Не трябва да се бърза с Южен поток! Не мога да разбера,защо винаги клякаме пред интересите на руснаците? От ЕК трябва да се запознаят първо с договора преди да го подписваме!
Що бе, Путин не дойде ли? Нали Боко щеше да му разказва играта, а Дянков да го напляска.
Ей как сега ще намалите цената на газа.
Той Путин май за това уволни военния си министър, Боко му направил пробив в отбраната, а дянков му влязъл отзад.
Не се разстройвай толкоз, Симеонов.
Южният пАток не е български проект. На единия край наистина са рашките, ама на другия са италианци и австрийци. България е просто по трасето.
Единставения по-щекотлив въпрос е за условията, които ще подпишат калинките за "ВиК-то" (по Дилянчо ) през България.
И не са само транзитните такси и наеми, а и дали и доколко ще се включи националната мрежа, евентуален български достъп до обеми и други в този ред. А по тях засега е мъгла и след мъглата - пак мъгла, както пее Тошко Колев.
Шъ видими ...
е-е, браво Дневник! Пак ме изненадвате приятно с броя синтактични грешки. То не бе Русия с малка буква, а думата "договор" явно е много специфична за автора, след като я е сгрешил няколко пъти.
Браво, браво.
До коментар [#10] от "theguru":
Нещо си се формализирал
Мисля, че статията си е идеално написана, като формата си съответства на съдържанието
Съвсем уместно е изписването на Русия с малка буква в контекста на това, че по въпроса май трябва да я възприемаме в смисъла на "фирма", а не на страна или държава
Колкото до "бъркането" на "договор" ... м'чи ... не сте ли съгласен, че в тази сфера не са баш "договори" по строгото определение за смисъла на думата, а нещо ... ъъъ ... да го наречем ... с отклонения, неиздържано в смисъла на понятието.
И тогава излиза, че авторът не бърка, а творчески търси израз на това жувотну, което ще подписват ...
А като притурим, че никой редови българин нито е виждал, нито ще види, поне в скоро време, черно на бяло какво подписват ... пък може и наистина да подписват "договари", а не "договори". Знае ли човек ...
Природният газ ще поевтинее с повече от 11% в договора с "Газпром", който ще действа от догодина, съобщи пред депутатите от енергийната комисия вчера министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
А дано.
Първо ще се произнеса за българските русофили. Цитирам, поради непреходната ценност на предложената алегория:
"РУСОФИЛИТЕ ОБИЧАТ БЪЛГАРИЯ ТАКА, КАКТО ПЕДОФИЛИТЕ ОБИЧАТ ДЕЦАТА!"
Второ, ще предложа една историко-икономическа съпоставка, от която и най-ПРОСТИЯ би си направил съответните изводи:
"2005 г.-цена на парното-25лв./МВтч., цена на руския газ-170$/1000куб.;
2009 г.-цена на парното-90лв./МВтч., цена на руския газ-600$/1000куб."
Въпрос-има ли връзка между цените на парното и руския газ?
Втори въпрос-нанесена ли е и ако да, каква щета, на България?;
Трети въпрос-Интересува ли се ПРОКУРАТУРАТА КАК цената на руския газ се увеличи от 170 на 600, има ли ВИНОВЕН и ако да, КОЙ е виновен? Ще се повдигне ли обвинение на ВИНОВНИТЕ?
Очакваме СТАНОВИЩЕТО НА НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРОКУРАТУРА-СТОЖЕР НА ЗАКОННОСТТА И УПОВАНИЕ И НАДЕЖДА ЗА ВСИЧКИ ЧЕСТНИ И ПОЧТЕНИ БЪЛГАРИ!!!
Джокер за ПРОКУРОРИ ПАТРИОТИ-Проверете бил ли е Министър лицето Р.Овч., известен като газовия и ядрен престъпник и ПРЕДАТЕЛ на България. Кога и какви договори е подписвал и преподписвал, преди изтичането им или след като са изтекли. Какви са били цените на газа преди и след преподписването на съответните газови договори. И какво мнение има ПРОКУРАТУРАТА, за колегите си в Украйна, където за подобно прегрешение Юлия Тимошенко получи 7 годишна ефективна присъда!
Трето-ще дам ПРЕПОРЪКА на управляващи Министри-Преговарящи!
Искайте СЪЩИТЕ ЦЕНИ, каквито ГАЗПРОМ дава на Германия.ЕДИНСТВЕНАТА разлика с нас е това, че те консумират ПОВЕЧЕ! Но ние пък имаме ВЕКОВНИ ДУПЕДАВСКИ ОТНОШЕНИЯ с Русия и това би трябвало да компенсира германското по-голямо потребление. Нали за КОМУНОИДИТЕ парите не са всичко... А сега сериозно...Ако не дадат повече от 25% отстъпка, приемете колкото ви дадат, НО НЕ ПОДПИСВАЙТЕ ПОВЕЧЕ ОТ 3 ГОДИШЕН ДОГОВОР!!! И НЕ СТРОЙТЕ Южен поток, ползите за България са ефимерни, той изцяло е в руска изгода. Аз бих се насочил към Гърция. За три години бих изградил, съвместно с Гърция, може и за наша сметка, цялостна инфраструктура за потребление на ВТЕЧНЕН ГАЗ. След 2-3 години ще има втечнен газ за 100-200 долара на пристанище в Бяло море. Шистовата революция е в ход. И Франция ревизира забраните за шистовия газ. А не забравяйте, че се очаква и български газ! ДОГОВОР С ГАЗПРОМ ЗА НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 3 ГОДИНИ! НЕ 9, НЕ 6, МАКСИМУМ 3! За да може после ИЗНУДВАЧИТЕ-ВЪН!!
И не се СТРАХУВАЙТЕ, че ГАЗПРОМ ще врътне кранчето. Не може току тъй да го врътне! В краен случай, след като не направят никакви отстъпки, не подписвайте никакъв договор! Ще е валиден съществуващия... Но ЗАБРАВЕТЕ за ГАЗПРОМ оттук нататък! Стратегията насочете към диверсификация ПРЕЗ ГЪРЦИЯ. Кризата, която предстои пред гърците, ще ги направи много отстъпчиви, нищо че са си едни руски мекерета....На Турция не разчитайте, те си гонят други, имперски интереси. Оставете ги, скоро ще се сръфат с руснаците...
И крайно време е вече Боко ТЪПОТО ПАРЧЕ да ВДЕНЕ, че шистовия газ е алтернатива за БЪДЕЩЕТО НА България! А и за шистовия, и за конвенционалния газ, България трябва да има ПОЛИТИКА за собствените си находища. Не може Мелроуз да ни продава СОБСТВЕНИЯ НИ ГАЗ на по-висока цена от ЦЕНАТА, НА КОЯТО ГАЗПРОМ ПРОДАВА НА ГЕРМАНИЯ руския газ! НЕ Е ДОПУСТИМO ПРОСТО! КОРИГИРАЙТЕ ДОГОВОРА С МЕЛРОУЗ, а и всички договори за концесии ПЛАЧАТ ЗА РЕВИЗИЯ И ОТМЯНА!!! Няма откъде да дойде ВЪЗРАЖДАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ, ако не можем да използваме СОБСТВЕНИТЕ СИ БОГАТСТВА!
Все се питам спрямо коя цена ще поевтинее газа с 11% и повече?
Вече второ тримесечие ДКЕВР не определя цени на газа за Булгаргаз защото от 1 април до края на годината имаме фиксирана цена на входа. Която не се знае колко е, но е с 10% по-ниска от?!?! от последната определена по формулата залегнала в договора? Та колко ли ще е новата цена в $ за 1000 куб. м, ако преди април е била примерно 500$, сега е 450$. Ще стане ли примерно под 400$?
Фиксирането на по-ниска база в новия договор е добре, но по-важното е да се промени формулата за текущо изчисляване на цената на газа по дългосрочния договор. Това е успехът който постигнаха няколко големи енергийни компании от ЕС и Боташ. За това се борят и Чехия и Полша. Цената на природния газ не трябва да е толковя тясно отбвързана с цената на нефта и тежките горива. От доста време вече двата пазара (газ и нефт) вървят в различни посоки и тази тенденция ще се запази.
[quote#17:"iq146"]Не може Мелроуз да ни продава СОБСТВЕНИЯ НИ ГАЗ на по-висока цена от ЦЕНАТА, НА КОЯТО ГАЗПРОМ ПРОДАВА НА ГЕРМАНИЯ руския газ! [/quote]
Теоретично може Зависи от себестойноста на добива. Мелроуз прави едни разходи за добив, които се възстановяват само от добив на 2-3 млрд. куб.м газ (Галата) и на горе долу толкова от текущите три сонди край Каварна и Калиакра. Добива се под вода, което е малко по-скъпичко от добива на суша. Но най-вече обемите са малки.
Много се реве и за концесионната такса, без да се взема предвид, че когато газът е малко и е изключително за местния пазар, концесионната такса не бива да е голяма, защото това значи да си оскъпяваш местния пазар.
С това не казвам, че от Мелроуз са светци Съгласен съм, че около местния добив цари пълна мъгла и че трябва да има повече публичност относно концесиите и ползите от тях.
Между другото Мелроуз го изкупиха (ирландска компания) и от следващата година компанията ще се нарича по друг начин.
До коментар [#17] от "iq146":
Например находището край с. Девинци е по-голямо - някъде между 8 и 10 млрд. куб. м и със сигурност ще е с по-ниска себестойност на добива. Ще ми е интересно на каква цена ще излезе този газ на "пазара". Слагам пазара в кавички, защото всъщност нямаме пазар на газ у нас. Имаме единствен "обществен доставчик" - Булгаргаз, а същевременно имаме и записано в закона право производител и клиент да сключват директни договори за доставка на газ.
Между другото, повечето газ от Галата и сега от Калиакра и Каварна е закупен не от Булгаргаз, а от частни компании в района да Девня. На какви цени един Господ знае, но е сигурно, че са били значително по-ниски от тези на обществения доставчик т.е. на руския газ.
Дано стане, та и собствениците на земя дето не сколасват да я обработват да вземат някаква кирия от Държавата. Но пък някои твърдят, че от магарешкия трън се извличали някакви много полезни афро-азиатски вещества. Ако е така, що да не ги произведем и продадем на не-афро-азиатците? До преди няколко години това полезно растение пълнеше полето от Коиловци до Червен бряг. Да не се окаже, че пропуснатите ползи от магарешките плантации са били по-значителни в сравнение с потенциалните приходи от "Девенци". Кога най-после ще стане ясно на министерството размера на извлекаемите запаси??? Обявиха отначало за 12 млрд куба, а сега се споменават некакви мижави три К в нефтен еквивалент...
Рашата не им е до Южен паток а до Сирия тръбопровод на пристанище Тартус.
"Путин тръбопровод в Сирия http://www.realjewnews.com/?p=765
В статията "Иран, Ирак, Сирия Вход $ 10 млрд. газопровода сделка," съобщи, че нов Близък изток тръбопровод, промяна на геополитическата тен на региона с ужасни последици на еврейско-LED Запад, ще работи на ирански Pars Южна газовото находище в Дамаск през територията на Ирак.
Според сделката, Сирия ще закупи 20 милиона кубически метра на ирански газ дни и Ирак действа като транзитна агент.
Всеки износ на Сирия закупени ирански газ за ЕС по този начин ще се транзитират през Руско-наем пристанище Тартус."
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти
До коментар [#23] от "RED MAFIA": бааах тоя гугъл транслейт
Само дето не са 20 млн. а 20 млрд куб.м газ и не еднократно, а годишно. Идеята Иран да изнася газ през Ирак за Сирия и от там на танкери е още в морето
1. Твърде много текуща политическа конюнктюра - ембарго върху Иран, влошени отношения на Иран с Турция. Всичко това може да се промени в обозримо бъдеще. А ако не се промени това значи размирна Сирия и щъкащи кюрди, та само е за газопровод там...
2. До Тартус няма газопровод нито има компресиращи терминали. Ще трябва да се строят.
По принцип варианта е добър като дължина на трасета и има бъдеще - въпросът е кой ще инвестира. Само Иран? Иран в комбина с руснаците?
Във всички случаи ще падне голямо съзстезание с израелското находище. Мога да се обзаложа, че израелски газ ще стигне първи до Европа А и кипърски, щото там са се захванали големите батковци.
Спред мен руското присъствие в Сирия ще има за цел повече да спира развитието на подобен газов коридор отколкото да участва в развитието му и да прави бизнес, да печели. Между другото трасето не е изгодно и за Турция. На Израел му е през оная работа.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Къти
Рейтинг: 638 НеутралноОфициално причината за отлагането е траур, а неофициалната - е че нещо пак ни будалкат?
Всичко, за пресъпленията на ядрената мафия единствено и само тук: http://gikotev.blog.bgsimeonov_
Рейтинг: 524 РазстроеноНе трябва да се бърза с Южен поток! Не мога да разбера,защо винаги клякаме пред интересите на руснаците? От ЕК трябва да се запознаят първо с договора преди да го подписваме!
Борко
Рейтинг: 409 ВеселоДо коментар [#1] от "Къти":
Траура е, не си внушавай, вервай им
Apolon ot Tiana
Рейтинг: 828 НеутралноЩо бе, Путин не дойде ли? Нали Боко щеше да му разказва играта, а Дянков да го напляска.
apoloniyЕй как сега ще намалите цената на газа.
Той Путин май за това уволни военния си министър, Боко му направил пробив в отбраната, а дянков му влязъл отзад.
SSmart
Рейтинг: 753 НеутралноТоя взел предварително да обяснява за какво ще се пазари?!?!! Голям стратег!
чобанмахала
Рейтинг: 753 НеутралноДо коментар [#1] от "Къти":Уточняват размера на комисионните и разпределението им.
nikero
Рейтинг: 524 НеутралноА не може ли за догодина?
._
Рейтинг: 524 Любопитно[quote#2:"simeonov_"]От ЕК трябва да се запознаят първо с договора преди да го подписваме![/quote]
Е то така не излиза ли, че ''клякаме'' на ЕС ? Не е ли по - добре да си гледаме интересите без да ''клякаме'' на никой ?
xm...
Рейтинг: 1442 НеутралноДо коментар [#2] от "simeonov_":
) през България.
Не се разстройвай толкоз, Симеонов.
Южният пАток не е български проект. На единия край наистина са рашките, ама на другия са италианци и австрийци. България е просто по трасето.
Единставения по-щекотлив въпрос е за условията, които ще подпишат калинките за "ВиК-то" (по Дилянчо
И не са само транзитните такси и наеми, а и дали и доколко ще се включи националната мрежа, евентуален български достъп до обеми и други в този ред. А по тях засега е мъгла и след мъглата - пак мъгла, както пее Тошко Колев.
Шъ видими ...
theguru
Рейтинг: 237 Веселое-е, браво Дневник! Пак ме изненадвате приятно с броя синтактични грешки. То не бе Русия с малка буква, а думата "договор" явно е много специфична за автора, след като я е сгрешил няколко пъти.
Браво, браво.
xm...
Рейтинг: 1442 ВеселоДо коментар [#10] от "theguru":
Нещо си се формализирал
Мисля, че статията си е идеално написана, като формата си съответства на съдържанието
Съвсем уместно е изписването на Русия с малка буква в контекста на това, че по въпроса май трябва да я възприемаме в смисъла на "фирма", а не на страна или държава
Колкото до "бъркането" на "договор" ... м'чи ... не сте ли съгласен, че в тази сфера не са баш "договори" по строгото определение за смисъла на думата, а нещо ... ъъъ ... да го наречем ... с отклонения, неиздържано в смисъла на понятието.
И тогава излиза, че авторът не бърка, а творчески търси израз на това жувотну, което ще подписват ...
А като притурим, че никой редови българин нито е виждал, нито ще види, поне в скоро време, черно на бяло какво подписват ... пък може и наистина да подписват "договари", а не "договори". Знае ли човек ...
bta
Рейтинг: 1441 НеутралноПриродният газ ще поевтинее с повече от 11% в договора с "Газпром", който ще действа от догодина, съобщи пред депутатите от енергийната комисия вчера министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
А дано.
iq146
Рейтинг: 581 НеутралноПърво ще се произнеса за българските русофили. Цитирам, поради непреходната ценност на предложената алегория:
"РУСОФИЛИТЕ ОБИЧАТ БЪЛГАРИЯ ТАКА, КАКТО ПЕДОФИЛИТЕ ОБИЧАТ ДЕЦАТА!"
iq146
Рейтинг: 581 НеутралноВторо, ще предложа една историко-икономическа съпоставка, от която и най-ПРОСТИЯ би си направил съответните изводи:
"2005 г.-цена на парното-25лв./МВтч., цена на руския газ-170$/1000куб.;
2009 г.-цена на парното-90лв./МВтч., цена на руския газ-600$/1000куб."
Въпрос-има ли връзка между цените на парното и руския газ?
Втори въпрос-нанесена ли е и ако да, каква щета, на България?;
Трети въпрос-Интересува ли се ПРОКУРАТУРАТА КАК цената на руския газ се увеличи от 170 на 600, има ли ВИНОВЕН и ако да, КОЙ е виновен? Ще се повдигне ли обвинение на ВИНОВНИТЕ?
Очакваме СТАНОВИЩЕТО НА НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРОКУРАТУРА-СТОЖЕР НА ЗАКОННОСТТА И УПОВАНИЕ И НАДЕЖДА ЗА ВСИЧКИ ЧЕСТНИ И ПОЧТЕНИ БЪЛГАРИ!!!
Джокер за ПРОКУРОРИ ПАТРИОТИ-Проверете бил ли е Министър лицето Р.Овч., известен като газовия и ядрен престъпник и ПРЕДАТЕЛ на България. Кога и какви договори е подписвал и преподписвал, преди изтичането им или след като са изтекли. Какви са били цените на газа преди и след преподписването на съответните газови договори. И какво мнение има ПРОКУРАТУРАТА, за колегите си в Украйна, където за подобно прегрешение Юлия Тимошенко получи 7 годишна ефективна присъда!
iq146
Рейтинг: 581 НеутралноТрето-ще дам ПРЕПОРЪКА на управляващи Министри-Преговарящи!
Искайте СЪЩИТЕ ЦЕНИ, каквито ГАЗПРОМ дава на Германия.ЕДИНСТВЕНАТА разлика с нас е това, че те консумират ПОВЕЧЕ! Но ние пък имаме ВЕКОВНИ ДУПЕДАВСКИ ОТНОШЕНИЯ с Русия и това би трябвало да компенсира германското по-голямо потребление. Нали за КОМУНОИДИТЕ парите не са всичко... А сега сериозно...Ако не дадат повече от 25% отстъпка, приемете колкото ви дадат, НО НЕ ПОДПИСВАЙТЕ ПОВЕЧЕ ОТ 3 ГОДИШЕН ДОГОВОР!!! И НЕ СТРОЙТЕ Южен поток, ползите за България са ефимерни, той изцяло е в руска изгода. Аз бих се насочил към Гърция. За три години бих изградил, съвместно с Гърция, може и за наша сметка, цялостна инфраструктура за потребление на ВТЕЧНЕН ГАЗ. След 2-3 години ще има втечнен газ за 100-200 долара на пристанище в Бяло море. Шистовата революция е в ход. И Франция ревизира забраните за шистовия газ. А не забравяйте, че се очаква и български газ! ДОГОВОР С ГАЗПРОМ ЗА НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 3 ГОДИНИ! НЕ 9, НЕ 6, МАКСИМУМ 3! За да може после ИЗНУДВАЧИТЕ-ВЪН!!
iq146
Рейтинг: 581 НеутралноИ не се СТРАХУВАЙТЕ, че ГАЗПРОМ ще врътне кранчето. Не може току тъй да го врътне! В краен случай, след като не направят никакви отстъпки, не подписвайте никакъв договор! Ще е валиден съществуващия... Но ЗАБРАВЕТЕ за ГАЗПРОМ оттук нататък! Стратегията насочете към диверсификация ПРЕЗ ГЪРЦИЯ. Кризата, която предстои пред гърците, ще ги направи много отстъпчиви, нищо че са си едни руски мекерета....На Турция не разчитайте, те си гонят други, имперски интереси. Оставете ги, скоро ще се сръфат с руснаците...
iq146
Рейтинг: 581 НеутралноИ крайно време е вече Боко ТЪПОТО ПАРЧЕ да ВДЕНЕ, че шистовия газ е алтернатива за БЪДЕЩЕТО НА България! А и за шистовия, и за конвенционалния газ, България трябва да има ПОЛИТИКА за собствените си находища. Не може Мелроуз да ни продава СОБСТВЕНИЯ НИ ГАЗ на по-висока цена от ЦЕНАТА, НА КОЯТО ГАЗПРОМ ПРОДАВА НА ГЕРМАНИЯ руския газ! НЕ Е ДОПУСТИМO ПРОСТО! КОРИГИРАЙТЕ ДОГОВОРА С МЕЛРОУЗ, а и всички договори за концесии ПЛАЧАТ ЗА РЕВИЗИЯ И ОТМЯНА!!! Няма откъде да дойде ВЪЗРАЖДАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ, ако не можем да използваме СОБСТВЕНИТЕ СИ БОГАТСТВА!
Дамян
Рейтинг: 1384 НеутралноВсе се питам спрямо коя цена ще поевтинее газа с 11% и повече?
Вече второ тримесечие ДКЕВР не определя цени на газа за Булгаргаз защото от 1 април до края на годината имаме фиксирана цена на входа. Която не се знае колко е, но е с 10% по-ниска от?!?! от последната определена по формулата залегнала в договора? Та колко ли ще е новата цена в $ за 1000 куб. м, ако преди април е била примерно 500$, сега е 450$. Ще стане ли примерно под 400$?
Фиксирането на по-ниска база в новия договор е добре, но по-важното е да се промени формулата за текущо изчисляване на цената на газа по дългосрочния договор. Това е успехът който постигнаха няколко големи енергийни компании от ЕС и Боташ. За това се борят и Чехия и Полша. Цената на природния газ не трябва да е толковя тясно отбвързана с цената на нефта и тежките горива. От доста време вече двата пазара (газ и нефт) вървят в различни посоки и тази тенденция ще се запази.
Дамян
Рейтинг: 1384 Неутрално[quote#17:"iq146"]Не може Мелроуз да ни продава СОБСТВЕНИЯ НИ ГАЗ на по-висока цена от ЦЕНАТА, НА КОЯТО ГАЗПРОМ ПРОДАВА НА ГЕРМАНИЯ руския газ! [/quote]
Зависи от себестойноста на добива. Мелроуз прави едни разходи за добив, които се възстановяват само от добив на 2-3 млрд. куб.м газ (Галата) и на горе долу толкова от текущите три сонди край Каварна и Калиакра. Добива се под вода, което е малко по-скъпичко от добива на суша. Но най-вече обемите са малки.
Съгласен съм, че около местния добив цари пълна мъгла и че трябва да има повече публичност относно концесиите и ползите от тях.
Теоретично може
Много се реве и за концесионната такса, без да се взема предвид, че когато газът е малко и е изключително за местния пазар, концесионната такса не бива да е голяма, защото това значи да си оскъпяваш местния пазар.
С това не казвам, че от Мелроуз са светци
Между другото Мелроуз го изкупиха (ирландска компания) и от следващата година компанията ще се нарича по друг начин.
Дамян
Рейтинг: 1384 НеутралноДо коментар [#17] от "iq146":
т.е. на руския газ.
Например находището край с. Девинци е по-голямо - някъде между 8 и 10 млрд. куб. м и със сигурност ще е с по-ниска себестойност на добива. Ще ми е интересно на каква цена ще излезе този газ на "пазара". Слагам пазара в кавички, защото всъщност нямаме пазар на газ у нас. Имаме единствен "обществен доставчик" - Булгаргаз, а същевременно имаме и записано в закона право производител и клиент да сключват директни договори за доставка на газ.
Между другото, повечето газ от Галата и сега от Калиакра и Каварна е закупен не от Булгаргаз, а от частни компании в района да Девня. На какви цени един Господ знае, но е сигурно, че са били значително по-ниски от тези на обществения доставчик
venelingeologia
Рейтинг: 1720 НеутралноДано стане, та и собствениците на земя дето не сколасват да я обработват да вземат някаква кирия от Държавата. Но пък някои твърдят, че от магарешкия трън се извличали някакви много полезни афро-азиатски вещества. Ако е така, що да не ги произведем и продадем на не-афро-азиатците? До преди няколко години това полезно растение пълнеше полето от Коиловци до Червен бряг. Да не се окаже, че пропуснатите ползи от магарешките плантации са били по-значителни в сравнение с потенциалните приходи от "Девенци". Кога най-после ще стане ясно на министерството размера на извлекаемите запаси??? Обявиха отначало за 12 млрд куба, а сега се споменават некакви мижави три К в нефтен еквивалент...
venelingeologia
Рейтинг: 1720 НеутралноДо коментар [#18] от "Дамян":
Възлагаш непосилна задача на преговорния екип. Дано поляците да са пробили дупка в стената, ама няма гаранция...
RED MAFIA
Рейтинг: 696 ЛюбопитноРашата не им е до Южен паток а до Сирия тръбопровод на пристанище Тартус.
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага ти"Путин тръбопровод в Сирия
http://www.realjewnews.com/?p=765
В статията "Иран, Ирак, Сирия Вход $ 10 млрд. газопровода сделка," съобщи, че нов Близък изток тръбопровод, промяна на геополитическата тен на региона с ужасни последици на еврейско-LED Запад, ще работи на ирански Pars Южна газовото находище в Дамаск през територията на Ирак.
Според сделката, Сирия ще закупи 20 милиона кубически метра на ирански газ дни и Ирак действа като транзитна агент.
Всеки износ на Сирия закупени ирански газ за ЕС по този начин ще се транзитират през Руско-наем пристанище Тартус."
Дамян
Рейтинг: 1384 НеутралноДо коментар [#23] от "RED MAFIA": бааах тоя гугъл транслейт
А и кипърски, щото там са се захванали големите батковци.
Само дето не са 20 млн. а 20 млрд куб.м газ и не еднократно, а годишно. Идеята Иран да изнася газ през Ирак за Сирия и от там на танкери е още в морето
1. Твърде много текуща политическа конюнктюра - ембарго върху Иран, влошени отношения на Иран с Турция. Всичко това може да се промени в обозримо бъдеще. А ако не се промени това значи размирна Сирия и щъкащи кюрди, та само е за газопровод там...
2. До Тартус няма газопровод нито има компресиращи терминали. Ще трябва да се строят.
По принцип варианта е добър като дължина на трасета и има бъдеще - въпросът е кой ще инвестира. Само Иран? Иран в комбина с руснаците?
Във всички случаи ще падне голямо съзстезание с израелското находище. Мога да се обзаложа, че израелски газ ще стигне първи до Европа
Спред мен руското присъствие в Сирия ще има за цел повече да спира развитието на подобен газов коридор отколкото да участва в развитието му и да прави бизнес, да печели. Между другото трасето не е изгодно и за Турция. На Израел му е през оная работа.