
© Анелия Николова
Подготвяните регулации за фармацевтичната индустрия за тази година могат да доведат до ограничаване на конкуренцията на пазара на лекарствените продукти, които се реимбурсират напълно или частично от НЗОК. Това е становището на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по казуса, за който фармацевтите предупредиха миналата седмица и бяха категорични, че новите правила, ще изтласкат някои лекарствени продукти от пазара.
От КЗК предлагат касата и Българския фармацевтичен съюз да направят три промени в окончателния вариант на условията и реда за типовия договор между двете страни.
Първата е срещу задължението за аптеките да продават лекарствени продукти на една и съща цена при свободна продажба и по линия на НЗОК, което нарушава свободата им самостоятелно да определят търговската и ценовата си политика. "Нормите на Наредба № 10/2009 г. и Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти, чрез въвеждане на пределни цени на лекарствените продукти от позитивния лекарствен списък, създават достатъчно гаранции за осигуряване на лекарства на достъпни цени за потребителите", пише в становището на Комисията.
Втората неприемлива точка е задължението за търговците на дребно да правят еднакви по размер отстъпки от цената на лекарствените продукти, включени в позитивния лекарствен списък, както за здравноосигурените, така и за касата. Това освен че може да ограничи конкуренцията на пазара, може да наложи бариери за бизнеса, тъй като аптеките, които не приемат посоченото условие, не биха могли да сключат договор с НЗОК.
Третата забележка е към въвеждането на ограничение за максималния брой рецепти, които могат да бъдат обработени в аптеките в рамките на определено време. Комисията припомня, че в типовия договор за 2013 г. е имало сходни текстове и вече се е произнесла срещу тях като вид квотно ограничение на продуктите, които се реимбурсират от касата, и съответно са в състояние да повлияят негативно върху конкуренцията на лекарствения пазар, а също и да засегнат благосъстоянието на потребителите.
yokicha
Рейтинг: 528 НеутралноОха, тия от КЗК са пътници.
Ако не са останали незаети кадри на дпс - по правило бивши агенти на дс - ще е някои бивши комсомолци.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 732 НеутралноЗа каква конкуренция говорят тези?Каква конкуренция защитават?Няма никаква конкуренция в пазара на лекарства,само корупция,злоупотреби с власт на всички нива,най-вече сред общо практикуващите лекари и някои специалисти в медицинските центрове.КЗК се събужда само при убождане,подобно амебата.
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 732 НеутралноОт веригите са им казали какво да кажат по въпроса и тези го казват,нищо че звучи глупаво и безмислено.
edin drugii
Рейтинг: 2235 Неутралноа кога КЗК ще се изкаже за въвеждането и ограничаването на минутите за преглед при лекар на 15 минути 1 пациент ,при все ,че това води до декапитализация на фирмата ,защото в същото време лекарят е задължен да назначи сума ти и персонал ,който в промеждутъка от 15 минути разбира се бие кучето яко ,ама заплатата върви ,а касата не е предвидила парички за заплати и осигуровки на излишен персонал ,така хем не работят нищо ,хем касата те задължава да ги имаш ,хем не си плаща за това ,хем пациента е освободен ,щото бил инвалид и на това отгоре трябва да минава на 15 минути ,е къде е КЗК да се сезира или аптекарите както винаги са по важни за народа и здравната система ,щот си плащат
tarka
Рейтинг: 531 НеутралноУправляващите в Бг май им е трудно да разберат тоя свят.
Има два вида държавни фирми, разбира се и двата вида са губещи и двата вида са до-финансирани от държавния бюджет.
1 -Губещи държавни фирми с чисто икономическа функция.
2 -Губещи държавни фирми със социална функция.
От първия вид в никакъв случай не трябва да има, защото това е комунизъм и съвсем логично той има склонност към периодично фалиране
Но за втория вид не знам някой да има против.
Направете една верига държавни аптеки, която да продава само такива жизнено важни лекарства, без надценка, само с рецепта и само на български граждани, пък нека това държавно предприятие не е печелившо.
Здравеопазване с пазарна икономика, която е най-добрата икономика, не трябва да се бъркат.
В най-развитите демокрации с изключение на САЩ е така.