
© Reuters
Новата ръководителка на Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ Джанет Йелън заяви, че ако икономиката продължи да се подобрява, централната банка ще предприеме "допълнителни премерени стъпки", за да намали подкрепата, оказвана чрез месечното изкупуване на американски облигации, предаде "Асошиейтед прес".
В първата си публична реч след поемането на ръководния пост миналата седмица Йелън отбеляза днес, че очаква до голяма степен да продължи политиката на своя предшественик Бен Бърнанке. По думите й тя подкрепя мнението му, че икономиката е укрепнала достатъчно, за да устои на едно постепенно спиране на стимулите, но лихвите трябва да останат ниски, за да се насърчава растежът.
В речта на Йелън, подготвена за комисията по финансовите въпроси в Камарата на представителите, се посочва още, че УФР ще запази краткосрочната си лихва близо до нулевото равнище за продължителен период. Посланието би могло да бъде успокояващо за инвеститорите.
Централният банкер на САЩ заяви също така, че УФР следи променливостта на световните пазари, но не намира това за сериозна опасност за САЩ.
"След финансовата криза и дълбините на рецесията е отчетен сериозен напредък във възстановяването на икономиката и укрепването на финансовата система", отбеляза днес Йелън в речта си пред комисията по финансовите въпроси в Камарата на представителите. Тя добави обаче, че има още работа за вършене.
Йелън, която е първата жена централен банкер на САЩ, представя полугодишния доклад на УФР пред Конгреса, след като преди седмица положи клетва, за да наследи Бърнанке. Той се оттегли на 31 януари след 8 години на този пост.
Много икономисти са на мнение, че програмата за изкупуване на облигации на УФР, която месечно възлизаше на 85 милиарда долара през 2013 година, ще бъде намалена до 10 милиарда тази година, докато не бъде прекратена през декември.
В речта си Йелън каза още, че равнището на безработица остава над нивата, които централната банка официално приема, че отговарят на максималното целево равнище. Тя заяви, че пазарът на труда все още изпитва проблеми.
Хората, останали без работа за над шест месеца, продължават да бъдат необичайно голям дял от безработните, допълни Йелън.
В речта си тя се придържа близо до позициите на Бърнанке. Йелън отбеляза, че е работила с Бърнанке по разработването на политиката на централната банка.
Централният банкер посочи също, че УФР очаква икономиката да нарасне скромно тази година, като безработицата ще продължи да спада, а инфлацията да расте към целевите 2 процента.
everlast666
Рейтинг: 1281 НеутралноНай-накрая някой които е способен на мъжки решения в ФЕД
stoiank
Рейтинг: 1149 НеутралноДано дръпне Америка, че така сме обвързани. Те като кихнат и у нас фалити. А и до поспрат с това печатане, че петролът ще стигне 150$.
Суджук Герберите
Рейтинг: 442 НеутралноНе могатда продължават до край с печатането, но пък и не могат да го спрат. Растежа е толкова крехък, че според някои икономисти спирането на тея стимули ще го убие изцяло и ще се стигне до нова засилка надолу.
Голям апартамент купи, голяма сума не плащай!glaxo11
Рейтинг: 694 НеутралноНищо ново в УФР- тежка демагогия и тихо печатане на пари.Онзи ден, на 7 Февруари, изтече срока в който администрацията на Обама можеше да "тегли кредити"(след като отворения и неясно регламентиран таван на държавния дълг от $17, 6 трилиона беше надминат-110% към БВП). Настъпи трескава паника , как да се прехвърлят пари с вътрешни трансфери между ведомства, за да се платят неотложни разходи. А иначе в икономиката на САЩ не става почти нищо. Малките флуктуации не дават основание на отговорните икономисти да потвърдят бодряшката фразеология на УФР и объркания популист Обама.
ungeheuer
Рейтинг: 509 НеутралноА дано, ама това го вярвам толкова, колкото че Орешаро няма да дава държавни пари за заводи. Добре дошли в комунизма с човешко лице, пригответе се за трагедии след няколко години ако не се спре с тези глупости.
Никола Йорданов
Рейтинг: 1875 ЛюбопитноСега това очаква ли се да повлияе на Турция и Бразилия?
Никола ЙордановНефертити
Рейтинг: 1600 НеутралноХайде малко по-голям разстеж в Америка, че да се съвземе икономиката там и да започне подобряване на положението на матрияла.
Предразсъдъците са за ограничените.Хит®ата Св®ака ;)
Рейтинг: 585 ЛюбопитноНякой ще ме светне ли защо от 2008 г. насам САЩ имат рязък скок в държавния дълг - дефицитът е над 1 ТРИЛИОН долара годишно?!!
Mафията е опасна за Вашето здраве!!! Мафията убива!!!Година преди 2001 г. дългът им е доста стабилен (малко под 6 трилиона), след 2001 г. ясно защо скочи - войните. Дали кризата изяжда 1 трилион долара годишно от постъпленията в бюджета??? При БВП от около 15,5 трилиона... ТОВА Е ОГРОМЕН ДЕФИЦИТ!!!
.
Рейтинг: 1818 Неутрално[quote#8:"Хитрата сврака - с двата крака!"]Някой ще ме светне ли защо от 2008 г. насам САЩ имат рязък скок в държавния дълг - дефицитът е над 1 ТРИЛИОН долара годишно?!! [/quote]
Ами защото народа просто не иска да види очевидното -че Щатите просто не мислят да го връщат, или поне не, докато има идиоти да се притесняват, че американците пазарували по-малко и това било кризата.
Кризата е не толкова че един паразит смуче много кръв, а че той пуска отрова в кръвта. Трови я.
karak
Рейтинг: 388 НеутралноНикой да не очаква нещо радикално, или не дай боже революционно от Йелън. И тя и Бернанке и Грийнспан са от едно котило и имат една единствена важна задача - да поддържат донора жив.
Амбразурчик
Рейтинг: 442 Весело[quote#10:"karak"]Никой да не очаква нещо радикално, или не дай боже революционно от Йелън.
И тя и Бернанке и Грийнспан са от едно котило и имат една единствена важна задача - да поддържат донора жив.[/quote]
добър коментар +++
Истината е , че ако ги нямаше Банките-щяхме да се самоизядем
Банките действат като "Ловец за Подборен лов"...
периодично чистят фауната , за да остане здравото и жизнеспособното
а непригодното да отиде там където му е мястото
в Този ред на мисли Джанет Йелън не може да направи чудо освен да започне новата посока на Съзидание
Кризата е като жътва-свършва тогава , когато свършат парите на тези-които са ги намерили на улицата и не ги ценят
karak
Рейтинг: 388 Неутрално[quote#11:"Оселски"]а непригодното да отиде там където му е мястото [/quote]
"непригодното" включва ли стотиците хиляди, които останаха без домове от 2008 насам и които съвестно си плащаха ипотеките, имаха добри професии и спазваха правилата?
просто питам, а минусът не е от мен..
Амбразурчик
Рейтинг: 442 Неутрално[quote#12:"karak"]просто питам, а минусът не е от мен.. [/quote]
минусът не ме касае
имаш ли много плюсове във форум - това е ЛОШО !!
колкото до въпроса ти - може да си отличен професионалист , изряден платец.........
и пак да си в лошия отбор
.........
ние бяхме отличници преди 1989 , владеехме много професии , имахме Дипломи от ВУЗ , имахме пари.........
но след 1989 се провалихме , съгласен ли си ?
В случай ,че си съгласен ,- Оказахме се неподготвени за капитализъм ....бяхме наивници , СМЕ и ЩЕ бъдем
да гласуваш 25 год и все "късата клечка" - това е Доказателство
********
ако не си съгласен...керванът си върви и без твоето съгласие
Капитализъм не се преподава в училище...
за това Царят ни говореше преди да го изберем : вЕрвайте ми ,
а След като го избрахме: зелени сте , сменете си чипа
karak
Рейтинг: 388 Неутрално[quote#13:"Оселски"]имаш ли много плюсове във форум - това е ЛОШО !! [/quote]
Примери, както в подкрепа на твърдението ти, така и против него, бол.
Значи съблюдаващите правилата, привържениците на феърплей са в 'лошия отбор'? Защо си мисля, че собствените ти констатации не ти харесват? Не ти харесва и "Ловецът на подборен лов", но го приемаш като някаква природна и следователно полезна сила. Какво имаш предвид под "Капитализъм", все едно да говориш на ескимос за "сняг"? Дълго време съм прекарал в Меката на 'Капитализъма' и мога да кажа, че е само разновидност - корпоративен капитализъм. Има и други видове.