ви спира да излете от този нов сср. и за разлика от предишния, никой няма да ви прати танкове. ще ви изпратят по живо по здраво.
simChо
Рейтинг: 2432 НеутралноНе може ВСЕКИ ДА СИ ПРАВИ, КАКВОТО ДИ ИСКА!
Има си Договор, има си Правила!
Че утре и банките, и мобилните оператори ей така ще ди измислят врътки.
Може да ползват и същата формулировка " върховенство на закона".
Пляс, Брюксел , по ръчиците!
Спри им парите с вето, да нямат бюджет-ей как ще спазват правила!
Много правилно мнение !