С 3% по-високи могат да са капиталовите изисквания за най-големите банки по света. Това обмислят глобалните регулатори, пише "Блумбърг" по информация на източници, запознати с дискусиите.
Базелският комитет за банков надзор обмисля да наложи на банките, чийто фалит би се отразил на световната икономика, по-висок минимум от последно приетите през 2010 г. стандарти Базел III.
Нивата могат да са между 1 и 3% над изискванията за обикновения капитал на системно важните институции, посочват източниците, пожелали да останат анонимни. Източник на "Ройтерс" посочва, че комитетът обмисля също така и как да спре много големите институции да стават още по-големи, с което да носят и повече риск за системата.
С новите регулации надзорниците се опитват да избегнат повторение на срива на финансовите пазари след фалита на американската "Лемън брадърс" през 2008 г., който беше последван от вълна от спасяване на банки в затруднение по целия свят с държавни пари.
Швейцария вече предложи вдигане на изискванията за двете си най-големи банки - UBS и "Креди Суис". Вместо регламентираните по новите Базел III 7% тяхната капиталова адекватност ще трябва да бъде 10%.
По думите на Марк Брансън, шеф на банков надзор към швейцарския финансов надзор, "някои от представителите на Базелския комитет са се вдъхновили от предложенията на Швейцария". Увеличение само с 1% не би си струвало, посочи той и допълни, че водените в момента дискусии са за по-високи нива.
Ако новите национални регулации попречат на конкурентоспособността на UBS, банката може да премести част от бизнеса си извън страната, заяви главният изпълнителен директор Освалд Грюбел пред местното списание "Биланц".
Шийла Беър, председател на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), заяви, че според нея допълнителните 3% са "едно добро число". Според изпълнителния директор на Дойче банк Йозеф Акерман обаче изготвянето на списък с банки, които ще трябва да отговарят на по-строги изисквания, ще бъде по "спорни критерии, което в резултат може да доведе до манипулации с политическа цел".
Страните от Г-20 поискаха Базелският комитет да изготви по-високи изисквания за системно важните банки още през ноември. В комитета работят съвместно регулатори от 27 страни, сред които Бразилия, Китай, Индия, Германия, Великобритания и САЩ. От Борда за финансова стабилност, който обединява регулаторите и финансовите министри от Г-20, посочиха, че решенията ще бъдат съобразени и с двете страни и че ще бъдат взети до края на годината.
mihomen
Рейтинг: 971 НеутралноПри де регулацията на банковата система много банки се сляха и станаха супер големи.Почнаха да използват деривати с които банкерите на практика можеха да спекулират с всичко.Създаваха Структурни облигационни емисии "СОЕ" много инвеститори и пенсионни фондове закупиха такива емисии. И след като неплатежоспособните получатели на кредити спряха да ги изплащат,по ефекта на доминото всичко се срути!
Не 3% а минимум 20% трябва да са капиталовите изисквания към големите инвестиционни банки и строга регулация!
Schwejk
Рейтинг: 648 НеутралноДо коментар [#1] от "mihomen":
„Не 3% а минимум 20% трябва да са капиталовите изисквания към големите инвестиционни банки и строга регулация!“
Е не са 3%, де – 7 са...Друг въпрос е, че като станат 10%, та дори и 15% точно големите инвестиционни банки като Голдман и Джей Пи Морган винаги ще намират начин да се измъкват между капките. Те откараха финансовия инженеринг на такива нива, че едни регулатори няма да заблудят какво имат on и какво off-balance. Като със събпрайм кризата, като с Гърция, на която помагаха да „маскира“ заеми...
moon74
Рейтинг: 594 НеутралноКогато банките фалират, светът ще разбере, че не е монетарен, а реален. Но това няма да стане.
Само Левски
Рейтинг: 914 НеутралноДо коментар [#1] от "mihomen":
Пръво прочети статията и после коментирай :
Вместо регламентираните по новите Базел III 7% тяхната капиталова адекватност ще трябва да бъде 10%.
moon74
Рейтинг: 594 НеутралноСистемните банки са рискообразуващи. Тяхната капиталова адекватност в днешните условия трябва да нарасне на 50 %, за да не заприличат на заложни къщи. Капиталовата подкрепа на акционерите е единственият знак, че банките имат право на живот.
mihomen
Рейтинг: 971 НеутралноДо коментар [#4] от "Само Левски":
Аз имах предвид не с 3% да се вдигнат капиталовите изисквания, респективно да станат 10%, а да се увеличат на 20%.
sorens
Рейтинг: 488 Неутралнодив популизъм, ! за който се хваща
Така добре се нахгушиха в кризата, която сами си врътнаха, че сега 3% как няма да е "добро число"
ПС: Да са ви честити и 7-те милиарда евро гаранция!
****
Този коментар беше изтрит в 07:59 на 28/03/2011 от неговия автор.
vari
Рейтинг: 488 НеутралноХайде сега икономистите обяснете вие какво значи капиталова адекватност, защото там е най-голямата тънкост във функционирането на банките!
Дуле Савич
Рейтинг: 968 НеутралноДо коментар [#9] от "vari":
Forza Lazio!!!ЩЕ си позволя да цитирам наредба 27 на БНБ: чЛ.1А т.3 Всяка банка е длъжна да : 1. Притежава по всяко време собствен капитал, който да е адекватен на общият рисков профил на институцията. (Те тука те, язе мислим във всяка държава е различно понятието рисков профил, да не задълбаваме) 2.Всяка банка е длъжна да : Да въведе и прилага надеждни контролни системи , обхващащи управлението на риска, отчетността и процеса за оценка на капиталова адекватност. Те тва е доста важен момент. Или с по прости думи съфорумецо, Кап. Адек. е "огледалото" на една банкова институция - рисков профил, собствен кап и т.н. НАДЯВам се да съм бил полезен
Дуле Савич
Рейтинг: 968 ВеселоДо коментар [#1] от "mihomen":
))) Аре да не задълбаваме, филма е жесток който не го о гледал препоръчвам го.
(((
Forza Lazio!!!До коментар [#2] от "Kurt":
Евъла, пичове! Харесаха ми коментарите Ви, и си мисля, че сте гледали "inside job", ако не сте препоръчвам го, както и на останалите съфорумци. От там аз научих за тези понятия като,"supbrime loans", "coe", които честно казано тука в България досега не съм чувал и чел за тях. Вторите много подбробоно са обяснение във филма. Искам да помоля ако някой се е интересувал относно такива техники и заеми да праща линкове.
Общо взето с тези регулации моето мнение е, че по отношение на кризата тия дето дават (регулираните) и тия дето (надзирават) за УСА пиша по мой впечатления са се овързали, като свински черва! На процеса един от агенциите за кредитен рейтинг каза, че Тяхната оценка е препоръчителна!?! Адски ме озадачи този термин
Весело ми е, ама имам 6 стотинки в портомонето да не ме закука кукувица
Schwejk
Рейтинг: 648 НеутралноДо коментар [#11] от "Дуле Савич":
Ето ти за Гърция. Естествено с активното съдействие на Голдман. Страшно много напомнят някой пасажи за Енрон. Дори, ако щеш по имената на тия дружества. При гърците са Еол и Ариадна. Енрон имаха Джурасик парк и какво ли още не...
http://tinyurl.com/5sm3r34