
© Георги Кожухаров
25 февруари 2021 г. ВМРО представя гражданската си квота.
Отрадно е, че най-сетне в публичното пространство тръгна някакъв разговор относно "гражданските квоти" в листите на политически партии. Това е един признак за това, че демократичните идеи продължават да улягат на българска почва, въпреки разрухата, стоварена върху демокрацията в последното десетилетие.
Проблем за обсъждане има. Защото: какво ни казват партиите - особено управляващите такива - с обявяването на кандидати от "гражданската квота"? Всички чуваме, на полу-неосъзнато ниво, следното съобщение: "Ние, партийците, сме общо взето негодници; но ето, привлекли сме и някакви прилични хора, не ни обръщайте гръб"...
Това е, разбира се, продължение на общата философия "всички са маскари в политиката" и като такова работи против самата политика, т.е. против идеята за съществуването на общо благо и против практиките на неговото отстояване. В крайна сметка подобни умонастроения обслужват единолични авторитарни режими, по природата си присмехулни към идеята, че изобщо има общо благо, за което политиците са призвани да жертват време и усилия.
Докато това умонастроение не бъде пречупено, условията за продължаването на сегашната авторитарна кочина в България, както и на безпътицата в ЕС, ще са налице. Затова всеки разговор за основни елементи на демокрацията е полезен, стига да бъде чут от достатъчно хора.
Та - за "квотите".
Има нещо дълбоко нередно, дори неблагодарно в това, да призоваваш свои партийни членове и симпатизанти да жертват времето (и често - парите) си, работейки за каузите на партията ти, а когато дойде време тази твоя партия да навлезе в реалната власт, да кажеш на работните си пчелички: Няма ти да си във властта, та да ползваш нейните лостове за постигането на нашите каузи; вместо теб ще вкараме един певец (футболист, скачач, лекар, фокусник) от гражданската квота...
Човекът, жертващ свободното си време за работа по партийната кауза, е вече политик, дори да е доброволец. Той обслужва някакъв аспект от общото благо. Но не той ще влиза в реалната политика, а някой певец (скачач и пр.), за когото изобщо не е ясно, разбира ли от общото благо и готов ли е да работи за него.
Така стоят нещата при класическите партии. Напоследък обаче те са на отмиране. Затова нека огледаме партийния пейзаж, за да разберем, с кого си имаме работа.
В момента из Европа бродят поне три основни вида партии.
Първият е именно класическият тип - онези партии, които Иван Кръстев удачно нарече "педагогически". Педагогическите партии са ангажирани в постоянно усилие да възпитават своите членове, симпатизанти, избиратели и общества в ценностите и каузите, които тези партии следват, за да постигнат общото благо. Появата на "гражданска квота" по времето, когато тези партии бяха стандартът, би произвело буря от негодование и от недоверие. Какъвто и певец (скачач) да си, преди да бъдеш издигнат за кандидат-депутат, ще трябва да си доказал не само своята принадлежност към съответните ценности и каузи, но и своята готовност да работиш за тях.
Тези партии обаче в момента отстъпват, заривани от пясъците на историята. Част от тях се превърнаха, преди вече едно поколение време, във втория тип партии, бродещи из Европа - т.нар. партии - картели. Накратко: партиите от този тип не схващат себе си като представители на гражданите (и на тяхното общо благо) във властта, а обратно - виждат себе си като представляващи властта, от която се чувстват постоянна част, в средите на гражданите.
Веднъж мутирали в картели, дори най-класическите партии престават да бъдат педагогически организации. Просто нямат ценности и каузи, в които да възпитават последователите си. Тяхната цел е да са винаги част от властта. Това намерение трудно се облича в дрехите на кауза или ценност. Мотивацията вече не е над-индивидуална, а лична и кариеристична. Докато партията е по някакъв начин във властта, нейните по-изявени членове ще могат да се надяват на възходяща кариера, завършваща с добра пенсия.
Това е на светлинни години от истинската политика.
Тя опира до служене и, в повечето случаи, води до доста бързо прегаряне, последвано от връщане към основната професия. В общия случай терминът "политическа кариера" е, в истинската политика, невъзможен. Кариери успяват да правят само най-издържливите от издържливите, а и те имат кариера до първия си изборен провал или публично значим скандал.
Тъй или инак, мутирането на традиционните партии в картелни прекрати педагогическата работа на партиите в обществото. Резултатът беше намаляващо разбиране, сред гражданството, защо е важна политиката. А съсредоточаването на картелните политици върху своите лични кариери доведе до спад на доверието в партиите и стремително намаляващ процент гласуащи.
Има и партии, родени във властта, които директно стават картели, без изобщо да са минали през "педагогически" етап. Такива, у нас, бяха партията СДС (да не се бърка със съюза СДС) и НДСВ, както и множеството техни осколки, появили се в последните месеци на тяхното управление. С падането си от власт, подобни партии бързо изчезват, тъй като не са успели да се вкоренят в средите на гражданите.
Доминацията на картелните партии накара гражданите да им обърнат гръб.
Това бе последвано от илюзията, че гражданите вече не се интересуват от политика - т.е. от общото благо. Партиите въдъхнаха с облекчение, но се оказаха подведени от собствените си анализатори. Гражданите бяха обърнали гръб на картелните партии, но не и на политиката. Напротив, те търсеха нов тип свои политически представители.
Това търсене породи третия тип партии, днес бродещи из Европа - племенно-лидерските партии. За разлика и от класическите, и от картелните партии, племенно-лидерските партии не са цялостен, сложен организъм. Те са просто дрехата, обвиваща тялото на лидера. На членовете и симпатизантите не се предлагат национални каузи (такива, обикновено от квази-фашистки тип, се предлагат на електората). Предлагат се кариери, основани на безусловна вярност лично към вожда.
Самите партии се напълват с еднакви хора, за разлика от класическите и от картелните партии, в които все пак виждаме доста разнообразно присъствие. Тези еднакви хора стават все по-еднакви и все по-некомпетентни, тъй като компетентността им не е фактор, подпомагащ кариерното развитие. Накрая не остават никакви физиономии, които да привличат някаква обществена симпатия. Затова племенно-лидерските партии започват
ударно да рекрутират външни хора за попълване на "гражданската квота".
Именно това виждаме тия дни при ГЕРБ и ВМРО.
Има из Европа и четвърти тип партии, чието политическо бъдеще е все още недокрай ясно. Това са партии, които се опитват да се върнат към класическите корени - партии, които следват ясно изразени каузи, чрез които се стремят да обслужват общото благо. Това са и подчертано педагогически организации, опитващи се да образоват активистите, гласоподавателите и обществата си. Такива са предимно различните зелени и нови леви партии от либерален тип, които направиха пробив на изборите за Европарламент от 2019 година. Междувременно, опитите за възстановяване на класически партии чрез някакви нови социалистически формации от типа на "Сириза" или "Подемос" се оказаха нетрайни.
Накратко: ако политическите партии са истински носители на каузи и функционират като пегадогически организации, те нямат нужда от "гражданска квота", тъй като самите те са пълни с активни граждани. Зад "граждански квоти" имат нужда да се крият точно партиите, които са най-вредни за обществото - картелните и племенно-лидерските.
Възстановяването на демокрацията - и по-важно, на политиката - в Европа не минава през граждански квоти. Минава през измитане от сцената на картелните и племенно-лидерските партии и заместването им с партии от класически (педагогически) тип. След като в политическата система отново се появят партийни актори, следващи общото благо, ще може да последва и следващата крачка: отнемане на институциите от превзелите ги мутри, кариеристи и мафиоти и подчиняването им отново на обществения интерес.
Съвременна Европа е направена от партии; и от възстановяването на партиите може да започне излизането на Европа от сегашните й кризи и задънени улици.
john_3volta
Рейтинг: 836 ВеселоГРАЖДАНСКА квота ли? Гледайки "гражданската" квота на ВМРО (на снимката), ми прави впечатление че някои селяни от нея още не са се научили да си загащват ризите. А за тези с незакопчаните сака си мисля че имат интелектуални затруднения да си изберат подходящия номер на костюма (или обличат костюм за пръв път).
Dimitri Damianov
Рейтинг: 707 НеутралноЛично мнение. Това е реалността, но „измитането„ едва ли ще стане в скоро време...
еспресо
Рейтинг: 757 НеутралноЕдна от грешките на старото, истинското СДС и сетне на неговите наследници беше, че подобно на Дайнов представяше всички избори като изпит, на който избирателите се явяват, а "педагогическата партия" е учителка, която пише висока или слаба оценка на гласоподавателя.
Симпатизирам и гласувам за тези партии, но ако там наистина има специалисти - а Дайнов явно не е такъв - крайно време е да осъзнаят, че изборите не се печелят по този начин.
еспресо
Рейтинг: 757 НеутралноИ Дневник, стига сте ни бомбардирали с тези пед...стки снимки на ВМРО. Разбрахме, че са изцяло мъжка дружинка, много задружна и много близка помежду си, стига сте го натяквали.
Корки
Рейтинг: 2733 НеутралноПартизанщина или професионализъм? Дано партизанщината отстъпи управленските позиции на професионалисти, инвестирали в професионално израстване, а не в партиини сплетни.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Billy Pilgrim
Рейтинг: 2104 НеутралноДобра статия. Настоящите листи на повечето родни партии приличат на някакво фрийк шоу.
Умнокрасив гербераст от Позитано
Рейтинг: 1252 НеутралноДо коментар [#4] от "еспресо":
Тези по-мъжествени ли ти изглеждат?
https://amp.dw.com/bg/ще-успеят-ли-да-променят-българия/a-43371233
svoboden
Рейтинг: 1959 НеутралноНе знам за ВМРО, но за ДБГ с издигането на Мая Манолова от “гражданска квота” излагацията е тотална!
guentchovelev
Рейтинг: 98 ВеселоИзключително добра статия! 100% съгласен, голямо БЛАГОДАРЯ на автора! Синтезира неща, който ми бяха неоформени, сега са!
Отскоро съм член на Да БГ, точно това си мислех, трябва разбиране какво е държавата, как всеки неин граждани участва в това, и че политическите партии са реално тези, които трябва да водят процеса. Сега ми става ясно, защо това в БГ не се случва ... Засега, забелязвам увеличаващ се брой хора, които искат и могат да направят нещо полезно. Надявам се, партиите от класически тип да бъдат възнаградени на тези избори!
П.С: То ние не сме случили на политици, ама я вижте Тръмп и оня палячо Джонсън ... :-)
4ort
Рейтинг: 1393 Неутрално"Гражданска квота"-мюрета за мат'ряла.
Мърмор
Рейтинг: 1163 НеутралноДайнов е пообърнал малко нещата. Не за партии трябва да се говори, да се анализира, а за електоралната база на партиите. Какви партии, какви пет лева при функционална, а и номинална неграмотност на базата, при наличие на база, която чака изборите като възможност да бъде купена и да припечели някой лев, при база живееща с миналото, оскотяваща все повече от манипулациите на настоящото и в страх от неизвестното в бъдещето. Клишетата не лъжат - всеки народ си заслужава партиите.
Никола Йорданов
Рейтинг: 2025 НеутралноЕдно уточнение - допълване на класификацията. В статията се споменават като гражданска квота иначе извсетни (с професионалната си кариера, но необвързани с каузи) лица. Има и хора, които са известни с професията си (дори и певци или спортисти), но са известни и с ангажимента си към каузи. По някаква причина, те не желаят да станат партийни членове, макар често да сътрудничат (поне с нашата на професора партия) по определени каузи - предимно зелени и либерални каузи. И в нашата партия участието на такива хора се приема с ентусиазъм от актъивистите (като мен) и сме склонни да работим за кампаниите им, понеже са доказали себе си като активисти и лоялни партньори. :-)
Никола ЙордановБоян Таксиров
Рейтинг: 1634 НеутралноТова "общото благо" някаква мантра ли е, че Дайнов го е повторил толкова пъти?
mutricata.blogspot.bg deinstall.blogspot.bgСамо бегло да напомня, че именно в името на "общото благо" всички тоталитарни режими са извършвали своите репресии и зверства.
Това "общо благо" е една много размита и относителна категория, която всеки тълкува според "своето благо"... Дано не и Дайнов...
Chegobara
Рейтинг: 410 НеутралноХа, Каракачанката, дето се напика от картечницата с торбичката Била, и миналата пролет приказваше, че няма проблем да си тичаш в парка с маска на носа, 200-килограмовият нерез охранен, не знам как мое да гласува някой за него
всичко е суета, Боку ни обра****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
Незнайко в Слънчевия град
Рейтинг: 6070 НеутралноВсички партии у нас издигат кандидати от гражданската квота. Всички без изключение.
"Свестните у нас считат за луди, глупецът вредом всеки почита" Хр. Ботевxhi13317223
Рейтинг: 868 НеутралноМного добре казано. Отличен пример на това е вчерашната "сценка" на Борисов със сакото, обграден от неграмотни и сервилни млади хора, сведени до ролята на клакьори на банкянското недоразумение.
telqk
Рейтинг: 786 Неутрално"граждански квоти"???
Някога на това му казваха безпартийни комунисти. В 21 век проксита - следват примера на танте меркел!
balkantourist
Рейтинг: 860 НеутралноНай-умни и красиви са квотите на ДБ!
pamela
Рейтинг: 3047 ВеселоХе-хе! Педагогически партии?! Смях!
На какво могат да научи която и да е партия когото и да било? Хората, които имат изградени ценности и са достатъчно образовани за да имат широк поглед върху политиката и различните видове обществени теории едва ли разчитат на някаква си партия да ги "образова".
Точно обратното: осъзнатите граждани търсят партия, която да се доближава максимално до техните възгледи, но за съжаление някои от тях така и не я намират. Освен това партиите се променят и ако една партия е била приемлива за даден избирател ако се промени в посока, която той не приема, се отказва да я подкрепи.
Не вярвам в мита, че някой ще влезе в политиката и ще работи за една партия само за да служи на обществото. Има толкова други неполитически каузи, важни за обществото на които да се посвети. За съжаление в политиката е налице отрицателен подбор. Това се дължи от една страна на необходимостта за вярност към "вожда", а от друга - на скромната иначе житейска реализация на посветилите се на партията.
Затова смятам, че привличането на лица реализирани в професията/бизнеса е глътка свеж въздух в застоялото партийно блато от послушници. Е, би било добре тези известни личности да са от сферата на правото, икономиката, науката и технологиите и затова недоумявам с какво спортисти, треньори и актьори биха допринесли в парламента, но изглежда са много по-разпознаваеми от другите професии.
tsvetko_51
Рейтинг: 1947 НеутралноВсякак може да се тълкуват, т.н. граждански квоти.
Положителното може да следва от това, че когато една партия включва не партийни членове в листата си, това да означава стремеж към меритокрация, защото чисто партийното поприще и "професионализъм" няма как да произведе необходимия състав от управляващи. Това разбра се може да се случи и след изборите, като за управляващи се номинират и избират хора със съответната професионална подготовка, но не е обичайаната практика.
В нашия случай е добре представен отрицателния вариант, с номиниране на "граждани" с малък или никакъв експертен потенциал, за това пък популярни сред хората. Това има връзка и с "таргета" на съответната партия към част от потенциалните избиратели. Имаме примера за издигане на цигански тартори от най-лошия тип, с цел привличане гласовете на хора, за които политика и добро управление са последните неща които ги интересуват ( например бат Сашо и подобни).
Така или иначе, партиите и електората са тясно свързани - партийния състав и активните поддръжници, особено на по-големите партии са достатъчно представителна извадка на нашето общество и като я допълним с огромното чиновническо и преподавателско съсловие, което е базисно с някакво образование, картината става пълна. Т.е. условното разеляне на партии и партиен състав и от ругата страна някакви "чисти граждани-не политици" е малко изкуствено. Та искам да кажа, че не можем да си прескочим боя, такъв каквъто е и това си проличава и в резутатите от избрите.
telqk
Рейтинг: 786 НеутралноДо коментар [#20] от "balkantourist":
Щом на вдлъбнатите ДБ ви е все в устата независимо от темата значи най-много ви е страх от тях.
olexander
Рейтинг: 1577 НеутралноКакто винаги "анализ"няма, има емоционално есе. Но това не е вече изнанеада, а правило.
Победителите първо печелят, а след това отиват на война; победените първо отиват на война, а след това търсят начин да я спечелят.В този текст Дайнов отново показва неприятният си двоен стандарт.
Първо недолюбваните от него "граждански квоти" не ги измислиха ГЕРБ и ВМРО. Досадно е да пришиваш с бели конци всеки политичиски "грях" към знамето на врага си.
Второ - хайде, Дайнов, не ни прави на маймуни! Когато през лятото ХИ и подобните подскачаха по паветата като "граждани" ти пИса колко по миндянски готина е това... Сега вече "гражданското", щом не е от правилните граждани не е готино, така ли?
Този месец ще захлебите анализаторите.
historama
Рейтинг: 4003 НеутралноВМРО, освен че е картелна партия, е и вредна. Чрез лидера си Шкембе войвода ни скараха с най-близката ни съседна страна - Македония. До такава степен, че за българи пътуването там не е препоръчително.
Strymski
Рейтинг: 983 НеутралноДобра статия на Дайнов.
Докосва много интересена тема касаеща принципите на функциониране на държавата . Четейки различни публикации стигам до извода , че всичко ново е забравеното старо. Винаги съществува център на властта, който във времето променя само външната си опаковка,но запазва основния принцип — властта носи на притежателя й облаги недостижими и недостъпни за масата хора.
Този властови център преди е наричан с различни имена:
Крал , Цар, Император, по- късно Президент,Парламент,Партиен лидер и.н. но винаги силата,правото да се управлява е била съсредоточена в ръцете на много малка група хора и се отстоява със всякакви средства и способи . Според времето и епохата в която се живее , настъпват катаклизми от различно естество които нарушават установените порядки и това принуждава този Център към мимикрия и конструиране на различни управленски модели които по същество запазват властта единствено и само за въпросните хора. В опит да се сведе до минимум шансът за възникване на нова опасност , Центъра подобрява общото благо в разумни граници , като необходимите ресурси се добиват от друго място и за нечия друга сметка.
У нас властовия център все още не е достигнал този вододел при който да започне да подобрява общото благо , а продължава да тече процес на консолидиране на капитали и собственост.
Накратко , изостанали сме и трябва да се навакса.
balkantourist
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#23] от "telqk":
Да имам нощни напикаван.. от ДБ.
Рим
Рейтинг: 1891 НеутралноПроф. Иван Илчев по БНТ: "Боже Господи, какви нищожества стоят начело на българската държава!" ... ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯ
Рим
Рейтинг: 1891 НеутралноДо коментар [#21] от "pamela":
ДЕМОКРАТИ ЗА СИЛНА БЪЛГАРИЯНяма да намерите статия в Дневник, която да ви хресва!
Професор Илчев каза едно към едно каква е причината:
Проф. Иван Илчев по БНТ: "Боже Господи, какви нищожества стоят начело на българската държава!" .
4okuto
Рейтинг: 678 Неутрално"класически (педагогически) тип"
Сиреч елитарно левичарски. Ами защо се пишете десни тогава, Дайнов?
Октавиан
Рейтинг: 669 Неутралнонищожествата - това е комсомола, който представлявате, а не дежбчиите.
за мен няма нищо нередно в редакцията на този вестник, като изключим, че е честно читателите да знаят, вестник с новини ли четат или сводки на политическа фондация с неясно финансиране и подизпълнител - псевдоопозиционна партия с ръководство произлизащо от тежката номенклатура на бкп, както и позиция за културата, която врагува с автентичната българска култура в интерес на други страни? Долу БКП и герберската болест! Долу комсомолската имитацията на преса!
Октавиан
Рейтинг: 669 Неутралнода. точно така е. вмро ни скара с на-близката страна, защото защитиха българската национална чест, което никой друг не направи. трябваше да продължим да не показваме гаврата с българщината в "най-близката", да сме пунта мара, за да е добре.
Аз лично съжалявам, че няма адекватна партия, която да защити тези ценности и още по-категорични, нито подкрепям вмро. Но такива лъжльовци, които си измислят като във Вашия пост, за да звучи добре, макар и без нищо общо с реалността - това е най-гнусното.
за мен няма нищо нередно в редакцията на този вестник, като изключим, че е честно читателите да знаят, вестник с новини ли четат или сводки на политическа фондация с неясно финансиране и подизпълнител - псевдоопозиционна партия с ръководство произлизащо от тежката номенклатура на бкп, както и позиция за културата, която врагува с автентичната българска култура в интерес на други страни? Долу БКП и герберската болест! Долу комсомолската имитацията на преса!
karabastun
Рейтинг: 8288 ЛюбопитноНе , че партиите се крият зад "граждански квоти", ами така избягват вътрешнопартийните конфликти !
[email protected]К2
Рейтинг: 2467 НеутралноДобре го каза Проф. Илчев но има хора които не могат и не искат да осмислят казаното. Тъжно е но така им е по-лесно. SHADOWS of SOFIA
Gopeто
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#21] от "pamela":
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровИма голяма разлика между това известен човек да застане зад каузите на една партия и да работи за тях, без да е партиен член, и тези случайно станали известни хора, които служат за параван на алчни и безхаберни хора и виждат включването си в политиката единствено като далаверка.
Роси
Рейтинг: 7980 НеутралноВ България стана голям тюрлю гювеч. Някои партии, само за да прескочат бариетата се напълниха с какви ли не щеш хора.Ген. Шивиков, дето цяло лято беше на протестите и викаше "мутри, вън", отишъл при мутрата Марешки. Даниел Митов, дето го мъкнаха по съдилищата, се подредил до Борисов в София. Кристина Димитрова и Искрен Пецов , изведнъж се превърнаха в политици от ВМРО. Голям цирк!
Ивайло Илиев
Рейтинг: 41 Неутрално"продължаването на сегашната авторитарна кочина в България"
Някой пак е прекалявал със субстанциите.
SerenaLipuma
Рейтинг: 1084 НеутралноЯ ти остави зад какво се крият партиите, а раздуй как се живее в две епохи на хранилка? Имам едно желание:теб и останалите номенклатурни отрочета, дето обърнахте палачинката,да ви пратят да бачкате!
pavelsilistra
Рейтинг: 824 НеутралноОгромни глупости ! При ВМРО има генерал от НСБОП, доценти, икономисти и мениджъри от бизнеса, вярно и популярни лица от шоу бизнеса, и това не значи, че примерно преди не са имали патриотични нагласа и съзнание. Съюза на патриотичните сили ЗАЩИТА също подкрепи ВМРО с достойни хора. Трупата на Слави като е пълна със сценаристи, певци и звездички от кастингите, с какъв опит в политиката са при близо 13% очакван вот. За тях коментари ?????
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
historama
Рейтинг: 4003 НеутралноДо коментар [#25] от "historama":
,