
© Георги Кожухаров
Ърнст & Янг" намали прогнозата си за ръста на българската икономика през тази година на 2.12%, съобщиха от одиторската компания. През лятото очакванията й бяха БВП на страната да се увеличи с 3.2 на сто през тази година. Причина за промяната е "рязкото влошаване на перспективите за ЕС, който е основен експортен пазар на България, продължаващата слабост на потребителските разходи и високото ниво на несигурност пред бизнеса". Износът показа много добри резултати през 2010 г., но очакванията са за забавяне на темпото до под 10% тази година и до 5.5% през 2012 г., под растежа на вноса, считат от компанията.
На вътрешния пазар възстановяването е слабо основно поради високата инфлация в началото на годината и притиснатите домакинските бюджети. В резултат на това, очакванията за потребителските разходи са да нараснат само с 1.2% през 2011 г. Ефектът от рецесията, продължава да тежи върху домакинските разходи и доверието на потребителите не е на по-добри нива от тези от средата на 2010 г., и доста надолу в сравнение с тези, наблюдавани преди глобалната криза, оценяват от одиторската компания.
Високата инфлация, която достигна 5.6% през март, а през август все още беше на нива от 4,1%, поставя допълнителен натиск върху потребителските разходи. Само ако външната среда не спре да се влошава, заетостта трябва скоро да започне да се покачва, а инфлацията да продължи да намалява постепенно. В резултат на това се очаква разходите на домакинствата да нараснат с над 3% през 2012 г., след очакваното повишаване на малко под 1% тази година. Заедно с повишените инфраструктурни разходи това би могло да доведе до ръст на БВП от 2.6% през 2012 г., прогнозират от "Ърнст & Янг". През лятото очакванията бяха за повишение на БВП с 4.8 на сто.
Страх от нова вълна държавни дългове обхваща eврозоната, а заплахата от рецесия се повишава с всеки изминал ден според есенната прогноза за еврозоната на Ърнст & Янг. В комбинация с почти блокирания растеж от лятото и по-малко благоприятната международна среда прогнозата за еврозоната сега очаква растежът на БВП да падне до анемичните 1.1 на сто през 2012 г. Прогнозата за 2011 г. беше намалена от 2% до 1.6%. И това при условие, че се направи цялостно преструктуриране на гръцкия дълг, а останалите проблемни страни бъдат подкрепени.
Ако не бъдат предприети спешни действия, прогнозата изчислява 35% шанс за еврозоната да се върне към рецесията. Според прогнозата за еврозоната, за да се предотврати нарастващата криза, основните държави членки трябва да поемат ангажимент за силен фискален съюз.
Мари Дирон, старши икономически съветник на прогнозата за еврозоната в компанията, коментира: "Въпреки обявяването на нов пакет за Гърция през юли, ситуацията в еврозоната значително се влоши през лятото. Променливите финансови пазари, забавянето на растежа в основните страни, както и продължаващото свиване в периферията показват, че е много вероятно кризата с държавния дълг да се влоши допълнително и на свой ред подкопават перспективите за растеж за следващата година. Невъзможността за покриване на гръцкия държавен дълг вече изглежда съвсем реална."
flint.
Рейтинг: 488 ЛюбопитноОчилатият икономически гений вероятно няма да е съгласен и със супер аргументи ще обори тезите на Ърнст & Янг.
Каишков - Либерален мислител
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#1] от "flint.":
То и друг гений има, шеф на очилатия. Заради неговата гениалност го докарахме до тук, че и още надолу продължаваме.
dimitarnz
Рейтинг: 381 НеутралноИнтересно кои гений ще ги заместят
bta
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#1] от "flint.":
До коментар [#2] от "Каишков":
в голяма грешка сте- Брутният външен дълг на България пада с 830,8 млн. евро за периода август 2010 г. - юли 2011 г. до 36,17 млрд. евро, показват данните на БНБ. Държавният външен дълг намалява с 91,5 млн. евро за 12 месеца до 2,74 млрд. евро в края на юли. Банките са погасили за година 659 млн. евро от чуждестранните си дългове, които намаляват до 6,39 млрд. евро. Преките чужди инвестиции под формата на вътрешнофирмено кредитиране се свиват с 422,8 млн. евро за последните 12 месеца до 14,57 млрд. евро към края на юли. Само за този месец обаче те се увеличават с 28 млн. евро.
Десен
Рейтинг: 1341 НеутралноРъст от 2.12% при инфлация от 11% си е бая ми ти прогноза.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.балкандо
Рейтинг: 541 НеутралноЗначи, дори и да има растеж - няма да напълни хладилника.
Насила хубост и наужким лудост няма !КМЕТ В СЯНКА
Рейтинг: 4525 Гневноосновен проблем е липсата на реинвестиране на печалбата и именно тук са скритите козове ако някой е по -креативен !!!
ИСТИНАТА Е ПО-СИЛНА ОТ ВСЯКА ВЛАСТ !ДОБРИЯТ ДАНЪКОПЛАТЕЦ СЕ ОСИГУРЯВА 40 ГОДИНИ И СЕ ВЪЗНАСЯ 2 МЕСЕЦА ПРЕДИ ПЕНСИОНИРАНЕТО !!!сега печалбата се изнася и по този начин икономиката се декапитализира допълнително и забавя растежа си !!!
2easy
Рейтинг: 434 НеутралноСамо да вметна с риск да ме засипете с минуси. Тези агенции, финансови институции и тн, които поставят рейтинги са дълбоко обвързани с частните интереси на глобалните компании и интересите на дадени държави. Основен принцип на всички тези агнеции е, че прогнозите им са ЛИЧНО МНЕНИЕ и именно поради това те не подлежат на наказателна отговорност, ако рейтингите им подведат някого. Това исках да кажа, за да може изводите, които всеки си вади да са поне малко по-дълбоки.
Парадоксалните възвишения на човешката мисъл доведоха до леснопредвидими вдлъбнатини в окръжността на ирационалното оригиналничене.Продавачката
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#4] от "bta":
Да, стабилно лазим по дъното! Много стабилно!
Lord
Рейтинг: 648 НеутралноДо коментар [#9] от "Продавачката":
Любимото на българския бизнесмен е да се вайка, докато кара за 5-ти път от морето към София, или на връщане от Гърция за някой дълъг празник, за това колко е зле всичко у нас.
Комунизмът свърши, тези които много не им харесва тук - прав им път. Само дето когато отидат някъде другаде, откриват, че там животът е доста скъп, а и трябва да се работи - защото не обичат тези дето само висят по кафетата или във "Фейсбук" по цял ден. А у нас, някак си, все още е прието...
TAK Trade
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#4] от "bta":
Зърнена диета...Много хубаво, но дай сега и малко данни за сравнение, история, трендове, статистики, сконтирай тия суми поне с официалната инфлация...
Добре започваш но за да бъдем адекватни в оценките е редно да разполагаме и с адекватна информация, нали?
mechopuh
Рейтинг: 754 Неутрално[quote#8:"2easy"]Тези агенции, финансови институции и тн, които поставят рейтинги са дълбоко обвързани с частните интереси на глобалните компании и интересите на дадени държави. [/quote]
Нищо общо няма Ернст и Янг с рейтинг агенциите бе стига сте събирали в общ кюп всичко.
Дават прогноза, не рейтинг.
Любка Кумчева.
bta
Рейтинг: 1341 НеутралноДо коментар [#9] от "Продавачката":
нали не сме под него
ahasver
Рейтинг: 1571 НеутралноДо коментар [#3] от "dimitarnz":Има поне хиляда души , дето ги разбират тия работи по-добре от него. Ама не са от Герб.
ahasver
Рейтинг: 1571 НеутралноДо коментар [#9] от "Продавачката":Копаем, копаем, чичовото !
ahasver
Рейтинг: 1571 НеутралноДо коментар [#10] от "Lord":Типичен отговор на лорд към продавачка. Само че знаем как се произвеждат лордовете в България ! Сър, вероятно сте трето поколение авантаджия ? Дето по-рано бяха комунисти, после си сменяха цвета според околната среда.
jerry68
Рейтинг: 434 НеутралноФактите са налице и без разни рейтингови агенций да ни дават прогнози. Ние сме си се закотвили на дъното и ще си стоим още поне 5г. там, щото икономика като нашата се въстановява много бавно. А като прибавим и "магистралните умници", дето ни управляват и ни оправят, прогнозата става още по негативна. Така че, положението вместо да се влошава, то става безнадеждно!!!!
Продавачката
Рейтинг: 381 НеутралноДо коментар [#10] от "Lord": Задавате ли си въпроса, защо растат депозитите на населението и кои хора с в основата на това нарастване?
Задавате ли си въпроса колко е загубата на БВП от спряни от оборот пари?
И кой гиплаща тези загуби.......
2easy
Рейтинг: 434 НеутралноДо коментар [#12] от "mechopuh":
Парадоксалните възвишения на човешката мисъл доведоха до леснопредвидими вдлъбнатини в окръжността на ирационалното оригиналничене.Моя грешка. Впрочем се замислих, че повечето големи финансови институции имат забрана да дават прогнози, за тази цел си имат отделни подразделения, които се занимават с това. Въпреки всичко, прогноза или рейтинг, обслужването на корпоративни интереси отново е в центъра.