
© president.bg
Ако погледнем списъка на оказаната официално от България военна помощ за Украйна, би трябвало да се изчервим от срам.
България има проблем и този проблем е институционален. Имаме президент, който отказва да се съобразява държавното устройство на страната, в която е избран. Опитва се не да представя тази страна, а да я управлява - което далеч надхвърля неговите правомощия. Опитва се също да не се съобразява с решенията на парламента - което е изцяло недопустимо за един президент на парламентарна република. Опитва се - при това съвсем неприкрито, чрез своите служебни правителства да промени геополитическата ориентация на своята страна - или най-малкото да саботира нейните задължения като член на ЕС и НАТО.
Това са опити, които опозоряват България. Такъв беше Брюкселското позорище, по време на което българският президент заяви, при това на среща с президента на Украйна Володимир Зеленски, че България не може да подкрепи ядрени санкции срещу Русия.
Нещо повече - Радев заплаши, че България ще наложи вето, ако ЕС предприеме ядрени санкции срещу Русия. И нещо още повече - пред журналисти още преди тази среща той заяви следното: "Служебното правителство изпълни задачата, поставена от Народното събрание, да се предостави на Украйна въоръжение от резервите на Българската армия. Надявам се, че правителството ще прояви разум в бъдеще това да не се допуска".
Това "надявам се" няма нищо общо с надеждата. Това е нареждане, или по-скоро заповед към назначеното от него служебно правителство. Заповед, която ревизира не друго, а решение на българския парламент, гласувано с мнозинство от 148 гласа. Според неговото изказване това решение на НС е грешка, която не бива да се повтаря. Не че тази "грешка" изобщо е реализирана. Ако погледнем списъка на оказаната официално от България военна помощ за Украйна, би трябвало да се изчервим от срам. Добре че има и неофициална такава - оказана от правителството на Кирил Петков в ранните времена на войната, за която украинците са ни благодарни - та да изтрие този срам.
Според чл. 1 от конституцията България е парламентарна република. Според чл. 105, ал.1 "Министерският съвет ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната в съответствие с Конституцията и законите." Според чл. 92, ал.1 "Президентът е държавен глава. Той олицетворява единството на нацията и представлява Република България в международните отношения." Забележете - представлява страната, но не определя нейната външна политика - това е в прерогативите на Министерския съвет. Следователно чрез своето решение за вето на ядрените санкции на ЕС и своето искане военната помощ за Украйна да бъде прекратена, президентът на практика суспендира определени текстове от българската конституция - което е достатъчно основание да бъде поискан импийчмънт, тъй като става дума за откровено антиконституционно поведение.
Президентът обаче разчита на това, че тежката институционална криза, забъркана с негова помощ, не дава възможност да се появи устойчиво парламентарно мнозинство, което да поиска неговото отстраняване. Ситуацията, в която той е назначил повече служебни правителства, отколкото всички президенти преди него, взети заедно, го устройва напълно, защото де факто подменя статута на парламентарната република със статут на квазипрезидентска. И служебните правителства - какво да направят - козируват и изпълняват, когато говори Big boss. Ето как изричат "Слушам!" между впрочем: по думите на енергийния министър Росен Христов "Ако ние трябва да си разрушим индустрията и енергетиката, за да направим драскотина на руската икономика, естествено че няма как да го допуснем."
Както преди време същият министър твърдеше, че България непременно трябва да се договори с "Газпром", да плаща в рубли и да възстанови газовите доставки, иначе ще настъпи истински апокалипсис и хората ще измират от студ. Нека прочее си спомним казаното от говорителя на тогавашното служебно правителство Антон Кутев: ""Тази зима ще става дума за човешки животи - и отоплението, и горивата, и цените на всичко останало. Ще има реални човешки трагедии, ще има хора, които няма да преживеят зимата и не ме интересува, че някакви тичащи по жълтите павета нямало да се къпят."
Да сте го видели този апокалипсис? Ама не - министърът и сега раздухва старата си версия за това как "Газпром" щял да ни съди за неизпълнение на договорите с него - и така буквално тика в ръцете на руския газов гигант аргументи в негова полза. (Впрочем Илиан Василев има пълно право - на този човек трябва да му се забрани да говори, защото всяка негова дума работи срещу българския национален интерес.)
Има обаче още едно обстоятелство, което трябва да бъде подчертано: аргументите, с които президентът защитава своята теза за планираното единствено от него българско вето, меко казано се разминават с истината. Когато той казва, че "България не може да приеме европейски санкции срещу Русия в областта на ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко на нашата енергетика", е редно да се запитаме как по-точно биха повлияли планираните, но още необявени санкции.
На първо място, с обявеното вето отново се пренебрегва парламентарно решение, тъй като с гласовете на 156 депутати - всъщност всичките без БСП и "Възраждане", парламентът задължи служебното правителство да намери ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", което да е различно от руското. Пита се с какво право българският президент зачерква това решение и настоява за вето, което би наредило България редом с Унгария по отношение на санкциите срещу войната.
Но още по-сериозен е въпросът защо президентът говори откровени неистини и плаши хората, че подобна санкция ще ликвидира ядрената енергетика в България - след като именно въз основа на решението на НС служебният кабинет още през декември миналата година подписа два договора за доставка на ядрено гориво с две западни компании - с американската "Уестингхаус" и френската "Фраматом". И освен това АЕЦ "Козлодуй разполага с достатъчно ядрени касети, за да стигнат до момента на новите доставки - така че проблем с ядреното гориво практически няма.
Всъщност усилията и публичните изказвания на българския президент - при това направени на най-високото възможно равнище - са свързани с усилието България да бъде оставена под зависимостта от Русия в сферата на ядрената енергетика - една сфера, в която зависимостите са същите, както при газовите доставки, при което тези зависимости се използват за геополитическо оръжие.
Българският президент заяви, при това на среща с президента на Украйна Володимир Зеленски, че България не може да подкрепи ядрени санкции срещу Русия.
По същият начин впрочем стоят нещата и с военната помощ за Украйна - там също проблеми практически няма. Приказките, че по този начин ще въвлечем България във войната, че гасим с бензин огъня - или още повече, че пречим проблемите да се решат по мирен начин - с преговори, са наистина впечатляващи със своя цинизъм.
На този цинизъм достоен отговор даде Михайло Подоляк, съветник на украинския президент Зеленски. По повод думите на Румен Радев той каза следното: "Вижте, той предлага на Украйна да застане на колене и да приеме решението, че Украйна повече няма да я има. На мен ми се иска този човек да говореше по този начин и така да поставяше акцентите, за да може на всички да бъде ясно какво предлага той. Той не предлага мир, не предлага войната да се прекрати, той не предлага основното - Русия да напусне нашата територия. Той ни предлага да застанем на колене и да продължаваме да позволяваме нашите деца да бъдат убивани".
Не само няма проблеми в това България да окаже военна помощ на Украйна, както вече направиха почти всички страни от ЕС с изключение на Унгария, но е добре да си спомним и това, че още преди решението на българския парламент за такава помощ, България вече беше попаднала в списъка на "вражеските държави", изготвен от Москва.
И още нещо - сблъскваме се с повече от очевидното нежелание българската армия да бъде реформирана и модерно въоръжена - а президентът, макар и чисто формално, ръководи и армията по конституция. Наистина не е ясно защо сме се вкопчили в старите си въоръжения - например в МиГ-овете, които имат живот още година-две, вместо да ги предоставим на Украйна и да използваме възможността да ги заменим изгодно с модерни изтребители.
За съжаление голямото Брюкселско позорище на президента Румен Радев попадна в сянката на шумотевицата, свързана с поредния (но не последен) списък от българи, попаднали под санкциите на закона "Магнитски". Двете събития обаче са свързани, и то може би по-пряко, отколкото предполагаме. Никак не е случайно, че този път под санкции попаднаха Румен Овчаров плюс двама от изпълнителните директори на АЕЦ "Козлодуй", което е ясен знак за корупционните проблеми в българската енергетика, особено в ядрения сектор - и минаващите чрез тази корупция канали за руско влияние в България.
Да, българският президент неслучайно се застъпва за оставането на ядрената енергетика под шапката на Русия - много проблеми започнаха именно оттам - чрез "дългия инкасатор", оказал се на два пъти министър на енергетиката от БСП, и неговият приятел Фронтиера, който беше основният посредник по сделките с ядрено гориво и въобще почти всичко в сферата на енергетиката. Включително по проектите за строеж на "Турски поток", който тогава пропадна, но пък беше построен от Бойко Борисов в рекордни срокове и на стойност три милиарда лева - пари на българските данъкоплатци, без никаква полза за България.
Едва ли всички си спомнят, че от този първи проект за "Турски поток" започна рухването на КТБ - тъй като Цветан Василев отказа да внесе паричната гаранция за консорциума, който се канеше да строи газопровода, а това бяха все фирми, близки до неговия дотогавашен ортак Делян Пеевски - също попаднал под ударите на "Магнитски" - и то още на първо четене.
И още нещо не е случайно: коалицията, която в последните дни на поредния ялов парламент се формира с идеята да управлява при следващия такъв, може да бъде определена като коалицията "Магнитски": ГЕРБ, ДПС, БСП. Без всякакво съмнение тези хора имат пълната подкрепа на Румен Радев - иначе би ли използвал служебните си правителства като бухалка срещу техните противници - и би ли наричал шарлатани тези, с които стоеше заедно на площада и викаше "Мутри вън!"? Това са крадльовците на България през 21-вия век - наистина ли бихме се съгласили да бъдем управлявани от тях?
Рубриката “Анализи” представя различни гледни точки, не е задължително изразените мнения да съвпадат с редакционната позиция на “Дневник”.