
© Юлия Лазарова
Предложението на МОН изглежда така – срещу освобождаване от студентски такси, студентът се лишава от свободата да взема решения за кариерата си за период от пет години след завършването си.
Анализът е от седмичния бюлетин на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Идеята студентите да получават подкрепа - финансова или друга - срещу обвързване за работа в страната, където са получили висшето си образование не е нова в българския обществен дебат. Този път обаче по всичко личи, че Министерството на образованието и науката (МОН) се кани да реализира тази идея, но последствията надали ще са желаните.
Замисълът на образователното министерство предполага студентите, които искат да бъдат освободени от част или всичките си образователни такси, да сключват договор с работодатели, които да им осигуряват стаж по време на следването, а след това и работни места за период от поне 5 години. Студентите от своя страна се задължават да работят при този работодател за същия период. Този подход обаче няма да важи за всички специалности - МОН се наема ежегодно да изготвя списък с приоритетни за икономиката специалности с недостиг на кадри, както и да идентифицира потенциални работодатели за тях.
Логиката зад този подход е ясна. Към момента държавата инвестира в студенти чрез финансиране на публичните университети, без след това да има каквато и да било гаранция, че тази инвестиция ще се влее в българската икономика. Особено в някои специалности - например медицинските- "течът на мозъци" е достатъчно голям, за да създава видим недостиг на кадри. По този начин освободените от такси студенти гарантират, че поне ще започнат кариерата си в България и ще успеят да възстановят част от "инвестицията". Има поне още една видима положителна страна, а именно осъзнаването на ключовата роля на стажуването в прехода от обучение и работа.
Около подхода обаче възникват редица въпроси. На първо място се допуска, че образователното министерство е способно да извършва прецизно макроикономическо прогнозиране на нуждите от кадри в период от 5-10 години напред в бъдещето. Тази задача е особено трудна, предвид динамичните икономически трансформации и влиянието на случайни събития (пандемията и последствията от нея за икономиката са особено подходящ пример).
МОН ще трябва и да може да идентифицира подходящи работодатели, които да могат не само да предложат адекватен стаж и стартови позиции на студентите, но и да се задържат на пазара за периода, в който държавата очаква да получи обратно инвестицията си в образование. На фона на предишни подобни инициативи - списъците със защитени и приоритетни специалности, които в крайна сметка обхванаха голяма част от висшето образование например - имаме всички основания да се съмняваме, че тази задача изобщо е по силите му.
Второто допускане е, че в началото на висшето с образование студентите са в състояние да изберат поле на работа и дори професия, с която да се занимават следващите (поне) 10 години. Предвид честите смени на специалности и работни места в тази възраст, такъв сценарий изглежда малко вероятен. Ако съдим по последните десетилетия, прехвърлянето от една към друга сфера на образование и работно място в бъдеще ще става все по-интензивно и по-интензивно.
На този фон МОН предлага тъкмо обратното - студентите да бъдат закрепостени в избора, който са направили на 18-19 годишна възраст. Вероятно такъв подход може да се приложи към тесен кръг специалности, чиито избор дава изключително ясно определен професионален път на развитие. Но ако целта е да се реши кадрови недостиг на анестезиолози или патоанатоми, например, нека министерството да предложи програма от мерки насочени и адаптирани специално към медицинското образование.
Остава и въпросът дали ограничаването на студенти в специалностите им, още повече при конкретен работодател, е решение с оптимален положителен резултат за икономиката. Това не изглежда много вероятно - докато министерството може единствено да анализира структурата на икономиката и перспективите пред отделните сектори от птичи поглед, то отделните хора вземат конкретни, прецизни решения, водени от конкретната цена на труда на момента и търсенето на кадри с техните способности и развитие. Икономическата теория сочи, че решения на индивидите в пазари условия почти неизбежно водят до по-оптимален резултат в сравнение с тези на институция, която се опитва да планира цялата система.
Тези притеснения обаче не биха били от значение, ако образователното ведомство предлага добра сделка на студентите. Предложението обаче изглежда така - срещу освобождаване от студентски такси, студентът се лишава от свободата да взема решения за кариерата си за период от пет години след завършването си. Понастоящем студентските такси в държавна поръчка рядко надхвърлят хиляда лева годишно - с други думи, трудно изглежда студентите, приели предложението да успеят да си спестят повече от няколко хиляди лева срещу свободата си да избират сами и гъвкаво кариерното си развитие.
Дори от гледна точка на най-бедните потенциални студенти това изглежда много лоша сделка, като изплащането дори на малък кредит е много по-привлекателно. По тази причина изглежда малко вероятно МОН да намери кандидати, склонни да приемат тази оферта. Ако таксите бяха по-високи, а качеството на висшето образование по-високо, вероятно изчислението би изглеждала по друг начин.
В крайна сметка, похвално е че образователно министерство търси начини да задържи не само студентите си, но и мисли за бъдещето на пазара на труда, заедно с реалния бизнес. Още по-добре е, че избраният подход е чрез предоставяне на стимули, пък и не прекалено добре преценени. Предложеното решение в настоящия си вид обаче няма да доведе до желания резултат, най-вече тъй като вероятно почти никой няма да се възползва от него.
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоМного по-работещ ми изглежда подходът в казуса с учителите - ясна политика на държавата, че заплатите растат и ясно повишен интерес към професията от кандидат студентите. Ако се направи нещо подобно и за бъдещите лекари, а да не се направи е чисто самоубийство, повече от тях ще предпочетат да останат.
За останалите специалности, поне според мен, свободната конкуренция е за предпочитане.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноТия умници задминаха комунистите. Тогава разпределението беше 3 години.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Сега предлагат 67% увеличение.
Гарантирано от ГЕРБ.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#2] от "КМЕТ В СЯНКА":
Кмете, в САЩ е така със студентите които са издържани например от Министерството на Отбраната, после служат в различни модули на Националната Гвардия или с договор при редовните военни - Колин Пауел е от тези кадри. И с медицината е така, 50% от дълговете по образованието за 3 години работа в места с недостатъчно медицинско обслужване (индиански територии, ако щеш резервати, Аляска и т.н) или 100% за 5 години работа там по договор.
Имитацията е най-добрият комплимент, нали така ?
lout66
Рейтинг: 733 ЛюбопитноДокато комунизмът в мисленето и действията не си отиде от тази страна ,нищо добро не ни чака .Не може всички да продължаваме да плащаме за ненужни специалности и ненужни специалисти .Ако цената на образованието е реална а не петстотин или хиляда лева на година всички ще се започнат да се замислят дали да си губят времето с специалности за които се знае че няма реализация .
В гадната Великобритания в която е много скъпо образованието са дали възможност и на бедни и богати да кандидатстват за държавен заем , и когато завършиш или ако изобщо завършиш спрямо получаваните доходи започваш да си връщаш заема.
nwj49315903
Рейтинг: 941 НеутралноДо коментар [#1] от "boevbisser":
За кои лекари става дума? Спре ли източването на здравната каса всичко ще се оправи. Свободната конкуренция по "български" съсипа образованието е моето мнение.
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#5] от "nwj49315903":
За абсолютно всички, и за медицинските сестри. А ако не спре източването в Здравната каса какво ще правим, то, като гледам, няма изгледи да спре?
По принцип силно вярвам в свободната конкуренция и че тя е основата на прогреса. Но за някои неща трябва да има изключение. Образованието и здравеопазването най-вече, без държавна подкрепа там заминаващите си българи ще продължат да се увеличават. А кои подкрепя нашата държава всеячески - чиновниците, полицаите.... Стъпката с учителите беше много правилна.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#3] от "daskal1":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!ТИ КАРАЛ ЛИ СИ РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ В бЪЛГАРИЯ И АКО ДА ТО ЗА КОЛКО ВРЕМЕ?
Шакир Зулов
Рейтинг: 827 НеутралноНапред науката е слънце,
Много съм просткоята в социални мрежи грей.🐵
Шакир Зулов
Рейтинг: 827 НеутралноДо коментар [#6] от "boevbisser":
Много съм простСвободната конкуренция свършва там ,където започва геополитиката.Ама ти си вервай в нея де,лошо нема.🐵
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#9] от "Шакир Зулов":
И в това, което казваш, има истина, няма нужда да го вярвам. А за свободната конкуренция - засега нищо по-добро не е измислено.
Rational
Рейтинг: 759 НеутралноМедицинските специалности наистина са проблем. Частните студенти плащат по 7000 лв. на година, докато за държавна поръчка държавата поема голяма част от таксата. Отделно са преференциите за общежитие, стаж и т. н.
Трябва да се работи тези хора да останат тук и да се върне инвестицията в тях. Със сигурност даването на перспектива и по-добри условия е едното. Но трябва да бъдат законово ангажирани поне известно време да работят в държавата, която ги е обучил и финансирал.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#10] от "boevbisser":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Каква свободна конкуренция в държавната администрация виждаш?
Калинка, торен бръмбар, милиционер... и така до безкрайност.
gcz57373646
Рейтинг: 10 НеутралноТия още не са излезли от социализма. Останалите държавици и то такива от 'наш тертип' развиват биотехнологии, електрически автомобили (Хърватия) и дори електрически самолети (Словения). Държавите подкрепят директно тези технологии, държавни инвестиционни фондове гарантират кредитиране ... Ето на че се прави, възможно е. Това са хиляди работни места с висок добавен продукт. Тия нашите КУРИФЕИ още на някакви бележки и печати разчитат. Нито една голяма фирма българкса нямаме ! До 30г. ще събираме миди по плажа, поне това ни е дал Господ, но ние и това си го разорахме
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#12] от "КМЕТ В СЯНКА":
За частния сектор говоря, аз съм си частник, в държавния имам опит 3 г. като член на борд.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#14] от "boevbisser":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!За частния всички знем но и там е изкривено всичко благодарение на държавните и общинските поръчки.
Щом си бил в борд знаеш отлично невидимата страна на нещата.
Конкуренцията е като в приказката за царския син, който си търсел жена по света.
Шакир Зулов
Рейтинг: 827 ЛюбопитноИ члена ти изпадна от борда?🐵 Много съм прост
dedoliben
Рейтинг: 2421 НеутралноЕ Кмете тогиз беше за всички а сега е справедливо.
Ако искаш за без пари ако си платиш свят широк. "Моите министри са англофили, моите генерали са германофили, моят народ е русофилски, само аз останах българофил". Цар Борис III
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#7] от "КМЕТ В СЯНКА":
Не, "кмете" нямаше работа за мен и ме пратиха в казармата след като се върнах в България с диплома за висше образование вместо да ми позволят да завърша предложения ми докторат във Варшава. След това пак нямаше, та заминах в аспирантура след национален конкурс. Когато се върнах, пак се чесаха по главата какво да правят с мен макар че бяха задължени да ме вземат на работа във ведомството заявило аспирантурата, имаха свои хора за уреждане. Е, аз бях упорит и готов да вдигам шум, та ме назначиха. Та така. А ти къде работи по разпределение, във Вълчидол ли?
ПП
Да не се засегнеш от последното, спомни си филма с Апостол Карамитев.
nwj49315903
Рейтинг: 941 НеутралноДо коментар [#6] от "boevbisser":
Според скромното ми мнение лекарите печелят доста добре, за сестрите съм съгласен. Понеже вярваш в свободната конкуренция кажи през последните години колко частни болници се построиха в София? Стъпката с учителите казваш, според теб откъде идват парите за увеличение на учителските заплати? Ще дам жокер, училищата са на делегиран бюджет. Това, че МС увеличава ставката не означава, че има пари за увеличение извън "елитните" училища. Свободна конкуренция, дявола е в детайлите.
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#19] от "nwj49315903":
Много малко лекари печелят добре, иначе защо да напускат с писъци България. За сестрите пък да не говорим - 700-900 лв. базова заплата, унижение някакво, общите работници в строителството вземат 2 пъти повече.
За учителите явно не си разбрал - във всички държавни училища заплатите са увеличени, в абсолютно всички - процесът стартира още от 2017, ако не се лъжа, и приключва догодина. Парите идват от нашите данъци, разбира се, откъде да дойдат. И тези пари са едни от малкото, за които поне аз не съжалявам, че са ми ги взели.
deaf
Рейтинг: 2394 НеутралноДо коментар [#4] от "lout66":
Във Великобритания има както скъпо,така и евтино образование. Под "евтино" да не разбира некачествено.
padrino
Рейтинг: 4226 ВеселоЕ хайде сега да не отричаме "предимствата" на плановата икономика, особенно 5 годишния цикъл 😂😂😂 Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
padrino
Рейтинг: 4226 ЛюбопитноИли безплатно образование както е в Шотландия. Всеки може да се запише да учи в Сейнт Андрюс например, което е един от най елитните университети в ОК. Orgoglioso di essere metà Italiano 🇮🇹 e metà Bulgaro 🇧🇬
DDR
Рейтинг: 2810 НеутралноСпоред мене, висшето образование трябва да е платено без дотации от държавата но да има разработени чадтни и държавни механизми за взаимноизгодно опрощаване на таксите.
Im Kapitalismus wird der Mensch durch den Menschen ausgebeutet; im Sozialismus ist es umgekehrt. "Gleichberechtigung ermöglicht Freiheit, weil Ungleichheiten nicht negiert werden. Gleichstellung ist Gleichmacherei, die den Menschen nicht mehr in seiner Individualität, sondern nur als Vertreter eines Kollektivs wahrnimmt"За частните механизми е ясно —> предприемачи финансират студенти срещу определени задължения в договор.
За държавата —> според нуждите определя специалности от висш държавен интерес. За тези специалности предлага стипендии/студентски заем или както там му се вика, срещу определени условия. Едно от условията за опрощаване на заема може да бъде и работа определено време след завършването в държавни и общински фирми или чрез нещо като държавна посредническа агенция за работа отдаване на такива хора на частни фирми (последното може и лошо да го обясних)
Колкото по проста е схемата, толкова по полезна и работеща ще бъде.
При нас редовно се финансират скъпи обучения на служители, като са обвързани да рабитят определено време. Ако иска да напусне по рано —> доизплаща остатъка. Просто, разбираеми и прозрачно —> и няма място за сръдни и емоции.
gost22
Рейтинг: 2163 НеутралноА доживотното "жителство" след 3-те години разпределение, що го пропусна, а? "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Иван K
Рейтинг: 2919 НеутралноТази идея предполага, че държавата поема отговорнотта да насочва студентите към подходящите специалности.
подписВ сатията е описано защо държавата не може да реши къде да насочи хората, но има и още една вреда. Пречи на стдентите да направят свой отговорен избор.
Добрите стари капиталисти са го измислили. Вземаш студентски заем и учиш каквото си решиш на своя отговорност. След това връщаш заема и страдаш ако си сгрешил, което е ефикасен мотив да не грешиш.
Софианец
Рейтинг: 591 Неутрално".....похвално е че образователно министерство търси начини да задържи не само студентите си, но и мисли за бъдещето на пазара на труда, заедно с реалния бизнес...."
Е, затова вдигна таксите на задочно обучение (за машинни инженери) от около 400-500 лв на семестър на 1200 лева на семестър. За да осигури необразована работна ръка. Евала....Прост народ - слаба държава.
zhoo
Рейтинг: 86 Неутралноняма да стане за медицинските кадри, поне докато заплащането не стигне 70-80 % от това в развитите ееропейски страни. В цяла Европа има недостиг и цената на трда е далеч по-висока. Тук добре платените (според мен) са малко - точно толкова, колкото е нужно за съответното (правилно) лечебно заведение да получи нужната висолоплатена пътека .
GMO VACCINES CHEMICALS
Рейтинг: 2573 НеутралноДа им дават студентски кредит - ако искат да завършват да ходят където и да е и да си го връщат.
☠ ☠ ☠ Long after humanity and its works were dust, the Sun engulfed Earth, heaved its last gasp of energy out into an insouciant cosmos, and died.Hawaii
Рейтинг: 4363 НеутралноТова закрепостяване НЯМА ДА СЕ СЛУЧИ
Всеки дипломиран лекар ще си бие камшика и
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ще ИЗБЯГА В ЧУЖБИНА
Първо - за да изкара за 1 или две седмици парите
колкото му е струвало цялото образование в България
Второ - ЗА ДА НЕ ПЛАЩА НИЩО на държавата
Истината е че такива държавата ЩЕ ГИ ФАНЕ ЗА ФАНТОВКИТЕ
Нито може да им попречи да заминат и да работят в чужбина
Нито може да вземе от току-що завършил младеж без доходи
и имущество каквото и да е
Ако случайно има такъв с имущество - било по наследство
било по други причини всеки селски адвокат ще го научи
да го разкара това имущество на близки и роднини и да остане
гол като пушка без нищо налично за конфискуване
Тази врътка минаваше само в СЪВЕТСКА БОЛГАРИЯ
Сега НЯМА КАК ДА МИНЕ
BezDOM
Рейтинг: 121 НеутралноИма простичко решение :
Не плащам данък обществено мнениеСтудентските такси се оформят като кредит, който след завършването трябва да върнеш за 5 години (60месеца), като за всеки месец работа в България ти се опрощава една вноска ( без значение на държавна или частна работа или свободна професия или някакво предприемачество ). Ако отидеш на работа извън страната, би трябвало да не е проблем да си плащаш вноските. Ако не завършиш - плащаш независимо дали си в България или не, което ще е стимул да учиш, а не за един безкрен купон както е сега
Hawaii
Рейтинг: 4363 НеутралноТочно така !
НЯМА МЕХАНИЗЪМ по който държавата да попречи
на дипломиран лекар да работи където си иска по света
само защото имал да връща пари по частен договор
какъвто се явява този за КРЕПОСТНИЧЕСТВОТО срещу безплатно обучение
rumen_s
Рейтинг: 1357 НеутралноИдиотите с комунистическо мислене на тази територия не свършват. И малкото кадърни, избиращи да останат студенти тук ще почнат да бягат в чужбина. Един кадърен вишист през трудовия си живот изплаща с пъти обучението си чрез данъците и осигуровките, които плаща. Ама работа на държавата е да създаде достойни условия за труд и заплащане, нещо, което не прави. И нашите мутро-бизнесмени си мислят, че с комунистически ограничения насила ще държат някого тук да им работи без пари. Е, няма да стане.
стефан иванов
Рейтинг: 650 НеутралноКаквито и глупости да мислят по министерствата ,няма да им се получи.Естествен стремеж е на всеки човек да живее в уредена,правова държава със висок стандарт.В началото на прехода най-важно бе заплащането,но напоследък и другите фактори влияят сериозно,дори са се изравнили според мен.Та докато не се подобри като цяло ситуацията в БГ резултатите ще са такива.
Athanatos
Рейтинг: 1372 НеутралноВсички пропускате една подробност в статията: "да сключват договор с работодатели, които да им осигуряват стаж по време на следването, а след това и работни места за период от поне 5 години.".
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .По мое време - в края на социализма и първите години след него, имаше подобна практика. Сключването на договор със завод или фирма, освен гарантираното работно място след завършване, ти гарантираше и много добра стипендия по време на цялото следване. Под много добра имам предвид, че колегите, които имаха договор с някой завод, буквално си взимаха по една нормална за времето си заплата всеки месец. А останалите се борехме за успех, за да вземем 30 или 50 лв месечно, и то ако доходите на родителите ти са ниски.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
ban
Рейтинг: 699 ВеселоДо коментар [#34] от "стефан иванов":
Преди няколко месеца, пред университета правиха ремонт. Един от нашите професори излязал да види какво правят и как. Оказало се, че един от общите работници е доста старателен в работата, независимо, че е от малцинствата. След като го разговорил, установил, че доста добре знае и английски. Оказало се, че работникът, работи в Англия, но заради вируса временно е в България, но работодателят му плаща по 2500 лири месечно, само за да не го загуби като работник. Сами се досещате колко е заплатата на нашия професор, който знае отлично английски и френски!
nwj49315903
Рейтинг: 941 НеутралноДо коментар [#20] от "boevbisser":
Явно ти не си разбрал, общинските и държавните учебни заведения са на делегиран бюджет ерго броят на учениците определя финансирането. Задача за пети клас брои ученици 200*х= бюджет, който се разходва за издръжка на училището или детската градина. Имаше един комунистически постулат " количествените натрупвания водят до качествени промени" или нещо от сорта, колкото повече са учениците толкова по богато е едно училище, което облагодетелства големите училища в големите градове, но не влияе на качеството на образование. Отговорът на другия въпрос е лесен, казва се стандарт на живот, може успешно да сравниш нивата на средните заплати във всеки един спектър и ще установиш, че и брокерите на имоти печелят повече отколкото в България. Защо според теб шефа на болница взема огромна заплата, а сестрата 700лв? Дявола е в детайлите.
стефан иванов
Рейтинг: 650 ВеселоДо коментар [#37] от "ban":
Ами кой му е виновен на професора.Да беше учил за бачкатор.
galapagas
Рейтинг: 670 НеутралноАвторът какъв стаж има в сферата на висшето образование, че дава категорично мнение?
стефан иванов
Рейтинг: 650 НеутралноТука е така ,ревът ,че кадри няма ,но заплатите като в бананова държава.Та и кадрите ,ще са като количество и качество като в бананова държава.
стефан иванов
Рейтинг: 650 НеутралноБез да подценявам никой труд и професия ,все пак трябва да има разлика от поне 50% от средна заплата на среднист и на вишист.Изключения винаги ще има но като цяло това трябва да е като ориентир.
стефан иванов
Рейтинг: 650 НеутралноКаквото и да си говорим почти всичко е функция на икономиката в една държава.
В БГ със хората които си избира народа да го управлява шанс за подобрние липсва.
И моля да не ми се обяснява колко неща били направени и колко били вдигнати доходите
в сравнение с преди 20г.Вижте какво направиха белите страни за 20г.Ние сме в ЕС от повече от 10г редно е да се сравняваме със държави от ЕС.
Роси
Рейтинг: 8236 НеутралноНе да ги задължават, а да направят така, че младите хора да искат да останат. От друга страна, щом ти плащат образованието и ти трябва да направиш нещо за тази страна. Не за управляващите, а за хората, от чийто данъци си се възползвал.
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#38] от "nwj49315903":
Едното не пречи на другото, т.е. и училищата са на делегирани бюджети, но и заплатите на учителите се покачиха - по 25 % годишно последните 4 години. Тоест сега делегираните бюджети са просто по- високи. Какво не разбираш?
pamela
Рейтинг: 2666 НеутралноНе виждам нищо лошо в това ако е само една опция, която може и да не се използва от студентите и няма да има задължителен характер. При това положение всеки студент ще има избор.
Да не забравяме, че студентските такси не покриват изцяло образованнието на студентите и вероятно за в бъдеще те ще се увеличават, особено за специалности, където материалната база е решаваща за получаване на добро образование.
Judjuk
Рейтинг: 3466 Неутрално".....дали възможност и на бедни и богати да кандидатстват за държавен заем , и когато завършиш или ако изобщо завършиш спрямо получаваните доходи започваш да си връщаш заема."
До коментар [#4] от "lout66":
Това е най-лошият начин на закрепостяване. Още преди да си почнал работа, вече си длъжник. И обикновено оставаш длъжник през целия си живот. Пък и каква е точно ролята на държавата? Можеш просто до си заложиш къщата или нивата и да си теглиш заем.
Сегашната държава не бива да се ангажира с такава дейност. Къде е логиката държавата да издържа студенти, а след това частен субект да ги дои 5 години? Ми нека работодателят сам да си ги издържа. И да си избира такива, каквито му трябват. Не че беше идеално, но ми изглежда, че през социализма проблемът беше по-добре решен. Поне не изглеждаше чак толкоз конфликтна ситуацията.
Новият икономически модел /частна собственост, конкуренция, лична предприемчивост/ все повече губи привлекателност, сили и перспектива. Малко вероятно да издържи повече години от комунизма.
Tru Soulja
Рейтинг: 693 НеутралноДокато не се изтрие комунистическото мислене ще си останем винаги последни.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематmihail_p
Рейтинг: 1396 Неутралнотова са пълни алабализми.
и без това мнозинстовото
студенти си плащат и в момента.
държавната поръчка е по-малка от преди.
има много частни университети.
честно казано и самата учебна програма
се променя и то не към добро.
със или без тези измислени мерки,
сме много назад. STEM нагласата на младите я няма.
не става с унсс 3 години и след това ама какво да правя.
и какво става. хората стават програмисти, защото
там има бъдеще, защото във фирмите не ти искат
меи или фми за да си програмист. може би статията е написана
за лекарските специалности, но и там няма как да стане.
mihail_p
Рейтинг: 1396 НеутралноДо коментар [#47] от "Judjuk":
абе ти у ред ли си.
какъв нов икономически модел.
това е политически модел.
и е най-добрият. хората искат
да бачкат и да се наслаждават на
плодовете на труда си, не на
държавно спуснато задължително
наслаждаване. това твоето е комунизъм.
Judjuk
Рейтинг: 3466 Неутрално"държавно спуснато задължително
наслаждаване. това твоето е комунизъм."
До коментар [#50] от "mihail_p":
Аз просто сравнявам това, което при комунизма беше направено за 30 години с това което е направено през последните 30.
Моделът не сбъркан, по-скоро е скапан. Комунизмът си беше тъпотия, няма да се върне, но и сегашният трябва да се промени, вече няма накъде да потъваме.
Един вампир броди из Европа
Рейтинг: 2866 НеутралноЗвучи герберски и патреотично, също като връщането на задължителната военна служба. Харесва се на широките народни маси (известни още като матреала), с изключение на потърпевшите.
Демокрацията е най-големият враг на планетата (https://foreignpolicy.com/2019/07/20/democracy-is-the-planets-biggest-enemy-climate-change/)КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4867 НеутралноДо коментар [#18] от "daskal1":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Помня го чудесно. Другаря Прашинков помниш ли го?
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#23] от "padrino":
Има много и разнообразни модели, въпрос на избор на стратегия от държавата. Например, т.н. мериторичен модел, в който определен процент от класираните с най-добри и добри резултати не само учат безплатно, но са и осигурени с общежитие, храна и учебници (модел успешно прилаган от елитни частни унивреситети в САЩ). Следващата група плащат дотирани от правителството такси - такъв например е моделът за щатските (държавните) университети, като разликата обикновено е 1:4 за жители на щата и студенти извън него, включително и чуждестранни такива (често тук имплицитно е включена възможност за най-добрите сред чуждестранните студенти да са стипендианти, цени се талантът и трудолюбието).
Има го и моделът на Харвард например, при който класиралите се по успех и одобрениите след устно интервю студенти плащат според финансовите доходи на родителите удостоверено с последните три години от данъчните им декларации и договаряне с приемащата администрация (Харвард е сред водещите по даване на пълни стипендии на умни деца от по-бедни семейства от страната и света).
Има ги безплатните европейски модели във варианти с ограничаване на броя на приетите студенти по бал, или приемане на всички кандидати и "филтриране" (да не го нарека "касапница") с безкомпромисна академична оценка през целия период на обучение.
В рамките на тези модели спокойно съществуват допълнителни програмни модели с договори за стипендии с държавни (споменах военните, но има и договори с други администрации, например общински или социални програми - стипендии по бедност например) и частни организации - корпорации или фондации
Всичко е въпрос на държавна стратегия и реалности със задължения произтичащи от спецификата и конкретиката на съответния договор.
Дотук за бакалавърските програми, магистърските и докторските са отделен разговор.
тулса
Рейтинг: 3422 ВеселоДо коментар [#30] от "Hawaii":всеки селски адвокат ще го научи да го разкара това имущество на близки и роднини и да остане гол като пушка без нищо налично за конфискуване...
>>> А и Андрешко ще помага с каквото може на предприемчивия и способен младеж..
тулса
Рейтинг: 3422 ВеселоДо коментар [#44] от "Роси":щом ти плащат образованието и ти трябва да направиш нещо за тази страна.
>>> А бе майната и на тази страна. Я да се уредим ние, пък страната /територията други да я мислят. Стига с този кумунистически патреотизъм.
victor_victim
Рейтинг: 394 НеутралноДо коментар [#7] от "КМЕТ В СЯНКА":
Да, карал съм 3 години селско разпределение! И не съжалявам за нито един ден от него! Мнението ми е, че всички, учещи на държавна поръчка, трябва да подлежат на такова. Особено лекарите!!!!!
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#55] от "тулса":
Дали да му подскажа на :"хаваеца" за виетнамския вариант на договор при изпращане на студент на държавна издръжка в чужбина, при който имуществото на родителите се запорира от държавата и те нямат право на продажби и замени до завръщането на чадото до отработване на договора?
Или пък за американския вариант на студентски заем, който не се анулира и при личен банкрут и те гони доживотно? (имам една колежка учила археология в Йейл, пенсионира се преди 4 години и още плаща).
Май незачитането на подписани договори си е характерна следа от комунизма/социализма в източния модел наследен от Ленин - "мир без анексии и контрибуции" :-)
daskal1
Рейтинг: 4418 ВеселоДо коментар [#57] от "victor_victim":
Мой роднина, професор-имунолог, на млади години е бил ветеринарен лекар по Старозагорските села. Често се смееха с негов колега, когото обвинили в злоупотреба с продажба на млади животни на ТКЗС-то. Комисията, в която бил и моят роднина, разследвала случая и дала заключение "Не е злоупотребявал, само клал и ял". Явно не е бил сам в яденето (и пиенето) защото резолюцията е била приета без възражения и без последствия. :-)
Vladislav Sotirov
Рейтинг: 94 НеутралноВсичките тука дето се изказвате за това кой, какво и колко дължат студентите на държавата за обучението си, забравяте, че по време на следването, а и преди него, студентите не са освободени от никакви налози (ДДС, данъци върху имуществото, такси за администрацията и тнацията и т.н.) точно както всички други живеещи в България. Освен че преди това 19 години родителите са поемали разходите за този човек особено под формата на ДДС, така че хайде поне образованието на детето си да са платили. Аман от криворазбрания патриотизъм на сульо и пульо.
тулса
Рейтинг: 3422 НеутралноДо коментар [#58] от "daskal1":
Май незачитането на подписани договори си е характерна следа от комунизма..
>> Даа.. Има и той непоправими изкривявания на психиката , "реликт" от кумунизма в Болгария.:)
Това, за виетнамците, не го знаех. Как е с китайските студенти? Има явно нещо да подхранва желанието им да се върнат в родината. За положението с огромния студентски дълг и как го изплащат повечето американци и често семействата им, Хаваецът би трябвало добре да знае. Дъщеря ни беше приета в Бостънския университет(BU) преди години и трябваше да плащаме "само" половината от годишната вноска. За съжаление си развали успеха с една лоша оценка и трябваше да почнем да плащаме едно над 40,000 долара годишно. Това беше над възможностите ни , та щерката се прехвърли в Калифорния, където има добри университети, с по-умерени плащания, особено за резиденти на щата.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#61] от "тулса":
Даа, при мен дъщерята беще на пълна стипендия в "Емори", но една оценка "В" я накара да се преориентира към по-лесна специалност за да поддържа изисквания среден успех. Тази система дава своето отражение при избора на специалност. Добре поне, че после получи пълна стипендия за такса обучение за юридическия във УошЮ, като се отказа от предложенията за 50% такса в няколко от първите 5, по-умна се оказа от мен да не служи на родителски амбиции.
А за китайците трендът е интересен. Знаеш, че съм от над 30 години в системата и помня първите китайски студенти, които живееха по 4 души в стая, варяха си по купичка ориз който подгряваха в микровълновите в студентския център с нещо за "омазване" и ползваха душовете в спортния център. Имах асистент, който бил капитан-ЗКПЧ в армията, бяха го изпратили да следва философия, която той завърши и стана "доктор Ю" (преди това винаги се обръщахме към него с "мистър Ю" да не ни обвинят в незачитане), но остана, завърши счетоводство и сега има успешна кантора в Далас. Сега е доста конюктурно, някои с родители направили пари се връщат да помагат и печелят, други остават до получаване на зелена карта и тогава гледат да работят за американска фирма в Китай за запазване на статута и евентуално американско гражданство (имаме и такива българи във форума), трети остават и се устройват в САЩ. Много зависи от позициите на семейството в Китай.
тулса
Рейтинг: 3422 НеутралноДо коментар [#62] от "daskal1": но една оценка "В" я накара да се преориентира към по-лесна специалност
>>> Тази пряка връзка между жизнено важната за повечето студенти финансова страна и оценката прави задачата ми трудна. Аз съм си даскал от старата школа, направо като онзи сенсей с бамбуковата пръчка в Кил Бил ( с Ума Турмън) и пиша кой каквото заслужил, а студенти се оплакват групово. Разбира се и расист и сексист ме изкарват, ако другите им аргументи не проработят:)
Hawaii
Рейтинг: 4363 НеутралноДуша
Първо
Виетнамският вариант Е НЕПРИЛОЖИМ в държава от ЕС
Всеки родител със запорирано имущество по договор на детето си
ЩЕ СКЪСА ДЪРЖАВАТА ОТ ОБЕЩЕТЕНИЯ в Страсбург
Второ
Американският вариант също е неприложим
доколкото ти самият ми кажи как виждаш
конфискуване на имуществото в Сан Франциско например
или в Ел Ей на българин по причина че дължи пари в България
Трето
Не е ли най-нормалното нещо тази така наречена държава
с премъдрите и ГЕРБаджии начело вместо да мисли как да
закрепостява младежта си и да я разпределя като по СЪВЕТСКО ВРЕМЕ
да помисли как да направи ЗАПЛАТИТЕ КАТО В БЕЛИТЕ ДЪРЖАВИ
или поне колкото ЗАПЛАТИТЕ на РУСКИТЕ СТРОИТЕЛИ на ТУРСКИ ПОТОК
в БЪЛГАРИЯ
nwj49315903
Рейтинг: 941 НеутралноДо коментар [#45] от "boevbisser":
Ти не разбираш, което е странно, издръжката на едно дете е да кажем 1500 лв годишно това число не се променя при един и същ брой деца от къде пари за увеличение на заплати? В същото време разходите за училището са постоянни, ток, вода, отопление базата се амортизира и т.н. Ти от кое би спестил, за да увеличиш заплата?
boevbisser
Рейтинг: 3128 ВеселоДо коментар [#65] от "nwj49315903":
Заплатите последните 4 години се увеличиха двойно, бе човек. Това е неоспорим факт, познавам достатъчно учители - вярно е. Не мога да разбера какво искаш да кажеш.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#64] от "Hawaii":
Въпрос на правно регулиране между страните. По същия начин по който американците си гонят длъжниците в Полша например, избягали с неплатени кредити - ако са осъдени си ги връщат като стой та гледай, и е реципрочно.
За България договорът може да бъде с родителите и имуществена гаранция, като при виетнамците, но хайде да не спекулираме засега. Аз от своя страна обещавам да не съм член на комисия разработваща подобни закони в България :-)
Храбър
Рейтинг: 3501 НеутралноДо коментар [#3] от "daskal1":
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"Всичко хубаво, обаче в САЩ им предлагат стабилна и добре платена работа, както и възможности за растеж.
Тук само ги закрепостяват и така им пречат да се развиват в най-творческите години.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#63] от "тулса":
Болезнен въпрос, особено с бедни студенти от малцинствата които си губят държавното (щатско и федерално) финансиране при по-ниски оценки. Някои разбира се спекулират с това, други просто толкова могат. Имаме сериозна нужда от фокус върху професионалното обучение в следдипломните техникуми наречени "колежи" и ефективна и своевременна професионална ориентация, но в сегашната финансова ситуация университетите от масов тип са принудени да приемат студенти за които предварително е ясно, че няма да завършат, за да се осигурят приходите по формулите за дотации.
daskal1
Рейтинг: 4418 НеутралноДо коментар [#68] от "Храбър":
Говорите за идеалния случай, иначе въпросът със стабилността и доброто заплащане е доста относителен. Има немалко завършили "креативно писателство", "лидерство" и подобни специалности които работят в кафета, та си измислиха и специалната дума "бариста" да наподобява по звучене тази за английските адвокати... Както казват поляците, "истинската проверка е при прането", в смисъл доколко успешно бакалавърският "полуфабрикат" се учи в практиката на професионални знания и умения и не маловажното на социализация и интеграция в колектива.
тулса
Рейтинг: 3422 НеутралноДо коментар [#70] от "daskal1":.... Както казват поляците, "истинската проверка е при прането",..
>> Така е и не само поляците го казват и разбират. Помня един млад италианец в Мексико, женен за американка математичка, какво каза за някои руски професори там.
"Тези , с дебелите един пръст CV-та, нека да излязат на дъската да ги поразпитаме малко." Жената работи дълги години в индустрията, но последните години преподава в един елитен университет. Там студентите са умни и старателни, но и те страдат от бележкарство. Дали ще е А- или А често е въпрос за тях на живот и смърт.:) Та такива тя се опитва да ги подготвя за една реална и сурова проверка на интервюта за работа(от които има дългогодишен опит като ....обект и субект:)) и се опитва да ги убеди, че да имаш все шестици не е решаващото.
тулса
Рейтинг: 3422 НеутралноЕто и за колегата хаваец нещо за тежестта на дълга за образование и върху американските родители:
A Parent Trap? New Data Offers More Dire View of College Debt
In a separate loan program, more parents are loading up on debt, often in greater amounts than their children,
By Kevin Carey Dec. 24, 2020
https://www.nytimes.com/2020/12/24/upshot/student-debt-burdens-parents-too.html
.......If you have children nearing college age, you’ve probably heard a lot about student loans. Americans owe $1.7 trillion in college debt, an amount that grows every year. And while colleges differ greatly in their propensity to load up families with debt, it has been hard to identify the biggest offenders — until now.
Colleges themselves provide parents with little information about prices and borrowing. ..и.т.н.
vesolr
Рейтинг: 4027 ВеселоЗавалийките, слабички университети за децата сте избрали, ама поне тънко сте минали.
От клеветника https://goo.gl/QdmktQ
Günther
Рейтинг: 623 НеутралноМного хубава статия, обаче нещо старши икономиста от ИПИ не е дал един наистина пример - защо "закрепостяването" и "разпределението" на студентите-абсолвентите в Националния военен университет В.Търново, във Военноморския университет Варна и във Военна академия в София е работещ модел? Може би, защото този модел не е "пазарен"?
Бог да благослови Америка за България!Judjuk
Рейтинг: 3466 НеутралноПолзваш бостанско плашило, за да оправдаеш собствената липса на увереност. И кво ще ти помогне?
tsvetko_51
Рейтинг: 1927 НеутралноКогато става дума за бизнеса и ако там трябват някакви видове специалисти - в техника, строителство или други области, никой не спира фирмите да сключват договори, да подкрепят избрани от тях студенти, които след това да работят за уговорения срок. Ако фирмите са доволни и ако упяват да стимулират финансово и кариерно тези млади хора - ОК. Ако не се получи, всеки договор може да бъде прекратен по различни начини, включително и по взимно съгласие.
Що се отнася до държавата и университите, там е редно държавата да не плаща на тиква, с което да стимулира спада на нивото на образование, карайки всяко училище да прави по не знам колко приема и да няма или да е минимален броя на отпадналите, а да се плаща само на най-добрите и най-търсените универитети ( по системата с рейтингите, основани на търсене от кандидати и кариерата на завършилите), при това за специалностите, за които има дефицит. Останалите университети и студенти ( борещи е за едната тапия) да си плащат и така да се издържат.
Може би само в областта на медицината би трябвало да се предложи по-различен подход, но каквото и да се измисли, ще опира до заплащането, защото този проблем не е само наш, а го има в много от развитите страни - двжението е в посока на по-добрите доходи.
vzoran
Рейтинг: 604 НеутралноЗакрепостяването не е вариант. По добре е като в Англия - да се дават заеми или да се сапазва същата логика. Студентът ще трябва или да заплати за обучението или да приеме работа по държавна поръчка, а ако премине към частна компания/болница/ в България или в чужбина - да плати неустойка за обучението. Честно казано, освен за медицината не знам дали въобще има нужда от държавни поръчки за студенти. Вероятно много малко бройки. Голяма боза стана като си караме със старата система и в 21-ви век.