
© Reuters
Цената на петрола намаля на борсите след новината за рамково споразумение за ядрената програма на Техеран, но анализаторите не очакват рязко поевтиняване и прогнозират постепенно излизане на Иран на световните пазари.
Сортът Брент поевтиня с 3.8% в Лондон до близо 54 долара за барел, а американският петрол WTI с доставки за май слезе в Ню Йорк с 1.9% до под 50 долара за барел. След това и двете борси затвориха до понеделник заради великденските празници, които католиците отбелязват в неделя - седмица преди православния Великден.
Търговци коментираха пред "Блумбърг", че реакцията е на умерен натиск надолу над цените. Причината е, че иранците не планират да залеят пазара с петрол, защото също знаят, че това би намалило значително печалбите им.
Преди всичко е важно, че санкциите остават в сила поне до края на юни - срокът, в който трябва да се изработи окончателният договор между Иран и шестте водещи сили в света. Едва след това на отделни фази ще започне отмяната на международното ембарго.
В средата на март министърът на петрола Биджар Намдар Зангане каза, че Техеран може да изкара до 1 милион барела на ден. През март страната е добивала по 2.85 млн. барела на ден, смятат анализатори, анкетирани от "Блумбърг", но те припомнят, че през 2010г. добивън е достигал 3.83 млн. барела.
Преди въвеждането на санкциите на ЕС и САЩ в средата на 2012г. иранците изнасяха по 2.5 млн. барела, а сега това количество е намалено с близо 60% до 1-1.1 млн. барела.
Съседен Ирак, най-големият производител в ОПЕК, е изнесъл през март почти по 3 млн. барела петрол на ден.