
© Анелия Николова
Калин Христов
Единственото, което ускорява растежа на една икономика, е провеждането на структурните промени, а не харченето на фискални средства. Това заяви в интервю за БТА министърът на финансите Калин Христов.
Според него структурните реформи водят до растеж, а харченето на средства - до временно раздуване на икономиката до момента, в който пазарите спрат да финансират дефицитите и тогава икономиката се свива драматично. Христов отбеляза, че тъкмо това се наблюдава в Гърция, Испания и Кипър. Има голямо неразбиране въобще в дискусията за дефицитите, когато някои хора смятат, че харченето и раздаването на средства може да стимулират икономиката, добави финансовият министър.
Той подчерта, че очакванията за по-бавно възстановяване от кризата не са само наш локален феномен, а се наблюдават и в прогнозите на ЕК, МВФ и други международни финансови институции.
В актуализираните от правителството Национална програма за реформи и Конвергентна програма на България (2013-2016) Министерството на финансите предвижда икономически растеж от 1 процент през тази година, ускоряване през следващата година до 1.8 процента и достигане през 2015 г. до 2.9 процента.
Калин Христов посочи, че отлагането във времето на възстановяването на икономиката води и до преоценка на прогнозата за заетостта - през тази година все още ще има спад на заетостта от 2.4 процента, а едва през следващата се очаква минимален растеж на заетостта от 0.4 процента. Прогнозата за инфлацията е за 1.8 на сто средногодишна инфлация за тази година, а за 2014 г. очакваме тя да се увеличи до 2.7 процента, но все още ще остане на много ниски нива, каза Христов.
Промяната в очакването за растежа променя скоростта, с която се върви към балансиран бюджет. Оставаме с дефицит от 0.8 процента до 2016 г., а балансирането на бюджета се измества в 2017 г., каза Калин Христов и допълни, че идеята е, когато икономическата активност е слаба, фискалната политика да не играе проциклична роля.
Това обаче не означава, че страната ни може да си позволи висок дефицит. Реализирането на бюджетен дефицит от три процента е допустимо, когато икономиката е в състояние на значителен спад, а такова в момента нямаме, подчерта финансовият министър. Ако се допусне увеличаване на дефицита, срещу страната ни ще бъде заведена процедура за неспазване на Фискалния пакт, който сме подписали и който е приложен в Закона за публичните финанси, посочи Христов. Според новите европейски регулации несъобразяването с изискванията за финансова стабилност е основание за замразяване на европейските фондове, коментира министърът.
Финансовият министър е категоричен, че няма заплаха за изпълнението на бюджета за тази година и по предварителни данни за първото тримесечие на 2013 г. приходите се реализират с незначителни отклонения от планираните. Христов не очаква да се наложи актуализация на бюджета след изборите. Фискалният резерв в момента е в размер на около 5 млрд. и 300 млн. лв. и дори и след плащането през август на шестмесечната облигация, пусната на вътрешния пазар, за да бъдат финансирани субсидиите на земеделските стопани, резервът в края на годината ще е над минимално изискуемото ниво по закон.
Чардо
Рейтинг: 1391 Неутрално""" Има голямо неразбиране въобще в дискусията за дефицитите, когато някои хора смятат, че харченето и раздаването на средства може да стимулират икономиката, добави финансовият министър. """
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24=========================
++++++++++++++++
khaleesi
Рейтинг: 561 НеутралноТе унищожиха икономиката, задушиха бизнеса, ти ще го преструктурираш!
SSmart
Рейтинг: 1141 НеутралноЕ ми преструктурирайте де!!!
ostin22
Рейтинг: 679 ВеселоТака като го чета значи 2083-та година да очакваме безработицата да спадне под 10% и към 2197-ма доходите да се покачат към 70% от нивото на средноевропейските...Отива да пея от щастие..
There is no way to happiness, happiness is the way!Γαλλα
Рейтинг: 1391 ЛюбопитноАко на някого му пука за растежа в икономиката, първото, което трябва да направи е да спусне в двугодишна данъчна ваканция , дребния и малък бизнес...единствено да плащат заплати и осигуровки на работниците си...и второто условие, да върнат данъците от печалбите на т.н. Чуждестранни инвеститори от офшорките, в нашия бюджет...нищо повече...!!!
Писна ми от цирк, на път съм да умрЪ от смях...cucing
Рейтинг: 672 НеутралноДе да имаше нещо за преструктуриране!
ура и да живей!!!Реанимация на труп, това може да се каже, за опитите да се оживи някакво производство и да се развива някаква икономика в България.
Другото са хаотични напъни и залитане насам-натам според някакви флуктуации в световния пазар.
Така, че нищо оптмистично!
NPaine
Рейтинг: 1391 НеутралноСлушайте внимателно Калин Христов.
"People should not be afraid of their government. Governments should be afraid of their people."Човекът е професионалист.
Искрено се надявам популистите които изберем на изборите през май, да не се впуснат да доказват думите на Христов за несъстоятелноста на безразборното харчене на средства.
Euronymous
Рейтинг: 893 НеутралноМного добре го е казал
From the depths of Norway , take out your crop pain and feel the true evil !Публикувано през m.dnevnik.bg
slq84014722
Рейтинг: 888 Неутрално[quote#3:"SSmart"]Е ми преструктурирайте де!!![/quote]
Сега най-много да възникне спор трябва ли държавата да командва икономиката, тоест да решава каква да бъде или да я остави на самотек, както се предвижда в теориите за свободната пазарна икономика.
Tademan
Рейтинг: 830 НеутралноНай-накрая да чуя адекватно мнение и реалистични думи и прогноза.
slq84014722
Рейтинг: 888 Неутрално[quote#5:"Γαλλα"]Ако на някого му пука за растежа в икономиката, първото, което трябва да направи е да спусне в двугодишна данъчна ваканция , дребния и малък бизнес...[/quote]
... и рязко да намали пенсиите и майчинските ли? На някои хора няма да им хареса идеята.
Γαλλα
Рейтинг: 1391 Любопитно[quote#11:"Отнесен"]На някои хора няма да им хареса идеята.[/quote]
Писна ми от цирк, на път съм да умрЪ от смях...Е, казах го в случай, че някой мисли за икономическият растеж на България, а не за нарастване популацията на циганите...
bta
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#1] от "Чардо":
Само пенсионерите и безработните са на друго мнение.
442
Рейтинг: 1296 НеутралноСтруктурни реформи А !!! За 23-25 години структурни реформи станахме от износители на земеделска продукция, животни и животинска продукция във вносители. Почти цялата ни храна е внос. От структурни реформи останахме без лека и тежка промишленост, "продадохме" си БТК-то, ЕРП-тата, сега ще си "продадем" и ЖП-то. Другото дадохме на концесии. Та кои структури ще се реформират ???
ПАСТОРА
Рейтинг: 738 НеутралноДобра "философия" и вярна, но трудно осъществима след преминалия ураган през дребния и част от средния бизнес!
Дори след Виденовата зима имаше достатъчно резерви за раздвижване.
Сега ще е трудно да се преструктурира нещо, което вече го няма!
Не завиждам на следващите управляващи!
Чардо
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#13] от "bta":
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24[quote#13:"bta"]Само пенсионерите[/quote]
=========================
Не всички .
Аз съм пенсионер от над 10 години
и над 6 години съм в Дома за стари хора Сливен стая 223
Geoimg
Рейтинг: 743 Любопитно[quote#7:"NPaine"]Човекът е професионалист.[/quote]
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!Коя професия е практикувал?
cinik
Рейтинг: 1917 НеутралноTeo Вайгел, финансов министър при канцлер Хелмут Кол, подиграваше опозицията, че според нея дългове трябвало да се правят по всяко време. "Защото, когато върви икономиката нагоре, тогава можем да си го позволим. А когато върви надолу, тогава се налага да се прави".
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПdeaf
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#11] от "Отнесен":
До коментар [#12] от "Γαλλα":
Както се разбра вече от целокупното човечество,всеки капитализъм се изражда в монополен такъв (Карл Маркс),това му е дефекта. И никакви антимонополни закони и съдилища не можаха да спрат това,(освен революциите-за малко).
Малките и средните фирми сами са си виновни,защото вместо да се организират срещу големите акули (както по времето на Хитлер в Германия),те си въобразиха,че могат заедно с тях да участват в бизнес оргията. А сега олеле...
Daria
Рейтинг: 1100 Неутралноайде нов лаф - структурни реформи. Сег пък това е магията която ще оправи икономиката. Простият матрял естествено гледа умно новият кндидат спасител и дъвче сламата. Интересно смо този нов спасител с колко милиона по-богат ще бъде след края на мандата си...
krummm
Рейтинг: 634 НеутралноТоя корнишон можеше да казва това и преди да стане министър. Кво му пречеше?!
Пешката
Рейтинг: 1263 ЛюбопитноДо коментар [#1] от "Чардо":
Ако го боли, както го мързи, отдавна да е умрел.Има голямо неразбиране въобще в дискусията за дефицитите, когато някои хора смятат, че харченето и раздаването на средства може да стимулират икономиката
И аз силно се учудих че министъра не вярва в Кейнезиански икономически методи, за разлика от ФЕД, Японската централна банка, и тн. Това може да е добър знак, стига да уточни какво всъщност предлага -- дали ще доживеем някой да говори за намаляване на размера на държавния апарат, и създаването на условия за истинско предприемачество?
ivanko77
Рейтинг: 541 НеутралноКогато в България се каже структурна промяна и почвам да се стрскам, просто за толкова време, толкова много хубави идеи ги унищожихме с реализацията, че вече им нямам вяра. Хайде да видим какви са тези структурни промени, за мен има няколко варианта - да минем към икономика на знанието(високи технологии), но всичко що-годе кадърно младо, заминава, явно ще трябва време и променени условия, изисква време. Втори вариант експортно ориантирана илономика, но с Китай и Турция ли ще се преборим, а за вътрешно потребление сме с малък вътрешен пазар. Може би ще минем към по-виок клас туризъм, но и за там трябва да прекроим курортите отново. Та задавам простия въпрос, как виждате това преструктуриране на икономиката. Аз си имам мои виждания, но нека да видим, какво мислите и вие
Антиглобалист
Рейтинг: 388 НеутралноНай-първото е да се ограничи изнасянето на оборотните пари и природните ресурси навън. Това означава да се преразгледат концесиите и да се промени отношението към големите вериги. Което да се комбинира със стимулиране на производството.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.С държавата се случва нещо подобно като с малките градове и селата.
Публикувано през m.dnevnik.bg
http://www.vbox7.com/play:84a74fb2e3
Рейтинг: 671 НеутралноЕдинственото, което ускорява растежа на една икономика, е провеждането на структурните промени......
===============================
............... с мотика 8-ми номер или с тъпата и страна.. избора е ВАШ.
bawarec
Рейтинг: 450 НеутралноСтруктурна промяна би било например да се ограничи корупцияата и да се премахнат монополите. Това стига за начало!
znaesht
Рейтинг: 572 НеутралноДо коментар [#22] от "Пешката":
"....Кейнезиански икономически методи".... и що за методи са това!? И може би все пак си имал предвид Кейнсиански а кейнезиански. ... и не е лошо като употребяваш някакви понятия да си представяш, за какво става дума...
m_style
Рейтинг: 679 НеутралноКакво е структурна реформа? - Например да спрем да харчим най-много от всички в ЕС /на глава от населението/ за полиция и охрана, за псевдоболници и руски енергийни проекти. БДЖ да формира пазарни цени - ако става - ОК, ако не - да фалира и толкова. Света не се свърши нито с Кремиковци, нито с ОЦК, нито с ВМЗ, нито с английските миньори, нито по-рано с английските текстилни работници. А държавата като цяло трябва да се откаже от неща, които над 60-70г. доказа, че не може да върши.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 1019 НеутралноРадвам се че демокрацията в България не работи много добре.Това позволява все пак поне в Правителствата да попадат нормални хора,които да водят страната в пправилната посока,а не в посоката,която партийната вакханалия сочи.
Urkobozambo
Рейтинг: 490 НеутралноКалин Христов: Структурни промени в икономиката, а не харчене ще ускори растежа...
urkobozamboЕдинственото, което ускорява растежа на една икономика, е провеждането на структурните промени.
- Точно като по учебник,
..Ами хайде , направете го, отдавна ги чакаме...
Само кажете , ... от къде ще дойдат парите за това...
deaf
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#23] от "ivanko77":
Без високи заплати,всяка реформа е обречена. (Една касиерка в Кауфланд в България взима 450лв.,а същата в Германия-€3000).
Номерът с евтината работна ръка можеше да мине преди 10-15-ет години. Днес,просто никой няма истински да работи за жълти стотинки.
Владимиров
Рейтинг: 727 НеутралноПринципно е прав, но именно - принципно! А ситуацията в България в момента не е принципна, а драматична - хората гладуват! Вътрешното потребление спада за пета поредна година, докато дори в най-засегнатите от кризата страни, с изключение на Гърция и Испания, отдавна се възстанови на нивата отпреди кризата и, дори и да има флуктуации, те са малки, и с предимно сезонен характер, т.е. нормални.
Не говоря за "безразборно харчене", а за стимулиране точно на потреблението, защото именно то ще ни извади от стагнацията.
И два въпроса към Калин Христов, когото много уважавам и ми беше преподавател (асистент на проф. Марков) в УНСС:
1. Кога ще върнете 280-те милиона лв задължения на правителството и общините към бизнеса, и кога НАП ще възстанови забавените 360 млн. лв. ДДС към същия този бизнес, според изнесените вчера данни в пресата? Защото, съгласете се, е гавра да твърдиш, че не може да се вземат кредити за стимулиране на икономиката, а в същото време да дължиш подобни колосални за българските условия суми на бизнеса.
2. Какво ще се случи с българската икономика, ако емигрантите спрат да изпращат пари отвън? Това е тема, която НИТО ЕДИН политик не засяга, но всяка година тези хора изпращат около 1 млрд. лв., или около 1.25% от БВП, които моментално влизат в реалната икономика чрез потреблението. Защото с такива нива на емигрантско подпомагане сме се првеърнали в държава от третия свят....кажи-речи всяко трето домакинство у нас разчита на подобно "подпомагане", за да свърже двата края....
Г-н Христов, моля Ви, не ставайте втори Дянков и олицетворение на поговорката "Ситият на гладния не вярва"!
dobrich
Рейтинг: 1280 ГневноПравилно! Но кой да ги направи тези структурни промени, след като трето правителство ги отлага за фТория мандат?!
Владимиров
Рейтинг: 727 НеутралноДо коментар [#22] от "Пешката":
ански икономически методи[/quote]
Не забравяй, че ФЕД и Японската централна банка, за т.н. не знам, сами си печатат парите, а ние и Еврозоната - не! В първия случай печаташ пари и просто ги девалвираш, във втория - трябва да ги вземеш назаем, т.е. след време да ги върнеш....та затова съм написал, по-долу, че принципно е прав, ама не напълно......
[quote#22:"Пешката"]Кейнез
Това го оставям без коментар........
slq84014722
Рейтинг: 888 Неутрално[quote#12:"Γαλλα"]Е, казах го в случай, че някой мисли за икономическият растеж на България, а не за нарастване популацията на циганите...[/quote]
Да, но икономически растеж пак няма да има даже и ако спреш да вземаш данъци. Пазар на стоката трябва. Ако някой среден предприемач спестява 10 000 на месец от данъци, той няма да наеме още хора, ако търсенето на продукцията му не се увеличи. А ако се увеличи, със или без данъци - той ще наеме хора. Данъците са нещо минимално и ако фирмата зависи от това минимално за да просперира или не, то значи не е стабилна и виси на косъм. Тя е уязвима - ако стане някакво "пазарно" изменение, тя ще фалира при всички случаи. Единствения шанс за просперитета е конкурентоспособността. А това значи да произвеждаме продукция от световна величина и да я реализираме на световния пазар. Няма друг начин - останалото е безмислени дрънканици.
bat_plamen
Рейтинг: 4476 НеутралноТези призиви за структурни промени в икономиката ги чуваме от години,но реално си остават само празни приказки!
xmm
Рейтинг: 1114 Неутрално[quote#28:"m_style"]Какво е структурна реформа? - Например да[/quote]
Това е структурна реформа/промяна в бюджетните разходи.Да,необходима е.
Но в икономиката.....какви трябва да бъдат структурноопределящите реформи трябва да се изкаже и друго министерство.
То не остана икономика,но могат да се дадат приоритети на нещо.
Γαλλα
Рейтинг: 1391 ЛюбопитноДо коментар [#19] от "deaf":
Писна ми от цирк, на път съм да умрЪ от смях...Слушай, кво...България е малка страна, разположена на кръспотът...ако някой иска да оцелява тук, върху земите на дядо си...трябва да мисли в тази посока...иначе, по-лесното е да отдадем държавата под наем и да идем си щракаме с пръсти в чужбина...
borko_to
Рейтинг: 527 Веселоогън служба не остана има, няма 20 дена, тоя седнал за структурни промени лаф да отваря. Те тия май са си повярвали, че ще управляват още четири години.
Правите дървета в гората, първи се отсичат!хм
Рейтинг: 1221 Неутралнотук по нашите земи под структурни промени се разбира да си харижеш телекома за по-малко от годишните приходи, да си продадеш авиопревозвача за жълти стотинки, да си строшиш енергетиката, да катастрофираш тежката промишленост...
уточнявайте се
stoicho2
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#4] от "ostin22":
Ха-ха! Кой ще повиши доходите до средноевропейските? Чуждите инвеститори ли? Хайде бе, та те защо дойдоха тук? Да повишават нашите доходи до европейските или собствените. Ако хората още вярват на тези химери, значи си заслужаваме съдбата.
xrp43572691
Рейтинг: 1280 Неутралноструктурните реформи водят до растеж, а харченето на средства - до временно раздуване на икономиката до момента
==========
Покрай тези безспорно верни думи Христов е пропуснал (естествено) едно табу за родните случайни хорица, известни и като политици. А именно, че голямата част от всеки милион, налят уж за стимулиране на производството и икономиката у нас, ще иде не в родния производител и икономика, каквито почти не останаха, а в германските производители.
biss Mark
Рейтинг: 1418 НеутралноНуждаем се от структурни промени и намаляване на разходите. Насочване на средствата към структуро-определящи отрасли. Добро планиране и разпределние на бюджета........ да продължавам ли? Сигурно мога да накъдря 2 листа с подобни клишета.
Crede quod habes, et habes. Sed etiam melior, puto.deaf
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#35] от "Отнесен":
Както казва един колега по-горе-принципно сте прав,само принципно. Българските домати са конкурентноспособни (англичаните живеещи у нас го казват,и не от куртоазия),но не можем да ги наложим.
"Пазарните механизми не действат."-Ангела Меркел.
stoicho2
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#31] от "deaf":
Така е, но нали слушате какво плямпотят всички- и политици и разни измислени икономисти-чуждите инвестиции са панацеята. Да, но в ограничен период от време. както писах преди това те няма да дават 3000 евро заплати никога по обясними за всеки причини. Тогава къде е изхода. Ами по примера на давещия. Съдбата е в нашите ръце. Само наши фирми, с помощта на държавата, трябва да произвеждат разработени от нашите учени високотехнологични продукти. А държавата може да помага, като намали данъците на фирми внедряващи наши изделия с висока добавена стойност. Всички другото е ала-бала. Нека някой критик да посочи немска фирма инвестирала немски капитал, примерно във Франция. Каква ще ѝ е ползата, ако плаща френски заплати? Мои познати туркини доктори по компютърна архитектура работят в лаборатория на ИНТЕЛ.Знаете ли какво ми казаха? Ако в Барцелона ИНТЕЛ плаща на доктор 9000 евро заплата в същата лаборатория в Индия плаща 500 долара. Сами направете изводите
stoicho2
Рейтинг: 616 НеутралноИ още нещо. Къде чуждите банки печелят повече-у нас или в собствената страна. Ето в Белгия ипотечния заем е 3.4% за целия период а у нас колко е?
deaf
Рейтинг: 2389 НеутралноДо коментар [#45] от "stoicho2":
+++
Антиглобалист
Рейтинг: 388 Неутрално51% национализация на част от монополите. Връщане на парите от офшорки, от монополи, концесии и прочее.
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.И изведнъж, ще се окаже че има десетки милиарди.
Антиглобалист
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#30] от "Urkobozambo":
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.Аз имам много семпло решение, да го нарека "закон за печалбата".
Антиглобалист
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#44] от "deaf":
I`m addicted to the truth, it`s a dangerous love affair.Достатъчно е да ги наложим за вътрешно потребление. Идиотско е, че земите са много добри за селскостопанско прозиводство, но то липсва дори за вътрешният пазар. А една земя като се изостави за 5 години не става веднага пак годна.
Аз бил заложил много на селското стопанство.
danid
Рейтинг: 545 НеутралноИкономиката ни не е в спад?!
Приходите се движат в предвиденото, но разплащанията с ДДС се забавят...
Доста песимистична картина за 2013- спад на заетостта и т.н.
Прекаленото харчене наистина няма да помогне, но не си представям какви ще са тези структурни промени, които да дръпнат икономиката макар и бавно без пари.
ПАСТОРА
Рейтинг: 738 НеутралноДо коментар [#35] от "Отнесен":
"А това значи да произвеждаме продукция от световна величина и да я реализираме на световния пазар. "
Не е задължително!
Можем да произвеждаме лук и чесън, който да не внасяме!
Въпросът е да е със задоволително качество на достъпна цена!
За да се получи това обаче трябва да оставим на спокойствие производителя, а не да му се качат инспекции по труда, данъчни, агенции по храните, еколози и общинари! Нима китайците имат на главата си всички тези чиновници?
България, която внасяше само цитруси и банани, яде македонски ябълки и аржентински червясал боб!
За това не са виновни производителите, а корумпираните чиновници, позволяващи да се внесе европейски боб от Аржентина със сертификат от Гърция!
чобанмахала
Рейтинг: 727 НеутралноСульо и пульо, попаднали в управлението на страната по волята на задкулисието, преставят хаотичните си действия са реформи и обявяват тия действия на предидущите за грешни. Лошото е, че тия парашутисти постоянно рекламират действията си като рИформи и по-голямата част от мат,риала, гледайки ТВ-то не си дава отчет как тия"рИформи се отразяват на живота му, а вЕрва на лъжите по ТВ-то.
Вени Г.
Рейтинг: 1107 Неутрално[quote#50:"това онова"]Достатъчно е да ги наложим за вътрешно потребление. Идиотско е, че земите са много добри за селскостопанско прозиводство, но то липсва дори за вътрешният пазар.[/quote] чи, които на първо ниво убиват родния дриебен и среден производител. Това първо. Второ, картела на големите производители като Олинеза, Градус, Тандем и подобни. Трето, картела на 10-те вериги - Била, Лидл, Кауфман и т.н.
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилРешението е очевадно, но трябва политическа воля. Воля да се смачка рекета на мутрите-рекетьори-прекупва
bta
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#16] от "Чардо":
Винаги има изключения
Urkobozambo
Рейтинг: 490 НеутралноДо коментар [#49] от "това онова":
urkobozambo- Правилно е, но във парламента няма да го приемат.
Всичко гласувано до сега е във интерес на монополите... и ако я нямаше намесата от Е.С., нещата можеше да са и по лоши.
Най големия проблем е, че не работят за интересите на хората, но продължават да се натискат и .. не желаят да си ходят...
tantanran
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#10] от "tademan":
чакайте малко, не виждам разлика в това мнение и мнението напр. на Дянков, само дето Дянков беше разпнат и то най вече, заради политиката на лакътушкане на ГЕРБ. Това, което казва Христов го знаем, проблемът е, че тази гледна точка не е приоритет на нито една политическа сила.
ostin22
Рейтинг: 679 НеутралноДо коментар [#41] от "stoicho2":
Никога не се прави нещо с мисъл за това как ще е по-добре, а винаги как да не е по-зле..Има огромна разлика..Сбъркана политика поначало! Та затова не съм оптимист..
There is no way to happiness, happiness is the way!Аз имам впредвид друго..всяко правителство уж прави преструктуриране..ама ако се вгледаш по-добре преструктурирането винаги е равносилно на закриване и открадване..
serafin
Рейтинг: 821 НеутралноДо коментар [#22] от "Пешката":
Ако искаш нещо да НЕ бъде свършено създай комисияМного ++++++++++++++++++++++++++
И още нещо - за твърде високото изземване на доход (цялото) получаваме мизерни и некачествени услуги!
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
Elan Morin
Рейтинг: 807 Неутрално[quote#8:"Trollfest"]Много добре го е казал [/quote]
[quote#10:"tademan"]Най-накрая да чуя адекватно мнение и реалистични думи и прогноза.[/quote]
Прави сте и двамата, обаче моят въпрос е защо трябваше да стигнем до момента, в който основни и елементарни икономически аксиоми да ни прават впечатление?
С течение на времето българските "медии" вместо да се опитат да образоват българските граждани в полетата на икономиката и на политиката, направиха така, че масово хората да са отвратени от едното и напълно невежи и двете.
C est la vie
Рейтинг: 620 НеутралноС тия прогнози за растеж няма да стигнем ЗЕС и след 100г. . Инвеститорите ходят където има растеж. Интересува ги стабилността, предсказуемостта, качеството на съдебния процес,...Тоя мижав растеж гарантира високи нива на безработица и замразени заплати. Кой да инвестира тук? Чуждите инвеститори един по един се изнасят, а потенциалните ни заобикалят. Българите продължават да емигрират. Чудни перспективи.
Технологиите трябва да вършат тежката работа, за да могат хората да вършат нещата, които ги правят най-щастливи. Лари Пейдж, ГугълJessika
Рейтинг: 1515 НеутралноДо коментар [#18] от "cinik":
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Припомни и коя беше опозицията - социалистите, разбира се, те са по харченето
Elan Morin
Рейтинг: 807 Любопитно[quote#19:"deaf"]Малките и средните фирми сами са си виновни,защото вместо да се организират срещу големите акули (както по времето на Хитлер в Германия),те си въобразиха,че могат заедно с тях да участват в бизнес оргията.[/quote]
Я разкажи, как точно по времето на Хитлер малките фирми се организират срещу големите акули?
Яна
Рейтинг: 905 Весело[quote#21:"krummm"]Тоя корнишон можеше да казва това и преди да стане министър. Кво му пречеше?! [/quote]
"Славата трябва да се извоюва, а честта просто не бива да се губи." ШопенхауерПреди "тоя корнишон" да стане стане министър, същото "това" го казваше Дянков.
И много пречеше...
stoiank
Рейтинг: 1227 НеутралноБез да се наливат между 5-10 млрд. лева годишно в икономиката ни от външни инвеститори сме обречени да кретаме. Как да стане това не знам, но ако не стане ще сме си най-бедните и децата масово ще бягат навън, както сега от малките градове се изнасят към София. Думите за селското стопанство са добри на маса, но вижте какви заплати се плащат там и чакайте някой млад човек след 5 -години да работи в тази сфера. Държавата отдавна трябваше да направи фонд, примерно вместо ДЗПО, който да се занимава с окрупняване на земята. Неограничено изкупуване на дребни парцели и публични цени за парцели от 1000, 2000 и повече декари. Но на нашите политици им липсва мащаба, те гледат имота, апартамента или комисионата вместо сериозен мащаб на действие. Може би всички сме така, все пак те са отражение на хората които управляват.
коколино
Рейтинг: 454 ЛюбопитноС Пламен Орешарски премиер,този мин. на финансите и спечелване на изборите от БСП (които поне могат да дефинират ДЪРЖАВА) дърпаме напред.
кому е изгодно?Elan Morin
Рейтинг: 807 Неутрално[quote#65:"Яна"]Преди "тоя корнишон" да стане стане министър, същото "това" го казваше Дянков.
И много пречеше..[/quote]
И Дянков и "тоя корнишон" казват разни работи. И докато "тоя корнишон" е назначен за месец и нещо, то Дянков беше финансов министър в продължение на три години и половина и имаше възможност да направи доста неща.
"Корнишонът" дори да опита да направи нещо в правилната посока, веднага ще го дискредитират като нелегитимен.
Ментор
Рейтинг: 793 НеутралноДо коментар [#67] от "коколино":
при спечелването на избори от БСП винаги сме дърпали напред към пропастта. Следващият път сигурно ще додърпаме.
teridan
Рейтинг: 874 НеутралноДа, ама къде са структурните реформи? Иначе е прав - при българската ситуация, когато икономиката е разрушена и няма производство, всички средства, които бъдат вложени в потребление ще изтекат през търговските вериги, които са чужди, извън границите на България. Пари трябва да се вкарват в потреблението, когато е сигурно, че ще се купуват български стоки и това потребление ще задвижи българско производство - в случая не е така.
Малко късно се сетиха, че икономиката трябва да се крепи на предприятия с висока добавена стойност, а не на селско стопанство и туризъм - само с около четвърт век закъсняха да го забележат.
Св. влкмч.Тамихнет Вагнеревич
Рейтинг: 1556 НеутралноДържавата много може и трябва да направи за икономиката , но за жалост на хората с обременено от социализма съзнание и новите леви , това не включва преразпределяне. Да ми твърди някой ,че държавата трябва да стои на страна от пазара , значи той е напълно тъп и некомпетентен и е поредния пишман икономист от философския факултет на СУ.
15.02.1989 - 07.02.2018Големият проблем е ,че имаме много , прекалено много хора със съзнание обременено от социализма , за които както казах държавна намеса означава взимане на едни пари от едни хора и даване на едни пари на други хора. Преразпределяне , експроприация , олигофренация - както си го искате , тъй си го наречете , все си е вредна тъпотия
Kolchev
Рейтинг: 450 ВеселоА консервативните мислители на Кунева какво ще кажат по въпроса?
volarok
Рейтинг: 2455 НеутралноХристов, накъде да правим още реформи, след като приватизирахме почти всичко? Може би трябва да национализираме?
При деиндустриализирания капитализъм икономиката не може да бъде стимулирана по друг начин, освен чрез наливане на пари. Допреди 5 години за това се грижеха банките, но днес те не кредитират и явно трябва да се намеси държавата. Иначе има да кретаме още години така.
seekingman
Рейтинг: 450 НеутралноБраво на министъра, че има воля да каже тази очевидна истина и да постави насока за следващото правителство. Дянков, мислеше и говореше същото но нямаше воля да го направи. Също така имаше съпротива от всички останали. Дано има воля за реформа, но лично аз се съмнявам. Проблема не е само в правителството а и в огромна част от нашия народ, който с изцяло увредена психика. Все се чака спасителя, месията, който ще оправи тяхното положения и ще въздаде справедливост.
Почти никой не мисли, че решението на проблемите е в неговите ръце. Погледнете по голямата част от коментарите на тези преди мен и ще видите доказателство на твърденията ми.
kai
Рейтинг: 886 НеутралноКато чуя "реформи" и веднага ми става ясно че тази дума се използва като пенкилер. Какви точно реформи - това е важното. Защото едни реформи са добри за растежа, но има едно голямо НО, други са доста лоши за растежа.
volarok
Рейтинг: 2455 Неутрално[quote#74:"seekingman"]Почти никой не мисли, че решението на проблемите е в неговите ръце. [/quote]
В смисъл?
kai
Рейтинг: 886 НеутралноА как работи икономиката ни. Нямаме право да печатаме пари, но за да растем ни трябват свежи пари отвън. Но чуждите инвеститори идват когато могат да печелят в България. Т.е. или да произвеждат тук и да изнасят или се целят към вътрешното търсене. Ако гледаме периода преди кризата повечето се целиха във вътрешното търсене - т.е. искат да печелят от растежа в България.
Но България не расте, защото министерството на финансите не иска да прави дефицит. А когато икономиката не расте, ако не правиш дефицит ти всъщност изземваш по-висок процент от приходите на гражданите или намаляваш разходите на държавата. Но и в двата случая забиваш икономиката надолу.
Та много ми е интересно - как си го представя това служебния министър - да растем ама да не правим дефицит. При положение че не растем.
kai
Рейтинг: 886 Неутрално[quote#76:"emils"]В смисъл? [/quote]
В смисъл че управляващата партия бяга от отговорност за икономиката като казва че отговорни са отделните граждани. Все едно че гражданите управляват тази държава, а не управляващата партия
volarok
Рейтинг: 2455 Неутрално[quote#78:"kai"]В смисъл че управляващата партия бяга от отговорност за икономиката като казва че отговорни са отделните граждани.[/quote]Аз мислех, че имаш предвид самите граждани.
seekingman
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#66] от "stoiank":
Изцяло съм съгласен с вас. Само масиран приток на чужди инвеститори, които да създават работни места е спасението. Какъв малък и среден бизнес да стимулираме при нашия толкова малък пазар? Как тези фирми биха се възползвали от Общия пазар в ЕС и като огромната част от тях са в услугите? Какви високи технологии и конкурентни фирми ще развиваме с едно неграмотно, необразовано и недисциплинирано население? Високотехнолгичните фирми вече са се интегрирали с други партньори в ЕС. Трябва да привличаме външни фирми с ниски данъци и ниски заплата на работната ръка. Други конкурентни предимства нямаме. Но за да дойде някой трябва да имаме що годе работеща съдебна система. Сега такава нямаме и затова не идват.
volarok
Рейтинг: 2455 Неутрално[quote#77:"kai"]А когато икономиката не расте, ако не правиш дефицит ти всъщност изземваш по-висок процент от приходите на гражданите или намаляваш разходите на държавата. Но и в двата случая забиваш икономиката надолу.
Та много ми е интересно - как си го представя това служебния министър - да растем ама да не правим дефицит. При положение че не растем.[/quote]И аз това се опитах да кажа в постинг № 73, но ти си го казал по-добре.
volarok
Рейтинг: 2455 Неутрално[quote#80:"seekingman"]Но за да дойде някой трябва да имаме що годе работеща съдебна система. Сега такава нямаме и затова не идват. [/quote]А може би по този начин умишлено ги гонят, за да не се пречкат на родните мутри и парвенюта. Чуждестранните инвестиции им създават конкуренция, дърпат заплатите нагоре и създават правила и ред в бизнеса.
kai
Рейтинг: 886 НеутралноДо коментар [#81] от "emils":
На служебния министър му е простено, той не може да променя реално нищо. Но е редно когато някой финансов министър вземе да приказва нищонезначещи мантри журналистите направо да го разкостват.
А мантрата растеж с реформи но без дефицит е пълна глупост. Така реално министъра казва "Ние чакаме и се надяваме на чудо, защото си нямаме идея какво да правим"
R VMarkov
Рейтинг: 450 НеутралноО боже...
_20.html
http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/04/blog-post
Уточнител
Рейтинг: 664 НеутралноНАЦИОНАЛИЗАЦИЯ! ЕКСПРОПРИАЦИЯ!
истината е по-важна от честта на Великая РоссияСРЕДНА ЗАПЛАТА 1000, СРЕДНА ПЕНСИЯ 600!
БЕИЗПЛАТНО ОБРАЗОВАНИЕ, ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ!
ЕЛЕККТРИЧЕСТВО И ВОДА - 5% ОТ СРЕДНАТА ЗАПЛАТА!
ИЗГОНВАНЕ НА ЧУЖДИТЕ ГРАБИТЕЛСКИ МОНОПОЛИ!
ИЗЛИЗАНЕ ОТ Е С И Н А Т О!
ДРУЖБА С РУСИЯ!
ВСИЧКИ НЕЗАКОННО ЗАБОГАТЕЛИ - В ЗАТВОРА!
КОНФИСКАЦИЯ НА НАГРАБЕНОТО!
ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СМЪРТНОТО НАКАЗАНИЕ ЗА ОСОБЕНО ТЕЖКИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ вкл ИКОНОМИЧЕСКИ!
ВСИЧКИ ВИНОВНИ ПОЛИТИЦИ - В ЗАТВОРА!
ЗАБРАНА НА ПАРТИИТЕ!СЪЗДАВАНЕ НА ГРАЖДАНСКИ КОМИТЕТИ, КОНТРОЛИРАЩИ ППРАВИТЕЛСТВОТО!
ШИРОКО ИЗПОЛЗВАНЕ НА РЕФЕРЕНДУМИТЕ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА!
СЪЗДАВАНЕ НА ЗДРАВ СЕМЕЕН И ОБЩЕСТВЕН МОРАЛ!
ДА ЖИВЕЕ НАРОДЪТ! СМЪРТ НА ГРАБИТЕЛИТЕ!
volarok
Рейтинг: 2455 Неутрално[quote#83:"kai"]А мантрата растеж с реформи но без дефицит е пълна глупост. Така реално министъра казва "Ние чакаме и се надяваме на чудо, защото си нямаме идея какво да правим" [/quote]
Така е.
seemly
Рейтинг: 450 Неутрално[quote#18:"cinik"]Teo Вайгел, финансов министър при канцлер Хелмут Кол, подиграваше опозицията, че според нея дългове трябвало да се правят по всяко време. "Защото, когато върви икономиката нагоре, тогава можем да си го позволим. А когато върви надолу, тогава се налага да се прави[/quote]
Мда, много от последователите на Кейнс разпалено доказват, как по време на цикличен спад на бизнеса държавата трябва да се намеси със "антициклично" дефицитно харчене.
Интересно обаче не продължават с втората част, която препоръча да се обере "стимула" когато бизнесцикълът е в подем.
На левонарезен му дай да преразпределя и трупа дефицити.
seemly
Рейтинг: 450 Неутрално[quote#77:"kai"]Та много ми е интересно - как си го представя това служебния министър - да растем ама да не правим дефицит. При положение че не растем.[/quote]
Аз схващам дефицита като правителството да харчи повече отколкото да събира. Ако харчи още повече, не виждам да увеличава уелт-а. Да, може би БВП-то на хартия, да.
А това, че повече чиновници ще харчат в мола...вместо тях някой предприемач може да е затворил.
Икономиката на Чили например расте без дефицити. Както и тази на Сингапур, на Ботсуана...различно развити страни, в различни сектори.
wanderer
Рейтинг: 2523 ВеселоДо коментар [#18] от "cinik":
Я, нашият министър като Teo Вайгел: когато икономиката върви нагоре, тогава можем да си го позволим структурна реформа (да не прегрее). А когато върви надолу, тогава се налага да се прави структурна реформа.
Въпросът е кога ще запее на "теорията на тънката струна": черни дупки са се появили в бюджета от предишната вселена, опс управляващи?
seekingman
Рейтинг: 450 Весело[quote#77:"kai"]Та много ми е интересно - как си го представя това служебния министър - да растем ама да не правим дефицит. При положение че не растем[/quote]
При тези дефицити дето ги подържат сега ги чака сериозен, стабилен растеж.
По вашата логика, да забравим за Азиатските тигри, за Китай и Турция – Испания, Португалия, Гърция и Франция ще са новите тигри.
Lemmy
Рейтинг: 2213 НеутралноХристов е прав, но някак замазва какво трябва да се направи. Сред любимите ми мантри на прехода е "структурни реформи". Тази мантра, изричана хиляди пъти днес не значи абсолютно нищо. Затова беше честно един от "най-големите макроикономисти" в кочината, за какъвто е сочен Калин, да конкретизира какво има предвид. Например, да променяме ли данъчната политика, ставките ДДС, акцизите?. Дали да се намалят държавните разходи до 20% от GDP за да диша реалната икономика или да оставим разплутата социална държава да души растежа? Как да финансираме здравеопазването - частно, държавно, смесено? Пенсионните фондове да бъдат ли национализирани като сега или да има и частно осигуряване? Синдикатите да казват ли колко хора може да съкрати собственика или да ги пуснем на паша. Колко дни майчинство може да си позволи бюджета? И т.н. прости въпроси, по които топикономисто не обелва и дума. И почват едни съмнения.
widowmaker Всички сме парлеву франсе
Рейтинг: 689 НеутралноДо коментар [#23] от "ivanko77":
"We're not gonna take it! Anymore."[quote#23:"ivanko77"]а за вътрешно потребление сме с малък вътрешен пазар.[/quote]
Пазарът ни не е малък. Коя от следните държави има по-голям вътрешен пазар: Исландия, Дания, Белгия, Швейцария, Финландия, Норвегия, Чехия, Словакия, Ирландия.
Те обаче нямат нашите кахъри. Значи размерът не е от толкова голямо значение.
dimitarcho
Рейтинг: 395 НеутралноТочно неспособността на Дянков да води антициклична политика по време на криза докараха бг икономиката до следния резултат:
-100 000 закрити МСП
-400 000 нови безработни.
-скандално ниски чужди инвестиции и тн.
-вътрешното потребление е убито
Да ние сме фискални отличници в ЕС и какво от това.Когато една икономика е в рецесия както българската от 2010 правителството трябва да предприеме мерки за обръщане на тренда.Винаги съм казвал,че не е важно самото харчене на държавни средства, а как и за какви цели се харчат.
dimitarcho
Рейтинг: 395 НеутралноДянков,а сега както виждам и Христов са типични представители на т.нар Австрийска или Виенска икономическа школа -ниски данъци,ненамеса на държавата в икономиката,минимум регулации,ниско ниво на разпределение на БВП от държавата,и.тн.По-късно монетаристите водени от Милтън Фридман за основа на своята монетарна теория,използват постулатите на Австрийската школа като фундамент.Голямата депресия от 1929 доказа ,че единствения изход за излизане на една страна от една дълбока ик.криза трябва да се основава на мерки при които държавата е основен катализатор на ик процеси или т.нар Кейнсианска политика.Този тип политика е доказала своята ефективност във всички страни,където е прилагана.
goblenka
Рейтинг: 672 НеутралноЗначи, 3 % дефицит може? Колко е сега? Иначе е точно така. не разбрах, обаче, предвидени ли са, задействано ли е нещо по отношение на структурните промени в икономиката? Само за енергетиката има нещо, но то не е баш структурно.
goblenkaglog
Рейтинг: 672 НеутралноВременният ни министър е прекален оптимист. Много по-права е другарката Меркел когато се оплаква, че нейните пазарни механизми не действат. А те не действат, защото всъщност са антипазарни. Но хората, които трябва да разберат това и да предпишат действащото лекарство, не го разбират, защото не искат да го разберат. А не искат да го разберат, защото не им изнася. Нямат аванта да го разберат.
Защото причините за това, което става в Евросъюза и в света на глобализирания капитализъм, са фундаментални. То се дължи на особеностите на глобалокапитализма като политико–икономическа система. Поради специално подбраните манипулирани принципи, върху които е изградена тази система, за пазарни се приемат само такива принципи, които водят на практика до бързо нарастване на имуществената диференциация в обществото, при което колкото по-богата е една държава в рамките на системата и една социална група в рамките на отделната държава, толкова те по-бързо забогатяват. А колкото са по-бедни, толкова по-бързо прогресивно обедняват.
А ние сме бедна държава. И народът ни е най-беден в Европа.
Но народът, който е най-бедната социална група в държавата, е основният краен потребител в държавата. А съвкупността от народите на една система от държавата – основен краен потребител в рамките на тази система. Тяхното обедняване води до намалена пазарна платежоспособност, стагнация на пазара, стагнация в икономиката, повишаване на безработица, което води до ново намаляване на пазарната платежоспособност, ново повишаване на пазарната неплатежоспособност и така нататък. Тоест, получава се порочен кръг – генерира се самокатализиращ се процес на нарастваща икономическа деградация и криза. Той може ефективно да да бъде спрян само ако причините, които са го предизвикали, бъдат премахнати. Ако прилаганите до сега манипулирани и изгодни само за най-богатата прослойка на планетата антипазарни механизми се забранят и се въведат механизми, които водят до по-равномерно разпределяне на доходите (материалното състояние) както между държавите в рамките на системата, така и между социалните групи в рамките на държавата.
Нещо, което за богатите държави и социални групи изглежда абсолютно неприемливо. Защото немските банки например трудно биха могли да бъдат убедени да се откажат от трилионите евро, които са раздавали с кожодерски лихви и които са станали несъбираеми, да се примирят с подобно нещо. Именно по тази причина промяна в политиката на Евросъюза е трудно да бъде наложена. Макар че продължаването на тази политика води до постепенно отсичане на клона, на който са се настанили богатите евросъюзни държави.
При това положение най-бърз и ефективен начин България да започне да се възстановява, е излизане от Евросъюза, възстановяване на пълния суверенитет на държавата и бърза промяна в законодателството, така че процесът на прогресивно обедняване на народа като социална група да спре и да бъде до голяма степен върнат назад до положението, което е било преди ерата на комунизма. Преди всичко да се премахне данъкът ДДС, основни данъци да станат данъкът върху общия доход и данъкът върху печалбата, които да са правно, но сравнително бързо прогресиращи. Държавата да има право да контролира ценообразуването. И да се създадат Крумови наказателни закони.
За сега такава политическа партия и такива политици в България няма. Или поне не са известни.
p.i.p.
Рейтинг: 447 Неутрално"Структурни промени в икономиката, а не харчене ще ускори растежа"
а! още един шамар за станишко.....
kihano
Рейтинг: 727 НеутралноОще един откачен "експерт". Друго от него не може да се очаква. Нали е в жъвета на долнопробния и изключително вреден Институт за пазарна икономика. Методиките които преадлага доказано не работят, както у нас така и в Европа. Докога ще правят едно и също нещо отново и отново, а ще очакват различен разултат? Помните ли как Айнщайн беше нарекъл такова поведение?
Отричането и изкривяването на фактите - висша форма на демократичен реализъм!Мърмор
Рейтинг: 1181 Неутрално"Обичам" еспертното говорене. Особено, когато темата е една и съща. Тогава тезите на експертите се разбягват в противоположни посоки. Едните казват харчете за разтеж, другите сакън, не харчете. Трети са получили пари за изследване, в което стигат до извода, че е сгафено на пазара на труда, четвърти - виновни са бизнесмените-рентиери, пети считат, че сега е моментът за малко повече дефицит, веднага други репликират - не на какъвто и да е дефицит, т.н. Всички обаче споменават задължително ЕС - патерицата подпираща всички родни недоразумения и решенията им.
Истината е по-проста - в държавата се краде на поразия, включително и от европейските пари /такива са всички най-закъсали страни/, бюрокрацията е огромна, работим вече само за издръжка на раздутата поне с 30% администрация, няма правосъдие, има едър бандитизъм и дребен циганизъм /не ни са необходими марокански скакалци/, толериране на паразитиращи етноси, празни приказки и лозунги на политици /политици ли са в действителност?/, паралелна власт, която си прави, каквото си иска, откровени мафиоти начело на държавата, вместо на десния вланг на "райетата".
Да извикам като героят на Вазов - "Политици и експерти ли?!"
karada64
Рейтинг: 450 НеутралноНе структурни промени в икономиката, просто трябва държавата(правителство и чиновници) да се вземат в ръце, да спрат да крадат като за световно, да изкарат сивата икономика на светло, да се намалят хрантутниците на държавната хранилка, да спрат нагласените обществени поръчки и пилеенето на публични средства. Тогава и заплатите ще се увеличат(поради осветляване на паричните потоци), и ще има повече пари за социални дейности.