
© Дневник
"Адванс терафонд" (6A6)
Визитка:
Създадена: април 2005 г.
Адрес: София 1164, ул. "Златовръх" №1
Телефон: 02/4008 333; 4008 332;
Интернет адрес: www.advanceterrafund.bg
Дейност: придобиване и управление на имоти
Изпълнителен директор: Радослав Манолов
Последен отчет: индивидуален, към 31 декември 2010 г.
"Адванс терафонд" е фондът с най-много земеделска земя на Българската фондова борса. Историята му показва, че ако през 2005-2006 г. този тип дружества със специална инвестиционна цел тепърва прохождаха, сега те вече навлизат в нова фаза на бизнес цикъла, в която и дружествата, и инвеститорите му започват да берат плодовете от секюритизацията на земеделски земи.
За разлика от фондовете с диверсифициран портфейл от имоти, които имаха проблеми с управлението и възвращаемостта от вложенията си по време на кризата, фондовете в земеделски земи, макар да забавиха леко инвестиционната активност, останаха стабилни в условията на криза. Реално те единствени в момента оправдават максимата, че инвестициите в имоти са убежище по-време на криза.
"По мнението на повечето анализатори земеделската земя е единственият актив в България, който все още е драстично подценен в сравнение със средноевропейските нива. Основните причини за това са две - неефективното земеделие и изключителната разпокъсаност на парцелите", коментира Петър Василев, портфолио мениджър в "Алфа асет мениджънт", който управлява взаимен фонд, специализиран в инвестициите във фондове за имоти.
Всъщност от създаването си през 2005 г. досега "Адванс терафонд" премина през няколко етапа на набиране на ресурс, който вложи в портфейл от над 330 хил. дка., главно в района на Добружа и Дунавската равнина. Макар първоначалните планове на компанията да бяха да постигне портфейл от 450 хил. дка, които да окрупни и съответно да вземе по-висока аренда от тях, малко по-предпазливо компанията натрупа значителна маса още в края на 2008 г. и началото на 2009 г.
След това "Адванс терафонд" активно работи по окрупняването на земите и развитието на дългосрочни отношение със земеделски производители, което позволява договарянето на по-високи аренди. Така, ако в края на 2008 г. фондът имаше само един парцел с над 3000 дка, то две години по-късно те вече са четири. От три на седем се увеличават и землищата, в които дружеството има парцели с между 2 хил. и 3 хил. дка.
Натрупаната критична маса вече помага на фонда да печели от над два пъти по-високи ренти спрямо първи сключени такива договори по време на стопанската 2006/2007 г. Въпреки това размерът на арендите на декар се увеличава през последните години с намаляващ темп, което се дължи и на по-високата база. Историческите данни показват, че въпреки това фондът успя да събира наемите почти изцяло със средно несъбрани вземания за една стопанска година в рамките на 2-3%.
Освен от повишаването на арендите "Адванс терафонд" се възползва и от поскъпването на самата земя. Миналата година компанията реализира над 100% доходност от продажбата на около 1% от земите си, възползвайки се от интерес за придобиване от страна на големи арендатори. Тази година пък вече е договорила продажбата на още около 1% (5700 дка), като през януари вече осребри 583 дка при средна цена от 548 лв. на декар.
Към 17 януари пък е сключен предварителен договор за продажба на 1265 дка на средна цена 604 лв./дка. Това е близо 60% над средномесечната цена, на която е направила последните си покупки на земя, и два пъти на средната цена на придобиване от стартирането на компанията.
На фона на общата тенденция на пазара на земеделска земя "Адванс терафонд" се отличава от компаниите в същия сектор с липсата на ливъридж за граденето на бизнеса си.
Компанията използва заемен ресурс за придобивания на земи в началния стадий на развитието си, след което премина към собствен капитал, като направи няколко увеличения на капитала, последното от които през есента на 2008 г. С привлечения ресурс компания изплати дълга си. Така сега освен с липса на лихвоносен дълг компанията поддържа и висока парична наличност. Това на практика минимизира възможността от ликвиден риск и дава възможност на компанията спокойно да изплаща дивиденти от оформящите се вече печалби за разпределение.
По закон този тип компании са задължени да разпределят поне 90% от печалбата си от реална дейност. Миналата година фондът разпредели малко над 3 млн. лв. под формата на печалби, с което част от доверието на инвеститорите във фонда отпреди няколко години се възнагради с 0.04 лв. за всяка тяхна акция. Допълнително миналата година фондът зарадва акционерите със задържане на ресурс в самата компания, като понижи комисионите, които обслужващото дружество взима за административните си и консултантски услуги.
Анализатори
Петър Василев, портфолио мениджър, "Алфа асет мениджмънт"
"Адванс терафонд" е най-голямото и най-ликвидното акционерно дружество със специална инвестиционна цел, инвестиращо предимно в земеделски земи. По мнението на повечето анализатори земеделската земя е единственият актив в България, който все още е драстично подценен в сравнение със средноевропейските нива.
Основните причини за това са две - неефективното земеделие в България и изключителната разпокъсаност на парцелите. Никак не е случайно, че един комасиран парцел от дори неколкостотин декара струва в пъти повече от разпокъсаните парцели в съседство. Затова ефективността на една такава структура като "Адванс терафонд" може да се измерва по това доколко е окрупнен портфейлът от земи и (не по-маловажно) ефективното и доходоносно управление на вече придобитата земя.
Дружеството е с най-голям процент арендувани земи сред останалите "земеделски" АДСИЦ и съответно приходите му от аренда са най-високи както като обща сума, така и на декар. Интересен факт е, че докато през предишните периоди преобладаваха почти изцяло покупките на земя, то напоследък се наблюдават и засилени продажби на парцели от портфейла на фонда - вероятно такива, които не са част от стратегическия портфейл на фонда и могат да се продадат с доста добра печалба. Това от своя страна следва да е добра новина за акционерите му, доколкото почти сигурно означава и по-високи текущи дивидентни плащания.
Александър Маджиров, портфолио мениджър, "ОББ асет мениджмънт"
"Адванс терафонд" е може би най-успешният АДСИЦ за секюритизация на земеделска земя у нас. Компанията успя да направи увеличение на капитала малко преди разгара на кризата и се възползва от успокоението на пазара на земеделска земя, като окрупнява имотите си. Над 23 млн. лева е кешът, който дружеството все още не е инвестирало.
Високият процент – близо 73% на отдадените под аренда имоти, прави паричния поток предсказуем. Все пак инвеститорите очакват крайно и позитивно решение на казуса около имота в градската зона на Стара Загора, който не може да бъде решен вече няколко години. От това как ще бъдат инвестирани свободните средства на фонда и дали мениджмънтът ще се справи със ситуацията в Града на липите ще се разбере и какъв е потенциалът за ръст пред акциите на дружеството.
Gouverneur général
Рейтинг: 968 ВеселоКомандоси го нарича татко.Командир на групата "Алфа" е герой на Съветския съюз, генерал-майор Генадий Зайцев .
1945 г. започна ЗЛАТЕН ВЕК за ЧЕРВЕНАТА МАФИЯПреди тридесет години, 25 юни 1974 г., на КГБ Юрий Андропов шеф, Съветския съюз, подписан определение на класифицираната "Строго секретно", за да се създаде уникален, дълбоко конспиративна борба с тероризма единица - "А" група. Само през 1991 г. на обществеността научи за съществуването на "Алфа", и стотици хора, научих, че спасението му трябва бойци на този възел. На своята сметка, а арестът на 12-те най-"известните" агенти на външното разузнаване, нашите разузнавачи, които са предадени родината си. Почти всички членове на екипа за участието си в бойни операции са възложени военни ордени и медали. Командир на групата "Алфа" е герой на Съветския съюз, генерал-майор Генадий Зайцев пенсионери. Командоси го нарича татко. Той е единственият, който е имал възможност да заповядвам блок в съветски и пост-съветския период. Като цяло, Зайцев, озаглавена "Алфа" 13 години: 1977-1988 и 1992-1995.
http://www.versiasovsek.ru/material.php?3337
Веселин Иванов
Рейтинг: 8 НеутралноМоделът на този бизнес е много неефективен. Вижте само колко излишни разходи са направили от фонда, за да се издържат през годините, разходи да купуват земя - с какви ли не оценки и т.н. А колко некачествена земя се закупи??? Така че, не хвалете един бизнес, който вече пет години реално не е направил значим паричен поток към акционерите си, а само към управляващото дружество!!!