
© Reuters
Агенцията за кредитен рейтинг Standard & Poor’s може да промени перспективата за кредитната оценка на Франция до негативна в следващите 10 дни. В момента втората по големина икономика в еврозоната има първокласна оценка ААА, но френският вестник La Tribune, цитиран от Ройтерс, твърди, че статутът на страната е застрашен.
Говорител на S&P в Париж обясни, че агенцията не коментира слухове, а представител на агенцията в Мелбърн също отказа коментар по въпроса. Според La Tribune, които цитират дипломатически източник, "това може да се случи в следващата седмица, може би 10 дни". Икономическият всекидневник обяснява, че S&P, която смъкна кредитния рейтинг на Белгия от АА+ до АА в петък, е планирала да обяви и промяната за Франция в същия ден, но я е отложила по неясни причини.
Еврото леко поевтиня при появяването на информацията, която съвпадна и с новината, че агенция Moody’s може да свали оценката на дълга на група банки от еврозоната. Френският финансов министър Франсоа Бароан коментира, че фокусът не трябва да е само върху Франция и въпреки че кризата в еврозоната е сериозна, Франция има ясно отношение към нея. "Всички са притеснени, не само Франция", коментира той по повод статията в La Tribune.
Перспективата за оценката на S&P за Франция в момента е стабилна, но месеците на разговори за евентуално преоценяване от различни рейтингови агенции дразни френското правителство, което ще се изправи пред скок на лихвените проценти по облигациите си, ако рейтингът бъде понижен, коментира "Ройтерс".
На 10 ноември S&P погрешно обяви, че е намалила оценката на страната, плашейки инвеститорите, които вече са на тръни заради влошаващата се дългова криза. Миналата седмица от Fitch Ratings обявиха, че нивата на дълг и дефицит в страната остават в линия с първокласна оценка, но втората по големина икономика в еврозоната има ограничен капацитет да поеме нови удари в публичните си финанси, без рейтингът и да се промени.
takeshi303
Рейтинг: 796 НеутралноРейтинга на Франция ще бъде намален, сега просто се пускат слухове за да може да няма сътресения, когато го обявят.
theWho
Рейтинг: 515 ВеселоДобре де, къде са тия S&P? Да им пратят два джипа момчета от чуждестранния легион и да си оправят рейтинга веднъж завинаги
Dollar Akbar
Рейтинг: 1409 НеутралноТези от рейтинговите агенции четат пресата и форумите и така определят рейтингите.
In debt we trustpeshkata
Рейтинг: 458 НеутралноЛогично, имайки пред вид днешните новини за скок на безработицата до най-високото си ниво от 12 години, както и прогноза от OCDE за ръст на икономиката от 0,2%, а не 1% както 'предвижа' правителството...
Dollar Akbar
Рейтинг: 1409 НеутралноЛогично диктатурата се оказа 100 000 пъти по-добра алтернатива на демокрацията. Т.нар. демократи се сменят на всеки 4-5 години и завещават на наследниците си един казан гадости. Другото име на демокрацията е повърня
In debt we trustmapto
Рейтинг: 1362 НеутралноЧестно казано все повече се убеждавам, че германците носят огромна вина за европейската криза. Ако всяка страна носи вина за себе си, Германия е тази, която безотговорно фокусира стратегията си върху износ и с това влоши общата картина. Сега отново Германия е тази, която спъва еврооблигациите, въпреки очевидния факт, че те са най-големите печаливши от стабилна Еврозона. Дори идеята им за елитни еврооблигации издиша първо, защото я обмислят само при условие, че другите не се съгласят на абсурдните им претенции за уеднаквяване на данъчната тежест, но само по техен тертип. Второ, защото веднага изниква въпросът какво става ако някоя държава (напр. Франция) загуби перфектния си рейтинг, независимо преди или след въвеждането на облигациите. Като цяло Меркел и екипът и упорито отказват да търсят решения, а извъртат ситуацията, така че само да изместят проблема. И въпреки всичко това, не мисля, че и критиките Камерън предлагат нещо по-стратегическо от просто измъкване на Острова от проблемите. Тези печалившите страни ще трябва да платят (не за Гърция, Италия или друга страна, а за тяхното собствено стабилно бъдеще) и колкото повече политиканстват, толкова повече цената се повдига заради спекулациите им. Тъжно, но май са прави - в Европа липсват лидери.
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netivanchoLA
Рейтинг: 1416 ВеселоДо коментар [#6] от "mapto":
#notmypresidentAmericans strive for excellence, Europeans for mediocrity ... да не би цоциализъм играло, не би чудо видяло (c) ivanchoLA2012Просто Европеиците наистина не разбират какво става тъи като де що има кадърно бяга към САЩ или работи за американски фирми и не иска да чуе за публична администрация пълна с влоени глави дето не могат да се мръднат ...
бАрни
Рейтинг: 574 НеутралноА колко е просто да се върнат старите валути и ЕС да стане търговски съюз...без евро парламент и без европейска комисия.
mapto
Рейтинг: 1362 НеутралноДо коментар [#8] от "бАрни":
oney/4od#2918403
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netНикак не е просто и ще ни върне в ситуация, където начинът за прибиране на заеми няма да е МВФ, а ще си е открита война. Не е толкова отдавна времето, когато това се случваше.
http://www.channel4.com/programmes/the-ascent-of-m
tony d'amato
Рейтинг: 459 Неутралнотези да си намалят техният рейтинг. преди 6 месеца не виждаха проблеми никъде, а сега всички страни са им с нисък рейтинг или с намаляващ такъв. защо не видяха тези тенденции преди една година, а чак сега когато проблемите са ясни дори за малките деца?
keep calm and carry onстига сме им слушали глупостите. това не са рейтингови агенции - те следват събитията, а би трябвало да ги предсказват. с действията си внасят допълнителен смут у "изнервените инвеститори".
от друга страна въпросните инвеститори само чакат някой да им каже да проблем и бързат да се спасяват. същото както преди, само че тогава чакаха да чуят за IPO и да си вложат паричките в обещания за охолен живот.
тази агенция наистина ще ни докара стандарт за обедняване
greenwich,ct
Рейтинг: 402 Любопитнофранция и най вече френските банки са тези които са под заплаха за СЪЩЕСТВУВАНЕ естественно е рейтинга и да бъде снижен което ще предизвика допълнителни проблеми както за страната така и за еврозоната ...
bta
Рейтинг: 1416 НеутралноА на България няма ли да го дигат.
xm...
Рейтинг: 3661 Неутрално[quote#6:"mapto"]все повече се убеждавам, че германците носят огромна вина за европейската криза. Ако всяка страна носи вина за себе си, Германия е тази, която безотговорно фокусира стратегията си върху износ и с това влоши общата картина. Сега отново Германия е тази, която спъва еврооблигациите, въпреки очевидния факт, че те са най-големите печаливши от стабилна Еврозона.[/quote]
Нещо съвсем си се объркАл
1. Германия от половин век насам е силно експортноориентирана, а не се е юрнала напоследък.
2. С какво износът на Германия "влошава общата картина"?
3. Точно износът на Германия, осигуряващ 1/3 от работните места там, прави парите да имат и най-голям вътрешен пазар. За европейските стоки и услуги от особено значение.
4. Еврооблигациите в момента ( такива, каквито "си ги пожелаха" Франция и Италия ) са де факто празен чек, подписан им от германците. И това би било вече наистина дестабилизиращо, защото ще подкрепи тъпите етатистки и изкривени икономически практики, довели до проблемите във Франция и Италия.
Nan_Kurunir
Рейтинг: 1303 НеутралноДо коментар [#5] от "Dollar Akbar":
"Представи си,че не съществуваш и бъди свободен!"- Омар ХаямНе се учудвам защо сме на това дередже,с мислене като твоето.
VIVA_BG
Рейтинг: 684 НеутралноНакрая хем солта, хем и тоягите.
БОГ ДА БЛАГОСЛОВИ БЪЛГАРИЯ !Ще докарат положението до там, че хем, ще вкарат еврооблигациите, хем ЕЦБ ще започне да печата, като американците и британците и пак може да не помогне.
Dollar Akbar
Рейтинг: 1409 НеутралноДо коментар [#14] от "Nan_Kurunir":
In debt we trust"Не се учудвам защо сме на това дередже,с мислене като твоето."
Кои "ние"? Дереджето на европейците или това на българите? Н,е че има кой знае каква разлика към днешна дата
Nan_Kurunir
Рейтинг: 1303 ГневноИ какво и е на Европа ?хайде,защото чного обичам хора,които милеят за диктатура,но се ползват с всичките права на демокрацията.
"Представи си,че не съществуваш и бъди свободен!"- Омар Хаямtheanalyser
Рейтинг: 1416 НеутралноМай, че се разклаща вече и еврозоната...
Много зависи и от това как ще се справи с лихвите по облигациите Италия.
А Гърция вече не е актуална, дали не и предстои свободно падане...
kotrag
Рейтинг: 515 НеутралноПреди Коледа на Франция, след Коледа и на Германия...
Двете държави имат сходен публичен дълг - над 80% от БВП и сходни- недостатъчно капитализирани банкови системи, вече изпитващи затруднения за текущо ре-финансиране.
Та не можах да разбера пак за ''фискалния союз''... Кога шъ става тая работа и как точно ще помогне за конкретното решаване на дълговия проблем в средно-срочен план
kardinalat
Рейтинг: 909 ВеселоДо коментар [#19] от "kotrag": +++++++++++++++
и най-умният си е малко прост....Сикорски им го каза снощи,дано го чуят.
mapto
Рейтинг: 1362 НеутралноДо коментар [#13] от "xm...":
-handel/publicaties/artikelen/archief/2009/2009-27 56-wm.htm
Думите в един език са това, което е безкрайно и изисква най-много усърдие и постоянство. Затова направихме http://lexicum.netПо-просто е от това: позитивно търговско салдо означава голям износ и относително малка консумация. Експорта не е лош фокус, но трябва да върви успоредно с усилия за увеличаване на вътрешното потребление, за да не се получават такива дисбаланси. Едно е една държава да задлъжнее, друго е много държави да задлъжнеят и само една да трупа резерви. Ситуацията е много подобна на отношенията между САЩ и Китай, където с години първите натискаха вторите да освободят валутата си като средство да позволят на китайците (хората, а не държавата) да забогатеят. Вътрешните процеси в Китай (натискът на обществото за по-големи заплати, осъзнаването на ком.партията, че имат нужда от вътрешен пазар, за да не са зависими от САЩ, частичното отпускане на валутния курс) започнаха да изравняват везните там. В Европа този процес не е започнал. Разбира се, германците консумират много повече от китайците, но дисбаланса в тяхната търговия е факт.
Ето по-конкретно (виж графиката под Only Germany has higher trade surplus): http://www.cbs.nl/en-GB/menu/themas/internationale