
© Красимир Юскеселиев
Площадката на АЕЦ "Белене"
Руската държавна компания "Атомстройекспорт" (дъщерно дружество на "Росатом") е в недоумение от "ултиматума" на България за "Белене", пише агенция "Интерфакс", която се позовава на източник от дружеството.
В края на миналата седмица икономическият министър Трайчо Трайков съобщи, че Националната електрическа компания (НЕК) е дала срок до днес на руското дружество да оттегли иска си срещу българската компания пред Арбитражния съд в Париж.
"Атомстройекспорт" претендира за 58 млн. евро, които България не е платила за вече извършени работи по проекта "Белене". НЕК заплаши с контраиск от 61 млн. евро руското дружество. Причината за него е неплатено старо оборудване, купено от руснаците. Общият договор е бил за 200 млн. евро. От своя страна България дължи средно по 5 млн. евро месечно на руската компания, които не плаща от януари, съобщи източник от икономическото министерство.
РИА "Новости" цитира съобщение на "Атомстройекспорт", според което проектът "Белене" е важен за компанията "и подадения иск в международния арбитраж в Париж няма да бъде последен". Агенцията припомня, че България не е съгласна с руските искания и дори е съобщила, че ще заведе насрещен иск в Париж, но такъв така и не е подаден.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg и утре във в. "Дневник"