Трайчо Трайков видя мощен финансов интерес в протестите срещу шистовия газ

Трайчо Трайков

© Надежда Чипева

Трайчо Трайков



Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков видя мощен финансов интерес зад гражданските протести срещу шистовия газ. В интервю за Би Ти Ви Трайков обяви, че не е тайна, че протестите са били организирани чрез ПР кампания от чужбина с мощна финансова подкрепа.  


В случая с добива на шистов газ имаше върхушка, която е мотивирана, и хора които възприемат идеята, защото мислят, че е в техен интерес, обясни позицията си Трайков. Той уточни, че и тези, които са протестирали, и онези, които са преговаряли с тях, са били наясно с този факт. 


Нали знаете - винаги принципът е да се търси посоката на парите. Винаги трябва да се види кой има полза и кой може да загуби. Мисля, че казах достатъчно, заяви още министърът след настояване на водещите да посочи интересите, които са били маскирани зад гражданските протести. 




Според него правителството не се е отказало от услугите на "Шеврон", но се е съобразило с обществените настроения.


Министърът призна, че всъщност държавата е допуснала да се стигне до тази ситуация и че той лично е подценил "нивото на истерия, до което ще се стигне". Аз определено искам да разберем дали и колко газ имаме, но в сегашните условия не можем да го направим. За да стане това, трябва да има повече информация, смята Трайков. Според него решението за мораториум върху проучванията и добив на шистов газ е взето в условията на страх.


Трайчо Трайков заяви още, че енергиен проект номер едно за правителството остава удължаването на ресурса на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" най-малко с десет години.


Според него последиците от приключилата стачка в "Мини Марица Изток" едва ли ще повлияят значително върху цената на електроенергията, а загубите от протеста за НЕК са около 10 млн. лв. Според него стачкуващите миньори са били подведени от някои от синдикалните лидери.


Миналата седмица парламентът прие пълна забрана за проучванията и добива на шистов газ в страната, както и за използване на метода на хидравличния удар (фракинг) с голямо налягане (над 20 атмосфери) при конвенционалните проучвания на нефт и газ. Тоталната забрана бе предложена от ГЕРБ след решение на премиера Бойко Борисов вчера да бъдат уважени изцяло исканията на гражданите, протестиращи срещу допускането на проекти за шистов газ в България.


Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK