
© Анелия Николова
Според руската страна България ще загуби вече вложените 1 млрд. евро в подготовката на площадката в Белене, ако приеме идеята на Трайков.
Монтирането на реактора, предвиден за АЕЦ "Белене", на площадката на централата в Козлодуй ще направи цената на нова ядрена мощност в България значително по-висока. Това заявиха днес пред медиите представители на руските компании, ангажирани с проекта.
Идеята за използването на поръчания нов реактор в съществуващата централа даде преди дни българският икономически министър Трайчо Трайков с уговорката, че това е резервен вариант, ако не бъде постигнато съгласие за параметрите на бъдещата АЕЦ.
"Така не се строят атомни централи. Всяка централа се изгражда въз основа на конкретни условия. Площадката на Белене е идеална и там централата може да се построи във възможно най-кратки срокове". С тези думи генералният директор на "Атоменергопром" Кирил Комаров коментира идеята на Трайков. "Атоменергопром" е част от държавната корпорация "Росатом". Само преди четири месеца обаче от корпорацията коментираха, че ако България се забави с решението дали да строи "Белене", ще предложат реактора на трета страна.
Днес руските компании посочиха недостатъците на този вариант. "Срокът за изграждане ще се увеличи поне с две-три години, а цената, която дори не мога да коментирам, ще бъде значително по-висока", каза Комаров. По думите му България ще загуби вече вложените 1 млрд. евро в подготовката на площадката в Белене, ако приеме идеята на Трайков.
"Атомстройекспорт" не води преговори за цената. Тя е фиксирана на 6.3 млрд. евро, ако строителството приключи до 2017 г.", каза в отговор на въпрос говорителят на "Росатом" Сергей Новиков.
По думите му руската ядрена корпорация има опит с централи в Китай, при които строежът се е забавил, но цената не се е променила. Според Новиков цената на Белене вероятно ще остане същата и през 2018 и 2019 г.
Говорителят на "Росатом" смята, че крайният срок за създаване на проектна компания за "Белене" - краят на март, може да бъде спазен.
От руските компании увериха, че проектът "Белене" отговаря на "най-сериозните стандарти за сигурност". До 40 на сто от инвестицията в централата ще са за защитни съоръжения и безопасност, обясни Новиков във връзка с аналогиите с кризисната ситуация в Япония.