
© Красимир Юскеселиев
Андреа Казини
Италианският внос в България е три пъти по-голям от китайския. Италия е третият най-голям търговски партньор на България след Германия и Русия. Това обяви Андреа Казини, главен оперативен директор на УниКредит Булбанк по време на конференцията "България и Италия: изграждаме заедно", организирана от "Конфиндустрия България".
Износът на италианските компании у нас за миналата година се равнява на 1.9 млрд. евро. За сравнение - износът на Китай за България е в размер на 648 млн. евро за 2013 г., посочват от банката.
Италианският бизнес внася в България най-много текстилни и кожени изделия, различни машини и оборудване, потребителски стоки, метали и строителни материали. Италия се нарежда и сред най-големите инвеститори в България с близо 2 млрд. евро преки чуждестранни инвестиции за 2013 г. В банковия и застрахователния сектор вложенията за изтеклата година достигат 600 млн. евро, в енергийния и текстилния сектор инвестициите са на стойност от по 300 млн. евро, показва анализ на "Конфиндустрия България".
"Инфраструктурният сектор е ключов за българската икономика, като очакванията са той да се промени много през следващите години", коментира още Казини, цитиран от пресцентъра си. Той посочи, че голямата ниша за развитие на бизнеса в този сектор се дължи на необходимостта от подобряване на транспортната, комуникационната и енергийна инфраструктура на страната, както и възможността за използване на средства от фондовете на ЕС.
Пред представители на италианския бизнес бяха представени възможности за инвестиции в България в енергийния сектор и по конкретно в проекти за биомаса, малки водноелектрически централи и соларни инсталации.
Пазарът на недвижими имоти в България също представлява интерес за италианските компании. Освен на подобряването на настроенията на инвеститорите това се дължи и на стабилните нива на наемите, както и по-ниските цени на имотите и разходите по поддръжка на сградите.
chicago514
Рейтинг: 2396 ВеселоАбе то това дето идва от Китай и то ни е достатъчно.
tri
Рейтинг: 456 НеутралноВ сметките влиза и вноса на ИталЯнските - Китайски обувки.
stanislavdi
Рейтинг: 1291 НеутралноАко Андреа Казини беше се информирал малко по-вече щеше да знае, че салдото между България и Китай е положително. Т.е изнасяме за Китай повече от директния внос
mitko11
Рейтинг: 1912 НеутралноТо това е по официална статистика, при която не се отчита, че китайските обувки се внасят и обмитяват като турски домати...
Да чукаш, преди да влезеш, е въпрос на възпитание.Да чукаш, след като си влязъл - е въпрос на възможности!Отделно, че от заглавието нищо не може да се разбере - сякаш в Италия има по-голям внос на китайски стоки, отколкото български.
dissident
Рейтинг: 754 НеутралноНе виждам връзката и защо трябва Италия да се сравнява с Китай? Какво общо имат Италия и Китай?
danvan
Рейтинг: 518 НеутралноНеподготвен леко се изказва г-н Казини.
Българите са малък, но изключително прост народ. Sapienti Satcinik
Рейтинг: 1613 Неутрално[quote#3:"stanislavdi"] Т.е изнасяме за Китай повече от директния внос[/quote]
За коалиция Анти-Пеевски: ДБ+Слави+Мая+БСПБи ли посочил източник, вместо да ги тресеш зелени...
Суджук Герберите
Рейтинг: 434 НеутралноИнтересно защо изказването е на този италиански главен оперативен директор, а не е на инженер-химика?!?! Май почнаха да го разбират италианските му шефове, че не е за показване пред хората.
Голям апартамент купи, голяма сума не плащай!pur6ing
Рейтинг: 256 ВеселоЗащото Италия е родината на ментето и ние се възползваме от това....
Milva
Рейтинг: 616 НеутралноХа. Внася повече какво?
I don't want to believe. I want to know.Стойността в евро може и да е по-висока, но ако погледнем от гледна точка на обемите, нещата ще изглеждат съвсем различно.
Ким Чангун
Рейтинг: 381 НеутралноБе не знам какво внася, ама извън хранителните стоки на другите все made in china пише.
Публикувано през m.dnevnik.bg
Ким Чангун
Рейтинг: 381 НеутралноДо 2.
Именно няма значение откъде е вноса, след като е произведен в Китай.
Публикувано през m.dnevnik.bg
dragozow
Рейтинг: 754 НеутралноГлупости, това не е вярно. Понеже се занимавам с това като се огледам китайската стока е поне 4 пъти повече от италианската.
Сложете бутон "редактирай" на собствените комeнтари.!D !калпав е новия вид Дневник!
Рейтинг: 875 ВеселоСамо ,че Италианското струва 5 пъти повече.
Но сериозно ние от Италия вече не внасяме ,защото сме на един пазар но едва ли е повече,доста от китайското минава при занижени цени/все още/
Mark Twain
Рейтинг: 434 Неутрално[quote#13:"dragozow"]китайската стока е поне 4 пъти повече от италианската[/quote]
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордТова го виждат всички, даже и да не се занимават с търговия.
Николай Колев
Рейтинг: 2677 НеутралноМного емоционални изказвания по-горе. От Китай влизат повече потребителски стоки. Обаче като правиш предприятие по европроект, няма как да оборудваш с китайски машини. Основни доставчици са немци и италианци. Тези машини не се продават в супермаркетите и битаците. Иначе, вярно има проблем със занижените фактурни цени на китайското карго. Вярно е и по-високата добавена стойност на италианските продукти.
* ПКП-Прекрасна Кърджалийска Принцеса. Политкоректна формулировка на думи на министър председателя за председателя на Народното събраниеstanislavdi
Рейтинг: 1291 Неутрално[quote#13:"dragozow"]Глупости, това не е вярно. Понеже се занимавам с това като се огледам китайската стока е поне 4 пъти повече от италианската.[/quote]
Еееее, когато вноса в България се извършва от италиански компании произвеждащи стоки си в Китай според теб от къде идва вноса?
stanislavdi
Рейтинг: 1291 Неутрално[quote#7:"cinik"]Би ли посочил източник, вместо да ги тресеш зелени...[/quote]
Минестврство на икономиката, но грешката е моя, че съм се доверил на експертите им и не съм пресметнал на калкулатора салдото. Иначе за МИ един знак минус няма никакво значение очевидно и заради това съм се заблудил, че имаме положително търговско салдо в размер на 168.3млн. $.
Още веднъж се извинявам и заради себе си и заради МИ
murttle
Рейтинг: 908 НеутралноЕстествено, че внася повече, както и другите европейски страни. Нашият износ към тях също расте и така трябва да бъде.
Пазарът може да изглежда наводнен с китайски стоки, но повечето от тях са евтини боклуци. Докато Италия изнася домакински и електроуреди, мебели, хранителни стоки и напитки, автомобили и машини, текстилни и кожени изделия и други стоки, повечето от които са или лидери на пазара, или успешно се конкурират с другите предложения. Не виждам за какво сравнение изобщо може да става дума.
dedo pepo
Рейтинг: 1249 НеутралноВноса от Китай ще се увеличи и изпревари италианския.
Ще се увеличи и износа.
Captain Shakespeare
Рейтинг: 567 НеутралноБре неграмотници, поне да бяхте прочели статията, а не да се правите на Матросовци!
Правильно говорил Гоголь "В России две беды — дураки и дороги" причём первых ну очень много!!Човека казва ИНВЕСТИЦИОННИ СТОКИ!.
Аз например знам едно съвсем ново италианско тъкачно предприятие около Пловдив.
edin drugii
Рейтинг: 2144 Неутралноако ни внасят фераритата ,да така е
Роси
Рейтинг: 7638 НеутралноИталия е инвестирала в България над 2 млрд.,а китайците само ходим да ги калесваме.Мине не мине,делегация в Китай.И какво договарят,освен внос на боклуци,друго не виждам.
Fred
Рейтинг: 1140 НеутралноМен ме интересува какво и колко изнасяме, не вносът им. От тази гледна точка добре е Дневник/Капитал да публикуват една статия за структурата и големината на нашият експорт и импорт.
Юда се продаде за 30 сребърника, ДБ за 8 районни кмета.