
© Юлия Лазарова
В единия свят е важно да имаш все по-добър продукт или услуга и да си полезен за клиентите си. В другия свят е важно с кого играеш тенис или белот, а клиентът получава, каквото остане.
Коментарът е от профила на автора във фейсбук.
Във вторник народният представител Радомир Чолаков обясни колко рискови за икономиката на страната ни са стартъпите и как държавата не трябва да ги подкрепя. Чолаков си позволи да намеси и името на Payhawk в политическото си изказване.
България днес има два свята на бизнеса: 🚀 и ⚫️
🚀 Бизнес, който изработва парите си от клиенти.
и
⚫️ Бизнес, който прави пари от държавата, обществените поръчки, грантове, помощи и парите от Европейския съюз.
🚀 В единия свят е важно да имаш все по-добър продукт или услуга и да си полезен за клиентите си.
⚫️ В другия свят е важно с кого играеш тенис или белот, а клиентът получава, каквото остане.
⚫️ Г-н Чолаков, обясни как стартъпите ще повлекат страната ни надолу, а той самият и партията му са за пазарното развитие на бизнеса и са против "инвестирането" на публични средства в бизнеса.
⚫️ Тук напомняме, че през последните десетилетия единият бизнес направи несметни милиарди от публични средства. И сега "пазарни" работодатели от него по цял ден обясняват колко още милиарда помощи искат от държавата.
На този фон, тихо и без почти никаква заслуга на държавата ни България изгради една от най-силните стартъп екосистеми в региона и Европа.
Днес някои от най-големите български компании са произлезли от Стартъп екосистемата ни.
Днес компании като Payhawk привличат стотици милиони инвестиции от някои от най-големите инвеститори в света и буквално променят репутацията и икономиката на България.
Всичко това е възможно, благодарение на труда и ценностите на самите предприемачи от Стартъп екосистемата. В този оазис на България хората имат give back начин на мислене, помагат на идващите след тях, инвестират парите, които са изработили обратно в обществото ни.
За информация за г-н Чолаков и защо стартъпите са важни:
Стартъпите обединяват целият този светъл бизнес, който си плаща данъците, който е сърцето на средната класа и се конкурира на глобалния пазар.
България може да бъде едно много по-добро място за всички нас, когато имаме повече такива компании, когато имаме по-силна средна класа и накараме институциите и политиците да бъдат полезни за обществото, а не за шепа изкуствено създадени бизнесмени, които обичат да са близо до властта! До всяка власт!
За финал - дали все пак е нужно България да инвестира пари за стартъпи?
Примерът и на Израел и на много други страни показва, че в сферата на трансфера на технологии, връзката на науката и бизнеса и на отбраната и бизнеса държавата трябва дълго време да бъде водещ инвеститор, повличайки по този начин постепенно и частните инвестиции.
Докато не бъде приет работещ механизъм за насърчаване на ангелското инвестиране т.нар. early stage финансиране не би съществувало, ако не са фондовете с публични средства.
Три реформи, които също биха намалили нуждата пари от държавата да бъдат давани за бизнеса са:
Прагът на BEAM пазара да бъде вдигнат на 8 млн евро (законопроектът е в парламента)
По-добро регламентиране на crowdfunding (законопроектът е в парламента)
Пенсионните ни фондове да могат да инвестират повече и по-лесно в Алтернативните инвестиционни фондове
А ако някой все още не е видял поста на Христо Борисов, неговият разказ, отговорът му и какво възнамерява да прави - да го прочете задължително!
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.