Идеята за пасивна къща ще се сблъска с една непреодолима пречка в България - дебелоглавието на 99% от българските инвеститори и архитекти. Няма енергийно ефективна къща с размерите на резиденция Бояна и с олимпийски басейн пред нея. Семплите, функционални и ефикасни сгради няма скоро да станат ценност в България, където шества разточителна ориенталщина. Във въпросната Австрия 60% от къщите са дървени - в България се строи изключително и само масивно, "щото само масивното е солидно", а 100% от обществените сгради са изпълнени с абсурдни стъклени фасади, "щото то стъклено значи модерно" (справка " Сграда на годината". За "умни къщи" трябват умни хора или поне такива с вкус.
Това е бъдещето, което много бързо идва, но не навсякаде и
толкова колкото ни се иска, защото много е беден народа ни.
За богатите, които могат да си платят всичко, защо им е ?
Сиромасите не искат и да се замислят. Предриемчивите отдав-
на вече го правят макар и не с чак толкова "пасивен" ефект.
То всичко е хубаво в теорията ти, обаче искам да видя как обеждаваш коя да е банка, вкл. "австрийската" Райфайзен да ти даде кредит за строеж на паянтова къща и то на цена по-висока от тази на масивните.
Българина е просто парче и вярва само на тули и бетон. Много е прав студента. Не е вярно, че банките не отпускат кредити за такиви къщи. Булбанк отпускат.
Всички тук БЪРКАТЕ пасивна къща със сглобяема къща.
Сравняването тухли - дървена къща няма нищо общо с идеята за пасивна къща.
Нищо не пречи да е тухлена и да е пасивна.
Акъла, акълаааа е важен
Може да е тухлена и "пасивна" къщата, естествено. Тя е "пасивна" заради това, че приема топлината отвън, пасивно се отоплява. За целта трябва много добра топлоизолация на външните повърхности: стени, врата, прозорци, в основите също. Дървените стени с изолиращи панели имат много добра топлоизолация, но и тухлени стени с добра изолация ще свршат работа. Тухлите акумулират топлинна енергия и ще спомогнат за равномерната температура през денонощието.
Защо в статията не споменаха и кърпичените тухли ,като част от австрйско-германските почини за пасивна и екологична къща.
Кърпичената тухла е в пъти по евтина като пълнеж ,при леките конструкции,както и с много добри изолационни показатели.
Кога ще се изготви проект за САНИРАНЕ,но не на парче .
сегащната ситуация с панелките е просто катастрофална.
Оппп, интересно защо в руския език кирпич е названието на средностатистическата българска тухла.
В Москва се подвизаваше един елемент с прякор "Кирпича".
Подвизаваше ,понеже там много народ премина в зоната на здрача.Та въпросният беше голям изолатор...бая народ изолира.
Разбира се, че една пасивна къща може да бъде и тухлена. Това обаче, че се строи само и единствено масивно и се пренебрегват всички останали материали като дървото, нов вид панели и тн., показва колко консервативно е настроен българина. Германия планира да пренастрои индустрията си така, че повече от половината жилищни сгради да бъдат дървени след 2020 година (сега май са между 15 и 20%). Така че продължавам да не съм оптимист за бъдещето на пасивните къщи в България. Строител, линкът е много полезен, много ти благодаря за него, с интерес го разгледах. Екологичното строителство е свързано с настройката на един малък процент достатъчно състоятелни хора да пестят ресурси в полза на екологичното равновесие. Без да ми се сърдите, този вид разбиране за света няма да се наложи скоро в страната на големите черни джипове. (Да сте виждали в София хибрид? Аз не.)
и така като чета, доста някои хора сами се надценяват
относно въпросните къщи, Уважаеми Колеги, прочетете още малко по този въпрос!!!
а за термо-помпите, некомпетентните инженери ги инсталират и след 7 год., амииии трябва още по- дълбоко да се сондира, ха ха ха ( за тази система има смисъл, ако живеете до вулкан ха хах ха )
и относно тази дъждовна вода, хайде по- полека,
и някой знае ли защо не се използва тази от водопреносната мрежа, ( ако ми технически ми отговорите, признавам Ви за Инженери!!!
и още нещо, ако 5 пъти в рамките на един час се отвори вратата, имате ли си представа, какво ще се случи и амплитудата е 30 градуса Целзий,
и за последно, относно Хибридите, хайде почети още малко !!!
Не се продават тия дървени къщички, ще четем още много СПАМ по форумите за тях.
В България не се строят къщи с дървена конструкция, защото са СКЪПИ.
"Масивното" строителство по света е по-скъпо от строителството с дърво и панели, но в България е обратното.
такак че колкото и да пълните Интернет форумите с реклами нза сглобяеми къщи, всеки чул цената им си прави проста сметка и се отказва.
Както е безсмислено да изкарвате сглобяемите къщи по дефиниция пасивни.
Една тухлена къща в нашите условия може много по-лесно да стане пасивна И ПО-Евтино.
Господин Активен, изобщо не живея в България и не спамя, а изразявам мнение различно от Вашето. Никъде не твърдя, че сглобяемите къщи са по дефиниция пасивни а и изобщо не говоря за сглобяеми къщи, а само за такива от дърво. Нито пък твърдя че са по-добри от масивните, а само че са различни. Нямам нищо против масивното строителство, но ми е тъжно че в България не се прилага нищо друго, докато в по-развитите страни, в една от които по случайност съм, се изпробват всякакви иновативни материали и технологии (и дървото е малка част от тях). Господин Energie- und Umwelttechnik, да, знам за дъждовната вода, но вероятно щом знаете немски сте попрочели и как се прави, нали така? Има го дори във форума на Obi. За хибридите съжалявам, прав сте. Изобщо когато пишеш в български форум, рядко може да ти се случи удоволствието на аргументиран спор. Най-често спорoвете са от типа "Ти къв си, бе?"
Ако беше прочел поста ми наистина, щеше да проумееш защо б България не са масово прилагани всякакви популярни по света алтернативни конструкции
Защото тук те губят основното си предимство - НЕ СА ЕВТИНИ.
Просто тухленото строителство у нас е евтино, а вносителите на тези къщи ги продават на цени , на които тия къщи няма какво да предложат повече от традиционите за България.
Идеята на дървени, метални, панелни, талашитени, винилови и т.н. къщи е да са Евтини и да се строят Бързо.
Като са скъпи, кому са нужни?
Ако беше прочел поста ми наистина, щеше да проумееш защо б България не са масово прилагани всякакви популярни по света алтернативни конструкции
Защото тук те губят основното си предимство - НЕ СА ЕВТИНИ.
Просто тухленото строителство у нас е евтино, а вносителите на тези къщи ги продават на цени , на които тия къщи няма какво да предложат повече от традиционите за България.
Идеята на дървени, метални, панелни, талашитени, винилови и т.н. къщи е да са Евтини и да се строят Бързо.
Като са скъпи, кому са нужни?
Петров,
аз моята вече съм я направил - 10 см вътрешна изолация от вата и гипсокартон и 5 см външна + замазка.
В резултат - в хола цял ден се топлим от телевизор и 2 крушки
Активен, всъщност ти прочетох поста внимателно Съгласен съм, че в България се пренебрегват нови техники заради по-високите разходи. Тези нови техники обаче не са непременно по-евтини и на запад, нито пък са мислени като такива. Използват се, защото са по екологични и то не заради някакъв измислен етикет "еко" пред името на фирмата, а защото са оценени като такива по отчасти регулирани от държавата, сложни, пространни и обективни показатели. Има и нови строителни техники, които се прилагат защото се смятат за по-качествени от класическото масивно строителство...
И кое е ЕКО-то на това да осечеш половин гора за конструкция , а после да направиш стени от талашит с отровно лепило и изолация от стъклена вата или петролни продукти.
А кое е антиЕКО на масивното строителство.
Струва ми се че неволно или пък волно пак опитваш да преплетеш понятията сглобяема и пасивна къща... както правят много наш вносители и производители на дървени къщи.
А те нито са Еко нито са пасивни.
Напротив - тия технологии се прилагат масово на Запад заради цената. А са по-евтини главно защото труда за масивното строителство там е безумно скъп, докато сглобяемите са почти готови и само се сглобяват
На мен не ми пречи да живея в такава, но защо да го правя като масивната ми излиза по-евтино?
Активен, къде видя в поста ми "гора", "сглобяема къща" или "пасивна къща"? Или ти разбираш само познатите в България сглобяеми къщи под понятието "алтернативни строителни техники"? Знаеш ли какво се прави по света дори с класическите материали като тухли и бетон? Количеството работа и енергия, която се влага в една построена по стария начин масивна къща е гигантско, и това на първо място я прави екологично нерентабилна. Има и още. Но няма да се препирам повече с теб. Ако наистина се интересуваш, има тонове литература излязла по темата само последните години. Дори и отварянето на едно просто западно строително списание може да те запознае с основните тенденции. Аз съм студент и не мога да претендирам че разбирам съвсем неща, които не съм приложил на практика. Но претендирам че се информирам за новостите в бъдещата си професия. Не е лошо и ти да почетеш малко иначе ще продължиш да повтаряш "Е от Искаро по дълбоко нема!".
Темата е интересна.От мненията до сега е ясно едно - %-та на пасивните къщи дори в Германия и Австрия е много малък, като се има предвид населението им.Във всяка държава има преобладаващо строителство, което отговаря на географските, климатичните и сеизмологични условия.Погледнато от гледна точка на здравето, най добри са класическите тухлено-бетонни къщи.Ако към тях се приложи топлоизолация то екологичността им се повишава.Най -хигиенични са тези с външна топлоизолация и класическа вътрешна варо-циментова мазилка.По отношение на цената на къщите - навсякъде тя е твърде висока и предполага една печалба за строителя - инвеститора от порядъка над 500%.В зависимост от това какви потребности се задоволяват - т.е недостиг от жилища, има различни конструкции къщи, но колкото по-къс е периода за строителство(има със срок за строителство до ключ от 1месец), толкова повече вредни вещества за здравето има в тях.Иначе това никой не го признава и това е страшното.Тези, които проверяват ефективността и хигиенността им ще дадат такава оценка и характеристика за каквато им се плати.Пазарна икономика.Проблемът е основно по отношение на топлинната ефективност на прозорците - ще го нарека светопропуск-ливостта им и веднага следва - начина за намаляване на топлинните загуби през стената.Друг е въпроса за топроизолацията.Може да се направи и 15 и 20см. да е дебела, но дали икономически е оправдано и дали наистина е екологична е друг въпрос.Има и подземни пещерни къщи със световоди за осветяване на помещенията, но е трудно да преценя до колко са хигиенични и безвредни за очите.
Строителството на нискоенергийни, енергийно ефективни или пасивни къщи обикновено се изпълнява като сглобяеми конструкции. Сглобяемите нискоенергийни къщи са плод на високотехнологичен дизайн и строителство с повишено внимание към детайла. За повече информация относно строителство на нискоенергийна сглобяема или енергийно ефективна къща: https://koger.bg/
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
*****
НеутралноИдеята за пасивна къща ще се сблъска с една непреодолима пречка в България - дебелоглавието на 99% от българските инвеститори и архитекти. Няма енергийно ефективна къща с размерите на резиденция Бояна и с олимпийски басейн пред нея. Семплите, функционални и ефикасни сгради няма скоро да станат ценност в България, където шества разточителна ориенталщина. Във въпросната Австрия 60% от къщите са дървени - в България се строи изключително и само масивно, "щото само масивното е солидно", а 100% от обществените сгради са изпълнени с абсурдни стъклени фасади, "щото то стъклено значи модерно" (справка " Сграда на годината"
. За "умни къщи" трябват умни хора или поне такива с вкус.
*****
Неутралноа така браво на СТУДЕНТА, ще се появят при нас и тези къщи,ама някой и друг век....
*****
НеутралноНе става само с подкупи, трябва и акъл. (С)
*****
ЛюбопитноТова е бъдещето, което много бързо идва, но не навсякаде и
толкова колкото ни се иска, защото много е беден народа ни.
За богатите, които могат да си платят всичко, защо им е ?
Сиромасите не искат и да се замислят. Предриемчивите отдав-
на вече го правят макар и не с чак толкова "пасивен" ефект.
*****
ВеселоДо коментар [#2] от "боко":
колко показателно изказване... само че няма да те питам
*****
Весело...а направо ще си вляза в "друг век"
*****
НеутралноТо всичко е хубаво в теорията ти, обаче искам да видя как обеждаваш коя да е банка, вкл. "австрийската" Райфайзен да ти даде кредит за строеж на паянтова къща и то на цена по-висока от тази на масивните.
*****
ВеселоАбсолютно подкрепям Судент!
*****
Неутралноhttp://www.kfw-foerderbank.de/DE_Home/Bauen_Wohnen _Energiesparen/Darlehensprogramme_fuer_Wohnimmobil ien/Energieeffizient_Bauen/index.jsp
Тази е първата, която намирам, но има и други, ако те интересува. Разбира се не в бг. Горките ажстрийци, които живеят ж такива "паянтови" сгради
*****
НеутралноИзвинявайте за правописните грешки в миналия пост, ето и Deutsche bank http://www.db-themendienst.de/index.php?id=19& no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=144&tx_ttnew s[backPid]=24
*****
НеутралноПо въпроса за пасивните къщи и дали има такива у нас - вече може да се каже, че има.
Вижте статия във в-к "Труд" за построена пасивна къща според изискванията на стандарта:
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=260105
www.megamat.bg - а това е сайтът на варненската фирма, която я е изпълнила. Там има снимки и информация за сградата.
*****
НеутралноБългарина е просто парче и вярва само на тули и бетон. Много е прав студента. Не е вярно, че банките не отпускат кредити за такиви къщи. Булбанк отпускат.
*****
НеутралноВсички тук БЪРКАТЕ пасивна къща със сглобяема къща.
Сравняването тухли - дървена къща няма нищо общо с идеята за пасивна къща.
Нищо не пречи да е тухлена и да е пасивна.
Акъла, акълаааа е важен
*****
ЛюбопитноМоже да е тухлена и "пасивна" къщата, естествено. Тя е "пасивна" заради това, че приема топлината отвън, пасивно се отоплява. За целта трябва много добра топлоизолация на външните повърхности: стени, врата, прозорци, в основите също. Дървените стени с изолиращи панели имат много добра топлоизолация, но и тухлени стени с добра изолация ще свршат работа. Тухлите акумулират топлинна енергия и ще спомогнат за равномерната температура през денонощието.
*****
ЛюбопитноЗащо в статията не споменаха и кърпичените тухли ,като част от австрйско-германските почини за пасивна и екологична къща.
Кърпичената тухла е в пъти по евтина като пълнеж ,при леките конструкции,както и с много добри изолационни показатели.
Кога ще се изготви проект за САНИРАНЕ,но не на парче .
сегащната ситуация с панелките е просто катастрофална.
*****
НеутралноОппп, интересно защо в руския език кирпич е названието на средностатистическата българска тухла.
В Москва се подвизаваше един елемент с прякор "Кирпича".
Подвизаваше ,понеже там много народ премина в зоната на здрача.Та въпросният беше голям изолатор...бая народ изолира.
*****
НеутралноРазбира се, че една пасивна къща може да бъде и тухлена. Това обаче, че се строи само и единствено масивно и се пренебрегват всички останали материали като дървото, нов вид панели и тн., показва колко консервативно е настроен българина. Германия планира да пренастрои индустрията си така, че повече от половината жилищни сгради да бъдат дървени след 2020 година (сега май са между 15 и 20%). Така че продължавам да не съм оптимист за бъдещето на пасивните къщи в България. Строител, линкът е много полезен, много ти благодаря за него, с интерес го разгледах. Екологичното строителство е свързано с настройката на един малък процент достатъчно състоятелни хора да пестят ресурси в полза на екологичното равновесие. Без да ми се сърдите, този вид разбиране за света няма да се наложи скоро в страната на големите черни джипове. (Да сте виждали в София хибрид? Аз не.)
*****
Неутралнои така като чета, доста някои хора сами се надценяват
относно въпросните къщи, Уважаеми Колеги, прочетете още малко по този въпрос!!!
а за термо-помпите, некомпетентните инженери ги инсталират и след 7 год., амииии трябва още по- дълбоко да се сондира, ха ха ха ( за тази система има смисъл, ако живеете до вулкан ха хах ха )
и относно тази дъждовна вода, хайде по- полека,
и някой знае ли защо не се използва тази от водопреносната мрежа, ( ако ми технически ми отговорите, признавам Ви за Инженери!!!
и още нещо, ако 5 пъти в рамките на един час се отвори вратата, имате ли си представа, какво ще се случи и амплитудата е 30 градуса Целзий,
и за последно, относно Хибридите, хайде почети още малко !!!
*****
НеутралноНе се продават тия дървени къщички, ще четем още много СПАМ по форумите за тях.
В България не се строят къщи с дървена конструкция, защото са СКЪПИ.
"Масивното" строителство по света е по-скъпо от строителството с дърво и панели, но в България е обратното.
такак че колкото и да пълните Интернет форумите с реклами нза сглобяеми къщи, всеки чул цената им си прави проста сметка и се отказва.
Както е безсмислено да изкарвате сглобяемите къщи по дефиниция пасивни.
Една тухлена къща в нашите условия може много по-лесно да стане пасивна И ПО-Евтино.
*****
НеутралноПо-интересно е как многобройните съществуващи тухлени къщи да бъдат направени пасивни и каква е цената за това?
*****
НеутралноГосподин Активен, изобщо не живея в България и не спамя, а изразявам мнение различно от Вашето. Никъде не твърдя, че сглобяемите къщи са по дефиниция пасивни а и изобщо не говоря за сглобяеми къщи, а само за такива от дърво. Нито пък твърдя че са по-добри от масивните, а само че са различни. Нямам нищо против масивното строителство, но ми е тъжно че в България не се прилага нищо друго, докато в по-развитите страни, в една от които по случайност съм, се изпробват всякакви иновативни материали и технологии (и дървото е малка част от тях). Господин Energie- und Umwelttechnik, да, знам за дъждовната вода, но вероятно щом знаете немски сте попрочели и как се прави, нали така? Има го дори във форума на Obi. За хибридите съжалявам, прав сте. Изобщо когато пишеш в български форум, рядко може да ти се случи удоволствието на аргументиран спор. Най-често спорoвете са от типа "Ти къв си, бе?"
*****
НеутралноБез много шумотевици ibt.bg проектира и строи нискоенергийни и пасивни къщи, че и спортни зали, училища, детски градини.
*****
НеутралноАко беше прочел поста ми наистина, щеше да проумееш защо б България не са масово прилагани всякакви популярни по света алтернативни конструкции
Защото тук те губят основното си предимство - НЕ СА ЕВТИНИ.
Просто тухленото строителство у нас е евтино, а вносителите на тези къщи ги продават на цени , на които тия къщи няма какво да предложат повече от традиционите за България.
Идеята на дървени, метални, панелни, талашитени, винилови и т.н. къщи е да са Евтини и да се строят Бързо.
Като са скъпи, кому са нужни?
*****
НеутралноАко беше прочел поста ми наистина, щеше да проумееш защо б България не са масово прилагани всякакви популярни по света алтернативни конструкции
Защото тук те губят основното си предимство - НЕ СА ЕВТИНИ.
Просто тухленото строителство у нас е евтино, а вносителите на тези къщи ги продават на цени , на които тия къщи няма какво да предложат повече от традиционите за България.
Идеята на дървени, метални, панелни, талашитени, винилови и т.н. къщи е да са Евтини и да се строят Бързо.
Като са скъпи, кому са нужни?
*****
НеутралноПетров,
аз моята вече съм я направил - 10 см вътрешна изолация от вата и гипсокартон и 5 см външна + замазка.
В резултат - в хола цял ден се топлим от телевизор и 2 крушки
*****
НеутралноАктивен, всъщност ти прочетох поста внимателно
Съгласен съм, че в България се пренебрегват нови техники заради по-високите разходи. Тези нови техники обаче не са непременно по-евтини и на запад, нито пък са мислени като такива. Използват се, защото са по екологични и то не заради някакъв измислен етикет "еко" пред името на фирмата, а защото са оценени като такива по отчасти регулирани от държавата, сложни, пространни и обективни показатели. Има и нови строителни техники, които се прилагат защото се смятат за по-качествени от класическото масивно строителство...
*****
НеутралноИ кое е ЕКО-то на това да осечеш половин гора за конструкция , а после да направиш стени от талашит с отровно лепило и изолация от стъклена вата или петролни продукти.
А кое е антиЕКО на масивното строителство.
Струва ми се че неволно или пък волно пак опитваш да преплетеш понятията сглобяема и пасивна къща... както правят много наш вносители и производители на дървени къщи.
А те нито са Еко нито са пасивни.
Напротив - тия технологии се прилагат масово на Запад заради цената. А са по-евтини главно защото труда за масивното строителство там е безумно скъп, докато сглобяемите са почти готови и само се сглобяват
На мен не ми пречи да живея в такава, но защо да го правя като масивната ми излиза по-евтино?
*****
Неутралнотухлата гори грудно и добре направена къща от тухла има жувот от 200 години
*****
НеутралноАктивен, къде видя в поста ми "гора", "сглобяема къща" или "пасивна къща"? Или ти разбираш само познатите в България сглобяеми къщи под понятието "алтернативни строителни техники"? Знаеш ли какво се прави по света дори с класическите материали като тухли и бетон? Количеството работа и енергия, която се влага в една построена по стария начин масивна къща е гигантско, и това на първо място я прави екологично нерентабилна. Има и още. Но няма да се препирам повече с теб. Ако наистина се интересуваш, има тонове литература излязла по темата само последните години. Дори и отварянето на едно просто западно строително списание може да те запознае с основните тенденции. Аз съм студент и не мога да претендирам че разбирам съвсем неща, които не съм приложил на практика. Но претендирам че се информирам за новостите в бъдещата си професия. Не е лошо и ти да почетеш малко иначе ще продължиш да повтаряш "Е от Искаро по дълбоко нема!".
*****
НеутралноТемата е интересна.От мненията до сега е ясно едно - %-та на пасивните къщи дори в Германия и Австрия е много малък, като се има предвид населението им.Във всяка държава има преобладаващо строителство, което отговаря на географските, климатичните и сеизмологични условия.Погледнато от гледна точка на здравето, най добри са класическите тухлено-бетонни къщи.Ако към тях се приложи топлоизолация то екологичността им се повишава.Най -хигиенични са тези с външна топлоизолация и класическа вътрешна варо-циментова мазилка.По отношение на цената на къщите - навсякъде тя е твърде висока и предполага една печалба за строителя - инвеститора от порядъка над 500%.В зависимост от това какви потребности се задоволяват - т.е недостиг от жилища, има различни конструкции къщи, но колкото по-къс е периода за строителство(има със срок за строителство до ключ от 1месец), толкова повече вредни вещества за здравето има в тях.Иначе това никой не го признава и това е страшното.Тези, които проверяват ефективността и хигиенността им ще дадат такава оценка и характеристика за каквато им се плати.Пазарна икономика.Проблемът е основно по отношение на топлинната ефективност на прозорците - ще го нарека светопропуск-ливостта им и веднага следва - начина за намаляване на топлинните загуби през стената.Друг е въпроса за топроизолацията.Може да се направи и 15 и 20см. да е дебела, но дали икономически е оправдано и дали наистина е екологична е друг въпрос.Има и подземни пещерни къщи със световоди за осветяване на помещенията, но е трудно да преценя до колко са хигиенични и безвредни за очите.
*****
НеутралноИнтересен безжичен температурен мониторинг:
http://www.bioevibul.com/products.aspx?vidid=70
koger.bg
Рейтинг: 8 НеутралноСтроителството на нискоенергийни, енергийно ефективни или пасивни къщи обикновено се изпълнява като сглобяеми конструкции. Сглобяемите нискоенергийни къщи са плод на високотехнологичен дизайн и строителство с повишено внимание към детайла. За повече информация относно строителство на нискоенергийна сглобяема или енергийно ефективна къща: https://koger.bg/
koger.bg
Рейтинг: 8 НеутралноЗа повече информация относно строителство на нискоенергийни сглобяеми, енергийно ефективни монолитни или пасивни еднофамилни къщи: https://koger.bg/