
© Юлия Лазарова
Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР)
Считам, че ще постигнем резерв от 100 млн. лв. за НЕК от спазването на лимита за производствени часове при изкупуването на енергията от "зелените" централи. Това коментира днес пред журналисти председателят на КЕВР Иван Иванов.
След промяната в Закона за енергетиката от 1 януари 2014 г. НЕК вече е задължена да изкупува не цялото количество енергия, произведено от фотоволтаичните и вятърните централи, а само количеството енергия до размера на определената средногодишна продължителност на работа на централите. Очакваше се КЕВР да се произнесе дали трябва да се приемат като лимит определени астрономически часове или пълните ефективни часове - часовете на работа при номинална мощност на централите.
Късно вчера регулаторът излезе със становище, че средногодишната продължителност на работа на "зелените" централи се определя въз основа на данни за пълни ефективни часове. Това означава, че ВЕИ-централите имат право да продават енергията си по преференциални цени до достигане на определено производство, а не на астрономически часове.
Иван Иванов обясни, че този подход е подходът, прилаган и досега от НЕК. Очаквам обаче, че въпреки това ще има икономия от около 100 млн. лв. за обществения доставчик, прогнозира председателят на КЕВР. Това по думите му ще е възможно, защото още през есента част от централите ще изпълнят определеното количество енергия до средногодишния си лимит и след това енергията им няма да се изкупува по преференциални цени.
Tru Soulja
Рейтинг: 823 НеутралноСлабо.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематTru Soulja
Рейтинг: 823 НеутралноЕее защо няма бутон редактирай коментара , прочетох докрая статията и казвам браво на Иван Иванов.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематджендър NATO generals
Рейтинг: 1062 НеутралноПредишните правителства са натовархали потребителя ПОНЕ с толкова(100 млн на годиниа), в облага на ВЕИ-тата!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токTru Soulja
Рейтинг: 823 НеутралноОт статията излиза , че към зимата , тока трябва да поевтинее.
Най-добрият съвет, който съм получавал, е да избягвам банките. Те ти дават чадър, но, когато завали, ти го взематд-р Петроff
Рейтинг: 524 НеутралноС лекота мога да увелича икономията на 4-500 млн.
ПРАВИ КАКВОТО ТРЯБВА ЗА ДА НЕ СТАВА КАКВОТО СИ ИСКАТд-р Петроff
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#3] от "Б. и Сергей натикаха държавните пари в КТБ!":
ПРАВИ КАКВОТО ТРЯБВА ЗА ДА НЕ СТАВА КАКВОТО СИ ИСКАТКолега,би трябвало парите от продажба на емисии да отиват за еко енергопроизводители,ама за това не се говори.Не знам КОЙ ги краде,но мисля,че са около 180-200 млн. ЕВРО.
д-р Петроff
Рейтинг: 524 НеутралноДо коментар [#3] от "Б. и Сергей натикаха държавните пари в КТБ!":
ПРАВИ КАКВОТО ТРЯБВА ЗА ДА НЕ СТАВА КАКВОТО СИ ИСКАТКолега,би трябвало парите от продажба на емисии да отиват за еко енергопроизводители,ама за това не се говори.Не знам КОЙ ги краде,но мисля,че са около 180-200 млн. ЕВРО.
ijj
Рейтинг: 1097 Неутрално"След промяната в Закона за енергетиката от 1 януари 2014 г. НЕК вече е задължена да изкупува не цялото количество енергия, произведено от фотоволтаичните и вятърните централи, а само количеството енергия до размера на определената средногодишна продължителност на работа на централите."
Макар и въз основа на промяна в закона, това всъщност е мярка, която засяга с обратна сила условията по преференциалните цени.
Но в случая има и още един проблем, свързан с нормативната уредба за евентуални бъдещи инсталации. Така както е тя сега съществува риск при определени обстоятелства да се повтори цялата бъркотия още веднъж. А би могло например изобщо да отпаднат преференциалните цени за бъдещи инсталации и да се възприеме някоя по-скромна и лесно управляема насърчителна система (например с търгуеми зелени сертификати - както е в Румъния, или с търгове за изграждане на ВЕИ капацитет). При такава система държавата ще може много по-лесно да контролира колко да са евентуалните нови ВЕИ мощности. И би имало конкуренция между отделните ВЕИ технологии и между евентуалните инвеститори.
primaxm
Рейтинг: 466 НеутралноЩом със закон може да се ограничат часовете на произведената за преференциално изкупуване енергия, ЗАЩО със закон не може да се намали преференциалната цена на изкупуване?!? Отдавна в НС трябваше да са го направили това. Всяка година плащаме безумни пари за тази зелена енергия. Нямам нищо против нея, но не жеалая да я купувам 10 пъти по-скъпо от електроенергията произведена от АЕЦ.
chicago514
Рейтинг: 1858 НеутралноЧи добре бе,ама да видим.
Роси
Рейтинг: 9185 НеутралноДруго си е ,когато компетентен човек управлява регулатора.
Petleshev
Рейтинг: 3833 НеутралноДо колкото разбирам, новия председател на ДКЕВР е разбрал, че фотоволтаиците работят само през деня! Вятърните централи, даже не е необходимо да им се въртят перките, за да печелят...! Може да дърпат по-евтин ток от мрежата и да го продават по-скъпо, все едно е техен...! И нима далаверата с цените на ел.енергията от подобни централи е на път да завехне?! И това само няколко месеца, след като има нов председател подкрепян от РБ? Браво! Показаха на ГЕРБ и бате Бойко, че има и друг начин на работа и ценообразуване!
Бивш tww09306483.