
© Красимир Юскеселиев
"Не очаквах цените да растат при свито потребление", Цветослав Цачев, анализатор "Елана"
"Ще приключим тази година с около 5% инфлация", Величка Рангелова, икономист
Неприятната комбинация за българската икономика и домакинствата през последните месеци от ръст на цените на храните в съчетание със свиващо се потребление се задълбочава. Това сочат данните на националната статистика (НСИ) за ноември. Заради поскъпването най-вече на храните инфлацията скача до 4.6% на годишна база (спрямо ноември 2009 г.) при 3.9 на сто през октомври. Само за месец повишението е с 0.7%.
Експертите не скриха изненадата си от ръста, тъй като той се случва на фона на свито потребление. Представители на търговски вериги, пожелали анонимност, коментираха, че поскъпването ще продължи и през следващите месеци, макар и с невисок темп. Според тях през есента са се появили сигнали за активизиране на потреблението, но все още от сектора остават песимисти за рязката му промяна в следващите месеци.
Причината за инфлацията при храните продължава да е поскъпналото зърно през това лято заради по-слабата реколта. Показателен за това е фактът, че най-много поскъпват олио, хлебни и месни изделия, но като цяло се прехвърля върху всички продукти. Годишната инфлация вече подмина очакванията на правителството за цялата година, които са за 4.1%.
"Тенденцията е притеснителна. Инфлацията скача, при положение че през октомври личното потребление е намаляло със 7.3% на годишна база. Това води до обедняване на населението", коментира Величка Рангелова, д-р по икономика и бивш зам.-председател на НСИ.
Според нея е необходимо доходите да бъдат увеличени поне с размера на инфлацията, за да не се спъва възстановяването на икономиката. В заложения от правителството бюджет за следващата година не се предвижда повишение на бюджетните заплати и пенсиите.
"Не очаквах цените да продължат да растат при свиващото се потребление. Явно храните, които са с по-ниска ценова еластичност, ще поскъпват по-бързо въпреки кризата", посочи Цветослав Цачев, главен анализатор на инвестиционния посредник "Елана трейдинг". Според него зад това явление стоят и чисто спекулативни действия на търговците заради предстоящите празници.
Според данните на НСИ основният фактор за натрупването на инфлацията през ноември е именно повишението на цените на хранителните продукти (4.7% на годишна база и 1.2% на месечна). Те формират и най-голяма част от разходите на домакинства в страната - над 35% дял. През ноември най-много са поскъпнали брашното, сиренето, кашкавалът, растителните масла и други.
На годишна база цигарите и алкохолът продължават да водят по поскъпване с над 26% на годишна база (0.1%), чийто дял обаче в потребителската кошница според методиката на НСИ е около 6 на сто, а и скокът при тях се усети в началото на годината. Транспортът, който генерира над 7% от потребителската кошница, поскъпва с близо 7.6%.
По този начин правителствените прогнози за 4.1 на сто инфлация в края на годината биха се реализирали, ако през декември цените на стоките и услугите спаднат - нещо, което не се е случвало никога в навечерието на коледните празници, когато по традиция се случва точно обратното.
И Величка Рангелова, и Цветослав Цачев очакват тенденцията на повишение на цените да продължи. "Ще приключим годината с около 5 на сто инфлация", прогнозира Рангелова. Според нея обаче търговците на храни от първа необходимост понякога вдигат цените отчасти и заради свитото потребление, за да компенсират недостатъчния си оборот.
"Понякога по-ниското производство в икономиката води също до инфлация. За да компенсират по-ниските си продажби, търговците увеличават цените на стоките си", каза Величка Рангелова.
Негативният ефект от поскъпването на живота върху потреблението в сегашната ситуация е пряко свързан и със скоростта, с която българската икономика излиза от кризата. Докато износът продължава да расте с двуцифрени темпове и има положителен принос за брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, потреблението - най-значимият фактор на икономическия растеж, продължава да крета.
Частното потребление и правителствените покупки, акумулиращи общо 73.3% от БВП, спаднаха съответно с 5.9% и със 7.8% на годишна база през третото тримесечие. Намалението на правителствените разходи се обясняваше със стремежа да се ограничи бюджетният дефицит, но в същото време това се отразява отрицателно на възстановяването на икономиката.
Чуждите анализатори също изтъкват проблема със слабото вътрешно потребление в страните - членки на ЕС, като България. "Растежът в тези страни не е устойчив. Възстановяването се движи от промишленото производство и няма сигнали това да се пренася и върху потреблението", коментира неотдавна пред "Асошиейтед прес" Дейвид Оксли, икономист за развиващите се пазари на базираното в Лондон звено Capital Economics.
aircraft_carrier
Рейтинг: 426 НеутралноТова е манталитета на българските търговци.За Бога братя не купувайте
Морски
Рейтинг: 1271 ЛюбопитноНа това чудо не му ли казваха стагфлация?
колкото повече,толкова повечеgbj06554106
Рейтинг: 531 ЛюбопитноДе го Пейтриъта, да ни изръси поредния лозунг ала " да живей"?
ZeroOne
Рейтинг: 583 НеутралноС една дума: стагфлация! %B3%D1%84%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F
ZeroOnehttp://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0
ZeroOne
Рейтинг: 583 НеутралноТрябва да се абстрахираме от всякакви общоприети икономически закони и принципи когато говорим за българската "икономика".Трябва да се измисли специален термин за нашата кожодерска, латифундистка, монополизирана система на бизнес чрез ограбване на държавната собственост и на най-бедните слоеве на населението(сиреч на 80-90 % от българското население).Който изучи и теоретически обясни този извратен модел на клептократичен капитализъм ще вземе нобелова награда за икономика
ZeroOnealkash9
Рейтинг: 8 НеутралноХм !!!
По рано ЧЕРВЕНИТЕ БАРОНИ вдигаха цените след 1 декември!!!
Ама явно ГРУПАТА НА ГЕЙОВЕТЕ-ЛОВЦИ е огладняла до озв еряване, та ВДИГА ЦЕНИТЕ още от 1 ноември!!!
Което е СМЕШНО от икономическа гледна точка и ТРАГИЧНО от човешка!!!
Смешно е защото пенсионерите и работещите НЯМА ДА СИ КУПЯТ 5 кила банани за Коледа и Нова година, а само един килограм - сметките на БАРОНИТЕ пак ще излязат КРИВИ!!!
Трагично е защото същите пенсионери и работещи ЩЕ ЗАПОЧНАТ ДА СИ ПРАВЯТ ХЛЯБ И СИРЕНЕ В КЪЩИ за да им излезе ПО-ЕФТИНО!!!
И защото е 21 век!!!
Но какво да се прави след 45 години КОМУНИСТИЧЕСКО РОБОВЛАДЕЛСТВО и още 20 години КОМУНИСТИЧЕСКО СРЕДНОВЕКОВИЕ!!!
А Гоце и Корпорейшън "Червени прашки" - пак ще духат супата!!!
След като вече почти 2 години СПУСНАХА ЗАПОВЕД до барончетата да УВОЛНЯВАТ И СЪКРАЩАВАТ ПРОИЗВОДСТВОТО - сега ги ЗАСТАВЯТ ДА ВДИГАТ ЦЕНИТЕ!!!
С това се надяват на "широко всенародно недоволство" и ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ!!!
За Гоце Сифилистичний НЯМА ДРУГ ПЪТ освен предсрочни избори!!!
Просто защото след СЛИЗАНЕТО МУ от "пиедестала" го чакат СИБИРСКИТЕ СНАЙПЕРИСТИ!!!
Все някой трябва да си отиде заради ВЗЕТИТЕ КОМИСИОННИ и неизграждащите се АЕЦи, нефтопроводи, газопроводи!!!
Ровчо тичА, плакА, обещавА и накрая отидЕ директно в Масква та казА каква е истината - от всички КОМИСИОННИ той бил вземал само 30%!!! Останалите 70% "влизали" в касите на ЧЕРВЕНИТЕ ПРАШКИ след като били "избелвани" от КРЪГА ГОЦЕ!!!
И не знам защо - ама у Москвето му ПОВЯРВАХА!!!
И засега Ровчо не е мишена!!!
Ама при Гоце и Гейчо - нещата започват от АБВ!!!
Закилица
Рейтинг: 217 НеутралноА ни плашеха с дефлация. Била мнооого страшна, взеха се съответните мерки и ни се размина. А така ми се искаше да поживея в период на дефлация, че ми омръзна тази инфлация, даже и хиперинфлация съм преживял.
БМЗ
Рейтинг: 996 НеутралноХайде стига с тия фалшиви мантри - потребление, ръст на икономиката, тинтири-минтири. Ако искаме да оцелеем като вид трябва да намалим потреблението, а не да вдигаме аларма, че било ниско. И без това потребяваме много, а боклуците остават за бъдещите поколения.
Апокалипсисът апокалиптиченКрайно време е политиканите да си намерят други аршини с които да си мерят п**ките.
user_1
Рейтинг: 422 РазстроеноМай ще ходим да се бием за бананите
ANAGOR
Рейтинг: 479 НеутралноДо коментар [#5] от "ZeroOne":
++++++++++
Нобеловата награда е най-малкото, което ще спечели. Но за да го направи трябва да е корифай в толкова много дялове на науката, че не вяврвам скоро да се роди такъв човек.
Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#1] от "aircraft_carrier":
Какви български търговци те преследват ,я кажи колко от веригите са български я има 3-4 я не .Всички други са на
чуждестранни собственици.А ревете сега да ви видя ,като
казвах ,че след завладяване на пазара веригите ще се разберет
и ще вдигнат цените ,ме плюехте ,а честито сега.
Хи-хи
Рейтинг: 1475 НеутралноИ декември ще е същото. Пък януари ще е наобратно...
Jay Gould
Рейтинг: 322 НеутралноДо коментар [#4]
7&df=8&dflid=3
investments.dir.bg"Причини за стагфлацията са монополна политика, поддържаща високи нива на цените в периоди на криза, а също и антикризисни мероприятия, провеждани от правителствата, например държавни покупки и регилируем ръст на цените."
Защо България е най-бедната страна в Европа: http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=49818
Ivayloto бе
Рейтинг: 771 Неутралноче те стагфлацията в Бг я предсказаха още преди 2 години...
За едни благата, за други ла*натаза жалост тази прогноза се отвърждава, а нататъка какво ни чака....
Ivayloto бе
Рейтинг: 771 ВеселоДо коментар [#11] от "Крез":
За едни благата, за други ла*натане във всеки град има мол... ами хората от маките градове и селата?! то забравих, Шопланд не е в Бг...
Атлантик
Рейтинг: 426 НеутралноИмам чувството, че цялата основа на икономическата ни логика е сбъркана...Давайте да потребяваме, за да имат търсене производителите, но затова са нужни средства, с които по една или друга причина не разполагаме (всъщност причината е ясна - парите са много дефицитен ресурс навсякъде), затова давайте да взимаме кредити, но това задлъжнява тези след нас, увеличава още повече цената на ресурса пари, увеличава още повече стойността на произведеното, защото производителите също плащат по-висока цена за заетия от тях паричен ресурс, което в крайна сметка води до по-високи цени и още по-голяма нужда от пари за крайните потребители и т.н. и т.н...Омагьосан кръг на пазарната икономика и няма излизане от него...Затова дори богатите и развити страни са затънали в дългове, които ще бъдат (дали и кога) платени от бедните държави - на свой ред задлъжнели към богатите, но това е само една мъглява хипотеза...Накъде върви човечеството, щом благоденствието на САЩ и Западна Европа зависи от бедността на Африка и четири пети от Азия!?!? Моля някой да обясни!
"Ако имаме милост към себе си и състрадание към другите, можем да минем и без щастие в тоя живот". /Калин Терзийски/Крез
Рейтинг: 733 НеутралноДо коментар [#15] от "ivaylo_kolev":
Вече в почти всички градчета с 20-30 хил жители има поне по един магазин от веригите ,а селата извинявай са пренебрежимо малък пазар.А и кой е луд да продава с драстична разлика от
конкуренцията си?