
Руските компании не са взели през миналия месец на световните капиталови пазари никакви заеми в евро, долари или швейцарски франкове, сочат данни на агенция "Блумбърг". Това се случва за пръв път от 5 години.
През миналата година руснаците са взели на чуждите пазари кредити за общо 59.2 млрд. долара, от които 78% (по данни на "Морган Стенли") са от европейски банки, а 13 - от американски.
Рязкото свиване се дължи на конфликта със Запада заради Украйна, като за първото полугодие руските компании са взели почти 4 пъти по-малко заеми от чужбина в сравнение със същия период на предходната година. От общо 6.7 млрд. долара на фирмите, работещи със суровини, се падат 3.5 млрд. долара, което е с 82% по-малко за тази група и е най-ниският показател от 2009 г. насам.
Пазарни анализатори обясняват, че западните банки се презастраховат за руски компании, банки и физически лица, а те от своя страна, знаейки влошаването на условията за кредитиране, дори не търсят заеми.
Формално Русия не е поставена под кредитно ембарго от никого, но банките са добавили рискова премия от почти 3 процентни пункта над средното за пазара (преди година те искаха около 2 пункта).
Освен това финансовите институции не искат проблеми с политическото ръководство на страните си, включително защото добре помнят, че при избухването на финансовата криза през 2008-2009 г. именно политиците ги спасиха с изливане на пари на данъкоплатците.
Джулиян Еманюел от UBS коментира, че на финансовите пазари се опасяват от започването на продължителна и доста студена геополитическа зима. Руските клиенти постепенно се насочват към азиатски банки от Хонконг, Сингапур или Обединените арабски емирства, но и там внимават дали няма да се стигне до "ирански" сценарий, когато САЩ заплашиха с изолиране всяка компания или банка, имащи бизнес с Техеран.