
© Reuters
Строителството в Индонезия е част от причината за огромния икономически растеж на страната
Докато цяла Европа трепери кога точно ще бъде смъкнат рейтинга на държавите в нея, няколко големи развиващи се икономики са в подем, посочва в анализ "Ройтерс".
Индонезия определено е най-очевидният контраст. На 15 декември Fitch за пореден път повиши оценката на страната, което я изкара на инвестиционно ниво за първи път от 14 години насам.
Кризата в източна Азия от 1997 година наложи намесата на МВФ, но проблемите вече са в друга част на света. Сега, в края на 2011, на фокус са европейските банки, които се задъхват, докато лидерите на ЕС се опитват да измислят политически коректен начин да разрешат дълговата криза в региона.
И трите големи агенции за кредитни рейтинги предупредиха европейските страни, че ще се изправят пред понижение на оценките си, ако не обуздаят положението. На 16 декември Fitch излезе с изявление, че цялостно решение е "технически и политически извън обхват".
Защо ролите са обърнати?
Икономисти, попитани от Ройтерс, очакват растежът на Индонезия за 2012 година да е 6.4%. Очакванията за еврозоната пък са догодина тя да изпадне в рецесия, а за САЩ - да е на около 30% от индонезийския растеж.
Урокът, който Азия получи от финансовата криза в края на 90-те, е "осигурете си добра застраховка". В момента на континента се намират повечето от резервите в чуждестранна валута на света – само Китай и Япония имат 4.5 трлн. долара. Индия, Индонезия и Южна Корея също се запасяват.
Този запас може да осигури защита от нестабилните финансови пазари. Индонезия и Индия вече използваха резервите си, за да запазят валутите си сравнително стабилни. Кредитните агенции отчитат този факт. От 5 август, когато Standard & Poor’s лиши САЩ от първокласния им рейтинг, страни като Индонезия, Бразилия, Естония, Чехия, Парагвай, Перу и Казахстан получиха повишение на оценката от поне една от големите три агенции.
Обратните действия обаче са тези, които поставят световната икономическа заплаха. Развитите икономики от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) имат нужда от 10.5 трлн. долара заеми през 2012 година. При толкова голямо число дори и минимално увеличение на лихвите по тези заеми е значително. "Дълговите мениджъри на ОИСР са изправени пред невиждани предизвикателства, за да успеят да осигурят предлагане за по-високите от очакваните нужди от заеми" коментира организацията в свой доклад.
pc_none
Рейтинг: 521 Весело- Докторе, напоследък страшно, ама нямате си престава колко много, направо маниакално ме безпокои състоянието на българската икономика. Не мога да мигна, не мога хапка да сложа в уста...
- Ама моля ви се, успокойте се! Разберете, няма такова нещо - българска икономика! Само ви се привижда - това са митове, легенди, измислици, халюцинации, бълнуване...
в-к "Стършел"
Венко
Рейтинг: 572 НеутралноСАЩ печатницата за долари работи на високи обороти.
Жить стало лучше, жить стало веселее!А васалите от ЕС ги купуват също на високи обороти.
Когато се достигне до положение, васалите да нямат срещу какво да купуват, а ЕС се декапитализира както сатрапа, театъра ще приключи. Няма как кризата да е системна, а центъра на тази система да не фалира. Китай изпревари САЩ и Япония. Бразилия остави зад себе си Англия. Русия и Индия ще изпреварят в обозримо бъдеще Германия и Франция. Темповете на ръст на Индонезия и Турция също са завидни.
България? България е най-добре и светът е онемял от чутовният ни подвиг.
kardinalat
Рейтинг: 829 ВеселоЖивеем в интересни времена!
и най-умният си е малко прост....Дълги години все още Европа ще бъде най богатия континент. А ЕС като цяло - най големия търговски блок. Предизвикателствата пред нас са колосални, но и нашите възможностти също са огромни. Нужни са воля, визия и постоянство.