
© Дневник
Стоян Мавродиев
Инвестирането в свързани компании може да се ограничи още
Комисията за финансов надзор (КФН) ще предложи законови промени в Кодекса за социално осигуряване, които да създадат по-голяма защита на осигурените в частните пенсионни фондове. Това ще стане с пакет от мерки, които трябва да намалят рисковете за инвестициите на фондовете, които управляват активи за над 4 млрд. лв. и в които всеки месец постъпват осигуровките на милиони работещи българи, съобщиха за "Дневник" от КФН.
Едно от най-сериозните предложения е да се ограничат още възможностите на фондовете да инвестират в свързани компании. Това е забранено от кодекса и в момента, но с различни схеми се заобикаля от някои играчи на пазара. Така с парите на осигурените се финансират близки до фондовете бизнеси, което носи много допълнителни рискове.
"Инвестирането в свързани компании е може би най-голямата заплаха пред стабилността на пенсионната система заради конфликта на интереси между мениджърите на фонда, от една страна, и осигурените лица, от друга", коментира пред "Дневник" Владислав Панев, председател на съвета на директорите на "Статус капитал".
И допълни: "Концентрирането на портфейла на пенсионните фондове в компании от една икономическа група може да създаде опасност от рязка обезценка на стойността на пенсионния фонд при финансови сътресения в тази група."
От финансовия надзор отново лансират и идеята фондовете да събират инвестиционна такса от клиентите си само при реализирана доходност. Досега те я начисляваха дори когато бяха на минус по време на кризата, което изяжда още повече от активите на осигурените. Обмислят се и други варианти за намаляване на таксата.
Сред предложенията за промени в кодекса е да се създадат критерии за качеството на книжата, в които се инвестира, като минимална ликвидност и рейтинг, както и да се разшири кръгът от активи за инвестиране. Представители на сектора приветстваха някои от предложенията, други им се сториха противоречиви. Комисията ще ги обсъди с тях, след което трябва да минат през правителството и парламента.
Doge
Рейтинг: 1699 НеутралноХубава идея, ама ТИМ няма да са навити, значи и ББ няма да е навит, тъй че няма да стане.
mihomen
Рейтинг: 1040 НеутралноЕдно от най-сериозните предложения е да се ограничат още възможностите на фондовете да инвестират в свързани компании.
============================================
Да това е голям проблем!ПФ"Съгласие" точно това направиха,с вноските на осигуряващите се финансираха свързани компании!
Alexander Todorov
Рейтинг: 473 НеутралноЗащо „национализацията“ на допълнително-задължително о пенсионно осигуряване е една много добра идея nationalization/
http://alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/03/13/
hope
Рейтинг: 3591 НеутралноИзобщо не трябваше да ги пипат, колко е спечелила държавата до сега от борсови сделки. В случая и с пари, които имат определена частна принадлежност.
Любовта ще спаси света!!!До коментар [#3] от "alexandertodorov":
Предложенията ви за "инвестиции" са смехотворни.
hope
Рейтинг: 3591 РазстроеноДа издадат наръчник "Как държавата да инвестира печелившо" Ха-ха
Любовта ще спаси света!!!john_3volta
Рейтинг: 900 НеутралноУважаеми читатели и журналисти,
Прочетете само заглавието и последния параграф и ще ви стане ясна ФАЛШИВАТА загриженост за осигурените от страна на КФН и медиите. Заглавието: "Повече защита за осигурените в пенсионните фондове". Посленото изречение: "Комисията ще обсъди предложенията си с ПОК-овете, преди предложенията да минат през правителството и парламента"
Забележително! Как да бъдат защитени клиентите ще бъде обсъдено не с представители на клиентите, а с представителите на ДРУГАТА СТРАНА.
Румен Гълъбинов
Рейтинг: 810 НеутралноНай-големите по стойност инвестиции на пенсионните фондове към края на миналата година са били в акции на свързани компании. Това показат отчетите на КФН, БФБ и на пенсионносигурителните компании за състоянието на портфейлите им към 31 декември 2010 година.
Общо инвестициите на пенсионните фондове в акции към края на миналата година са били на стойност 363 милиона лева.
Така че големите въпроси са:
1) Как българските пенсионни фондове балансират между печалби и рискове?
2) Кои фондове имат наистина необходимата сигурност и ликвидност на портфейлите си?
3) Кои фондове успяват да поемат разумен инвестиционен риск за реализиране на истинска доходност без да инвестират в свързани компании?