Агнешката плешка вече се пече, на умерено силен огън. Не по-малко от шест часа. Покрита с алуминиево фолио, за да не изгори. Към края на печенето ще се добавят още картофи и ще се втрие пакетче френско масло. Приятни празници, предстоят още десетина дни на фини кулинарни изкушения.
Прави впечатление дружбата между върхушката на ДПС и Института за пазарна икономика - който е фондация и няма нищо общо с популярното „Институт“ - за запазване на плоския данък.
Добре де, защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум? Аз живея в САЩ, където има прогресивен данък. Няма такова нещо, че като минеш в следващата колонка, целият ти доход се облага с новия процент. Ми бе. Първите 12500 на година не се облагат, после следващите няколко хиляди се обалагат с 10%, после с по-големи проценти, до 37%. Ама изобщо не означава, че целият ти доход се облага с 37%, това е безумие. Та е случая в статията, ако някой изкарва един лев над минималната заплата, ще плаща данъци само върху тоя един лев. Както и ако някой изкарва 10000 лв над минималната заплата, пак ще плаща данък само върху тези 10000, не върху цялата си заплата.
Добре де, защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум? Аз живея в САЩ, където има прогресивен данък. Няма такова нещо, че като минеш в следващата колонка, целият ти доход се облага с новия процент. Ми бе. Първите 12500 на година не се облагат, после следващите няколко хиляди се обалагат с 10%, после с по-големи проценти, до 37%. Ама изобщо не означава, че целият ти доход се облага с 37%, това е безумие. Та е случая в статията, ако някой изкарва един лев над минималната заплата, ще плаща данъци само върху тоя един лев. Както и ако някой изкарва 10000 лв над минималната заплата, пак ще плаща данък само върху тези 10000, не върху цялата си заплата.
Ами в България от 15 години няма прогресивен данък и авторът май е позабравил как обикновено действа схемата на прогресивния данък. Или просто му е по-удобно да пробутва по този начин тезите си, пък ако мине номера, добре.
защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум? … Няма такова нещо, че като минеш в следващата колонка, целият ти доход се облага с новия процент.
Защото Красен Станчев защитава българската Олигархия и с лъжите си за пропорционалния данък се стреми да наплаши хората от данъците в социалните държави. Красен Станчев го помня от ВНС как не искаше в Конституцията да се запише, че България ще бъде социална държава. Горкият, не правеше разлика между СОЦИАЛНА и СОЦИАЛИСТИЧЕСКА!
Красен Станчев прекрасно знае, че този Институтът за пазарна икономика е името една Фондация. т.е не Институтът е предложил двукратно увеличение на т.нар. гарантиран минимален доход, а Фондацията с такова име е направила това предложение. Колко трябва да е себичен човек, за да се титулува, че работи в Институт, когато всъщност работи за една Фондация.
“ защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум?” —— Отговорът се крие в автора. Аз хлъцнах на това там за неравенството. Бе, телегентите и куномистите по територията могат да шашнат секи. То просто няма дъно там.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
Неравенството в доходите: причини и последици", показват, че неравенството в доходите, първо, намалява в целия свят, и, второ, е резултат от действието на множество причини и от никого независещи обстоятелства. Включително икономически ръст, ======== Аууу,какъв неделен бисер.....!
Дори по времето на соца неможеше да се изръси подобна глупост....
Какво разбираш от следния пасаж....? _____ Неравенството в доходите: причини и последици", показват, че неравенството в доходите, първо, намалява в целия свят, и, второ, е резултат от действието на множество причини и от никого независещи обстоятелства. Включително икономически ръст,
Плоският данък е най-умното нещо, което е измислено. И то точно десятъка е доказано работещ и в исторически план. Ако се вземат повече пари от едни хора, за да се преразпределят към други си е комунизъм. Има държави ,в които данъците върху доходите са над 50 процента при по-високи доходи. И тия пари отиват,за да живеят с тях хрантутници на социални помощи поколения наред. Хайде няма нужда от такава "социална държава ".
Парадоксът който се наблюдава при въвеждането на плоския данък беше че се увеличи събираемостта и повече пари влязоха в бюджета като беше въведен той, въпреки че ставката беше намалена.
Така че сега съществува абсолютно реален риск приходите да намалеят и да се търсят едни 50 милиона откъде да дойдат, примерно. :)
Красене, недей да лъжеш и да манипулираш! Хората са го казали преди мен - не работи по такъв начин необлагаемият минимум! Да ти го преведа на български - от 0 до 710 лв. (МРЗ) не се плаща, за горницата над 710 (това е онуй, което получаваш, намалено със 710) се плаща данък. После при пропорционалния данък може да има колонки/бракети и т.н. Тук искам да отбележа, че облагането на годишните доходи е по-справедливо, отколкото на месечните (или поне уравняването на авансовите отчисления на края на годината).
МВФ отчита всичко правилна. Така наречените "БГ бизнесмени" и "БГ икономисти" не отчитат, че когато бюджета се пълни с косвени данъци (тоест - бедните плащат всичко) тогава работната ръка бяга в чужбина (при по-високите доходи) и икономиката не се развива. Няма я вече мантрата " - За мястото ти чакат 50 човека, налягай си парцалите." Вероятно "българския работодател" ще разбере ситуачията (но по трудния начин).
Тук искам да отбележа, че облагането на годишните доходи е по-справедливо, отколкото на месечните (или поне уравняването на авансовите отчисления на края на годината).
То винаги е било така, даже освен доходите ти уравняват и осигуровките.
Сега няма смисъл от годишно уравняване на доходите щото данъка е 10% плосък и няма необлагаем минимум - съответно както и да го въртиш - месечно или годишно сумата е една и съща. :)
Но не така стои с осигуровките - тях си ги изравняваш в годишната данъчна декларация и съответно доплащаш или ти връщат. За всички на свободни професии, които имат плаващ доход през различните месеци е така.
Поздравления за статията на г-н Станев.. Прави ми впечетление, че той е един от малкото хора с трезва преценка по въпроса.
“около 1,4-1,5 милиона души ще бъдат изправени пред избора или да не работят за повече от минималната работна заплата, или да не отчетат и крият доходи;
При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева, ако се абстрахираме от данъците върху труда, с тях - около 1100 лева”
Официално българите в трудоспособна възраст са 4 милиона. Това ако вярвате на преброяването, където издири малко под 6 милиона българи в страната и призна, че му се губи един милион някъде ;) В трудоспособна възраст влизат и ученици/студенти над 16г. Приемаме, че всичките 1.5 “маргинали” решат да си плащат чинно данъците от 1100 лв годишно. В този оптимистичен сценарии, под 2 милиарда приходи в хазната годишно, от половината работещи ;) Припомням, че държавния бюджет 57млрд. ! Също така припомням, че ние и албанците сме единствените европейци с корпоративен данък от 10%. В същото време Лукойл, Била и други знайни и незнайни компании работят “на загуба” или “за лудо” от години и не плащат данъци… В тоя ред на мисли е комично да се говори за каквото и да увеличение на данъците на физическите лица. А не чух никой да коментира промяна на корпоративния данък и неговата събираемост…
Станев обърна внимание и на (според мен) най-благоприятният икономически период в модерната ни история 2007-2012. Ще завърша сутрешния си бъртвеж с личните ми впечетления от тия години.
В началото на 2011 започнах работа на слушалка с английски в Бизнес парка. Начална заплата 1000 лв чисто. Наема ми беше 250 лева за читав двустаен в Зоната. С останалото си плащах сметките, излизах по заведения минимум 2 пъти седмично, пътувах из Европа и някак си заделях по 100-150 лева седмично за черни дни. В следващите 5 години катерене по корпоративната стълба, заплата ми нарасна до близо 2000лв, но стандарта ми на живот не се промени. По-скоро обратното - вече не можех да спестявам от заплатите. Та питането ми е: Какво го очаква в момента един младеж, който е на път да започне първата си работа в престижния “Ай Ти” сектор? Какви пари ще му останат за харчене след като си плати наема и сметките? По впечетление от познати, добра стартова заплата, за човек без опит е 1.6к. Започвате ли да си обяснявате защо има близо милион българи в трудоспособна възраст, които избират да са безработни (даже не са си направили труда да се впишат в Бюрото)?
"Да се променят ли данъците? Какво не отчита МВФ"МВФ отчита всичко правилна. Така наречените "БГ бизнесмени" и "БГ икономисти" не отчитат, че когато бюджета се пълни с косвени данъци (тоест - бедните плащат всичко) тогава работната ръка бяга в чужбина (при по-високите доходи) и икономиката не се развива. Няма я вече мантрата " - За мястото ти чакат 50 човека, налягай си парцалите." Вероятно "българския работодател" ще разбере ситуачията (но по трудния начин).
Бизнесмена това го разбира било по трудния или по лесния начин. Ако не го разбере, фалира.
Проблемът е че това не го разбират политици, управляващи, бюрократи, анализатори, МФ, МВФ, разни институти и анализаторите дето пишат такива статии.
Щото ако предложат нещо грешно и пейзажа се ос@ре те пак ще си получават заплатите.
За справка бюрократите в централните банки дето докараха сега инфлацията - па ще си вземат тлъстите заплати и ще ходят в лъскавите си офиси, а ние ще плащаме като попове скъпите цени.
Поздравления за статията на г-н Станев.. Прави ми впечетление, че той е един от малкото хора с трезва преценка по въпроса. “около 1,4-1,5 милиона души ще бъдат изправени пред избора или да не работят за повече от минималната работна заплата, или да не отчетат и крият доходи;При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева, ако се абстрахираме от данъците върху труда, с тях - около 1100 лева”Официално българите в трудоспособна възраст са 4 милиона. Това ако вярвате на преброяването, където издири малко под 6 милиона българи в страната и призна, че му се губи един милион някъде ;) В трудоспособна възраст влизат и ученици/студенти над 16г. Приемаме, че всичките 1.5 “маргинали” решат да си плащат чинно данъците от 1100 лв годишно. В този оптимистичен сценарии, под 2 милиарда приходи в хазната годишно, от половината работещи ;) Припомням, че държавния бюджет 57млрд. !Също така припомням, че ние и албанците сме единствените европейци с корпоративен данък от 10%. В същото време Лукойл, Била и други знайни и незнайни компании работят “на загуба” или “за лудо” от години и не плащат данъци… В тоя ред на мисли е комично да се говори за каквото и да увеличение на данъците на физическите лица. А не чух никой да коментира промяна на корпоративния данък и неговата събираемост…Станев обърна внимание и на (според мен) най-благоприятният икономически период в модерната ни история 2007-2012. Ще завърша сутрешния си бъртвеж с личните ми впечетления от тия години. В началото на 2011 започнах работа на слушалка с английски в Бизнес парка. Начална заплата 1000 лв чисто. Наема ми беше 250 лева за читав двустаен в Зоната. С останалото си плащах сметките, излизах по заведения минимум 2 пъти седмично, пътувах из Европа и някак си заделях по 100-150 лева седмично за черни дни. В следващите 5 години катерене по корпоративната стълба, заплата ми нарасна до близо 2000лв, но стандарта ми на живот не се промени. По-скоро обратното - вече не можех да спестявам от заплатите. Та питането ми е:Какво го очаква в момента един младеж, който е на път да започне първата си работа в престижния “Ай Ти” сектор? Какви пари ще му останат за харчене след като си плати наема и сметките? По впечетление от познати, добра стартова заплата, за човек без опит е 1.6к. Започвате ли да си обяснявате защо има близо милион българи в трудоспособна възраст, които избират да са безработни (даже не са си направили труда да се впишат в Бюрото)?
И кое се е повишило толкова за 5 години,та с 1000 лв заплата си спестявал,а с 2000 лв не си могъл?Явно си започнал да правиш разходи, които не си имал преди. Друго обяснение няма.
Прогресивният данък е начин за вкарване в играта на счетоводни къщи, НПО, фондове и дарения, чрез които се намаляват данъците. НПО ще разпределят много повече пари.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
До коментар [#6] от "wya511111205": "Красен Станчев го помня от ВНС как не искаше в Конституцията да се запише, че България ще бъде социална държава. Горкият, не правеше разлика между СОЦИАЛНА и СОЦИАЛИСТИЧЕСКА!" Много добре я знае.По соц време беше асистент по политикономика в Медицинска академия София.
"При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула; При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева"
Видимо Красен Станчев не знае как работи необлагаемият минимум. Това е трагедията на родната икономическа политика, оформяна от полуграмотни хора, лансирани като експерти.
Фактът е, че сме бедна държава с ниско заплащане на труда и с примитивен икономически профил. Да минеш към прогресивно облагане означава да приемеш всичко това и да го бетонираш, вярвайки че има някакви по-заможни прослойки, можещи да плащат безкрайно за да поддържат дъното. Както беше казала Тачър, “The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money.”.
"При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула;При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева"Видимо Красен Станчев не знае как работи необлагаемият минимум. Това е трагедията на родната икономическа политика, оформяна от полуграмотни хора, лансирани като експерти.
Още в пост 3 колежката обърна внимание на странните интерпретации на г-н Станчев по темата прогресивен данък, ама някои колеги продължават да му се радват на "трезвата и точна преценка"...
Това, което не казва авторът е, Как се променя коефициентът на Джини (Gini) през периода 2007-2022. Богатството е скочило 11000%, но дали то е разпределено пропорционално, си го премълчава :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Това, което не казва авторът е, Как се променя коефициентът на Джини (Gini) през периода 2007-2022. Богатството е скочило 11000%, но дали то е разпределено пропорционално, си го премълчава :)
Като гледам трафикът по улиците как се увеличава постоянно, как постоянно се строят и ремонтират жилища,как са претъпкани курортите,ми става ясно, че българите доста са забогатели в сравнение с преди 15 години. Индексът Джини не отчита едно много важно обстоятелство.В България хората с ниски доходи са пенсионерите. Ама голямата част от тях имат собствено жилище, някои и по повече от едно.Само в България пенсионер с жилище за 300 хиляди лева се счита за беден.
До коментар [#19] от "realguru": До коментар [#21] от "Корки":
Добро утро на всички читатели, коментатори, и на самия Дневник, честит празник - Христо возкресе ! Интересно и че на такъв празник има сериозни читатели, които са готови да споделят мнението си по една доста трудна и комплексна тема. Както обикновено тук, коментарите са полезни, любопитни, дори когато понякога са на противоречащи тези - това е добре. Но както казва колегата : " До коментар [#22] от "Суджук Герберите": ", в крайна сметка, независимо от ниския данък у нас, повечето българи предпочитат високия стандарт на Запад, а и чуждите инвеститори не са се засилили насам... Всъщност този факт / феномен може много лесно да се обясни с класическа икономическа теория. Единствения шанс за Бг остава да засили многократно икономическия си ръст, някак си... Мога да препоръчам как, но си има поредно избрано некадърно правителство - особено икономическите и финансови минситри - така че за съжаление ще си береме гайлето още...
Говорим за населението като цяло,че е забогатяло.Иначе е ясно, че винаги ще има някои,които са по-богати от други. Най-лошото нещо е да завиждаш на някой за богатството му,вместо да се стремиш ти самият да станеш такъв.
До коментар [#32] от "Мусаши": Говорим за населението като цяло,че е забогатяло.Иначе е ясно, че винаги ще има някои,които са по-богати от други. Най-лошото нещо е да завиждаш на някой за богатството му,вместо да се стремиш ти самият да станеш такъв.”
До коментар [#32] от "Мусаши": Е, не всеки има възможност и способности да краде! ;) И не бъркай средната класа с богатите! :)
Пенсията е доход за нас като остареем и да пенсиите са ниски, но проблемът е първо, че не внасяме за нас, а за сегашните пенсионери и второ държавата счита, че трябва да натовари другите с нашето собствено решение да не си сменим работата като виждаме че инфлацията изпреварва ръста на доходите. Здравеопазването е нещо което купуваме, а политиците трябва да ни убеждават, че с по-ефективното им управление е нужно всеки да внасяме по-малко всяка година понеже.. Инвестиции означава нещо, което ще донесе повече приходи заради по-добри условия за фирмите, което означава, че можем да ги финансираме през заеми. Та нека уважаемите политици стига са мислили как да взимат повече от хората а нека да вземат да поработят.
Изискването за повишаване на данъците е отвън. След десетки години живот на кредит и брутално печатане на пари, кулминирало във вакханалията от полседните две години, е време да се пристъпи към плащане на сметката. Конкретно, световните другари стигнаха до нЕкои изводи:
1. Направили сме нЕкои грешки, които сега се отразяват на икономиката ни. Това зелени сделки, 38 пола и т.н. Грешките ще бъдат поправени. 2. По редица причини се оказа, че потениалът на златото и криптовалутите да съхранят богатството на милиардерите, в условията на международно противопоставяне и голям брой ядрени страни е ограничен. 3. В контекста на горното, и противно на това което някои отговорни другари предлагаха, ще трябва да се пристъпи към връщането на дълговете. 4. Други другари с основание изтъкнаха, че да се дават 2000-3000 евро заплата на немски шлосер е разхищение. Шлосерът трябва да се научи да програмира или ще гладува.
Извод: познатата ни от началото на 90-те "шокова терапия", този път в целия свят. Затегнете коланите, екип(ажът) от Давос ви пожелава приятно пътуване!
До коментар [#32] от "Мусаши": Говорим за населението като цяло,че е забогатяло.Иначе е ясно, че винаги ще има някои,които са по-богати от други. Най-лошото нещо е да завиждаш на някой за богатството му,вместо да се стремиш ти самият да станеш такъв.”До коментар [#32] от "Мусаши":Е, не всеки има възможност и способности да краде! ;)И не бъркай средната класа с богатите! :)
Точно средната класа имам предвид. Богатите и преди и сега са си богати.Но все по-често срещам по улиците по-нови автомобили среден клас, а не трошки. Курортите са пълни по празниците и лятото, а и не само тогава.Майсторите имат поръчки за месеци напред. Така че българите са свикнали да се оплакват колко са зле, но нещата са различни.
Gini може да се приложи както към приходите, така и към имуществото - също като с данъците. Както и при данъците е тема табу да говорим за имуществени неравенства и за това удобно се пропускат ;)
Ако световно неизвестният сръбски кмет има такова имане в България, какво да кажем за:
Валентин Златев, Огнян Донев, Цветелина Бориславова, Васил Божков, Гриша Ганчев, Красимир Гергов, Домусчиеви, братя Диневи, Сашо Дончев, Симеон Пешов, Ковачки, Гайтански, тримцата от Тим, Светата Троица (Борисов, Доган, Пеевски) и други знайни и незнайни герои на прехода? А руснаците, дето изкупиха Бетономорието? Само държанките им (не коментирам семействата и приближените им) притежава повече от легендарната баба дето живее в апартамент за 300 К на Ангел Кънчев и бърка по кофите. Пример: прословутата къща в Барселона. Припомням, че в България повечето пенсионери притежават далеч къде по-евтини имоти и едвам свързват двата края. Опорката ти е цинична…
До коментар [#6] от "wya511111205":"Красен Станчев го помня от ВНС как не искаше в Конституцията да се запише, че България ще бъде социална държава. Горкият, не правеше разлика между СОЦИАЛНА и СОЦИАЛИСТИЧЕСКА!"Много добре я знае.По соц време беше асистент по политикономика в Медицинска академия София.
И аз не правя разлика между социална и социалистическа! Е И !? Все е "дайте да дадете" и един работи, парите му се взимат и се раздават на друг. Разликата е в пропорциите. Все едно, разбрахме, че е к-ва, остава да определим цената.
Като чуя "социална държава" и ми се ПОВРЪЩА. 11 години съм живял в такава (Канада) и съм плащал "социални" данъци. Айде, сиктир!
До коментар [#29] от "Мусаши":Gini може да се приложи както към приходите, така и към имуществото - също като с данъците. Както и при данъците е тема табу да говорим за имуществени неравенства и за това удобно се пропускат ;) Иначе по темата, която отвори: https://bntnews.bg/news/dosietata-pandora-bivsh-kmet-na-belgrad-s-24-luksozni-apartamenta-v-balgariya-1170826news.html Ако световно неизвестният сръбски кмет има такова имане в България, какво да кажем за: Валентин Златев, Огнян Донев, Цветелина Бориславова, Васил Божков, Гриша Ганчев, Красимир Гергов, Домусчиеви, братя Диневи, Сашо Дончев, Симеон Пешов, Ковачки, Гайтански, тримцата от Тим, Светата Троица (Борисов, Доган, Пеевски) и други знайни и незнайни герои на прехода? А руснаците, дето изкупиха Бетономорието? Само държанките им (не коментирам семействата и приближените им) притежава повече от легендарната баба дето живее в апартамент за 300 К на Ангел Кънчев и бърка по кофите. Пример: прословутата къща в Барселона. Припомням, че в България повечето пенсионери притежават далеч къде по-евтини имоти и едвам свързват двата края. Опорката ти е цинична…
Тия герои на прехода не виждам какво общо имат с темата.Ясно е,че повечето са получили доходите си по престъпен начин и аз съм последният човек, който ще ги защитава. Въпросът е,че българите винаги се изкарват по-бедни,отколкото са.Да ама 83 процента живеят в собствено жилище.При средно ниво от 44 процента за ЕС Има държави в Западна Европа, където този процент е под 10.Като Нидерландия с 8.5 процента от населението живущи в собствено жилище. Едно жилище винаги е актив и при тези цени на жилищата може да донесе добри доходи на собственика при продажба.
Необлагаемият минимум има един, единствен недостатък. Позитивите са ясни, предпазват се най-бедните.
В Канада, по най-груби сметки и спомени, необлагаемият минимум е 14000 годишно. Т.е., това е 1/2 от минималната работна заплата. Не цялата! Не знам защо непременно като се каже у нас необлагаем минимум и всички си представят сума от 1000лв годишно, и 12000 на година.
Недостатъкът е само един. И той е, СКРИТИ ДОХОДИ. Ако получаваш само 700лв, ок, нека 400 от тях са необлагаем минимум. НО ако се водиш, че получаваш 700, а има едни други 2000лв под масата!? Тогава какво ще облагаме!? Така се получава, че за сивия сектор и вълкът се оял и агнето изядено. А белия сектор опира пешкира. Ами не е ок това. Затова, първо трябва да се размърдат чиновническите задници и да преборят сивия сектор. Тогава да мислят, за екзотични врътки с данъците.
Необлагаемият минимум има един, единствен недостатък.Позитивите са ясни, предпазват се най-бедните.В Канада, по най-груби сметки и спомени, необлагаемият минимум е 14000 годишно. Т.е., това е 1/2 от минималната работна заплата. Не цялата!Не знам защо непременно като се каже у нас необлагаем минимум и всички си представят сума от 1000лв годишно, и 12000 на година.Недостатъкът е само един. И той е, СКРИТИ ДОХОДИ. Ако получаваш само 700лв, ок, нека 400 от тях са необлагаем минимум. НО ако се водиш, че получаваш 700, а има едни други 2000лв под масата!? Тогава какво ще облагаме!?Така се получава, че за сивия сектор и вълкът се оял и агнето изядено.А белия сектор опира пешкира.Ами не е ок това.Затова, първо трябва да се размърдат чиновническите задници и да преборят сивия сектор. Тогава да мислят, за екзотични врътки с данъците.
Всеки си има право на мнение, но на мене ми прави впечатление, че нищо не се говори в посока на драстично свиване на държавната администрация и орязването на излишните синекурни длъжности.Освен това нищо не се говори за Ел. Правителство и това е много лошо, защото хем ще се пестят пари от бюджета, хем ще се намали корупцията у нас.Другито , което ми прави впечатление е , че в пъти изоставаме в процеса на преквалификация и обучение на работното ни място и това е факт, защото Бг работодателите само знаят да искат и да се оплакват от кадрите си, но не и да инвестират в тяхното развитие.Типична изостанала предприемаческа култура.
Между другото горе-долу е такава системата във Великобритания.Знам го, защото живея и работя от повече от осем години тука.До 12750 паунда на година се облагат с нула процента и се плаща само Нешънъл Иншурънс Контрибюшън.След това е ставка с размер 20%,а доста над средните се облагат с 40,% - мисля , че става дума за доходите над 45 000 паунда.Средната работна заплата е между 29-30 хиляди за данъчна година.
Агнешката плешка приключи с топлинната обработка, предстои половин час да отпочине, преди да се сервира. За състоятелните и охолно живеещи гурмани, което не работят, а се наслаждават на живота, приятни празници. Да не забравите да поръсите с копър или пресен джоджен чиниите си. Каква идилия, само за хора с добро благополучие.
Gini дава по-детайлна картина за неравенството. Не е въпрос дали завиждаш или не на съседа. Той е инструмент за оценка, който може да служи за управление на мерки от тези, които вземат решения.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Агнешката плешка вече се пече, на умерено силен огън. Не по-малко от шест часа. Покрита с алуминиево фолио, за да не изгори. Към края на печенето ще се добавят още картофи и ще се втрие пакетче френско масло. Приятни празници, предстоят още десетина дни на фини кулинарни изкушения.
До коментар [#32] от "Мусаши":Gini дава по-детайлна картина за неравенството. Не е въпрос дали завиждаш или не на съседа. Той е инструмент за оценка, който може да служи за управление на мерки от тези, които вземат решения.
Въпросът е дали се взема предвид при определяне на този индекс недвижимата собственост. Щото в България има едно от най-високите нива на живущи в собствено жилище. Два пъти по-високо от средното за ЕС.Бедна ли е бабата с жилище на стойност 300 хиляди лева?
"Да се променят ли данъците?" В България данъците са направени по комунистически начин. Комунистите са десни капиталисти, но са облекли овчите кожи на левите идеи. Цялата данъчна система функционира по прост, нагъл комунистически начин. Трябва да вървим към намаляване на социалната пропаст, а това става чрез преразпределение. По-високите данъци задържат повече пари в икономиката. Разбира се това е въпрос на добър баланс. Плоският подоходен данък ограбва бедните и облагодетелства богатите, затова трябва да преминем към прогресивно облагане от 10-35% . Минималната заплата трябва да се облага с 10%. В края на годината данъкоплатеца трябва да подава данъчна декларация за глобалният си доход и ако има доход под 12 минимални заплати да му се връща удържания данък. Това е социална политика която силно ще ограничи тарикатите, но ще повиши данъчните приходи. Корпоративния данък е добре да си остане 10% до заменянето му с минималния глобален от 15%. Ставка от 0% за срок от пет години в региони с висока безработица ще е добър стимул. Повишаване на събираемостта на ДДС и ограничаване на схемите за източване. 5% ДДС за основните храни и за книгите. Доходите от хазарт трябва да се облагас 50% данък. Старите превозни средства, неекологичните и онези с мощни двигатели да се облагат с по-вискоки данъци. Реформа на данъчната система и на държавната администрация, за да станат по-ефективни. Реформа на пенсионната система, за да не бъде разходо-покривна. Реформа на здравната система. НЗОК трябва да едно от многото здравни застрахователни дружества. Ако социалното неравенство продължи да се задълбочава, емиграцията ще продължи, а темпа на раждаемост ще продължи да е отрицателен. Ставаме все по-застаряващо общество, а това ще натоварва социалната система. Страната не изглежда привлекателна за инвестиции. Това се подсилва от ширещата се корупция.
Джини гледа неравенство, вследствие на преразпределението на богатството. В богатството влиза всичко, както “дворецът” в стил мутробарок в Драгалевци, така и селейната кирпичена къща в Габровско село. Апартамент за 300к е богатство, но не става за ежедневни разходи, така че бабата може да е бедна и да се нуждае от помощ или консултант как да си оправи финансите. В случая примерът ви няма значение за неравенството, освен ако бабата не е купила апартамента за 300к в период 2007-2022 Иначе това, което ми казвате ми напомня на едно заглавие в Дума преди десетилетия: Алчни старци излязоха на припек :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert
Нека да не слушаме МВФ, а да слушаме Киро-инфлацията? После МВФ ще ни спаси и без това, само с цената на робски дългове за няколко поколения напред. :)
Плоският данък е най-умното нещо, което е измислено. И то точно десятъка е доказано работещ и в исторически план. Ако се вземат повече пари от едни хора, за да се преразпределят към други си е комунизъм. Има държави ,в които данъците върху доходите са над 50 процента при по-високи доходи. И тия пари отиват,за да живеят с тях хрантутници на социални помощи поколения наред. Хайде няма нужда от такава "социална държава ".
да и не. Дали ще е плосък или прогресивен данък, зависи само и единствено от това дали съответната държава осигурява нещо насреща. В САЩ не пискат срещу прогресивното облагане, щото имат ОТЛИЧНА, ПРЕДВИДИМА БИЗНЕС СРЕДА. В България, щото нямаме предвидима бизнес среда, най-удачен към момента е плоския данък, както и ДДС с единна ставка за всичко. Останалото за "справедливо облагане" са простотии за залъгване на прословутите 80% от избирателите. Като в САЩ има прогресивно облагане, що всичките инвеститори се натискат там да си слагат парите, вместо да се редят на опашка в България? Тъпи ли са или просто си струва заради законността и реда в бизнеса и икономиката в САЩ. Научете я тази икономика, поне на базово ниво, та да не ви лъжат социалистите и да ви завличат спестяванията.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
А това високо ниво идва от там, че българина не вярва на правителствата си и влага кинтите в неща, дето правителствата няма как да му откраднат. От калпавата правораздавателна система идват проблемите, щото "гнилите круши" скапват мераците за инвестиране, което инвестиране може да докара добри доходи за населението. Вида на данъчната система е само последица от изброеното и няма как с промяна на данъците, да се оправи неработещото правораздаване. 2+2
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
САЩ са огромен и платежоспособен пазар. Затова и се натискат инвеститорите затам. Същото се отнася и до Китай,където управлява Китайката комунистическа партия.Където може да ти откраднат продукта и да го предлагат като китайски. А може и направо да ти национализират фирмата.Но въпреки това цял свят инвестира там. В България населението е малобройно,не твърде платежоспособно,с голям брой пенсионери,които потребяват само най-необходимото.Липсва и работна ръка заради демографският срив. А нещо си се объркал много-социалистите искат да въвеждат прогресивен данък. Така че поддръжниците на плоският данък като мен нямат нищо общо със социалистите.
Кое не е така? Аз ви казвам как е в САЩ. Не се облага всичко. Облага се с по-голяма ставка само частта над определена сума. Ако ще и 2 милиона на година да ти е заплатата, първите 12500 не се облагат (25000, ако си женен). То иначе няма и логика, защо някой ще иска по-висока заплата, ако реално ще взима по-малко?
Ако мислите, че САЩ е социалистическа държава, не знам какво да ви кажа
Добре де, защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум? Аз живея в САЩ, където има прогресивен данък. Няма такова нещо, че като минеш в следващата колонка, целият ти доход се облага с новия процент. Ми бе. Първите 12500 на година не се облагат, после следващите няколко хиляди се обалагат с 10%, после с по-големи проценти, до 37%. Ама изобщо не означава, че целият ти доход се облага с 37%, това е безумие. Та е случая в статията, ако някой изкарва един лев над минималната заплата, ще плаща данъци само върху тоя един лев. Както и ако някой изкарва 10000 лв над минималната заплата, пак ще плаща данък само върху тези 10000, не върху цялата си заплата.
Това, че живееш в САЩ обяснява объркването. Тук като имахме прогресивен данък преди години, си се облагаше всичко. Така се получаваше, че може да ти е по-висока заплатата от на някой друг, но в крайна сметка да вземеш по-малко.
Това, че живееш в САЩ обяснява объркването. Тук като имахме прогресивен данък преди години, си се облагаше всичко. Така се получаваше, че може да ти е по-висока заплатата от на някой друг, но в крайна сметка да вземеш по-малко.
Това, което не казва авторът е, Как се променя коефициентът на Джини (Gini) през периода 2007-2022. Богатството е скочило 11000%, но дали то е разпределено пропорционално, си го премълчава :)
Грешка. САЩ имат яко правораздаване и заради това са огромен платежоспособен пазар и заради това същото яко правораздаване могат да искат и да получат кинти по прогресивно, данъчно облагане. Китай също е огромен пазар, обаче имат проблеми с правораздаването и инвеститорите ги недолюбват, а ако все пак набутат пари там, предварително ги отписват и гледат да прилапат колкото може повече... Степента на адекватно и строго правораздаване е разковничето на икономиката. Точно както у нас "гнилите ябълки" в съдебната система отказаха инвеститорите въпреки че имаме нисък плосък данък.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
До коментар [#67] от "Мусаши":Грешка. САЩ имат яко правораздаване и заради това са огромен платежоспособен пазар и заради това същото яко правораздаване могат да искат и да получат кинти по прогресивно, данъчно облагане. Китай също е огромен пазар, обаче имат проблеми с правораздаването и инвеститорите ги недолюбват, а ако все пак набутат пари там, предварително ги отписват и гледат да прилапат колкото може повече... Степента на адекватно и строго правораздаване е разковничето на икономиката. Точно както у нас "гнилите ябълки" в съдебната система отказаха инвеститорите въпреки че имаме нисък плосък данък.
Яко правораздаване в САЩ!!Затова ли Камила Харис като прокурор в Калифорния е прекратила стотици дела срещу свещеници педофили?Затова ли изкараха невинен футболиста О Джей Симпсън,който закла жена си и любовника й,въпреки явните доказателства?Затова ли се прикри дейността на Байдън младши? Явно живееш в някакъв измислен свят на илюзии и приемаш желаното за действително. Казах ти вече-САЩ са с население от 330 милиона, което е богато и потребява много. Затова и САЩ са като магнит за всички инвеститори.Същевременно в България населението е малко намалява с най-бързите темпове в света, не е особено платежоспособно и не потребява много, а пести.Далече сме и от Западна Европа. Затова и инвеститорите нямат интерес към България.
[quote]При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула; При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева[/quote]
Подобна глупост може да твърди вероятно само икономически неграмотен философ, койте не знае, че необлагаемият минимум НЕ СЕ ОБЛАГА С ДАНЪК! Подобна глупост може да публикува/препубликува вероятно само икономически неграмотен редактор. Подобна глупост може да аплодира вероятно само икономически неграмотен трол.
А КОГА ЩЕ ГИ СТИГНЕМ АМЕРИКАНЦИТЕ?
Freedom's just another word for nothin' left to lose
Всъщност ако се приеме стръмна прогресивна скала повечето високо платени ще започнат работа като консултанти, В ЮК над 60% от ИТ персонала е консултанти, познайте защо ... ?
Ми нормално е разпределението, който се е напъвал да учи, ще има, който срича няма да има. Що трябва да е изравнен?
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
Пробвай в САЩ да шофираш с 40-50км над лимита и да подкупиш катаджията дето те е спрял, и ще схванеш какво ти пиша. Точно заради това са богати, щото там трудно се краде, а който се пробва го отнася много сериозно. От там и имат пари за харчене. По света има 7+млрд. народ, що само дето се спазват яко и наравно законите са богати, а? А за Симпсън, ми оплескали са делото и онзи е извадил късмет да се оттърве. Ама е рядкост, докато в БГ-то "гнилите ябълки в съдебната система" са правило...
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
kvg08393766
Рейтинг: 455 НеутралноАгнешката плешка вече се пече, на умерено силен огън. Не по-малко от шест часа. Покрита с алуминиево фолио, за да не изгори. Към края на печенето ще се добавят още картофи и ще се втрие пакетче френско масло. Приятни празници, предстоят още десетина дни на фини кулинарни изкушения.
wya511111205
Рейтинг: 66 НеутралноПрави впечатление дружбата между върхушката на ДПС и Института за пазарна икономика - който е фондация и няма нищо общо с популярното „Институт“ - за запазване на плоския данък.
yabalka
Рейтинг: 449 НеутралноДобре де, защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум? Аз живея в САЩ, където има прогресивен данък. Няма такова нещо, че като минеш в следващата колонка, целият ти доход се облага с новия процент. Ми бе. Първите 12500 на година не се облагат, после следващите няколко хиляди се обалагат с 10%, после с по-големи проценти, до 37%. Ама изобщо не означава, че целият ти доход се облага с 37%, това е безумие. Та е случая в статията, ако някой изкарва един лев над минималната заплата, ще плаща данъци само върху тоя един лев. Както и ако някой изкарва 10000 лв над минималната заплата, пак ще плаща данък само върху тези 10000, не върху цялата си заплата.
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3850 НеутралноПропорционални данъци, необлагаем минимум и СПО.
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!iradev
Рейтинг: 281 НеутралноАми в България от 15 години няма прогресивен данък и авторът май е позабравил как обикновено действа схемата на прогресивния данък. Или просто му е по-удобно да пробутва по този начин тезите си, пък ако мине номера, добре.
wya511111205
Рейтинг: 66 НеутралноЗащото Красен Станчев защитава българската Олигархия и с лъжите си за пропорционалния данък се стреми да наплаши хората от данъците в социалните държави.
Красен Станчев го помня от ВНС как не искаше в Конституцията да се запише, че България ще бъде социална държава. Горкият, не правеше разлика между СОЦИАЛНА и СОЦИАЛИСТИЧЕСКА!
До коментар [#3] от "yabalka":
До коментар [#5] от "iradev":
SS
Рейтинг: 2844 НеутралноПочне ли да се ръчка една работа дето работи , обикновенно се скапва...
Ако ще се пипа плоския данък да е само в посока с необлагаем минимум !
КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 3850 НеутралноДо коментар [#3] от "yabalka":
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!Тук не е така. Облагат всичко.Безмозъчни бюрократи.
wya511111205
Рейтинг: 66 НеутралноКрасен Станчев прекрасно знае, че този Институтът за пазарна икономика е името една Фондация. т.е не Институтът е предложил двукратно увеличение на т.нар. гарантиран минимален доход, а Фондацията с такова име е направила това предложение. Колко трябва да е себичен човек, за да се титулува, че работи в Институт, когато всъщност работи за една Фондация.
Gretel
Рейтинг: 1205 НеутралноДо коментар [#3] от "yabalka":
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)“ защо толкова глупаво се обяснява необлагаемият минимум?”
——
Отговорът се крие в автора. Аз хлъцнах на това там за неравенството. Бе, телегентите и куномистите по територията могат да шашнат секи. То просто няма дъно там.
eti mehter
Рейтинг: 4130 ЛюбопитноНеравенството в доходите: причини и последици", показват, че неравенството в доходите, първо, намалява в целия свят, и, второ, е резултат от действието на множество причини и от никого независещи обстоятелства. Включително икономически ръст,
Bukalemun========
Аууу,какъв неделен бисер.....!
Дори по времето на соца неможеше да се изръси подобна глупост....
eti mehter
Рейтинг: 4130 ВеселоДо коментар [#10] от "Gretel":
BukalemunКакво разбираш от следния пасаж....?
_____
Неравенството в доходите: причини и последици", показват, че неравенството в доходите, първо, намалява в целия свят, и, второ, е резултат от действието на множество причини и от никого независещи обстоятелства. Включително икономически ръст,
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноПлоският данък е най-умното нещо, което е измислено. И то точно десятъка е доказано работещ и в исторически план. Ако се вземат повече пари от едни хора, за да се преразпределят към други си е комунизъм. Има държави ,в които данъците върху доходите са над 50 процента при по-високи доходи. И тия пари отиват,за да живеят с тях хрантутници на социални помощи поколения наред. Хайде няма нужда от такава "социална държава ".
realguru
Рейтинг: 2233 НеутралноПарадоксът който се наблюдава при въвеждането на плоския данък беше че се увеличи събираемостта и повече пари влязоха в бюджета като беше въведен той, въпреки че ставката беше намалена.
Така че сега съществува абсолютно реален риск приходите да намалеят и да се търсят едни 50 милиона откъде да дойдат, примерно. :)
AdMin
Рейтинг: 842 НеутралноКрасене, недей да лъжеш и да манипулираш!
Хората са го казали преди мен - не работи по такъв начин необлагаемият минимум!
Да ти го преведа на български - от 0 до 710 лв. (МРЗ) не се плаща, за горницата над 710 (това е онуй, което получаваш, намалено със 710) се плаща данък. После при пропорционалния данък може да има колонки/бракети и т.н.
Тук искам да отбележа, че облагането на годишните доходи е по-справедливо, отколкото на месечните (или поне уравняването на авансовите отчисления на края на годината).
рИформата идва
Рейтинг: 771 Неутрално"Да се променят ли данъците? Какво не отчита МВФ"
И в морето ми е до колене .....................МВФ отчита всичко правилна. Така наречените "БГ бизнесмени" и "БГ икономисти" не отчитат, че когато бюджета се пълни с косвени данъци (тоест - бедните плащат всичко) тогава работната ръка бяга в чужбина (при по-високите доходи) и икономиката не се развива. Няма я вече мантрата " - За мястото ти чакат 50 човека, налягай си парцалите." Вероятно "българския работодател" ще разбере ситуачията (но по трудния начин).
realguru
Рейтинг: 2233 НеутралноТо винаги е било така, даже освен доходите ти уравняват и осигуровките.
Сега няма смисъл от годишно уравняване на доходите щото данъка е 10% плосък и няма необлагаем минимум - съответно както и да го въртиш - месечно или годишно сумата е една и съща. :)
Но не така стои с осигуровките - тях си ги изравняваш в годишната данъчна декларация и съответно доплащаш или ти връщат. За всички на свободни професии, които имат плаващ доход през различните месеци е така.
dwr30648311
Рейтинг: 636 ЛюбопитноПоздравления за статията на г-н Станев.. Прави ми впечетление, че той е един от малкото хора с трезва преценка по въпроса.
“около 1,4-1,5 милиона души ще бъдат изправени пред избора или да не работят за повече от минималната работна заплата, или да не отчетат и крият доходи;
При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева, ако се абстрахираме от данъците върху труда, с тях - около 1100 лева”
Официално българите в трудоспособна възраст са 4 милиона. Това ако вярвате на преброяването, където издири малко под 6 милиона българи в страната и призна, че му се губи един милион някъде ;) В трудоспособна възраст влизат и ученици/студенти над 16г. Приемаме, че всичките 1.5 “маргинали” решат да си плащат чинно данъците от 1100 лв годишно. В този оптимистичен сценарии, под 2 милиарда приходи в хазната годишно, от половината работещи ;)
Припомням, че държавния бюджет 57млрд. !
Също така припомням, че ние и албанците сме единствените европейци с корпоративен данък от 10%.
В същото време Лукойл, Била и други знайни и незнайни компании работят “на загуба” или “за лудо” от години и не плащат данъци…
В тоя ред на мисли е комично да се говори за каквото и да увеличение на данъците на физическите лица. А не чух никой да коментира промяна на корпоративния данък и неговата събираемост…
Станев обърна внимание и на (според мен) най-благоприятният икономически период в модерната ни история 2007-2012. Ще завърша сутрешния си бъртвеж с личните ми впечетления от тия години.
В началото на 2011 започнах работа на слушалка с английски в Бизнес парка. Начална заплата 1000 лв чисто. Наема ми беше 250 лева за читав двустаен в Зоната. С останалото си плащах сметките, излизах по заведения минимум 2 пъти седмично, пътувах из Европа и някак си заделях по 100-150 лева седмично за черни дни.
В следващите 5 години катерене по корпоративната стълба, заплата ми нарасна до близо 2000лв, но стандарта ми на живот не се промени. По-скоро обратното - вече не можех да спестявам от заплатите.
Та питането ми е:
Какво го очаква в момента един младеж, който е на път да започне първата си работа в престижния “Ай Ти” сектор? Какви пари ще му останат за харчене след като си плати наема и сметките? По впечетление от познати, добра стартова заплата, за човек без опит е 1.6к.
Започвате ли да си обяснявате защо има близо милион българи в трудоспособна възраст, които избират да са безработни (даже не са си направили труда да се впишат в Бюрото)?
realguru
Рейтинг: 2233 НеутралноБизнесмена това го разбира било по трудния или по лесния начин. Ако не го разбере, фалира.
Проблемът е че това не го разбират политици, управляващи, бюрократи, анализатори, МФ, МВФ, разни институти и анализаторите дето пишат такива статии.
Щото ако предложат нещо грешно и пейзажа се ос@ре те пак ще си получават заплатите.
За справка бюрократите в централните банки дето докараха сега инфлацията - па ще си вземат тлъстите заплати и ще ходят в лъскавите си офиси, а ние ще плащаме като попове скъпите цени.
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноИ кое се е повишило толкова за 5 години,та с 1000 лв заплата си спестявал,а с 2000 лв не си могъл?Явно си започнал да правиш разходи, които не си имал преди. Друго обяснение няма.
Корки
Рейтинг: 2906 НеутралноПрогресивният данък е начин за вкарване в играта на счетоводни къщи, НПО, фондове и дарения, чрез които се намаляват данъците. НПО ще разпределят много повече пари.
Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.Суджук Герберите
Рейтинг: 793 НеутралноПрогресивен данък няма да платя никога в държава-кочина, в която няма здравеопазване и минималната заплата е като в Нигерия.
... с двеста...star bastun
Рейтинг: 2128 НеутралноДо коментар [#6] от "wya511111205":
"Красен Станчев го помня от ВНС как не искаше в Конституцията да се запише, че България ще бъде социална държава. Горкият, не правеше разлика между СОЦИАЛНА и СОЦИАЛИСТИЧЕСКА!"
Много добре я знае.По соц време беше асистент по политикономика в Медицинска академия София.
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2973 НеутралноДо коментар [#4] от "КМЕТ В СЯНКА":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠слушайте комунистите какво казват и не го правете.
Ивайло Атанасов
Рейтинг: 94 Неутрално"При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула;
При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева"
Видимо Красен Станчев не знае как работи необлагаемият минимум. Това е трагедията на родната икономическа политика, оформяна от полуграмотни хора, лансирани като експерти.
irobot
Рейтинг: 574 НеутралноФактът е, че сме бедна държава с ниско заплащане на труда и с примитивен икономически профил. Да минеш към прогресивно облагане означава да приемеш всичко това и да го бетонираш, вярвайки че има някакви по-заможни прослойки, можещи да плащат безкрайно за да поддържат дъното. Както беше казала Тачър, “The problem with socialism is that you eventually run out of other people's money.”.
iradev
Рейтинг: 281 НеутралноОще в пост 3 колежката обърна внимание на странните интерпретации на г-н Станчев по темата прогресивен данък, ама някои колеги продължават да му се радват на "трезвата и точна преценка"...
penetrating
Рейтинг: 8545 НеутралноТова, което не казва авторът е, Как се променя коефициентът на Джини (Gini) през периода 2007-2022. Богатството е скочило 11000%, но дали то е разпределено пропорционално, си го премълчава :)
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertМусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноКато гледам трафикът по улиците как се увеличава постоянно, как постоянно се строят и ремонтират жилища,как са претъпкани курортите,ми става ясно, че българите доста са забогатели в сравнение с преди 15 години.
Индексът Джини не отчита едно много важно обстоятелство.В България хората с ниски доходи са пенсионерите. Ама голямата част от тях имат собствено жилище, някои и по повече от едно.Само в България пенсионер с жилище за 300 хиляди лева се счита за беден.
penetrating
Рейтинг: 8545 ВеселоДо коментар [#29] от "Мусаши":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertВсичко е относително. Едни има два допълнителни резервоара в колата. Други има два допълнителни Ролс-Ройса в гаража :)
bistr
Рейтинг: 398 НеутралноДо коментар [#19] от "realguru":
До коментар [#21] от "Корки":
Добро утро на всички читатели, коментатори, и на самия Дневник, честит празник - Христо возкресе ! Интересно и че на такъв празник има сериозни читатели, които са готови да споделят мнението си по една доста трудна и комплексна тема. Както обикновено тук, коментарите са полезни, любопитни, дори когато понякога са на противоречащи тези - това е добре. Но както казва колегата : "
До коментар [#22] от "Суджук Герберите": ", в крайна сметка, независимо от ниския данък у нас, повечето българи предпочитат високия стандарт на Запад, а и чуждите инвеститори не са се засилили насам... Всъщност този факт / феномен може много лесно да се обясни с класическа икономическа теория. Единствения шанс за Бг остава да засили многократно икономическия си ръст, някак си... Мога да препоръчам как, но си има поредно избрано некадърно правителство - особено икономическите и финансови минситри - така че за съжаление ще си береме гайлето още...
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноГоворим за населението като цяло,че е забогатяло.Иначе е ясно, че винаги ще има някои,които са по-богати от други. Най-лошото нещо е да завиждаш на някой за богатството му,вместо да се стремиш ти самият да станеш такъв.
ЗИДAP
Рейтинг: 178 ЛюбопитноГосподине, с цялото ми уважение към необятната Ви ерудиция- скромно моля за компетентното Ви мнение за войната в Украйна.
Следя Ви от доста време тук, впечатлен съм от енциклопедичността ви. Сигурен съм, че имате какво да ни кажете и по този въпрос.
Смирено моля да ни отворите очите. Защо мълчите по тази тема? Де'би и лъжльовци, де'би!
ЗИДAP
Рейтинг: 178 ЛюбопитноГосподине, с цялото ми уважение към необятната Ви ерудиция- скромно моля за компетентното Ви мнение за войната в Украйна.
Следя Ви от доста време тук, впечатлен съм от енциклопедичността ви. Сигурен съм, че имате какво да ни кажете и по този въпрос.
Смирено моля да ни отворите очите. Защо мълчите по тази тема? Де'би и лъжльовци, де'би!
batzdravo
Рейтинг: 3020 ВеселоДо коментар [#32] от "Мусаши": Говорим за населението като цяло,че е забогатяло.Иначе е ясно, че винаги ще има някои,които са по-богати от други. Най-лошото нещо е да завиждаш на някой за богатството му,вместо да се стремиш ти самият да станеш такъв.”
До коментар [#32] от "Мусаши":
Е, не всеки има възможност и способности да краде! ;)
И не бъркай средната класа с богатите! :)
ecolinks1234
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#25] от "Ивайло Атанасов":
"При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула;
При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева"
А сега колко е? Не е ли пак 852?
Batezuzi
Рейтинг: 1926 НеутралноПенсията е доход за нас като остареем и да пенсиите са ниски, но проблемът е първо, че не внасяме за нас, а за сегашните пенсионери и второ държавата счита, че трябва да натовари другите с нашето собствено решение да не си сменим работата като виждаме че инфлацията изпреварва ръста на доходите. Здравеопазването е нещо което купуваме, а политиците трябва да ни убеждават, че с по-ефективното им управление е нужно всеки да внасяме по-малко всяка година понеже.. Инвестиции означава нещо, което ще донесе повече приходи заради по-добри условия за фирмите, което означава, че можем да ги финансираме през заеми. Та нека уважаемите политици стига са мислили как да взимат повече от хората а нека да вземат да поработят.
klecho
Рейтинг: 847 НеутралноИзискването за повишаване на данъците е отвън. След десетки години живот на кредит и брутално печатане на пари, кулминирало във вакханалията от полседните две години, е време да се пристъпи към плащане на сметката.
Конкретно, световните другари стигнаха до нЕкои изводи:
1. Направили сме нЕкои грешки, които сега се отразяват на икономиката ни. Това зелени сделки, 38 пола и т.н. Грешките ще бъдат поправени.
2. По редица причини се оказа, че потениалът на златото и криптовалутите да съхранят богатството на милиардерите, в условията на международно противопоставяне и голям брой ядрени страни е ограничен.
3. В контекста на горното, и противно на това което някои отговорни другари предлагаха, ще трябва да се пристъпи към връщането на дълговете.
4. Други другари с основание изтъкнаха, че да се дават 2000-3000 евро заплата на немски шлосер е разхищение. Шлосерът трябва да се научи да програмира или ще гладува.
Извод: познатата ни от началото на 90-те "шокова терапия", този път в целия свят. Затегнете коланите, екип(ажът) от Давос ви пожелава приятно пътуване!
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноТочно средната класа имам предвид. Богатите и преди и сега са си богати.Но все по-често срещам по улиците по-нови автомобили среден клас, а не трошки. Курортите са пълни по празниците и лятото, а и не само тогава.Майсторите имат поръчки за месеци напред.
Така че българите са свикнали да се оплакват колко са зле, но нещата са различни.
dwr30648311
Рейтинг: 636 НеутралноДо коментар [#29] от "Мусаши":
Gini може да се приложи както към приходите, така и към имуществото - също като с данъците. Както и при данъците е тема табу да говорим за имуществени неравенства и за това удобно се пропускат ;)
Иначе по темата, която отвори:
https://bntnews.bg/news/dosietata-pandora-bivsh-kmet-na-belgrad-s-24-luksozni-apartamenta-v-balgariya-1170826news.html
Ако световно неизвестният сръбски кмет има такова имане в България, какво да кажем за:
Валентин Златев, Огнян Донев, Цветелина Бориславова, Васил Божков,
Гриша Ганчев, Красимир Гергов, Домусчиеви, братя Диневи, Сашо Дончев, Симеон Пешов, Ковачки, Гайтански, тримцата от Тим, Светата Троица (Борисов, Доган, Пеевски) и други знайни и незнайни герои на прехода?
А руснаците, дето изкупиха Бетономорието?
Само държанките им (не коментирам семействата и приближените им) притежава повече от легендарната баба дето живее в апартамент за 300 К на Ангел Кънчев и бърка по кофите. Пример: прословутата къща в Барселона.
Припомням, че в България повечето пенсионери притежават далеч къде по-евтини имоти и едвам свързват двата края.
Опорката ти е цинична…
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Тангра
Рейтинг: 1150 НеутралноИ аз не правя разлика между социална и социалистическа!
Е И !?
Все е "дайте да дадете" и един работи, парите му се взимат и се раздават на друг.
Разликата е в пропорциите.
Все едно, разбрахме, че е к-ва, остава да определим цената.
Като чуя "социална държава" и ми се ПОВРЪЩА. 11 години съм живял в такава (Канада) и съм плащал "социални" данъци. Айде, сиктир!
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноТия герои на прехода не виждам какво общо имат с темата.Ясно е,че повечето са получили доходите си по престъпен начин и аз съм последният човек, който ще ги защитава.
Въпросът е,че българите винаги се изкарват по-бедни,отколкото са.Да ама 83 процента живеят в собствено жилище.При средно ниво от 44 процента за ЕС Има държави в Западна Европа, където този процент е под 10.Като Нидерландия с 8.5 процента от населението живущи в собствено жилище. Едно жилище винаги е актив и при тези цени на жилищата може да донесе добри доходи на собственика при продажба.
Тангра
Рейтинг: 1150 НеутралноНеоблагаемият минимум има един, единствен недостатък.
Позитивите са ясни, предпазват се най-бедните.
В Канада, по най-груби сметки и спомени, необлагаемият минимум е 14000 годишно. Т.е., това е 1/2 от минималната работна заплата. Не цялата!
Не знам защо непременно като се каже у нас необлагаем минимум и всички си представят сума от 1000лв годишно, и 12000 на година.
Недостатъкът е само един. И той е, СКРИТИ ДОХОДИ. Ако получаваш само 700лв, ок, нека 400 от тях са необлагаем минимум. НО ако се водиш, че получаваш 700, а има едни други 2000лв под масата!? Тогава какво ще облагаме!?
Така се получава, че за сивия сектор и вълкът се оял и агнето изядено.
А белия сектор опира пешкира.
Ами не е ок това.
Затова, първо трябва да се размърдат чиновническите задници и да преборят сивия сектор. Тогава да мислят, за екзотични врътки с данъците.
Галя Станчева
Рейтинг: 5194 НеутралноНе пипайте плоския данък! Той няма нищо общо с плоскоземците в държавата.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Галя Станчева
Рейтинг: 5194 ЛюбопитноМного ми е интересно каква би била картината, ако можехме да осветлим всичката сива икономика.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноВсеки си има право на мнение, но на мене ми прави впечатление, че нищо не се говори в посока на драстично свиване на държавната администрация и орязването на излишните синекурни длъжности.Освен това нищо не се говори за Ел. Правителство и това е много лошо, защото хем ще се пестят пари от бюджета, хем ще се намали корупцията у нас.Другито , което ми прави впечатление е , че в пъти изоставаме в процеса на преквалификация и обучение на работното ни място и това е факт, защото Бг работодателите само знаят да искат и да се оплакват от кадрите си, но не и да инвестират в тяхното развитие.Типична изостанала предприемаческа култура.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноДо коментар [#3] от "yabalka":
Във всяка бяла държава има прогресивен данък, но важното е да се намерят правилните пропорции за това.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноДо коментар [#3] от "yabalka":
Между другото горе-долу е такава системата във Великобритания.Знам го, защото живея и работя от повече от осем години тука.До 12750 паунда на година се облагат с нула процента и се плаща само Нешънъл Иншурънс Контрибюшън.След това е ставка с размер 20%,а доста над средните се облагат с 40,% - мисля , че става дума за доходите над 45 000 паунда.Средната работна заплата е между 29-30 хиляди за данъчна година.
Корки
Рейтинг: 2906 НеутралноИзкуплението Шоушенг говори ли ти нещо? Свободата е възможноста сам да си наложиш дисциплина, преди да са ти я наложили други.
kvg08393766
Рейтинг: 455 НеутралноАгнешката плешка приключи с топлинната обработка, предстои половин час да отпочине, преди да се сервира. За състоятелните и охолно живеещи гурмани, което не работят, а се наслаждават на живота, приятни празници. Да не забравите да поръсите с копър или пресен джоджен чиниите си. Каква идилия, само за хора с добро благополучие.
( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)
Рейтинг: 2973 НеутралноДо коментар [#28] от "penetrating":
☠ ☠ ☠ Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that. ☠ ☠ ☠2007 Пеевски имаше един стар опел :)
penetrating
Рейтинг: 8545 НеутралноДо коментар [#32] от "Мусаши":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertGini дава по-детайлна картина за неравенството. Не е въпрос дали завиждаш или не на съседа. Той е инструмент за оценка, който може да служи за управление на мерки от тези, които вземат решения.
penetrating
Рейтинг: 8545 НеутралноДо коментар [#49] от "Моа Преател Тайпи":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertНапълно вярно :)
konservator.bg
Рейтинг: 730 НеутралноДо коментар [#1] от "kvg08393766":
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ЧЕСТИТО ВЕЛИКО ПЛЮСКАНЕ, ПОЛЯТО С ФРЕНСКО МАСЛО!
Caps Lock Error! Ако има дискусия за нещо, за което не сте достатъчно запознати, устоявайте на желанието да се включите.
penetrating
Рейтинг: 8545 НеутралноДо коментар [#56] от "( ͡⊙ ͜ʖ ͡⊙)":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertПеевски е клиент не на Джини а на прокуратурата (когато я имаме)
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноВъпросът е дали се взема предвид при определяне на този индекс недвижимата собственост. Щото в България има едно от най-високите нива на живущи в собствено жилище. Два пъти по-високо от средното за ЕС.Бедна ли е бабата с жилище на стойност 300 хиляди лева?
C est la vie
Рейтинг: 1264 Неутрално"Да се променят ли данъците?"
В България данъците са направени по комунистически начин. Комунистите са десни капиталисти, но са облекли овчите кожи на левите идеи. Цялата данъчна система функционира по прост, нагъл комунистически начин.
Трябва да вървим към намаляване на социалната пропаст, а това става чрез преразпределение. По-високите данъци задържат повече пари в икономиката. Разбира се това е въпрос на добър баланс.
Плоският подоходен данък ограбва бедните и облагодетелства богатите, затова трябва да преминем към прогресивно облагане от 10-35% . Минималната заплата трябва да се облага с 10%. В края на годината данъкоплатеца трябва да подава данъчна декларация за глобалният си доход и ако има доход под 12 минимални заплати да му се връща удържания данък. Това е социална политика която силно ще ограничи тарикатите, но ще повиши данъчните приходи.
Корпоративния данък е добре да си остане 10% до заменянето му с минималния глобален от 15%. Ставка от 0% за срок от пет години в региони с висока безработица ще е добър стимул.
Повишаване на събираемостта на ДДС и ограничаване на схемите за източване. 5% ДДС за основните храни и за книгите.
Доходите от хазарт трябва да се облагас 50% данък.
Старите превозни средства, неекологичните и онези с мощни двигатели да се облагат с по-вискоки данъци.
Реформа на данъчната система и на държавната администрация, за да станат по-ефективни.
Реформа на пенсионната система, за да не бъде разходо-покривна.
Реформа на здравната система. НЗОК трябва да едно от многото здравни застрахователни дружества.
Ако социалното неравенство продължи да се задълбочава, емиграцията ще продължи, а темпа на раждаемост ще продължи да е отрицателен. Ставаме все по-застаряващо общество, а това ще натоварва социалната система. Страната не изглежда привлекателна за инвестиции. Това се подсилва от ширещата се корупция.
penetrating
Рейтинг: 8545 НеутралноДо коментар [#61] от "Мусаши":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertДжини гледа неравенство, вследствие на преразпределението на богатството. В богатството влиза всичко, както “дворецът” в стил мутробарок в Драгалевци, така и селейната кирпичена къща в Габровско село. Апартамент за 300к е богатство, но не става за ежедневни разходи, така че бабата може да е бедна и да се нуждае от помощ или консултант как да си оправи финансите.
В случая примерът ви няма значение за неравенството, освен ако бабата не е купила апартамента за 300к в период 2007-2022
Иначе това, което ми казвате ми напомня на едно заглавие в Дума преди десетилетия: Алчни старци излязоха на припек :)
kkl38598034
Рейтинг: 335 ВеселоНека да не слушаме МВФ, а да слушаме Киро-инфлацията? После МВФ ще ни спаси и без това, само с цената на робски дългове за няколко поколения напред. :)
gost22
Рейтинг: 1671 Неутралнода и не. Дали ще е плосък или прогресивен данък, зависи само и единствено от това дали съответната държава осигурява нещо насреща. В САЩ не пискат срещу прогресивното облагане, щото имат ОТЛИЧНА, ПРЕДВИДИМА БИЗНЕС СРЕДА. В България, щото нямаме предвидима бизнес среда, най-удачен към момента е плоския данък, както и ДДС с единна ставка за всичко. Останалото за "справедливо облагане" са простотии за залъгване на прословутите 80% от избирателите. Като в САЩ има прогресивно облагане, що всичките инвеститори се натискат там да си слагат парите, вместо да се редят на опашка в България? Тъпи ли са или просто си струва заради законността и реда в бизнеса и икономиката в САЩ.
Научете я тази икономика, поне на базово ниво, та да не ви лъжат социалистите и да ви завличат спестяванията. "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 1671 Неутрално[quote#61:"Мусаши"][/quote]
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...А това високо ниво идва от там, че българина не вярва на правителствата си и влага кинтите в неща, дето правителствата няма как да му откраднат. От калпавата правораздавателна система идват проблемите, щото "гнилите круши" скапват мераците за инвестиране, което инвестиране може да докара добри доходи за населението. Вида на данъчната система е само последица от изброеното и няма как с промяна на данъците, да се оправи неработещото правораздаване. 2+2
Мусаши
Рейтинг: 1356 Неутрално[quote#65:"gost22"][/quote]
САЩ са огромен и платежоспособен пазар. Затова и се натискат инвеститорите затам. Същото се отнася и до Китай,където управлява Китайката комунистическа партия.Където може да ти откраднат продукта и да го предлагат като китайски. А може и направо да ти национализират фирмата.Но въпреки това цял свят инвестира там. В България населението е малобройно,не твърде платежоспособно,с голям брой пенсионери,които потребяват само най-необходимото.Липсва и работна ръка заради демографският срив.
А нещо си се объркал много-социалистите искат да въвеждат прогресивен данък. Така че поддръжниците на плоският данък като мен нямат нищо общо със социалистите.
yabalka
Рейтинг: 449 НеутралноДо коментар [#8] от "КМЕТ В СЯНКА":
Кое не е така? Аз ви казвам как е в САЩ. Не се облага всичко. Облага се с по-голяма ставка само частта над определена сума. Ако ще и 2 милиона на година да ти е заплатата, първите 12500 не се облагат (25000, ако си женен). То иначе няма и логика, защо някой ще иска по-висока заплата, ако реално ще взима по-малко?
Ако мислите, че САЩ е социалистическа държава, не знам какво да ви кажа
yabalka
Рейтинг: 449 НеутралноДо коментар [#13] от "Мусаши":
Да бе, то САЩ явно са големи комунисти...
bobix
Рейтинг: 809 НеутралноТова, че живееш в САЩ обяснява объркването. Тук като имахме прогресивен данък преди години, си се облагаше всичко. Така се получаваше, че може да ти е по-висока заплатата от на някой друг, но в крайна сметка да вземеш по-малко.
iradev
Рейтинг: 281 НеутралноНяма такова нещо, пишете неща наизуст.
gost22
Рейтинг: 1671 ЛюбопитноА защо да е разпределено пропорционално? "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 1671 ЛюбопитноДо коментар [#67] от "Мусаши":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Грешка. САЩ имат яко правораздаване и заради това са огромен платежоспособен пазар и заради това същото яко правораздаване могат да искат и да получат кинти по прогресивно, данъчно облагане. Китай също е огромен пазар, обаче имат проблеми с правораздаването и инвеститорите ги недолюбват, а ако все пак набутат пари там, предварително ги отписват и гледат да прилапат колкото може повече... Степента на адекватно и строго правораздаване е разковничето на икономиката. Точно както у нас "гнилите ябълки" в съдебната система отказаха инвеститорите въпреки че имаме нисък плосък данък.
Мусаши
Рейтинг: 1356 НеутралноЯко правораздаване в САЩ!!Затова ли Камила Харис като прокурор в Калифорния е прекратила стотици дела срещу свещеници педофили?Затова ли изкараха невинен футболиста О Джей Симпсън,който закла жена си и любовника й,въпреки явните доказателства?Затова ли се прикри дейността на Байдън младши?
Явно живееш в някакъв измислен свят на илюзии и приемаш желаното за действително.
Казах ти вече-САЩ са с население от 330 милиона, което е богато и потребява много. Затова и САЩ са като магнит за всички инвеститори.Същевременно в България населението е малко намалява с най-бързите темпове в света, не е особено платежоспособно и не потребява много, а пести.Далече сме и от Западна Европа. Затова и инвеститорите нямат интерес към България.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
penetrating
Рейтинг: 8545 ВеселоДо коментар [#72] от "gost22":
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertКоефициентът съществува не за “да иска да е разпределено пропорционално”, а за да оценява как е разпределено. :)
amerikanbastard
Рейтинг: 553 Неутрално
Freedom's just another word for nothin' left to lose[quote]При доход до 710 лева на месец, данъкът би бил нула;
При доход от 711 лева годишният данък би бил 852 лева[/quote]
Подобна глупост може да твърди вероятно само икономически неграмотен философ, койте не знае, че необлагаемият минимум НЕ СЕ ОБЛАГА С ДАНЪК!
Подобна глупост може да публикува/препубликува вероятно само икономически неграмотен редактор.
Подобна глупост може да аплодира вероятно само икономически неграмотен трол.
А КОГА ЩЕ ГИ СТИГНЕМ АМЕРИКАНЦИТЕ?
Quo Vadis?
Рейтинг: 1212 ЛюбопитноДо коментар [#26] от "irobot":
Всъщност ако се приеме стръмна прогресивна скала повечето високо платени ще започнат работа като консултанти, В ЮК над 60% от ИТ персонала е консултанти, познайте защо ... ?
gost22
Рейтинг: 1671 НеутралноМи нормално е разпределението, който се е напъвал да учи, ще има, който срича няма да има. Що трябва да е изравнен? "Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...
gost22
Рейтинг: 1671 НеутралноДо коментар [#74] от "Мусаши":
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Пробвай в САЩ да шофираш с 40-50км над лимита и да подкупиш катаджията дето те е спрял, и ще схванеш какво ти пиша. Точно заради това са богати, щото там трудно се краде, а който се пробва го отнася много сериозно. От там и имат пари за харчене. По света има 7+млрд. народ, що само дето се спазват яко и наравно законите са богати, а?
А за Симпсън, ми оплескали са делото и онзи е извадил късмет да се оттърве. Ама е рядкост, докато в БГ-то "гнилите ябълки в съдебната система" са правило...