
© Георги Кожухаров
През 2010 г. се прие, че работодателят трябва да изплаща 70% от надницата на служител за първите три дни от отсъствието му от работа вместо само за един ден.
Четирите национално представителни работодателски организации подновяват искането си първите три дни от болничния лист да се изплащат от фонд "Общо заболяване и майчинство" на Националния осигурителен институт вместо от работодателя.
В писмо до вицепремиера и министър на труда Ивайло Калфин Асоциацията на индустриалния капитал, Конфедерацията на работодателите и индустриалците, стопанската камара и търговско-промишлената палата напомнят, че това задължение беше вменено на бизнеса като временна антикризисна мярка през 2010 г. Тогава се прие, че работодателят трябва да изплаща 70% от надницата на служител за първите три дни от отсъствието му от работа вместо само за един ден.
Четирите организации настояват минималният осигурителен доход за земеделските производители постепенно да се изравни с този на самоосигуряващите се. Поставя се за пореден път и въпросът за това, че държавните служители и работещите в специалните ведомства не плащат лични осигурителни вноски, както всички останали работещи, а тяхната част се поема от държавата.
Нова идея е максималният осигурителен доход на нараства по швейцарското правило - като се отчита поравно ръстът на инфлацията и на средния осигурителен доход като се взимат данните от 2 години по-рано (пример, първа индексация през 2017 г. с коефициент от 2015 г., втора индексация през 2019 г. с коефициент от 2017 г. и т.н.).
Според работодателите трябва да отпадне възможността, ако човек се осигурява на повече от едно основание, 4 години осигурителен стаж да му се зачитат за пет.
В писмото се предлага още да се въведе многофондова система във втория и третия стълб на пенсионната система, както и възможност за осигурените в универсални и професионални фондове да избират дали да получават от тях пожизнена пенсия, срочна пенсия или да вземат парите си наведнъж или разсрочено.
Те повтарят и по-старите си искания за запазване на тристълбовия модел на пенсионно-осигурителната система система, изчистване на системата от плащания с характер на социално подпомагане, радикална промяна при инвалидните пенсии, отделяне в самостоятелен фонд на приходите и разходите за осигурените от силовите ведомства, отмяна на втора категория труд и нови критерии за първата категория.
Работодателите заявяват, че не подкрепят част от предложенията на работната група по пенсионна реформа, между които въвеждането на ежегодно служебно преизчисляване на пенсиите за придобит осигурителен стаж и осигурителен доход след пенсионирането; изплащането на обезщетения за безработица (в минимален размер за срок от 12 месеца) на дългосрочно безработните, на които не достигат 2 години до пенсия. Вместо това, работодателите предлагат за тях да се приложи схема за ранно пенсиониране при намален размер на пенсията.
Бизнес сдруженията подкрепят повишаването на тавана за максимален размер на получаваните една или повече пенсии от 35 на 40 на сто от максималния осигурителен доход, както и възможността лицензираните пенсионноосигурителни дружества да учредяват и управляват доброволни фондове за безработица и/или професионална квалификация.
2011
Рейтинг: 470 НеутралноМного по - важни неща се предлагат от трите дни. Дните са милиони, а има предложения за десетки и стотици.
Петър Самсонов
Рейтинг: 4292 НеутралноСъщото е и във Великобритания за трите дни. И гледам британският бизнес не е загинал.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилА българския псевдо-бизнес реве като вдовица за ... свещ.
петро
Рейтинг: 581 НеутралноВ някои страни въобще не се плащат първите три дни и да ти види окото падане на заплатата! Трябва да си полуумрял, за да си позволиш да не идеш на работа, което е идиотско.
magnas
Рейтинг: 651 НеутралноАми просто бизнеса ще избира здрави работници , ще избягва да назначава майки на малки деца ... Нищо не се губи в бизнеса , но ще има потърпевши работници .
cinik
Рейтинг: 100 НеутралноПодобни искания ме подсещат за онази максима на някой известен основоположник на либертарианството (забравих кой точно), че "Най-големият враг на капитализма са самите капиталисти".
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!За да не обяснявам надълго и нашироко какво имам предвид, ще припомня за онова интервю по радиото по времето на кризата с руския газ, когато един работник се изтърва: "Немаме работа, чефо ни е пуснал у ... болнични"
Вячеслав Атанасов
Рейтинг: 837 Весело[quote#5:"cinik"]Подобни искания ме подсещат за онази максима на някой известен основоположник на либертарианството (забравих кой точно), че "Най-големият враг на капитализма са самите капиталисти". [/quote]
Стивън Хоруиц-Първи закон на политическата икономия.
Роси
Рейтинг: 8580 НеутралноЗа някои неща са абсолютно прави,но за болничните,да извиняват.
bramasole
Рейтинг: 3943 Неутрално" Поставя се за пореден път и въпросът за това, че държавните служители и работещите в специалните ведомства не плащат лични осигурителни вноски, както всички останали работещи, а тяхната част се поема от държавата."
"На народите с къса памет преходите са им много дълги." Тони Филипов, д-рНе съм чела анализ до какъв % ще намалее дефицитът, ако въобще има дефицит, в някои министерства, НЗОК и др. обществени институции, ако това се случи. Тази съществена промяна би била и сериозен индикатор за провеждане на нужните реформи в държавата.
Batezuzi
Рейтинг: 658 НеутралноНе дали се работи на два договора, а колко се работи е важно. Не може един човек да работи по 12 часа на ден друг по 6 и да се води еднакъв стаж.
Публикувано през m.dnevnik.bg
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
svoboden
Рейтинг: 1681 НеутралноДо коментар [#2] от "Депутат 241 - Майдан в Москве'2015":
Абсолютно и аз не разбирам какво реват. Г-н Борисов и г-н Дянков им казаха, когато въвеждаха тази мярка, че това е ВРЕМЕННО ЗА ЕДНА ГОДИНА, а както знаем ГЕРБ знаят какво правят!
Освен това тази мярка е изцяло в полза на бизнеса, защото след като ГЕРБ са ги накарали да плащат част от болничните със сигурност са намалили размера на осигуровките, които са длъжни да плащат.
fillipova
Рейтинг: 237 НеутралноДържавата трябва да подпомага бизнеса, но в България ставаме свидетели на точно обратното явление.
Fazer
Рейтинг: 524 НеутралноВъв Финландия единствено първият ден болничен не се плаща ако си работил по-малко от 4 (?) години в същата компания, защото се води "appointment day" прекаран във висене по болниците. Доста често ти дават само три дни болничен за настинка и само в случаи на тежък грип е до седмица.