"В "Росатом" потвърдиха, че не са получавали официален отказ на София от АЕЦ, а проект за монтаж на реактора в "Козлодуй" не съществува."
"Уорлик уточни, че има пълна вяра на думите на премиера Бойко Борисов, че АЕЦ "Белене" няма да се строи. Той допълни, че финансовият министър Симеон Дянков и Трайчо Трайков лично са съобщили това на руски представители при една от визитите им в Москва. "Явно министър-председателят е разбрал, че този проект е твърде скъп, а и към момента няма инвеститори. Знам, че Борисов лично е казал на руснаците, че иска да се развива 7 реактор на АЕЦ "Козлодуй", каза посланикът."
Българските министри наистина посетиха Москва в началото на февруари, но тогава не бе огласено, че България се отказва от проекта "Белене".
Ми не са се отказали ,как да го кажат официялно.
Както ви казах и оня ден, единствената причина, че не са ни осъдили е, че всичко тече по супер-секретния договор, че си плащаме редовно и че накрая ще си получим и централата, и дълговете.
Освен ако Росатом не са на мнение, че могат да си продадат реакторите навсякъде и не ги правят на честна дума.
ако построим АЕЦ - ще плащаме скъп ток
ако НЕ построим АЕЦ- ще плащаме неустойки
-----
българинът блее ........ комисионните си вървят
-------
кво ни пука
"няколко противоречиви изявления" на премиера..." - освен "тихата" дипломация започва и медийната пропагандна, но какво ни ПУКА ако наистина следваме българските интереси?!? Трудно е, на кръстопът сме, САЩ и Русия си мерят енергийните проекти, а ЕС мъдро ни "подкрепя", изчаквайки зад ъгъла...
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.
При цена около 10 млрд евро и възвращаемост 20 години сметката сочи, че на година трябва да се печелят 500 000 млн евро на година.
Не ми звучи смислено...
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
[quote#13:"bta"]Следователно тр.да се строй [/quote]
Нищо не е "следователно" без да сме видяли договорите. Това, което става момента е, че ти се трупа дълг, който ще трябва да го плащаш, а не знаеш какво имаш насреща.
Все едно аз и най-добрия ни общ приятел да се разберем нещо без да ти казваме, ти да изтеглиш заем и да му го дадеш на него да ми го даде на мене.
"Всекидневникът припомня "няколко противоречиви изявления" на премиера Борисов за съдбата на проекта с обща стойност 6.3 млрд. евро, който руската корпорация "Росатом" трябва да построи по договор с българската Национална електрическа компания."
-Каква "обща стойност 6.3 млрд. евро,". Преди 3 години противниците на АЕЦ Белене и Б.Борисов хвърляха в публичното пространство цени от порядъка на € 20 милиарда. Протакането на строителството е единствено в ущърб на българските интереси.
получили, неполучили... какво значение има?
идва момент, в който съм склонен просто да им платим неустойките и да изпепелим реактори и всичко, което са построили азиатските добичета
трябва да прережем тая пъпна комунистическа връв с Москва.
Да изтеглят служители от площадката на АЕЦ Белене, но да пращат опитни КГБ-ци да помагат на Гоце. В момента в който Гоце стане премиер той ще даде зелена светлина на 'големия шлем'. Разбира се в същия този момент аз тържествено ще се откажа от Българско гражданство....
[quote#17:"benkovski11"]обща стойност 6.3 млрд. евро[/quote]
Трябва да се добави
- около 1 млрд евро за изграждането на инфраструктура - такава липсва изобщо
- ескалационната добавка, т.е. корекция според инфлацията
- над 1 млрд за изваждане от строя
Ссега ЕС ни дава само за изваждането от страя и обработката на горивото на първите 4 блока на Козлодуй над 1 млрд безвъзмездна помощ, обаче за Белене никой няма да дава и трябва да се калкулира, когато се смята възвращаемост
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
"...От други изявления на Бойко Борисов следва..."
Нищо не "следва" от изявленията на този човек. Брауново движение, хаос, фрагментарност, глупостите на един силовак. Престъпни глупости! Правя си две основни заключения от състоянието в страната. Първото, много нелицеприятно, но факт - българският "бостан" не може да роди нещо повече от тиква. И второто, важно за всички, в това число и за ибрикчиите Му - за неадекватността на тази персона ще се разплащат и правнуците ни.
Наводненията от скъсаните язовири са бяло цвете в сравнение със скъсания язовир на глупостта заляла България с идването на ГЕРБ на власт. България се дави в глупости. Какво ще им каже на руснаците ? Днес или утре ? Ще кара новия реактор на Козлодуй. Това показва нулева компетентност. Съветници няма ли ? На Белене има проект, подготовка, строежи. На Козлодуй няма нищо. Не може да закараш реактор там и да почне да дава ток. Това не е като да садиш картофи. Заболява ме главата като помисля какъв амсалак се дуе за министър-председател.
За строеж на АЕЦ се искат хора от калибъра на проф. Тодориев или поне Овед Таджер, пажарникарчета, трайковчета, либерастчета- рестипутчета, зелени еуглени, приватизаторчета от гаражен тип не стават за работа.... както сам може да се убедиш ако проследиш историята на строежа на АЕЦ Белене и я сравниш с историята на строежа на АЕЦ Темелин, която по проект е близнак на "първия" доставен блок на АЕЦ Белене...
И това не е свързано с виденки, беровки, боко, тройни, двойни ,800-дена, лостоваци, това си е особеност на хората у нас...
Например "Местните" специалисти по строежи на АЕЦ Белене, продадоха за без пари "първия" доставен реактор (същият като на АЕЦ Темелин) на руснаците (те вече го въведоха в експлоатация в Русия и си "правят" ток), хитруваха (няколко екипа) и почти платиха "вторият" реактор, който както се вижда, пак ще трява да шитнат на Русия за без парета, щото не знаят какво да го правят ....
Сега всички "специалисти" тип Гамизов ще гракнат, че не става за площадката на АЕЦ Козлодуй, а Росатом ще си кюти....
Става като в историята на българина, турчина и евреина хванати в султанската бахча, преди много време....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
Според източници от руския ядрен отрасъл междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант".
Самите руснаци говорят за доста по-висока цена:
"8 млрд. евро е общата стойност на проекта “Белене”, е съобщил в Държавната дума Кирил Комаров, изпълнителен директор в “Росатом”" http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=831878
Повтарям, че в руската цена изобщо не влиза инфраструктурата, обработката и съхранението на отработеното гориво, извеждането от строя.
Тоест по никакъв начин общата цена не може да падне под 10 млрд., което поставя голям въпрос пред възвращаемостта.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
[quote#24:"ahasver"]Съветници няма ли ? На Белене има проект, подготовка, строежи. На Козлодуй няма нищо. [/quote]
За съветниците не знам, ако Трайчо му е бил съветник!?!? Проект и за площадката на Козлодуй за 1 реакто може да се направи и реализира за 4-5 години....
Площадката елицензирана за АЕЦ с мощност 3760 МВт още во време оно....... когато наред с многото трайковчета имаше и хора дето разбираха от енергетика....... за съжаление днес ги няма.......
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
Ти пък откъде я извади тази цена!?
Към момента за цената няма споразумение.
Очакваме да разберем различните сценарии, разработени от консултанта, дето и без това е взел сума пари за това, след което да се види икономическата изгода от проекта и при каква цена.
Само ще допълня, че проектния живот на АЕЦ Белене е 60 години.
[quote#14:"Вени Г."]При цена около 10 млрд евро [/quote]
-От къде е тази цена.Руснаците сочат,че проектът е с обща стойност 6.3 млрд. евро.Преди години се сочеше още по-ниска цена,а в България се говореше дори за 10-15-20 милиарда евро.Да не би руснаците да искат по-малко,а нашите да искат да платят повече? Колкото повече години се протака осъществяването на едно строителство,на един проект-толкова по-скъпо става.Отделно са пропуснати ползи от експлоатация.Темата за АЕЦ-Белене в България се превърна още преди 23 години и досега е средство за вътрешно-политическа употреба и политиканстване.
"АЕЦ "Белене" отваря 40 хил. работни места
София. Около 40 хил. работни места ще бъдат открити по време на изграждането на АЕЦ "Белене", което ще продължи от 6 до 8 години. Това е записано в декларация в подкрепа на изграждането на Втора атомна, адресирана до премиера Бойко Борисов и останалите министри в кабинета.
Документът е подписан от редица личности и организации, сред които членове на БАН, кмета на гр. Белене, Българския атомен форум - "БУЛАТОМ", Българското ядрено дружество, граждански комитети за изграждането на АЕЦ "Белене" и др. В декларацията се посочва, че проектът не е руски, а в него участват големи западни компании като френската "Арева" и германската "Сименс".
Атомни централи, изградени в подобно сътрудничество, работят от десетилетия в Унгария и Финландия и никой в ЕС не се обявява против продължаващата им експлоатация, а пък България вече веднъж плати политическия данък в ядрената енергетика с технически необоснованото спиране на блокове от 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй", пише още в декларацията.
Авторите на документа приканват правителството час по-скоро да вземе решение за реален старт на строителството на АЕЦ "Белене". Според тях така ще бъде защитен националният ни интерес, ще продължи развитието на нашите атомни специалисти и учени, а токът от централата ще помогне да избегнем рязко поскъпване на електричеството за бита и бизнеса.
Зелената енергия вдига тока с 4%
София. Поне 4% от прогнозираното поскъпване на тока от 1 юли ще бъде заради „зелената енергия”. В момента в енергийната система на страната са включени над 800 Мвт ВЕИ (Възобновяеми енергийни източници).
Още между 500 и 1000 Мвт ще бъдат присъединени към електрическата мрежа през следващия регулаторен период от юли 2012 до юли 2013 г. и произведения от тях ток ще влезе в ценовия микс и ще влияе на крайната цена на тока за населението, съобщи Евгения Харитонова, комисар отговарящ за електроенергатиката в ДКЕВР на форум за зелената енергия в България.
До месец-два всеки гражданин, фирма или блок ще може лесно да си сложи перка или слънчев панел на покрива и да си прави ток, който да ползва или продава. В момента процедурата е много сложна. Режимът за монтиране на мини генератори (5 до 30 квт) на електрическа енергия на балкона, на покрива или край блока ще бъде променен от разрешителен на уведомителен, както е в Германия и други държави, където фотоволтаици на покривите на къщите са масова практика. Поправките ще бъдат включени в проекта за промени в Закона за ВЕИ между първо и второ четене.
След четири-пет години себестойността на зелената енергия ще може да се конкурира с конвенционалната, каза зам.министър Делян Добрев. Причините за това са напредъкът на технологиите и изискванията ТЕЦ-овете да заплащат квоти за въглеродни емисии от 2013 г.
Проблемът е, че в момента в някои региони, например в Североизточния, се произвежда повече ток от ВЕИ, отколкото електрическата мрежа може да изнесе от тях. Затова и присъединяването на нови ВЕИ е затруднено. До момента само към преносната мрежа са свързани 420 Мвт, предимно вятърни паркове и 229 Мвт към разпределителната мрежа на ЕОН. С окончателен договор за присъединяване са 450 Мвт (300 Мвт към НЕК и 150 Мвт –към ЕОН).
280 млн. лева трябва да инвестира до 2016 г. НЕК в нови електропроводи и подстанции, за да може да поеме и транспортира токът, произведен от ВЕИ само в Североизточна България, съобщи главният инженер Камен Тодоров. В момента цената за присъединяване на ново ВЕИ там е 150 000 лв. на мегават, докато в останалата част на страната около 90 000 лв. на Мвт."
/от Таня Киркова,26.01.2012/
Голямата задача на HSBC e да намери западни инвеститори за Белене, по аналогия с АЕЦ Черна вода. Вероятно това не се е случило и Боко тиквата е загубил последната реална надежда да строи Белене. Без западен инвеститор централата не може да се строи поради липса на пари. Нито имаме ние, нито руснаците. И това го казвам аз от доста време, а днес и Костов.
Няма никакво значение за колко год. ще се откупува Белене, ако няма пари за инвестиране.
България не е уведомявала "Росатом", че се отказва от строежа на АЕЦ "Белене"::)
..............
Айде сега пък и вие ...
Лесно ли се праща писмо до КГБ-то - с ОТКАЗ !!..))
Ами те са направили "предложение" , на което НЕ може да се откаже ../по "Кръсникът"./
Когато полетата, балканите и крайбрежието бъдат осяни целите с вятърни перки и соларни панели едва ли тогава ще останат толкова ентусиасти на "зелената" енергия.
Ще се наливат хиляди тонове бетон са да се построят фундаменти.
Всичко това не е дар божи а ще си го плащате в надписаните сметки за ток с такса "зелена енергия"
Хеджитата които прокараха това в ЕС вече получават бонуси и плащат девиденти на акционерите си !
А най-добре ще се изясни това на населението като сметките за тока станат 100-200лв. за най-икономичните.
[quote#21:"Вени Г."]Трябва да се добави
- около 1 млрд евро за изграждането на инфраструктура - такава липсва изобщо [/quote]
[quote#22:"Polusa"]Бойко трябваше да се качи на ПОКРИВА на Дундуков 2 и да се ПРОВИКНЕ, АЕЦ "Белене" няма да се строиииии", иначе не се чува добре.[/quote]
Защо да се изоква от покрива на министерски съвет бре ако не може да се подписва да тури един палец барем или е накарал това да стори Тр.Трайков а той е отказал ?
За "Цената на енергийната „независимост”"
(Анализ на атентата срещу родната икономика и едно-две предложения за спасяването й) можете да прочетете тук --> http://probujdane.com/statii/oktopod.htm.
Там между другото пише
"Закопаването на една малка, но прогресираща, икономика под тежестта на непоносим външен дълг е известен и широко прилаган метод за „укротяване” и вкарването й под контрол на ... „когото трябва”. Механизмът е жесток и безотказен. Илюстрирам го тук доколкото ми позволяват времето и мястото, в момент, в който в България се разиграват 4 млд. евро (през 2006 г. Днес, на 19.03.2012 г., официално са набъбнали до 6 млд., което означава, че реално става въпрос за 10!) за строителството на втората ни атомна електроцентрала. (За нуждата от нея ще стане въпрос към края.)
Двете условия за успешното екзекутиране на икономиката ни са:
1. Консултантът, изпълнителят и инвеститорът на проекта са в комбина и
2. Родните управници са некомпетентни и продажни,
да видим дали можем да им противодействаме..."
Навсякъде, където има проблем, има нещо прекалено голямо.
[quote#27:"Вени Г."]
Самите руснаци говорят за доста по-висока цена[/quote]
-ами след като чуват какви цени "се обсъждат " в БГ защо да не качат и те офертата.Колкото повече се умува строителството-толкова повече ще става цената,а не по-малко.А това за извеждането от експлоатация-никой не може да каже,колко ще струва след 60 години.Може и повече,може и по-малко,според развитието на технологиите до тогава.А пак дотогава АЕЦ-а трябва да се е изплатил и да е донесъл достатъчно печалба та да си плати закриването.Както това вече е валидно за АЕЦ-Козлодуй. ЕС дава за закриването на козлодуйските реактори щото го поиска/закриването/-плаща си масрафа.Тези реактори можеха да работят още години,ама...
До коментар [#30] от "benkovski11": Когато се говори за цена се подразира, че ние ще я плащаме, а Росатом само ще строи. България (НЕК и БЕХ) нямат такъв финасов ресурс , ако ще да е не 6 а 4 млрд. евро. Бюджета също няма, да не говорим, че май не е позволено да се инвестира от бюджета.
След отпадането на германците от проекта, продължаването му трябваше да е българо-руско. Т.е. Росатом да придобие собственост в централата около 50%. При това положение цената става актуална за оразмеряване на похарченото до момента от НЕК и превръщането му в дял. По тази линия очевидно не можахме да се разберем с руснаците - вече трета година. Става ясно, че за самите руснаци проекта е рисков и те не се навиват на голямо участие в собстеноста баз България да плаща повече от платеното досега.
До коментар /26/: И аз казвам ДАНО, но все си мисля, че руските "специалисти" и техните семейства няма да си хванат кротко полет за Масква, както направихе минялото лято техните сънародници, ами просто ще бъдат разпределени на "ново поприще" или в руския анклав, наречен пристанище Росенец, или в подобният такъв, около р. Камчия!
[quote#30:"benkovski11"]проектът не е руски, а в него участват големи западни компании като френската "Арева" и германската "Сименс"[/quote]
Арева и Сименс нямат никакво отношение към рентабилността на проекта, защото не са стратегически инвеститори. Те доставят автоматиката, монтират и след това, грубо казано, осигуряват сервизното й поддържане. Дали има пазар на тока, на каква цена се продава, има ли печалба и възвращаемост на инвестицията - тях не ги интересува, защото тяхното заплащане не е обвързано с никакви дългосрочни показатели.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
Страх ги е красножопите и енергийните мафиоти, защото при победния ход на ВЕИ и шистовия газ до година-две вече и най-оптимистичния анализатор няма да определя Белене като потенциално печеливш проект, и така ще пропаднат хем комисионите на родните кремълски еничари около този проект, хем шанса да ни сложат чисто нов хомот на енергийната зависимост за няколко петилетки напред.
От сведенията от първа ръка , а именно от устата Му става ясно че , Белене няма да се строи САМО С БЪЛГАРО-РУСКО участие . Това би трябвало да означава , че при участие и на ЧУЖДЕСТРАНЕН инвеститор, централата може да стане факт. Става ясна че управата все още не е наясно със съдбата на Белене . Това се потвърждава и от хтъпите изявления и на Борисов, и на Дянков и на новото министърче , че видите ли ,ще си платим реактора , ще си го вземем и може да го препродадем. И къде ? На Илиенци ли .?Атомен реактор втора ръка ? А дали са помислили кои ще носи гаранцията за един продаден втора ръка реактор? За един чайник се знае - носиш гаранционната карта и е ясно . Явно за най- големите експерти разлика между чайник и атомна централа няма . Става въпрос за експертите на ГЕРБ. Уточнявам, за да няма недоразумения.
Борисов не е на тоя пост за да си чеше самоучвствието и психопатичните синдроми, а да изпълнява това което е волята на суверена му. Т.е. народа който го е избрал за свой управляващ.
След като народа не иска Белене, не е редно да се прави под никаква форма тоя проект.
До коментар [#25] от "boby1945": Много сте прав. Аз обаче се чудя какво щяхме да я правим една готова нова ядрена мощност (да не е 2000, да е 1500 Мвт), ако беше въведена в екслоатация примерно 2008-ма 2009-та? И каква щеше да е цената на електоренергията й? И как щеше да се отрази това на цената на регулирания пазар?
На Боко трябва да му връчат Оскар за или Аскеер за най-великия артист . Такъв страхотен театър или цирк разиграва. Вече ируснаците да не останат по-назад се включиха и съвсем омъглиха сюжета.
-такива скъпоструващи проекти не се реализират с вадене на готови пари "от джоба". Още от началото строителството на АЕЦ-Белене е замислено така както всяко строителство на промишлено предприятие-търговско дружество.Има ше и съучасти от западна страна,но бяха прогонени с или шикалкавенията:"ще се строи-няма да се строи","струва толкова,ама може и много повече","изгодно е-не е изгодно" и т.н.Най-добре беше България да си го беше построила сама със собствени средства/кредит/,да го изплаща с производство и продажба на електрика и сама да си прибира печалбите.Говореше се, че може да се получи кредит,ама даващите го искат държавна гаранция,а нашите искат този кредит без гаранция.В същото време проектът не бе замислен като платим от бюджета,а от търговското дружество БЕХ,който също бе предлаган за закриване.Така се стигна до "кашавинята" по въпроса.
Хайде бе,не била го уведомила!Тия от "Росатом" така и не се научиха да гледат целодневно българска телевизия.Какво прави техния посланик у нас,питам аз?Защо Медведев още не го е изритал/на дипломатичен език се казва "отзовал"/Ако те следят редовно какво казва България,т.е. Бойко Борисов,ще разберат той отказва ли се от Белене или не.А ако те,руснаците разберат позицията на Бойко,биха могли и на целокупния български електорат да я разяснат,тъй-като тук ние,матрияла нищо не схващаме.
Много точно. След анекс 12 всички надежди за Белене са свързани с привличането на голям западен инвеститор. За разширението на Черна вода се върнаха три големи европейски инвеститори - оператори с електроенергия. Казвам върнаха, защото по време на кризата 2009 г. и там проектът беше спрян.
Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата, като същевременно гарантира с дългосрочни договори износа на електроенергия.
До коментар [#50] от "Дамян" Когато се употребява предлогът "ако", трудно се правят прогнози.....
Но айде АКО бяхме построили бл.№1 и 2 на АЕЦ Белене, както направиха чехите с брата близнак на АЕЦ Темелин, щяхме да имаме 2000 МВт. по цената на енергията днес на ТЕЦ Марица изток 1 ("американската", щяхме да имаме в бъдеще конкерунтна и по евтина електроенергия (както днес е евтина енергията от АЕЦ Козлодуй, и тя някога беше "скъпа"
Щяхме да имеме износ не 900 МВт а пани 1900 МВт....
Определено нямаше да я има ТЕЦ Марица изток 1, 670 МВт ("американската"
Много други неща......
Това че чехите направиха АЕЦ Темелин въпреки всичките подскоци на европейците и австрийците говори, че бизнесът е читав, стратегически ....
Сега словаците строят бл.№№ 3 и 4 на АЕЦ Моховце, от типа на бл.№№ 3 и 4 в АЕЦ Козлодуй....
Дедовците ми казваха, "чехите да евреите на славянството...." в което сам се убедих когато почнах често да ходя в Чехия.....
Словаците не са баш чехи, но са близко.....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
Другарю АЕЦ Козлодуй произвежда най евтиния ток. Защо пък Белене ще произвежда най скъпия ток, не е ли това поредна манипулация която е в интерес на пушещите ТЕЦ марица исток и други подобни.
Така е, не се вадят готови пари, но все пак инвеститора (НЕК, БЕХ) трябва да е показал ренрабилност и да е кредитабилен. При силно регулиран пазар на електроенергия и безумна безстопанственост и корупция забрави за рентабилност и кредитабилност.
А във въпросните 6.2 млрд. евро НЕ ВЛИЗА цената на заемния ресурс - лихвите по кредитите.
Не влизат и разходите за свързване на централата с мрежата ВН. Не е ясен въпроса с допълващите и заместваши мощности, които също си имат цена.
[quote#52:"benkovski11"]Говореше се, че може да се получи кредит,ама даващите го искат държавна гаранция,а нашите искат този кредит без гаранция.[/quote]
Нашите искат без гаранция, защото ако получим 8-10 млрд държавногарантиран кредит, кредитният ни рейтинг се сгромолясва с всички произтичащи от това последствия, само 2 примера давам:
- кредитният ресурс на банките се оскъпява пропорционално на сгромолясването на рейтинга, съответно лихвите по кредитите скачат
- когато Дянков пак не си върже бюджета и няма пари за плащане по външния дълг, ще може да направи външен заем при безбожни лихви - което ще се отрази негативно на цялата икономика
Сумарно: През 1990 г. обявихме дефолт по външен дълг около 10 млрд долара. Сега сами искаме да си нахлузим 10 млрд евро за проект, който не се знае дали е рентабилен (по-скоро се знае, че не)
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
Както винаги въпросът със собственоста на АЕЦ Белене е пълен мрак! Като забравим за западни инвеститори, какъв ще е делът на Русия?! Няма отговор! Ако си изиграят театъра с финландците реално техния дял ще е определящ! А какъв е делът на България?
И кой ще определя цената на произведената електроенергия , като се ома предвид, че руснаците искат всичко около Белене като инфраструктура да е тяхно?! Връзките с магистралните електропроводи имам предвид, да не се въодушеви някой за магастрали ... . И за какви 40 000 работни места бленувате, къде и в какво?!
А да се сещате, че ще трябва да си птавим депо за отработеното гориво, било то и американско? вече има безумни проекти да съхраняваме и отработените горива на съседи, само че кога и кой ще ни обяви къде и как ще става това?
А цената, цената я бройте над 13 млр. евро и после смятайте ефтиния ток..
Колкото до това дали двамата туристи в Москва са уведомили някого, то най-верочтно трябва да си спомним вица за КГБ и кафеъо поръчано на стената..
[quote#58:"Дамян"]Не влизат и разходите за свързване на централата с мрежата ВН[/quote]
Това е липсващата инфраструктура, за която писах по-горе. Изграждането й се оценява на около 0,8-1 млрд евро.
[quote#58:"Дамян"]Не е ясен въпроса с допълващите и заместваши мощности, които също си имат цена. [/quote]
За двата хилядника в "Козлодуй" навремето беше необходимо да се изгради ПАВЕЦ "Чаира" - за да се балансира системата. Сега пак ли гигантска каскада ще трябва да правим, още повече че гарантиран пазар на ток в региона няма
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
До коментар [#55] от "Дамян":
[quote#55:"Дамян"]Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата,[/quote]
Въпросът ти е много лесен, не е успял и няма как да успее защото:
1. Започва разширението на АЕЦ Черна вода, както сам отбелязваш, от която всеки комуто трябва ще може да си купи ток..... те са на по малко от 300 км една от друга... а и Балканите не са Калифорния като потребител на електричество
2. Никой няма да инвестира и чер гологан в проект на АЕЦ в България, като се има предвид политическата среда и реакцията на управляващите от 1989- до ден днешен, включая луканката, зелените еуглени, ФД, Беров......... и без изключения....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
Това ще излезе като с парното-няма отказване!
Или, като се откажеш, пак плащаш!
То, че ние ще плащаме е ясно, но нека усетят управляващите в каква безизходица са ни набутали с топлофикациите!
И все пак тях толкова няма да ги боли, колкото гол Хасан!!!
======
А снимката горе ме връща в СССР!
Типичен стил-конфигурация, боя...
Та и табелата ли е правена от тях?!
[quote#56:"boby1945"]. по цената на енергията днес на ТЕЦ Марица изток 1[/quote]
Понеже говорим с "ако" с това не мога да се съглася. 93 лв за Мвтч са непосилни за нов АЕЦ. При това теца ползва местен ресурс. Всъщност причината да има АЕС Гълъбово, а не АЕЦ Белене е точно тази. Иначе просто могъщите хамериканци, щяха да инвестират в АЕЦ, а не в ТЕЦ Или французи. Нали според вас си имат мощно лоби? Забравяш още, че феномена Чернобил държа света доста време и ядрения ренесанс в Европа започна чак към 2000 г. И тамън започна и стана тая история с Фокушима.
Не и върви на ядрената енергетика... Но нищо, ако не изгърми още нещо до 2030 г. ,казват, отново ще имаме ренесанс
Има патентована българо-японска технология за безопасност на ядрени реактори. Може да се приложи за нашия реактор, но ще повиши двойно цената му и е само за нови.
Турция е готова да го купи на всяка цена. Стига само руснаците да го доставят у дома им и българските и японските специалисти да работят на място.
Споменава се и името на американски милиардер. Така България ще заличи загубите досега, турците ще платят авансово 70%.
"Да се махаш от тази банка веднага миличка. Шефа й е параноик и измъчва момчето само защото чело някакви си книги и филми за обири" из Призрачния град
До коментар [#57] от "Ернесто":Произвежда защото е построен преди повече от 23 години с заеми от СССР и с относително евтино руско оборудване (два пъти спрямо това в САЩ по онова време, по цени от 1977, 700 рубли на кВт от Русия доставките за АЕЦ Козлодуй, при средна цена в САЩ 1250 долара на кВт),
Няма ги нито Брежнев, нито Тато да си искат цената на Капитала.....
Нова АЕЦ, ако се построи с пари от "стратегически" инвеститори ще има задача да върне БЪРЗО парите с ГОЛЯМА ЛИХВА на другарите капиталисти, иначе те парета в страни като България не дават.... няма балами.....,
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....
Според мен , ключовия въпрос не е дали банката е намерила или не инвеститор , който да поеме поне 50% от инвестициите и ДА ОСИГУРИ с договори ИЗНОСА на електро енергия . В такъв случай защо НИЕ да строим централата ?След като разчитаме на друг да даде пари за строителството и да осигури пазари. Така става ясна ,че лъвския пай от печалбата няма да остане у нас . Ключовия въпрос според мен е че правителството няма поглед върху цялостното развитие на сектора Енергетика и изпитва страх да приеме решения ,които ще определят развитието му за години наприд. В обществото съществуват разнополярни мнения по въпроса , но правителство , което непрекъснато претендира че е дошло на власт в името на народа , трябва да има кураж да предприема и мащабни решения . Всеки може да даде един милион за с Бисер, Но Белене не е Бисер . Иска се много капацитет за такива решения .
"Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата, като същевременно гарантира с дългосрочни договори износа на електроенергия."
Ако имаше такъв инвеститор, това вероятно досега щеше да е обявено. Още повече, ако наистина вече се знае какъв е предварителният вариант на обосновката на HSBC.
А и при износа на електроенергия в нашия регион трудно може да има дългосрочни гаранции.
Единствената основателна причина за строеж на нова мощност може да е вътрешното потребление - ако тръгне отново да расте и като се има предвид, че някои стари въглищни централи са към края на експлоатационния си период. А и при въглищата ще трябва да се плащат квоти за емисии.
Друг е въпросът, че евентуално започване на нов проект (например ако се инсталира поръчаният реактор в Козлодуй) би забавило нещата с още няколко години.
boby1945 (в своя коментар 56) е прав, че от чисто финансова гледна точка, начинът по който са постъпили чехите и словаците изглежда по-разумен.
в пост 25 намерих едно ако но да... предимно са констатации и прогнози, но без "ако"
И все пак ми се струва, че "акото" е в контекста... ако и ние бяхме като чехите...
Ми не сме. Съжалявам колкото теб! Честна дума
[quote#73:"papyre"]Ключовия въпрос според мен е че правителството няма поглед върху цялостното развитие на сектора Енергетика и изпитва страх да приеме решения ,които ще определят развитието му за години наприд. [/quote]
-+++Е те това е.Румънци,чехи,турци и всякакви други строят,а нашите години умуват.Като онази мома,която се страхувала от първата брачна нощ и си останала стара мома,без някой да я иска вече.
[quote#74:"ijj"]Единствената основателна причина за строеж на нова мощност може да е вътрешното потребление - ако тръгне отново да расте и като се има предвид, че някои стари въглищни централи са към края на експлоатационния си период. [/quote]
Не става. Енергоемкостта на икономиката ни е близо пет пъти над средната европейска: към 2009 г. - 843 към средно за ЕС - 165
измерва се в кг нефтен еквивалент на 1000 евро БВП
Тоест ако не да пада, то ще се задържа дългосрочно.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
"Не става. Енергоемкостта на икономиката ни е близо пет пъти над средната европейска: към 2009 г. - 843 към средно за ЕС - 165
измерва се в кг нефтен еквивалент на 1000 евро БВП"
Това е един от показателите, по които се измерва енергийната интензивност и по него сме наистина 5 пъти по-зле.
Но има и други показатели, които показват различна картина.
Например ако се гледа потреблението на крайна енергия за единица БВП, изразено на база паритетна покупателна способност. Там разликата е по-малко от 2 пъти - съвсем не е 5 пъти.
Още по-малка става разликата, ако се мери в натурална показатели - например потребление на енергия за производство на тон цимент, или тон хартия. Тогава пак сме по-зле, но вече с 10%, най-много 20% в някои случаи. И дори има производства, в които сме по-добре от средните данни за ЕС.
Всичко това го има много подробно в базата данни Odyssee. Искат регистрация, но инаè данните са безплатни.
А въпросът има принципно значение, защото показва, че проблемът с нашата енергийна ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически. В смисъл, че например в една хартиена фабрика енергийната ефективност наистина може да се подобри с десетина процента с технически мерки, но за да се преодолее това "5 пъти" трябва голяма промяна в цените и заплатите.
"...Според източници от руския ядрен отрасъл междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант"...."
Май истина излезе, че на Белене работят руснаци. Само не се знае колко, и дали всичките не са алкаши?
Дали изобщо има там българи?
“Слушах интервюто на премиера Борисов в петък, в което той ясно каза, аз така чух, че АЕЦ “Белене” няма да се строи. Ясно го каза. Той също така каза, че двамата му министри – Дянков и Трайков, са пътували до Москва, където са обявили решението, че няма да се продължи работата по “Белене”, а реакторът може да отиде под №7 в АЕЦ “Козлодуй”, коментира Уорлик пред bTV.
=> БАЙ ГЪЗЗЗ е ТÈХНОТО ЗНАМЕ и ГИ ДОВЕДЕ В => КЛОЗÈТА !!
[quote#81:"ijj"]проблемът с нашата енергийна ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически. [/quote]
Именно в този контекст е по-разумно не да взимаме кредити за проект с проблематична възвръщаемост, а да инвестираме в енергоспестяващи технологии - и в производството, и в бита, изобщо във всички сектори.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
[quote#73:"papyre"]Всеки може да даде един милион за с Бисер, Но Белене не е Бисер . Иска се много капацитет за такива решения [/quote]
Искат се много пари А иначе в енергийната ни концепция е ясно записано, че ще развиваме ядрена енергатика. Но е оставен избор дали да е за сметка на Козлодуй или Белене
Разбира се, че не сме ги уведомявали. Това е приумица на Борисов. Той си ги плещи като кръгъл идиот. Недоумявам как може да е министър-председател на България.
Преди няколко години се взе решение, че Белене ще се строи. Направиха конкурс и руската оферта беше най-изгодна. Сключихме договор и руснаците естествено искат да изпълним договорните си задължение, в противен случай вероятно ще търсят правата си по съдебен път.
А Борисов като последен глупак се перчи "аз няма да строя българо-руска централа". Дори да не смята да я строи нещата не се правят по този начин като бик с рогата напред. Може да се потърсят добри причини за излизане от проекта . Така беше и с Бургас-Александруполис - човека направо си заяви ние с руснаци тоя проект няма да го правим. Тогава Трайков каза, че просто не вярва, че премиерът може да е казал това (сигурно имаше предвид, че не вярва, че премиерът може да е толкова загубен)
Такова инвестиране е нещо много хубаво и при всички положения полезно. В много случаи е и изгодно като възвърщаемост на отделните проекти.
Но мисълта ми беше, че с това ще се решат 10-20% от проблема.
Преди време един от участниците в тукашния форум даде много нагледен пример с чаша кафе. Представете си че инвестирате в нова кафе машина с по-добра енергийна ефективност и за същото количество кафе консумирате вече 10% по-малко електроенергия. Това е много хубаво. Но все още не е решение на проблема с "5-те пъти". За да се реши и той, трябва цената, по която се продава чаша кафе у нас да се изравни с цената й във Франция или Германия. И затова проблемът с енергийната ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически.
Иначе както трябва да има инвестиции в енергийна ефективност, така трябва да има и в нови мощности, които постепенно да заместват старите. Дори трябва да има и резерв. Целият въпрос е къде и кога да се строят и с какви съоръжения да бъдат. И по принцип boby1945 е прав, че чехите са постъпили имно, като са построили двата реактора на АЕЦ "Темелин" при по-ниски цени (още в 2000 и 2002 г.).
Само приказки и заплахи ... Ако уведомим Русия, че няма да строим Белене, Русия ще ни уведоми и, че НЯМА ДА ПРОДЪЛЖИ СРОКА НА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА КОЗЛОДУЙ след 2017 година. При това положение, дано Бойко намери чужд инвеститор и понамали цената и ще се разберат... иначе 2017 година ни чака познатата на по-възрастните "дискотека" и драконовски цени. Имате ли въпроси дали ще се строи или не? Може да не е руска, може да не е сега, може и да не е на наша територия, но атомна централа ще има !
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТО
[quote#90:"bajtan"]иначе 2017 година ни чака познатата на по-възрастните "дискотека" и драконовски цени.[/quote]
Докато българина не остане на тъмно и на студено няма да проумее, че ни е необходима заместваща мощност. А тя се изгражда за години. И когато сме притиснати от обстоятелствата цената ще е много по-голяма от днешната. А дотогава повечето хора ще философстват за диверсификаци, за енергоспестяване, за зелена енергия, за алтернативни източници и така докато яйцето опре в задника. Ние сме една саморазрушителна нация. Не ни е необходимо чуждо нашествие, сами ще скапем държавата си.
"....Премиерът на България Бойко Борисов уволни икономическия министър Трайчо Трайков, отговарял за проекта, и заяви, че е дал вече нареждане за отказ от "Белене",..."
Когато Бочоолу каже "Добър ден", погледнете задължително къде е слънцето. "Мъжката" му дума няма никаква стойност...
Каква титанична битка между форумни лилипути! Споко, не се изключвам, част съм от пасажа. Защо ли ми се струва, че главният въпрос не е "да има или няма Белене", а да я има или няма българската енергетика. Нека няма "Белене", т.е. плащаме си глупостта и точка. Страстите с "блатото" се успокоиха. Политиканстващите пеликани напълниха гушки. После? Да кажем, че няма и американски вариант на реактори. После? Нека всичко е на база почва/въглища от "Мариците"-те и ВЕИ. После? Мариците са свързани с разходи за очистки и все по-сериозни забрани за нивата на въглеродни емисии. ВЕИ? Седем милиона да правим вятър с подпръдване и ТОЙ да грее 365 дни в годината, няма да може да си плащаме сметките "по формулата", която ни се размахва два пъти годишно. Друго? Нека имаме достатъчно производство и успяваме да си плащаме сметките. Но, нашите приятели от "преносно-източващите" дружества не правят и грам инвестиции в поддържане на мрежата. Как ще получавате тока? Преносната мрежа е в трагично състояние. Дори един производител на ел.енергия да няма в страната и да клекнем на ЕС с интересното им искане за либеразации на пазара, пак няма да имате ток за фритюрниците си, камо ли за "Швейцария на Балканите"! Така че, давайте да спорим. Засега пари за празни спорове не искат. Но знае ли човек какво мислят по въпроса българските титани на логореята!
Дайте ги тези пари с скапаната икономика и опукания резерв и с постоянното закриване на производства от ГЕРБ , Българина не рзбра че пари се изкарват с пари а не със заклинанията на Боко Тиквата
[quote#86:"teridan"]Направиха конкурс и руската оферта беше най-изгодна. [/quote]
Направиха един конкурс по мярка на Роатом, със основна задача да бъде използван докарания реактор, произведен от Шкода-Чехия. Всички останали се разбягаха, като чуха това условие.
Уж щяха да го ползват, пък после казаха: Ми не може! Ще го ВЗЕМЕМ и ще спаднем цената му от цената на единия нов. Досега нито има оценка, нито пари насреща.
Ей такъв конкурс беше извъртян!
Цъкайте минуси за ВЕИ и шистовия газ, обаче не съм го измислил аз, а разни хора, които са се аргументирали доста сериозно, примерно този:
Защо Борисов не може да подпише за АЕЦ „Белене“
АВТОР: РОСЕН ЙОРДАНОВ
След като прочетох тук и в други сайтове за изхвърлянията на премиера по въпроса за АЕЦ Белене чак потърсих в нета да видя това предаване и го изгледах.
Никога не съм го гледал по телевизията нашият суперпремиер, не съм имал и желание да го гледам а се доверявах на изказванията на домакина на блога и на коментиращите за нивата на нетърпимост които е достигнал ТОЙ в своите ТВ пърформанси.
За мен ситуацията изглежда съвсем другояче и не е тази която Борисов прокарваше, или по-точно бясно натъртваше в предаването на Л. Кулезич, биеше се в гърдите и така хипнотизира събеседниците на водещата в студиото – Сугарев и Каракачанов, че те чак се втурнаха да му стискат ръката и да го тупат по рамото ???!!!
Работата е там че заслугите далеч не са на Борисов а на наистина революционните тенденции на които сме свидетели в енергетиката в последните години за което главна вина и заслуга имат западните страни (отново). И това че няма да строят АЕЦ Белене е само защото руснаците (с помощта на Борисов и такива като него) са решили ни работят по друг начин, но НЕ ЗАЩОТО ТАКА ИСКАЛ ТОЙ, а по друга причина – ЗАЩОТО СА ПРИНУДЕНИ, това го налага пазарът вследствие на агресивната технологична инвазия на западните страни в енергетиката през последните години.
Така е защото на руснаците им се ще да направят пробив но пак са закъснели като винаги и няма да им е лесно да си влагат парите в безперспективна за Европа област от енергетиката.
Достатъчно е да се потърси в Гугъл с термини renewables vs nuclear и ще излязат десетки статии и изследвания които показват в общи линии следното:
– цените на ВИ стремително падат, в Америка вече са изравнени, в Европа това ще стане след две три години
– Производството на електроенергия от ВИ в САЩ е надминало това на тази от атомни електростанции, а трябва да се съгласим че това е страната с най-много ядрени мощности в света!!! В Европа това ще стане тази или следващата година.
– Това което САЩ направиха в областта на шистовия газ, в областта на ВИ го прави Германия с някои подгласници като Италия и Испания, дори има известна завист на американците че Германия се справя много по добре от тях в това направление – като процентни стойности на произведена чиста енергия а не абсолютни.
Ето един от линковете:
С не по малка завист на това гледа и Франция, която също ще трябва да се подчини на тенденцията и ще бъде принудена да извади от експлоатация своите ядрени станции, което никак няма да и е лесно.
Така че ако руснаците направят АЕЦ Белене (през 2025 година) рискуват да вложат поне 15 милиарда и след 10-12 години когато се очертава да я пуснат в експлоатация никой да не иска да им купува енергията защото ще бъде вече отчайващо скъпа в сравнение с другите видове. И никога да не си получат парите обратно.
Ситуацията е наистина в най-висша степен критическа за държавите износители на енергийни суровини, особено на тези от тях, които разчитат засега почти единствено на този ресурс и Русия е най-фрапиращият случай.
Досега, в последните 10-12 години резултатите в развитието на възобновяемите източници изпреварват значително първоначалните предвиждания и вече имаме по съвсем пресни данни 18% дял (от 600TWh общо пр-во) в Германия и 27% дял в Италия (от 350TWh общо пр-во) на енергия произведена от ВИ. Дялове от подобен порядък бяха прогнозирани за 2020г но вече са достигнати през 2011г. Предвижданията от преди няколко години бяха,че разходите за производство на единица енергия от ВИ ще се изравнят с тези на традиционните източници през 2020-2025. В тези страни това вече е факт, вярно, имайки в предвид поощренията, които правителствата предоставят на производителите на такава енергия, но макар и да ги намаляват във времето, тези страни водят балансирана политика в тая насока, за да поддържат интереса към инвестиции в тези видове енергия. Същите държави са си поставили вече амбициозната и агресивна цел да стигнат до 40% енергия произведена от ВИ през 2020. Да не говорим за Германската цел – 100% ВИ през 2050г.
Една достойна за адмирации този път ТЕХНОЛОГИЧЕСКА АГРЕСИЯ като се има в предвид, че това бяха страните агресори във ВСВ.
Какво носи в крайна сметка тази Технологическа революция във ВИ и шистовия газ? Ами води до реална заплаха за страни като Русия поради гореспоменатата причина, а има и много други. Резултатът е, че до 2040 СЕ ПРЕДВИЖДА СПАД НА ТЪРСЕНЕТО И КОНСУМАЦИЯТА НА ПРИРОДЕН ГАЗ ОТ РУСИЯ ДО НИВОТО НА 13% ЗА ЕВРОПА, което за Русия е катастрофално.
Като отчетем и факта, че реалните резултати далеч надхвърлят прогнозите и в двете направления, така тези 13% може да се окажат още по-малко.
Затова е излишно такива като Борисов да се бият в гърди че вземали съдбоносни и правилни за България решения, борели се против руските проекти и концерни – това не е така. Това са хора, прокарващи руските интереси, доказани ЛОБИСТИ НА РУСИЯ – това са хора не борещи се за екология, не и за независимост, а БОРЕЩИ СЕ ЗА ЗАВИСИМОСТ.
И затова е много жалко, че някои се втурнаха вече да ги хвалят.
Ето това са ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ и оттук идва и цялата изкуствено създала се истерия около шистовия газ, оттук идва и смяната на тактиката по отношение на АЕЦ „Белене“, съпроводено със страхотното самоизтъкване на Борисов.
Ще хвърлят всички сили в доставките на газ защото ТОВА Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ПОСЛЕДЕН ОСТАНАЛ ИМ ВСЕ ОЩЕ ШАНС ДА ПРОДАДАТ НЕЩО НАВЪН.
Е, после ще им остане естествено и шанса да нарежат Северен и Южен поток на парчета и да излязат на първо място в света по производство на шамандури.
Кириенко - шефа на Росатом - каза преди 2-3 години: Цената на киловатчасчас ток от Белене ще бъде 6-12 евроцента - и по-скоро към горната граница! И това на оградата на АЕЦ! И това тогава!
Ами инфраструктурата за строителството? Някой ходил ли е до белене и да каже по какви тесни, надупчени и пропаднали пътища се пътува до там? Ами инфраструктурата за пренос на електричеството?
Ами отчисленията към Фондовете за закриване на АЕЦ?
Като ги сложим неговите 12 и добавим всички разходи ще преминем 15 евроцента. Точно за толкова пари Турция ще изкупува тока от АЕЦ-а, който Росатом им строи до ключ!
Но Турция хем има пари, хем има достатъчно други мощности да не си обърква баланса, хем има къде да продаде тока - на вътрешния пазар!
А ние на кого? И какъв баланс ще имаме? 80% ток от АЕЦ и 20% от ВЕИ! Какъв микс, какво чудо!
Не ни трябва АЕЦ! Цървули няма, гайда иска.
До коментар [#90] от "bajtan": тя познатата ни дискотека се състоя при 4 блока в Козлодуй, та не се коси напразно
А и удъжаването на живота на 5 и 6 в Козлодуй не зависи от Росатом. Няма такъв филм. Тази партенка я използваше Боко, когато много искаше да резне лентата и на Белене.. или поне и той да направи там първа копка
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
lz2
Рейтинг: 2329 НеутралноТия,устнута уведомяване от страна на Трайков,не го броят!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!Beyond
Рейтинг: 1134 Весело"В "Росатом" потвърдиха, че не са получавали официален отказ на София от АЕЦ, а проект за монтаж на реактора в "Козлодуй" не съществува."
TAKE THE RED PILL!"Уорлик уточни, че има пълна вяра на думите на премиера Бойко Борисов, че АЕЦ "Белене" няма да се строи. Той допълни, че финансовият министър Симеон Дянков и Трайчо Трайков лично са съобщили това на руски представители при една от визитите им в Москва. "Явно министър-председателят е разбрал, че този проект е твърде скъп, а и към момента няма инвеститори. Знам, че Борисов лично е казал на руснаците, че иска да се развива 7 реактор на АЕЦ "Козлодуй", каза посланикът."
Вени Г.
Рейтинг: 1122 НеутралноКаква стана тя?
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилБойко вчера май малко ни поизлъгал
Интересно дали днес или утре ще хукне по студиата да опровергава.
lz2
Рейтинг: 2329 НеутралноУстното,разбира се!
ПравописА е поле за изява на неграмотните!bta
Рейтинг: 1416 НеутралноБългарските министри наистина посетиха Москва в началото на февруари, но тогава не бе огласено, че България се отказва от проекта "Белене".
Ми не са се отказали ,как да го кажат официялно.
kanarko
Рейтинг: 458 ЛюбопитноВИЖТЕ, КАКВО КАЗА ТРАЙЧО ТРАЙКОВ ЗА БЕЛЕНЕ И ОСТАВКАТА В ИНТЕРВЮ КЪСНО СНОЩИ В ТУИТЪР - http://kanarko.com/?p=2091
www.kanarko.comDorian Gray
Рейтинг: 852 ЛюбопитноКак само се вдига напрежението...
МОЛЯ, ИЗИСКВАЙТЕ ФИСКАЛЕН БОН !!!Ами то все още няма официално решение, че се отказваме, как да уведомим?
stenli1
Рейтинг: 1031 ВеселоТова решение са го взели на плажа в Катар. Докато Боце си е събирал мидички.
Кога да уведомят Росатом?
jubal harshaw
Рейтинг: 1416 ВеселоКакто ви казах и оня ден, единствената причина, че не са ни осъдили е, че всичко тече по супер-секретния договор, че си плащаме редовно и че накрая ще си получим и централата, и дълговете.
http://jubalharshaw.wordpress.comОсвен ако Росатом не са на мнение, че могат да си продадат реакторите навсякъде и не ги правят на честна дума.
В което аз лично не вервам особено.
Ристьо
Рейтинг: 627 ВеселоМатряла плаща - независимо от крайното решение
ако построим АЕЦ - ще плащаме скъп ток
ако НЕ построим АЕЦ- ще плащаме неустойки
-----
българинът блее ........ комисионните си вървят
-------
кво ни пука
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2925 Любопитно"няколко противоречиви изявления" на премиера..." - освен "тихата" дипломация започва и медийната пропагандна, но какво ни ПУКА ако наистина следваме българските интереси?!? Трудно е, на кръстопът сме, САЩ и Русия си мерят енергийните проекти, а ЕС мъдро ни "подкрепя", изчаквайки зад ъгъла...
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.Eisbär
Рейтинг: 981 НеутралноВсе си мисля, че това е театър и накрая ще строим втора атомна.
bta
Рейтинг: 1416 НеутралноДо коментар [#10] от "old_buyer":
Следователно тр.да се строй щото така или иначе ще плащаме.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 НеутралноПри цена около 10 млрд евро и възвращаемост 20 години сметката сочи, че на година трябва да се печелят 500 000 млн евро на година.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилНе ми звучи смислено...
jubal harshaw
Рейтинг: 1416 Весело[quote#13:"bta"]Следователно тр.да се строй [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comНищо не е "следователно" без да сме видяли договорите. Това, което става момента е, че ти се трупа дълг, който ще трябва да го плащаш, а не знаеш какво имаш насреща.
Все едно аз и най-добрия ни общ приятел да се разберем нещо без да ти казваме, ти да изтеглиш заем и да му го дадеш на него да ми го даде на мене.
Искаш ли?
niki2003
Рейтинг: 458 НеутралноМай в последно време никой от управниците ни не знае какво прави в тази държава и защо го прави!!! Ужас просто...
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Неутрално"Всекидневникът припомня "няколко противоречиви изявления" на премиера Борисов за съдбата на проекта с обща стойност 6.3 млрд. евро, който руската корпорация "Росатом" трябва да построи по договор с българската Национална електрическа компания."
-Каква "обща стойност 6.3 млрд. евро,". Преди 3 години противниците на АЕЦ Белене и Б.Борисов хвърляха в публичното пространство цени от порядъка на € 20 милиарда. Протакането на строителството е единствено в ущърб на българските интереси.
taz
Рейтинг: 515 НеутралноКато има мутра със съветник физкултурник начело на държавата, така е.
I am mineRage Against
Рейтинг: 1078 Неутралнополучили, неполучили... какво значение има?
РЕФОРМИ !идва момент, в който съм склонен просто да им платим неустойките и да изпепелим реактори и всичко, което са построили азиатските добичета
трябва да прережем тая пъпна комунистическа връв с Москва.
Noname
Рейтинг: 626 НеутралноДа изтеглят служители от площадката на АЕЦ Белене, но да пращат опитни КГБ-ци да помагат на Гоце. В момента в който Гоце стане премиер той ще даде зелена светлина на 'големия шлем'. Разбира се в същия този момент аз тържествено ще се откажа от Българско гражданство....
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#17:"benkovski11"]обща стойност 6.3 млрд. евро[/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилТрябва да се добави
- около 1 млрд евро за изграждането на инфраструктура - такава липсва изобщо
- ескалационната добавка, т.е. корекция според инфлацията
- над 1 млрд за изваждане от строя
Ссега ЕС ни дава само за изваждането от страя и обработката на горивото на първите 4 блока на Козлодуй над 1 млрд безвъзмездна помощ, обаче за Белене никой няма да дава и трябва да се калкулира, когато се смята възвращаемост
Polusa
Рейтинг: 627 НеутралноБойко трябваше да се качи на ПОКРИВА на Дундуков 2 и да се ПРОВИКНЕ, АЕЦ "Белене" няма да се строиииии", иначе не се чува добре.
Истина, Енергия и Мотивация на Сила, която Градим за България, не е Материя и не е Емоция!Мърмор
Рейтинг: 856 Неутрално"...От други изявления на Бойко Борисов следва..."
Нищо не "следва" от изявленията на този човек. Брауново движение, хаос, фрагментарност, глупостите на един силовак. Престъпни глупости! Правя си две основни заключения от състоянието в страната. Първото, много нелицеприятно, но факт - българският "бостан" не може да роди нещо повече от тиква. И второто, важно за всички, в това число и за ибрикчиите Му - за неадекватността на тази персона ще се разплащат и правнуците ни.
ahasver
Рейтинг: 798 НеутралноНаводненията от скъсаните язовири са бяло цвете в сравнение със скъсания язовир на глупостта заляла България с идването на ГЕРБ на власт. България се дави в глупости. Какво ще им каже на руснаците ? Днес или утре ? Ще кара новия реактор на Козлодуй. Това показва нулева компетентност. Съветници няма ли ? На Белене има проект, подготовка, строежи. На Козлодуй няма нищо. Не може да закараш реактор там и да почне да дава ток. Това не е като да садиш картофи. Заболява ме главата като помисля какъв амсалак се дуе за министър-председател.
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#12] от "Eisbär":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....За строеж на АЕЦ се искат хора от калибъра на проф. Тодориев или поне Овед Таджер, пажарникарчета, трайковчета, либерастчета- рестипутчета, зелени еуглени, приватизаторчета от гаражен тип не стават за работа.... както сам може да се убедиш ако проследиш историята на строежа на АЕЦ Белене и я сравниш с историята на строежа на АЕЦ Темелин, която по проект е близнак на "първия" доставен блок на АЕЦ Белене...
И това не е свързано с виденки, беровки, боко, тройни, двойни ,800-дена, лостоваци, това си е особеност на хората у нас...
Например "Местните" специалисти по строежи на АЕЦ Белене, продадоха за без пари "първия" доставен реактор (същият като на АЕЦ Темелин) на руснаците (те вече го въведоха в експлоатация в Русия и си "правят" ток), хитруваха (няколко екипа) и почти платиха "вторият" реактор, който както се вижда, пак ще трява да шитнат на Русия за без парета, щото не знаят какво да го правят ....
Сега всички "специалисти" тип Гамизов ще гракнат, че не става за площадката на АЕЦ Козлодуй, а Росатом ще си кюти....
Става като в историята на българина, турчина и евреина хванати в султанската бахча, преди много време....
Настрадин Ходжа
Рейтинг: 1416 НеутралноСпоред източници от руския ядрен отрасъл междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант".
#ДАНСwithme до #ОСТАВКАХа дано!
Вени Г.
Рейтинг: 1122 НеутралноСамите руснаци говорят за доста по-висока цена:
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил"8 млрд. евро е общата стойност на проекта “Белене”, е съобщил в Държавната дума Кирил Комаров, изпълнителен директор в “Росатом”"
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=831878
Повтарям, че в руската цена изобщо не влиза инфраструктурата, обработката и съхранението на отработеното гориво, извеждането от строя.
Тоест по никакъв начин общата цена не може да падне под 10 млрд., което поставя голям въпрос пред възвращаемостта.
boby1945
Рейтинг: 900 Весело[quote#24:"ahasver"]Съветници няма ли ? На Белене има проект, подготовка, строежи. На Козлодуй няма нищо. [/quote]
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....За съветниците не знам, ако Трайчо му е бил съветник!?!? Проект и за площадката на Козлодуй за 1 реакто може да се направи и реализира за 4-5 години....
Площадката елицензирана за АЕЦ с мощност 3760 МВт още во време оно....... когато наред с многото трайковчета имаше и хора дето разбираха от енергетика....... за съжаление днес ги няма.......
corporalf
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#14] от "Вени Г.":
Ти пък откъде я извади тази цена!?
Към момента за цената няма споразумение.
Очакваме да разберем различните сценарии, разработени от консултанта, дето и без това е взел сума пари за това, след което да се види икономическата изгода от проекта и при каква цена.
Само ще допълня, че проектния живот на АЕЦ Белене е 60 години.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Любопитно[quote#14:"Вени Г."]При цена около 10 млрд евро [/quote]
-От къде е тази цена.Руснаците сочат,че проектът е с обща стойност 6.3 млрд. евро.Преди години се сочеше още по-ниска цена,а в България се говореше дори за 10-15-20 милиарда евро.Да не би руснаците да искат по-малко,а нашите да искат да платят повече? Колкото повече години се протака осъществяването на едно строителство,на един проект-толкова по-скъпо става.Отделно са пропуснати ползи от експлоатация.Темата за АЕЦ-Белене в България се превърна още преди 23 години и досега е средство за вътрешно-политическа употреба и политиканстване.
"АЕЦ "Белене" отваря 40 хил. работни места
София. Около 40 хил. работни места ще бъдат открити по време на изграждането на АЕЦ "Белене", което ще продължи от 6 до 8 години. Това е записано в декларация в подкрепа на изграждането на Втора атомна, адресирана до премиера Бойко Борисов и останалите министри в кабинета.
Документът е подписан от редица личности и организации, сред които членове на БАН, кмета на гр. Белене, Българския атомен форум - "БУЛАТОМ", Българското ядрено дружество, граждански комитети за изграждането на АЕЦ "Белене" и др. В декларацията се посочва, че проектът не е руски, а в него участват големи западни компании като френската "Арева" и германската "Сименс".
Атомни централи, изградени в подобно сътрудничество, работят от десетилетия в Унгария и Финландия и никой в ЕС не се обявява против продължаващата им експлоатация, а пък България вече веднъж плати политическия данък в ядрената енергетика с технически необоснованото спиране на блокове от 1 до 4 на АЕЦ "Козлодуй", пише още в декларацията.
Авторите на документа приканват правителството час по-скоро да вземе решение за реален старт на строителството на АЕЦ "Белене". Според тях така ще бъде защитен националният ни интерес, ще продължи развитието на нашите атомни специалисти и учени, а токът от централата ще помогне да избегнем рязко поскъпване на електричеството за бита и бизнеса.
Зелената енергия вдига тока с 4%
София. Поне 4% от прогнозираното поскъпване на тока от 1 юли ще бъде заради „зелената енергия”. В момента в енергийната система на страната са включени над 800 Мвт ВЕИ (Възобновяеми енергийни източници).
Още между 500 и 1000 Мвт ще бъдат присъединени към електрическата мрежа през следващия регулаторен период от юли 2012 до юли 2013 г. и произведения от тях ток ще влезе в ценовия микс и ще влияе на крайната цена на тока за населението, съобщи Евгения Харитонова, комисар отговарящ за електроенергатиката в ДКЕВР на форум за зелената енергия в България.
До месец-два всеки гражданин, фирма или блок ще може лесно да си сложи перка или слънчев панел на покрива и да си прави ток, който да ползва или продава. В момента процедурата е много сложна. Режимът за монтиране на мини генератори (5 до 30 квт) на електрическа енергия на балкона, на покрива или край блока ще бъде променен от разрешителен на уведомителен, както е в Германия и други държави, където фотоволтаици на покривите на къщите са масова практика. Поправките ще бъдат включени в проекта за промени в Закона за ВЕИ между първо и второ четене.
След четири-пет години себестойността на зелената енергия ще може да се конкурира с конвенционалната, каза зам.министър Делян Добрев. Причините за това са напредъкът на технологиите и изискванията ТЕЦ-овете да заплащат квоти за въглеродни емисии от 2013 г.
Проблемът е, че в момента в някои региони, например в Североизточния, се произвежда повече ток от ВЕИ, отколкото електрическата мрежа може да изнесе от тях. Затова и присъединяването на нови ВЕИ е затруднено. До момента само към преносната мрежа са свързани 420 Мвт, предимно вятърни паркове и 229 Мвт към разпределителната мрежа на ЕОН. С окончателен договор за присъединяване са 450 Мвт (300 Мвт към НЕК и 150 Мвт –към ЕОН).
280 млн. лева трябва да инвестира до 2016 г. НЕК в нови електропроводи и подстанции, за да може да поеме и транспортира токът, произведен от ВЕИ само в Североизточна България, съобщи главният инженер Камен Тодоров. В момента цената за присъединяване на ново ВЕИ там е 150 000 лв. на мегават, докато в останалата част на страната около 90 000 лв. на Мвт."
/от Таня Киркова,26.01.2012/
Gopeто
Рейтинг: 1695 НеутралноТе ако разчитат на това, което е казал Бойко - по-добре да си го продават на турчулята
"За мен върхът е онова високо място, от което ясно съзирам следващата си цел" Боян ПетровДамян
Рейтинг: 1360 НеутралноГолямата задача на HSBC e да намери западни инвеститори за Белене, по аналогия с АЕЦ Черна вода. Вероятно това не се е случило и Боко тиквата е загубил последната реална надежда да строи Белене. Без западен инвеститор централата не може да се строи поради липса на пари. Нито имаме ние, нито руснаците. И това го казвам аз
от доста време, а днес и Костов.
Няма никакво значение за колко год. ще се откупува Белене, ако няма пари за инвестиране.
BIG AL
Рейтинг: 1416 ВеселоБългария не е уведомявала "Росатом", че се отказва от строежа на АЕЦ "Белене"::
)
))
BIG AL..............
Айде сега пък и вие ...
Лесно ли се праща писмо до КГБ-то - с ОТКАЗ !!..
Ами те са направили "предложение" , на което НЕ може да се откаже ../по "Кръсникът"./
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 4318 НеутралноКогато полетата, балканите и крайбрежието бъдат осяни целите с вятърни перки и соларни панели едва ли тогава ще останат толкова ентусиасти на "зелената" енергия.
Libertarianism is just anarchy for rich peopleЩе се наливат хиляди тонове бетон са да се построят фундаменти.
Всичко това не е дар божи а ще си го плащате в надписаните сметки за ток с такса "зелена енергия"
Хеджитата които прокараха това в ЕС вече получават бонуси и плащат девиденти на акционерите си !
А най-добре ще се изясни това на населението като сметките за тока станат 100-200лв. за най-икономичните.
[quote#21:"Вени Г."]Трябва да се добави
- около 1 млрд евро за изграждането на инфраструктура - такава липсва изобщо [/quote]
Танас
Рейтинг: 1416 Весело[quote#22:"Polusa"]Бойко трябваше да се качи на ПОКРИВА на Дундуков 2 и да се ПРОВИКНЕ, АЕЦ "Белене" няма да се строиииии", иначе не се чува добре.[/quote]
Цацарoff - Оставка ! >:-)Защо да се изоква от покрива на министерски съвет бре ако не може да се подписва да тури един палец барем или е накарал това да стори Тр.Трайков а той е отказал ?
surikat
Рейтинг: 458 НеутралноБ.Б. се оказа скрита лимонка... Хвърля ни пясък в очите, а кой знае какви сделки се сключват зад кулисите
BIG AL
Рейтинг: 1416 ВеселоДо коментар [#14] от "Вени Г.":
)
)))
BIG ALда се печелят 500 млн,. евро на година.
Не ми звучи смислено...:
.................
Може , може ..При 1 лев квтч. , става ..
Павел Лазаров
Рейтинг: 515 НеутралноЗа "Цената на енергийната „независимост”"
Навсякъде, където има проблем, има нещо прекалено голямо.(Анализ на атентата срещу родната икономика и едно-две предложения за спасяването й) можете да прочетете тук --> http://probujdane.com/statii/oktopod.htm.
Там между другото пише
"Закопаването на една малка, но прогресираща, икономика под тежестта на непоносим външен дълг е известен и широко прилаган метод за „укротяване” и вкарването й под контрол на ... „когото трябва”. Механизмът е жесток и безотказен. Илюстрирам го тук доколкото ми позволяват времето и мястото, в момент, в който в България се разиграват 4 млд. евро (през 2006 г. Днес, на 19.03.2012 г., официално са набъбнали до 6 млд., което означава, че реално става въпрос за 10!) за строителството на втората ни атомна електроцентрала. (За нуждата от нея ще стане въпрос към края.)
Двете условия за успешното екзекутиране на икономиката ни са:
1. Консултантът, изпълнителят и инвеститорът на проекта са в комбина и
2. Родните управници са некомпетентни и продажни,
да видим дали можем да им противодействаме..."
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Неутрално[quote#27:"Вени Г."]
Самите руснаци говорят за доста по-висока цена[/quote]
-ами след като чуват какви цени "се обсъждат " в БГ защо да не качат и те офертата.Колкото повече се умува строителството-толкова повече ще става цената,а не по-малко.А това за извеждането от експлоатация-никой не може да каже,колко ще струва след 60 години.Може и повече,може и по-малко,според развитието на технологиите до тогава.А пак дотогава АЕЦ-а трябва да се е изплатил и да е донесъл достатъчно печалба та да си плати закриването.Както това вече е валидно за АЕЦ-Козлодуй. ЕС дава за закриването на козлодуйските реактори щото го поиска/закриването/-плаща си масрафа.Тези реактори можеха да работят още години,ама...
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#30] от "benkovski11": Когато се говори за цена се подразира, че ние ще я плащаме, а Росатом само ще строи. България (НЕК и БЕХ) нямат такъв финасов ресурс , ако ще да е не 6 а 4 млрд. евро. Бюджета също няма, да не говорим, че май не е позволено да се инвестира от бюджета.
След отпадането на германците от проекта, продължаването му трябваше да е българо-руско. Т.е. Росатом да придобие собственост в централата около 50%. При това положение цената става актуална за оразмеряване на похарченото до момента от НЕК и превръщането му в дял. По тази линия очевидно не можахме да се разберем с руснаците - вече трета година. Става ясно, че за самите руснаци проекта е рисков и те не се навиват на голямо участие в собстеноста баз България да плаща повече от платеното досега.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#29:"corporalf"]Ти пък откъде я извади тази цена!? [/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил[quote#30:"benkovski11"]От къде е тази цена.[/quote]
Обосновано е в коментар 21 и 27
ultra_61
Рейтинг: 990 НеутралноДо коментар /26/: И аз казвам ДАНО, но все си мисля, че руските "специалисти" и техните семейства няма да си хванат кротко полет за Масква, както направихе минялото лято техните сънародници, ами просто ще бъдат разпределени на "ново поприще" или в руския анклав, наречен пристанище Росенец, или в подобният такъв, около р. Камчия!
exit13
Рейтинг: 458 НеутралноАй сега ша ги уведомяваме.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#30:"benkovski11"]проектът не е руски, а в него участват големи западни компании като френската "Арева" и германската "Сименс"[/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилАрева и Сименс нямат никакво отношение към рентабилността на проекта, защото не са стратегически инвеститори. Те доставят автоматиката, монтират и след това, грубо казано, осигуряват сервизното й поддържане. Дали има пазар на тока, на каква цена се продава, има ли печалба и възвращаемост на инвестицията - тях не ги интересува, защото тяхното заплащане не е обвързано с никакви дългосрочни показатели.
Eisbär
Рейтинг: 981 НеутралноДо коментар [#25] от "boby1945":
Много си прав.
Само че за тая работа се иска и акъл. А БГ има само лапачи.
Настрадин Ходжа
Рейтинг: 1416 НеутралноЕто ви кой освен Гоце и Боце напира за Белене:
#ДАНСwithme до #ОСТАВКА"Бившият вътрешен министър от БСП Румен Петков обвини противниците на АЕЦ "Белене", че работят против интересите на страната.
В интервю за държавното радио Петков каза, че всяко забавяне в изграждането на атомната централа ще бъде фатално."
Настрадин Ходжа
Рейтинг: 1416 НеутралноСтрах ги е красножопите и енергийните мафиоти, защото при победния ход на ВЕИ и шистовия газ до година-две вече и най-оптимистичния анализатор няма да определя Белене като потенциално печеливш проект, и така ще пропаднат хем комисионите на родните кремълски еничари около този проект, хем шанса да ни сложат чисто нов хомот на енергийната зависимост за няколко петилетки напред.
#ДАНСwithme до #ОСТАВКАpapуre
Рейтинг: 684 НеутралноОт сведенията от първа ръка , а именно от устата Му става ясно че , Белене няма да се строи САМО С БЪЛГАРО-РУСКО участие . Това би трябвало да означава , че при участие и на ЧУЖДЕСТРАНЕН инвеститор, централата може да стане факт. Става ясна че управата все още не е наясно със съдбата на Белене . Това се потвърждава и от хтъпите изявления и на Борисов, и на Дянков и на новото министърче , че видите ли ,ще си платим реактора , ще си го вземем и може да го препродадем. И къде ? На Илиенци ли .?Атомен реактор втора ръка ? А дали са помислили кои ще носи гаранцията за един продаден втора ръка реактор? За един чайник се знае - носиш гаранционната карта и е ясно . Явно за най- големите експерти разлика между чайник и атомна централа няма . Става въпрос за експертите на ГЕРБ. Уточнявам, за да няма недоразумения.
Десен
Рейтинг: 1416 НеутралноБорисов не е на тоя пост за да си чеше самоучвствието и психопатичните синдроми, а да изпълнява това което е волята на суверена му. Т.е. народа който го е избрал за свой управляващ.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.След като народа не иска Белене, не е редно да се прави под никаква форма тоя проект.
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#25] от "boby1945": Много сте прав.
Аз обаче се чудя какво щяхме да я правим една готова нова ядрена мощност (да не е 2000, да е 1500 Мвт), ако беше въведена в екслоатация примерно 2008-ма 2009-та? И каква щеше да е цената на електоренергията й? И как щеше да се отрази това на цената на регулирания пазар?
moreto
Рейтинг: 627 НеутралноНа Боко трябва да му връчат Оскар за или Аскеер за най-великия артист . Такъв страхотен театър или цирк разиграва. Вече ируснаците да не останат по-назад се включиха и съвсем омъглиха сюжета.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 НеутралноДо коментар [#40] от "Дамян":
-такива скъпоструващи проекти не се реализират с вадене на готови пари "от джоба". Още от началото строителството на АЕЦ-Белене е замислено така както всяко строителство на промишлено предприятие-търговско дружество.Има ше и съучасти от западна страна,но бяха прогонени с или шикалкавенията:"ще се строи-няма да се строи","струва толкова,ама може и много повече","изгодно е-не е изгодно" и т.н.Най-добре беше България да си го беше построила сама със собствени средства/кредит/,да го изплаща с производство и продажба на електрика и сама да си прибира печалбите.Говореше се, че може да се получи кредит,ама даващите го искат държавна гаранция,а нашите искат този кредит без гаранция.В същото време проектът не бе замислен като платим от бюджета,а от търговското дружество БЕХ,който също бе предлаган за закриване.Така се стигна до "кашавинята" по въпроса.
Васил Дакев
Рейтинг: 684 НеутралноХайде бе,не била го уведомила!Тия от "Росатом" така и не се научиха да гледат целодневно българска телевизия.Какво прави техния посланик у нас,питам аз?Защо Медведев още не го е изритал/на дипломатичен език се казва "отзовал"/Ако те следят редовно какво казва България,т.е. Бойко Борисов,ще разберат той отказва ли се от Белене или не.А ако те,руснаците разберат позицията на Бойко,биха могли и на целокупния български електорат да я разяснат,тъй-като тук ние,матрияла нищо не схващаме.
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Весело[quote#12:"Eisbär"]
Все си мисля, че това е театър [/quote]
- Не театър,а цирк с посредствени акробати и много клоуни.
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#48] от "papyre":
Много точно. След анекс 12 всички надежди за Белене са свързани с привличането на голям западен инвеститор. За разширението на Черна вода се върнаха три големи европейски инвеститори - оператори с електроенергия. Казвам върнаха, защото по време на кризата 2009 г. и там проектът беше спрян.
Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата, като същевременно гарантира с дългосрочни договори износа на електроенергия.
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#50] от "Дамян" Когато се употребява предлогът "ако", трудно се правят прогнози.....
, щяхме да имаме в бъдеще конкерунтна и по евтина електроенергия (както днес е евтина енергията от АЕЦ Козлодуй, и тя някога беше "скъпа"
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Но айде АКО бяхме построили бл.№1 и 2 на АЕЦ Белене, както направиха чехите с брата близнак на АЕЦ Темелин, щяхме да имаме 2000 МВт. по цената на енергията днес на ТЕЦ Марица изток 1 ("американската"
Щяхме да имеме износ не 900 МВт а пани 1900 МВт....
Определено нямаше да я има ТЕЦ Марица изток 1, 670 МВт ("американската"
Много други неща......
Това че чехите направиха АЕЦ Темелин въпреки всичките подскоци на европейците и австрийците говори, че бизнесът е читав, стратегически ....
Сега словаците строят бл.№№ 3 и 4 на АЕЦ Моховце, от типа на бл.№№ 3 и 4 в АЕЦ Козлодуй....
Дедовците ми казваха, "чехите да евреите на славянството...." в което сам се убедих когато почнах често да ходя в Чехия.....
Словаците не са баш чехи, но са близко.....
Ернесто
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#10] от "old_buyer":
Другарю АЕЦ Козлодуй произвежда най евтиния ток. Защо пък Белене ще произвежда най скъпия ток, не е ли това поредна манипулация която е в интерес на пушещите ТЕЦ марица исток и други подобни.
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#52] от "benkovski11":
Така е, не се вадят готови пари, но все пак инвеститора (НЕК, БЕХ) трябва да е показал ренрабилност и да е кредитабилен. При силно регулиран пазар на електроенергия и безумна безстопанственост и корупция забрави за рентабилност и кредитабилност.
А във въпросните 6.2 млрд. евро НЕ ВЛИЗА цената на заемния ресурс - лихвите по кредитите.
Не влизат и разходите за свързване на централата с мрежата ВН. Не е ясен въпроса с допълващите и заместваши мощности, които също си имат цена.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#52:"benkovski11"]Говореше се, че може да се получи кредит,ама даващите го искат държавна гаранция,а нашите искат този кредит без гаранция.[/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилНашите искат без гаранция, защото ако получим 8-10 млрд държавногарантиран кредит, кредитният ни рейтинг се сгромолясва с всички произтичащи от това последствия, само 2 примера давам:
- кредитният ресурс на банките се оскъпява пропорционално на сгромолясването на рейтинга, съответно лихвите по кредитите скачат
- когато Дянков пак не си върже бюджета и няма пари за плащане по външния дълг, ще може да направи външен заем при безбожни лихви - което ще се отрази негативно на цялата икономика
Сумарно: През 1990 г. обявихме дефолт по външен дълг около 10 млрд долара. Сега сами искаме да си нахлузим 10 млрд евро за проект, който не се знае дали е рентабилен (по-скоро се знае, че не)
Hristo Genev
Рейтинг: 515 ЛюбопитноКакто винаги въпросът със собственоста на АЕЦ Белене е пълен мрак! Като забравим за западни инвеститори, какъв ще е делът на Русия?! Няма отговор! Ако си изиграят театъра с финландците реално техния дял ще е определящ! А какъв е делът на България?
. И за какви 40 000 работни места бленувате, къде и в какво?!
И кой ще определя цената на произведената електроенергия , като се ома предвид, че руснаците искат всичко около Белене като инфраструктура да е тяхно?! Връзките с магистралните електропроводи имам предвид, да не се въодушеви някой за магастрали ...
А да се сещате, че ще трябва да си птавим депо за отработеното гориво, било то и американско? вече има безумни проекти да съхраняваме и отработените горива на съседи, само че кога и кой ще ни обяви къде и как ще става това?
А цената, цената я бройте над 13 млр. евро и после смятайте ефтиния ток..
Колкото до това дали двамата туристи в Москва са уведомили някого, то най-верочтно трябва да си спомним вица за КГБ и кафеъо поръчано на стената..
the_sceptic
Рейтинг: 796 НеутралноДа на ядрената енергия, НЕ на азиатския енергиен монопол.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#58:"Дамян"]Не влизат и разходите за свързване на централата с мрежата ВН[/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилТова е липсващата инфраструктура, за която писах по-горе. Изграждането й се оценява на около 0,8-1 млрд евро.
[quote#58:"Дамян"]Не е ясен въпроса с допълващите и заместваши мощности, които също си имат цена. [/quote]
За двата хилядника в "Козлодуй" навремето беше необходимо да се изгради ПАВЕЦ "Чаира" - за да се балансира системата. Сега пак ли гигантска каскада ще трябва да правим, още повече че гарантиран пазар на ток в региона няма
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#55] от "Дамян":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....[quote#55:"Дамян"]Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата,[/quote]
Въпросът ти е много лесен, не е успял и няма как да успее защото:
1. Започва разширението на АЕЦ Черна вода, както сам отбелязваш, от която всеки комуто трябва ще може да си купи ток..... те са на по малко от 300 км една от друга... а и Балканите не са Калифорния като потребител на електричество
2. Никой няма да инвестира и чер гологан в проект на АЕЦ в България, като се има предвид политическата среда и реакцията на управляващите от 1989- до ден днешен, включая луканката, зелените еуглени, ФД, Беров......... и без изключения....
петро
Рейтинг: 569 НеутралноТова ще излезе като с парното-няма отказване!
Или, като се откажеш, пак плащаш!
То, че ние ще плащаме е ясно, но нека усетят управляващите в каква безизходица са ни набутали с топлофикациите!
И все пак тях толкова няма да ги боли, колкото гол Хасан!!!
======
А снимката горе ме връща в СССР!
Типичен стил-конфигурация, боя...
Та и табелата ли е правена от тях?!
B52
Рейтинг: 1793 ЛюбопитноНа лъжата краката стават все по-къси...
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Сега остава да се разбере кой лъже:
а) Росатом
б) ББ
в) ТТ
г) Костов
д) Златев
е) б&д
е) всички гореизброени
Успех с отговорите за теста
Дамян
Рейтинг: 1360 Неутрално[quote#56:"boby1945"]. по цената на енергията днес на ТЕЦ Марица изток 1[/quote]
Или французи. Нали според вас си имат мощно лоби? Забравяш още, че феномена Чернобил държа света доста време и ядрения ренесанс в Европа започна чак към 2000 г. И тамън започна и стана тая история с Фокушима.
Понеже говорим с "ако" с това не мога да се съглася. 93 лв за Мвтч са непосилни за нов АЕЦ. При това теца ползва местен ресурс. Всъщност причината да има АЕС Гълъбово, а не АЕЦ Белене е точно тази. Иначе просто могъщите хамериканци, щяха да инвестират в АЕЦ, а не в ТЕЦ
Не и върви на ядрената енергетика... Но нищо, ако не изгърми още нещо до 2030 г. ,казват, отново ще имаме ренесанс
Reveal
Рейтинг: 853 ВеселоИма патентована българо-японска технология за безопасност на ядрени реактори. Може да се приложи за нашия реактор, но ще повиши двойно цената му и е само за нови.
"Да се махаш от тази банка веднага миличка. Шефа й е параноик и измъчва момчето само защото чело някакви си книги и филми за обири" из Призрачния градТурция е готова да го купи на всяка цена. Стига само руснаците да го доставят у дома им и българските и японските специалисти да работят на място.
Споменава се и името на американски милиардер. Така България ще заличи загубите досега, турците ще платят авансово 70%.
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#56] от "boby1945": А иначе вие пръв започнахте с акото
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#57] от "Ернесто":Произвежда защото е построен преди повече от 23 години с заеми от СССР и с относително евтино руско оборудване (два пъти спрямо това в САЩ по онова време, по цени от 1977, 700 рубли на кВт от Русия доставките за АЕЦ Козлодуй, при средна цена в САЩ 1250 долара на кВт),
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Няма ги нито Брежнев, нито Тато да си искат цената на Капитала.....
Нова АЕЦ, ако се построи с пари от "стратегически" инвеститори ще има задача да върне БЪРЗО парите с ГОЛЯМА ЛИХВА на другарите капиталисти, иначе те парета в страни като България не дават.... няма балами.....,
Hawaii
Рейтинг: 6645 Веселоhttp://www.dnevnik.bg/comix/012082/?ref=id
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#63] от "boby1945":
Е щo бе? А Първанов,Царя, Ковачев, Станишев, Овчаров? Защо за този осем годишен период централата не се построи с поне първия реактор?
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#68] от "Дамян":в постинга си № 2 никъде не употребявам "АКО" в което и да му е значение.....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....papуre
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#55] от "Дамян":
Според мен , ключовия въпрос не е дали банката е намерила или не инвеститор , който да поеме поне 50% от инвестициите и ДА ОСИГУРИ с договори ИЗНОСА на електро енергия . В такъв случай защо НИЕ да строим централата ?След като разчитаме на друг да даде пари за строителството и да осигури пазари. Така става ясна ,че лъвския пай от печалбата няма да остане у нас . Ключовия въпрос според мен е че правителството няма поглед върху цялостното развитие на сектора Енергетика и изпитва страх да приеме решения ,които ще определят развитието му за години наприд. В обществото съществуват разнополярни мнения по въпроса , но правителство , което непрекъснато претендира че е дошло на власт в името на народа , трябва да има кураж да предприема и мащабни решения . Всеки може да даде един милион за с Бисер, Но Белене не е Бисер . Иска се много капацитет за такива решения .
ijj
Рейтинг: 1078 НеутралноДо коментар [#55] от "Дамян":
"Та ключовият въпрос е успяла ли е HSBC да привлече такъв инвеститор, който да поеме поне 50% от инвестицията в централата, като същевременно гарантира с дългосрочни договори износа на електроенергия."
Ако имаше такъв инвеститор, това вероятно досега щеше да е обявено. Още повече, ако наистина вече се знае какъв е предварителният вариант на обосновката на HSBC.
А и при износа на електроенергия в нашия регион трудно може да има дългосрочни гаранции.
Единствената основателна причина за строеж на нова мощност може да е вътрешното потребление - ако тръгне отново да расте и като се има предвид, че някои стари въглищни централи са към края на експлоатационния си период. А и при въглищата ще трябва да се плащат квоти за емисии.
Друг е въпросът, че евентуално започване на нов проект (например ако се инсталира поръчаният реактор в Козлодуй) би забавило нещата с още няколко години.
boby1945 (в своя коментар 56) е прав, че от чисто финансова гледна точка, начинът по който са постъпили чехите и словаците изглежда по-разумен.
Дамян
Рейтинг: 1360 Неутралнов пост 25 намерих едно ако
но да... предимно са констатации и прогнози, но без "ако"
И все пак ми се струва, че "акото" е в контекста... ако и ние бяхме като чехите...
Ми не сме. Съжалявам колкото теб! Честна дума
boby1945
Рейтинг: 900 ВеселоДо коментар [#71] от "Дамян":защото са българи, както казва министър председника, калпав матрЯла, иначе не са лоши порица ...
wer-plant-construction-costs-cost-pressures-return ing
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....За сведение на посрещачите от 2003, когато Деди се писа енергетика, вместо да си остане дървар, до 2012 година цената на оборудване за АЕЦ в Европа се е повишила средно с 75% .....
http://press.ihs.com/press-release/energy-power/po
Бенк-Бенк
Рейтинг: 796 Весело[quote#73:"papyre"]Ключовия въпрос според мен е че правителството няма поглед върху цялостното развитие на сектора Енергетика и изпитва страх да приеме решения ,които ще определят развитието му за години наприд. [/quote]
-+++Е те това е.Румънци,чехи,турци и всякакви други строят,а нашите години умуват.Като онази мома,която се страхувала от първата брачна нощ и си останала стара мома,без някой да я иска вече.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 НеутралноИдете да четете интервюто на Трайков, което Дневник току що пусна - отговаря на много от въпросите, които тук си задаваме.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилВени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#74:"ijj"]Единствената основателна причина за строеж на нова мощност може да е вътрешното потребление - ако тръгне отново да расте и като се има предвид, че някои стари въглищни централи са към края на експлоатационния си период. [/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилНе става. Енергоемкостта на икономиката ни е близо пет пъти над средната европейска: към 2009 г. - 843 към средно за ЕС - 165
измерва се в кг нефтен еквивалент на 1000 евро БВП
Тоест ако не да пада, то ще се задържа дългосрочно.
Ристьо
Рейтинг: 627 Весело[quote#57:"Ернесто"]Другар АЕЦ Козлодуй произвежда най евтиния ток. [/quote]
Другарьо - виж си месечната сметка з аток и тогава коментирай
ijj
Рейтинг: 1078 НеутралноДо коментар [#79] от "Вени Г.":
"Не става. Енергоемкостта на икономиката ни е близо пет пъти над средната европейска: към 2009 г. - 843 към средно за ЕС - 165
измерва се в кг нефтен еквивалент на 1000 евро БВП"
Това е един от показателите, по които се измерва енергийната интензивност и по него сме наистина 5 пъти по-зле.
Но има и други показатели, които показват различна картина.
Например ако се гледа потреблението на крайна енергия за единица БВП, изразено на база паритетна покупателна способност. Там разликата е по-малко от 2 пъти - съвсем не е 5 пъти.
Още по-малка става разликата, ако се мери в натурална показатели - например потребление на енергия за производство на тон цимент, или тон хартия. Тогава пак сме по-зле, но вече с 10%, най-много 20% в някои случаи. И дори има производства, в които сме по-добре от средните данни за ЕС.
Всичко това го има много подробно в базата данни Odyssee. Искат регистрация, но инаè данните са безплатни.
А въпросът има принципно значение, защото показва, че проблемът с нашата енергийна ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически. В смисъл, че например в една хартиена фабрика енергийната ефективност наистина може да се подобри с десетина процента с технически мерки, но за да се преодолее това "5 пъти" трябва голяма промяна в цените и заплатите.
shumkar
Рейтинг: 689 Неутрално"...Според източници от руския ядрен отрасъл междувременно "Атомстройекспорт" - дъщерната компания на "Росатом", вече е започнала да изтегля своя персонал, работещ на строителната площадка в Белене, добавя "Комерсант"...."
Май истина излезе, че на Белене работят руснаци. Само не се знае колко, и дали всичките не са алкаши?
Дали изобщо има там българи?
barcelonski-е-във-FAKTOR.BG
Рейтинг: 1416 ВеселоПоследно > нямало шега >
НЯМА БЕЛЕНЕ !!! >
“Слушах интервюто на премиера Борисов в петък, в което той ясно каза, аз така чух, че АЕЦ “Белене” няма да се строи. Ясно го каза. Той също така каза, че двамата му министри – Дянков и Трайков, са пътували до Москва, където са обявили решението, че няма да се продължи работата по “Белене”, а реакторът може да отиде под №7 в АЕЦ “Козлодуй”, коментира Уорлик пред bTV.
Вени Г.
Рейтинг: 1122 Неутрално[quote#81:"ijj"]проблемът с нашата енергийна ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически. [/quote]
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилИменно в този контекст е по-разумно не да взимаме кредити за проект с проблематична възвръщаемост, а да инвестираме в енергоспестяващи технологии - и в производството, и в бита, изобщо във всички сектори.
Дамян
Рейтинг: 1360 Неутрално[quote#73:"papyre"]Всеки може да даде един милион за с Бисер, Но Белене не е Бисер . Иска се много капацитет за такива решения [/quote]
А иначе в енергийната ни концепция е ясно записано, че ще развиваме ядрена енергатика. Но е оставен избор дали да е за сметка на Козлодуй или Белене
Искат се много пари
teridan
Рейтинг: 897 НеутралноРазбира се, че не сме ги уведомявали. Това е приумица на Борисов. Той си ги плещи като кръгъл идиот. Недоумявам как може да е министър-председател на България.
Преди няколко години се взе решение, че Белене ще се строи. Направиха конкурс и руската оферта беше най-изгодна. Сключихме договор и руснаците естествено искат да изпълним договорните си задължение, в противен случай вероятно ще търсят правата си по съдебен път.
А Борисов като последен глупак се перчи "аз няма да строя българо-руска централа". Дори да не смята да я строи нещата не се правят по този начин като бик с рогата напред. Може да се потърсят добри причини за излизане от проекта . Така беше и с Бургас-Александруполис - човека направо си заяви ние с руснаци тоя проект няма да го правим. Тогава Трайков каза, че просто не вярва, че премиерът може да е казал това (сигурно имаше предвид, че не вярва, че премиерът може да е толкова загубен)
Вели
Рейтинг: 1078 ВеселоДо коментар [#3] от "Вени Г.":
Че той лъже непрекъснато - това е част от "натюрела" му!!
ijj
Рейтинг: 1078 Неутрално"а да инвестираме в енергоспестяващи технологии"
Такова инвестиране е нещо много хубаво и при всички положения полезно. В много случаи е и изгодно като възвърщаемост на отделните проекти.
Но мисълта ми беше, че с това ще се решат 10-20% от проблема.
Преди време един от участниците в тукашния форум даде много нагледен пример с чаша кафе. Представете си че инвестирате в нова кафе машина с по-добра енергийна ефективност и за същото количество кафе консумирате вече 10% по-малко електроенергия. Това е много хубаво. Но все още не е решение на проблема с "5-те пъти". За да се реши и той, трябва цената, по която се продава чаша кафе у нас да се изравни с цената й във Франция или Германия. И затова проблемът с енергийната ефективност е по-скоро финансов, отколкото технически.
Иначе както трябва да има инвестиции в енергийна ефективност, така трябва да има и в нови мощности, които постепенно да заместват старите. Дори трябва да има и резерв. Целият въпрос е къде и кога да се строят и с какви съоръжения да бъдат. И по принцип boby1945 е прав, че чехите са постъпили имно, като са построили двата реактора на АЕЦ "Темелин" при по-ниски цени (още в 2000 и 2002 г.).
cucing
Рейтинг: 684 НеутралноБългария не е уведомявала, но нали "светлейший Боко" се изказа.
ура и да живей!!!Какво искат повече тея руснаци, ама ха!
dark'star
Рейтинг: 4455 НеутралноСамо приказки и заплахи ... Ако уведомим Русия, че няма да строим Белене, Русия ще ни уведоми и, че НЯМА ДА ПРОДЪЛЖИ СРОКА НА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА КОЗЛОДУЙ след 2017 година. При това положение, дано Бойко намери чужд инвеститор и понамали цената и ще се разберат... иначе 2017 година ни чака познатата на по-възрастните "дискотека" и драконовски цени. Имате ли въпроси дали ще се строи или не? Може да не е руска, може да не е сега, може и да не е на наша територия, но атомна централа ще има !
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОDarth Plagueis
Рейтинг: 1465 НеутралноДо коментар [#90] от "bajtan":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКОткога па срока за експлоатация на Козлодуй зависи от Русия? Баси митовете летят из пространството...
teridan
Рейтинг: 897 Неутрално[quote#90:"bajtan"]иначе 2017 година ни чака познатата на по-възрастните "дискотека" и драконовски цени.[/quote]
Докато българина не остане на тъмно и на студено няма да проумее, че ни е необходима заместваща мощност. А тя се изгражда за години. И когато сме притиснати от обстоятелствата цената ще е много по-голяма от днешната. А дотогава повечето хора ще философстват за диверсификаци, за енергоспестяване, за зелена енергия, за алтернативни източници и така докато яйцето опре в задника. Ние сме една саморазрушителна нация. Не ни е необходимо чуждо нашествие, сами ще скапем държавата си.
alexsilver
Рейтинг: 954 Любопитно"....Премиерът на България Бойко Борисов уволни икономическия министър Трайчо Трайков, отговарял за проекта, и заяви, че е дал вече нареждане за отказ от "Белене",..."
Когато Бочоолу каже "Добър ден", погледнете задължително къде е слънцето. "Мъжката" му дума няма никаква стойност...
Мърмор
Рейтинг: 856 НеутралноКаква титанична битка между форумни лилипути! Споко, не се изключвам, част съм от пасажа. Защо ли ми се струва, че главният въпрос не е "да има или няма Белене", а да я има или няма българската енергетика. Нека няма "Белене", т.е. плащаме си глупостта и точка. Страстите с "блатото" се успокоиха. Политиканстващите пеликани напълниха гушки. После? Да кажем, че няма и американски вариант на реактори. После? Нека всичко е на база почва/въглища от "Мариците"-те и ВЕИ. После? Мариците са свързани с разходи за очистки и все по-сериозни забрани за нивата на въглеродни емисии. ВЕИ? Седем милиона да правим вятър с подпръдване и ТОЙ да грее 365 дни в годината, няма да може да си плащаме сметките "по формулата", която ни се размахва два пъти годишно. Друго? Нека имаме достатъчно производство и успяваме да си плащаме сметките. Но, нашите приятели от "преносно-източващите" ; дружества не правят и грам инвестиции в поддържане на мрежата. Как ще получавате тока? Преносната мрежа е в трагично състояние. Дори един производител на ел.енергия да няма в страната и да клекнем на ЕС с интересното им искане за либеразации на пазара, пак няма да имате ток за фритюрниците си, камо ли за "Швейцария на Балканите"! Така че, давайте да спорим. Засега пари за празни спорове не искат. Но знае ли човек какво мислят по въпроса българските титани на логореята!
bokko
Рейтинг: 571 ГневноДо коментар [#85] от "Дамян":
Дайте ги тези пари с скапаната икономика и опукания резерв и с постоянното закриване на производства от ГЕРБ , Българина не рзбра че пари се изкарват с пари а не със заклинанията на Боко Тиквата
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#95] от "bokko":
Пари се изкарват с пари, ама от бизнеса, не от правителството. Иначе ще трябва да вдигнат данъците и да се откажат от регулираните пазари
skara
Рейтинг: 1193 Неутрално[quote#86:"teridan"]Направиха конкурс и руската оферта беше най-изгодна. [/quote]
Прави каквото трябва, да става каквото ще.Направиха един конкурс по мярка на Роатом, със основна задача да бъде използван докарания реактор, произведен от Шкода-Чехия. Всички останали се разбягаха, като чуха това условие.
Уж щяха да го ползват, пък после казаха: Ми не може! Ще го ВЗЕМЕМ и ще спаднем цената му от цената на единия нов. Досега нито има оценка, нито пари насреща.
Ей такъв конкурс беше извъртян!
Настрадин Ходжа
Рейтинг: 1416 НеутралноЦъкайте минуси за ВЕИ и шистовия газ, обаче не съм го измислил аз, а разни хора, които са се аргументирали доста сериозно, примерно този:
switch-from-nuclear-to-renewables-myths-and-facts/ 150/407/33308/
_de.htm
#ДАНСwithme до #ОСТАВКАЗащо Борисов не може да подпише за АЕЦ „Белене“
АВТОР: РОСЕН ЙОРДАНОВ
След като прочетох тук и в други сайтове за изхвърлянията на премиера по въпроса за АЕЦ Белене чак потърсих в нета да видя това предаване и го изгледах.
Никога не съм го гледал по телевизията нашият суперпремиер, не съм имал и желание да го гледам а се доверявах на изказванията на домакина на блога и на коментиращите за нивата на нетърпимост които е достигнал ТОЙ в своите ТВ пърформанси.
За мен ситуацията изглежда съвсем другояче и не е тази която Борисов прокарваше, или по-точно бясно натъртваше в предаването на Л. Кулезич, биеше се в гърдите и така хипнотизира събеседниците на водещата в студиото – Сугарев и Каракачанов, че те чак се втурнаха да му стискат ръката и да го тупат по рамото ???!!!
Работата е там че заслугите далеч не са на Борисов а на наистина революционните тенденции на които сме свидетели в енергетиката в последните години за което главна вина и заслуга имат западните страни (отново). И това че няма да строят АЕЦ Белене е само защото руснаците (с помощта на Борисов и такива като него) са решили ни работят по друг начин, но НЕ ЗАЩОТО ТАКА ИСКАЛ ТОЙ, а по друга причина – ЗАЩОТО СА ПРИНУДЕНИ, това го налага пазарът вследствие на агресивната технологична инвазия на западните страни в енергетиката през последните години.
Така е защото на руснаците им се ще да направят пробив но пак са закъснели като винаги и няма да им е лесно да си влагат парите в безперспективна за Европа област от енергетиката.
Достатъчно е да се потърси в Гугъл с термини renewables vs nuclear и ще излязат десетки статии и изследвания които показват в общи линии следното:
– цените на ВИ стремително падат, в Америка вече са изравнени, в Европа това ще стане след две три години
– Производството на електроенергия от ВИ в САЩ е надминало това на тази от атомни електростанции, а трябва да се съгласим че това е страната с най-много ядрени мощности в света!!! В Европа това ще стане тази или следващата година.
– Това което САЩ направиха в областта на шистовия газ, в областта на ВИ го прави Германия с някои подгласници като Италия и Испания, дори има известна завист на американците че Германия се справя много по добре от тях в това направление – като процентни стойности на произведена чиста енергия а не абсолютни.
Ето един от линковете:
http://www.renewablesinternational.net/the-german-
С не по малка завист на това гледа и Франция, която също ще трябва да се подчини на тенденцията и ще бъде принудена да извади от експлоатация своите ядрени станции, което никак няма да и е лесно.
http://energeia.voila.net/renouv/electri_renouv_fr
Така че ако руснаците направят АЕЦ Белене (през 2025 година) рискуват да вложат поне 15 милиарда и след 10-12 години когато се очертава да я пуснат в експлоатация никой да не иска да им купува енергията защото ще бъде вече отчайващо скъпа в сравнение с другите видове. И никога да не си получат парите обратно.
Ситуацията е наистина в най-висша степен критическа за държавите износители на енергийни суровини, особено на тези от тях, които разчитат засега почти единствено на този ресурс и Русия е най-фрапиращият случай.
Досега, в последните 10-12 години резултатите в развитието на възобновяемите източници изпреварват значително първоначалните предвиждания и вече имаме по съвсем пресни данни 18% дял (от 600TWh общо пр-во) в Германия и 27% дял в Италия (от 350TWh общо пр-во) на енергия произведена от ВИ. Дялове от подобен порядък бяха прогнозирани за 2020г но вече са достигнати през 2011г. Предвижданията от преди няколко години бяха,че разходите за производство на единица енергия от ВИ ще се изравнят с тези на традиционните източници през 2020-2025. В тези страни това вече е факт, вярно, имайки в предвид поощренията, които правителствата предоставят на производителите на такава енергия, но макар и да ги намаляват във времето, тези страни водят балансирана политика в тая насока, за да поддържат интереса към инвестиции в тези видове енергия. Същите държави са си поставили вече амбициозната и агресивна цел да стигнат до 40% енергия произведена от ВИ през 2020. Да не говорим за Германската цел – 100% ВИ през 2050г.
Една достойна за адмирации този път ТЕХНОЛОГИЧЕСКА АГРЕСИЯ като се има в предвид, че това бяха страните агресори във ВСВ.
Какво носи в крайна сметка тази Технологическа революция във ВИ и шистовия газ? Ами води до реална заплаха за страни като Русия поради гореспоменатата причина, а има и много други. Резултатът е, че до 2040 СЕ ПРЕДВИЖДА СПАД НА ТЪРСЕНЕТО И КОНСУМАЦИЯТА НА ПРИРОДЕН ГАЗ ОТ РУСИЯ ДО НИВОТО НА 13% ЗА ЕВРОПА, което за Русия е катастрофално.
Като отчетем и факта, че реалните резултати далеч надхвърлят прогнозите и в двете направления, така тези 13% може да се окажат още по-малко.
Затова е излишно такива като Борисов да се бият в гърди че вземали съдбоносни и правилни за България решения, борели се против руските проекти и концерни – това не е така. Това са хора, прокарващи руските интереси, доказани ЛОБИСТИ НА РУСИЯ – това са хора не борещи се за екология, не и за независимост, а БОРЕЩИ СЕ ЗА ЗАВИСИМОСТ.
И затова е много жалко, че някои се втурнаха вече да ги хвалят.
Ето това са ГЛАВНИТЕ ПРИЧИНИ и оттук идва и цялата изкуствено създала се истерия около шистовия газ, оттук идва и смяната на тактиката по отношение на АЕЦ „Белене“, съпроводено със страхотното самоизтъкване на Борисов.
Ще хвърлят всички сили в доставките на газ защото ТОВА Е ЕДИНСТВЕНИЯТ ПОСЛЕДЕН ОСТАНАЛ ИМ ВСЕ ОЩЕ ШАНС ДА ПРОДАДАТ НЕЩО НАВЪН.
Е, после ще им остане естествено и шанса да нарежат Северен и Южен поток на парчета и да излязат на първо място в света по производство на шамандури.
skara
Рейтинг: 1193 РазстроеноКириенко - шефа на Росатом - каза преди 2-3 години: Цената на киловатчасчас ток от Белене ще бъде 6-12 евроцента - и по-скоро към горната граница! И това на оградата на АЕЦ! И това тогава!
Прави каквото трябва, да става каквото ще.Ами инфраструктурата за строителството? Някой ходил ли е до белене и да каже по какви тесни, надупчени и пропаднали пътища се пътува до там? Ами инфраструктурата за пренос на електричеството?
Ами отчисленията към Фондовете за закриване на АЕЦ?
Като ги сложим неговите 12 и добавим всички разходи ще преминем 15 евроцента. Точно за толкова пари Турция ще изкупува тока от АЕЦ-а, който Росатом им строи до ключ!
Но Турция хем има пари, хем има достатъчно други мощности да не си обърква баланса, хем има къде да продаде тока - на вътрешния пазар!
А ние на кого? И какъв баланс ще имаме? 80% ток от АЕЦ и 20% от ВЕИ! Какъв микс, какво чудо!
Не ни трябва АЕЦ! Цървули няма, гайда иска.
Дамян
Рейтинг: 1360 НеутралноДо коментар [#90] от "bajtan": тя познатата ни дискотека се състоя при 4 блока в Козлодуй, та не се коси напразно
А и удъжаването на живота на 5 и 6 в Козлодуй не зависи от Росатом. Няма такъв филм. Тази партенка я използваше Боко, когато много искаше да резне лентата и на Белене.. или поне и той да направи там първа копка