“ не е на най-добрите учени, а на най-цитираните” —— Ми, естествено..Училищната класация (по успех) не определя “най-добрите” ученици … или “най-умните”, ама се използва открай време навсякъде. Едното, успехът, е прокси за другото, ума, мотивацията и пр. Всяко твърдение от рода, че някой бил “добър” или “умен” е неизмерима величина, обикновено концептуална, индиректно измеряема в рамките на дадена теория като латентна променлива.
Ма да не изфъргаме бебиту барабар с кирливата пяна. Измеренията имат стойност, стига да знаеш ограниченията им.
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
аз съм бил руски трол .... хаааа хахахахахахахахха хахахах хахахахаха ... въпросът , който ме вълнува е - дали съм в 2-та % най- добри тролове ... и кога ще си получа 4000 лева наградата.
тази класация е същаъа като една друга класация за мястото ни в областта на свободата на медиите , ежегодно представяна от едно НПО, но много тачена и цитирана у нас , особено от "милото дневниче". Но за нея , авторите от Дневник не задават въпроси доколко е автентична, нали ?
стига сме гледали брой цитирания, в Бг важното е, че с един изнесен доклад на "конференция" август в Созопол (разбирай тридневен запой на морето платен от унито) се става доцент примерно.....
или пък, щом дс ченгето шеф на унсс каже, че някой е добър учен, значи той наистина е добър, тва че някой имал 10 000 цитирания нЕма кво да го гледаме
.....толкова повече се разчита на наукометрията, тъй като говорим от една страна за публикуване на дребни статии, които почти никой не е чел, в журнали, които почти никой не чете.... от дипломна работа на инжИнер ....и тук са употребява дървен болт с диаметър 1200мм, защото никой не чете това...
За умрелите - или добро или нищо
За живите - само критика или нищо няма да свършат:)
Абе Дневник, може ли такива работи. Точно от СУ се надуха, че имат няколко човека сред 2-та процента най-добри учени в света и вие спукахте балота с лопатата 🤣 И то рано-рано, за закуска.
п.п. Някой чел класацията може ли да каже дали математика с шарените ризки е в нея? По едно време го цитираха по десет пъти на ден.
Хубаво е да има критичен поглед към класациите, но тази класация все пак е независима и прагматична. Аз не виждам проблем да бъде вземана предвид. Не е елементарна класация за брой на цитати. Истината е, че тези учени в топ 2% са добри, продуктивни и талантливи изследователи. В Софийски университет имало 12 и аз като възпитаник на това най-добро висше учебно заведение в България погледнах имената и разбира се познавам някои от тях. Съжалявам, че са само 12 от 1700 преподаватели. Би било по-добре да са 34, тоест 2% от броя на преподавателите в СУ да са сред 2-та% най-цитирани учени както в университета си, така и в света. Още по-добре щеше да са 50 или дори 70, тоест 3-4% от препосавателите да са сред 2-та процента най-цитирани в света, тоест един вид университета да е малко над средното световно ниво по цитиране на учените. Но за съжаление не е така.
Не, математикЪТ с шарените ризки НЕ Е сред най-цитираните 2%. Не става въпрос за цитирания във вестника. Разглеждат се само цитирания от други учени, публикуващи в най-реномираните световни научни списания.
Таз година съм дежурен в журито да бъда турен. Книга аз не съм издал. Книга е издал Паскал. Догодина ще издам залъгалки том голям, а Паскал ще е дежурен в журито да бъде турен.
пп Междувременно, нищо не пречи да си се автоцитирами. През целото време.
важното у нас е, че примерно човекът, при когото имахме 1000% инфлация и заплатите станаха по $3 е все още преподаващ ПРОФЕСОР по икономика в български университет
така, че стига с тия брой цитати в научни журнали, Румен Гечев си е ТОП учен и практик
Работата е ясна - няколко недотам кадърни нашенци, които се представят за професори на Запад и може би няколко некадърници тук в България просто ровят за да злепоствят колегите си. Действително не може да има класация на най-добрите учени. Как ще се измери това ? И е направена обективна класация като се взема предвид нещо точно - броя цитирания. Тия нашенци дето били профеори по разните вузове на Запад защо не са сред най-цитираните ? А дали са професори ? Я от "Дневник" да направят проучване. А и тази статия се вписва в цялата политика на грантаджиите да обругят всичко българско. Прави са от СУ да се гордеят с това, че има преподаватели в СУ, които са сред най-цитираните. А къде е цитиран "Дневник" ? Къде са цитирани "анализите" на Дайнов и сие ?
Така се създават митове и легенди. Това, че един учен не е сред най- добрите в своята област, не означава че е" слаб или лош" учен. Това че един писател или поет не е носител на Нобел, не означава, че е слаб. Аз не мога да давам оценка за проф. Денков, но в никакъв случай не приемам, че след като не е в ТОП класацията, автоматично го прави " слаб" учен.
Имам време да питам всеки идиот.
Проф. Денков, бидейки зам. министър на образованието по висше образование в правителството на ГЕРБ наложи принципа на наукометричните показатели при хабилитирането. Трябваше да имаш точно определен брой цитати и статии в списания с импакт фактор за да можеш да си подадеш документите. По негово време беше променен и законът за научните степени и звания. Научните сътрудници в опитни полета и научни институти станаха професори. Остана и "големия доктор" като степен без да има необходимост, но има парично покритие. Да оставим архаичните съветски звания "академик" и "член кореспондент", които имат за цел само финансова изгода до живот. Та така с "великата" българска наука.
Непълен списък на кремълските тролове в Дневник. —цитат от коментар 3 на MH Ако списъкът е подреден по брой постове и цитирания ще има почти същата стойност като Станфордската класация.
Еййй то и аз тогава трябва да съм в първите два процента - много публикации имам, много ме цитират, при това от много "учени", пиша грамотно, без псувни, по много теми...
В Русия съм! В Русия съм!
Станфордският университет е предложил за нобелова награда по икономика г-н Бойко Борисов за изказването му във връзка с купуването на акции на „Първа инвестиционна банка“ АД от държавата на цена 5 лв. при пазарна цена 1,7 лв.:
Имах един шеф - бачкал в САЩ, върнал се в родната си страна, дадоха му голям грант като на завръщащ се млад перспективен учен. С парите изпонакупи скъпа техника дето на малко места я има. После върза контакти с други лаборатории, които имаха нужда от такава техника за опитите си. Взеха да му пращат хора с пробите си и после го пишеха в статии. Натрупа бързо голям H-index. Погледнато отстрани е голям учен и само анализа на брой статии на година от него или хора от собствената му група показва голямо несъответствие (той примерно има 20 статии, а неговите 5 човека примерно по 1). Та.... Науката се прави от хора с всичките им номера, трикове и хитрини да изглеждат по-големи.
Съгласен съм че т.нар. Станфордска класация е глупост и как СУ я използва също, но като учен в чужбина трябва да кажа че наукометрията за съжаление доминира в начина по който се измервва принос към науката и на базата на която всичко се случва от наемане до повишаване и пр. Всичко започва с неолибералния режим на Тачър и сега в Англия имат т.нар. research evaluation framework (REF).
Голямо влияние последните години имат научните издателства като Елсевиер които дори вече се наричат аналитични компании а не издателства - те създават ранкинзи и измерват и събират данни които след това продават на правитества и университети за да могат да се конкурират успешно. Погледнете научните профили в Гугъл сколар там всеки си има индекс. Да, един учен не се сравнява с бройката на цитирания с учени от други области, но гледа тези в своята област. Това което е изпуснато в статията че всяка научна област си има общо приет лист с научни журнали с различни степени на престижност. Никой вече не се интерисува от стойността на написаната статия а от това колко звезди е журнала в който е публикувана. Отново казвам за съжаление това е реалността!
байно, за да "му дадат" голям грант, знаеш ли каква цедка е?
или викаш той слязъл от гората оня ден, дето пасял овцете, и те му дали 2-3 милиона за техника, да си има човека ....
изобщо, това със световната наука е малко като с демокрацията - има слаби черти, но просто все още не е измислен по- добър начин на управление....та така и с цитатите, верно е, че некви хора се "закачат" към много публикации без много принос, но то затова към всяка статия си има кой автор с какво е допринесъл, като си има кой е "концептуализирал идеята и осигурил фъндинга", което никак не е малко....
Ами така както е било стотици години преди това; не гледаме числата само и не публикуваме заради бройката защото това е пряк резултат от въпросната наукометрия а гледаме съдържанието. Тези учени в статията са го написали добре, но реалността е друга вече и за съжаление това не само че не води до по-добро качество, но и до пълна промяна на работата на учените (тук говоря предимно за социални науки за другите незнам).
Учените са хора като останалите и със сигурност също страдат и то не малко от алчност и суета. Сред учените, колкото и да звучи като парадокс, също е пълно с кръгли глупаци. Макар, че този от вашия пример не е глупак. По скоро е човек, в известна степен, с бизнес нюх. Намерил е ниша - експлоатира я.
Ако български учен (или екип), от България и български университет или институт вземе, че направи някакво значително откритие или научен "пробив" смятам, че всички ще разберем безусловно, че е точно така! :) Няма да се чудим доколко е представителна класацията .... Дано доживея да го видя този момент, но като гледам какво е отношението на околните, били те учени, недоучени, но най-вече - отговорните другарЕ, към цялата работа - не ми се вярва :)
Класациите на работата на определени маймуноподобни бозайници се извършват винаги от тям подобни маймуноподобни бозайници и е съвсем естествено други маймуноподобни бозайници да не са съгласни. Съвсем по-същото е дали съставянето на класации е обществено полезна дейност…
Журналистката – автор на статията е некомпетентна и предубедена. Наукометрията и конкретно т.н. Станфордска класация имат много критици. Те по правило са субективно обусловени учени които се класират ниско. Действително, наукометрията и класацията не са еднакво приложими в различните научни области. Класират се най-цитираните учени, което не значи обезателно най-добрите. Но наукометрията и конкретно Станфордската класация са нещо изключително ПОЛЕЗНО. Особено за малките научни общности без традиции и натрупани постижения. Финансирането на научните изследвания не бива да се базира на самооценка и ненадеждни рецензии. Наукометрията и Станфордската класация съвсем не са ‘абсурдни и не ‘будят насмешка’.
Тази статия не е на Дневник, а на един автор от дневник...не знам дали автора припозна глупостта на изказването си?
Класации се правят от десетки фирми и подразделения на научни организации, както и индивидуални учени. Това дали един автор е цитиран, обозначава дали работата му е разпозната от научната общност в дадена сфера. Само по себе присъствието на български учение е съществено постижение в условията на недофинансиране, но авторката се опитва да го насете като безмозъчен гълъб... Хубаво е, че все пак статията не е на Дневник, че му уронва престижа!
"техни учени влизат в представяния като "престижен списък на Станфордския университет" (по определението на БАН)"
Този цитат на БАН за пореден път доказва, че там работят големи дилетанти. Много ясно, че не е задължително да си сред най-добрите, след като си един от най-цитираните, а и дали си сред най-цитираните, вече зависи от средата, не от качеството на работата ти, защото младите ги мързи да търсят и да търсят дълго и ако не си леснодостъпен онлайн, може и никой да не те цитира. Може и да си казал някаква грандиозна баналност, но цитиращите имат задължение да цитират, никой не гледа какво точно цитират, а като натрупаш повече цитати, цитирането продължава. Колкото повече, толкова повече! Това не означава, че нямаме учени на световно ниво, ама не е това начинът да се доказва кой е важен и кой не.
Може би защото хората влизат в списъка на най-цитираните едва когато са на 60-70 години и са имали 30 години преди това 20-30 човека да работят под тях?
А когато са все още на 35 и работят сами, няма как h-индексът да им е 200 (да напомни, че за да ти е 200 h-индексът, трябва да има 200 статии, всяка една от които да е цитирана поне 200 пъти)
мхъ, по грант апликейшъните, на един учен му гледат:1. Броя статии2. IF на списанията3. в чия група е билвече съдържанието на статиите, количеството работа (особено важно ако е първи автор) и пр., се в гъз. Квото е тва е
Ама точно това е пример за проблема тук -- на обикновения човек му се говори за някакви награди и класации и си няма никаква идея на база какви критерии се дава и правят те, и какво означават
,,Днес цяла сутрин четох вестници." Из ,,Записките на един луд" (Н.В.Гогол)
Би трябвало във всеки вестник, над заглавието, да има написани две предупреждения: 1/ Четенето на вестници уврежда мозъка. 2/ Всяка прилика с действителността е съвсем случайна.
Все някакви критерии за оценка трябва да има. От една страна съм съгласен, че има доста преливане от пусто в празно, особено в хуманитарните и социалните науки. Аз имах един професор в Канада Ян Грабовски/Jan Grabowski, който си беше хванал темата за Холокоста в Полша и написа една дузина книги и 3 пъти толкова статии поне в стил: колаборационизъм и Холокостът в едно полско село, полските селяни и Холокостът, нацистите и колобароционистите в едно полско село и т.н. във всякакви вариации. Реже човекът саламчето много на тънко, но му върши работа стратегията. Бързо стана от доцент професор, стотици покани по света за лекции, награди от големите еврейски фондации и т.н. От друга страна, обаче, трабва да има някаква наукометрия. Да говоря за моята област. Не може един историк да е завършил преди 10-15 години докторат, пък било то и в топ университет на САЩ, Канада или Великобритания и да има 2 доклада на конференции или 1-2 мижави статии. За това време трябва да има поне 1-2 академични книги цитирани от други историци и да кажем ако не 10, то поне 6-7 статии в сериозни реномирани журнали. Иначе, как ще докаже, че е добър историк? С медийни изяви и сладкодумие в сутршения блок на някоя телевизия ли? Когато ме наемаха на работа в Испания не ме питаха на кой си човек, а гледаха именно това, какви публикации имам, конференции и едва тогава и преподавателски стаж, както и грантове, участие в проекти и т.н.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България
Вай-вай-вай... нАучната мИсла в страната ни се възмУти... Ниякой не е отчел приносът ни към аеронавтиката - летящи професори, летящи доценти, летяща научна мИсла... Неотдава един прфесор от Пловив ми спомЕна, че отива на академичен съвет за обявят едикой си за професор, бил му дошъл редът... Нормално, то е като в операционна, дойде ли ти редът - режат ти главата - повече мисъл не ти е нужна.
Гугъл брои всичко (истински цитати, автоцитати и скрити автоцитати) и неговите оценки на хаш-индекса са завишени с около 30%. Но същият този Гугъл дава и списък на цитиращите работи, така че всеки може да си пресметне "истинския" хаш-индекс, т.е. без автоцитати и скрити автоцитати. Това се прави за няколко минути
Давам пример. Моят хаш-индекс според Гугъл е 19, а истинският ми хаш-индекс е 16. Не че има някакво значение, разбира се.
Още като прочетох заглавието ми стана ясно , че щом правят подобна статия , явно има нещо , което не и отърва ... Дневник действа ситуационно , тази класация щеше да е легитимна станфордска и много на надеждна най надеждната , ако беше обявила Денков за топ учен , и тъй като не , трябва да я оплюем...
С ровене в архивни документи основно. Да се повтаря просто биографията на Наполеон, примерно няма смисъл. Но, да кажем, при един по-сериозен преглед на кореспонденцията между Наполеон и брат му Жозеф Бонапарт може да се напише статия за отношението на Наполеон и Жозеф към Испания, примерно.
Разсекретените архиви на ДС са също истинско съкровище, от което могат да илзязат колкото искате книги и статии с интересни детайли, неизвестни досега нито на академичната общност, нито на широката публика.
Аз лично успях да разкрия стотици фалшфицирани български исторически документи и представени за македонски и архивирани като такива в Торонто. Материал, който ми стигна за книга, 2 глави от книги и няколко научни конференции. Дори широката публика се заинтригува. Книгата ми е цитирана от около 60 статии в Уикито.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България
Брой на цитиранията е число. С числа лесно се работи. Дава някаква представа, но не може да бъде перфектна. Нека не забравяме, че модерното общество разчита на подобни методи всекидневно. В мрежата се броят кликовете, лайковете,.....В социалните мрежи с лайкове и цитиране се разпространяват най-много лъжи.
ами няма как просто да е така, както е било стотици години, понеже тогава сглобяваш 2 лещи и гледаш луната и пишеш некви неща, докато днес за висока наука са нужни изключително много средства в повечето дялове, и съответно тия средства са играничени, и да кажем се обявява грант 1 милион, и аплайват 100 човека, като един има 100 статии, пък друг има 2, а са на една възраст...
Сега, в Бг може грантът да го дадат на тоя с 2-те, понеже е баджанак на шефа на енергото примерно, но във всяка западна държава ще го дадат на тоя със 100-те, нали, говорил за нормални джърнали, не некъв пакистански, или тоя на винопроизводителите в Карнобат
Опит за пропаганда (частично успял) на бг глупаци. Бг глупаци затриват България и това трябва да бъда разбрано по с време, защото скоро процеса ще стане необратим.
++++++++++++ """""""' в наистина елитните университети не се работи на този принцип: "Колкото по-ниско е нивото на науката на дадено място, толкова повече се разчита на наукометрията, тъй като говорим от една страна за публикуване на дребни статии, които почти никой не е чел, в журнали, които почти никой не чете, а от друга същевременно наоколо няма хора, които да са на нужното ниво за да разбират областта и да могат да дадат обективна неколичествена оценка.""""""""
—цитат от коментар 65 на Громя ваксъри като Простия антиваксър
Китай бяха за пример до преди два месеца.
Сега вече не са.
И с това си отиде последната надежда за човечеството в обозримото бъдеще.
Сега трябва да се надяваме на вирусната еволюция да ни сервира някой наистина чудовищен щам, който да извие ръцете на психопатите, които ни управляват, и да не им остави друг избор освен да направят това, което трябваше да се направи преди три години.
Бг глупаците се страхуват най-много от Дневник и Капитал, защото разкрива истинската им същност. От същите медии се страхуват и разбойниците, донесли последното мясот на България в Европа. Непълен списък на разбойниците, говорещи за кръга Капитал; - Делян пеевски - сергей станишев - бойко борисов - йордан цонев известен като данчо ментата - карадайъ (не съм сигурен как се пише) - хамид хамид - костадин костадинов 0 виден изрожденец известен като костя копейкин, редактирал Гогол. - цацаров - гешеф и други знайни и незнайни герои имащи досег до парите на българските и европейските данъкоплатци.
""Станфордската класация" нито е на Станфорд, нито е на най-добрите учени в света"
Дайте на бг глупаци гръмки думи и така ще ги хванете.
Т.н. "Швейцарско правило" което често се използва от комунистическата пропаганда не е нито швейцарско нито правило. То е използвано по същия начин както тази "Станфордска класация" Пропагандата не прави хората прости, тя търси такива.
Китай не е бил пример за нищо. Никога. Остава да се надяваме на твоя щам да пэмогне потреблението на кислород в оная част на света поне малко да намалее ... 😬
Великия Софииски Университет заема място 1000+ в класацията на университетите в СВЕТА, хаиде сега гордеи се колко си умен тн, и после дебили като теб се бъзикат с хора завършили ХАРВАРД, ами така простака иска да бъде управляван от простак за да може да се сравнява и приравнява с него.
,,Днес цяла сутрин четох вестници."Из ,,Записките на един луд" (Н.В.Гогол)Би трябвало във всеки вестник, над заглавието, да има написани две предупреждения:1/ Четенето на вестници уврежда мозъка.2/ Всяка прилика с действителността е съвсем случайна.
До коментар [#75] от "bazinga": ====....Великия Софийски Университет заема място 1000+ в класацията на университетите в СВЕТА,=======и да допълня обаче, че напечата и над 2000 доктори и доктори на науките за 3-4 години....всички пръщящи от мозък.......
Тия нашенци дето били профеори по разните вузове на Запад защо не са сред най-цитираните ? —цитат от коментар 23 на fcv251055839 Може би защото хората влизат в списъка на най-цитираните едва когато са на 60-70 години и са имали 30 години преди това 20-30 човека да работят под тях? А когато са все още на 35 и работят сами, няма как h-индексът да им е 200 (да напомни, че за да ти е 200 h-индексът, трябва да има 200 статии, всяка една от които да е цитирана поне 200 пъти)
Хора, има "нашенци" професори на запад, които сред най-цитираните! И не са на 60-70 години с 20-30 човека под тях! Виж по-долу за Юлия Велковска. Не е единствена, Прочетете и за професор Димитър Съселов, не е неизвестен! И двамата са от Физически факултет на СУ. Сред 12-те учени от Софийски Университет, за които пише, че са в топ 2% в света по коефициента си на цитиране, има 4 от Физически Факултет и 6 от Химически. Тези два факултета създават учени на доста високо ниво и затова е така. Ще ви дам още един пример: Професор Юлия Велковска в тази класация е №46 измежду всички учени в света. Не в своята област, а всички учени в целия свят! Жената е завършила физика в Софийски Университет към 1988, когато заминава да прави докторантура в САЩ и остава там. Професор е във Вандербилт Университет. Това е линкът към данните и в класацията на Станфорд, и един линк към българска статия от преди пет години, за тези които не могат да четат на английски. https://www.adscientificindex.com/scientist/julia-velkovska/1334802 https://zarata.info/д-р-юлия-велковска-преподавател-физ/
Това казва много за "станфордската класациа", която не е станфордска:
"..Световният рекордьор в биологическите науки по брой статии е Дидие Раул (микробиолог, работещ в Марсилия), който е генерирал близо 4000 статии поради това, че е шеф на голям институт и под него работят 200 човека и той е автоматично съавтор на всичките статии, които те продуцират, а тези статии са основно съвсем дребни и незначителни", даде пример той." Такъв пример може да се даде за всеки по-голям ръководител на български университет или институт...
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов
Проф. Денков, бидейки зам. министър на образованието по висше образование в правителството на ГЕРБ наложи принципа на наукометричните показатели при хабилитирането. Трябваше да имаш точно определен брой цитати и статии в списания с импакт фактор за да можеш да си подадеш документите. По негово време беше променен и законът за научните степени и звания. . . Та така с "великата" българска наука.
Ами нали точно това елиминира шуробаджанащината! Не става с гласуване в научния съвет, братчед! Забележете, че не са публикации в български научни списания, а в общопризнати водещи в света такива. И за да цитира някой професор от американски университет свой български колега, значи има много сериозна причина да го направи.
Абе Митко, такива приказки "по принцип" не са подходящи за конкретния случай. Отвори списъка, виж конкретните хора и ще видиш много малко такива. Няма ги в тази класация ръководителите на българските университети или институти.
Това което направи Борисов бе правилни, акциите са преференциални и са държавен заем, тези акции имат гарантирана цена на изкупуване, ако Борисов бе оставил банката да фалира точно в този момент Юни 2020г, когато икономиката на страната бе поставена на ръба на кризата, малко по-късно България бе приета в ERM II , ако банката бе фалирала, най-вероятно би предизвикала верижна реакция. Разбира се Борисов няма никаква заслуга за правилната и прагматичната политика в случая, но като му я предписваш, нека го оставим да обере лаврите.
"At the meeting on 10 July 2020, the ERM II parties agreed to include the Bulgaria lev and the Croatian kuna in the ERM II mechanism."
Хубаво е, че Дневник показва недостатъците на тази класация и тя има такива, както са посочили учените в статията, но има ли по-добра класация, която да има поне някаква форма на обективност?
Ясно е, че критериите за оценка на един учен са комплексни и зависят от дисциплината, което трябва да се има предвид, но от друга страна е по-добре да има нещо обективно.
Иначе е най-лесно да се отрича на общо основание.
"Покупките от Лафка вредят на вас и другите около вас, тъй като ви отнемат свободата да бъдете информирани от независими медии."
Хайде сега наукометрията лошо, а без нея как беше.
В Бг сумати народ се хабилитира и защити с пинокиовски работи (има един Остап Бендер с три доктората Н професури и т.н.) в журита направени по приятелско партийна пиянска линия тип павилионната наука на кампуса на 8 км на БАН ( там трябваше да напише учиндолският песента хищна хиена).
Да има специфика за различните области, не може да се сравняват хора от химия или медицина с математици. То и затова си има класация на списанията, конференциите и съответно се знаят колко са нормалните брой статии и цитати за хабилитация или защита.
За Бг трябва да има накометрия за конкурсите и защитите, но и там има слабости с тъй наречените вътрешни критерии, които фаворизират наши хора.
важното у нас е, че примерно човекът, при когото имахме 1000% инфлация и заплатите станаха по $3 е все още преподаващ ПРОФЕСОР по икономика в български университеттака, че стига с тия брой цитати в научни журнали, Румен Гечев си е ТОП учен и практик
Ти остави че е професор в български университет, ами в последно време гледах 2 интервюта с него- питат го нещо за бщджета, и той два пъти каза, че е професор по икономика в български университет, и освен това четял лекции пред студенти в Щатите и Англия.
Тези си препратки правеше за да внуши- не слушайте Сульо и Пульо за бюджети и икономика изобщо, а слушайте мен, щото видите ли- аз съм професор и тук, и в Щатско, и в Англия...
Обаче ние помним. Не професор, не акадимик, ами и нова супер титла да му сложат (Професурус Хонорис- Монорис Академикус някакъв...)- ние помним!
И заключението от всичките му титли, и нашата памет е- за нищо не ставаш, човече! И това е логично- не може до тази вечер (една вечер през 89-та) да си преподавал разпалено планова икономика, и "сабаля" да се събудиш пръв проВесор по пазарна икономика!
Всъщност- то може, ама после- ти- нищо не можеш! Доказателствата са в цитата по- горе. А, и в нашата памет, щото... ние помним!
HA MEН MИ CЕ ЕБE OТ ПУTИH
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
Някой ще коментира ли случая с Чл.-кор., проф., д-р ик. н., д-р с.н., д-р н.с., инж. Венелин Кръстев Терзиев ? Той показва истинското състояние на българската "наука":
"Станфордската класация" е един обективен метод за измерване на научната продуктивност и значиломст на определен учен. Не виждам нищо лошо човек да го критикува, но е лесно да критикуваш нечия методология. Трудното е да предложиш нещо по-добро.
Статията е пълна с лъжи. Например не е вярно, че класирането е в един кюп, напротив, посочено е мястото на всеки в неговата област. Не е вярно, че класацията включва само автоцитати, има и без автоцитати. А най-голямата лъжа е, че престижните университети не се интересуват от нея. Ето няколко набързо извадени линкове за прес-съобщения от престижни университети от Англия, Австралия и САЩ:
Хора, има "нашенци" професори на запад, които сред най-цитираните! И не са на 60-70 години с 20-30 човека под тях! Виж по-долу за Юлия Велковска. Не е единствена, Прочетете и за професор Димитър Съселов, не е неизвестен! И двамата са от Физически факултет на СУ.
Велковска работи не с 20-30 човека, а с 10,000. Нейните статии са все с ЦЕРН и с 3,000 и повече съавтори. Нейните 200,000 цитати са цитати на ЦЕРН. Съсълов е друга работа.
Извинявам се. Впоследствие прочетох и разбрах че си имал други предвид. Да, прав си. Просто исках да кажа, че има и български учени на запад, които работят добре и са много успешни.
Принципно авторът е прав. Изобщо не е меродавно колко си добър, като учен. Но е някакъв трамплин ако някой университет или научна лаборатория прояви интерес към теб. По-добре да те има отколкото да те няма там. Но не е big deal да те има там. Аз искам да напиша само една статия ама на, нъц :) https://en.wikipedia.org/wiki/Hilbert 's_problems е тва от горното ми стига:) - The Riemann hypothesis
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
boevbisser
Рейтинг: 2931 ВеселоПоздравления на Дневник за текста и за желанието да не повтарят като папагали кой какво говори, а да проверяват. Така се прави.
Gretel
Рейтинг: 1414 Неутрално“ не е на най-добрите учени, а на най-цитираните”
Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти. (вероятно Б. М. Барух)——
Ми, естествено..Училищната класация (по успех) не определя “най-добрите” ученици … или “най-умните”, ама се използва открай време навсякъде. Едното, успехът, е прокси за другото, ума, мотивацията и пр. Всяко твърдение от рода, че някой бил “добър” или “умен” е неизмерима величина, обикновено концептуална, индиректно измеряема в рамките на дадена теория като латентна променлива.
Ма да не изфъргаме бебиту барабар с кирливата пяна. Измеренията имат стойност, стига да знаеш ограниченията им.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
дерибеев
Рейтинг: 2822 НеутралноКласацията е абсурдна, защото важното е да имаш цитати и автоцитати"
всеки коментар може и ще бъде използван срещу васНещо като постоянното цитиране на Дайнов, Смилов, Кюранов, Левчев....?
George Pantev
Рейтинг: 530 Неутралноаз съм бил руски трол .... хаааа хахахахахахахахха хахахах хахахахаха ... въпросът , който ме вълнува е - дали съм в 2-та % най- добри тролове ... и кога ще си получа 4000 лева наградата.
George Pantev
Рейтинг: 530 Неутралнотази класация е същаъа като една друга класация за мястото ни в областта на свободата на медиите , ежегодно представяна от едно НПО, но много тачена и цитирана у нас , особено от "милото дневниче". Но за нея , авторите от Дневник не задават въпроси доколко е автентична, нали ?
chichka
Рейтинг: 2947 ВеселоПомните ли "Парижката академия на изкуствата"? Една фирма на Блага и Кеворкян, която 91-3 г раздаваше някакви дипломи и титли?
Русия е проказата на планетата Земя.carmello
Рейтинг: 996 Веселостига сме гледали брой цитирания, в Бг важното е, че с един изнесен доклад на "конференция" август в Созопол (разбирай тридневен запой на морето платен от унито) се става доцент примерно.....
или пък, щом дс ченгето шеф на унсс каже, че някой е добър учен, значи той наистина е добър, тва че някой имал 10 000 цитирания нЕма кво да го гледаме
petrow1973
Рейтинг: 607 Неутрално.....толкова повече се разчита на наукометрията, тъй като говорим от една страна за публикуване на дребни статии, които почти никой не е чел, в журнали, които почти никой не чете....
За умрелите - или добро или нищо За живите - само критика или нищо няма да свършат:)от дипломна работа на инжИнер
....и тук са употребява дървен болт с диаметър 1200мм, защото никой не чете това...
aspet
Рейтинг: 364 НеутралноАбе Дневник, може ли такива работи. Точно от СУ се надуха, че имат няколко човека сред 2-та процента най-добри учени в света и вие спукахте балота с лопатата 🤣
И то рано-рано, за закуска.
п.п. Някой чел класацията може ли да каже дали математика с шарените ризки е в нея? По едно време го цитираха по десет пъти на ден.
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноХубаво е да има критичен поглед към класациите, но тази класация все пак е независима и прагматична. Аз не виждам проблем да бъде вземана предвид. Не е елементарна класация за брой на цитати.
Истината е, че тези учени в топ 2% са добри, продуктивни и талантливи изследователи. В Софийски университет имало 12 и аз като възпитаник на това най-добро висше учебно заведение в България погледнах имената и разбира се познавам някои от тях. Съжалявам, че са само 12 от 1700 преподаватели. Би било по-добре да са 34, тоест 2% от броя на преподавателите в СУ да са сред 2-та% най-цитирани учени както в университета си, така и в света. Още по-добре щеше да са 50 или дори 70, тоест 3-4% от препосавателите да са сред 2-та процента най-цитирани в света, тоест един вид университета да е малко над средното световно ниво по цитиране на учените. Но за съжаление не е така.
blondofil
Рейтинг: 2246 НеутралноЗа писателите е лесно да се направи касация кои са май-добрите - тези които пишат най-дългите книги.
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноДо коментар [#10] от "aspet":
Не, математикЪТ с шарените ризки НЕ Е сред най-цитираните 2%. Не става въпрос за цитирания във вестника.
Разглеждат се само цитирания от други учени, публикуващи в най-реномираните световни научни списания.
Корки
Рейтинг: 2977 НеутралноАко списъкът е подреден по брой постове и цитирания ще има почти същата стойност като Станфордската класация. Червена линия, червен картон
Корки
Рейтинг: 2977 НеутралноПоздравления за Дневник. След девалвирането на харвардарската диплома, трябва да са готови за атака към титуловането на Денков.
Червена линия, червен картонaspet
Рейтинг: 364 НеутралноДо коментар [#13] от "vankata1":
Благодаря!
Infinitum
Рейтинг: 2613 ВеселоДо коментар [#3] от "MH":
Всички от този списък на Тролчо също трябва да сме в класацията. Вижте само как ни цитира под всяка статия 😂😂😂😂😂😂😂😂😂
dnevnikar
Рейтинг: 4129 НеутралноUNITED EU UNION
Р. Ралин :)
Таз година съм дежурен
в журито да бъда турен.
Книга аз не съм издал.
Книга е издал Паскал.
Догодина ще издам
залъгалки том голям,
а Паскал ще е дежурен
в журито да бъде турен.
пп
Междувременно,
нищо не пречи да си се автоцитирами.
През целото време.
пп
Импорт Gallup замещаваме,
улучшихме, подобряваме.
Калъп Нашанъл
""Станфордската класация" нито е на Станфорд,
нито е на най-добрите учени в света"
carmello
Рейтинг: 996 Веселоважното у нас е, че примерно човекът, при когото имахме 1000% инфлация и заплатите станаха по $3 е все още преподаващ ПРОФЕСОР по икономика в български университет
така, че стига с тия брой цитати в научни журнали, Румен Гечев си е ТОП учен и практик
alchemist
Рейтинг: 877 ЛюбопитноДо коментар [#11] от "vankata1":
Ако спориш с идиот, вероятно точно същото прави и той.По принцип си прав, ама това със самоцитатите много изкривява нещата...
DeepBlue
Рейтинг: 1668 НеутралноНе мина правителството на Денков и вече нямаме най-добър учен.
След всички решения които сте взели през живота си ,сте решили да ми прочетете коментара.DeepBlue
Рейтинг: 1668 НеутралноДа се самоцитирам:
След всички решения които сте взели през живота си ,сте решили да ми прочетете коментара.Егати и класацията щом аз съм в нея.
П.С. Да ми се пишат точки за самоцитат.
fcv251055839
Рейтинг: 824 НеутралноДо коментар [#11] от "vankata1":
Работата е ясна - няколко недотам кадърни нашенци, които се представят за професори на Запад и може би няколко некадърници тук в България просто ровят за да злепоствят колегите си. Действително не може да има класация на най-добрите учени. Как ще се измери това ? И е направена обективна класация като се взема предвид нещо точно - броя цитирания. Тия нашенци дето били профеори по разните вузове на Запад защо не са сред най-цитираните ? А дали са професори ? Я от "Дневник" да направят проучване. А и тази статия се вписва в цялата политика на грантаджиите да обругят всичко българско. Прави са от СУ да се гордеят с това, че има преподаватели в СУ, които са сред най-цитираните.
А къде е цитиран "Дневник" ? Къде са цитирани "анализите" на Дайнов и сие ?
fcv251055839
Рейтинг: 824 НеутралноДо коментар [#15] от "Корки":
Денков стана академик през октомври 2021 г. Когато беше министър в правителството на Ст. Янев. Ама е чист като сълза. Защото е от нашите.
4ort
Рейтинг: 2169 НеутралноТака се създават митове и легенди. Това, че един учен не е сред най- добрите в своята област, не означава че е" слаб или лош" учен. Това че един писател или поет не е носител на Нобел, не означава, че е слаб. Аз не мога да давам оценка за проф. Денков, но в никакъв случай не приемам, че след като не е в ТОП класацията, автоматично го прави " слаб" учен. Имам време да питам всеки идиот.
Веселин Дечев
Рейтинг: 3928 Любопитно
В Русия съм! В Русия съм!"Допускате ли, че има разлика между това един от авторите на класацията да работи в Станфорд и тя да е дело на самия университет?"
Такъв идиотски въпрос от чиновник на такова високо ново е чак плашещо
fury_21
Рейтинг: 319 НеутралноПроф. Денков, бидейки зам. министър на образованието по висше образование в правителството на ГЕРБ наложи принципа на наукометричните показатели при хабилитирането. Трябваше да имаш точно определен брой цитати и статии в списания с импакт фактор за да можеш да си подадеш документите. По негово време беше променен и законът за научните степени и звания. Научните сътрудници в опитни полета и научни институти станаха професори. Остана и "големия доктор" като степен без да има необходимост, но има парично покритие. Да оставим архаичните съветски звания "академик" и "член кореспондент", които имат за цел само финансова изгода до живот. Та така с "великата" българска наука.
Веселин Дечев
Рейтинг: 3928 ВеселоАз имам толкова голям принос, а съм на дъното на списъка...
Освен това още си чакам 4000те лева... В Русия съм! В Русия съм!
Веселин Дечев
Рейтинг: 3928 ВеселоЕййй то и аз тогава трябва да съм в първите два процента - много публикации имам, много ме цитират, при това от много "учени", пиша грамотно, без псувни, по много теми... В Русия съм! В Русия съм!
Боян Баянов
Рейтинг: 2367 НеутралноСтанфордският университет е предложил за нобелова награда по икономика г-н Бойко Борисов за изказването му във връзка с купуването на акции на „Първа инвестиционна банка“ АД от държавата на цена 5 лв. при пазарна цена 1,7 лв.:
„Важно е да се подчертае, че след това ще бъдат изкупени от банката акциите, на цени с лихви и Българската банка за развитие и държавата няма да загубят нищо. Това трябва да бъде записано, изрично.“, 12.06.2020 г. https://bntnews.bg/news/darzhavata-chrez-bbr-vzima-akcii-na-pib-no-tya-shte-si-gi-izkupi-s-lihvite-1059591news.html
Роси
Рейтинг: 7886 Неутрално"Станфордската класация" не е известна сред академичните среди в САЩ.
Важно е, че в България е известна.
soc_gene
Рейтинг: 91 НеутралноИмах един шеф - бачкал в САЩ, върнал се в родната си страна, дадоха му голям грант като на завръщащ се млад перспективен учен. С парите изпонакупи скъпа техника дето на малко места я има. После върза контакти с други лаборатории, които имаха нужда от такава техника за опитите си. Взеха да му пращат хора с пробите си и после го пишеха в статии. Натрупа бързо голям H-index. Погледнато отстрани е голям учен и само анализа на брой статии на година от него или хора от собствената му група показва голямо несъответствие (той примерно има 20 статии, а неговите 5 човека примерно по 1). Та.... Науката се прави от хора с всичките им номера, трикове и хитрини да изглеждат по-големи.
Noname
Рейтинг: 575 НеутралноСъгласен съм че т.нар. Станфордска класация е глупост и как СУ я използва също, но като учен в чужбина трябва да кажа че наукометрията за съжаление доминира в начина по който се измервва принос към науката и на базата на която всичко се случва от наемане до повишаване и пр. Всичко започва с неолибералния режим на Тачър и сега в Англия имат т.нар. research evaluation framework (REF).
Голямо влияние последните години имат научните издателства като Елсевиер които дори вече се наричат аналитични компании а не издателства - те създават ранкинзи и измерват и събират данни които след това продават на правитества и университети за да могат да се конкурират успешно. Погледнете научните профили в Гугъл сколар там всеки си има индекс. Да, един учен не се сравнява с бройката на цитирания с учени от други области, но гледа тези в своята област. Това което е изпуснато в статията че всяка научна област си има общо приет лист с научни журнали с различни степени на престижност. Никой вече не се интерисува от стойността на написаната статия а от това колко звезди е журнала в който е публикувана. Отново казвам за съжаление това е реалността!
carmello
Рейтинг: 996 ЛюбопитноДо коментар [#32] от "soc_gene":
байно, за да "му дадат" голям грант, знаеш ли каква цедка е?
или викаш той слязъл от гората оня ден, дето пасял овцете, и те му дали 2-3 милиона за техника, да си има човека ....
изобщо, това със световната наука е малко като с демокрацията - има слаби черти, но просто все още не е измислен по- добър начин на управление....та така и с цитатите, верно е, че некви хора се "закачат" към много публикации без много принос, но то затова към всяка статия си има кой автор с какво е допринесъл, като си има кой е "концептуализирал идеята и осигурил фъндинга", което никак не е малко....
carmello
Рейтинг: 996 ЛюбопитноДо коментар [#33] от "Noname":
всичко е така, но вие каква система предлагате? да се препоръчваме един друг, понеже си пием заедно ракията?
Perkele
Рейтинг: 562 Неутралномхъ, по грант апликейшъните, на един учен му гледат:
Той е толкова учен, че дори не знае рецептата за киселото зеле.1. Броя статии
2. IF на списанията
3. в чия група е бил
вече съдържанието на статиите, количеството работа (особено важно ако е първи автор) и пр., се в гъз.
Квото е тва е
Noname
Рейтинг: 575 НеутралноДо коментар [#35] от "carmello":
Ами така както е било стотици години преди това; не гледаме числата само и не публикуваме заради бройката защото това е пряк резултат от въпросната наукометрия а гледаме съдържанието. Тези учени в статията са го написали добре, но реалността е друга вече и за съжаление това не само че не води до по-добро качество, но и до пълна промяна на работата на учените (тук говоря предимно за социални науки за другите незнам).
idianata
Рейтинг: 742 НеутралноДо коментар [#32] от "soc_gene":
Учените са хора като останалите и със сигурност също страдат и то не малко от алчност и суета. Сред учените, колкото и да звучи като парадокс, също е пълно с кръгли глупаци.
Макар, че този от вашия пример не е глупак. По скоро е човек, в известна степен, с бизнес нюх. Намерил е ниша - експлоатира я.
Ако български учен (или екип), от България и български университет или институт вземе, че направи някакво значително откритие или научен "пробив" смятам, че всички ще разберем безусловно, че е точно така! :)
Няма да се чудим доколко е представителна класацията ....
Дано доживея да го видя този момент, но като гледам какво е отношението на околните, били те учени, недоучени, но най-вече - отговорните другарЕ, към цялата работа - не ми се вярва :)
Go Go
Рейтинг: 533 ВеселоКласациите на работата на определени маймуноподобни бозайници се извършват винаги от тям подобни маймуноподобни бозайници и е съвсем естествено други маймуноподобни бозайници да не са съгласни. Съвсем по-същото е дали съставянето на класации е обществено полезна дейност…
73! Go Goscholar144
Рейтинг: 10 ГневноЖурналистката – автор на статията е некомпетентна и предубедена.
Наукометрията и конкретно т.н. Станфордска класация имат много критици. Те по правило са субективно обусловени учени които се класират ниско.
Действително, наукометрията и класацията не са еднакво приложими в различните научни области. Класират се най-цитираните учени, което не значи обезателно най-добрите. Но наукометрията и конкретно Станфордската класация са нещо изключително ПОЛЕЗНО. Особено за малките научни общности без традиции и натрупани постижения. Финансирането на научните изследвания не бива да се базира на самооценка и ненадеждни рецензии.
Наукометрията и Станфордската класация съвсем не са ‘абсурдни и не ‘будят насмешка’.
Боян Баянов
Рейтинг: 2367 НеутралноКаквито и класации да има - в България не вървят.
Не е ли завършил милиционерското училище в Симеоново,
не ми го хвали такъв учЕн.
az_medikyt
Рейтинг: 290 НеутралноЕ, да! Дневник са ни най-умни. На всяко гърне мерудия.
ezs
Рейтинг: 13 НеутралноПоправка: Андрю Уайлз няма Фийлдсов медал.
Вашият опонент
Рейтинг: 8 НеутралноТази статия не е на Дневник, а на един автор от дневник...не знам дали автора припозна глупостта на изказването си?
Класации се правят от десетки фирми и подразделения на научни организации, както и индивидуални учени. Това дали един автор е цитиран, обозначава дали работата му е разпозната от научната общност в дадена сфера. Само по себе присъствието на български учение е съществено постижение в условията на недофинансиране, но авторката се опитва да го насете като безмозъчен гълъб...
Хубаво е, че все пак статията не е на Дневник, че му уронва престижа!
Громя ваксъри като Простия антиваксър
Рейтинг: 24 НеутралноЕ, как може да има лоши учени в момента? Не знаете ли, че Кирето Митов и стоте му акаунта вярват в Новата наука и за тях тя е вся и всьо.
Най-добрите учени в света са в Пфайзер и Модерна, нали, Киренце?
Ivan Ivanov
Рейтинг: 1344 Веселохарвардските бг учени и те ментета излезнаха:)))
oiv111150045
Рейтинг: 1046 Неутрално"техни учени влизат в представяния като "престижен списък на Станфордския университет" (по определението на БАН)"
Този цитат на БАН за пореден път доказва, че там работят големи дилетанти. Много ясно, че не е задължително да си сред най-добрите, след като си един от най-цитираните, а и дали си сред най-цитираните, вече зависи от средата, не от качеството на работата ти, защото младите ги мързи да търсят и да търсят дълго и ако не си леснодостъпен онлайн, може и никой да не те цитира. Може и да си казал някаква грандиозна баналност, но цитиращите имат задължение да цитират, никой не гледа какво точно цитират, а като натрупаш повече цитати, цитирането продължава. Колкото повече, толкова повече! Това не означава, че нямаме учени на световно ниво, ама не е това начинът да се доказва кой е важен и кой не.
Georgi Marinov
Рейтинг: 258 НеутралноМоже би защото хората влизат в списъка на най-цитираните едва когато са на 60-70 години и са имали 30 години преди това 20-30 човека да работят под тях?
А когато са все още на 35 и работят сами, няма как h-индексът да им е 200 (да напомни, че за да ти е 200 h-индексът, трябва да има 200 статии, всяка една от които да е цитирана поне 200 пъти)
Georgi Marinov
Рейтинг: 258 НеутралноНе и в NIH и NSF.
Georgi Marinov
Рейтинг: 258 НеутралноТова се дава само на хора под 40-годишна възраст.
Теоремата той я доказва на 42.
Ама точно това е пример за проблема тук -- на обикновения човек му се говори за някакви награди и класации и си няма никаква идея на база какви критерии се дава и правят те, и какво означават
FilosoV
Рейтинг: 349,,Днес цяла сутрин четох вестници."
Из ,,Записките на един луд" (Н.В.Гогол)
Би трябвало във всеки вестник, над заглавието, да има написани две предупреждения:
1/ Четенето на вестници уврежда мозъка.
2/ Всяка прилика с действителността е съвсем случайна.
andreas_hofer
Рейтинг: 884 НеутралноВсе някакви критерии за оценка трябва да има. От една страна съм съгласен, че има доста преливане от пусто в празно, особено в хуманитарните и социалните науки. Аз имах един професор в Канада Ян Грабовски/Jan Grabowski, който си беше хванал темата за Холокоста в Полша и написа една дузина книги и 3 пъти толкова статии поне в стил: колаборационизъм и Холокостът в едно полско село, полските селяни и Холокостът, нацистите и колобароционистите в едно полско село и т.н. във всякакви вариации. Реже човекът саламчето много на тънко, но му върши работа стратегията. Бързо стана от доцент професор, стотици покани по света за лекции, награди от големите еврейски фондации и т.н.
Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна БългарияОт друга страна, обаче, трабва да има някаква наукометрия. Да говоря за моята област. Не може един историк да е завършил преди 10-15 години докторат, пък било то и в топ университет на САЩ, Канада или Великобритания и да има 2 доклада на конференции или 1-2 мижави статии. За това време трябва да има поне 1-2 академични книги цитирани от други историци и да кажем ако не 10, то поне 6-7 статии в сериозни реномирани журнали. Иначе, как ще докаже, че е добър историк? С медийни изяви и сладкодумие в сутршения блок на някоя телевизия ли?
Когато ме наемаха на работа в Испания не ме питаха на кой си човек, а гледаха именно това, какви публикации имам, конференции и едва тогава и преподавателски стаж, както и грантове, участие в проекти и т.н.
Ivan Peev
Рейтинг: 896 НеутралноВай-вай-вай... нАучната мИсла в страната ни се възмУти...
Два дебила это сила!Ниякой не е отчел приносът ни към аеронавтиката - летящи професори, летящи доценти, летяща научна мИсла...
Неотдава един прфесор от Пловив ми спомЕна, че отива на академичен съвет за обявят едикой си за професор, бил му дошъл редът... Нормално, то е като в операционна, дойде ли ти редът - режат ти главата - повече мисъл не ти е нужна.
Ivan Peev
Рейтинг: 896 НеутралноДа обощим българската диплома за висше образование се различава от тоалетната хартия само по дебелината и цвета!!!
Два дебила это сила!Perkele
Рейтинг: 562 НеутралноДо коментар [#52] от "andreas_hofer":
Той е толкова учен, че дори не знае рецептата за киселото зеле.как се пишат статии по история? Питам сериозно, аз с друго се занимавам та ми е напълно неясно.
Mihail Konstantinov
Рейтинг: 360 НеутралноГугъл брои всичко (истински цитати, автоцитати и скрити автоцитати) и неговите оценки на хаш-индекса са завишени с около 30%. Но същият този Гугъл дава и списък на цитиращите работи, така че всеки може да си пресметне "истинския" хаш-индекс, т.е. без автоцитати и скрити автоцитати. Това се прави за няколко минути
Давам пример. Моят хаш-индекс според Гугъл е 19, а истинският ми хаш-индекс е 16. Не че има някакво значение, разбира се.
Бъдете здрави!
libretto
Рейтинг: 615 ВеселоЯсно, тази класация е нещо като Човек на годината на бхк или като спецовете от Институт Отворено общество :) :) :)
Let's Go, Brandon! 😁😁😁mitko11
Рейтинг: 2685 ВеселоЕто и един учебник по счетоводство от двама именити професори :
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазовhttps://knizhen-pazar.net/books/023/2317/231766.jpg
penetrating
Рейтинг: 8670 НеутралноВсичко е ясно.
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David HilbertKalinoff Ivan
Рейтинг: 1588 НеутралноОще като прочетох заглавието ми стана ясно , че щом правят подобна статия , явно има нещо , което не и отърва ... Дневник действа ситуационно , тази класация щеше да е легитимна станфордска и много на надеждна най надеждната , ако беше обявила Денков за топ учен , и тъй като не , трябва да я оплюем...
Johnnie Glupavia
Рейтинг: 449 НеутралноДо коментар [#19] от "carmello":
Слава на Украйна! Слава на героите! Съд за руските агресори и за предателя Радев!4300 % и на 3то място в света - не подценявайте Гечев, той е тъпия въобще!
andreas_hofer
Рейтинг: 884 НеутралноС ровене в архивни документи основно. Да се повтаря просто биографията на Наполеон, примерно няма смисъл. Но, да кажем, при един по-сериозен преглед на кореспонденцията между Наполеон и брат му Жозеф Бонапарт може да се напише статия за отношението на Наполеон и Жозеф към Испания, примерно.
Разсекретените архиви на ДС са също истинско съкровище, от което могат да илзязат колкото искате книги и статии с интересни детайли, неизвестни досега нито на академичната общност, нито на широката публика.
Аз лично успях да разкрия стотици фалшфицирани български исторически документи и представени за македонски и архивирани като такива в Торонто. Материал, който ми стигна за книга, 2 глави от книги и няколко научни конференции. Дори широката публика се заинтригува. Книгата ми е цитирана от около 60 статии в Уикито. Комунизмът и неговите мутации са проклятието на съвременна България
Иван K
Рейтинг: 2971 Неутрално"максимизация на наукометричните показатели."
подписБрой на цитиранията е число. С числа лесно се работи. Дава някаква представа, но не може да бъде перфектна.
Нека не забравяме, че модерното общество разчита на подобни методи всекидневно.
В мрежата се броят кликовете, лайковете,.....В социалните мрежи с лайкове и цитиране се разпространяват най-много лъжи.
carmello
Рейтинг: 996 ВеселоДо коментар [#37] от "Noname":
"Ами така както е било стотици години"
ами няма как просто да е така, както е било стотици години, понеже тогава сглобяваш 2 лещи и гледаш луната и пишеш некви неща, докато днес за висока наука са нужни изключително много средства в повечето дялове, и съответно тия средства са играничени, и да кажем се обявява грант 1 милион, и аплайват 100 човека, като един има 100 статии, пък друг има 2, а са на една възраст...
Сега, в Бг може грантът да го дадат на тоя с 2-те, понеже е баджанак на шефа на енергото примерно, но във всяка западна държава ще го дадат на тоя със 100-те, нали, говорил за нормални джърнали, не некъв пакистански, или тоя на винопроизводителите в Карнобат
Громя ваксъри като Простия антиваксър
Рейтинг: 24 НеутралноДо коментар [#50] от "Georgi Marinov":
Оо, Жорка, кво става? Как е положението в Китай сега с Ковидя?
Нещо ги даваше за пример как трябва да се справят с пандемията, нали?
https://danybon.com/coronavirus/georgi-marinov-video-zero-covid-kitaj/
Ще късаме ли дипломата или?
Uprsport
Рейтинг: 1503 НеутралноОпит за пропаганда (частично успял) на бг глупаци. Бг глупаци затриват България и това трябва да бъда разбрано по с време, защото скоро процеса ще стане необратим.
MPetr
Рейтинг: 726 Неутрално++++++++++++ """""""' в наистина елитните университети не се работи на този принцип: "Колкото по-ниско е нивото на науката на дадено място, толкова повече се разчита на наукометрията, тъй като говорим от една страна за публикуване на дребни статии, които почти никой не е чел, в журнали, които почти никой не чете, а от друга същевременно наоколо няма хора, които да са на нужното ниво за да разбират областта и да могат да дадат обективна неколичествена оценка.""""""""
Georgi Marinov
Рейтинг: 258 НеутралноКитай бяха за пример до преди два месеца.
Сега вече не са.
И с това си отиде последната надежда за човечеството в обозримото бъдеще.
Сега трябва да се надяваме на вирусната еволюция да ни сервира някой наистина чудовищен щам, който да извие ръцете на психопатите, които ни управляват, и да не им остави друг избор освен да направят това, което трябваше да се направи преди три години.
шарлатани
Рейтинг: 790 ВеселоАбе то и кравард не е Харвард, ама ние се правим, че е...
MPetr
Рейтинг: 726 ВеселоПълна трагедия сме ! Но с над 31000 доктУри и доктори на науките......
Uprsport
Рейтинг: 1503 НеутралноБг глупаците се страхуват най-много от Дневник и Капитал, защото разкрива истинската им същност. От същите медии се страхуват и разбойниците, донесли последното мясот на България в Европа.
Непълен списък на разбойниците, говорещи за кръга Капитал;
- Делян пеевски
- сергей станишев
- бойко борисов
- йордан цонев известен като данчо ментата
- карадайъ (не съм сигурен как се пише)
- хамид хамид
- костадин костадинов 0 виден изрожденец известен като костя копейкин, редактирал Гогол.
- цацаров
- гешеф
и други знайни и незнайни герои имащи досег до парите на българските и европейските данъкоплатци.
Uprsport
Рейтинг: 1503 Неутрално""Станфордската класация" нито е на Станфорд,
нито е на най-добрите учени в света"
Дайте на бг глупаци гръмки думи и така ще ги хванете.
Т.н. "Швейцарско правило" което често се използва от комунистическата пропаганда не е нито швейцарско нито правило.
То е използвано по същия начин както тази "Станфордска класация"
Пропагандата не прави хората прости, тя търси такива.
FilosoV
Рейтинг: 349 НеутралноДо коментар [#68] от "Georgi Marinov":
Китай не е бил пример за нищо. Никога.
Остава да се надяваме на твоя щам да пэмогне потреблението на кислород в оная част на света поне малко да намалее ... 😬
Puhon
Рейтинг: 572 ВеселоДо коментар [#3] от "MH":
Сега да ги класираме по брой постове: тъй като са еднакво заблудени, бройката ще бъде достатъчно представителна.
bazinga
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#23] от "fcv251055839":
in vino veritasВеликия Софииски Университет заема място 1000+ в класацията на университетите в СВЕТА, хаиде сега гордеи се колко си умен тн, и после дебили като теб се бъзикат с хора завършили ХАРВАРД, ами така простака иска да бъде управляван от простак за да може да се сравнява и приравнява с него.
dnevnikar
Рейтинг: 4129 НеутралноUNITED UNIVERSE UNION
Ок, и рашистански "МН" ционитор.
Прилежно га.вно
промоциониращо фенове для Кремлина
"Аз си помислих да не са довели
стратегически инвеститор:))))))))))"
bazinga
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#28] от "Веселин Дечев":
in vino veritasами списъка е по АЗБУЧЕН РЕД,ама щото си умен ти го знаеш.
bazinga
Рейтинг: 668 Неутралнокато гледам какво си чел ,може да го включиш като точка 3. in vino veritas
MPetr
Рейтинг: 726 ВеселоДо коментар [#75] от "bazinga":
====....Великия Софийски Университет заема място 1000+ в класацията на университетите в СВЕТА,=======и да допълня обаче, че напечата и над 2000 доктори и доктори на науките за 3-4 години....всички пръщящи от мозък.......
dnevnikar
Рейтинг: 4129 Неутралносеки 4ти км
Докато НВ МН не ще си се впише в списъка...
Вы, колеги роби, в блъд сатанинская.
Блудни.
Он ще си Ви евава и в
тъпътъпнаатятнаотатъкаъка
отпятка отпадък падък.
Uпless:
Колективный Запад.
Спаси вашта милитаристична раша... ой.
Спасите, эсли, инегво: е ли оно возможно?
До коментар [#74] от "Puhon":
До коментар [#3] от "MH":
Сега да ги класираме по брой постове:
тъй като са еднакво заблудени,
бройката ще бъде достатъчно
представителна.
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноХора, има "нашенци" професори на запад, които сред най-цитираните! И не са на 60-70 години с 20-30 човека под тях! Виж по-долу за Юлия Велковска. Не е единствена, Прочетете и за професор Димитър Съселов, не е неизвестен! И двамата са от Физически факултет на СУ.
Сред 12-те учени от Софийски Университет, за които пише, че са в топ 2% в света по коефициента си на цитиране, има 4 от Физически Факултет и 6 от Химически. Тези два факултета създават учени на доста високо ниво и затова е така.
Ще ви дам още един пример: Професор Юлия Велковска в тази класация е №46 измежду всички учени в света. Не в своята област, а всички учени в целия свят!
Жената е завършила физика в Софийски Университет към 1988, когато заминава да прави докторантура в САЩ и остава там. Професор е във Вандербилт Университет.
Това е линкът към данните и в класацията на Станфорд, и един линк към българска статия от преди пет години, за тези които не могат да четат на английски.
https://www.adscientificindex.com/scientist/julia-velkovska/1334802
https://zarata.info/д-р-юлия-велковска-преподавател-физ/
mitko11
Рейтинг: 2685 ЛюбопитноТова казва много за "станфордската класациа", която не е станфордска:
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван Вазов"..Световният рекордьор в биологическите науки по брой статии е Дидие Раул (микробиолог, работещ в Марсилия), който е генерирал близо 4000 статии поради това, че е шеф на голям институт и под него работят 200 човека и той е автоматично съавтор на всичките статии, които те продуцират, а тези статии са основно съвсем дребни и незначителни", даде пример той."
Такъв пример може да се даде за всеки по-голям ръководител на български университет или институт...
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноАми нали точно това елиминира шуробаджанащината! Не става с гласуване в научния съвет, братчед!
Забележете, че не са публикации в български научни списания, а в общопризнати водещи в света такива. И за да цитира някой професор от американски университет свой български колега, значи има много сериозна причина да го направи.
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноДо коментар [#82] от "mitko11":
Абе Митко, такива приказки "по принцип" не са подходящи за конкретния случай.
Отвори списъка, виж конкретните хора и ще видиш много малко такива. Няма ги в тази класация ръководителите на българските университети или институти.
accidental
Рейтинг: 676 НеутралноДо коментар [#30] от "Боян Баянов":
Това което направи Борисов бе правилни, акциите са преференциални и са държавен заем, тези акции имат гарантирана цена на изкупуване, ако Борисов бе оставил банката да фалира точно в този момент Юни 2020г, когато икономиката на страната бе поставена на ръба на кризата, малко по-късно България бе приета в ERM II , ако банката бе фалирала, най-вероятно би предизвикала верижна реакция. Разбира се Борисов няма никаква заслуга за правилната и прагматичната политика в случая, но като му я предписваш, нека го оставим да обере лаврите.
"At the meeting on 10 July 2020, the ERM II parties agreed to include the Bulgaria lev and the Croatian kuna in the ERM II mechanism."
haralampi
Рейтинг: 496 НеутралноХубаво е, че Дневник показва недостатъците на тази класация и тя има такива, както са посочили учените в статията, но има ли по-добра класация, която да има поне някаква форма на обективност?
"Покупките от Лафка вредят на вас и другите около вас, тъй като ви отнемат свободата да бъдете информирани от независими медии."Ясно е, че критериите за оценка на един учен са комплексни и зависят от дисциплината, което трябва да се има предвид, но от друга страна е по-добре да има нещо обективно.
Иначе е най-лесно да се отрича на общо основание.
dnevnikar
Рейтинг: 4129 НеутралноВИИ Маркс имени В.И.Лелина
Да, Гугъла е хищник броещ помнещо
броещ лични данни, та така:
в дълбоко "евентуална" зла употреба.
Хич не се ни мисли за Мета Вселена на
Сър Юрод дрът тъп, Стопанец на ауто Фейкбук.
Мегатафорец лъжетворец:
Взискващ Shared "Like".
Or:
Оди се пери в затемнение.
Подбна Касмично Угодна заключонность
удобна адинственное: капут Вутина
До коментар [#56] от "m.konstantinov":
Гугъл брои всичко
(истински цитати, автоцитати и скрити автоцитати)
и неговите оценки на хаш-индекса са
завишени с около 30%.
Но същият този Гугъл дава и
списък на цитиращите работи,
така че
olimpipanov
Рейтинг: 809 НеутралноХайде сега наукометрията лошо, а без нея как беше.
В Бг сумати народ се хабилитира и защити с пинокиовски работи (има един Остап Бендер с три доктората Н професури и т.н.) в журита направени по приятелско партийна пиянска линия тип павилионната наука на кампуса на 8 км на БАН ( там трябваше да напише учиндолският песента хищна хиена).
Да има специфика за различните области, не може да се сравняват хора от химия или медицина с математици. То и затова си има класация на списанията, конференциите и съответно се знаят колко са нормалните брой статии и цитати за хабилитация или защита.
За Бг трябва да има накометрия за конкурсите и защитите, но и там има слабости с тъй наречените вътрешни критерии, които фаворизират наши хора.
KMЕT C УШAHKA
Рейтинг: 298 НеутралноТи остави че е професор в български университет, ами в последно време гледах 2 интервюта с него- питат го нещо за бщджета, и той два пъти каза, че е професор по икономика в български университет, и освен това четял лекции пред студенти в Щатите и Англия.
Тези си препратки правеше за да внуши- не слушайте Сульо и Пульо за бюджети и икономика изобщо, а слушайте мен, щото видите ли- аз съм професор и тук, и в Щатско, и в Англия...
Обаче ние помним. Не професор, не акадимик, ами и нова супер титла да му сложат (Професурус Хонорис- Монорис Академикус някакъв...)- ние помним!
И заключението от всичките му титли, и нашата памет е- за нищо не ставаш, човече! И това е логично- не може до тази вечер (една вечер през 89-та) да си преподавал разпалено планова икономика, и "сабаля" да се събудиш пръв проВесор по пазарна икономика!
Всъщност- то може, ама после- ти- нищо не можеш! Доказателствата са в цитата по- горе. А, и в нашата памет, щото... ние помним! HA MEН MИ CЕ ЕБE OТ ПУTИH
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
fcv251055839
Рейтинг: 824 НеутралноДо коментар [#81] от "vankata1":
Аз имах впредвид тези нашенци на Запад, които са посочени в статията. Чети внимателно какво съм писал.
mitko11
Рейтинг: 2685 ВеселоДо коментар [#88] от "olimpipanov":
"Големият проблем на цитатите в интернет е, че повечето хора вярват в тяхната автентичност." Иван ВазовНякой ще коментира ли случая с Чл.-кор., проф., д-р ик. н., д-р с.н., д-р н.с., инж. Венелин Кръстев Терзиев ?
Той показва истинското състояние на българската "наука":
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/10976328
Ехото на Гласът
Рейтинг: 614 Неутрално"Станфордската класация" е един обективен метод за измерване на научната продуктивност и значиломст на определен учен. Не виждам нищо лошо човек да го критикува, но е лесно да критикуваш нечия методология. Трудното е да предложиш нещо по-добро.
Ген. Колев
Рейтинг: 611 ВеселоНе били учени световни, а никому неизвестни БАНяджии курбанджии. Изненадани има ли.
nikolaaay
Рейтинг: 508 НеутралноТази класация е толкова достоверна колкото и твърденията че няма корупция в полицията а Пеевски е съвременният Левски
galapagas
Рейтинг: 1251 НеутралноСтатията е пълна с лъжи. Например не е вярно, че класирането е в един кюп, напротив, посочено е мястото на всеки в неговата област. Не е вярно, че класацията включва само автоцитати, има и без автоцитати. А най-голямата лъжа е, че престижните университети не се интересуват от нея. Ето няколко набързо извадени линкове за прес-съобщения от престижни университети от Англия, Австралия и САЩ:
https://www.durham.ac.uk/departments/academic/sport-exercise-sciences/about-us/news/world-top-2-scientist-success-/
https://www.mq.edu.au/faculty-of-science-and-engineering/departments-and-schools/school-of-engineering/news-and-events/news-items/worlds-top-2-scientists
https://lsa.umich.edu/psych/news-events/all-news/faculty-news/stanford-university-names-world-s-top-2--scientists--2021.html
Дневник трябва да уволни тази журналистка за умишлените ѝ лъжи.
galapagas
Рейтинг: 1251 НеутралноВелковска работи не с 20-30 човека, а с 10,000. Нейните статии са все с ЦЕРН и с 3,000 и повече съавтори. Нейните 200,000 цитати са цитати на ЦЕРН. Съсълов е друга работа.
Georgi Marinov
Рейтинг: 258 НеутралноТова не са престижни университети
vankata1
Рейтинг: 1663 НеутралноИзвинявам се. Впоследствие прочетох и разбрах че си имал други предвид. Да, прав си.
Просто исках да кажа, че има и български учени на запад, които работят добре и са много успешни.
ТимурСКомандаИКодове
Рейтинг: 2492 ВеселоПринципно авторът е прав. Изобщо не е меродавно колко си добър, като учен.
Но е някакъв трамплин ако някой университет или научна лаборатория прояви интерес към теб. По-добре да те има отколкото да те няма там. Но не е big deal да те има там.
Аз искам да напиша само една статия ама на, нъц :)
https://en.wikipedia.org/wiki/Hilbert 's_problems
е тва от горното ми стига:) - The Riemann hypothesis