Един получава над 60% от субсидиите при десетте най-големи фермери

Светлозар Дичевски

© ЦВЕТЕЛИНА БЕЛУТОВА

Светлозар Дичевски



Повече от половината субсидии при десетте най-големи фирми в земеделието в България през 2012 г. са отишли във фирми, контролирани от един собственик. Това съобщава в броя си от днес "Капитал Daily".


Проверка на изданието  показва, че десетте най-големи зърнопроизводители в страната миналата година са получили над 34 млн. лв. субсидии. Рекордната сума обаче всъщност е концентрирана основно в един получател - най-големият производител на зърнени култури Светлозар Дичевски. Той контролира половината от десетте фирми и чрез тях взема 62% от въпросните 34 млн. лв. Две от дружествата на Дичевски взимат по над 5 млн. лв. всяко. Друга повтаряща се тенденция е, че всички получатели са зърнопроизводители, макар на теория субсидиите да са за всички земеделци.


Изводите се позовават на справка, предоставена от фонд "Земеделие". Само преди седмица почти 80 хил. фермери получиха 841 млн. лв. Данните за тази година са предварителни и са на база одобрени за плащане суми. Окончателните ще бъдат публикувани през пролетта на 2014 г.




Данните на фонд "Земеделие", предоставени на "Капитал Daily", показват, че на отделните фирми са преведени по между 2.1 и 5.2 млн. лв. Това обаче не е таванът на субсидиите за един производител, защото много от тях кандидатстват с по няколко фирми. Така например в топ 10 тази година има пет компании, свързани с групата "Октопод холдинг", които са получили над 21.3 млн. лв. плащания на площ.


Общо пет от десетте най-силно дотирани компании са свързани с управлявания от Светлозар Дичевски холдинг "Октопод инвест", който е сред най-големите производители на зърно в страната. Регистрираната във Варна "Троя авто" е еднолично дъщерно дружество на холдинга. Фирмата отначало се занимава с транспортна дейност и е със седалище в Ловеч, но в края на 2008 г. е придобита от "Октопод инвест" и през следващата година е регистрирана като земеделски производител. Според финансовия му отчет през 2011 г. дружеството е обработвало 115.95 хил. дка наета земеделска земя. В момента управител на "Троя авто" е съпругата на Дичевски – Светла. Тя е и собственик на друга от компаниите в списъка – едноличната "Деси-Светла Симеонова", която обработва около 129 хил. дка собствена и наета селскостопанска земя към края на 2011 г.


Част от групата компании около Светлозар Дичевски са и "Сортови семена Вардим" и дъщерното й дружество "Ресен", което също се управлява от Светла Дичевска. "Ресен" е и сред най-динамично развиващите се малки фирми в сектора според класацията ГЕПАРД на "Капитал Daily". През 2011 г. приходите му са се увеличили с 276% до 19.16 млн. лв., а обработваните за годината площи са над 128 хил. дка. От своя страна компанията майка "Сортови семена Вардим" обработва 371 хил. дка наета земя, показва финансовият й отчет за 2011 г. Петото от свързаните с "Октопод инвест" дружества е едноличното "Агро - Светлозар Дичевски", което е обработвало 185 хил. дка площи през 2011 г.
Групата на Дичевски всъщност е най-голямото земеделско дружество в България. Според консолидирания отчет на "Октопод инвест холдинг" приходите му от продажби за 2011 г.  са 341.4 млн. лв., а нетната печалба е 34.5 млн. лв. Роденият в Троян Дичевски не се появява в публичното пространство и досега не е давал интервюта.


"По изкуствен път земята се концентрира в много ограничен кръг от хора, които печелят от мащаба и нямат нужда от никакво финансиране, а същевременно дребните производители биват изтиквани от пазара, защото не могат да си позволят предлаганите ренти", коментира Николай Вълканов от Института за пазарна икономика.



Най-големият производител на зърно в миналото много често е забъркван и в различни спорове за ниви с други земеделци, за част от които са се водили и съдебни дела. През 2005 г. собственикът Светлозар Дичевски е направил и една от най-крупните замени за земи, като според в. "Сега" е дал на държавата 6928 дка, разпокъсани в 36 парцела, и е получил окрупнени 8448 дка от държавния фонд в региона на Свищов. Дичевски управлява и пристанището в Оряхово, чиято концесия спечели през 2007 г. чрез компанията си "Слънчев дар" след продължила две години процедура заради обжалвания от страна на другия участник - гръцката GEK. "Слънчев дар" беше и един от кандидатите за порт Свищов, но там за концесионер в крайна сметка беше избран "Драгажен флот Истър". Междувременно Дичевски спечели и процедурата за отдаване на концесия на дунавското пристанище в Сомовит чрез друго от дружествата си - "Октопод С".

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK