
© Юлия Лазарова
Министърът на финансите не смята, че ще е работещ механизъм, при който на него се даде възможност да разваля сделки, сключени в ущърб на държавния интерес. Това коментира финансовият министър Владислав Горанов, след като вчера първо ГЕРБ, а после и Реформаторският блок предложи такова правомощие да бъде дадено на него вместо на главния прокурор, каквато беше първоначалната идея.
"Ако се възложи на финансовия министър да разваля сделки от търговския оборот с неясна подсъдност и предмет, подобен текст ще бъде неработещ", обяви Горанов, цитиран от агенция "Фокус".
В отговор на въпрос дали ще понесе отговорността върху плещите си да спира сделки той посочи:
"Доста сложен въпрос, не като плещи, тъй като Министерството на финансите е доста сериозно и апаратът, с който министърът на финансите разполага, е доста сериозен. Въпреки това обаче оставам с резерви доколко министърът на финансите може да изпълнява подобни функции", посочи той. Обясни, че ако бъдат възложени такива правомощия на финансовия министър, тепърва ще трябва да се даде отговор на няколко въпроса.
Сред тях е този как министърът на финансите ще разваля сделки, които са извън юрисдикцията на България, както и какви ще са правните последствия от евентуални действия на министъра на финансите, възползвайки се евентуално от дадени му нови права.
Той уточни, че не е готов с директния отговор на въпроса как би прилагал като държавен орган евентуални възложени му нови функции. "Със сигурност обаче, ако това е решението на НС по целесъобразност, ще положа всички усилия да го прилагам." Той уточни, че сега са други обществените отношения в сравнение с края на 90-те години, когато главният прокурор е имало смисъл да може да разваля сделки.
Той все пак припомни, че сега министърът на финансите е отговорен за това да защитава процесуално държавата при всички спорове по повод претенции срещу нея. "Неслучайно към министъра на финансите съществуват звена като Дирекция "Съдебна защита". Отдавна по Гражданския процесуален кодекс (ГПК) министърът на финансите е този, който защитава държавата при финансови претенции към нея", заяви Горанов.
По думите му големите проблеми, възникнали от кражбите в КТБ, са заредили обществото с огромни очаквания, че държавата ще възстанови максимално бързо справедливостта и всичко откраднато ще се върне на хората. "Ще направим всичко възможно, но тази мярка едва ли ще даде очаквания от хората резултат. Не бягам от отговорност", каза още Владислав Горанов.
Р. Дражев
Рейтинг: 458 ВеселоЗапочнаха да си прехвърлят тази глупост, като горещ картоф!
Happy face says, adios !save_knforest
Рейтинг: 903 ВеселоЕдните искат, друг не дава, третите предлагат нещо /уж реформаторско/, ама номинирания не ще. Явно пазърлъка не върви по гладкия сценарий...
Храбър
Рейтинг: 3546 ВеселоНе така бе Владко!
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"А Боко и Цв.Цв. такива надежди имат в теб!
С какво ще демонстрират дейност по случая КТБ сега!?
джендър NATO generals
Рейтинг: 1030 ВеселоАз ви казах! 25 години градим демокрация и икономика за 1 лев! И всеки с 1 € може да ни изкупи всичко! Демокрация за 1 лев-цел, средство, постижение!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токpolux
Рейтинг: 402 ВеселоТа той е там да прави сделки, не да ги разваля!!!
StanDim
Рейтинг: 458 НеутралноГ-на министър едва ли не знае, че всеки министър, а и хидролози, от доста време насам, лично е развалял сделки, отказвайки инвеститори с прекалено голяма поискана комисионна. Така, че това си е работещ механизъм, смазан добре през годините - едни се развалят, други се сключват. И всичките "развалени и сключени", г-н Горанов знае, че са в ущърб на държавата.
Един препатил
Рейтинг: 3040 НеутралноПитайте бе, хора, питайте!
Нали сме в Европейския съюз, защо сте седнали
да измисляте топлата вода и се мотаете като патки в кълчища вместо да видите как се решават тези въпроси - и не само те - в другите по-напреднали страни?
pipon
Рейтинг: 451 НеутралноСтига театро,стига цирк ! И сега си има механизъм за спиране и разваляне на сделки :
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2001 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) В случаите по чл. 11 и 18 министърът на финансите по предложение на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" може да спре с писмена заповед определена операция или сделка за срок до три работни дни, считано от деня, следващ деня на издаването на заповедта. Ако до изтичането на този срок не бъде наложена превантивна мярка, запор или възбрана, лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 може да извърши операцията или сделката.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 31 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност" незабавно уведомява прокуратурата за спирането на операцията или сделката, като представя необходимата информация при запазване анонимността на лицето по чл. 3, ал. 2 и 3, извършило уведомяването по чл. 11 или 18.
(3) Прокурорът може да наложи превантивна мярка или да направи искане пред съответния съд за налагане на запор или възбрана. Съдът следва да се произнесе по искането не по-късно от 24 часа от постъпването му.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 31 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г.) Когато при проучването и анализа на информацията, получена при условията и по реда на този закон, съмнението за изпиране на пари не отпадне, дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност" разкрива тази информация на прокуратурата или на съответната служба за сигурност или обществен ред, като запазва анонимността на лицето по чл. 3, ал. 2 и 3 и по чл. 3а и на неговите служители, извършили уведомяването по чл. 11 или 18.
ЗАКОН ЗА МЕРКИТЕ СРЕЩУ ИЗПИРАНЕТО НА ПАРИ
Rossen Roussanov
Рейтинг: 458 НеутралноМомчето се усети, че както казва шефа му "ще се намери някой, който да го арестува" или пък нещо друго... Румънският картоф пари и Горанов не иска да се изгори... Що не го оставите на мира, бе - той просто иска да стане милионер, е стана от комисионите от заемите, що сега не го оставите на мира да им се порадва?...
chicago514
Рейтинг: 1978 НеутралноНеработещ е,независимо какво смята Горанов.В Правова държава само съда решава.
subaru
Рейтинг: 777 НеутралноДо коментар [#8] от "pipon":
+++ Прав сте абсолютно. Но това е възмажно само при цитираната от Вас хипотеза. В случая се иска възможност за спиране или разваляне на сделка по целесъобразност. Продавачът е цветнокаж а купувачът не е рус със сини очи. Разваляй, спирай! По закон. Тотална намеса на прокуратурата в гражданския оборот, което е в пълно противоречие с основните принципи на правото.В конкретния случай проблемът не е в главния прокурор или финансовия министър. Те изпълняват законите такива каквито са. И цацаров и Горанов дадоха заден ход защото им е ясно на каква пързалка се опитватх да ги поставят. Проблемът е в законодателя, в тези народни представители/творци на закони, в чиито глави още кънти залпът на крайцера "Аврора"/, които предлагат подобни законодателни промени и в тези, които евентуално ще ги гласуват. И това след 8 години членство в ЕС. Връщане във времената на Сталин и Вишински и член първи на Живковата Конституция. Прокурор в гражданския оборот, уникално безумие. Всеки юрист в парламента, който гласува за подобно безумие трябва публично да си изяде дипломата. Следващата стъпка ще бъде прокуратурата да може да спира за 48 часа, ражданията и гражданските бракове и каквото друго се сетят такива като вносителите на подобно "творение", нямащо нищо общо с основните принципи на правото, правовата държава и върховенството на закона. Най - добре е всяка покупко продажба да става със санкцията на прокурор. Прокуратура по съветски модел. Модел продължаващ да съществува и сега в Русия, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан и Казахстан. Дори Куба и Северна Корея не си позволяват подобно извращение с правото. "Булгаристан - 2015", но не по Оруел.
Роси
Рейтинг: 8413 НеутралноГорещия картоф почна да се прехвърля от ръка,на ръка.
ЧИЧО ПЕШО
Рейтинг: 344 НеутралноПо важното е КОЙ текущо ще определя кои сделки са сключени в ущърб на държавата. За да налагат санкции Главния Прокурор
или Министъра на Финансите ще носят ли отговорност ако се установи в последствие че, има такива сделки а не са наложили санкции и щетите са нанесени.
Кой ще носи отговорност когато Международните съдилища осъждат България поради отнето право за защита и нарушени граждански права.
КОЙ, КОЙ, КОЙ !!!
Konstantin Mingov
Рейтинг: 8 НеутралноИма резон много хора да са резервирани към подобни предложения, от къде им дойде това в главите на "реформаторите"
Ива Стойчева
Рейтинг: 8 НеутралноЩо да не работи, Борисов и Пеевски ти поръчват, ти изпълняваш. Кое му е сложното? А народа...той ще си стои гладен, явно още дълго време!
Anastasiya St.
Рейтинг: 8 НеутралноМи той и на неработещ си мирише! Соц от всякъде!
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноТе ти булка спасис деу!
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Цацата беше няк'Ф гадняр дето не изигра танца на радоста от решението на герберите! Ми сега к'во правим!?
tribiri
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#12] от "rosiraycheva50._":
Какво ли сънува един идиот, че вечно е прав - пак, пак и пак! Започне ли да се държи като скот.. Какъв идиот!? Това е просто глупак!Това не е картоф! Това е мисловна пръдня ( с извинение).
Няма как да го прехвърляш. Варианта е да лбяснаваш, че се е изпуснал някой друг!
tourlache
Рейтинг: 515 НеутралноДо коментар [#11] от "subaru":
11.03.2015 год., изказване на Премиера от трибуната на Парламента: "За КТБ ще я спасим, пари са, ще ги наваксаме. Етническият мир... Не ги провокирайте".+++++++++++++++++
Изцяло споделям коментара Ви, индиректно и този, подкрепен от Вас.
[quote#11:"subaru"] И това след 8 години членство в ЕС. [/quote]
Някой им даде акъл. Не съм убедена, че е вътрешна работа - те и без това правят каквото си искат на милата ни родна територия. Допускам, че някой ги посъветва отвън. Възможно е, обаче, и те да са си дали сметка, че столът е до време. Самоунищожително е да конструираш собствената си гилотина, чувството за самосъхранение винаги работи безотказно.
Judjuk
Рейтинг: 3552 НеутралноНе знаят какво да правят, или знаят ама не искат да го правят. Очевидно е, че нямат нито желание, нито капацитет да решават проблеми. Защо протестърите ручаха жабетата?
lefkovitz
Рейтинг: 282 НеутралноВсички искаха да развалят сделки, сега започнаха да дават заден ход панически. Какво се случва?
contra_banda
Рейтинг: 233 Неутрално"...големите проблеми, възникнали от кражбите в КТБ, са заредили обществото с огромни очаквания, че държавата ще възстанови максимално бързо справедливостта..."
Изглежда Пеевски на успя да окраде активите, които беше набелязал, та трябва сега неговият спаринг партньор на кафе съвсем да ги обезцени, за да налапат нещо. Видяха, обаче, че няма да им минат номерата и включиха данъчните боздугани. Някой се обади от някоя голяма страна и завъртяха свинския пирует. Ама голяма простотия!
batzdravo
Рейтинг: 1972 ВеселоКой натисна "паник" бутона? Кой?
Christo Milenkov
Рейтинг: 8 НеутралноНе знаят какво искат, но не дават мира докато не го получат. Ето това е реформаторски плам съчетан с герберска воля и експертиза.