Трябва да се подготвим за пълната либерализация на енергийния пазар, включително за затваряне на неефективните производствени централи и за повишаване на цените на електроенергията.
----
Това ще да е някакъв оксиморон? След като затвориш неефективните производства ще останат само ефективните, които са и най-евтини. Тогава къде са предпоставките за повишаване цената на ел. енергията?
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"
"Трябва да се готвим за либерален енергиен пазар и по-високи цени ЗА БИТОВИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ НА РЕГУЛИРАНИЯ ПАЗАР, коментират експерти"
Абе защо всички го пропускате да го уточните това?!?!!?!
в момента цените за БИТОВИТЕ потребители на регулирания пазар са ПО–МАЛКИ от цените за НЕбитовите потребители на регулирания пазар и така бизнесът субсидира пенционерите.
Но небитовите потребители отиват на НЕрегулирания пазар, където цените са по-малки от колкото на регулирания, и скоро номерцата на "независимия" ДКЕВР ще лъснат.
"Коалиция за ДПС"/атакисти/
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/
[quote#1:"Митко Василев"]Пазарът е безмилостен и жесток, и който произвежда скъпо...[/quote]
Либерализация май не означава свободна конкунренция. Едва ли ще се мине на чисто пазарни механизми, защото продукцията на соларките ще трябва да се изкупува по фиксирани непазарни цени още 20 години.
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"
[quote#5:"Distributed"]Пенсионерите с 50 лв сметка за ток нищо не хващат. Докато мутрата с 500 лв сметка за ток.. хо хо хо келепир. [/quote]Субсидията тряба да е само за първите 50 лева.
"Според проф. Кръстю Петков от Съюза на икономистите в България"???
Прав ще се окаже един колега тук че икономиката не е наука.Тази червена трътка говори от името на съюз на икономистите!!!Това ми идва в повече.
соларките ще продават ток на пазарни цени, а разликата с договорените ще им бъде плащана от добавка зелена енергия, която ще се появи в сметките на всички потребители (нещо като такса). Така правят в Германия, при тях е около 20% от цената на тока преди данъци и акцизи.
Либерален енергиен пазар?? Що за глупост...В енергетиката /навсякъде в Европа/ е пълно с договорености, данъчни облекчавания, насърчавания, субсидии.... Единственото което реално може да се либерализира са вместо Чез и Евн..да имаме още няколко кърлежи...и цените да се вдигнат за да си вземат и те комисионни. Ако не вярвате направете справка как е положението в Германия, Великобритания....
There is no way to happiness, happiness is the way!
Стойнев, дали с безумните решения на задкулисният мега специалист Георги Христозов ще издържите до изборите. Тази война е с предизвестен край, ама ти още не го знаеш, макар да подозираш вече.......
Идеално, като ще ЛИБЕРАЛИЗРАТЕ, махнете субсидиите за ВЕИ-тата и монопола на ЧЕЗ и другите мародери - и цените ще ПАДНАТ!!! Ние защо да се готвим за вдигане на цените - за да лапате ли?!
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!
Цитат от коментар #0:"ДКЕВР трябва да се закрие и да се създаде независим регулаторен орган, в който политическите квоти да са само 50 процента, а останалите 50 процента - експерти, заяви още професорът."
Защо, г-н професоре, нали и сега са "експерти"? До кога ще се гарантира "независимост" на експертите? Докато получат "предложения на които не могат да откажат" ли? И каква ще бъде разликата със сегашното положение?!
Пълна либерализация ?
Ясно .
АЕЦ без проблем ще си пласира евтината енергия на външния пазар до максималния капацитет ,
а ние, поради липса на друга възможност щем-нещем ще се нахлузим в лапите на ВЕИ-тарикатите и трите "марици".
"Свободният пазар ще доведе до конкуренция между производителите на енергия, а това ще предизвика и затваряне на неефективните централи и в това няма нищо лошо, те не са свещени крави, заяви Диловска."
Също така либерализацията на енергийния пазар ще доведе, до лишаване на най-бедните слоеве в обществото. А колко големи ще са тези най-бедни слоеве? Ами зависи от цената на енергоресурсите. Колкото по-скъп е енергоресурса, толкова повече ще са бедните, останали без ток в страната. Например едно ембарго против главния доставчик на горива - Русия, би докарало нещата до 80% от населението да бъдат лишени от електричество, ако либерализацията междувременно е станала факт. А в случай, е няма ембарго - от 20 до 30%, най-вече пенсионери биха прекарали края от живота си без достъп до цивилизацията.
[quote#23:"Прокопеевски"]АЕЦ без проблем ще си пласира евтината енергия на външния пазар до максималния капацитет ,
а ние, поради липса на друга възможност щем-нещем ще се нахлузим в лапите на ВЕИ-тарикатите и трите "марици". [/quote]
А ти защо не допуснеш, че някое ЕРП ще внесе по-евтин ток от Румъния или Украйна?
Интелегентите както винаги пак не са схванали какво иска да ни каже лирическият герой.
Либерализиране на тока не значи намаляване на цената за матряла, а увеличаването й. След като регулирането на цените се премахва, водеща вече става цената на най - скъпия производител, понеже ток и на нея ще се продаде. АЕЦ -ът ще си дигне цените до следващия по евтиния (Марица Изток 2) , те пък до по- следващия и така нататъка.
Основният европейски въпрос, който седи пред нас, преди да завалят писмата е , както са отбелязали и учЕните, дали поскъпването да е на етапи, или пък рязко.
Хем ще се либерализира пазара,хем пък ще се готвим за ново повишаване на цените.В момента България произвежда четири пъти повече ток от необходимото.Ако важи принципа за търсенето и предлагането,би трябало тока още да поевтинее особенно ако от пазара се махнат губещите звена по веригата.Но явно у нас пазарния принцип е:И вълка сит( ЕРП-та,държавен регулатор и които още останат кърлежи) и овцата цяла( за да може да плаща на всички по веригата,колкото и поискат).
[quote#1:"Митко Василев"]Предлагам да направят го най-накрая либерален, а за цените да не се тревожат чак толкова. Пазарът е безмилостен и жесток, и който произвежда скъпо... [/quote]
Голям майтапчия си.
Либерализацията на пазара у нас може да стане засега само по модела на Топлофикация София. 1 производител/доставчик и накачулени посредници. В случая това означава върху сегашната цена минимум 20%за посредника без никаква промяна на качеството на услугата.
Затова пък засега имаш над 20 + и само 4 -. Само една шеста си представят какво ще стане с тая "либерализация". Пет шести искат да ги таковат с невидимата ръка на пазара.
[quote#2:"geo_19"]Това ще да е някакъв оксиморон? След като затвориш неефективните производства ще останат само ефективните, които са и най-евтини. Тогава къде са предпоставките за повишаване цената на ел. енергията? [/quote]
Никакъв оксиморон няма. Като ти вкарат посредниците/отчетници на електромери между ЕРП-тата и потребителя и ще видиш какви ще са сметките. Това ще е либерализация по български. При фактически монопол на доставките на ток.
... хм, колкУ меко сА изказват тиА експертЕ... Тока шА поскАпва и при регулациА и при либерализациА... Най-малко едни 20-25% нагоре шА рипне тока догодина с "либерализациАта"...Ся също си имаме пародиА на "достаФчици", снабдителЕ, търгоФци и собственици на мрежата... още нЕкой и друг субект по веригата и... олеле.
охх, само като ги чета тези и ми идват едни сочни и нецензурни! Ако с либерализирания пазар отпаднат преферианциалните цени на ВЕЙ централите и те започнат да се конкурират свободно с АЕЦ как точно ще се повиши цената на тока?!? Ако не отпаднат тези референциални цени как точно ще се либерализира пазара?!? Говорите, говорите г-да и все цените искате да повишавате. Я първо си оправете конкурентноспособността, че хич я няма. Румъния и Сърбия как прозвеждат и продават ток по-евтино то вас?
Ако проф. Петков говори от името на икономистите , то тогава трябва сериозно да приемем, че Стоичков може да говори от името на академичната общност ( той е доктор все пак).
Иначе дискусията са общи приказки и чесане на езиците за това какво е трябвало да се направи. Дано , но надали. Причините:
1. Независим регулатор няма и няма и да има. Всичко е политика, а енергетиката е полето ,където се печелят гласове и се краде много, за да се печелят тези гласове. И регулаторът е просто инструмент за това.
2. Конфликти винаги има. В статията са изказани мнения в дух "Котарака Леополд", "Момчета нека да бъдем приятели". Положението е такова ,че за да спечелят едни , трябва да загубят други. Никой не пуска кокала без бой.
3. Реформа в енергетиката ще има само след някаква катастрофа , която да не остави друг избор. Дотогава , само дискусии и счетоводни и политически игрички. НЕК , всеки знае , е във фалит.Просто се отлага неизбежното.
4. Реформа няма и да има защото цялата идея на забатачването на енергетиката е да бъде докарана до фалит и изкупена. И то не от любимите на Сидеров западни кожодери. От кого , всеки знае. Когато опре ножа до кокала , това ще бъде оповестено.
Тъй че , с дискусии или без, енергетиката лети със страшна сила към земята, а парашута не се отваря.
Въпросът за цената на електроенергията на един свободен европейски пазар зависи изцяло от самия пазар. Всякакви прогнози на база, „гушене“ на посредници са възможни, ако пазарът не е свободен, а регулиран, разбирай манипулиран – политически, популистки и т.н. Всички тези манипулаций, т.е. регулаций водят само до едно – дисбаланси и кризи. Защото токът струва пари и все някой трябва да я плати сметката. Така, че дали ДКЕВР ще“гледа в тавана“ или ще си „бърка в носа“, това няма никакво значение, защото този ток, както и пенсиите на МВР-ци, магистрати и военни, както и осигуровките неплащани от малцинства и тарикати, ще хсе поемат от бюджета, т.е. от всички нас. Тази ком-глупост обаче, няма да направи живота на бедните по-сладък, защото „евтиният-ДКЕВР“ ток не обслужва тях, а богатите, както бе казано по-горе! Но, при свободния пазар нещата ще станат съвсем, ама съвсем други. За песимистите ще дам един пример, с...хляба! Ако оставите възможност на т.н. „родни производители“ от толкова милата на някои „златна Добруджа“ те ще ги направят 2-3 хиляди на тон, т.е. да могат да си купят вместо мерцедеси, цели самолети Боинг, например или цели острови!? Зер лакомията на олигарх-монополиста е безкрайна! Да, ама не! Защото аз ще ям пак същия на цена хляб но, произведен от пшеница от Украйна или от Русия или от...Египет!? Затова и не могат едрите земевладелци да ни „удушат“ - заради пазара, а не защото са милостиви! И така, защо по дяволите мислите, че единствено в Бг се произвежда това електричество!? И защо мислите, че трябва да „хрантутиме“ изкуствено, чрез разни държавни намеси, неефективни, скъпи, замърсяващи и тровещи, изкествено субсидирани производители? Но, трябва да знаем, че ако правим пазар, трябва да е ПАЗАР, истински, не по комунистически! Никакви привилегии, никакви държавни субсидий, никакви изкуствени намеси и регулировки. Понятието протекционизъм на националните производители е несъвместимо с понятието свободен пазар! Това е принципната ми позиция. Иначе аз знам, че нещата са много, ужасно много по-сложни и тепърва трябва да се преценяват! Но, да стоим с това раково образование ДЕКЕВР, да регулираме и разпределяме по комунистически, ще свършим много скоро като през 89-та, или като през97-а или...
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Митко Василев
Рейтинг: 676 ЛюбопитноПредлагам да направят го най-накрая либерален, а за цените да не се тревожат чак толкова. Пазарът е безмилостен и жесток, и който произвежда скъпо...
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаДоналд Радев
Рейтинг: 451 НеутралноТрябва да се подготвим за пълната либерализация на енергийния пазар, включително за затваряне на неефективните производствени централи и за повишаване на цените на електроенергията.
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"----
Това ще да е някакъв оксиморон? След като затвориш неефективните производства ще останат само ефективните, които са и най-евтини. Тогава къде са предпоставките за повишаване цената на ел. енергията?
Distributed
Рейтинг: 853 Разстроено"Трябва да се готвим за либерален енергиен пазар и по-високи цени ЗА БИТОВИТЕ ПОТРЕБИТЕЛИ НА РЕГУЛИРАНИЯ ПАЗАР, коментират експерти"
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Абе защо всички го пропускате да го уточните това?!?!!?!
в момента цените за БИТОВИТЕ потребители на регулирания пазар са ПО–МАЛКИ от цените за НЕбитовите потребители на регулирания пазар и така бизнесът субсидира пенционерите.
Но небитовите потребители отиват на НЕрегулирания пазар, където цените са по-малки от колкото на регулирания, и скоро номерцата на "независимия" ДКЕВР ще лъснат.
"Коалиция за ДПС"/атакисти/
Grizacha ot Razgrad
Рейтинг: 627 ГневноИзплюха камъчето.С години се краде от евтин износ и сега трябва народа да плаща.От юни токът ще се вдигне драстично.
Distributed
Рейтинг: 853 Гневно[quote#3:"Distributed"]бизнесът субсидира пенционерите. [/quote]
Facebook: Възобновяеми енергийни източници - бъдещето на енергетиката на Земята! http://www.facebook.com/groups/172169062843817/Грешка. Простете.
бизнесът субсидира големите битови консуматори, защото колкото ти е по-голяма сметката за ток толкова си по-субсидиран.
Пенсионерите с 50 лв сметка за ток нищо не хващат. Докато мутрата с 500 лв сметка за ток.. хо хо хо келепир.
Доналд Радев
Рейтинг: 451 Неутрално[quote#1:"Митко Василев"]Пазарът е безмилостен и жесток, и който произвежда скъпо...[/quote]
"Америка преди всичко" означава "Майната му на останалия свят"Либерализация май не означава свободна конкунренция. Едва ли ще се мине на чисто пазарни механизми, защото продукцията на соларките ще трябва да се изкупува по фиксирани непазарни цени още 20 години.
xyha
Рейтинг: 940 Неутрално" либерален енергиен пазар " - да , да , да , ама къде спахме 20 години .
Митко Василев
Рейтинг: 676 ГневноДо коментар [#6] от "geo_19":
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товаАко не го либерализират качествено, ще се получи направо идеално, като с демокрацията - още не са я употребявали, но вече знаят, че не става.
Митко Василев
Рейтинг: 676 ВеселоДо коментар [#6] от "geo_19":
това, че казваш даден факт, не означава, че непременно го харесваш. въпреки че за 95% от аудиторията значи точно товапп: някой май е недоволен, че отваряш дума за соларниците
Николов
Рейтинг: 1604 Неутрално[quote#5:"Distributed"]Пенсионерите с 50 лв сметка за ток нищо не хващат. Докато мутрата с 500 лв сметка за ток.. хо хо хо келепир. [/quote]Субсидията тряба да е само за първите 50 лева.
batzdravo
Рейтинг: 2819 Неутрално[quote#2:"geo_19"]Тогава къде са предпоставките за повишаване цената на ел. енергията?
[/quote]
batzdravo
Рейтинг: 2819 НеутралноКъм коментар #11: В сметките им за "нагушване"
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 982 Любопитно"Според проф. Кръстю Петков от Съюза на икономистите в България"???
Прав ще се окаже един колега тук че икономиката не е наука.Тази червена трътка говори от името на съюз на икономистите!!!Това ми идва в повече.
alabalko
Рейтинг: 609 НеутралноДо коментар [#6] от "geo_19":
соларките ще продават ток на пазарни цени, а разликата с договорените ще им бъде плащана от добавка зелена енергия, която ще се появи в сметките на всички потребители (нещо като такса). Така правят в Германия, при тях е около 20% от цената на тока преди данъци и акцизи.
ostin22
Рейтинг: 684 ЛюбопитноЛиберален енергиен пазар??
Що за глупост...В енергетиката /навсякъде в Европа/ е пълно с договорености, данъчни облекчавания, насърчавания, субсидии.... Единственото което реално може да се либерализира са вместо Чез и Евн..да имаме още няколко кърлежи...и цените да се вдигнат за да си вземат и те комисионни. Ако не вярвате направете справка как е положението в Германия, Великобритания....
There is no way to happiness, happiness is the way!petar_bg
Рейтинг: 233 ВеселоСтойнев, дали с безумните решения на задкулисният мега специалист Георги Христозов ще издържите до изборите. Тази война е с предизвестен край, ама ти още не го знаеш, макар да подозираш вече.......
хм
Рейтинг: 819 Неутралнолиберален пазар при комунистическо управление?
най-много нЕкои "отговорни" другарЕ да вземат ЕРП-тата.
ръмжо
Рейтинг: 801 Неутралнохехех касапите от НПО-тата бачкат - не спят
Търпана
Рейтинг: 402 НеутралноИдеално, като ще ЛИБЕРАЛИЗРАТЕ, махнете субсидиите за ВЕИ-тата и монопола на ЧЕЗ и другите мародери - и цените ще ПАДНАТ!!! Ние защо да се готвим за вдигане на цените - за да лапате ли?!
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!Цензуриран от антибългари.
Рейтинг: 515 ВеселоТака и не разбрах кога ще се готвим за по-ниски цени. Евроатлантическите ценности наблягат винаги на по-скъпото.
batzdravo
Рейтинг: 2819 НеутралноЦитат от коментар #0:"ДКЕВР трябва да се закрие и да се създаде независим регулаторен орган, в който политическите квоти да са само 50 процента, а останалите 50 процента - експерти, заяви още професорът."
И каква ще бъде разликата със сегашното положение?!
Защо, г-н професоре, нали и сега са "експерти"? До кога ще се гарантира "независимост" на експертите? Докато получат "предложения на които не могат да откажат" ли?
Търпана
Рейтинг: 402 Неутрално[quote#6:"geo_19"]продукцията на соларките ще трябва да се изкупува по фиксирани непазарни цени още 20 години[/quote]
Помнете ГОРЯНИТЕ! Въоръжената борба на стотици хиляди българи срещу комунизма, 1945 - 1954!Ама аз не искам.
Прокопеевски
Рейтинг: 515 НеутралноПълна либерализация ?
Ясно .
АЕЦ без проблем ще си пласира евтината енергия на външния пазар до максималния капацитет ,
а ние, поради липса на друга възможност щем-нещем ще се нахлузим в лапите на ВЕИ-тарикатите и трите "марици".
kyp84014722
Рейтинг: 1197 Неутрално"Свободният пазар ще доведе до конкуренция между производителите на енергия, а това ще предизвика и затваряне на неефективните централи и в това няма нищо лошо, те не са свещени крави, заяви Диловска."
Също така либерализацията на енергийния пазар ще доведе, до лишаване на най-бедните слоеве в обществото. А колко големи ще са тези най-бедни слоеве? Ами зависи от цената на енергоресурсите. Колкото по-скъп е енергоресурса, толкова повече ще са бедните, останали без ток в страната. Например едно ембарго против главния доставчик на горива - Русия, би докарало нещата до 80% от населението да бъдат лишени от електричество, ако либерализацията междувременно е станала факт. А в случай, е няма ембарго - от 20 до 30%, най-вече пенсионери биха прекарали края от живота си без достъп до цивилизацията.
shumkar
Рейтинг: 684 Неутрално[quote#23:"Прокопеевски"]АЕЦ без проблем ще си пласира евтината енергия на външния пазар до максималния капацитет ,
а ние, поради липса на друга възможност щем-нещем ще се нахлузим в лапите на ВЕИ-тарикатите и трите "марици". [/quote]
А ти защо не допуснеш, че някое ЕРП ще внесе по-евтин ток от Румъния или Украйна?
dosetliv
Рейтинг: 1407 НеутралноИнтелегентите както винаги пак не са схванали какво иска да ни каже лирическият герой.
Либерализиране на тока не значи намаляване на цената за матряла, а увеличаването й. След като регулирането на цените се премахва, водеща вече става цената на най - скъпия производител, понеже ток и на нея ще се продаде. АЕЦ -ът ще си дигне цените до следващия по евтиния (Марица Изток 2) , те пък до по- следващия и така нататъка.
Основният европейски въпрос, който седи пред нас, преди да завалят писмата е , както са отбелязали и учЕните, дали поскъпването да е на етапи, или пък рязко.
chicago514
Рейтинг: 1312 НеутралноХем ще се либерализира пазара,хем пък ще се готвим за ново повишаване на цените.В момента България произвежда четири пъти повече ток от необходимото.Ако важи принципа за търсенето и предлагането,би трябало тока още да поевтинее особенно ако от пазара се махнат губещите звена по веригата.Но явно у нас пазарния принцип е:И вълка сит( ЕРП-та,държавен регулатор и които още останат кърлежи) и овцата цяла( за да може да плаща на всички по веригата,колкото и поискат).
dzmey
Рейтинг: 502 НеутралноЕкспертите-либерасти, ха вдигнат тока, ха са хванали жиците - с голи ръце.
Дедо Либен
Рейтинг: 1303 РазстроеноТрябва да се готвим за либерален енергиен пазар и по-високи цени, коментират експерти
Аз пък без да съм експерт коментирам, че ще има патаклама и ще паднат бая министерски глави в тази, напъваща се да стане европейска България!!!!
1001
Рейтинг: 1399 НеутралноАз рак да го повторя
Независими продавачи на енергия и ЕРД да са само доставчик. Тогава ще си купуваме от този който предложи най удобен за нас план
today
Рейтинг: 927 НеутралноИ как хем да е либерален, хем на него да има участници с дългосрочни договори за гарантирано изкупуване?
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!1001
Рейтинг: 1399 Неутралнопримера който ни даваха от Германия Зелените ще си купуват по скъп ток от Фотоволтаиците, по бедните от АЕЦ и МИ2
чобанмахала
Рейтинг: 740 Весело[quote#1:"Митко Василев"]Предлагам да направят го най-накрая либерален, а за цените да не се тревожат чак толкова. Пазарът е безмилостен и жесток, и който произвежда скъпо... [/quote]
Голям майтапчия си.
Либерализацията на пазара у нас може да стане засега само по модела на Топлофикация София. 1 производител/доставчик и накачулени посредници. В случая това означава върху сегашната цена минимум 20%за посредника без никаква промяна на качеството на услугата.
Затова пък засега имаш над 20 + и само 4 -. Само една шеста си представят какво ще стане с тая "либерализация". Пет шести искат да ги таковат с невидимата ръка на пазара.
чобанмахала
Рейтинг: 740 Неутрално[quote#2:"geo_19"]Това ще да е някакъв оксиморон? След като затвориш неефективните производства ще останат само ефективните, които са и най-евтини. Тогава къде са предпоставките за повишаване цената на ел. енергията? [/quote]
Никакъв оксиморон няма. Като ти вкарат посредниците/отчетници на електромери между ЕРП-тата и потребителя и ще видиш какви ще са сметките. Това ще е либерализация по български. При фактически монопол на доставките на ток.
ДЗВЕР
Рейтинг: 627 Неутрално... хм, колкУ меко сА изказват тиА експертЕ... Тока шА поскАпва и при регулациА и при либерализациА... Най-малко едни 20-25% нагоре шА рипне тока догодина с "либерализациАта"...Ся също си имаме пародиА на "достаФчици", снабдителЕ, търгоФци и собственици на мрежата... още нЕкой и друг субект по веригата и... олеле.
опозиция на всяка власт, отпор на всяка тъпота...mtsvetanov
Рейтинг: 476 НеутралноНяма как да се либерализира, поне не напълно, защото едни момчета подписаха договори за по 25 години на космически фиксирани цени...
primaxm
Рейтинг: 458 Неутралноохх, само като ги чета тези и ми идват едни сочни и нецензурни! Ако с либерализирания пазар отпаднат преферианциалните цени на ВЕЙ централите и те започнат да се конкурират свободно с АЕЦ как точно ще се повиши цената на тока?!? Ако не отпаднат тези референциални цени как точно ще се либерализира пазара?!? Говорите, говорите г-да и все цените искате да повишавате. Я първо си оправете конкурентноспособността, че хич я няма. Румъния и Сърбия как прозвеждат и продават ток по-евтино то вас?
drake
Рейтинг: 796 НеутралноАко проф. Петков говори от името на икономистите , то тогава трябва сериозно да приемем, че Стоичков може да говори от името на академичната общност ( той е доктор все пак).
Иначе дискусията са общи приказки и чесане на езиците за това какво е трябвало да се направи. Дано , но надали. Причините:
1. Независим регулатор няма и няма и да има. Всичко е политика, а енергетиката е полето ,където се печелят гласове и се краде много, за да се печелят тези гласове. И регулаторът е просто инструмент за това.
2. Конфликти винаги има. В статията са изказани мнения в дух "Котарака Леополд", "Момчета нека да бъдем приятели". Положението е такова ,че за да спечелят едни , трябва да загубят други. Никой не пуска кокала без бой.
3. Реформа в енергетиката ще има само след някаква катастрофа , която да не остави друг избор. Дотогава , само дискусии и счетоводни и политически игрички. НЕК , всеки знае , е във фалит.Просто се отлага неизбежното.
4. Реформа няма и да има защото цялата идея на забатачването на енергетиката е да бъде докарана до фалит и изкупена. И то не от любимите на Сидеров западни кожодери. От кого , всеки знае. Когато опре ножа до кокала , това ще бъде оповестено.
Тъй че , с дискусии или без, енергетиката лети със страшна сила към земята, а парашута не се отваря.
niakoi_si
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#1] от "Митко Василев":
То хубаво, ама да не се окаже, че най-евтините производства са и най-мръсните?
Мисля, на всички е ясно, че чистото е скъпо. Въпроса е обаче искаме ли да живеем в евтина кочина?
rangers
Рейтинг: 518 НеутралноВъпросът за цената на електроенергията на един свободен европейски пазар зависи изцяло от самия пазар. Всякакви прогнози на база, „гушене“ на посредници са възможни, ако пазарът не е свободен, а регулиран, разбирай манипулиран – политически, популистки и т.н. Всички тези манипулаций, т.е. регулаций водят само до едно – дисбаланси и кризи. Защото токът струва пари и все някой трябва да я плати сметката. Така, че дали ДКЕВР ще“гледа в тавана“ или ще си „бърка в носа“, това няма никакво значение, защото този ток, както и пенсиите на МВР-ци, магистрати и военни, както и осигуровките неплащани от малцинства и тарикати, ще хсе поемат от бюджета, т.е. от всички нас. Тази ком-глупост обаче, няма да направи живота на бедните по-сладък, защото „евтиният-ДКЕВР“ ток не обслужва тях, а богатите, както бе казано по-горе! Но, при свободния пазар нещата ще станат съвсем, ама съвсем други. За песимистите ще дам един пример, с...хляба! Ако оставите възможност на т.н. „родни производители“ от толкова милата на някои „златна Добруджа“ те ще ги направят 2-3 хиляди на тон, т.е. да могат да си купят вместо мерцедеси, цели самолети Боинг, например или цели острови!? Зер лакомията на олигарх-монополиста е безкрайна! Да, ама не! Защото аз ще ям пак същия на цена хляб но, произведен от пшеница от Украйна или от Русия или от...Египет!? Затова и не могат едрите земевладелци да ни „удушат“ - заради пазара, а не защото са милостиви! И така, защо по дяволите мислите, че единствено в Бг се произвежда това електричество!? И защо мислите, че трябва да „хрантутиме“ изкуствено, чрез разни държавни намеси, неефективни, скъпи, замърсяващи и тровещи, изкествено субсидирани производители? Но, трябва да знаем, че ако правим пазар, трябва да е ПАЗАР, истински, не по комунистически! Никакви привилегии, никакви държавни субсидий, никакви изкуствени намеси и регулировки. Понятието протекционизъм на националните производители е несъвместимо с понятието свободен пазар! Това е принципната ми позиция. Иначе аз знам, че нещата са много, ужасно много по-сложни и тепърва трябва да се преценяват! Но, да стоим с това раково образование ДЕКЕВР, да регулираме и разпределяме по комунистически, ще свършим много скоро като през 89-та, или като през97-а или...