
© Цветелина Белутова, Капитал
Мнозинството от българските студенти вече са направили първите си стъпки на пазара на труда. Около 70% са преминали стаж или някакъв вид професионална практика, а близо две трети все още стажуват или вече имат постоянна позиция.
Това показа проучване на българския офис на консултантската компания "Делойт". В него са взели участие български студенти на възраст между 18 и 26 години от най-големите университети, като са отговорили на около 50 въпроса, свързани с първите им стъпки на пазара на труда, с амбициите им за професионално развитие, с това какво търсят младите хора от своите първи работодатели и кои са трудовите условия, които оценяват най-високо.
Всеобщото мнение сред анкетираните е, че стажовете и заетостта по време на следването отварят повече възможности за кариерно развитие. Първите стъпки обаче обикновено се предприемат в по-горен курс или в магистратурата. Резултатите показват, че студентите между 24 и 26 години имат повече опции за трупане на опит, отколкото първокурсниците и второкурсниците, от които само една трета са попадали в реална работна среда.
По-малко от една четвърт от анкетираните студенти мислят, че университетът ги е подготвил добре или поне сравнително добре за практическата работа. Още по-малък дял - само 11% - са получили помощ и добра подготовка за търсенето на работа. Това според анализаторите на "Делойт България" показва недоволството на младите хора от теоретично ориентираното им образование, желанието и необходимостта им от повече практически умения и съответно - отговор на изискванията на работодателите.
Малко повече от половината (54%) студенти вярват, че специалността, която следват се търси от работодателите, като около една трета смятат, че могат да намерят работа в сферата си до 12 месеца. Освен това по-голямата част от анкетираните са убедени, че могат да предложат на бизнеса високо или сравнително високо качество на работа. Близо една четвърт вярват, че да намерят привлекателна позиция зависи изцяло от самите тях.
На първата си работа или стаж очакват заплатата им да бъде около и малко над минимална - между 300 и 500 лева.
"Делойт" прави същото изследване и в цяла Европа от няколко години. Сравнението между българските и чуждестранните отговори на едни и същи въпроси показва значителна разлика в нагласите. Българите са по-песимистични, що се отнася до състоянието и качеството на образованието, икономиката и пазара на труда. Балтийските държави пък са на първо място по оптимизъм. Иначе критиката, че не получават достатъчно пратична подготовка и ноу-хау как да търсят и кандидатстват за работа, е разпространена в целия централен регион на Европа.
Като тревожна статистика "Делойт" отчита склоността на голяма част от младите хора - около 70% - да емигрират, в случай че получат добра оферта за работа в друга страна. Затова от компанията съветват държавата и работодателите да обърнат специално внимание на това да задържат качествените млади хора. Това може да стане като се осъвремени образованието, което да стане от страна на институциите и университетите, и като им се предлагат добри възможности за кариерно развитие, което пък зависи от бизнеса.
Федор Езерский
Рейтинг: 877 ЛюбопитноА Ернст енд Йънг какво казват по въпроса?
И преди да ми отговорите, да знаете, че после ще питам за мнението на Прайсуотърсхаускупърс
Euronymous
Рейтинг: 877 НеутралноАми ще работят трябват им парички за кафета, чалготеки и лъскави дрешки.
From the depths of Norway , take out your crop pain and feel the true evil !Публикувано през m.dnevnik.bg
БМЗ
Рейтинг: 994 Неутрално[quote#0:"статията"]Като тревожна статистика "Делойт" отчита склоността на голяма част от младите хора - около 70% - да емигрират, в случай че получат добра оферта за работа в друга страна. Затова от компанията съветват държавата и работодателите да обърнат специално внимание на това да задържат качествените млади хора. Това може да стане като се осъвремени образованието, което да стане от страна на институциите и университетите, и като им се предлагат добри възможности за кариерно развитие, което пък зависи от бизнеса.[/quote]
Апокалипсисът апокалиптиченДържавата - враг на народа.
john_law
Рейтинг: 518 НеутралноМожеше да си спестят проучването. Това са добре известни факти. Само мисля процентите за емиграция са объркали - над 90 е реалният.
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2398 НеутралноСтаж в МакДоналдс или стриптийз бар гаранция ли е за бъдеща кариера?
Libertarianism is just anarchy for rich peopleОт къде ги извадиха тези данни ? След като у нас всеки трети младеж е безработен !?
Никола Йорданов
Рейтинг: 1875 НеутралноАми браво на младите - работят. Искат да се развиват. А това, че искат да емигрират ... напълно нормално.
Никола Йордановgmladenov04
Рейтинг: 497 НеутралноДа и работят точно за такива компании за по 250лв. на месец. И после на "нормална" заплата от 1000лв. бруто ги скъсват и всяка събота и неделя. А горе директорите лапат хилките! Ай сектир с това експлоатиране!
Lord
Рейтинг: 660 НеутралноЩеше да ми е интересно да видя процента на хората, които работят по специалността си. Това вероятно би отговорило и на въпроса дали тази специалност се търси от работодателите...
vankata1
Рейтинг: 979 Любопитно[quote#5:"comandante"]От къде ги извадиха тези данни ? След като у нас всеки трети младеж е безработен !? [/quote]
Е да де, "близо две трети все още стажуват или вече имат постоянна позиция.", т.е. една трета са безработни.
Freedom of Speech
Рейтинг: 660 НеутралноСтажуват по 3 месеца БЕЗ ПАРИ, като работят наравно с останалите.
Езикът е машина и не бива да се допуска пружините й да скърцат.comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2398 НеутралноДо коментар [#9] от "vankata1":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleне две трети са безработни а от останалите повечето не си търсят работа.
Не знам точно колко са стажанти но предполагам не повече от 5-10% от студентите са стажанти и то най-много по няколко месеца в годината!
Като се знае какво е дереджето на бизнеса у нас този стаж ще им е напълно безполезен за бъдещия им живот в чужбина!
vankata1
Рейтинг: 979 Любопитно[quote#7:"gmladenov04"]Да и работят точно за такива компании за по 250лв. на месец. [/quote]
Що някои се заблуждават, че пазарът на труда е място за раздаване на пари според социалните нужди? Там е едно жестоко място на надлъгване и който може да упражни натиск го прави безскрупулно. В социализма нямаше пазар на труда, сега има. В повечето случаи работодателя е силната страна, сещай се какво следва... Да не би като идеш на пазара Римска стена да ти предлагат качествена стока за стотинки?
lanzz
Рейтинг: 497 Неутрално<p class="quoteComment">Затова от компанията съветват държавата и работодателите да обърнат специално внимание на това да задържат качествените млади хора.</p>
Пресцентъра на МВР съобщава, че на терминал 2 на летище "София — Враждебна" е задържана престъпна група от качествени млади хора при опит да напуснат страната с цел започване на работа в чужбина. Лицата са разкрити, когато не са били в състояние да дадат изчерпателен отговор на въпроса "И ся кво прайм?" зададен от страна на проверяващите длъжностни лица от Главна дирекция за борба с организираната емиграция.
borvil
Рейтинг: 388 ВеселоДо коментар [#4] от "john_law":
.... е все пак има и рекламен ефект
blaf
Рейтинг: 589 Неутрално[quote#8:"Lord"]Щеше да ми е интересно да видя процента на хората, които работят по специалността си. [/quote]
Процентът е много нисък, но за това не е виновна нито държавата, нито университетите, нито работодателите, а самите студенти. Защо в специалности като психология се втурват 50% от студентите? Щот ги мързи.
mnogosamkrasiva
Рейтинг: 516 НеутралноСигурно този факт го забравят скапаните английски политици, които си търсят извинение за провала в политиката им. Лошото е, че повечето от не така интелигентните британци изобщо не се замислят над тези цифри.
Винаги нося нож... в случай, че някой ми предложи тортаDarth Plagueis
Рейтинг: 1488 НеутралноДо коментар [#10] от "opposition":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНе работят наравно с останалите, а си губят времето три месеца, в които бършат прах от някой рафт с книги. Точно това е проблемът на стажовете - не заплащането, а уменията и опита, които НЕ дава, а би трябвало.
Колко точно е заплащането на студента, за самия него би трябвало да няма значение.
glatzial
Рейтинг: 497 НеутралноДо коментар [#11] от "comandante":
Интересно ми е от как ги съчини тези статистики?
От моите бивши колеги около 10% емигрираха, от останалите почти всички работят. Докато следвахме наистина към 2/3 (дори малко повече) имахме стаж или истинска работа.
Като гледам приятели и познати, които завършиха преди една-две години - пак всичките имат работа и си я намериха сравнително лесно. Факт - повечето са в ИТ сектора, но имам познати юристи и икономисти, които също се справят, въпреки че там конкуренцията е жестока. Дори познатите ми с псиохология работят в агенции за човешки ресурси или правят някакви уелбиинг курсове и семинари. Единственото неприятно е че за специалисти работа има предимно в големите градове.
maven
Рейтинг: 8 Неутрално[quote#13:"lanzz"]Пресцентъра на МВР съобщава, че на терминал 2 на летище "София — Враждебна" е задържана престъпна група от качествени млади хора при опит да напуснат страната с цел започване на работа в чужбина. Лицата са разкрити, когато не са били в състояние да дадат изчерпателен отговор на въпроса "И ся кво прайм?" зададен от страна на проверяващите длъжностни лица от Главна дирекция за борба с организираната емиграция.[/quote]
Ей! Браво! Това сумира всичко!
flagellumdei
Рейтинг: 714 НеутралноДо коментар [#3] от "Bulgarische Motoren Werke":
България е древна и заслужава много повече!Какво искаш от комунистическа държава.
province2001
Рейтинг: 442 НеутралноДневник, докога ще ни дезинформирате щом става дума за цитиране на проведени изследвания. Чуйте се само: "Това показа проучване на българския офис на консултантската компания "Делойт". В него са взели участие български студенти на възраст между 18 и 26 години от най-големите университети"
първо, каква е методиката на изследването, то сред колко университета се провежда, сред всичките му специалности ли е, представително ли е за студентите в тези университети, след като не е национално представително, колко е общия брой на анкетираните и какъв е той като процент от всички студенти в изследваните университети, как са подбирани студентите, в кои градове? Без да имаме отговор на тези въпроси не можем да разберем какво ни казвате.
Второ, няма такова нещо като "най-големите университети", има профилиране сред университетите сигурно сте чували за това. Какви са резултатите по профили на университетите.
Изобщо научете се да цитирате коректно социологически изследвания, иначе дезинформирате и хвърляте прах в очите на хората.
А как ви се струва 70% работещи и стажуващи студенти, без в българия студентския труд да е регулиран, това означава че тези 70% просто не са в аудиториите. Те какво могат да кажат за образованието, изобщо те получават ли някакво образование.