
© Капитал
Пакетът от мерки на правителството залитна към лесни идеи със спорен ефект, но няма да реши и проблемите на най-уязвимите групи.
"Гласът на "Капитал" e седмичен подкаст, в който журналистите разказват интересна история от седмицата в дълбочина, с контекст и анализ и в който търсят мнения от експерти от света на политиката, икономиката или бизнеса за важните въпроси на нашето време.
Тази седмица фокусът падна върху една тема - с какви мерки правителството ще се бори с инфлацията, така че да помогне на хората и бизнеса. Това обаче се оказа не толкова лесна задача на фона на неустойчивата управленска конструкция и в крайна сметка се залитна и към популистки мерки. Но има и добри идеи, които ще подобрят бизнес средата. Като цяло предложеното със сигурност няма да понижи инфлацията в страната, а ако вярваме на учебниците по икономика, някои от мерките дори ще я засилят. Друг риск за България е, че се отдалечава от еврозоната.
В този епизод на "Гласът на Капитал" говорим с журналистката Вера Денизова за това какви мерки ще бъдат предприети и какъв ще е ефектът от тях, дали са насочени към правилните групи и като цяло как се случва балансът между работещи мерки с инфлацията и успокояването на електората - нещо, с което и други европейски държави се борят.
В подкаста ще чуете още:
- Може ли правителството да "спаси" всички, искащи помощ от държавата?
- Реално може ли да се бори инфлацията?
- Какви предложения в крайна сметка роди многоцветната четворна коалиция: по-скоро популистки ли са или с реален ефект?
- Защо нулевата ставка за хляба е със спорен ефект?
- Как всички ние ще "усетим" ефект от мерките?
- Защо мерките не таргетират най-уязвимите групи?
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.