
© Георги Кожухаров
Частен инвеститор е поискал да изпълни замразеното строителство на севлиевския язовир "Мокра Бяла".
В Министерството на регионалното развитие е постъпило инвестиционно намерение от частен инвеститор, предстои предоставянето на концесия за проектиране и за изграждане на язовира, той ще бъде строен чрез публично-частно партньорство. Това съобщи в Севлиево министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева.
Близо 500 хил. лв. ще бъдат инвестирани по линия на Програмата за борба с безводието на министерството за подготовка на два инвестиционни проекта в община Севлиево. Това включва проектиране, изработка на подробен устройствен план и парцеларни планове за подобряване водоснабдяването на Севлиево и близки населени места, както и за село Буря. Тази година трябва да се прецизират трасетата на новите водопроводи и да се завърши проектирането, съобщи Терзиева, цитирана от пресцентъра си. Целта била идната година да започне изпълнението на строително-ремонтните дейности за подобряване водоснабдяването на Севлиево и село Буря със средства от Публичната инвестиционна програма на правителството.
По тази програма са отделени 150 хиляди лева за ремонт на улици в малките населени места в община Севлиево, информира министър Терзиева.
cinik
Рейтинг: 50 НеутралноИма ли от какво да печели, или смята да зачеше с дебели фактури държавата още от първия ден на построяването му, а накрая държавата да му измисля 20% данък ВЕИ, пардон язовир, за да прибере протестиращите срещу скъпата вода от улицата...
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!pafel
Рейтинг: 231 НеутралноСамо да вметна,като човек родом от Севлиево....центъра от няколко години не изглежда така.Иначе относно инфото,супер би било да се изпълни проекта,без да е за сметка на екологичните стандарти.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1012 НеутралноКакъв е проблемът общината или държавата да тегли заем при 3-4% лихва , и той да се изплаща от цената на водата там?
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токЗащото имаме примера на ТЕЦ-марица 1 и 3, не работят, но имат гарантирана 17 % доходност!
Защото имаме примера на Софийска вода-с побещания преди концесията загубите от 50+% да паднат на половина, и цената отт 25 ст за кубик да не се вдига! Сега, 17 години след концесията цената 1, 76 лв, а загубите -над 60% !!!!! Заплатите на висшите управители в Софийска вода-50 000 на седмица!
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 НеутралноДо коментар [#2] от "pafel":
Libertarianism is just anarchy for rich peopleЕ как пък така веднага се намери някой родом от Севлиево по темата?
[quote#1:"cinik"] а накрая държавата да му измисля 20% данък ВЕИ, пардон язовир, за да прибере протестиращите срещу скъпата вода от улицата... [/quote]
Държавата е лоша и е крайно време да се промени конституцията в чл.18.(1) и (2)
Така щото всеки финансов върколак да може да придобива каквото си поиска !
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2327 НеутралноДо коментар [#3] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Libertarianism is just anarchy for rich people+++
DareDebil
Рейтинг: 826 НеутралноДо коментар [#3] от "Диверсификация на корупцията и излишните проекти":
Конкурсно начало не означава конкурсен край, другарки и другари.проблема е че държавата като изтегли един-два такива заема, и лихвата вече няма да е 3-4%. А заема никога няма да се изплати, защото водата ще се продава на загуба. И ще се дотира постоянно.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1012 НеутралноДо коментар [#6] от "DareDebil":
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токДо клкото знам и сега в Добрич цената на кубик вода е над 4 лв. Защото я вадят с помпи и защото има големи загуби-над 60%! Така че по-добре висока цена при държавно ВиК и 3-4% лихва, от колкото при частна концесия и 17% доходност.
cinik
Рейтинг: 50 Неутрално[quote#6:"DareDebil"]проблема е че държавата като изтегли един-два такива заема, и лихвата вече няма да е 3-4%[/quote]
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!Точно това е тънкият момент. Ако теглим държавни заеми, тяхното отчитане е строго и към всеки момент се знае какво дължим. Преразглеждането на рейтинг става през 6 месеца, така че има време да се овладее положението.
Плащанията по ПЧП са извънбалансови задължения като тези с ВЕИ и мариците, които са пак квази-заеми, само че с 20% лихва и за разлика от държавния дълг, тях никой не ги следи. Това беше и великият замисъл в Закона за ПЧП. Понеже нямаше как да се набутат 20 гигавата фотоволтаици, а средният партиен и кримиконтингент негодуваше, че мамбото е само за шефовете, се реши "моделът ВЕИ" да се простре над всичко възможно посредством ПЧП. Фактът, че законът беше отменен от новото правителство, издава че хич не им се пада от власт по почина на ББ и сметките за тока. Мога добре да си представя, че още докато са били в опозиция, всеки от сегашните министри са го обиколили поне по 100 номенклатури и криминали с предложения как да "порим раята" чрез ПЧП. Затова сега, от позиция на властимащи, бързат да избягат от този общоизвестен капан.
kapitalcho
Рейтинг: 490 НеутралноДо коментар [#6] от "DareDebil":
Има ли такова животно хем държавно хем управлявано поне нормално ?
-с 50 % държавно и с 50 частно ли ?
-С внасянето на западни мениджъри,които да имат цялата власт
..............................................?
cinik
Рейтинг: 50 Неутрално[quote#7:"Диверсификация на корупцията и излишните проекти"]Така че по-добре висока цена при държавно ВиК и 3-4% лихва, от колкото при частна концесия и 17% [/quote]
реши, че Кремиковци няма да върти помпи за циркулационна вода от яз. Огняново, ами за да остане повече за грабене на входа и изхода, ще се ползва проточна вода от яз. "Искър". Така за да откраднат примерно 1 милион лева, оставиха 1 милион софиянци 2 години на воден режим.
03&aid=11942
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!Това е сметката на млекарката. Работата е, че когато ВиК е в държавни ръце, управителите са назначени от правителството, а правителството е редено от партиите. Партиите са влезли в парламента чрез своите явни и неявни спонсори. През 1993 г. един такъв спонсор с ДС-оттенък ("Мултигруп"
Пак по някакви мистериозни причини (които по-късно намират своето обяснение чрез мемоарите и покаянията на участниците в събитията) Топлофикация София си стои със старата турбина с КПД 50%, за разлика от всички частни топлофикации, които са на комбиблокове с КПД 95%. Пак по принципа, че една туба открадната нафта се разпределя по-лесно на разход 80 л/100 км, всички останали общински превозвачи търкалят някакви грохнали чавдари и икаруси, за разлика от частните си колеги.
Да не забравяме, че в държавните фирми има винаги силни синдикати, които налагат раздут персонал и необосновани привилегии. Крайният ефект е, че дори при безплатна материална база, държавните фирми не издържат на цената на частника, който почва от нулата. За един такъв пример вече знаем от една флашка, заради която си отиде един зам. кмет. :
http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=5
cinik
Рейтинг: 50 Неутрално[quote#9:"kapitalcho"]Има ли такова животно хем държавно хем управлявано поне нормално ?
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!-с 50 % държавно и с 50 частно ли ?
-С внасянето на западни мениджъри,които да имат цялата власт [/quote]
Капиталчо, когато беше Югоембаргото, на Калотина докараха въоръжени до зъби инспектори на ООН, охранявани от сини каски. Дали ги бяха купили, дали ги бяха сплашили, но движението на цистерните и вагоните с оръжие не спря нито за минута както на българо-сръбската, така и на сръбско-македонската граница.
kapitalcho
Рейтинг: 490 НеутралноДо коментар [#11] от "cinik":
Ембаргото е страхотен начин да правиш бзинес-търсенето се увеличава значително,а цените скачат няколко пъти.
Каквото и да си говорим-без тотална чистка на кадрите.....................нищо няма да стане-това 50 на 5о се среща в Сингапур,Хонг Конг(но без чистка на кадрите и работещите такива...................щанса да станем ефективни като последните клони към нула).
pafel
Рейтинг: 231 НеутралноДо коментар [#4] от "comandante":
Мисля,че като си родом от някой край е нормално и да търсиш информация отнасяща се за него....та ми се струва,че е лесно да се намери някой "веднага" от Севлиево.
mb1960
Рейтинг: 5 НеутралноАман от неграмотни коментатори, като този, който пита: "Какъв е проблемът общината или държавата да тегли заем при 3-4% лихва , и той да се изплаща от цената на водата там ...
, лихва от порядъка на 3-4 % означава 3-4 млн. лева годишно, които трябва да се плащат на Кредитора и то само за лихвата. Ако допуснем, че се намери кредитор, който да ни предостави този заем за период от 100 години, това означава, че освен 3-4 млн. лева за лихвите ще трябва да плащаме и още поне един милион лева за погасяване на главницата, или общо 4-5 млн.лева годишно. И тука идва най-интересното:
Ами проблемът е финансов и се състои в следното:
При заем от порядъка на 100 млн.лв. (колкото е разчетната строителна стойност на Хидровъзел "Бяла"
В настоящия момент оперативните годишни разходи на Севлиевския ВиК - оператор за услугата "доставка на питейна вода"са от порядъка на 2.134 млн. лв., които съответстват на единична цена за тази услуга в размер от 1.39 лв./м3.
Ако към настоящите оперативни разходи на ВиК - оператора се добавят още 4-5 млн.лева, това ще доведе до трикратно повишаване цената на услугата "доставка на питейна вода с 2.61 - 3.26 лв./м3 и нова цена от порядъка на (4 - 4.65) лв./м3 ...
Ако това не е проблем - здраве му кажи ...
Що се отнася до т.нар. загуби на питейна вода - не се косете за тях, защото нито сега, нито после (след като същите бъдат евентуално редуцирани до не повече от допустимите 25 %) от това ще последва намаляване цената на питейната вода, тъй като същата зависи и се определя на база количеството продадена вода и оперативните разходи за нейното улавяне, пречистване, транспортиране и разпределение, които са от типа условно - постоянни разходи и не зависят единствено от спецификата на водоснабдителната система, или казано по-друг начин: дали по тази система ще се доставя 1 м3 или 1000 м3 вода - разходите за експлоатация на същата си остават едни и същи ...